Buitenlandsch Nieuws. „DE GLADDEKKERS" ONS WEEKPRAATJE. Gemengd Nieuws. scheidene andere plaatsen voor deden. Wat een heilloos gedelibereer tusschen overheidsorganen 1 Men moet toch begrijpen, dat één der partijen heeft in te schikken voor de zienswijze van de andere, anders gebeurt er niets. Laat men desnoods opgooien en de beslissing toevertrouwen aan kruis of munt. Waar het verstand niet spreekt, moet het blinde geluk dan maar de uitkomst bepalen. BLIJ LI IN LiGLN LAND. Voor wat de reisoelasting uetreft, heo ik lot nog toe sleeus tegen den stroom van de punlieke opinie opgeroeid. De publieke opinie was tégen de reisuelasliug, ik was voor deze helling. 't Moge at zuur zijn, als je 'n paar Kwartjes per dag moet betalen voor een pleziertochtje in bel bui tenland, daar staal tocü tegen over, vond ik, dat de lust naar »over de grenzen« een beeije ge remd moet worden teil behoeve van de calé peiibion-, hotel* en reslau- raliehouüeis, die oók moeten ue slaan en die hel toen Waarlijk niet kunnen helpen, dal ouze regeering ze zwaarder belast dan vreemde regeeringeii het hun collega's van elders doen. Evenmin kunnen ze hel helpen, dat de accijns op bier en gedistilleerd hier hoog is en dal vleescn en andere voedingsingiedi- enlen slechts met een cnsisioeslag kunnen worden ingekocht. Ze zijn er ook onschuldig aan, dat de gul den nog op gouupeil werd gehand haafd. Onze seizoenzaken moeten nu eenmaal hoogere prijzen berekenen dan in 't buitenland gelden. Houdt men dót in het oog, dan zal men daarnaast moeten erkennen, dat die prijzen zoo laag worden gehouden, als de omstandigheden hel toelaten, m.a.w. dat ze billijk zijn. Caié- houders en restaurateurs doen in derdaad dl hun best om hun land genoolen een vacanlie binnen de grenzen tot een feest en genoegen te ma ken I Zóó dacht ik.... tot voor korten tijd. Op een der mooie zomersche dagen, welke reeds ons deel waren, toelde ik op de Veluwe. En ter verpoozing streek ik er neer op een terrasje, dat me een vriendelijk zitje leek te bieden, 't Was er een eenvoudige, maar nette ontspan, ningsgelegenheid. Ik bestelde er thee voor het gezelschap, beslaande uit vier personen. We kregen een potje met het ge vraagde en vier kopjes. Eenvoudig, maar proper. Het potje bevatte voor ieder een slechts zeer bescheiden plasje van het geurige blad, maar dót was niet erg, want de thee was in elk geval geurig en ons was het meer om het oogenblik voor af wisseling begonnen. Ik vroeg om te mogen afrekenen. »Vier thee f l.bul« Ik heb niets van mijn gedachten veriaden, dat doet een Hollander nu eenmaal niet in zulk geval. Ik betaalde f 1.60 en gaf den bediende twee dubbeltjes fooi. En langs den koristen weg ben ik toen met mijn gezelschap naar huis gevlucht Ik heb thermoflesschen gekocht. En ik hoop thans, dat de reis be lasting er niet doorkomt en dat me de kans blijft toebedeeld om van den zomer voor enkele dagen de grens over te wippen. Men bespare aan de redactie van dit blad de toezending van inge zonden stukken, waarin wordt be toogd, dat men tegenwoordig in goede zaken koffie of thee kan drinken voor 15 cent. Ik wéét het: zulke zaken bestaan er vele. En ik waai deer deze. Maar hel is de treurige ervaring van allen, die reizen in ons land, dat men op bekend terrein als loenst nog dikwijls geplukt en ge vilu woiui, als uien ergens gelegen heid zoekt om den inwendigen niensch te restauieei en. Dat houut het reizen in eigen land tol een gevaar van je finan cieeleii wels.and. Hoi'cCal en dergelijke bonden doen veel oin ter zant nclere verhoudin gen te verkiijgen, maar willen ze aucces hebnen, dan moesten ze dergelijke zaken Sigiiulecitn. Deagewenachi kunnen ze van mij het auies bekomen van de Veiuw- sche onlspanningagelegenheid, waar me het tnee-drauia overviel. Ik herinner me nog een geval uit een vorig seizoen. In hel üooische dorpje Koiteiihoef zat ik »builen«, voor een zeer onooglijk en klein boeren herbergje, een glas citroen- limonade te urinken. Een sjofele oude juffrouw en een klein meisje stappen er van de fiets af; beiden zijn zeer zichtbaar vermoeid en verhit. De julliouw vraagt óók een Dkogellleschje«. Ze doet onwennig en biijll bij een tafeltje staan, zonder plaats te nemen. Ze vraagt een tweede glas en deelt dan den inhoud van het lleschje in tweeën op, voor zich en het kind. Beiden drinken haar glas achter elkaar leeg en dan wil de ju 11 rouw, die al dien tijd al met de portemonnaie in haarband heeft geslaan, betalen. »Viji en dertig cent!« De julliouw raakt zichtbaar ver legen en verward. »U zegt?« vraagt ze. Vijf en dertig center, antwoordt de boer norsch Het menschje haalt het geld voor den dag, zucht even, betaalt,en dan stappen beide »toeristen« weer op de fiets. Ik vraag nu óók om af te reke nen, want ik heb geen zin om mééi te gebruiken in deze afzetterszaak. De boer berekent mij.vijf en twintig cent. »En zoo vroeg ik waarom liet u die juffrouw dan vijf en dertig betalen »Die had er een tweede glas bij 1« door JAN DE JONGE. 16. Het angstgeroep over een oorlog, waarom de Gladdekkers hun klok in het diepe meer hadden laten zinken, was niet helemaal voor nieinandal ge weest. Ze hebben er inderdaad zelf iels van ondervonden. Op zekere dag kwam er bevel uit de stad, dat ze enkele mannen naar de stad moesten zenden, om deze te hel pen verdedigen. Zo werden er enige Gladdekkers voor aangewezen. Eén van deze mannen ontmoette, toen hij op weg was naar de stad, den koeher der, die juist bezig was, zijn onderda nen: ossen, koeien en kalveren, naar huiten te drijven. Eén van de koeien raakte in het voorbijgaan den Glad dekker aan met haar horen. Toornig en dapper, zoals dat bij een krijgsman past, trok de Gladdekker zijn dolk uit de schede, ging voor de koe staan en sprak: „Als je een eerlijke en brave koe bent, stoot dan nog eens!" Hierop versloeg hij zijn eersten vijand in het veld. Enige tijd daarna deden de stedelin gen een uitval, om de vijand huiten in het veld afbreuk te doen en meteen ds boeren kippen en ganzen af te roven. Onze Gladdekker, die reeds één vijand had verslagen, was ook van de partij. Kort tevoren had hij een pantserstuk gevonden, zo groot als een hand en omdat hij zich toch juist een nieuw pak moest laten maken droeg hij zijn kleermaker op, dat stuk blik onder de voering van zijn jas te naaien. Het moest recht voor zijn hart zitten, op dat hij een flinke duw zou kunnen verdragen. De kleermaker beloofde MUSSOLINI DOET VER ZOENINGSPOGINGEN. De Italiaansche Duce schijnt coe te geven dat het voor Engeland momen teel uiterst moeilijk is, de annexatie van Abessynië door Italië uitdrukkelijk te erkennen en een opheffing van de sancties te vragen of uit te lokken, doch hij verwacht, dat de tijd cn be sprekingen in een kalme sfeer een ont spanning zullen te weeg brengen in de Britsch—-Italiaansche verhoudingen, hetgeen hij zoozeer wenscht. Het Fransche blad Information, dat bovenstaande schrijft, meent ook te weten, dat Mussolini bereid is aan En geland de verzekering te geven, dat hij met streeft naar uitbreiding van het Ro- meinsche keizerrijk in Noord-Afrika. Hij zou eventueel willen overwegen, de blanke troepen uit Lybië terug te trek ken en bereid zijn tegen erkenning van de overwinning en de rechten der Ita lianen, op elk gebied de goede betrek kingen tusschen Italië en Engeiond we der te herstellen. Anthony Eden, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, zou vol gens de Italiaansche regeering de voor naamste hinderpaal voor een bevredi gende verzoening zijn. VERZET DER ARABIEREN IN PALESTINA. Het besluit der Britsche regeering om het immigranten-quotum voor Jo den te verhoogen, heeft onder de Ara bieren in Palestina groote verontwaar diging gewekt'. Zij besloten na langdu rige discussies de staking tot het uiter ste voort te zetten, en speciaal door de z.g. belasting-staking, Engeland tot toegeven te dwingen en de immigratie van Joden naar Palestina stop te doen zetten. De toestand in het land blijft uiterst gespannen. Op talrijke plaatsen moest de politie optreden. Jerusalem lijkt een belegerde stad. Sommige wijken zijn met prikkeldraad versperringen afgezet. Pantserwagens, bezet met gewapende militaire patrouil les, rollen onophoudelijk door de stra ten. Hier en in verschillende andere ste den marcheeren herhaaldelijk groote Britsche troepen-contingenten binnen, alsof Engeland, door het demonstree- ren zijner machtsmiddelen, een laatste waarschuwing tot de Arabieren wilde richten, om hun verzet op te geven. Het aantal dooden der laatste drie dagen is alweer tot vijf gestegen, het aantal gewonden is natuurlijk nog veel grooter. Sedert het begin der onlusten zijn 814 Arabieren en 53 Joden gearres teerd. DE SPAANSCHE ARBEIDERS STAKEN EN EISCHEN. In de Arena van Madrid hebben meer dan 40.000 leden van de „Proleta rische Alliantie" een vergadering ge houden, waarop de volgende eischen van de bouwvakarbeiders werden be sproken en goedgekeurd. Een loon van 14 peseta's per dag voor ongeschoolden en van 16 peseta s voor geschoolden. Een werkweek van 36 uur en drie weken vacantie per jaar het en verzekerde nog lachend, dat hij voor het pantserstuk de juiste plaats wel zou weten te vinden. Met het nieuwe kledingsstuk aan liep de Gladdekker getroost met de anderen naar buiten, om goede buit te behalen. Maarnog eer hij er gedachten in had, waren de hoeren achter hem en zaten hem op de hielen. In zijn angst wilde hij over een schutting klimmen, maar hij bleef met zijn broek aan een scherpe haak hangen. Daar stak een van de boeren met de spies naar hem, zodat hij over de schutting heen vloog. Daar lag hij dan nu aan de andere zijde en stond duizend angsten uit, want hij meende niet anders dan dat hij zwaar verwond was. Stil bleef hij liggen, totdot de vijanden voorbij getrokken waren. Toen hij nog steeds niets van zijn wonde bemerkte, was hij zeer verwon derd; hij bekeek zijn broek, of die» misschien niet een gat al gat gewor den was. Maar wat ontdekte hij daar? De kleermaker had net de goeie plaats voor het pantserstuk uitgezocht en het onder in zijn broek tussen de voe ring vastgenaaid. „Maar dat is toch verbazend!" sprak onze soldaat, „dat is een knappe man, die kleermaker van me. Wat heeft die goed geweten, waar een Glad dekker het hart heeft zitten!" De oorlog was uit, maar het uur van de Gladdekkers had geslagen, al hadden ze dan ook geen klok meer. In hun dorp waren namelijk geen katten. En dat was erg jammer, want ze hadden zeer veel muizen; zoveel, dat er voor deze dieren niets meer veilig was, tot zelfs het brood in de mand niet meer. Wat ze zelf niet met behoud van loon. De regeering krijgt tot 1 Juni tijd, om deze eischen aan te nemen. In geval van weigering zullen de bouwvakarbeiders een algemeene sta king afkondigen, tot hun eischen zijn ingewilligd. Voorts dreigt een staking van stie renvechters. Tal van categorieën arbeiders kon digen terstond officieel de algemeene staking af, indien hun eischen niet wor den ingewilligd. Achtereenvolgens is dit o.a. geschied door het straatreini- gingspersoneel, de slagers, mijnwer kers, arbeiders aan het abattoir en het laatste door het hotel- en café-perso neel. Thans dreigt weer een staking van de handelsbedienden en kappers, die nieuwe eischen aan hun patroons heb ben gesteld. BADOGLIO VOOR EEN RUST KUUR NAAR ITALIË. Maarschalk Badoglio is Donderdag morgen op het vliegveld te Asmara aangekomen. Hij reist morgen met zijn vrouw en kinderen verder naar Italië, waar hij te Fiugi Aspar in de nabijheid van Rome een rustkuur zal doen. De maarschalk is vermoeid door de cam pagne en ook heeft het verblijf in het hooggelegen Abessinië een ongunstigen invloed gehad op zijn gezondheidstoe stand. Na deze rustkuur zal Badoglio naar de „Daily Telegraph" meldt wederom naar Ethiopië terugkeeren. OM DE ONAFHANKELIJKHEID IN HET VERRE OOSTEN. Te Peking doen geruchten de ronde, dat het Kwantoengleger er op aan dringt, dat prins Teh de Oostelijke helft van Binnen-Mongolië onafhankelijk van Nanking verklaart. Voor 't geval onafhankelijkheid niet mogelijk is, zou 't de totstandkoming verlangen van een anti-communistisch- Japansch Mongoolsch bondgenoot schap, gelijk aan de alliantie, die bij de jongste besprekingen te Tientsin aan den politieken raad van Hopei en Tsja- har is voorgesteld. Uit Chineesche bron wordt verder gemeld, dat Japansche troepen uit Mandsjoekoeo in de richting van Mon golië worden verplaatst, teneinde de eischen van het Kwantoeng-leger te steunen. GRONDWETSHERVORMING IN ITALIË. Volgens bepaalde, nog niet beves tigde geruchten, die evenwel met alle voorbehoud dienen te worden aan vaard, zou Italië aan den vooravond staan van een politieke vernieuwing, welke het karakter zou dragen van een ware grondwetshervorming. Zooals men weet, is de opheffing van de tegenwoordige kamer van afge vaardigden reeds verschillende malen aangekondigd. Den 23sten Maart j.l. zeide Mussolini nog, dat de vervanging van de tegenwoordige, assemblee door een corporatieve kamer binnenkort te verwachten was. Bovendien heeft de campagne in Ethiopië, doordat zij een strenge natio nale discipline op commercieel en in- meer «aanraakten, maar opzij zetten, w. rden door de muizen opgevreten of stuk gebeten. Daarover was gans Gladda in rep en roer; ze stonden duizend angsten uit en wisten niet, hoe ze nog van deze plaag verlost zou den kunnen worden. Daar trof het net toevallig, dat ei weer een vreemdeling door hun dorp wandelde. Die droeg een kat op de arm en trad een herberg binnen. De herbergier vroeg hem, wat dat toch voor een beest was? Hij antwoordde: „Het is een muis hond". De muizen in Gladda voelden zich daar zo thuis, dat ze helemaal niet meer bang waren voor de mensen en zelfs overdag zonder angst de mensen voor de voeten liepen. Daarom liet de vreemde wandelaar de kat lopen. Da delijk ging die op de muizen los cn doodde er vele voor de ogen van den herbergier. De herbergier riep zo gauw moge lijk alle Gladdekkers bij elkaar, om het wonderdier te komen zien. Deze vroegen hem: „Wilt u die muis-hond verkopen? We willen hem graag flink betalen". De man antwoordde: „Ik ben wel niet van plan geweest hem te verko pen. Maarnu ik zie, dat ge hem zeer goed kunt gebruiken, wil ik hem voor een billijk prijsje van de hand doen". Zo praatte hij nog een beetje door en vroeg er te lang leste honderd gulden voor. De Gladdekkerse boe ren waren blij, dat hij niet nog meer vroeg. Daar ze zo zeer een muis-hond ncdig hadden, was de koop gauw ge sloten. Honderd gulden hadden ze niet zo maar bij de hand; ze gaven hem de uille m eslf dustrieel gebied noodzakelijk maakte, de nieuwe economische organisatie ver gemakkelijkt, terwijl het sanctie-regime het land groote offers oplegde, waar van Italië profijt heeft weten te trek ken. De buitenlandsche handel werd aanzienlijk verminderd en de handels balans verbeterd. Het fascistische derectorium nu zou hebben besloten, dat dit uitzonderings regime regel zal worden en dat Italië nooit meer zijn vroegere handelsrelaties met de sanctionnistische landen zou hervatten. DE LEGERSTERKTE IN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. De Engelsche minister van oorlog, Duff Cooper, heeft in het Lagerhuis op een vraag van een 'labour-afgevaar- 1,1 digde geantwoord, dat volgens de ge gevens, die in het bezit der Britsche re- kjZ geering zijn, Duitschland streeft naar een „afgericht leger van 550.000 man op vredessterkte en Oostenrijk naar een leger van 350.000 man." ZWARE BRAND TE WAALRE. Het dorpje Waalre hij Eindhoven is Woensdagmiddag het tooneel v«tn een feilen brand geweest, waarbij niet minder dan drie hoerenhofsteden in de asch zijn gelegd. De brand woedde op het gehucht Timmereind cn was ontstaan in de boerderij van den land. bouwer M. Wijlaards. Daar het vuur door den sterken drogen, Noord-Oostenwind snel werd voortgejaagd, vatte spoedig het strooien dak vlam en was korten tijd later de gansche boerderij een groote vuurzee, zoodat het gezin van genoem den landbouwer zich in allerijl in vei ligheid moest stellen. Daar niemand het vuur vermocht te blusschen, aangezien de gemeente Waalre over geen blusschingsma- teriaal beschikt, duurde het niet lang of ook de nabijgelegen boerderij, toe- behoorende aan den landbouwer H. v. Mol, werd door de vlammen aange tast. Deze hofstede, die onbewoond was, onderging hetzelfde lol als die van den landbouwer Wijlaards. De wind joeg het vuur over naar een verder gelegen boerderij, bewoond door H. van Mol, die eveneens tot den grond toe afbrandde. Bovendien brandden aan de overzijde van den weg nog twee groote landbouwschu- ren en een hooimijt af, toebehoorende aan van Mol. De geheele landbouwinventaris en DE de inboedel van de twee bewoonde boerderijen zijn verloren gegaan. Slechts een klein gedeelte van het huisraad van v. Mol kon worden ge red. Ook van het pluimvee kwam het grootste deel in de vlammen om. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbe kend. RUPSENPLAAG OP DEN WEG DEN BOSCH—GRAVE. Op den weg Den BoschGrave heerscht momenteel een ernstige rup- senplaag. Vooral onder de gemeen ten Geffen, Heesch en Schayk schijnt helft en spraken af, dat hij de andere helft over een half jaar zou komen halen. De vreemdeling bracht voor de Gladdekkers de muis-hond in het huis, waarin ze hun koren hadden op gezameld en waarin natuurlijk ook de meeste muizen waren. Toen maakte hij zich vlug met het geld uit de voe len. Slot volgt. Raadsels. 1 Wie graaft een kuil voor een ander, en valt er zelf niet in. 2 Met welke wagen rijdt men niet. 3 Wat zegt men in Den Haag tegen een lantaarnpaal. 4 Wanneer drie ezels in een stal staan welke is dan de slimste. 5 Ik ben een dorp in N —Br., neemt ge mijn eerste letterweg dan ben ik een klein stadje in Zuid Holland. 6 9 10 11876 viervoetig dier. 6 3 4 10 11 16 moet vervuld worden. 15 10 11 14 13 12 is niet recht. 1 8 2 5 timmermansgereedschap. 8 6 6 14 3 fruitsoort. 1 14 9 16 4 5 getal. Verborgen plaatsnamen. 7 Man laat toch je paard niet los staan. 8 Hij had met één slag haren schedel ingeslagen. 9 Wordt dit blad eiken dag uit gegeven.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2