BUITENLAND. HEUSDEN. HERPT. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. SPRANG—GAPELLE. WASPIK. Openbare vergadering van de Commissie uit de ingezetenen als bedoeld in artikel 158 der ge meentewet, op Donderdag 4 Juni 1936 des namiddags twee uur in bet gemeentehuis Doel Behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, tot vereeniging van de gemeente Waspik met Raamsdonk- dorp ter eene zijde en van de ge meente Geertruidenberg met Raams- donksveer ter andere zijde. In verband met het door den Minister, van Binnenlandsche Zaken aan den burgemeester dezer ge meente verleend verlof om zich ge durende drie maanden buiten deze gemeente op te houden, heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid, neergelegd in art. 84 der gemeentewet en is met ingang van heden (3 Juni) deheerN.G E. Meijers, secretaris dezer gemeente, aangewezen als plaatsvervangend burgemeester, tijdens de afwezigheid van den burgemeester. In de laatste ronde, wedstrijd kam pioenschap dammen „Land van Heus- den en Altena en de Langstraat" werd gespeeld .door B. BergmansJ. Deur- |00 O0 en E. v. Dalen en M. Timmer mans 02. Daar Verschillende spelers niet wa ren opgekomen wegens ziekte is den uitslag in de 2e klasse nog niet be kend. Aanbesteed werd het bouwen van eert vergaderzaal voor J. v. Dal te Hc- dikhuizen, onder den bouwkundige Jos v. Gerven, als volgt: 1. Groffen, Haarsteeg, M. van Bokhoven, Vlijmen, Th. v. Horen. Herpl, M. Heijers, Haarsteeg, Th. Lonimers, Drunen, J. v. Vel uw, Haarsteeg, P. A. Kramer, Genderen, Van hier vertrok naar 783.— 775.— 747.— 681.— 679.— 610.— 548.— Ned.-O. Indië wegens beëindiging van zijn één jarig verlof, onze oud-stadsgenoot de heer C. de Reus, oud-hoofd eener Openbare School te Makassan. Zondag heeft hier de eerste aan neming plaats van leden der Jonge Wacht (groep Tarcisius). Na afloop van het Lof. Des avonds wordt een voorstelling aan de jongelui gegeven in het Patronaat. Ten behoeve van de pelgrims, die op 18 Juni deelnemen aan de bede vaart naar Brielle zullen om 4 uur v.m. en 10 11.111. extra trams loopen in aansluiting op de hier verlrekken- den en terugkeerenden processieboot. De Zonnestraal speldjesverkoop ten bate der T.B.C.-beslrijding bracht hier op 11. Zondag speelde onze V.V. Longa te Werkendam tegen de Kozakken- bovs aldaar en wonnen met 15. Zondag werd hier gespeeld door Valencia 2 uit Eindhoven legen Ju liana 2 en daarna door Valencia 1 Juliana 1. De eerste uitslag was, dat Valencia won met 60; de 2de eindigde met een 52 overwinning voor Juliana. Mej. de Grauw, onderwijzeres aan de Bijz. School der Eerw. Zusters, heeft wegens a.s. huwelijk eervol ont slag aangevraagd. De nachtvorst van Pinksteren heeft hier en in den omtrek .veel schade berotëkend. Zoo zijn 0.111. de boonen veelal bevroren, zoo zelfs, dat men hier en daar reeds begonnen is met nieuwe uit te zaaien. De bedevaart ter eere van St. Antonius naar Waalwijk is voor onze Parochie vastgesteld 17 Juni a.s. Vergadering Boerenleenbank.- Huldiging Zilveren Jubilaris. Op 2en Pinksterdag hield de Boerenleenbank alhier, 'n algemeene verplichte jaarvergadering in café Jan Verhoeven alhier. Uit de presentielijst bleek dat 93 van de 1531eden tegenwoordigwaren. De rekening en balans over 1935 werden zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Daarna herdacht de Voorzitter in passende woorden het Zilveren jubileum van den heer A. J. J.van Bokhoven, als President van den Raad van Toezicht. De Voorzitter van de boterfabriek de heer Dhr. van Herpt voelde zich als zoodanig ook gedwongen een hartelijke gelukwensch te spreken in verband met dit jubilé. De jubilaris sprak daarna een hartelijk dankwoord. Bij de voortzetting der agenda werd de heer A. J. Buijs met alge meene stemmen herkozen als lid van het bestuur en de heer Mark de Wilt Pzn. als lid van den Raad van Toezicht. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. De ZeerEerw. Heer W. Timmer mans, geestelijk adviseur, prees de leden voor de aangename samen werking en het vertrouwen in het bestuur en de Raad van Toezicht en feliciteert eveneens den jubilaris. Het waterschap »De Binnen oude Maas» vergaderde te Heusden onder leiding van den voorzitter den heer Chr. A. J. van Herpt uit Herpl. Uit het proces-verbaal van kas- opneming bij den penningmeester bleek dat in de kas aanwezig was een bedrag van f 506. De-rekening had voor de afdee- ling A ook een bedrag van inkom sten van f675,285 aan uitgaven f 480.205 alzoo een batig saldo van f 195.88, voor de afdeeling B was dit f 772,88'/2 en f597,841/2 meteen batig slot van f 175.04. De begroo ting voor het dienstjaar 1936—37 werd voor de afdeeling A op een bedrag van f600,28 voor de afdee ling B op f756.16 vastgesteld. Het aftredende lid van het Dagelijksch Bestuur de heer Chr. A. J. van Herpt wenl met algemeene stem men wederom als zoodanig her kozen en later tot voorzitter. Machtiging werd verleend tot uit voering van werken in eigen beheer Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. ST. JOACH1MSMOER. Zaterdag overleed alhier de heer A. van Kuijk, de oudste inwoner van onze parochie, in den gezegen- den ouderdom van bijna 90 jaren. De overledene was vele jaren lid van den gemeenteraad van Loon opzand, in welke hoedanigheid allen hem hebben leeren kennen als een rechtschapen en humaan man. Zijn nagedachtenis zal vooral bij de in woners van Berkdijk en de Moer lang blijven voortleven. Vrijdag 29 Mei 11. had de be heerder van het pakhuis alhier, de heer J. Klijn, een excursie georga niseerd voor de landbouwers uit de Moer naar de gebouwen van de C H.V. te Vechel, waarvan hier sedert jaren een filiaal gevestigd is Per autobus «De Valk» uit Oosterhout vertrok men 's-morgens en keerde laat in den avond wel voldaan van dit nuttige en aangename uitstapje terug. De landbouwers hebben zich op de hoogte kunnen stellen, hoe oordeelkundig de voor hun bt drijf noodige producten behandeld wor den, alvorens ze op de boerderij komen, hoe met de geringste bijzon derheden in het belang van het ge bruik der producten rekening wordt gehouden. Velen zullen de overtui ging hebben opgedaan Hier krijgt men degelijke waar voor betrekkelijk geringe prijs. Tegelijk had men van de gelegenheid gebruik gemaakt een bezoek te brengen aan het bekende Kasteel van Ileeswijk met zijn zeld zame verzameling oudheden. RAAMSDONKSVEER. De heer Modderaar, die als Hoofd, de Veersche Chr. Mulo diende gedurende acht jaar, ontving een benoeming als Hoofd aan de Chr. School te Naarden. Als lid van het Crisis-comité ontving de heer G. Oosterling na mens H. K. H. Prinsis Juliana de medaille als blijk van waardeering. Alhier is een Santos-commissie opgericht, waarin zitting hebben genomen kapelaan van der Vaart, adviseur der R.K. Mi Jdenstandsver- eeniging als voorzitter, H. J. Meeu- wisse, secretaris en E. van Seeters, penningmeester. Donderdag j 1. werd in hotel Heessels op het Heereplein de laatste ronde der 2e klasse om het kampi oenschap Dammen van het Land van Heusden en Altena en de Lang straat gespeeld. De uitslag is als volgt: B. Bergmans-J. Deurlo 2—0. E. v. Dalen-M. Timmermans 0—2. Meer partijen werden nietgespeeld, doordat enkele spelers wegens ziekte niet waren opgekomen, zoodat het programma nog niet afgewerkt is en dus de kampioen der 2e klasse nog niet bekend is. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren is gedurende de maand Mei j.l. op de Rijkspostspaarbank ingelegd f43999,89 en terugbetaald f27789.12. Het laatste door dat kan. 1. GROOTE WERKING 2. CONSTANTE KWALITEIT 3. GOED TE VERDRAGEN 4. GEEN SCHADELIJKE NEVENWERKINGEN dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van toor uitgegeven boekje draagt het no. 12679. Zondagvoormiddag omstreeks 10 uur reed een motorrijder uit Breda met op de duo zijn dochter, over den Rijksweg Oosterhout Raamsdonksveer, toen zij werden overvallen door een stortbui. Achter het aan de Kreeksluis staand huisje schuilden zij even en toen de bui over was, wilden zij weer doorrijden in de richting Raamsdonksveer. Beiden zaten reeds op den motor, toen vanuit de richting Oosterhout met snelle vaart een personenauto naderde, afkomstig uit Delfzijl. Van den anderen kant kwam eveneens een auto aangereden, zoodat er voor eerstgenoemde auto geen plaats meer over bleet om te passeeren. Het gevolg was dat de motor met groote snelheid werd aangereden en de beide personen er af werden ge slingerd. De motorrijder werd slechts licht gewond aan een zijner beenen, doch het meisje werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Op advies van dokter Lips werd zij met een andere auto naar het R.K. Ziekenhuis te Raamsdonks veer overgebracht. Zij bleek een zware hersenschudding te hebben bekomen. Tegen den autobestuurder werd door de marechaussee's procesver baal opgemaakt. De motor werd zwaar beschadigd naar Breda terug gebracht. Vergadering van den raad der gemeente Sprang-Capelle, te houden op Vrijdag 5 Juni 1936, des namid dags 7.30 uur. AGENDA 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 9 April 1936. 2. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad. 3. Beëediging nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad. 4. Ingekomen stukken 5. Nota van Gedeputeerde Staten inzake de begrooting van 1936. 6. Wijziging begrooting dienst 1935 7. Vaststelling vergoeding artikel 101 L.O. wet 1920 over 1933 (drie- jaarlijksche afrekening). 8. Mededeeling. SPRANG. De Christelijk Gemengde Zangvereeniging »Excelsior« alhier (Directeur de heer Alb Christ) nam j.l. Maandag deel aan het Concours voor Muziek- en Zanggezelschappen te Woudrichem en behaalde in de eerste afdeeling een eersten prijs met 308 punten. Directeur en koor van harte ge feliciteerd. De Ned. Herv. Kerk alhier ontving dezer dagen van een oud-lid der gemeente een gift van f400.—, zijnde f200.voor de kerk en f200.— voor de diaconie. SPRANG. Door den rijksveld wachter W. Speelman werd in zijn tuin een ballonnetje gevonden, waaraan een kaartje bevestigd, met verzoek hetzelve na invulling van datum van vinding, tijdstip, ge meente en onderteekening te willen terugzenden aan Mr. Ed. Mens, De Sevillastraat No. 120 te Deurne Zuid, Antwerpen (B.), alwaar het ballonnetje, dat de reclame bevatte van de Beuchelaer-Biscuits-Choco- lade is opgelaten. Aan het verzoek is door vinder gevolg gegeven. CAPELLE. Bij schrijven van 26 Mei 1.1. No. 15, IVe afd. heeft Z. Ex de Commissaris der Koningin in onze provincie zijn groote tevredenheid betuigd over de 16 Mei 1.1. gehou- den luchtbeschermingsoefening en zijn dank aan de bevolking onzer gemeente uitgesproken voor de daarbij verleende medewerking om het succes dezer oefening zoo hoog mogelijk op te voeren. Tot lid van het Dagelijksch bestuur van het waterschap »Klein Waspik« is herkozen de heer J. Huijsman, welke herbenoeming door hem is aangenomen. Het aantal ingeschrevenen bij de plaatselijke arbeidsbeurs in de gemeente Sprang-Capelle beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en bedraagt momenteel reeds 247. De postduivenvereeniging »De Luchtvaart«, gevestigd in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zon dag met oude duiven een wedvlucht vanaf Orleans, waarbij de eerste duif geconstateerd werd om 12.44.40 en de laatste prijswinnende duif om 12.58 en waarvan de uitslag als volgt luidt: C. Rosenbrand 1 3 14 18 26, J. Versteeg 2 32, H. Vos 4 17 19, M. de Jong 5, G. Vos 6 10 21 22 29 33, Adr. Klootwijk 7 8 31, Adr. Ver steeg 9, Adr. Blom 11 25, G. Tref fers 12 16, Arn. de Jong 13, W. Mandemakers 15 24, Adr. Bakkeren 20, H. Spierings 23, P. Nieuwen- huizen 27, C. Verhagen 28 30, S van Peer 34 36, J. van Doornik 35. Adr. Blom, eerste overduif, terwijl de uitgeloofde extraprijs, een konijn, gewonnen werd door H. Vos. Aangetoonde duiven: J. Versteeg, W. Mandemakers, G. Treffers, C. Rozenbrand, P. Nieuwenhuizen en C. Verhagen. Voor de Zondag a.s. te houden wedvlucht met oude duiven van Pont Sint Maxence worden de duiven Vrijdag e.k. des avonds van 8-9 uur in het clublokaal ingekorfd Zaterdag 1.1. des avonds 8 uur werd op de muziektent over de Binnenhaven het eerste der voor uezen zomer vastgestelde concerten gegeven, waaraan medegewerkt were door de gemengde zangvereeniging »'t Rozenknopje« met het daaraan verbonden kinderkoor, beide onder leiding van den heer N. Snijers, en het muziekgezelschap »Kunst na Arbeid« onder leiding van den heer Alb. Christ. Niettegenstaande het minder mooie weer was het aantal belang stellenden nog vrij groot en de uitvoering der verschillende num mers van het progfamma, zoowel die van het kinderkoortje en de zangvereeniging, als van het muziek gezelschap werd ten zeerste gewaar deerd, hetgeen wel bleek uit het applaus, dat na ieder nummer ge hoord werd. In verband met het 30-jarig bestaan van het muziekgezelschap Si ren ate Vrijhoeve Capelle is be sloten dit jubileum te vieren met een Nationaal muziek- en zangcon cours op Zaterdag 15 Augustus a.s. (O. L. Vr. Hemelvaart) en een fes tival op Zaterdag 22 Aug. d.a.v. voor harmonie- en fanfarevereeni- gingen, dames-, mannen-,gemengde- en kinderkoren en accordeonver- eenigingen. De inschrijvingsbiljetten zijn aan verschillende vereenigingen toegezonden. De inschrijving is opengesteld tot 1 Juli e.k. Voor de actie tot stichting van een ziekenhuis te dezer plaatse is weer f 100 binnengekomen, zoodat thans reeds meer dan f 1900 is oDlvangen. De korfbalvereeniging KIOL speelde j.l. Zaterdagavond op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart voor de competitie van den Dordtschen Korfbalbond tegen HKC uit Boven-Hardinxveld haar 3en competitiewedstrijd, die in een gelijk spel eindigde 3—3. KIOL was in de eerste minuten sterk in de meerderheid, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat na 15 minuten spelens rteds van vak moest worden verwisseld, dus 2 doelpunten gemaakt waren, 2—0 voor KIOL. Voor de rust wist HKC ook eenmaal te doelen, zoodat de stand bij de rust 21 was. Na de pauze waren de gasten het meest in den aanval en wisten zij den stand gelijk te maken. Voor den regen moeit het spel enkele minuten gestaakt worden en na deze korte onderbreking werd van beide zijden nog eenmaal gescoord, waarna de scheidsrechter het eind signaal deed hooren van dezen spannenden en prettig gespeelden wedstrijd. Op Vrijdag 5 Juni a.s. des avonds half acht wordt in het café van den heer Anl. van Dijk aan het Bruggetje een algemeene leden vergadering gehouden van de ver eeniging van paardenhouders »Ons Belang«. Aan de orde komt. 1.Opening; 2. Verkiezing bestuurs lid, wegens overlijden van den heer J. van Pelt; 3. Rondvraag en Slui- ting. Gedurende de maand Mei 1936 werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor te dezer plaatse ingelegd f 8853,65 en terugbetaald f 2148,18. Het aantal inlagen bedroeg 82, dat der terugbetalingen 42. Ter gemeentesecretarie van Sprang-Capelle werden gedurende de maand Mei 1936 ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven: 17 runderen, 51 varkens, 1 kalf en 1 geit, Op het 2en Pinksterdag te Woudrichem gehouden muziek- en zangconcours behaalde het muziek gezelschap «Kunst na Arbeid« onder leiding van den heer Alb. Christin de Superieure afdeeling met 297 punten een tweeden prijs. 40-jarig Priesterfeest van Pastoor Huijbers. Onder overweldigend groote be langstelling heeft de ZeerEerw. heer H. J. Huijbers, pastoor te Waspik, Za terdag zijn 40-jarig priesterfeest ge vierd. Des morgens werd in de paro chiekerk een H. Mis opgedragen, waar onder de algemeene H. Communie der kinderen plaats had. Zondagmorgen naderden de paro chianen ter H. Tafel, terwijl dien mor gen om 10 uur een plechtige Hoogmis Van dankbaarheid werd gecelebreerd. Tijdens de zeer druk bezochte recep tie in de pastorie hebben vele ingeze tenen van Waspik, w.o. verschillende autoriteiten, den jubilaris hun geluk- wenschen komen aanbieden. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Koning Leopold heeft aan Van Zee land gevraagd een regeering van na tionale eenheid te vormen. Van Zeeland heeft dit echter gewei gerd, en wel om reden van persoonlij ken aard. Tegenover journalisten herinnerde Van Zeeland er aan dat hij indertijd het minister-presidentschap op zich had genomen voor een beperkte periode, en met het oog op de ernst van de finan- tieele situatie. Het land is nu echter herstellend. Koning Leopold verzocht Vander- velde na te gaan, onder welke voor waarden een regeering van nationale unie onder leiding van een socialisti- schen premier mogelijk zou zijn. Vandervelde is momenteel hiermede bezig. SCHUSCHNÏGG NAAR ROME. Uit Rome kwam het bericht dat de Oóstenrijksche bondskanselier Schuschnigg aldaar zou aankomen. Later meldde men, dat de reis ver traging ondervond tengevolge van het slechte weer in de Alpen. Het bericht van zijn reis heeft zoo wel te Rome als Weenen groot opzien gebaard, daar de publieke opinie in het geheel niet van deze reisplannen op de hoogte was. Zelfs de Oóstenrijksche legatie te Rome wist van niets. Nadere berichten melden. dat de Oóstenrijksche bondskanselier Schuschnigg, die gisteren te Venetië is aangekomen, vandaar via Florence naar Via Reggio is vertrokken. Beves tigd wordt, dat hij zoo goed als zeker een ontmoeting met Mussolini zal heb ben. HET BLIJFT BOTSEN IN SPANJE. In verschillende steden van Spanje zijn wederom terreurdaden gepleegd. Het hoofdbureau van het anarcho-syn- dicalistisch vakverbond, de Confedera- cion Nacional del Trabajo te Madrid moest door de politie worden gesloten. Honderdtachtig personen werden ge arresteerd. In het nabij Albaceta gelegen plaats je Yeste hebben zeer ernstige inciden ten plaats gehad. Een aantal landarbeiders had daar bezit genomen van een boerderij doch moesten deze op last van den gouver neur ontruimen. De civiele garde kwam tusschenbeide en arresteerde een vijf tigtal personen. Tijdens het overbrengen van de ge vangenen werden de civiele gardisten door de dorpsbewoners aangevallen, waardoor een ware veldslag ontstond. In den strijd werden veertien perso nen gedood en ongeveer vijftig ge- wond. Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3