Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Vervolg Plaatselijk Nieuws. MARKTBERICHTEN. KOERSEN. BINNENLAND. AGENDA'S. Derde Blad. Laatste Berichten. NUMMER 42 ZATERDAG 23 MEI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telcgr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. gemeenteraad waalwijk. Vergadering van den raad der ge meente Waalwijk, te houden op Vrij dag 29 Mei 1936, des avonds 7 uur. ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1936-1937, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 Februari 1936. 2. Goedgekeurde gemeenschap pelijke regeling met de ge meenten Drunen, Loonopzand en Sprang-Capelle inzake den Vleeschkeuringsdienst. 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 24 April 1936 tot wijzi ging der begrootingen 1935 en 1936. b. Van den Gemeentearchivaris. Verslag over het gemeente-ar chief over 1935. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het uitvoeren van onderhoudswerkzaamheden aan de teekenschool. (Prae-advies a) 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het oprichten van een waterplaats aan de Mi nister Loeffstraat. (Prae-advies b). 4. Voorstel tot ruiling van grond aan de Grootestraat en de Wagen straat met I. C. Mortier. (Prae-advies c). 5. Voorstel tot uitgifte van grond aan het raadhuisplein in erfpacht aan de Naamlooze Vennootschap P. de Gruyter Zoon te 's-Hertogen- bosch. (Prae-advies d). 6. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1935 en 1936. 7. Vaststelling kohier straatbelasting 1936. 8. Behandeling bezwaarschrift school geld. PRAE-ADVIEZEN. a) Onderhoud Teekenschool Blijkens rapport van den ge meente-architect behoeven verschil lende leslokalen der gemeentelijke avondteekenschool dringend ver betering, voornamelijk met betrek king tot het verf- en pleisterwerk. De uit te vo2ren werkzaamheden vorderen gezamenlijk een uitgaaf van f 595,—. waarvan 70 pCt. of f 416,50 voor rekening van het rijk komt. Aangezien de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen bereids zijn toestemming heeft ver leend tot het uitvoeren dezer werk zaamheden, stellen wij U voor het daartoe noodige crediet toe te staan. Wij stellen U daarom voor een crediet van f200.— beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een Torfit-urinoir op het kerkplein aan de Minister Loeffstraat met een houten afsluiting er om heen. De ingang valt aan de Westzijde in den inspringenden hoek nabij depostuus. In het bedrag van f200.— is de opslag voor algemeene kosten van het bedrijf van Gemeentewerken inbegrepen. c) Ruiling grond- Door den Heer I. G. Mortier wordt het verzoek gedaan om een paar stukken grond te ruilen aan de Grootestraat en aan den Oostkant der Wagenstraat. De aan de gemeente af te stane strooken zijn groot 11.89 M2 en de aan den Heer Mortier af te stane strooken slechts 0.38 M2. De Heer Mortier stelt als voorwaarde, dat de gemeente He kosten van overdracht enz. betaalt. Zooals uit de ter inzage liggende teekening blijkt is het door deze ruding mogelijk den ingang van de Wagenstraat te verruimen, waar door de gemeente wel eenig belang heeft bij deze ruiling. Wij stellen U dan ook voor daartoe te besluiten. b) Urinoir Baardwijk. Bij de behandeling der begrooting 1936 in Uwen Raad is de wensche- lijkheid naar voren gebracht in de Minister.Loeffstraat een urinoir te plaatsen. In verband met deze aangelegen heid zijn onderhandelingen gevoerd met het R.K. Kerkbestuur der pa rochie St. Clemens omtrent de plaat sing van een urinoir op het kerk plein. Het Kerkbestuur heeft hier. tegen geen bezwaar. Prae-advies d. Erfpacht van grond aan de N.V. de Gruyter te 's-Bosch, op 't Raadhuis plein, voor 't stichten van een winkel. Door de N.V. P. de Gruyter Zoon te 's-Hertogenbosch werd ons gevraagd of de gemeente bereid zou zijn aan haar te verkoopen een gedeelte van het Raadhuisplein, teneinde daarop een winkelhuis te stichten. Betreffende de ze aangelegenheid is daarop eenige correspondentie gevoerd. Wij zijn mo menteel de meening toegedaan, dat uit gifte van het terrein in erfpacht de voorkeur verdient boven verkoop, om dat na afloop van den erfpachtstermijn de gemeente eventueel weer de be schikking kan krijgen over het terrein. Ook andere soortgelijke terreinen zijn indertijd door de gemeente in erfpacht gegeven, n.l. enkele terreinen op de Havenkade en een deel van het St. An- toniusplein. Aanvraagster is bereid een jaarlijk- sche erfpachtscanon te betalen van 500. Naar onze meening is er geen be zwaar tegen het terrein (het betreft het Zuid-Westelijk gedeelte van 't plein) voor dit bedrag in erfpacht af te staan, vooral ook, omdat de architect van het raadhuis, de heer Kropholler, de be bouwing architectonisch verantwoord acht en het winkelpand onder diens ar chitectuur zal worden gebouwd. Het pand zal een breedte verkrijgen langs de rooilijn van de Grootestraat van 123^2 M. en een diepte van 10 M. Wij stellen U voor het ter inzage liggende ontwerp-besluit vast te stel len. Daarin zijn ook de andere voor waarden verwerkt. De teekeningen van het te stichten gebouw liggen mede ter inzage. KLOOSTERJUBILEA. Zooals wij reeds aankondigden, vie-' ren de eerw. Moeder-Overste Engel- berto (mej. J. van Schie) en de raads- zuster Joannina (L. Hoogevorst), bei-» den van het St. Theresia-gesticht al hier, heden haar 25-jarig professiefeest. Morgen zal een plechtige H. Mis vaii dankzegging worden opgedragen. Het^ feest wordt uitsluitend kerkelijk ge vierd. R.K. W.G.V. GYMNASTIEKFEESTEN. Ongetwijfeld zijn de groote Gyin- nastiekfeesten welke onez plaatselijke R.K. W.G.V. gaat organiseeren, ter vie ring van het 40-jarig bestaan dezer vereeniging, tegelijk met het houden van den jaarlijkschen Bondsdag van den Roomsch-Katholieken Diocesanen Gymnastiekbond in het Bisdom Den Bosch, een der voornaamste sportge beurtenissen van dezen zomer in onze gemeente. Evenredig dan ook aan de belangrijkheid van dit sportgebeu ren is nu reeds de belangstelling wel ke er in alle kringen voor dit feit be staat. Nu reeds kunnen wij vermelden dat een Eere-comité is samengesteld, wat wij volgende week zullen publi- ceercn. Ook in de verschillende aan gesloten Gymnastiekverenigingen van den Bosschen Gymnastiekbond wordt er danig gewerkt 0111 de voorgeschre ven oefeningen tot in de perfectie on der de knie te krijgen en zoodoende in Waalwijk met de eerepalm te kunnen gaan strijken. Maar ook de organiseeenrde veree niging, onze bekende oude Waalwijk- sche W.G.V., zit niet stil en het Uit voerend Comité dat voor de organisa tie is samengesteld, is op het moment druk in de weer, 0111 ondanks de on gunstige tijdsomstandigheden en de daarmee gepaard gaande financieele moeilijkheden, toch een feest op touw te zetten, Waalwijk en de oudste sport vereniging ter plaatse waardig. Al leen hopen we nu nog dat alle Waal wij ksche ingezetenen en speciaal de genen die direct voordeel bij zoo'n sportdag kunnen behalen, mede hun belangstelling zullen toonen en die ook in daden zullen omzetten. Ongeveer 2 a 3 duizend turnsters en turners zul len dien dag Waalwijk komen bezoe ken met hun vaandels en vlaggen, hun trommen en trompetten, in hun keu rige uniformen. Het lijdt dus geen twij fel of de 21e Juni wordt een dag van druk vreemdelingenbezoek, zooals wij dat vijf jaren terug bij een dergelijk feest ook zagen. Is het dus teveel ge vraagd, wanneer de organisatoren de medewerking vragen van allen, die er voor in aanmerking komen? De sa menstelling van het Eere-Comité geeft blijk dat er in alle kringen warme be langstelling en sympathie voor den opzet bestaat, laat dus ook het publiek en de neringdoenden niet achterblij ven, en trouw het hunne er toe bijdra gen, dien dag zoo grootsch mogelijk te kunnen opzetten en te doen slagen. In een van onze volgende bladen komen wij nader op deze feesten te rug, zooals gezegd met publicatie van het Eere-Comité, definitief program ma e.d. Laten wij hopen dat door al ler medewerking deze gymnastiekfees- ten worden, wat zij 5 jaren terug wa ren, niet een feest tot sportkringen be perkt, doch een waar volksfeest. Een dag waarvan Waalwijk in geheel den omtrek het monopolie bezit, een op gewekte feestdag voor iedereen, met bezoek van vreemdelingen in grooten getale. Het kan niet anders of zulke dagen moeten onze plaats ten goede komen, en daardoor ook zal de naam van Waalwijk in den verren omtrek hekend blijven, iets waarmede elke plaatsgenoot zijn voordeel kan doen. Reserveer 20 en 21 Juni voor de Gymnastiekfeesten in Waalwijk. Waalwijk 15 Mei 1936. Eieren 3 cent. Biggen f 11 f 13 WATERSCHAP DE BUITENPOLDER VAN BESOIJEN. Vrijdagmiddag werd bij den heer J. van der Meijs, onder voorzitterschap van den heer J. Haverhals-Rijken, een druk bezochte algemeene vergadering gehouden van de stemgerechtigde in gelanden van het Waterschap „De Bui tenpolder van Besoijen". De agenda, zooals aan de ingelan den in druk toegezonden, werd afge handeld en vastgesteld. De rekening 19341935 vermeldt aan inkomsten 1738.41, aan uitgaven 1224.51, terwijl er een batig saldo is van 513.90. De begrooting 19361937 sluit aan inkomsten en uitgaven met 1899.92. Een der bestuursleden wijdde dank bare woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer W. B. Rijken van 's-Grevelduin-Capelle. Als diens opvolger werd gekozen de heer D. de Bie van Sprang-Capelle. Opgaaf van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Kantoor Waalwijk. DE R. K. KERK TEGEN HET NATIONAAL SOCIALISME. Zij, die aan deze beweging in belangrijke mate steun verleenen, kunnen niet tot de heilige sacramenten wor den toegelaten. De volgende officieele mededeeling zal a.s. Zondag in alle r.k. kerken in Nederland worden voorgelezen: De aartsbisschop, de bisschoppen van Nederland aan de hun toever trouwde geloovigen, zaligheid in den Heere! Beminde geloovigen. Voor ruim twee jaar hebben wij in een herderlijk schrij ven gewaarschuwd tegen de gevaar lijke stroomingen van onzen tijd, vooral op staatkundig gebied. Ofschoon ons schrijven duidelijk genoeg was, hebben sommigen door gewrongen uitleg daar van gebruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop wij toen wezen, duidelijker aan het licht zijn getreden, maakt het ons tot plicht nogmaals het woord tot u te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame werking grootendeels onmogelijk zou gemaakt worden, als de beweging van het nationaal-socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren wij, als herders uwer zielen, die diep onze verantwoor delijkheid gevoelen, dat zij, die aan de ze partij in belangrijke mate steun ver leenen, niet tot de Heilige Sacramenten kunnen worden toegelaten. De volgzaamheid, dierbare geloovi gen, die gij zoo dikwijls in moeilijke omstandigheden betoond hebt, doet ons vertrouwen, dat gij ook nu naar het woord van uw bisschoppen zult luis teren. En zal dit, ons herderlijk schrijven, op Zondag 24 Mei a.s. in alle tot onze kerkprovincies behoorende kerken, als mede in de kapellen, waarover een rec tor is aangesteld, onder de vastgestelde heilige diensten op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 6den Mei 1936. Volgen de onderteekeningen: dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht; P. A. W. Hopmans, bisschop van Bre da; A. F. Diepen, bisschop van 's-Her togenbosch; dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond; J. P. Huybers, bisschop van Haarlem. Wij herinneren eraan, dat in den brief van de r.k. bisschoppen, van 11 Februari 1934 o.m. gezegd werd: De bisschoppen mogen en zullen niet dulden dat personen, die functies be- kleeden, welke meer direct aan hun rechtsmacht zijn onderworpen, of als vertegenwoordiger der katholieke actie kunnen worden beschouwd, ijveren voor fascisme of nationaal socialisme, of zich bij een dier groepen aansluiten. Zoowel aansluiten als actie verbieden wij aan onze priesters, geestelijke per sonen, aan leden van kerk en armbe sturen, aan leiders van katholieke or ganisaties of instellingen, alsook aan al degenen, in het katholieke onderwijs werkzaam, en voor zoover zij aan de bisschoppelijke rechtsmacht onderwor pen zijn. Gisteravond zijn H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana bij haar komst in de hoofdstad op hartelijke en geestdriftige wijze ontvangen. Te Eindhoven is een zware brand uitgebroken in het gebouw van den R. K. Volksbond. Er is groote schade aangericht. Te Utrecht had gisteren onder groote deelneming de begrafenis plaats van mgr. J. H. G. Jansen, oud-aarts bisschop van Utrecht. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat Dinsdag 26 Mei, des voor middagsom 11 uur, de vaste brug voor gewoon verkeer over de Lek bij Vianen voor het verkeer zal worden opengesteld en de schipbrug aldaar buiten dienst zal woiden gesteld. De uitwijzing van mgr. Jaros- seau uit Abessynië is ingetrokken. Naar uit Brussel vernomen wordt, is van Zeeland voornemens in het begin van de komende week af te treden. De Britsche minister van koloniën, Thomas, is afgetreden. Maarschalk Radoglio, de onder koning van Abessynië, is te Asmara aangekomen, van waar hij met zijn gezin naar Italië zal terugkeeren, om een rustkuur te doen entevens 's lands militaire organisatie verder te regelen. Tijdens Badoglio's afwezigheid zal maarschalk Graziani optreden als regent van Abessynië. WAALWIJK. Zaterdag,en Zondag LuxorBioscoop «Juffertje Blauwbaard.» Zaterdag, en Zondag R.D.B.-Theater. »Duivels der Lucht.» Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. o van het Zuiden, Waalwyhsche en Langstraatsche Conrant, Datum 21/5 22/5 Londen 7.36 Berlijn 59.60 Parijs 9 74 Brussel 25.03 N. York 1.48 Reischeques 41.50 Mrk. Gr. Bank 40.50 Mrk, KI. Bank 43.- Mark Zilver 45.50 Stockholm 38.05

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9