Pi DUSSEN. Pijnen als messteken in haar rug. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. PER SPOOR EN BOOT DOOR DE ZWITSERSCHE ALPEN. I. Het Nationaal Comité voor Nederland van de Wereld tentoonstelling van de Katho lieke Pers organiseerde een officieele reis naar Rome bij gelegenheid der opening de zer tentoonstelling door Z. H. den Paus op 12 Mei j.l. Met den vertegenwoordiger van het Nederlandsche Epis copaat. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, vertrok het reisgezelschap, bestaande uit 318 personen op 8 Mei per extra trein vanuit Roosendaal naar de Eeuwige Stad. De stralende morgenzon heeft het ons zoo dierbaar geworden Waalwijk in haar gouden schijn gezet, als wij, na een gedachtegroet aan het kantoor van de Echo van het Zuiden, langs het frissche en jonge lentegroen van de Mr. van Coothstraat naar het station wandelen, om ons per spoor naar Roo sendaal, het uitgangspunt van de Ro me-reis te begeven. Een studie-reis moet het worden en derhalve nemen wij iedere gelegenheid te baat om wetenswaardigheden op te doen. In onze coupé van het boemel treintje zit een diep gerimpelde boer uit het Westland, die schier niet uit- geklaagd komt over den noodtoestand in het bloembollenbedrijf. De man verbergt achter zijn wang een stevige pruim en onderbreekt, zoo als door die menschen te doen gebrui kelijk, zijn verhaal met een spuugstraal- tje (met permissie) uit het coupé-raam. Onderwijl hebben wij gelegenheid om zijn betoog volmondig te beamen. Te Lage-Zwaluwe treffen we de eerste reiscollega's, welke te herken nen zijn aan het wit zijden insigne, dat hun linker-revers siert. In Roosendaal's wachtkamer, waar in de reisleider, de heer H. C. Venings, honderd-en-een vragen te beantwoor den heeft van zenuwachtige reizigers, is het een druk vertier, een gereser veerd kennis maken, een snel of kalm verorberen van meegenomen boter hammen. een sjouwen met koffers en andere bagageTotdat de lange extra-trein wordt opgezocht. Iedere deelnemer had zijn coupé aangewezen qekregen. In No. 13, ons compartiment, komen voor en na vijf jonge mannen, met wie wij alle reisgenoegens vroolijk zullen deelen en die voor ons goede vrienden zullen worden. De oude, krasse bisschop, beweegt zich, links en rechts zich vriendelijk met zijn reisgenooten onderhoudend, langs den trein. Wij zien Mqr. G. van Schaik, proost van het Metropo- litaan Kapittel van Utrecht, den Waal- wijker dr. Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode en vele andere gees telijke en wereldlijke autoriteiten. Het vertrek. Een hartelijk gejuich weerklinkt, als de trein zich in beweging zet en het station verlaat om de Belgische grens te overschrijden en in snel tempo het Ardennenlandschap te naderen. Daar ontplooit zich voor onze oogen het prachtige berglandschap met de rijzige boomen, die zich moeilijk tegen de hooge heuvelen overeind kunnen houden, de donkere dennen en sparren, de glinsterende riviertjes, de stijgende kronkelwegen, waarlangs een eenzame fietser zich moeizaam naar boven werkt, de zwartbonte koeien tegen het malsche gras, kleine huizengroepen, losjes verspreid of achter het groen weggedoken. En dat alles in veelvou dige kleurschakeering. Het zal nog allemaal veel mooier en grootscher worden; we weten het en verlangen er naar van de rijkste stre ken van Gods heerlijke natuur met vol le teugen te kunnen genieten, maar toch maakt dit schouwspel reeds een schoonen indruk. En als de zon ter kimme neigt, de contouren van de eerste Zwitsersche bergen achter Bazel in duisternis en mist vervagen en de natuur zich aan onze oogen onttrekt, dan brengen de reizigers dien tijd door in gezellig ge babbel, waardoor zij eikaars karakter en persoonlijkheid beter leeren ken nen, met elkaar al meer en meer ver trouwd geraken, zich nieuwe vrienden verwerven en onbewust alle moeite doen om van het reisgezelschap één groote katholieke familie te maken, welke gezamenlijk zal optrekken naar Rome, om daar haar trouw en aanhan kelijkheid te betuigen aan Christus' Plaatsbekleeder op aarde. Den eersten dag bereiken we Lu- zern, waar het gezelschap laat op den avond zijn intrek neemt in verschil lende hotels. Velen maken na aankomst nog een wandelingetje door de kastan jelaan langs het Vierwoudstedenmeer. Bij maanlicht, zoo vertelt ons het pro grammaboekje, is het daar een sprook je gelijk. Wij ondergaan die sensatie niet, omdat we ons tezeer aangetrok ken gevoelen door Morpheus, uit wiens armen we ons den volqenden dag reeds vroeg moeten ontrukken om over het Vierwoudstedenmeer naar Flüelen te stoomen. Tusschen de sneeuwbergen. Slechts uiterst gebrekkig kunnen wij een beschrijvinq geven van de vele en verrassende indrukken, die de reizigers van dezen imposanten boottocht over het doorzichtig groene water krijgen. De Pilatus boort zijn spitsen in den blauwen zonnehemel. Aan zijn voet groepeeren zich wit-gele huisjes, welke in bescherming worden genomen door deels frisch, deels donker tot zwart dennengroen. De Rigi en de Gütsch vertoonen eenzelfde majestueus beeld. Het Küssnachter Meer roept even een droeve herinnering op aan het traoisch overlijden van België's beminde Vor stin, Koningin Astrid. We passeeren de meerengte tusschen de dicht be groeide Ober- en Unfer-Nase. Weer nieuwe sneeuwpyramiden wijzen naar het zondoorlichte firmament. Langs den waterkant vormen mistbanken even- wijdiq loopende nevelstrepen. Tegen de Hochfluh leunen in het versche gras verspreid liggende woningen. De kale bergwanden omlijsten de dicht op elkaar aroeiende boomen. Aan den voet van de Gersauer Alpen ligt het mooie plaatsje Gersau met zijn wit te huizen en roode daken, waarboven de spits v.an t renaissancistische kerkje zich gemoedelijk verheft. Aan de over zijde rijst de Stiitzberg met zijn kale masthoornen en droge watergeulen in de hoogte. Nauwelijks zijn we de Urner-See ingestoomd of we geraken in extase voor de Frohnalpenstock met zijn spichtige bergkammen en zijn eeuwige sneeuw. Langs en dwars door den bergwand heen loopt de beroemde Axenstrasze. Nietige menschjes wuiven ons vandaar uitbundig toe. We worden uit de betooverinq een moment weggetrokken doordat een bejaarde jonge juffrouw met een echt vergaderingsgezicht (zoo merkte een mijner vrienden op) het wel, wee en nut van de groote schoonmaak bepraat met een andere even pienter uitziende vertegenwoordigster van het vrouwe lijke geslacht. De stoomfluit loeit en haar klanken weerkaatsen veelvoudiq tegen de ber gen rond om Fliielen. Daar wacht on ze extra-trein het gezelschap wederom op, om zich dan verder door het berg landschap te wringen. We passeeren idyllische stadjes en vredige dorpen, machtige stroomen en bruisende rivier tjes. In de malsche weiden arazen de grauw-bruine koeien met klinkende klokken om haar nek. Een eenvoudig meisie met afhangende zwarte haar vlechten houdt breiend de wacht. Rondom ons weer de besneeuwde bergen, welke steeds machtiger en ma jestueuzer worden. De spoorbaan zigzagt omhoog. De torenspits van het plaatsje Wassen ligt hoog boven ons. Telkens nieuwe tun nels snort de trein door, telkens nieu we gezichtspunten.-Het torentje ligt op dezelfde hoogte en als weer nieuwe duistere tunnels onze oogen aan de na tuur onttrekt, dan zien we hoog op Wassen neer. Te Göschenen hebben we een kort oponthoud om dan ongeveer gedurende 10 minuten door de 1100 M. lange St. Gotthard te sporen. Dan ontplooit zich weer de natuur voor onze gretige oogen. Weer die hooge bergen, wier toppen in de wolken wroeten, weer die wilde en wit-schuimende riviertjes JOS. In den namiddag kwamen nog ter bedevaart de Congregaties uit Baardwijk, Drunen en Heusden voor wien een H. Lof werd opgedragen en die naar de kapel trokken. A.s. Zondag komen om half zeven in de H. Mis ter bedevaart Orova uit Waalwijk, Jonge Werkman en Jonge Wacht uit Waalwijk en de processie van Besoijen. Om half negen zullen de H. Mis bijwonen de processies uit Waspik. In de namiddag komen nog ter be. devaart de Jonge Wacht uit Drunen en Nieuwkuijk. H erin nerings medaille. Door den Edel Achtbaren Heer Burgemeester Mr.R.Th.v. d. Heijden werd onder waardeerende woorden de herinneringsmedaille van het N. C. C. uitgereikt aan den Z.Eerw. Heer A. Willems, Pastoor der pa rochie Elshout en de heeren A. Willems en P. Baaijens die alle drie bijzondere diensten hebben bewezen aan 't plaatselijk Crisiscomité alhier. De R. K. Boerinnen bijeen. De R. K. Boerinnen van Drunen en Elshout kwamen Dinsdag bijeen. Door pastoor Willems werd in de parochiekerk een plechtig H Lof gecelebreerd, waarvan de gezangen werden uitgevoerd door de leden van den bond. Na het Lof werd de bijeenkomst voortgezet in de zaal der Meisjes congregatie. Na een woord van welkom van presidente, mej. Cath. van Delft en de notulen van Mej. Marie van Drunen sprak pastoor Willems een opwekkend woord tot de aanwezigen Dan werd 't woord verleend aan Mej. Ariëns die een causerie hield over »Zuivel en haar producten.» In een zeer bevatteli)ke uiteen zetting wees zij er op hot de zuivel producten bijzonder als voedende stoffen voor den mensch kunnen dienst doen, terwijl zij daarmede propaganda maakte voor meerder gebruik van zuivelproducten. Naar aanleiiing van deze lezing werd besloten om in 't komende seizoen een zuivelcursus te organi- seeren voor de leden van den Boerinnenbond. Namens H. K. H. Prinses Juliana werden ten gemeentehuize alhier, aan de leden van het Crisis-Comité een medaille als blijk van waar. deering, uitgereikt. De leden van voormeld comité zijn: Edelachtb. Heer Burgemeester Snijders, Mr. Ruijgrok, de heer en mevr. Braün, de heer A. T. van Daal, mevr. v.d. PluijmHompus en mej. Schoore. Bij de fanfare Wilhelmina is een jeugdafdeeling opgericht waarbij ongeveer twintig jeugdige personen zijn toegetreden. Met de opleiding dezer jeugdige muziekanten is de heer C. Schalken belast. Aan de papierfabriek «Maas mond® alhier, geraakte de hoofd machine onklaar, £r'; Het geheele bedrijf kwam stil te liggen. Nagenoeg alle arbeiders moesten naar huis terug. Nader vernemen we dat 't euvel spoedig verholpen zal zijn, en binnen enkele dagen het bedrijf weer geheel in werking is. Wegens zijn vertrek naar Linschoten heeft Ds. van den Berg afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente alhier en te Hank. Des morgens nam hij afscheid van de gemeente te Hank, met een predicatie over Col. 2 vers 6. Door Ouderling Colijn werden woorden van dank en waardeering, voor het vele werk dat hij heeft gedaan, gesproken. Des middags nam Ds. v.d. Berg van zijne gemeente te Dussen (Binnen) afscheid met Rom. 15 vers 13a. Alle ainbtsbekleeders dei- Gemeente werden toegesproken, waarna ouderling Colijn woorden van afscheid sprak. Hierna nam Ds. Beerenkamp uit Werkendam 't woord namens kerkeraad en ge meente. Bij beide gelegenheden was de belangstelling overweldigend. HANK. Maandag j.l. had de wed. Willem- sen alhier, het ongeluk in huis te vallen. Zij bezeerde daarbij een harer schoudeis zoo ernstig, dat de hulp van Dr. van Vuure moest worden ingeroepen. Deze achtte het noodzakelijk dat zij voor verdere behandeling in 't R.K. Ziekenhuis te Raamsdonksveer werd opge nomen. Dinsdag voormiddag was de landbouwer J. Staal, aan de Oude straat alhier, werkzaam met een paard op het land. Hij kreeg on verwachts hiervan een slag tegen zijn zijde. Deze slag kwam zoo hard aan dat hij eenige oogenblikken later het bewustzijn verloor. De hulp van Dr. v. Vuure uit Dussen moest worden ingeroepen. Alhier is opgericht 'n afdeeling van de K.J M., waartoe 28 jonge meisjes zijn toegetreden. De direc teur pastoor Willaert opende de plechtigheid er op wijzende, allen trouwe leden te zijn. tot leidster is aangesteld mej. van Dongen, die een inleidend woord sprak en de vaandelwijding plaats vond. Met het zingen van het K.J.M lied werd de plechtigheid besloten. De wintercursus van het R.K. Zij spreekt nu van een wonder. »Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maanden geleden had ik rheumatische pijnen als messteken in mijn rug. Ik was tenslotte vol komen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: «Neem toch eens een proef met Kruschen Salts®. Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogenblik zijn mijn rheumatische pijnen totaal verdwene;.. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn kennissen, en wal mij zelt betreft, ik zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan Mevr. H. D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afval stoffen hebben opgehoopt, waaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit urinezuur veioorzaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. Dezes zouten, waaruit Kruschen Salts be staat, sporen de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met de zuivering van het bloed verdwijnen de pijnen, terwijl tegelijkertijd de geheele gezondheids toestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend ver. krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 5 f0.90 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. Jongenspalronaat te Dussen-Hank werd dezer dagen gesloten. De directeur Pastoor F. Willaert hield daarbij een hartelijke toespraak. Na afloop werden de verschillende prijzen uitgereikt. Predikbeurten op Zondag 24 Mei. Ned. Herv. Gemeente des voorm. 10 uur Ds. Zuurdeeg. Evangelisatie Eben IJaezer te R'veer des voorm. 9,30 en des nam. 2 uur de heer Terlouw uit Goudriaan De bedevaart der Heusdensche processie ter eere van O. L. Vrouw naar Kevelaer zal wegens omstan digheden dit jaar niet plaats hebben. De uitslag van de 8e ronde 2e klas in het damconcours om het kampioenschap voor Heusden Altena en de Langstraat luidt: H. Kramer— R.Timmermans0—2, J. Deurloo E van Dalen 2—0, SnijdersW. Schilders 0—2 APOLLO'S MUZIEKFEESTEN. Bel Canto opnieuw gelauwerd. Twee maal eerste prijs met Directeursprijs. Na maanden en maanden van voor bereiding was hij dan eindelijk geko men de groote dag van Apollo's Mu ziekfeesten. Na weken van constant weer, kregen wij juist op dezen dag een niet gewenscht bezoek van PIu- vius, dat een groote teleurstelling gebracht heeft hij de velen, die mid dellijk of onmiddellijk hij het muziek festijn van Apollo betrokken waren. Het hoofd- met sub-comité's hadden schitterend voor hun taak gezorgd. Alles was geregeld en voorzien, zelfs tegen regenschade was men verzekerd, doch ondanks dat was een opbeurend Meizonnetje ons allen aangenamer ge weest. Het Concoursterrein zag er keu rig uil en had hij gunstig zomerweer een attractiepunt kunnen zijn om dui zenden te herbergen. Nog mogen wij ook nu niet klagen over het bezoek, doch iedereen zal moeten toegeven, dat honderden zijn achterwege geble ven alleen en uitsluitend om storm en regen. Vooral het voormiddaggedeelte van het concours had hiervan veel te lijden. Juist toen om kwart voor 12 de stoet zou uittrekken om de diverse comité's en deputaties naar het ge meentehuis te begeleiden ter ontvangst door den Weled. Achtb. Heer Burge meester, kwam de regen als spelbreker optreden. Even wachten bleek niet te helpen. Het regende en bleef regenen, zonder dat er een einde aan scheen te komen. De tocht naar het gemeente huis werd een begrafenisstoet, zonder muziek of drapeaux. Het welkom van Burgemeester Mal- lens was er echter niet minder harte lijk om. Hij sprak de aanwezigen in de raadzaal toe. Na dit hartelijk welkom werd de eerewijn aangeboden en sprak de Weled. heer M. A. van der Wee een kort dankwoord. Even scheen Pluvius genade te krij gen met het naar muziek hunkerende publiek. Het zonnetje mocht zich even laten zien en onze heide harmonieën Apollo en Euphonia maakten er gre tig gebruik van om met een fiksche marsch naar het Gemeentehuis te mar- cheeren om de comité's en deputaties met muziek naar het concoursterrein te begeleiden. Lang echter duurde de vreugde niet en op het concoursterrein aangekomen scheen de weergod spijt van zijn oogenblik van toegevendheid te hebben. Met stroomen kwam de koude regen uit de lucht gevallen, on- meedoogend de onwillige luisteraars tol vluchten dwingend. De Voorzitter van het Feestcomité bekortte zijn openingswoord tot het allernoodzakelijkste. Storm en regen ten spijt klonk nu Bisselink's Festivalmarsch „Martiriel" opgedragen aan den gouden jubilaris van het gezelschap, den heer Mart. v. Riel, over het terrein, getuigenis ge vend van de kracht en onversaagdheid van Apollo. Nauwelijks waren de laatste tonen weggestorven of het terrein leek wel uitgestorven. Alles stond schuil in ten ten of vluchtte in stormpas huiswaarts. Wat moest Bel Canto doen. Op uit drukkelijk verlangen van het bestuur zou onze zangvereeniging het eerst kunnen optreden om de leden, die de namiddagoefeningen in de kerk moes ten hijwonen, daarvoor gelegenheid te geven. Alles was er op ingesteld om hiervoor ruimschoots den tijd te heb ben, doch er kwam geen oogenblik van opklaring in de druipende lucht. Doch de tijd ging voorhij en wilde de direc teur zeker blijven van zijn zangers, dan was wachten op heter weer een risico. Daarom werd besloten regen en storm ten spijt op te treden. Dezen durf scheen Pluvius nog meer te ontstem men. Nauwelijks had de jury, bestaan de uit de heeren A. A. Groot, Tilburg, Ed. Erdelman, Dordrecht en C. Peels, Breda, het teeken tot aanvang gege ven of de Noordwester-storm stak nog met meer kracht op en joeg striemend een koude regen de zangersschaar in het gelaat. Was het wonder, dat èn directeur èn toehoorders moesten ge tuigen, dat Bel Canto heter kon, dan gedaan was. Iedereen voelde het aan, dat het weer het koor op dit moment deerlijk handicapte. In die overtuiging, doch met den vasten wil op te halen wat er op te halen wsa, werd na De Vlaamsche Kermis van Wierts 't won- derschoone „Serenade van een Lands knecht'' van Oil di Lasso gezongen. Een oogenblik van tegemoetkoming van den regengod werd gebruikt om 'n prestatie te leveren, die in alle op zichten waardeering verdiende. De jury-rapporten lieten dit dan ook over duidelijk zien. Bel Canto behaalde met 330 punten een len prijs. Als 2e corps trad op Zang en Yriend schap, dubbel-mannenkwartet, van 's-Grevelduin-Capelle in de 3e afdee ling met „Geloof" van Wierts als ver plicht nummer en Ruïne van Mosmans als vrij nummer. In Geloof vonden we het kwartet veel te zacht en te senti menteel. Er werd toegekend een 2en prijs met 282 punten. Bel Canto's Dubbelmannenkwartet kwam met meer voordracht en nuan ceering, vooral met meer mannenzang voor den dag. Beide nummers werden keurig gezongen en vooral het stem- ineninateriaal kwam in het vrije num mer „Ecce quomodo moritur" van Handel schitterend tot uiting. Er werd toegekend een le prijs met 351 punten en wat later bleek de Di recteursprijs voor de afdeeling zang. Dat er ondanks het weer stemming in kwam laat zich verklaren. Het concours ging echter verder en achtereenvolgens traden op: Onze Zangers, Knapenkoor, Made in de 3e afdeeling met „De Blauwe Stijders" van en „Engelen wacht"' van Cath. van Rennes. Het ge heel was wat vlak en mat. Uitslag 2e prijs met 285 punten. De Fanfare Onderling Genoegen, on der Directeur Baselaar uit Wijk, kwam in de afdeeling Uitmuntendheid uit. Zoowel verplicht als vrij nummer de den genieten van een goede opvatting en klankgehalte. Speciaal in „Royal Chasseur" van Fernad kwamen de capaciteiten van het corps schitterend tol uiting, le prijs 317 pnt. De fanfare Wilhelmina uit Dussen kwam in de 3e afdeeling uit met „L'Echo de Pays" en „Les lelas Bleus" en behaalde met 318 punten een len prijs. Woudrichem moest zich met een 2en prijs met 207 punten tevreden stel len in dezelfde afdeeling. In de 3 eafdeeling Harmonie kwam de Postharmonie uit Tilburg keurig ge üniformeerd uit en behaalde met 317 punten een len prijs. De directeur van het feestvierend corps trad hierna op met de Harmonie St. Bavo uit Raamsdonk. In vergelij king met het vorig koor gaf dit corps X

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6