Binnenlandsch Nieuws. •f U RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. KANTONGERECHT. Nieuws uit de Langstraat i en Omgeving GEERTRUIDENBERG. SPRANG—GAPELLE. tegen middernacht te ruste begaf, leek hij nog volkomen gezond. Reeds spoe dig daarna echter moet hij onwei ge worden zijn. Een benauwde hoesttui overviel hem. Kort daarop verloor hi, het bewustzijn. De in allerijl ontboden geneeshecren konden nog slechts den dood consla- tceren. STAATSGREEP IN BOLIVIA. De officieren van den Boliviaanschen generalen staf hebben onder leiding van den opperbevelhebber in den Cha- co-oorlog, generaal Alfredo Permaran- da en luitenant-kolonel Busch, een staatsgreep uitgevoerd. President José Luis Tejada Sorzana en het kabinet werden gedwongen af te treden, waar na de militaire dictatuur geproclameerd is. De revolutie heeft een onbloedig verloop gehad. Tot president der republiek werd ko lonel Toro benoemd. Het nieuwe kabi net heeft reeds den eed afgelegd. Tot minister .van Buitenlandsche Za ken is Enrique Baldivieso benoemd. In het geheele land heerscht rust. Luite nant kolonel Busch heeft een decreet gepubliceerd waarbij alle openbare vergaderingen verboden worden. Iede re poging tot het verwekken van op stand zal met groote gestrengheid on derdrukt worden. Aanleiding tot den putsch vormde de algemeene staking, die sinds enkele dagen te La Paz geproclameerd is. Direct nadat de militairen het bewind hadden overgenomen, hebben zij tot de bevolking een manifest gericht, waarin zij zeggen, dat er geen geweld zal wor den gebruikt, de oppositie niet zal wor den onderdrukt en haar leiders niet ge vangen genomen. Het is de grootste wensch der regeering, gezonder toe standen te scheppen en de sociale toe standen te verbeteren. De afgetreden president heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij zegt, dat hij het be wind aan de militairen heeft overge dragen en dat zijn bewegingsvrijheid niet is belemmerd. De nieuwe regee ring zal de door Bolivia gesloten inter nationale overeenkomsten eerbiedigen. EEN A. H. G. FOKKER-FONDS De vliegluigouuwer Anlonie Fok ker, Uiiecicur vaa ue i\.V. Neuer- laaüacae vlie^luj^lalaitk te A uaiii, heelt ter geiebeauciu van liet teil, dal üel io Ai ei, 20 jaar ^eleueu is, dat inj op een uoor iieiazeil ont worpen eu gebouwd vliegtuig de voor bet veiKiijgen van i bievei van vliegluigueMuurder vei eischic pioeven allcgue, besloten een Ne aerlaud^che oticbling ui hel leven te roepen onder uen naam »A. H. G. FoKker-londstt. Hel Ioiiüs steil zich ten doel het bevorderen van hel opleiden van een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders lol vliegtuigoesluuiuer zulks bijzonderlijk 111 veiband mei het belang, dal ue nalionale delensie heelt bij een krachtige versleiknig van de reserve aan vliegluigbe- stuurders, voorts tegemoel le komen in de koslen, aan zulk een oplei ding verbonden, sleun te verleenen aan weduwen en weezen van ver ongelukten, de ontwikkeling der Nederlandsche luchtvaart te bevor deren enz. De heer Fokker heeft besloten een bedrag van fiUU.UUU te be stemmen om daarmede het »A. h. G. Fokker londs« in het leven te roepen. DE WERKLOOSHEID IETS VERMINDERD. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heelt de volgende cijfers verstrekt over het aantal geheel werkloozen bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling ais werkzoekende ingeschreven. Hierbij zij opgemerkt, dat niet alle werk loozen in Nederland zich als werk zoekende bij de openbare aibeids- bemiddeling laten inschrijven. Aantal weikluozen op het einde van April '36 Mrt. '36 /vpl. '35 18 jaar en ouder 381.66U 392.290 344 865 jonger dan 18 jaar 15.337 16.bö2 ll).2oU Totaal 396 997 408.972 355.125 Vrouwen 18.749 2UU74 13.058 Algemeen totaal 415.746 429.046 368.183 BELANGRIJKE BESLISSING OP HET GEBIED DER PRIJS- KNOEIERIJ. De Rot erdamsche Rechtbank heeft onlangs vonnis gewezen in een zaak van de N.V. Handelmaat schappij L. I. Akker, gevestigd te Rotterdam, fabrikante van »Akker- tjes« (Akker-Cachets), als eischeresse tegen een firma, die in haar winkel bedoeld artikel verkocht beneden den daarvoor vastgeslelden prijs en ais regel in een door het verwijde ren van het controlenummer be schadigde verpakking. Het was de aangesproken firma bekend, dat de fabrikant zijn merk artikel alleen verkocht op door hem gedeponeerde conditiën, in uiltrek sel op de verpakking van elk artikel vermeld. Die conditiën bevatten een ket- tingbeding op grond waarvan iedere verkooper tegenover zijn kooper verplicht was de toepasselijkheid der gedeponeerde conditiën als le veringsvoorwaarde te stellen. De fabrikant verweet aan de aangespreken firma, dat zij bewust en systematisch voordeel trok van contractbreuk door haar voorman gepleegd en dat die handelwijze in het licht van de in het vonnis ver melde omstandigheden opleverde een onrechtmatige daad tegenover hem. De Rechtbank vereenigde zich met die stelling van den fabrikant. De aangesproken winkeliers firma werd veroordeeld tot schadevergoe- uing wegens Ue gepieegue hanue- hijgeii en verooiUcciu om voortaan uen veikoop beueueu Uen vastge slelden prijs en in bescbauigde ver pakking te staken op verbeurte van een dwangsom voor elke overtre ding van 2o gulden. DEMONSTRATIE VOOR DEN VREDE. In bet Gebouw voor K. en W. te 's Gravenbage heelt Maandag de veieenigiiig voor Volkenbond en Vieue ter gelegenheid van den Voi- kenbonusuag, een openbare bijeen komst gebouuen, waarin als sprekers optiaueu minister Colijn en het Tweede Kameihd mr. A. M. Joekes. Minister Colijn vroeg, wanneer men zegt dat van al die Iraaie be ginselen niets le terecht is gekomen is men dan beieiu de grondregelen voor het stalen verkeer geheel prijs te geven V Zoo neen, meent men dan dal de toepassing daarvan bevorderd zal woruen uoor de alwezigheid van een colieciiel orgaan dal in het leven werd geroepen om te waken voor de handiiaving van die regelen? Ook hierop verwachtte spr. geen toestemmend antwoord. Maar wat blijlt ei dan over? Den Volkenbond in zijn huldigen vorm geheel doen verdwijnen eu dan van nieuws aan weer beginnen met den opbouw van wat anders? Die oplossing zou toch van weinig practischen zin getuigen en dient reeds daarom ter zijde te worden gesteld. Wel is volgens sommigen de bond reeds ter ziele, maar daaibij doelt men toch meer op zijn zedelijke beteekenis dan op zijn formeel bestaan. We moeten thans afwachten, het hoofd koel houden en nadcuken over mogelijke wijzigingen in het handvest, die de weikzaamheden van den bond op meer reëelen grondslag zullen kun nen vestigen. Vervolgens sprak mr. Joekes, die erop wees, dat niet van prijsgeving en verzwakking van den Volkenbond heil kan worden verwacht, maar in versterking ervan en in aanvulling van de leemten. Meer dan achttienduizend vrouwen uit alle dee.en van het land trokken Maandagmiddag in een zwijgenden stoet door de straten van de hoofdstad om te demonstreeren voor den vrede en uiting te geven aan haar wil, zich te verzetten tegen het oorlogsmonster. WAT IN ROOK OPGAAT. Het verbruik van tabak, sigaren en cigaretten. Volgens in de vierde aflevering van het maandschrift van he' Gen- tiaal Bureau voor de statistiek op genomen cijfers weiden in 1935 gebinderolleerd 1,428,770,000 siga ren, 4,008,972,000 cigaretten en 10,.69,000 K.G. tabak Van de in 1935 verbruikte sigaren moest voor 1,048,335,000 sigaren 12 l2 pet. en voor 380,435,000 siga ren 17'/2 pet. accijns worden betaald. Het verbruik per hoofd der ge middelde bevolking is toegenomen van 153 sigaren over 1926 tot 174 sigaren over 1930, waarop een da ling is gevolgd tot 169 sigaren over 1935; van 317 cigaretten over 1926, behoudens enkele gevallen van te ruggang, tot 475 cigaretten over 1935. Het tabaksverbruik per hoofd der bevolking is daarentegen iets afgenomen, over de jaren 1926 tot en met 1933 bedroeg dit gemiddeld 1,5 KG. en over de jaren 1934 en 1935 gemiddeld 1,3 K.G De totale verkoopwaarde ver meerderde van ruim f152 millioen in 1926 tot ruim f 183 millioen in 1930, waarop dalingen zijn gevolgd tot bijna f 128 millioen in 1935. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het grootere ge bruik van goedkoopere soorten si garen, cigaretten en tabak, waar tegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. Voorts blijkt, dat in 1935 van de totale gebanderolleerde hoeveelheid sigaien 41 pet. een waarde had van f U.U5 tot en met f O.lO; dat van de sigaretten 59 pet. een waarde had van fU.01 tot en met f 0.03 en dat van de tabak 55 pet. een waarde had van fl.60 tot en met 13. Over 1926 waren deze verhoudings- cijfers nog resp. 77, 94 en 77. In het eerste kwartaal van 1936 werden gebanderolleerd 360.204,000 sigaren tegen 355,209,000 in het le kwartaal van 'i vorig jaar 964,495 000 sigaretten tegen 951,504,000 in 1935 en 2,811,000 Kg. tabak tegen 2,477,000 Kg. in het vorig jaar. Uit Dussen. Mishandeling. J. v. V., landbouwer te Dussen moest voor uen politierechter ver schijnen wegens mishandeling. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 14 Januari met een mes of een scherp voorwerp A. Honzewijk ge slagen of gestoken had. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde. Getuige Antoon Honzewijk, land bouwer te Dussen vertelde dat hij op genoemden datum op de fiets kwam aanrijden, terwijl verdachte op het land met de mestkar bezig was. Verdachte kwam op hem af, trok hem van de fiets af en stak hem met een mes in den arm. ter wijl hij zei: »Nu zal ik je eens krijgen I» Getuige Kievits uit Dussen heeft de twee langs den weg zien staan en het zien gebeuren. Verdachte wijst erop, dat Honze wijk hem uitschold. »lk heb hem niet gestoken», zegt verdachte, »hij had een snede in den arm, en die moet een ander hem hebben toe gebracht Het mes was als overtuigingsstuk ter zitting aanwezig. »Het is misdadig met een dergelijk mes op zak te loopen 1 Dat doen de Boschjesmannen 1» aldus de Officier van Justitie, die in zijn requisitoir zijn bezorgdheid tot uiting bracht, dat verdachte bij gelegenheid weer eens zoo iets zou doen. Hij was teleurgesteld over het huren van landeren en meende dit nu maar zoo met het mes temogen beslechten. De eisch luidde 2 maanden ge vangenisstraf en 4 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. Uitspraak conform den eisch. of 3 d. h. Wa. W. V., Sprang, idem f3 boete of 3 d. h. A C. S.. Waalwijk en P. A.M. de C.,Waalwijk idem, f 3 boete of 2 d. h. A. M. v. H., Drunen, reflector, f 1 boete of 1 d. h. E. W. M. R.,Vlijmen,rijwiel zonder licht, f3 boete of 3d. h. J M. v. d. W., te Drunen, ver blindende verlichting, f5 boete of 5 d. h. M. K., Kaatsheuvel, idem f5 boete of 5 d. h. A. v. B., Vlijmen, motor zonder platen, f2 boete of 2 d. h. H.v d. W., Vlijmen, rijwiel zonder rem, f3 boete of d. h. H. K., J. M, de B., N. J. B., en A. B allen te Waalwijk, schreeuwen op straat, f3 boete of 3 d. h. HET VERKEER EISCHT WEER SLACHTOFFERS. Zondagochtend reden acht wiel renners van de vereeniging Hollan- dia uit Den Haag in flinke vaart langs den Gouwsluiserweg in de gemeente Alphen a. d. Rijn. Nabij de brug brak de voorvork van het racerijwiel van den 16 jarigen W. Wijants. De jongen reed tegeneen boom en sloeg naar links juist voor de wielen van een passeerende auto Hoewel de bestuurder, de heer A. Prins uit Den Haag, nog trachtte te remmen, kon hij niet verhinderen, dat de jongen een eind door de auto werd meegesleurd. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen. Hij bleek een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen te hebben De voorvork van zijn rijwiel ver toonde een oude breuk. In het ziekenhuis is de jongen overleden. Aan den Verversdijk te Delft is Het echtpaar H. Muller-Vuistman, wonende te v.m. Besoijen zal Zaterdag a.s. zijn gouden huwelijksfeestvieren. Voor het programma van het buurt feest verwijzen wij naar het bericht onder Plaatselijk Nieuws. Een ongehoorzame. H. de W., landbouwer te Wijk moest voor den politierechter ver schijnen wegens niet voldoen aan bevel. Op 4 Januari j.J. werd hij te Drunen met zijn auto aangehouden doch reed door. Het was klaarlichte dag, des morgens te 8 uur. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe. Tegen hem werd geeischt 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. DEN BOSCH. Uitspraken. W. M. K., Waalwijk, geen richting aangeven, f3 boete of 3 d. h. M. J. K., Sprang, idem f3 boete het 3 jarig dochtertje van de familie G. wonende in de Vischsteeg toen het plotseling de straat overstak, door een auto gegrepen en ernstig gewond door de politie naar het gasthuis vervoerd, waar het kindje aan de kwetsuren is overleden. De heer B. C. V. uit Heerenveen reed met zijn auto met een snelheid van ongeveer 50 h 60 K.M. per uur in de richting van zijn woonplaats. Ter hoogte van de Boxumerweg onder Gautum naderderde van de tegenovergestelde richting een wiel rijder, de heer G. Hardorf van Boxum, die den rijweg bereed, waardoor de autobestuurder in de meening verkeerde dat hij den weg wilde oversteken, hij lette daarbij te veel op den wielrijder en zag niet dat rechts van hem nl. van den Boxumerweg 2 dames de Overijsel- schestraat wilde oversteken. Eerst op het laatste oogenblik zag hij deze maar toen was het te laat, althans voor één van haar. De 19-jarige 1 el|e '1 anja wonenüe le Leeuwaiutn weia aaiifcereueii en kwam aan ue o vei zijne van üe weg 111 uen berm terecüt, waar zij bleel liggen met etn verbrijzeld onueibeen eu een zware hei seiisciiuuuiiig. Up last van iwee doktoren werd zij per auto naar het diaconessen. huis te Leeuwarden vervoerd, waar zij is overleden. De wielrijder kwam er met een verwonde rechterwang af. VERDRONKEN. In het kanaal langs de markthallen te Amsterdam West waren eenige jongens aan iret baden. De hJ-jarige van huheu uil de Jan Mayensiraat, die de zwemkunst niet niacntig was waagde zicü ook in het water. Lij jongen zonk oumiddelijk weg. Een 1/-jarige jongen, die op eeuigen al- stand eveneens aan hel baden was, dook den jongen na, doch toen hij hem eindelijk uit het water had geüaald, was de jongen reeds over leden. Te Kampen is een twee—jarig dochtertje van den heer B. vaa Zuthem, terwijl't met een zusje was gaan wandelen, van een vlonuer aan den Haallanderweg gevallen en ver. dronken. Weliswaar kwam de vader zijn kind spoedig te hulp, doch de levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. Zondagmiddag is 't 5-jarig zoontje van den heer mor van het Schuilen- diep ie Groningen spelende te water geraakt en verdronken. DE GEVOLGEN VAN EEN STEEKPARTIJ. Te Wageningen werd Paasch— maandagavond in een calé, hij een twist over een glas hier, de 42-jarige melknoer A. Looijen door den 18- jarigen J. de W., met een dolkmes in den rug gestoken. De verwonding leek aanvankelijk niet ernstig en de man werd na een kort verblijf in «Ziekenzorg», thuis verpleegd. Thans is hij Zaterdagavond overleden. Up last der j ustitie heeft de politie het lijk in beslag genomen en over gebracht naar «Ziekenzorg.» De opbrengst van de ten bate der reclasseering voor alle gezindten gehouden collecte heeft in deze gemeente f34.15 opgebracht,- Het plaatselijk couiité is, gezien de vele offers die worden gevraagd, over deze opbrengst zeer voldaan en betuigt gaarne aan allen, niet het minst aan de jonge dames, die zich zooveel moeite hebben willen ge troosten, zijn hartelijken dank voor dit resultaat. Naar wij vernemen zal burge meester Bianchi in het begin der maand Juni zich met zijn echtge- noote, voor familieaangelegenheden naar Indië begeven. OmstreeksSeptember hoopt Z.E.A. wederom in deze gemeente terug te keeren. SPRANG. Predikbeurten Donderdag (Hemel vaartsdag) Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. J. C. Hagen. De leden der Ned. Herv. Jonge- lingsvereeniging op Geref. Grondslag «Timotheus» alhier zullen met Hemelvaartsdag per autobus een reis naar Utrecht maken, alwaar zij de herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van 't Zilveren Jubileum van den Bond van Ned. Herv. Jonge- lingsvereenigingen op G. G. in I ivoli zullen bijwonen. De leden der Ger. J.V. »Timotheus» gaan eveneens per autobus naar Leeuwarden om de jaarlijksche toogdag bij te wonen van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op G. G. aldaar. Bij v. T. alhier had gister morgen een begin van brand plaats, doordat een schoorsteenbrand was ontstaan. Gelukkig werd het gevaar spoedig opgemerkt en kon het vuur tijdig worden gebluscht. CAPELLE. De postduivenvereniging »De Luchtvaart» hield j.l. Zondag roet oude duiven een wedvlucht vanaf Noyon met den volgenden uitslag: Adr. Versteeg le, 6e, 31e en 40; A f 4 GüS 1 iCJtl JL steunt en zucht de jichtlijder, wanneer de pijnen ondragelijk de woraen. Dan is er maar een middel direct te nemen en wel: het product van vertrouwen Uilsluilend verkrijgbaar ir de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2