FHfi@L EEN TEKORT IN DE OPLEIDING. INGEZONDEN STUKKEN. PLAATSELIJKE BERICHTEN. MM/KIM. Doorzitten? Bruin en niet verbrand. Daar staat de „doodstraf" op! onhoudbaar. Met vrij groote zekerheid moge men veranderingen op politiek gebied ver wachten. Hoe de nieuwe koers ook zal zijn, in ieder geval zal van iederen Nederlander krachtige medewerking en een bereidwillig dragen van eventueele offers gevraagd worden om ons land uit de huidige impasse te helpen. Van de week is in de gracht achter de kazerne te Deventer een dienstplich tige huzaar bij oefeningen met den z.g. drijfzak verdronken. De man moest tij dens deze oefeningen met den zak het water oversteken. Hij gleed er af, kon niet zwemmen en verdronk dus Ik heb het bericht met een gevoel van ergernis gelezen. Er wagen zich méér menschen met lichte kano's of ander hulpmaterieel op het water, zonder dat ze kunnen zwem men. Ongelukken blijven dan dikwijls niet uit, maar zij zijn tenslotte zelve alleen en persoonlijk verantwoordelijk voor de gevolgen van hun roekeloos heid. Men kan het slechts betreuren, dat in ons waterrijk land het zwemonder- richt geen verplicht leervak op de scho len is of op andere wijze in de jeugd- opvoeding wordt opgenomen. Maar nog ééns: een directe verantwoordelijk heid is er voor de overheid niet, als particulieren zich op gevaarlijke wijze willen ontspannen. Anders staat dat in het geval van den verdronken huzaar. Deze man werd door zijn superieuren verplicht om een gevaarlijke oefening te water mee te maken, terwijl die superieuren hadden verzuimd om den man vooraf de zwemkunst eigen te doen maken. Wanneer voor den Raad van Scheepvaart een noodlottig afgeloo- pen scheepsongeval wordt behandeld, pleegt de president er herhaaldelijk zijn verwondering en ergernis over uit te spreken, als scheepvaarders het zwem men niet blijken te hebben geleerd. Veel erger vinden we datgene, wat de overheid nalaat ten opzichte van degenen, die ze tot regelmatige expe rimenten te water verplicht. Het over varen per drijfzak is een telkens weer- keerende oefening voor huzaren, zoo goed als het slaan van bruggen door pontonniers. Dezen menschen moet het zwemmen net zoo goed worden geleerd als het paardrijden of marcheeren en degenen, die onmachtig blijken om zich de zwemkunst eigen te maken, behoo- ren bij een ander corps te worden in gedeeld. Verz a ch t-g eneest Doos 30 ct.Bij Apoth.enDrogisten (Buiten verantwoording van de Red.) WERKLIEDENVERBOND Terrein W.S.C. In het verslag van de vergadering gehouden door de afdeeling Waal wijk van 't R.K. Werkliedenverbond las ik, dat ook de kwestie van het terrein waarop het muziekfeest der R.K. Harmonie zal worden gehou den in bespreking is geweest. Vooral hetgeen op die vergadering van de zijde van het bestuur is gezegd, heeft ten zeerste mijne verwondering verwekt. Als motief, voor het huren door een R .K. Vereeniging van het terrein eener Neutrale Sportvereeni- ging, wordt in dit verslag opgegeven »Dat het bestuur alleen maar naar het geschikste terrein heeft uitge- zien«. Verder wordt nog zeer lankmoedig medegedeeld »Dat het niet in de bedoeling heeft gelegen de R.K. Sportvereenigingen te pas- seeren«. Voor een ieder die eenigzins op de hoogte is van hetgeen in de R.K. gelederen inzake sportbeoefening is gepasseerd, moet een dergelijke verdediging als absoluut onvol doende worden gekwalifiseerd. De Neutrale sportbeweging toch is door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland in Hun gezamelijk schrijven van 15 Juli 1933 absoluut veroordeeld als zijnde gevaarlijk voor ieder katholiekterwijl in dit schrijven verder een beroep werd gedaan op alle Katholieken van Nederland om de Neutrale sport niet te steunen in geen enkelen vorm. (Dus ook niet finantieel).' In verband met het bovenstaande zal het voor ieder die even nadenkt duidelijk zijn, dat het R.K. Werk. liedenverbond, afdeeling Waalwijk, hier op een verkeerden weg is en zeker door het huren van een dergelijk terrein de Neutrale sport als zoodanig steunt, niet alleen moreel, doch ook finantieel. Moge de bestuurderen alsnog op de dwalingen huns weegs terug ceeren, opdat het besluit moge lijk genomen in een oogenblik van niet voldoende nadenken onge daan wordt gemaakt in het alge meen belang van de R.K. Sport- beoefenins in de gemeente Waalwijk. v. d. Broek. Toen hij uitgesproken had, bleef het publiek in verbaasd stilzwijgen zitten, vergeefs trachtend, zich in Bobs ziens wijze te verplaatsen. Het eenige wat den jongen schijn baar hinderde, was dat Jackson zoo'n narigheid doorstaan had. De buitengewoon précaire toestand, waarin hij door zijn bekentenis geko men was, scheen hem geen oogenblin te verontrusten. Na het eerste oogen blik van stomme verbazing begon men te glimlachen en zijn buren aan te stooten. Toen lachte er iemand hardop en het volgende oogenblik daverde de geheele zaal van uitbundig gelach, terwijl Bob de menschen met groote oogen aankeek, waarna ze nog onbe- daarlijker lachten. Op een gegeven moment klopte rechter Kent om stille en langzamer hand keerde de rust weer terug. Toen wendde hij zich tot de jury. In verband met wat we juist ge hoord hebben, sprak hij, geloof ik ver- antoord te zijn, indien ik Uw verzoek Uw uitspraak te herzien. De voorzitter stond op, na haastig met de juryleden gesproken te heb ben. Wij hebben de uitspraak herzien, Edelachtbare, en wij bevinden den ver dachte onschuldig. Rechter Kent stond op. De uitspraak van de rechtbank luidt, dat de verdachte van rechtsver- volging ontslagen zal worden, zonder een smet op zijn naam. Rechter Kent wachtte en zag als iemand, die juist uit een droom ontwaakt, om zich heen. Ik verklaar de zitting voor gesloten, voegde hij er aan toe en klopte op de SCHOENINDUSTRIE. De zwikmachine terzijde zij het dan tijdelijk en de werkloosheid zal voor een groot deel worden beperkt. Met verwijzing naar de algemene toestand in de schoenindustrie, waar van mede gevolg is, dat de werkloos heid met de dag toeneemt, gaven wij reeds eerder en bij herhaling de maatregel aan, waardoor de werkloos heid, zij het niet geheel, dan toch voor een belangrijk deel zal kunnen worden beperkt; tevens hadden wij daarbij dan op het oog het belang der industrie als zodanig. Hoewel innerlijk overtuigd van het belang aan de zijde van beide partijen, tafel. Er brak een pandemonium van ge praat en gelach los terwijl de jury en het nog aanwezige publiek de zaal ver lieten. Verscheidenen riepen Bob wat toe, maar deze had een bescheiden on opvallend plekje achter Jackson ge zocht en trachtte den vaderlijken blik te vermijden. Daarna verzocht rechter Kent hei allen in zijn kamer achter de rechtzaal te komen, waar meneer Evans Jack son dankte voor wat hij voor zijn zoon gedaan had. Toen de bankdirecteur met Bob vertrokken was, rende Virgi nia naar Jackson toe, en nestelde zich in zijn armen, ze zagen elkaar in de oogen en in hun blik was die diepe liefde, die alleen groeit uit gemeen schappelijk lijden. Op het laatst wendde ze zich tot rechter Kent. Zal ik 't hem vertellen, Vader? Rechter Kent knikte. Jackson, we weten alles van het paarlencollier. Llovd heeft het me ver teld. 't Was prachtig van je, Jackson! Meer zei ze niet, maar ze wendde het gezicht af en keek met betraande oogen door het raam en schreide zacht. Maar het licht van de liefde, die in haar- oogen scheen, toen ze tot hem sprak, deden eindelijk de laatste last van Jackson's schouders vallen. De bevende handen van rechter Kent grepen die van zijn zoon. Mijn jongen, kwam het vol in nigheid over zij lippen; mijn jongen, Jackson nóóit zal ik meer aan je twijfelen. EINDE. bleef men aan patroonskant zwijgzaam over bedoelde maatregel, waarschijnlijk in de stille hoop, dat de toestand wel langs normale weg zou keren in gun stige zin. Hoe het zij, men bleef omzich tig gereserveerd, hoogstens hoorde men een oppervlakkig vooroordeel, zonder enige motivering. Doch nu de harte-wens naar een op lossing van de toestand ten goede, langs normale weg op zich laat wachten; in tegendeel er zelfs geen uitzicht is op beter, nu erkent men met de dag meer en meer, dat ter beperking van de werkloosheid, een terzijde stellen der zgn. „zwikmachine'' toch wel een be tekenisvolle oplossing zou kunnen ge ven, ergo: ernstig de aandacht van partijen waard is. Intussen meent men dat bij een even tueel vervangen van de zwikmachine door „handenarbeid'' er nogal moei lijkheden zullen opduiken. Inderdaad; doch, wat heeft men zonder moeite? Bezwaren en moeilijkheden zijn er al licht. Erger zou het zijn, als er niet te overkomen bezwaren en moeilijkheden bij te pas kwamen. Die zijn er echter allerminst in ons idee. Zeker niet, als men de moeite er aan verbonden af weegt tegen de grote bezwaren en het nadeel, wat men nu kent in de schoen industrie, als gevolg van de bedroe vende toestand, niet het minst voor de haast ontelbare werkloze gezinnen. Al les is naar onze mening een zaak van willen in dit speciale geval. Een zaak van medevoelen van eikaars noden, en door samenwerken het nodige ver trouwen onderling waardig te blijken. Daarvan hangt o.i. alles af. Met praten en critiek op anderen komt men er niet. Niet breken, maar bouwen. Aanpak ken, zelfdoen en samenwerken, dat zal hulp brengen en steun vinden bij an deren. Zeker, de nodige kosten, welke de door ons bedoelde maatregel met zich brengt, moeten worden verhaald op de prijs van het afgewerkte product. In dit verband schijnt 't ons nuttig hierna enige berekening te laten vol gen, teneinde bij beoordeling van een en ander, die meerdere kosten en de bron voor verhaal meer van nabij te kunnen beoordeelen. weinig invloed, dat zij geen beletsel kunnen zijn voor de toepassing van ons idee; althans in het algemeen ge nomen. Al geven wij toe, dat misschien hoogst enkele bedrijven momenteel over een beperkte ruimte beschikken. Voegen we nu de meerdere uitgaven bij elkaar, dan komen we per paar be rekend aan het volgende bedrag: a. aan zwikloon 10]/j ct. p.p. b. sociale lasten y2 ct. p.p. c. op basis van huur- machine en aanschaf fing van klein-mate- riaal e.d. (ruim genomen) 4 ct. p.p. Wij stellen voorop, dat de bedoeling is, zich in eerste instantie te bepalen bij een tijdelijke terzijdestelling der machine in kwestie. De zgn. overhaal, aanklop e.m.a. mechanische hulpmid delen in deze afdeling blijven als voor heen in volle functie. Nemen we aan, dat gemiddeld een goed en bekwaam vakman-zwikker 1200 paar schoenen gereed maakt zwikt, in de nor male werkweek van 48 uren tegen een weekloon van 25.— en dat één ar beider bij de bekende verscheidenheid van artikelen, door handenarbeid er 200 paar zwikt in dezelfde tijdsduur van 48 uur ruim 4 paar per uur (let wel, rondom geheel afzwikken). Dat zou tot gevolg hebben, dat er in plaats van één, zes arbeidskrachten nodig zijn voor het kwantum van 1200 paar. Dit komt practisch hierop neer, dat voor ieder kwantum van 1200 paar dat ge zwikt wordt in de schoenindustrie er 5 volwassen arbeidskrachten, die thans werkloos zijn, voor de gehele week zou den kunnen worden tewerk gesteld, en daardoor met hunne gezinnen onttrok ken worden aan de steun uit de over heidskassen van rijk en gemeenten, tot voordeel der belastingbetalers. Stellen we het loon voor deze 5 arbeidskrach ten maar eveneens afgerond op 25.- per kracht, wat een hogere uitgaaf per week aan arbeidsloon betekent van 125.— op voornoemd kwantum. Dat maakt een hogere loonuitgaaf per paar van =fc 10J/£ cent. Intussen ontgaat ons niet de opmer king, dat de hogere kosten, welke ge volg zouden zijn van de omzetting, zich niet alleen bepalen bij voormelde ho gere loonuitgaaf. Op de eerste plaats de lasten, welke intact blijven op de machines in kwestie. Hetzij het een huurmachine is, of het eigendom van de ondernemer. In het eerste geval zal het de „huur" zijn; in het tweede geval de rente van de te schatten waarde, welke de machine op het ogenblik dat deze buiten werking gaat, nog ver tegenwoordigt. Vervolgens mag niet vergeten worden in rekening te bren gen de wekelijks terugkerende uitgaaf van sociale voorzorg, als rentezegel, ziekte- en ongevallenpremie; eventueel kindertoeslag e.d.m. Deze uitgaven zou den we per hoofd kunnen stellen op 1.50 per week maal 5 is 7.50, in totaal, op de 1200 paar schoenen, dus V2 cent per paar. Nog moet bekeken worden een be drag hoewel maar één keer voor de aanschaffing van meer klein-techni- sche hulpmiddelen, nodig bij de omzet ting; te weten 6 blokken, enige tangen en messen. Laten we dat stellen op 100.-. K Rest nog enige uitgaaf mogelijk voor iet inrichten of verwisselen van meer of minder plaatsruimte. Deze kosten zijn eveneens een uitgaaf van één keer. Bij wat goede wil zijn deze van zo Totaal 15 ct. p.p. wat de uitgaven dus hoger zouden wor den bij de omzetting van het mecha nisch zwikken te vervangen door han denarbeid. Gaan we nu de bron en het bedrag eens na, om dekking te vinden voor deze hoogere uitgaven. De bron is. (het ligt voor de hand) een zekere prijsver hoging van het afgewerkte product. Hierbij zal nodig zijn, tegelijk goede nota te nemen van het feit, dat de prijs van het schoeisel reeds lang te laag is; zodanig te laag zelfs, dat van gezond zaken doen geen sprake kan zijn, zo dat, los van ons plan voor meer werk gelegenheid, er toch noodzakelijk prijs verhoging moet komen; iets wat door partijen en verdere belanghebbenden behoort te worden aangepakt, zonder uitstel; mogelijk met sanctie van boven af. Waar de zaken er zo voorstaan, is het zaak tegelijk deze prijsverhoging op te nemen bij de verhoging, welke nodig is voor de omzetting van de zwikkerij boven geprojecteerd. In dit verband zijn wij overtuigd, dat een algemene prijsverhoging van 15 op het schoeisel alleszins valt te verde digen, en dat daardoor het belang van de verbruiker (het schoendragend pu bliek) niet uit het oog wordt verloren. Immers laten we aannemen een gemid delde prijs van 3.— per paar af fa briek plus 15 is 3.45. Nemen we aan, dat men per hoofd 3 paar nieuwe schoenen per jaar koopt; in dat geval zou dat een meerdere uitgaaf voor de koper betekenen van 3 maal 45 cent of 1.35 per jaar; alzo per week zt 2y2 cent. Gezien het luttele bedrag achten wij onze bewering voldoende gemoti veerd, dat men bij de beoordeling van een en ander de belangen ook van het schoendragend publiek niet uit het oog zijn verloren; integendeel, wel degelijk is ingezien, dat de koper bij een zake lijke prijsregeling er zeker van kan zijn dat de kwaliteit van 't schoeisel in het algemeen er beter op wordt. Boven dien, het algemeen belang wat bij de doorvoering van 't bovenbedoelde idee er mede gediend wordt, mag niet wor den onderschat. Als men bedenkt, dat men daardoor op ieder kwantum van 1200 paar schoenen wat in Nederland gezwikt wordt, minimum 5, zegge vijf, volwassen arbeidskrachten te werk kan stellen op het volle aantal uren per week; dat men daardoor de overheid voor een niet te onderschatten bedrag, wat nu moet worden uitgekeerd aan hulp en steun, zal ontlasten, dat men daardoor de schoenindustrie kans geeft om tijd te winnen, voor herademing ten goede, terwijl men heeft te beseffen, dat de allesbeheerschende factor is, was en blijft, dat er door onderling samen werken heel veel ten goede gedaan kan en moet worden; werk waartoe de overheidstaak niet is geroepen, evenmin in staat is te doen. Wordt dat begrepen, dan kunnen honderden mannen de gelegenheid weer krijgen, om inplaats van werkloos ledig te zijn, evenals voorheen het gro te geluk te smaken zelf te mogen en dankbaar te willen werken voor het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin, terwijl ze geestelijk opnieuw zul len terugvinden een leven van meer zonneschijn, wat ze helaas moesten ont beren. Daarom helpen we elkander, en de mens boven de machine. C. ROESTENBERG. Kaatsheuvel, Juni 1936. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA zonnebruimciême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 cf. Tube 60 et. Doos 50 en 25 ct. Het zilveren Priesterfeest van Pastoor G. Becx. Grootsche huldt- ging der parochianen. De kleine landelijke parochie Nieuw, kuijk was Dinsdag en Woensdag in feesttooi. Het betrof hier het 25-jarig priesterfeest van den zeereerw. Heer G. Becx pastoor dezer parochie. De Zeereerw. Heer Henricus Gerardus Becu werd geboren te Tilburg op 13 Juni 1884. Priester gewijd op 10 Juni 1911. Kapelaan te Cuijk 29 September 1911. Kapelaan te Best 13 Juli 1917. Assistent te Leeuwen-Boven 9 Novem her 1923, Kapelaan te Zevenbergen 5 Maart 1925, Pastoor te Nieuwkuijk 3 September 1931. Ofschoon Z.E. teken nen had gegeven dit feest zooveel m0. gelijk en op de eerste plaats kerkelijk te doen vieren, meenden de parochia. nen dat een dergelijk feest van hun z0o zeer beminden herder niet zonder in,er mocht voorbijgaan. Immers in de nog betrekkelijk korte jaren dat hii in on. ze parochie werkzaam is heeft hij reeds veel goeds tot stand gebracht en zich bij eenieder zeer bemind gemaakt Vooral voor de armen was hij een mik den gever en heeft dan ook vaak ir, vele gezinnen waar zulks noodig bleek de helpende hand toegestoken. Zjjn parochie was hem lief en voor zijD kudde was hem nooit iets te veel. Voor het kerkgebouw was een prachtige eereboog geplaatst. Kerk en pastorie waren in een feestgewaad gestoken. Dinsdagavond 7 uur verzamelden zich op 't kerkplein alle bestaande ver. eenigingen uit onze gemeente. Van- daar vertrok men naar de Drunensche heide waar de Z.E. Heer Pastoor per auto zou arriveeren en door deze ver- eenigingen, het eere comité, het uit. voerend comité, het Kerkbestuur en een schare bruidjes werd afgehaald. Voorop gingen gezeten te paard de leden van den R.K. Jongen Boeren- stand. Dan volgden een 18-tal diverse vereenigingen met hunne vaandels en banieren. Achter deze vereenigingen volgde de Z.E. Heer Pastoor met het eere-comité in auto's en het uitvoe rend comité. Natuurlijk zorgde de har monie voor de noodige muziek. Na den rondgang ging men naar de Kerk al waar tot sluiting van dezen dag een plechtig Lof met uitstelling plaats had dat door alle parochianen werd hijge- woond. De tweede dag werd begonnen niet een algemeene H. Communie door alle parochianen, tot intentie en 't welzijn van hun Pastoor 0111 God te bedanken en Gods zegen over hun beminden herder af te smeken. Kwart voor 10 werd de Zeereerw. jubilaris afgehaald aan de pastorie door het comité en een aantal lieve bruidjes die bloemen droegen. Om 10 uur was de rijk versierde kerk geheel met geloovigen gevuld. De jubilaris droeg hier een plechtige Hoogmis op met assistentie. Het zangkoor voerde onder leiding van den directeur de Gouw zeer verdienstelijk uit de meer stemmige Mis met soli van Don Loren zo Perosi. Na het Evangelie beklom de Zeereerw. Heer Becx, Pastoor van Soerendonk en broeder van den jubi laris, den kansel tot het houden der feest-predikatie. Na de H. Mis zong het zangkoor op zeer verdienstelijke wijze de prachtige meerstemmige cantate „Hulde aan het Priesterschap" van Haag. Hierna had voor de pastorie de aan bieding plaats van 't cadeau der paro chianen door het uitvoerend comité. Dit cadeau, dat onder couvert werd aangeboden bestaande uit een centrale verwarming der Kerk. Het cadeau werd aangeboden door den heer van der Leede, oud-gemeentesecretaris met een pittig en toepasselijk woord. Dan trad naar voren wethouder Wil- gers. Spr. noemde het een voorrecht als wethouder den Pastoor geluk te wenschen namens de gemeente. Hij wees op 't vele goede door den jubila ris tot stand gebracht, vooral door de opvoeding der jeugd en op de aangena- me verstandhouding. Dan volgde een treffende kinder- hulde en direct hierna werd de re ceptie gehouden, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. Geluk- wenschen in allerlei vorm stroomden binnen. In den namiddag om drie uur werd een plechtig Lof opgedragen met een dankwoord door den Zeereerw. Heer Pastoor. Om 4 uur kwamen de zangeressen van 't klooster den jubilaris huldigen met een feestlied en 0111 8 uur brach ten de harmonie „De Eendracht" en de liedertafel „Oefening baart Kunst" een serenade. Hel was een waardig slot van deze prachtige, spontane huldiging. Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet zietl) P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is.... Grsmoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende- Wij gelooven dat dc inzender de zaak toch wel wat al te ver drijft om hier den brief van den bisschop aan te halen. Dit aangewezen terrein om te slagen is eveneens door de R.K. W.G.V. aan gevraagd voor de diocesane demonstraties. RED.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2