Binnenlandsch Nieuws. Waalwijk en de Sport. De rede van Mussolini. De Duce sprak als volgt: «Officieren, onderofficieren, sol daten, alle striju krach ten van den staat in Italië en Üosl-Afrika, Zwart- hemden van de revolutie, mannen en vrouwen van het vaderland en van de wereld, luistert: Door de besluiten, die gij over enkele oogenblikken zult vei nemen en die door den grooten fascisti- schen raad bij acclamatie werden aangenomen, beeft zich een groot gebeuren voltrokken, dat hel lot van Ethiopië vandaag, den 9en Mei van bet veertiende jaar van de fascistische tijdrekening, bezegelt. Alle knoopen werden doorgehakt door ons blinkend zwaard. De Af* nkaanscbe overwinning blijft in de geschiedenis des vaderlands heel en ongeschonden, zooals haar de ge sneuvelde legionairs droomden en wilden. Itahë, heeft tenslotte zijn impe rium. Een fascistisch imperium, wijl het de onverwoestbare teeke nen van den wil en de macht van den lictor draagt. Een Romeinsch imperium, wijl dit het einddoel is, waarop gedurende veertien jaren de machtige en gedisciplineerde ener gieën van de jonge Italiaansche ge neraties gericht waren. Een imperium van beschaving en humaniteit voor geheel het Etiopische volk, hetgeen overigens in de traditie van Rome ligt, dat de overwonnen volken steeds met zijn lot verbond. Ziehier dan de Italiaansche wet, waarmede een periode van onze geschiedenis besloten wordt en welke een andere opent als een deur, die wijd openstaat voor alle mogelijkheden der toekomst. Ie. De gebieden en volken, die tot het Ethiopische rijk behooren, worden onder volle en algeheele souvereiniteit van het koninkrijk Italië geplaatst. De titel van keizer wordt aangenomen door den koning van Italië voor hemzelf en voor zijn opvolgers. 2e. Het keizerrijk wordt gere geerd en vertegenwoordigd door een gouverneur-generaal, die den titel draagt van vice-koning en van wien eveneens de gouverneurs van Eritrea en van Somaliland afhankelijk zijn. Officieren, onderofficieren, solda ten, alle strijdkrachten van den staat in Oost Afrika en Italië, Zwart- hemden van de revolutie, mannen en vrouwen van Italië en van het buitenland, het Italiaansche volk heeft met zijn bloed een keizerrijk gesticht en het zal het bevruchten met zijn werk. Het zal het verde digen tegen wien dan ook met de wapenen. Legionnairen, heft in deze opperste zekerheid uw insignes, uw wapenen en uw harten omhoog, om na vijf tien eeuwen het weder verschijnen van het keizerrijk op de heilige heuvelen van Rome te begroeten. Zult gij u dit waardig toonen De eindelooze menschenmassa antwoordde als uit één mond Si (ja). Uw kreet, zoo besloot Mussolini, is als een heilige eed, die u bindt voor God en voor de menschen, voor het leven en voor den dood. Zwarthemden, legionnairen, groet den koning Na afloop van de afkondiging der besluiten van den grooten raad door Mussolini weerklonk ten slotte, na de huldiging van den Duce, de kreet onder de massa »Naar het Quirinaal 1» De menigte trok daarop naar het paleis des konings om den nieuwen keizer van Ethiopië toe te juichen. De Volkenbondsraad. Maandag kwam de Volkenbonds raad bijeen om zich met de Abes- synische kwestie bezig te houden. In deze raadszitting was de oude Abessijnsche regeermg nog verte genwoordigd door den Abessijnschen gezant te Parijs en daarom verliet de Italiaansche afgevaardigde Aloisi met z'n staf de bijeenkomst. De Volkenbond zal protesteeren en wellicht verklaren, dat de ver overing van Abessynie niet wordt erkend, maar het is zelfs de vraag, of de sanctiemaatregelen tegen Italië nog wel zullen worden voort, gezet, nu de sanctiepolitiek zóó klaarblijkelijk heeft gefaald. De gezanten kunnen gaan Adolfo Alessamirini, de nieuwe Italiaansche vice gouverneur te Ad dis Abeba, heeft Zaterdagochtend de Britsche en andere legaties, die bij de Abessijnsche regeering wa ren geaccrediteerd, medegedeeld, dat zij voortaan nog slechts konden beschouwd worden als jvreemdelin- gen, zij het eerbiedwaardige vreem delingen, in het Italiaansche Abes synie. „Abessijnen zijn een leugenachtig en laf hartig volk", aldus verklaart een lid der Ned. ambulance. Het lid der Ned. ambulance, dr. Belmonte in ons land teruggekeerd heeft aan een vertegenwoordiger van het A. N. P. o.m. eenige indrukken weergegeven over het Abessijnsche volk, De Abessijnen zijn in den grond een lafhartig en leugen achtig volk. Zij zijn karakter loos en hebben geen gevoel voor orde en tucht. Daarbij is op enkele hooge uitzonderingen na iedereen analphabeet en van een verbluffende onkunde tegen over technische zaken. Het land leeft nog volkomen eenige eeuwen terug, zoowel techniek en bestuur als wat hygiëne betreft. De communicatie is ongelooflijk slecht, de watervoorziening, is aller treurigst. Wij hebben maandenlang onze tanden met thee moeten poet- sen, omdat het water er niet was of niet te vertrouwen was. »U moet niet denken, aldus dr. Belmonte, dat de Aoessijnen het zelf zoo tragisch opnemen, dat zij het pleit verloren hebben. Waar zij het goed hebben, is hun vaderland en onder Europeesche leiding kan van het rijke land nog veel profijt ge trokken worden. LEON BLUM AAN BOD. De socialistische en radicale par tijen hebben Zondag gecongresseerd en zij hebben besloten, dat het Volks front, dat bij- de verkiezingen de overwinning behaalde, ook het be wind van het land moet overnemen. De huidige regeering-Sarraut neemt voor die overdracht trouwens reeds de noodige maatregelen ze beeft de a.s. bewindvoerders reeds op de hoogte gebracht van de moeilijk heden, welke de franc bedreigen. De franc toont neiging om te dalen nu een kabinet onder den socialisten leider Léon Blum, dezer dagen zal worden gevormd, een kabinet, dat zal moeten steunen op de stemmen der 81 communisten in de Fransche Kamer. En ook op de stemmen der radicalen, waarvan één der leiders Daladier, voorstander is van deva luatie. Om de openbare meening gerust te stellen heeft Léon Blum Zondag op het congres van zijn partij ver klaard, dat hij alle maatregelen zal nemen om devaluatie te voorkomen. Op het congres heeft Blum de communisten uitgenoodigd om in zijn kabinet zitting te nemen. Hij beloofde een anti-fascitische regee ring te zullen vormen met vergaande ontwapeningsplannen. AZANA PRESIDENT VAN SPANJE. Azana, de links-republikeinsche regeeringsleider in Spanje, is Zondag met 756 van de ruim 864 uitgebrachte geldige stemmen tot president der Spaansche repunliek gekozen. Zoo als men weet, beeft rechts nog aan de vóórverkiezing, nog aan de ver kiezing zelf deelgenomen, omdat de vrije stemming door terreurme thoden en perscensuur zou zijn be lemmerd. TEGEN HABSBURG-RESTAURATIE. De besprekingen van den Per manenten Raad van de drie staten, die deel uitmaken van de Kleine Entente (Tsj.-Slowakije, Joego Slavië en Roemenië) zijn beëindigd. Alle problemen, die de drie landen interesseeren, werden aaneengron. dig onderzoek onderworpen. Na afloop van de conferentie werd een zeer uitvoerig communiqué ge publiceerd, waaruit blijkt, dat de Kleine Entente haar totdusver ge volgde politiek absoluut ongewijzigd wil voortzetten. Nóg eens werd vastgesteld, dat de Kleine Entente onder geen beding een herziening van de grenzen zal dulden, noch een herziening van het oude koningshuis in Oostenrijk. Zulk herstel zal net de wapenen desnoods worden tegengegaan De conferentie verklaarde zich voor voortzetting van de Volkenbondspolitiek, »in de vaste hoop, dat deze er in slagen zal, de huidige ernstige crisis te boven te komen.» ERNSTIGE ONLUSTEN IN SALONIKI. Een staking in de tabaksindustrie heeft in de Grieksche havenstad Saloniki tot ernstige onlusten met een politieken ondergrond geleid. Tot dusverre vielen 15 dooden en ruim 50 zwaar gewonden. In gevechten, welke in verschil lende stadswijken plaats hadden, werden de stakende tabaksarbeiders kan het komen als op Uw I i- chaam gegooid eerst hevige ril lingen, dan koorts. De weg tot herstel: door spoorwegarbeiders en employé's der staatsspoorwegen ondersteund. De stakers hebben bovendien ver scheidene kerken bezet, waar ze de klokken begonnen te luiden, hetgeen de opwinding der bevolking niet weinig deed toenemen. Niettegen staande het feit, dat politieverster kingen zijn gerequireerd, is de toe stand zeer ernstig en men vreest, dat nieuwe onlusten zullen uit breken. In de straten van Egnetia is een ware veldslag geleverd. De stakers hadden barricaden opgeworpen, welke door de politie werden be stormd. Het leger zorgt thans voor hand having van de orde Op verscheidene punten in de stad zijn snelvuur kanonnen opgesteld. Militairen zorgen voor de rust in de roerige wijken. De gouverneur-generaal verklaarde dat hij in overeenstemming met den minister-president tot eiken prijs de orde zal handhaven. Er is een algemeene staking uit gebroken. DE ARABIEREN HOUDEN VOL. De opperste Arabische raad te Jeruzalem heeft besloten ten eerste de staking voort te zettenten tweede met ingang van 15 Mei geen belasting meer te betalen en ten derde, ondanks de waarschuwingen van den hoogen commissaris een propaganda-tocht door het geheele tand te ondernemen. In allerijl zijn Engelsche troepen van Cairo naar Palestina getrans porteerd wegens de vrees, dat nieuwe ArabischJoodsche onlusten zullen uitbreken. KONING FAROEK GEÏNSTALLEERD. In Egypte beleeft Engeland weer vele moeilijkheden, nu de verkie zingen er een zeer groote nationa listische meerderheid brachten, die de volkomen onafhankelijkheid van het land nastreeft. Het nieuwe Egyptische parlement is voor het eerst bijeengekomen. De zitting werd geopend met een herdenkingsrede aan de nagedachte nis van koning Foead. Na deze rede werd de zitting ten teeken van rouw een kwartier onderbroken. Nadat de zitting was heropend, werd Faroek officieel tot koning geproclameerd. EEN DUITSCH ECONOMISCH PLAN. Naar uit Berlijn wordt vernomen is de Duitsche regeering voornemens het politieke vredesplan te vervol maken door er een economisch plan aan toe te voegen, dat een ontspan ning moet brengen niet alleen op politiek terrein, doch ook op eco nomischmonetair. De desbetreffende diensten van het ministerie van Economische Zaken hebben derhalve opdracht ontvangen een programma tot her vorming van de wereld economie uit te werken, waarin, in samenwerking met de leiders van de Duitsche industrie, het Rijk middelen aanwijst tot herstel van de wereldcrisis, waar bij vooral rekening wordt gehouden met den toestand van Duitschland. Aan dit programma wordt met koortsachtige haast gewerkt en men hoopt het over 14 dagen aan Hitier voor. te leggen. Indien deze het aanvaardt, zal het aan de overige groote mogendheden worden voorgelegd. DE PAUS WAARSCHUWT VOOR HET COMMUNISME. Z. H. de Paus heeft Maandag middag tot een groep pelgrims uit Hongarije een rede gehouden over het communisme, waarin hij o. a. zeide: »Het is maar al te waar, dat thans evenals ten tijde van de aan vallen van de Turken op Boedapest een gemeenschappelijke vijand be staat, het communisme, dat overal tracht door te dringen en dan on gelukkigerwijze op vele plaatsen is doorgedrongen, hier door list, daar door geweld of bedrog, door het meest kalmeerend aanzien aan te nemen. Velen hebben zich laten bedriegen en zien niet het gemeen schappelijk gevaar, dat allen bedreigt en dat de vernietiging van de sociale orde op zijn program heeft staan. Gij hoopt op den Heiligen Stoel, wij hopen op de goddelijke barm hartigheid wanneer we zooveel blindheid zien in de wereld tegenover dit onmetelijk gevaar, wanneer wij zien, dat zij, die zich moesten ver eenigen, om niet alleen de gods. dienst, doch ook de beschaving te verdedigen, in hun plicht te kort schieten. ZOMERTIJD. Vrijdag 15 Mei a.Si wordt ten twee uur in de nacht de klok verzet op drie uur, en begint dus de zomertijd. Men zette dus Donderdagavond vóór te gaan slapen de klok één uur vooruit. BANKIERSKANTOOR P. A. G. VAN GILSE EN ZOON. Naar men uit goede bron verneemt, zal eerstdaags in het faillissement der bankiersfirma P. A. G. van Gilse en Zoon te Roosendaal, een eerste uitkee ring worden gedaan van 20 pet- Enkele banken ter plaatse hebben zich reeds bereid verklaard om hierop voorschotten te verleenen. Waarschijnlijk zal dan nog een tweede uitkeering geschieden, zoodat het totaal minimum 24 pet. komt te bedragen. FABRIEK „LEERDAM" BLIJFT VOORLOOPIG WEER TWEE WEKEN WERKEN. Naar verluidt zal het bedrijf aan de glasfabriek «Leerdam» nog gedurende twee weken worden voortgezet. Een 50 60 tal arbeiders is weer in dienst gekomen om een aantal orders, die af geleverd moesten worden, klaar te maken. Hierdoor zijn op dit moment 425 arbeiders in het bedrijf werkzaam. Na deze twee weken arbeid zal een beslissing worden genomen omtrent de eventueele stillegging. VERLAGING MARGARINE-PRIJS? De kwestie of de prijs van de mar garine aangepast moet worden aan de verminderde koopkracht van breede groepen van de bevolking heeft de re geering onlangs op korten termijn in studie genomen, zoodat binnenkort een beslissing dienaangaande kan worden verwacht. Daarom kunnen de ministers van Landbouw, Visscherij, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de heeren Deckers en Gelissen thans nog geen antwoord geven op een desbetreffende vraag van het Tweede Kamerlid Korten- horst, of de ministers verlaging van den margarineprijs wilden bevorderen nu de accijns op boter reeds is verlaagd. VERLAGING MELKSTEUN. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de minister van landbouw en visscherij besloten met ingang van 17 Mei a.s. voor de komende zomer maanden den toeslag over de tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk te verlagen van 2,56 cent tot 2,40 cent per kg. met 3,2 pet. vetgehalte. Overwogen zal worden om, wanneer de beschikbare fondsen zulks toelaten, den toeslag in de wintermaanden we derom op een hooger peil te brengen. Door een zoodanige regeling zal ook door middel van de uitkeering het ver schil tusschen den zomerpriis en den winterprijs der melk worden geaccen tueerd. Immers ook voor het intreden van de crisis werden in het algemeen in het zomerhalfjaar lagere melkprijzen aan de veehouders uitbetaald dan in het winterhalfjaar. COÖPERATIE. De federatie van diocesane bonden van Katholieke coöperatieve vereeni- gingen heeft Zaterdag in het Concert gebouw te 's-Bosch een druk bezocht congres gehouden, onder leiding van den heer Fruins, die 't goed recht der coöperaties bepleitte en zich te weer stelde tegen de critiek die van zoo vele zijden opstak. Coöperatie is een levend bewijs van naastenliefde en niet in strijd met de naastenliefde. De heer J. A. Kolkman sprak over de coöperatie in de komende be- drijfsordening en Pater Jacobs over „de coöperatie en de naastenliefde". Onze gemeente heeft Zaterdag en Zondag weer gestaan in 't teeken van de sport. Zaterdag der paarden- en Zondag der motorsport, 't Zijn twee mooie sport-evenementen geweest, die opnieuw de aandacht van talrijke vreemdelingen op onze plaats en om geving hebben gevestigd, naast de he vordering der sport, waarin ook onze gemeente op verschillend terrein zoo'n goed figuur slaat. Aan de orga nisatoren mag hier wel eens open lijk dank worden gebracht voor dit goede werk. Nu gaan we weer op naar de groote Gyinnastiekfeesten in Juni a.s. ter gelegenheid van 't 40-jarig bestaan der R.K.W.G.V. BREDASCHE MANéGE-CLUB. Buitengewoon geslaagde tocht naar Waalwijk. De Bredasche Manégecluh mag met genoegen terugdenken aan den huiten- gewoon goed geslaagden tocht naar Waalwijk op Zaterdag 9 Mei. Aan de zen tocht was tevens 'n excursie ver honden en wel de bezichtiging van de Timturfabrieken aldaar. Het prachtige weer heeft ook zijn volle medewerking verleend. Des morgens vroeg werden de paarden reeds in verschillende wa gens ingeladen om zoodoende tijdig te Waalwijk aanwezig te zijn. Te circa half tien vertrok de lange rij van auto's vanaf de manége van den heer Uytendaal en kwam men te ongeveer half elf hij de Timturfabrieken aan. De directeur de heer C. Raming, be nevens de bedrijfsleider de heer Tref fers wachtten het gezelschap reeds op om de fabrieken, waar ruim drie hon- derd arbeiders en arbeidsters werken, tot in alle finesses te laten zien. Na een welkomswoord van den heer Ra ming werd overgegaan tot bezichtiging der fabriek. Men kreeg te zien waar de schoen ontworpen wordt in de teeken kamer, tot de aflevering naar de di verse winkeliers, dus de fabricage van 't begin tot 't einde. Het gezelschap stond verbaasd over de zeer talrijke ingenieuse machines en vindingen die zulk een fabriek her bergt en niet minder over de ontzag gelijk vele nauwkeurige bewerkingen die een goede schoen vraagt door de talrijke handen die in zoo'n bedrijf werkzaam zijn. Na deze leerrijke bezichtiging be dankte de voorzitter van de B.M.C. dt heer Fr. Suys, den heer Raming voor zijne bereidwilligheid en gaf hierbij uiting aan zijn bewondering voor dit ingenieuse fahricage-proces, waarvan een leek zich eigenlijk geen voorstel ling kan maken. De heer Raming op zijn beurt stelde het op prijs een gezelschap als de B.M.C. zijne fabrieken te mogen toonen waardoor hij hoopte de dames en hee ren eenig begrip te hebben bijgebracht van hetgeen de vervaardiging van een goede schoen vraagt, waardoor mis schien wat meer appreciatie voor dit vak ingang zal vinden. Hij wenschte allen verder een prettige rit. Hierna werd om half een de Bra- bantsche koffietafel gebruikt in hotel Verwiel waarbij ook de heeren W. Timmermans en C. Raming genoodigd waren en om half twee stonden de paarden gereed om met de eigenlijke terreinrit te beginnen. Als jagermees- ter fungeerde de secretaris van de B.M.C. de heer H. Sluyters, die dezen geheelcn tocht ook heeft georgani seerd, bijgestaan door den heer W. Timmermans-de Naeyer, directeur van de Maatschappij Noord-Braband. On der veel bekijks vertrok de ruiterstoet vanaf hotel Verwiel langs de Akker- steeg door de bosschen van Plantloon naar Giersbergen en van daaruit langs den binnenkant der Duinen, langs Rus tende Jager, den Brand, de Knijperij naar den theetuin Bosch en Duin. Hier werd de thee gebruikt en de paarden een weinig verzorgd. Nadat ruiters en paarden uitgerust waren, werd de tweede etappe ondernomen, via West- loon en Efteling naar Roestelberg. Het zeldzame natuurschoon en het schit terende weder lieten het gezelschap buitengewoon genieten. De heer Wil lem Timmermans die het plus min. 2f> K.M. lange parcours voor ieder der deelnemers(sters) in kaart had gebracht, had dan ook niet weinig suc ces hij de ruiters van zijne groote he* kendheid in deze omgeving. De mooi ste en boschrijkste omgeving, afge wisseld door heide en duin hadden de verlangens van de B.M.C. ten volle bevredigd. Galop, stap en draf, het be klimmen van duinen en heuvels sche nen voor ruiters en paarden een dage- lijksch werk, maar vereischten toch behendige rijkunst. na B.ï die na«' \e\ in en het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2