Gemeenteraad Dussen 25 jaar priester op 10 Juni 1936. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. belasten. Punt III. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening tot aanwijzing van het tijdvak binnen het welk de vergunningen, bedoeld in art. 13, le lid der Leerplichtwet kunnen worden verleend en tot vaststelling van een verordening als bedoeld in art. 30 dier wet. Bedoeld tijdvak wordt voor alle scholen in de gemeente gesteld op 1 15 Juli, en bepaald wordt, dat leerplich tige kinderen, die zich zonder verlof niet in de school bevinden gedurende den schooltijd, daarheen kunnen wor den gebracht door de politie. IV. Brief van Ged. Staten, houden de aanmerkingen op de ter goedkeu ring ingezonden gemeentebegrooting 1936, met voorstel van B. en W. Deze stellen voor aan het bezwaar van Ged. Staten tegemoet te komen. Dienovereenkomstig wordt de post subsidie bewaarschool Hedikhuizen ge schrapt, de post subsidie musschengilde Herpt blijft gehandhaafd en de school geldverordening blijft ongewijzigd. Allen gaan hiermede accoord. V. Voorstel B. en W. tot vaststel ling kohier rioolbelasting. Volgens dit voorstel wordt het vast gesteld op 827.30. VI. Voorstel van B. en W. tot wij ziging gemeentebegrooting 1935 en de begrootingen van de voormalige ge meenten Oudheusden en Hedikhuizen. Het ontwerp-besluit van B. en W. wordt onveranderd goedgekeurd. VII. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de hef fing van leges ter secretarie en van de rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Deze leges betreffende de bouwver ordening werden tot heden berekend naar den kubieken inhoud van 't ge bouw. Deze drukken te zwaar op fa brieken. schuren en stallen. Hierom wordt voorgesteld het tarief te basee ren op de stichtingskost of de kos ten van verandering, overeenkomstig de regeling van het bouw-, woning- en welstandstoezicht, waarbij de gemeen te is aangesloten, te meer omdat de nieuwe regeling voor de belanghebben de geen extra kosten meebrengt. 't Voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. VIII. Verzoek van G. J. Weck, strekkende hem in erfpacht of opstal te verleenen een stukje grond nabij de v.m. Ulo-school, ter grootte van 150 M2. De leden de Haan en Meijer uitten hun bezwaren, doch desondanks werd het verzoek ingewilligd met 5—2 stem men (tegen bovengenoemde leden) en wel voor 0.15 per M2 per jaar. X. De Voorzitter deelt mede, dat in de laatste vergadering besloten is een extra gelegenheid beschikbaar te stellen voor 't parkeeren van auto's en dat zulks ook mag onder verlichte straatlantaarns. Hij geeft nu in overwe ging in de eerstkomende vergadering uit te maken, voor welk gedeelte der gemeente deze verordening geldt en op welke plaatsen er onder brandende lantaarns mag worden geparkeerd, daar zulks bij sommige gevaar oplevert. Rondvraag. Het lid Meijer merkt op met verwon dering te hebben bemerkt, dat nabij het Burchtplein een trottoir is aangelegd zonder voorkennis van den Raad. De Voorzitter zegt, dat de bevoegd heid daartoe berust bij het Dag. Be stuur. Het lid Meijer vreest, dat, zooals de trottoirs nu zijn aangelegd, spoedig ernstige beschadiging zal plaats heb ben, wat voorkomen kan worden door de plaatsing b.v. van een betonnen muurtje. De Voorzitter zegt overweging toe en de zaak te zullen bespreken met den gemeente-opzichter, om zoo noodig tot verbetering te komen, waarna de raad in geheime vergadering overgaat ter behandeling van een verzoek om terug gave van schoolgeld. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond, onder voorzitterschap van burgemeester Snijders in voltallige ver gadering bijeen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de Water leiding Maatschappij Noord-West- Brabant, betreffende den aanleg van een leiding aan den Straatweg, waar toe belanghebbenden een request aan 't gemeentebestuur hadden gericht. De kosten van dezen aanleg werden door de Waterleiding Maatschappij geraamd op 8400. terwijl de opbrengst, wanneer allen aansluiten op 320 ge schat wordt. De Voorzitter merkt op dat deze aanleg, gezien de tijdsomstandigheden, onverantwoord is en derhalve advi seert hij hier niet verder op in te gaan. Een aantal ingekomen stukken wor den verder voor kennisgeving aange nomen. Enkele ingekomen berichten omtrent ontheffing van schoolgeld en vergoeding reisgeld zullen volgens de geldende regeling worden afgehandeld. Ingekomen is verder een request van de heeren A. Heesels en A. v. d. Pluijm betreffende aanslag van vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank. Zij verzoeken, gezien de tijds omstandigheden, verlaging hiervan. De Voorzitter merkt op dat hiervoor dan eerst een herschatting zal moeten plaats hebben. Besloten wordt deze aangelegenheid in handen van B. en W. te stellen en de requestanten op te roepen. Bij de vaststelling begrootingswijzi- ging 1935 vraagt de heer van Rijswijk een kleine opheldering betreffende de post inkoop goedkoope levensmiddelen, waar een verschil is tusschen ontvang sten en uitgaven van 88.62, en alge meen gedacht werd dat de inkomsten de uitgaven zouden dekken. De Voorzitter zal de zaak onderzoe ken. Alvorens 't punt: aankoop land*Rom- megatschen Dijk te behandelen, gaat de raad over in geheim comité, en wanneer de vergadering wederom wordt ge opend, deelt de voorzitter mede dat B. en W. voorstellen in te gaan op 't aan bod van de Wed. Quirijns te Velp, waar zij een stuk land, aan genoemden weg aanbiedt tegen penning twintig, met dien verstande evenwel dat wordt zorg gedragen voor een goeden uitweg naar de weilanden en wordt opgele verd met goede scheiding en omraste ring. Zonder stemming wordt hiertoe overgegaan. Het blijkt dat alsnog een schrijven is ingekomen van Ds. v. d. Berg, waar in hij verzoekt vergoeding van door hem betaalde gelden voor zijn school gaande kinderen. Wordt besloten voor elk kind 20 te betalen, zijnde 't gemiddelde bedrag. Bij de vaststelling voorschot ingevol ge artikel 101 der L. O. Wet 1920 worden de navolgende bedragen vast gesteld: Bijzondere school Wijk A 299.88; R.K. Jongensschool Wijk C 684.25; R.K. Meisjesschool Wijk C 637.80: R.K. Jongensschool Wijk B 364.14; R.K. Meisjesschool Wijk B 385.56. Bij de rondvraag vraagt de heer Berm of 't wel verantwoord is dat het request van enkele ingezetenen, waar in deze verzoeken aanlegging der wa terleiding op de gewone voorwaarden, zonder meer naar de papiermand ver huist, daar zij toch evengoed inwoners en belastingbetalers zijn. De Voorzitter merkt hieromtrent nog maals cp dat een uitgave van pl.m. 500 's jaars in deze tijdsomstandig heden niet verantwoord is, temeer daar 't dan bij dcce groep van personen niet zal blijven en nog meerdere afgelegen inwoners bi; de gemeente zullen aan kloppen en, zoo merkt de heer van Rijswijk verder op, men kan 't de een niet toestaan en de ander weigeren, 't Blijkt verder dat door de Maatschap pij aan belanghebbenden een zeer voordechgc offerte is gedaan. flei lid van der Zouwen vraagt ver der of 't niet dienstig zou zijn dat per publicatie m de gemeente bekend wordt gemaakt dat alle reclame-borden langs den openbaren weg moeten worden verwijderd, daar waarschijnlijk velen dit nog niet zullen weten. De Voorzitter antwoordt dat alle be trokken personen persoonlijk zijn aan gezegd. Het lid van Rijswijk heeft hooren beweren dat aan 't Kasteel alhier een titel verbonden is geweest en vraagt, nu dit door de gemeente is aangekocht, of men hier nu geen voordeel mee kan doen. De Voorzitter zegt toe dit te onder zoeken. De heer Leeggangers vraagt de re den waarom de heer Berm Jr., autover huurder alhier, van de gemeente de af rekening voor zijn ritten naar 't con sultatiebureau nog niet heeft ontvan gen, ondanks dat hij de rekening reeds lang heeft ingezonden. De Voorzitter merkt hierbij op dat deze rekening oncontroleerbaar is en stelt voor deze te laten inzien door de leden v. Daal, v. Rijswijk en v. d. Zou wen. Deze stellen zich hiertoe beschik baar. Besloten wordt reeds een voor schot te geven en een nieuwe regeling dienaangaande in te voeren. Omtrent 't aanvangsuur der verga dering verzoekt de heer v. Daal zoo veel mogelijk met de omstandigheden van alle leden rekening te houden. De Voorzitter zegt dit toe. Tot slot vraagt de heer van Vucht hoe 't staat met de plannen tot oprich ting van een Ziekenfonds. De Voorzitter merkt op dat 't te Dr. Johannes Henricus Josephus Maria Witlox, geboren te Waalwijk 26 Februari 1886, priester gewijd 10 Juni 1911, Dr. in de Nederl. Letteren a. d. Universiteit v. Amsterdam 10 April 1919, Leeraar aan de R. K. Lycea 's-Bosch 14 November 1919, Professor a. h. Klein Seminarie St. Mich. Gestel 1 Jan. 1921, Hoofd redacteur ..Maasbode" 7 Januari 1929. Commandeur in de Kroonorde van Italië Augustus 1929. Henricus Gerardus Becx, geboren 13 Juni 1884 in Tilburg, pries ter gewijd. 10 Juni 1911. Kapelaan Cuijck 29 September 1911, Kapelaan Best 13 Juli 1917, Assistent Leeuwen- Boven 9 November 1923, Kapelaan Zevenbergen 5 Maart 1925, Pastoor Nieuwkuik 3 September 1931. Drs. J. A. de Jong, geboren te Raamsdonksveer, priester gewijd 10 Juni 1911, leeraar aan het St. Odulphus-Lyceum te Tilburg. risquant is hieraan te beginnen nu te Heusden en Almkerk reeds een derge lijk fonds is opgericht. Hij zou zooiets van harte toejuichen, maar de gemeen tenaren moeten baanbreken. Algemeen is men van oordeel dat dit hard noodig is en na lang heen en weer gepraat besluit men op inlichtin gen uit te gaan en verder deze zaak op gang te brengen. Besloten wordt een circulaire dienaangaande te laten druk ken en dan te besluiten een onderafdee- ling te vormen of van Heusden of van Almkerk. De Kermis. De kermisdagen zijn voor driekwart achter den rug. De kennis-exploitan ten en de caféhouders hehben niet die drukte gekregen, die zij hadden ver wacht. Het weer heeft hieraan de grootste schuld waarschijnlijk. Op den eersten Pinksterdag gaf het versterkt Man nenkoor „Zang en Vriendschap" een welgeslaagde uitvoering in café A. v. d. Geld. 't Geheel stond onder leiding van den heer J. Klerkx en de zang nummers en soli, die ten beste wer den gegeven, werden uitstekend uil- gevoerd. Dinsdag werd in de meeste café's gedanst, doch de drukte hiervan begon pas om 6 uur. Dinsdagmorgen werd in de groote zaal der Jongens-Congregatie een matiné gegeven, waarbij een hekend duo van humoristen hun medewer king verleende. Ook deze uitvoering mag alleszins geslaagd heeten. Zoo verliep, dan 't eerste deel der Drunensche kermis in groote rust en werd geen wanklank gehoord. Nieuwe schoenfabriek. Door den heer A. v. Huiten, direc teur der vroegere schoenfabriek „Fa vorite", alhier is aangekocht de mo derne ingerichte fabriek van de voor malige firma H. v. Grietjes. De bedoeling is om in dit prachtig ingerichte fabrieksgebouw de fabri cage van damesschoenen zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. De Bossche Werkverschaffing. Wij vernemen, dat de contracten thans zijn afgesloten met de land eigenaren op de „Braken" voor het af graven der landerijen. Nog een ÏOO.OOO M* zullen moeten worden uitgegraven voor de ophoo ging van 'l gedeelte langs de Vlijmen- sche weg nabij den Bosch, terwijl 25.000 M:' zullen worden uitgegraven voor de ophooging der plaats waar de nieuwe kapel enz. op Deuteren ge slicht zal worden. ELSHOUT. De Maria-vereering. Zondag 31 Mei vierde de parochie van Elshout op grootsche wijze het feest der Wonderbare Moeder. Alhoewel geen processies van buiten ter bedevaart kwamen en het den ganschen dag regende en zeer guur was, was de stroom van vreemdelingen zeker niet minder groot dan vorige Zondagen in deze Meimaand. Om 6 uur had een algemeene H. Communie plaats en om 8 uur zaten de schoolkinderen aan ter H. Tafel. In den morgen werden verschillende H. Missen opgedragen, alle ter intentie der Wonderbare Moeder. In den namiddag werd een plechtig Solemneel H. Lofgehouden waarna onder afwisselend zang, begeleid door de Fanfare, en gebed in processie werd getrokken naar de kapel, waar bij het Wonderbeeld werd omge dragen. Aan de kapel werd door den ZeerEerw. Pater Kempenaars een predikatie gehouden, waarna door Pastoors Willems nog enkele woorden werden gesproken. In dezelfde volgorde trok de pro cessie hierna terug naar de kerk, alwaar een plechtig Te Deum werd gezongen en den zegen met Aller heiligste werd gegeven. Na afloop dezer plechtigheid dankte Pastoor Willems vanaf den kansel allen die hebben medegewerkt om deze hul diging en vereering tot een on- vergetelijke en grootsche te maken. In ieder huis was voor een der ramen een plaats ingeruimd voor de beeltenis van de Zoete Lieve Vrouw,rijkelijk versierd met bloemen en brandende kaarsen. Het was vooral voor de vreemde-' ling treffend en respect afdwingend deze zoo oprechte en diepe geloofs uiting van den eenvoudigen Bra- bantschen katholiek te mogen aan schouwen en aanvoelen. Wij merkten o.m. op burgemeester Mr. v. d. Heijden en familie, oud. burgemeester Mr. Loeff en velé andere autoriteiten uit de gemeente en omgeving. Op de Straatweg had een botsing plaats tusschen een tweetal wielrijders, een meisje uit Nieuwen, dijk en een jongen uit Amsterdam Beiden kwamen te vallen en wel zoo ernstig dat 't meisje naar het Ziekenhuis te Raamsdonksveer moest worden overgebracht. Het rijwiel van den Amsterdammer werd geheel vernield. Doordat zich bij nat weer op de brug te Keizers\eer zeer vele slip. gevallen, dikwijls met ernstig gevoloi voordeden, is 't wegdek aldaar, door den Rijkswaterstaat, geheel ver. nieuwd en gemacadamiseerd. Dat beteekent een goede ver. betering Het Waterschap »Het Zuide- veld onder Dussen« hield in hotel Heesels te Dussen de algemeene jaarvergadering. De rekening over 't dienstjaar 1934 1935 vermeldt aan inkomsten totaal f 2350,05, aan uitgaven f 1767,01. Batig slot f583,04 De begrooting voor 't dienstjaar 1936-1937 vermeldt een bedrao van f 1930,82. Zoowel de rekening als de begrooting werden vastgesteld Machtiging af en overschrijving, alsmede machtiging tot het uit! voeren van werken in eigen beheer werden verleend. Het aftredende bestuurslid de heer L. Hoevenaren werd daarna met algemeene stem men herkozen. Bij 't spelen kwam 't zoontje van den heer P. van Mierlo alhier zoo ongelr.kkig te vallen dat het hierbij zijn arm brak. De kleine werd naar de woning van Dr. van Vuuren vervoerd alwaar hem ge neeskundige hulp werd verleend. Naar we vernemen wordt Majoor Ramakers alhier, Comman dant der Rijksveldwacht, met 1 Juli a.s. in gelijke functie, op zijn verzoek, overgeplaatst naar Roer mond. Voor 't landbouwbedrijf in den Biesbosch is tusschen de werk geversverenigingen en de drie landarbeidersbonden voor 1936/'37 een collectief arbeidscontract ge. sloten op grondslag van een mini mum uurloon van fü,23 voor volwaardige arbeiders en van een maximum weekloon van f 12,— voor de maanden Dec., Jan. en Febr. Op de Varkensfokdag te Almkerk behaalde de heer W. Roubos alhier met zijn exemplaren een drietal prijzen alsmede een zilveren medaille met zeug. Eenigen tijd geleden werd door den NCB alhier aan 't gemeente bestuur een adres gericht, waarin door een groot aantal landbouwers vergunning gevraagd werd tot het uitwerpen der roekennesten, die in de boomen rondom het kasteel alhier met groote scharen zijn gehuisvest en zeer veel schade doen aan de omliggende landerijen. Dezer dagen ontving 't bestuur van den NCB bericht van genoemd college, dat hiertoe thans geen ver- gunning kan worden verleend, na dat men eerst 't advies van den Plantenkundigen Dienst te Wage- ningen had ingewonnen. Naar we vernemen berokkenen deze dieren veel schade aan de bietenvelden. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 4 Juni 1936, des namiddags 8 uur in het Gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken 1 Kennisgeving van overlijden van den heer M. J. Timmermans. 2 Onderzoek geloofsbrieven van het op 27 Mei 1936 benoemd lid van den raad, de heer C. C. H.Boon. 3 Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeente—begrooting dienst 1935, 4 Voorstel van B. en W. tot vast. stelling der verordening, bedoeld in artikel 208 der gemeentewet. 5 Aanvraag bouwterrein door B.C. J. van Berkel. Aanvraag bouwterrein door de firma Spijer—Brothers. 6 Ingekomen stukken. 7 Reclames. 8 Behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, tot vereeniging van de gemeente Waspik met Raams— donkdorp ter eene zijde en van gemeente Geertruidenberg met Raamsdonksveer ter andere zijde. -.a - »*- a

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2