Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEMEENTERAAD WASPIK IET HOOGSTE RECHT FEUILLETON Gemeenteraad Heusden. „ROQRD BRABAND" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. MMER 45. WOENSDAG 3 JUNI 1936. 59c JAARGANG. uffeui in J, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De raadsleden verklaren zich unaniem voor vereeniging der gemeente Waspik met Raams- donk(dorp). Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Waspik in openbare vergade ring bijeen onder presidium van burge meester Dekkers. Secretaris de heer B. van Schijndel. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van verschillende ontvangen verslagen en rapporten. 2. Bespreking vereeniging der ge meente Waspik met Raamsdonk-dorp. De Voorzitter geeft de wijze aan, waarop hij de verschillende onderdee- len van deze gewichtige kwestie wenscht te behandelen en doet voor eerst mededeeling van het schrijven van Ged. Staten, waarin deze hun voornemen te kennen geven een voor stel van wet voor te dragen tot ver eeniging van de gemeente Waspik met Raamsdonk-dorp. (Zie voor bijzonder heden ons verslag van de vergadering van den zoogenaamden dubbelen raad", opgenomen in het nummer van j.l. Zaterdag. Dan zet de Voorzitter uitvoerig uit een, wat de artikelen 155166 der gemeentewet behelzen, waarbij spr. o.m. op het volgende wijst. Zoowel de commissie, bedoeld bij artikel 158 als de raadsleden moeten hun meening kenbaar maken aan Ged. Staten waar na enkele door den gemeenteraad ge- van „De Echo van het Zuiden' Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 39) De officier van justitie vroeg toen om het grootboek, waarin de valsche boeking gedaan was. Dit werd aan de Jury en aan rechter Kent getoond. De advocaat van de bank gaf te kennen, dat hij een schrift kundige wilde aanwijzen om het hand schrift van den verdachte vast te stel len, maar Jackson, die zich zelf verde digde, vroeg met aandrang, een en ander over dit punt te mogen zeggen, hetgeen hem toegestaan werd. 't Is niet noodig, om de behande ling van deze zaak te vertragen, door een expert aan te wijzen, zei hij rustig. Ik geef toe, dat 't mijn eigen hand schrift is, en dat ik de bewuste post heb uitgeschreven. Rechter Kent had hem een gezicht zonder eenige uitdrukking toegekeerd, maar Jackson had levendige hoop in zijn oogen gezien. Thans leunde de rechter weer ach ter in zijn stoel, en de lijnen om zijn mond werden streng en hard. Hij wendde zich tot den advocaat. Gaat U voort, verzocht hij. Nadat de technische punten van de zaak behandeld waren, werden de be- ecdigde verklaringen van den procu- machtigde leden nogmaals in de gele genheid worden gesteld de meening van commissie en raad mondeling voor Ged. Staten te verdedigen. Daarna stel len Ged. Staten het ontwerp eener re geling samen, welke wederom aan de gemeente ter goedkeuring wordt toe gezonden en waarin de grenswijziging, de verdeeling der bezittingen en lasten enz. zijn vervat. Na het oordeel van de gemeente gehoord te hebben wordt door Ged. Staten het wetsontwerp bij den Minister ingediend. De Voorzitter leest de betreffende artikelen 155 166 in extenso voor en zegt, dat de raad zich thans heeft uit te spreken of hij al of niet in principe met het voorstel van Ged. Staten ac- coord gaat. Voorts deelt spr. mede, dat de leden der commissie, bedoeld in art. 158, in de vergadering van Donderdagavond het besluit hebben genomen Ged. Sta ten dank te zeggen voor het voorstel, waarmede zij volkomen accoord gaat. B. en W. van Waspik zijn eveneens vóór samenvoeging van Waspik en Raamsdonk-dorp. De Voorzitter geeft nogeens uitvoerig de beweegredenen, waarom B. en W. het voorstel toejui chen, en zegt, dat het college ten zeer ste hoopt, dat Ged. Staten hun streven zullen voleinden en het wetsontwerp indienen. De heer Smits zegt volkomen ac coord te gaan met het voorstel. Ook den heer Brokx verheugt het, dat het voorstel gekomen is en dat de voorzitter der Werkliedenpartij zich vóór het voorstel verklaart. Reeds 10 ratiehouder en den boekhouder afge legd. Een vertegenwoordiger van 't Evansville hotel legde de verklaring af, dat er dien dag geen cheque van dii bedrag getrokken en geen geld door hem ontvangen was. De rechter wendde zich, nadat de advocaat had uitgesproken, langzaam tot zijn zoon. Wilt U een van de getuigen een kruisverhoor, doen ondergaan? vroeg bij. Jackson schudde het hoofd. Hij kon eerst niet spreken, antwoordde toen; Neen, meneer. De advocaat van de bank sprong op. Edelachtbare, ik zou den ver dachte graag aan een kruisverhoor on derwerpen, zei hij. Rechter Kent hoog toestemmend en Jackson werd naar de getuigenbank gevoerd. U hekent, l>egon hij, dat U een valsche post gehoekt hebt? Ja. U geeft ongetwijfeld ook toe, dat er vijhonderd dollar te kort in kas was, afgescheiden van die boeking. Zeker, antwoordde Jackson rus tig- Met andere woorden, U geeft toe, dal die hoeking gemaakt is, om het tekort van de vijfhonderd dollar in kwestie, te dekken? Ja. Rechter Kent schoof nu op zijn stoel heen en weer, en hield de hand tegen zijn voorhoofd, doch gaf geen ander teeken. IJ hebt dus die post geboekt, om het tekort te dekken m.a.w. U hebt hel geld genomen en den diefstal po gen te verbergen, door die valsche jaren geleden kon men in Waspik voor bedoelde annexatie hooren pleiten. De Voorzitter stelt voor Ged. Sta ten dank te brengen voor hun voorne men en hun mede te deelen, dat de gemeenteraad hoopt, dat het wetsont werp spoedig wordt ingediend. Alle leden gaan hiermede accoord. Het doet den Voorzitter genoegen, dat de gemeenteraadsleden zich una niem voor het voorstel hebben ver klaard, temeer daar zij de Werklieden partij, Middenstand en ook andersden kenden vertegenwoordigen. Spr. dankt den raad voor het genomen besluit. 3. Benoeming commissie van on derzoek voor de gemeenterekening 1935 en begrooting en rekening van het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor de heeren van Dongen, v. d. Rijken en J. Smits te benoemen hetgeen vrijwel met alge- meene stemmen geschiedt. 4. Extra steunverleening aan wer- keloozen. De Voorzitter zegt, dat wordt voor gesteld een bedrag van 334 voor cri- sissteun B te verleenen. Op de begroo ting was slechts 155 geraamd, het geen voor het gemiddelde aantal (167) bij de arbeidsbeurs ingeschreven wer- keloozen, die het toch niet breed heb ben, te weinig is. De uitkeering is ge regeld door den minister van sociale zaken. Het voorgestelde bedrag be loopt minder dan verleden jaar werd uitgekeerd. De raad gaat met het voorstel ac coord. V. Wijziging begrooting 1935. De Voorzitter deelt mede dat enkele posten zijn overschreden, terwijl an dere te hoog werden geraamd. De raad gaat met de voorgestelde wijzigingen accoord, waarna de Voor zitter de vergadering sluit. VERZEKER U BIJ DE post. Jackson aarzelde een oogenblik. Dat heb ik niet gezegd, antwoord de hij. De advocaat lachte ironisch. De gevolgtrekking ligt nog al voor de hand, merkte hij op. Jackson zag hem kalm aan. Ik hen het niet met U eens, her nam hij, als U een stuk goed in een gat van een pijp stopt, bewijst dat nog niet, dat U het gat in die pijp gemaakt hebt. Een oogenblik was er stilte in de zaal, even later gevolgd door een zacht gelach, toen de juistheid van de ver gelijking tot de menigte doordrong. De advocaat heet op zijn lip. Dat is schrander opgemerkt, gaf hij toe. Het is ook niet mijn bedoeling te bewijzen, dat U niet schrander bent. Rechter Kent leunde voorover. Wilt U Uw opmerkingen tot de zaak zelve beperken, klonk het rustig. De advocaat werd rood en behield blijkbaar met moeite zijn kalmte. Heel goed, viel hij scherp uit. Ik zal U een heel eenvoudige vraag stellen. Eerst keek hij naar de jury en toen weer naar Jackson. Hebt U die vijfhonderd dollar ge nomen en in Uw bezit gehouden? Die vraag kan ik niet beantwoor den. Waarom niet? De advocaat vuurde die vraag at, of 't een kogel was. Die vraag kan ik evenmin beant woorden. De advocaat keek triomfantelijk in de richting van de jury en wendde zich toen weer tot Jackson. De raad dezer gemeente kwam j.l. Donderdag 28 Mei in openbare verga dering bijeen. Alle leden waren met den Voorzitter aanwezig. De notulen van 6 April werden on veranderd goedgekeurd. Ingekomen waren de volgende stuk ken: Brief van Ged. Staten ten geleide van een Kon. Besluit, houdende goed keuring van de verordening op de hef fing van riool- en hondenbelasting: Brief van Ged. Staten, houdende verdaging van een in de vorige verga dering genomen besluit tot het aangaan van een geldleening groot 1500 met het oog op het uitbreidingsplan der ge meente; Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijziging der gem.- begrooting'van de v.m. gemeente He- dikhuizen en van de begrooting van t electr.-bedrijf aldaar; Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de onderhandsche verhuring van een voetbalveld aan de V.V. ..Herptsche Boys" en van een perceeltje grond aan den heer Fitters, aldaar; brief van Ged. Staten, houden de goedkeuring van het besluit inzake wijziging van den erfpachttermijn van Nu dan, waren die vijfhonderd dollar op bet oogenblik, dat U die boe king maakte, in het bankgebouw? Jackson aarzelde weer en verzamel de zijn gedachten. Een snel overden ken van de situatie deed hem begrij pen, waarom deze vraag gesteld werd. Hij wist, dat als 't geld niet in het bankgebouw, of in zijn bezit was, toen de boeking gedaan werd, die boeking op zich zelf, afgescheiden van 't ver lies van 't geld, een vervalsching op leverde. Hij besloot zijn vroegere plan, om zich op geen enkele manier vast te laten zetten, door te voeren. Ik kan die vraag niet beantwoor den, hield hij vol. Waarom niet? Ook hierop kan ik geen antwoord geven. Weer ruischte er stemmengegons door de zaal. Virginia hoorde het en het werd haar bang om het hart. Sinds het ver hoor begonnen was, had ze daar in doffe wanhoop gezeten, maar langza merhand had ze zich aan den druk van de omgeving ontworsteld en haar heele hoop gevestigd op de mogelijk heid dat er geen voldoende bewijs te gen Jackson gevonden zou worden. Dat zou dan tenminste al zooveel ge wonnen zijn. En alles zou zelfs goed kunnen worden, als hij bewijs van zijn onschuld geleverd had. Maar nu dron gen enkele gefluisterde zinnen tot baai- door. Er is geen twijfel aan zijn schuld, maar wat een knappe jongen is hij! Je zou nooit zooiets verwachten van iemand met zoo'n aardig gezicht. En Virginia ontdekte, (lat iedereen het terrein aan de fabriek van melkpro ducten van de V. Z. te Rotterdam; be sluit van Ged. Staten, houdende goed keuring van 't besluit over den verkoop van het Gemeentehuis van de v.m. ge meente Herpt; dankbetuiging van 't bestuur der Ned. Herv. Kerk voor de subsidie-toe kenning aan de restauratie van den be schadigden pilaar aan den ingang der kerk; brief van Ged. Staten, meldende dat de gemeente Hoogeloon is toegetreden tot het streekplan. Alle stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Door de V.V. Juliana werd verzocht voor 1936 en 1937 ontheffing te ver krijgen van de pacht van het voetbal terrein buiten de Wijksche Poort. De Voorzitter zegt, dat B. en W. na ernstige overweging van het verzoek, meenen, ondanks hun sympathie met de voetbalvereeniging, niet op het ver zoek te moeten ingaan, vooral met het oog op een te stellen precedent, waar op het lid Meijer vraagt, of de huur niet kan worden verlaagd tot op de helft. Ook dit vindt de Voorzitter niet ge- wenscht, daar hij het niet oirbaar vindt, om de gemeenschap met de kosten te om haar heen Jackson schuldig acht te. Eenige malen kwam het krankzin nige verlangen bij haar op, op te sprin gen, naar Jackson toe te loopen hem te troosten en hem te zeggen, wat zij van al die leelijke kwaadsprekers dacht, want ten spijt van die aanwij zingen tegen hem en van wat hij zelf toegaf, geloofde zij geen moment aan zijn schuld. Eens had ze iets slechts van hem geloofd, en had toen hel bewijs ge kregen, hoe verkeerd ze hem beoor deeld had, en wat er ook gebeurde en wat hij zelf ook zei, nu wilde ze niet aan zijn schuld gelooven. Maar de advocaat had naar de jury gekeken, als om te zeggen: Ziet U wel? en wendde zich weer tot Jackson. 't Zou beter zijn, als U antwoord de, ried hij. Ik geloof van niet. Heel goed. Dit is alles, Edelacht bare. En de advocaat was aan het einde van zijn taak gekomen. Rechter Kent wendde zich tot zijn zoon en schraapte zijn keel. Hebt Uhebt U verder nog iets in 't midden te brengen? vroeg hij. Voor het eerst, gedurende hel on derzoek, verloor Jackson zijn kalmte. Hij keerde zich af en keek onrustig door de zaal, alsof hij een plek zocht, om zich te verbergen. Toen legde hij de hand tegen het hoofd, stond een oogenblik bewegingloos en draaide zich weer naar den rechter toe. Zijn gezicht was nu in rust. Neen meneer, antwoordde hij. (Wordt vervolgd). jedienj rbij jj hebbt; De Echo van het Zuiden, ftaalwyfesche en Langstraatsche Courant* NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1