DUSSEN. DRUNEN. KAATSHEUVEL. Hoe word ik bruin? NiEUWKUiJK, RAAMSDONK. toestand werden niet behulp eener groote kaart eenige inlichtingen gege ven. De voorzitter van het toezicht de heer Moonen, burgemeester van Waal wijk, bevestigde dat de gang van za ken zeer bevredigend is. Ontwer p-streek plan. Besloten werd eenige uitbreidings plannen te ontwerpen o.a. der ge meente Heusden. De Luchtbescherming. De oefeningen der luchtbescher ming moge, voor zoover deze in onze gemeente gehouden zijn, alles zins geslaagd heeten, De gemeente secretarie was als centraalbureau ingericht waar onder leiding van den heer v. d. Lokhorst de bevelen werden gegeven, naar aanleiding van datgene, wat de radio via een toestel in de radio- distributie uitzond Te drie uur kwam voor Drunen liet bevel«Gevaar dreigt», en in flinke vaart werd dit door een sirene bevestigd op een auto van garage Elshout in den lijd van 12 minuten bekend gemaakt in Drunen en Elshout. De R.K. werd zwaar gebombar deerd, terwijl een brandbom brand deed ontstaan op 't voetbalterrein van V. J. C. Ruim vijl minuten na het uitbreken van den brand was de brandweer met volledig materiaal aanwezig en kon met blusschen begonnen worden. De avondoefening was interes santer omdat hier de geheele be volking belang in stelde en niet in de kelder of i. d. neeleefde maar langs de straat Te elf uur naderde de bombarde mentsvliegtuigen Drunen zoodanig, dat de algemeene leider van de L. R D. 't noodig achtte om 't teeken «Gevaar dreigt» andermaal te laten loeien over Drunens dreven. Hierbij hadden wij de gelegenheid om de tocht mede te maken met «de sirene auto.» Wij doorkruisten Drunen en Els hout en moesten constateeren, dat Drunen heelemaal verduisterd was en waar dit nog niet het geval was, gebeurde dit toch als 't ware op commando van de sirene. Behouden en wel arriveerden wij weer ten gemeentehuize, ('t centraal bureau), waar Burgemeester van der Heijden tegenwoordig was met de opperbrandmeesters Pelders en van Drunen en de algemeene leider van L. B. D. De gemeente-veldwachter bijge staan door andere plaatselijke politie beambten zorgden door waarschu wing en 't uitreiken van materiaal in samenwerking met de brandweer voor een algeheele verduistering van de gemeente Drunen. Leider Jonge Wacht. De Heer C. van Herpt ontving zijn aanstelling als leider der Jonge Wacht. Werkloosheid. Het aantal werkloozen nam in de afgeloopen week weer toe. Het aantal te werk gestelden in de werkver schaffing bedroeg 79. Een nieuwe zwemvereeniging. Zijn wij goed ingelicht dan zal door pastoor Goossens getracht worden een Zwemvereeniging op te richten in R.K. verband. Dit op aandringen der Geestelijke Overheid. Nader vernemen wij dat bereids vergunning zou zijn gevraagd aan de Heeren Timmermans te Waalwijk om de Lange Wiel, alhier als zwem- basis aan te wenden. Installatie Jonge Wachtgroep. Zondag werd de zesde Jonge Wachtgroep van deafdeeling Drunen onder de naam van St. Tarsiusgroep plechtig geinstalleerd. Onder de H. Mis van 8 uur na derden alle leden en hunne leiders ter H. Tafel, waarna de nieuwe Jonge Wachters 't ontbijt gebruikten met hunne leiders. Om kwart voor een in den na - middag werd een rondwandeling gemaakt door 't dorp, door alle groepen. In de nieuwe kapel van het St. Fransiscusgesticht had om half vier de plechtige installatie plaats door pastoor Goossens In een kort woord spoorde hij de nieuwe loden aan trouw te blijven aan God en de H. Kerk, terwijl hij hun wees op de plichten, die zij als Jonge Wachter op zich namen. Hierna legden de aspiranten hun belofte af als Jonge Wachter, terwijl de overige leden deze belofte her nieuwden. Nadat de nieuwelingen uit de handen van Pastoor Goossens hun insigne hadden ontvangen, werd door Pastoor Goossens een plechtig Lof gecelebreerd, waarvan de ge zangen door de Jonge Wachters onder leiding van leider v. Nistelrooij werden uitgevoerd Bij die installatie waren de ouders der aspirantleden allen tegenwoordig en met hunne jongens genoten zij van een eenvoudige plechtigheid, die toch iets verhevens inhoudt. Om half zes kwamen de groepen allen bijeen en werden diverse spelen e.a. uitgevoerd, waarna hun nogeen kleine tractatie werd aangeboden. ELSHOUT. De Maria-vereering. Zondag was voor Elshout een zeer drukke dag. Er kwamen processie's uit Vlijmen en Kaatsheuvel. Na den middag kwamen nog Ier bedevaart de H Famielies uit Baard wijk en Heusden. Om kwart voor negen des mor gens arriveert de processie uit Heus den en Bokhoven. Om 1U uur wordt een H. Mis opgedragen voor de K.J.V. uit Din- ther, terwijl om 11 uur een plech tige Hoogmis wordt gecelebreerd door de K.J.V. en K.J.M. uit Kaats heuvel en de processie uit Baard wijk. Gouden Bruiloft. Maandag herdacht het echtpaar L. v. Son-Muskens. zijn gouden huwelijksfeest. De buurt was in feeststemming, de vlaggen wapperden reeds vroeg van de meeste huizen. Om 6 uur werd door de buurt bewoners en de familie een alge meene H. Communie gehouden. Pastooi Willems droeg om 9 uur een plechtige H. Mis van dankzeg ging op, waarbij 't parochiaal zang koor de vierstemmige Mis »Tertia« van Halier uitvoerde onder leiding van den heer H. Vermeulen. Om twaalf uur verzamelden zich allen wederom bij de woning van het gouden paar. De jonge juffrouw Liesje van Stipnout bood de jubilarissen een mooie bloemenmand aan. De heer A. Willems, voorzitter van 't buurtcomité bood het gouden paar onder een toepasselijke speech namens de geheele buurt een prach tig cadeau aan. Van de receptie werd druk gebruik gemaakt. Wij merkten o.m. op de Heeren Geestelijken van de parochie Elshout, Burgemeester v. d. Heijden, heeren Raadsleden en andere auto riteiten uit Elshout en Drunen, ter wijl nog talrijke andere felicitaties waren binnengekomen. In den namiddag werd door de jongelui een rijtoer gemaakt door het dorp, waarbij 't aan vroolijk- heid niet ontbrak. Te zes uur verzamelden zich allen weer in de feestzaal en begon het avondfeest. Het gemengd koor onder leiding van den heer P. Jansen bracht te 8 uur haar serenade aan de jubi larissen, waarna het verdere deel van den avond in groote gezellig heid werd doorgebracht,terwijl hier van de echte Brabantsche manier van bruiloft vieren weer eens echt te genieten viel. Aan 't jaarverslag van't water schap «den Zuid-Holl. Polder onder Dussen« ontleenen we 't volgende Ontvangsten dienstjaar 1934-1935 verdeeld over drie hoofdstukken totaal f 18559 43, uitgaven verdeeld over vier hoofdstukken totaal f 10297.71. Batig slot f8261.72. De begrooting dienstjaar 1935-1936 ver. meld in totaal verdeeld over resp. drie en zes hoofdstukken f32993.22. Hierin zijn de werkverschaffings- gelden verwerkt. Het jaarverslag van 't waterschap «Het Zuideveld onder Dussen« ver meld aan ontvangsten over't dienst jaar 1234 1935 verdeeld over twee hoofdstukkon totaal f2350.05, aan uitgaven over vier hoofdstukken totaal f1767 04. Batig slot f513.04. De begrooting bedraagt f 1930.82. In 't Land van Heusden en Altena is eene vereeniging opgericht van taxi- en auto verhuurders. Een voorloopig bestuur is reeds samen gesteld. De eerste ledenvergadering zal gehouden worden in Hotel Lee mans alhier, waarop dan 't reglement zal worden vastgesteld en de tarieven geregeld. Een schippersknecht viel bij zijn werkzaamheden in 't ruim van een op de Maas alhier liggend schip. Zijn verwondingen bleken van dien aard dat overbrenging naar den wal noodzakelijk bleek. Dr. v. Vuuren was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Later is de gewonde wederom naar 't schip teruggebracht. HANK. Te Dussen-Hank is naast de K.J.V. thans ook een K. J. M. opgericht. 25 jonge meisjes traden tot deze vereeniging toe. Bij de oprichting voerden directeur Willaert en een K.J.V.-leidster 't woord, waarna 't vaandel werd ingewijd. Besloten werd met 't zingen van 't K.J.M. lied. CAPELLE. A.s. Donderdag (Hemelvaarts dag), hoopt het Leger des Heils (Stichter William Booth) afd. Gorin- chem, te Capelle een groote openlucht samenkomst te houden, op het weiland van den heer A. A. Michaël, aan den Stationsweg te Capelle-Nieuwevaart. De samenkomst zal geleid worden door Kapitein C. Beverwijk, bijgestaan door Luitenant W. Sieffers, en vele Heilssoldaten, welke de bijeenkomst zullen afwisselen met muziek en zang. Tot slot zal gesproken worden over het onderwerp: „De groote schare De bijeenkomst zal aanvangen om 2.15 uur n.m. Ieder is hartelijk welkom. Herinneringsmedailles. Aan onderstaande heeren werd door het Nat. Crisis Comité de herinne ringsmedaille voor bewezen diensten beschikbaar gesteld: J. A. Frans Mal leus, M. A. van der Wee, H. A. de Bruin, H. Th. J. van Woensel en P. W. C. Eibers te Kaatsheuvel en C. L. de Jong en J. van Lier Gzn. te Loon op Zand. Luchtbescherming. De Luchtbeschermingsdienst alhier onder leiding van den heer Tennissen, Dir. der Gem. Gasfabriek, georgani seerd, heeft Zaterdag een uitstekend verloop gehad. Ret personeel van de diverse gemeentediensten, van gasfa briek, burgerwachten, brandweer, er- der geneesheeren, verplegingsperso- neel, zoowel dames als heeren, de le den van de Jonge Werkman, etc., ver leenden in de hun aangewezen dien sten hunne medewerking. We mogen wel zeggen, dat die medewerking spon taan en met toewijding is gegeven. Het politiepersoneel, zoowel Rijks- ais Gemeente-, had in de diensten, welke het verkeer betroffen, de hoofdleiding. We gelooven niet, dat iemand op zijn post ontbrak. Voor hel publiek, dat zich zeer goed hield aan de gegeven voorschriften, waren de geïmproviseer de ontploffingen en brandjes een at tractie. Ook de verpleging van de cpiasi-gewonden of met mosterdgas besmetten, trok veel ibelangstelling. Werden op de middagoefeningen ver schillende vliegtuigen waargenomen, waarvan slechts één een seinpatroon uitliet, welke vermoedelijk voor Kaats heuvel bestemd was, bij de avondoefe ning scheen Kaatsheuvel uitstekend verduisterd. Geen enkele vliegmachine werd boven de gemeente gerappor teerd. De straat- en woningverduiste ring was dan ook perfect. Slechts een enkele uitzondering werd waargeno men. Blijkbaar begrepen deze bewo ners niet den ernst die in deze oefe ning was gelegen. Sluiting vakcursus. Zondagmiddag na de Hoogmis werd in de zaal van het Gildenhuis in de Mgr. Völkerstraat een tentoonstelling gehouden van werkstukken en teeke- ningen gedurende het winterseizoen op de vakcursus voor Schoenmaken en teekenen gehouden. O.m. waren bij de opening aanwezig de Z.Eerw. Heer Pastoor de Klijn, de WelEerw. Heer van den Heuvel, kapelaan, De Hoog Eerw. Heer Deken van den Brekel had kennis gegeven van verhindering. Mede waren aanwezig bestuursleden van den R.K. Bond van Schoenfabri kanten en andere werkgevers en het bestuur van den R.K. Fabrieks Arb. Bond. De heer Roestenberg opende de bij eenkomst met een welkom en een woord van dank aan de gemeente voor de verleende subsidie en alle an deren die den cursus moreel en finan cieel hebben gesteund. Wethouder Grootswagers sprak een woord van aanbeveling voor deze nut tige instelling en zegde den steun van Door AMILDA-CREME (Zonnebruin) krijgt Uw gelaat, armen en hals direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 cf. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct de gemeente voor dit onderwijs zoo veel mogelijk toe. Den geheelcn dag door was er veel belangstelling voor het werk door de leerlingen vervaar digd. De volgende prijzen werden toe gekend Modellen maken le leerjaar: J. de Rooy 24 pnt le prijs; Th. de Graaf 23 pnt. le prijs; B. van Wezen- heek 22 pnt. le prijs; D. Varga 21 pnt. le prijs; H .van Gulik 19 pnt. 2e prijs; Th. Soeterboek 18 pnt. 2e prijs; A. Sterk 18 pnt. 2e prijs; 2e Leerjaar: W. Didden 20 pnt. le prijs; J. Couwenberg 18 pnt. 2e prijs. 3e leerjaar: J. van Berkel 20 pnt. Ie prijs; A. Valk 18 pnt. 2e prijs. Herhalingscursus inodellenmaken I. Kops 19 pnt. 2e prijs; J. Oerlemans 17 pnt. 2e prijs. Schoenmaken le leerjaar: P. Snoeren 16 pnt. 2e prijs'; W. Oostrum 16 pnt. 2e prijs; A. v. d. Brug gen 16 pnt. 2e prijs. 2e leerjaar: J. v. d. Wouw 18 pnt. le prijs; .1. v. d. Rijken 18 pnt. le prijs, J? Gubbèns 18 pnt. le prijs; J. Hamers 15 pnt. 2e prijs. Bel Canto naar 't Concours. Zooals uit het programma van de Muziekfeesten van Apollo blijkt, neemt ook de Zangvereeniging ,,Bel Canto aan 't concours van hare zustervereeni- ging op Donderdag a.s. deel. Deze deel name mag beschouwd worden als een daad van collegiale medewerking aan de feestviering van de jubileerende ver eeniging. Met ernst en toewijding is dag aan dag gestudeerd om den naam die Bel Canto op concoursen gemaakt heeft hoog te houden. Bij de minste be kroning van 't Mannenkoor werden nog 363 punten behaald. Of ook 't gemengd koor dit voor beeld gaat volgen? Wij durven ons niet aan een voorspelling te wagen, doch zooveel is zeker, dat ook thans weer gestudeerd is om een succes te berei ken, den naam van Bel Canto waardig. Het gemengde koor zingt in de 2e af- deeling en komt uit met als verplicht nummer ..Vlaamsche Kermis' van J. P. Wierts en „Serenade van een Lands knecht-' van Orl. di Lasso als vrij num mer. Daarenboven neemt Bel Canto deel met een dubbel mannenkwartet in de derde afdeeling, met als verplicht num mer „Geloof-' van J. P. J. Wierts en als vrij nummer „Ecce quomodo moritor" van Haendel. In verband met de na middag diensten in de kerk zal Bel Canto als eerste optreden, vermoedelijk pl.m. 1 uur of half twee. De zaal van Bel Canto, zal in afwijking met een ad vertentie in 't vorig nummer van de Echo voorkomend, s avonds ter be schikking staan van de zangvereeni ging. Het op Donderdag aangekondig de bal gaat dus niet door. Wij wenschen onze vooruitstrevende zangvereenigingen opnieuw alle succes. DE GEMEENTERAADSVERKIE ZING TE LOON-OP-ZAND. Vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen. Het Tweede Kameiiid Vliegen heeft aan den minister de volgende schriftelijke vragen gesteld Is het juist dat in de gemeente Loon op Zand na de gemeenteraadsverkiezing van 1935, blijkbaar door een verzuim van den voorzitter van het hoofd stembureau, de benoemd verklaarde leden niet konden voldoen aan het bepaalde in art. 15, le lid der gemeentewet en dat dientengevolge de geloofsbrieven van geen der 15 gekozen verklaarde leden voldeden aan de eischen der wet en daardoor geen dier leden zitting heeft kunnen nemen, met als gevolg dat de ge meente drie maanden zonder raad is geweest. Dat verder de voorzitter van het hoofdstembureau in December 1935 een aantal opvolgers op de lijsten benoemd heeft verklaard, welke benoemden in strijd met art. 21, le lid der gemeentewet, hun eigen geloofsbrieven hebben onderzocht en zitting genomen. Dat uit een en ander verschillende andere overtredingen van bepalingen der gemeentewet zijn voortgevloeid o.a. de niet-verkiezing van wethou ders op het daarvoor in de wet gestelde tijdstip. Dat noch Ged. Staten noch de regeering een oplossing uit dezen toestand van verwarring aan de hand hebben kunnen doen. Indien de voorgaande vragen in bevestigenden zin moeten worden beantwoord, acht de minister dan den in deze 11,000 zielen tellende gemeente ontstanen toestand niet van een zoodanige ernstige onregel matigheid, dat voorziening, ZOo noodig bij de wet, noodzakelijk moet worden geacht? Maandag 18 Mei werd herdacht hel gouden huwelijksfeest van den heer en mevrouw H. Mostermans-v. En«e left. De heer Mostermans is lal van ja» ren een vooraanstaande persoonlijk, beid geweest in onze gemeente. Ruim 30 jaar was hij gemeenteraadslid, waarvan 22 jaar wethouder. Hij was' medeoprichter van den plaatselijken boerenbond en boerenleenbank, waar. van hij ook ruim 30 jaar bestuurslid was. Verder had hij nog verschillende functies in diverse vereenigingen. Uit dit alles blijkt wel voldoende dal de heer Mostermans zoowel in de gemeenschap als in het vereenigings- leven voor velen een verdienstelijke persoonlijkheid is geweest. oor de woning van de jubilarissen was een prachtige eereboog opgericht met een toepasselijk opschrift, terwijl bel geheele huis keurig was versierd. Om half negen had de opstelling van den sloet plaats en trok men mei het gouden paar gezeten in een auto door bruidsmeisjes omringd, met fa milie, buurtcommissie kerkwaarts. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor werd om 9 uur een H. Mis van dank. zegging opgedragen. Na het evangelie hield zijne Eerw. een predicatie waar in hij de jubilarissen huldigde die óO jaren lief en leed hebben gedeeld. Op zeer verdienstelijke wijze zong het parochiaal zangkoor de meerstemmige Mis van Cuvpers. Na de H. Mis werd hel gouden paar ter pastorie genoo- digd en een koffiemaaltijd aangebo den. Een stoet met verschillende prach tige praalwagens werd voor de kerk samengesteld en toen het gouden paar zich wederom hij den stoel had ge. voegd, werd een rondgang gemaakt door de gemeente. Thuis aangekomen werd het gouden paar toegesproken door het bruidje Marietje Moster mans, kleinkind der jubilarissen, die een bloemenmand aanbood. Verder werd het woord gevoerd door den Voorzitter der feestcommissie, den hr. H. van Engelen en door Mej. Cecil Merks. Een gemengd koor zong onder leiding van M. van Heivoort en prach tig meerstemmig feestlied. Van de hierna gehouden receptie werd een zeer driik gebruik gemaakt. We zagen o.a. de geestelijken der pa rochie, de Edelacht. heer v. d. Ven, burgemeester dezer gemeente, enz. Om 7 uur steeg de feestvreugde ten top, toen n.l. de harmonie en liederta. fel het gouden paar een serenade kwa men brengen. Na enkele nummers werden de jubilarissen door de respec tievelijke voorzitters dezer vereenigin gen in welgekozen woorden toegespro ken en gehuldigd. Nog lang duurde de feestvreugde in gepaste vroolijkheid voort. Raamsdonksveer. Het verbouwen van een woning voor rekening van P. Kuijsters, aan de Luiten Ambachtstraat is opge dragen aan den aannemer H. P. Spuijbroek. Door den Korenbond «In Hymnis et Canticis« in 't dekenaat Geertruidenberg, zal op Zondag 24 Mei a.s., in de Parochie van den H. Bavo de jaarlijksche Zangersdag worden gehouden. De volgende zangkoren nemen er aan deelRaamsdonk(dorp), Raamsdonksveer, Geertruidenberg, Made, Dussen en Hank Om half zes zal een plechtig Lof plaats hebben, gezongen door de zangkoren die aan den Zangersdag deelnemen. Na het Lof zal in het St. Leogebouw door de deelnemende zangkoren gezangen worden uitge voerd, die door een jury, die is samengesteld uit bestuursleden van de Diocesane St. Greguriusvereeni ging worden beoordeeld. De heer Nor Snijers zal a.s. Donderdag Hemelvaartsdag met drie vereenigingen als directeur deel nemen aan het Muziek- en Zang concours te Kaatsheuvel, en wel met onze Kon. Erk. Harmonie «de Eendracht«, de Fanfare te Dussen en het dubbel Mannenkwartet te Capelle. Onze Harmonie «de Eendracht« komt uit met de volgende nummers: Verplicht nummer «Suite Roman- tiquew van S. Poppy en 't gekozen nummer is «de Prins van Oranje«, ouverture van Latann. Wij wenschen Men directeur en de vereenigingen a. s. Donderdag veel succes. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6