[UffllUMJI WEEKPRAATJE. Buitenlandsch Nieuws. BRIEVEN UIT WASPIK. GEMENGD NIEUWS KANTONGERECHT. De Drukkerij op ELK gebied, van 't gewoonste tot 't beste IS HET VERMAKELIJK? De kantonrechter te Haarlem en daarop in cassatie de Hooge Raad, hebben zich bezig gehouden met het zoeken van een antwoord op de zeer interessante vraag of het houden van een bijeenkomst waar muziek wordt gemaakt en 't woord wordt gevoerd door een spreker ("in casu 't communistische Kamerli d de Visser) al of niet een pub ieke vermakelijkheid is, van welke derhalve vermakelijk heidsbelasting moet worden betaald. De Hooge Raad heeft nog geen uitspraak gedaan, maar de advocaat- generaal heeft reedt conclusie ge nomen. Hij blijkt van meening te zijn, dat een dergelijke vergadering als de bedoelde, niet de strekking heeft te dienen tot vermaak... Dat laatste is misschien juist, maar al is het vermaak dan niet het vooropgezette doel van zu'ke bijeenkomst, het is er toch wel het gevol van. Ik heb me nooit beter vermaakt dan op de politieke ver gaderingen, voo al wanneer sprekers als Lou de Visser en Davidje Wijnkoop, om nu maar een paar van de »mooiste« te noemen, door hun levendige mimiek en interes santé gebaren het oog evenzeer boeiden als ze het oor teisterden. Ik vind in dergelijke bijeenkom sten beslist veel meer vermaak dan in het bijwonen van »De Twee Weezen«, waarbij een serpent van 'n vrouw je zenuwen kapot maakt en je hart plus je ziel uit je lijf rukt. Hetgeen toch niet bep laid een vermaak kan worden geheeten, maar niettemin met vermakelijk heidsbelasting wordt gestraft. Ik ken ergens gemeenteraads zittingen, waarvoor ik met plezier twee kwartjes vermakelijkheidsbe lasting per keer zou neertellen, als ik op m'n perskaart niet langer vrijen toegang zou kunnen be komen. Mij dunkt, dat de staat zich sterk benadeelt, als hij fiscaal de politiek en de vermakelijkheid van elkaar gescheiden houdt. Persoonlijk ben ik overigens wèl sterk geporteerd voor pol tieke vrijheid. Laat men b.v. ééns per drie maanden een vollen dag van 24 uur belastingvrijdom geven voor alle politieke vermakelijkheden. Maar op alle andere dagen heffe men 10U pCt. op dezelve, met een minimum van fl,per persoon (en een tientje per persoon bij Hagespraken). Tenslotte heeft de overheid deze inkomsten hard benoodigd voor de bekostiging van het politietoezicht, hetwelk noodig is om te beletten, dat het politieke gehoor het vermaak zóó ver drijft, dat men elkaar op den kop gaat tikken of de pooten van de stoelen kraakt om het politieke concert met Willem Mengelberg allures te gaan dirigteren. Niet alleen uit een fiscaal oog punt zou de belasting van politiek vermaak een uitkomst zijn, maar ze is ook goed voor de publieke rust in ons land. Ik stel bovendien voor om, voor op straat uitgevende politieke bladen, een krantenzegel in te voeren, zeg van 'n gulden per krant en per stuk Dan was meti en dat colportage- rumoer beëindigd Zonder dat we een vinger hadden uitgestoken naar onze zoo kostelijke volksvrijheden, w.o. dt vrijheid van drukpers. VEERTIG-URIGE WERKWEEK IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE? De internationale arOeidscoufe- rentie te (Jrenève heeft op voorstel van den Amenaaaiischen regeerings gedelegeerde Winant besloten, onmiddellijk een commissie te vormeu, welke zich zal bezighouden met het rapport van 't Internatio naai Aroeidsbureau, dat beoogt, hetzij aanbevelingen, hetzij een conventie op te stellen voor de veertig-urige arbeidsweek in de textielindustrie. ZWITSERLAND EN DE SOVJETS In den Zwitserschen nationalen raad zijn de debatten begonnen over het voorstel tot hervatting van de diplomatieke betrekkingen tusschen Zwitserland en sovjet- Rusland. Nadat de indieners van het voorstel hun ontwerp hadden toe gelicht, hield bondsraad Motta een rede, waarin hij opkwam tegen de bewering, als zoude de officieele erkenning van de sovjet.unie werke lijk tastbare gevolgen kunnen hebben op het wezen en de betee- kenis van 't wederzijdsche handels, verkeer. »Het aandeel van Rusland aan den wereldhandel is uitermate gering, aldus Motta. België heeft de sovjet unie ver leden jaar erkend. De resultaten, wat den handel betreft, zijn teleur stellend geweest. Nederland heeft evenmin als Zwitserland de sovjet unie erkend en is ook niet van zins, tot die erkenning over te gaan.« Naar uit Bern vernomen wordt, heeft de voormalige bondspresident en lid van den Zwitserschen nationalen raad, dr. Musy, hij den nationalen raad een voorstel inge diend, door achttien andere leden mede onderteekend, waarin, ge vraagd wordt, om de communis tische partij in Zwitserland te verbieden. DE ZUID-CHINEESCHE TROEPEN RUKKEN OP. Uit Shanghai wordt gemeld, dat, tengevolge van het binnendringen der zuidelijke tro pen in de provin cie Hoenan een burgeroorlog thans nauwelijks meer te vermijden is. De politieke raad van het Zuid- Westen beschuldigt Tsjang Kai Sjek er met verdubbelde heftigheid van, dat hij wijkt voor de agressiviteit der Japanners. De zuidelijken ontveinzen zich niet, dat hun strijdkrachten inferieur aan die der Nanking-regeering zijn, doch zij rekenen er op, dat in de door Nanking bestuurde gewesten de patriotten naar hen zullen overloopen. De voorhoeden van het Kanton- leger, die Hoenan binnendringen, hebben Tsjingisjou bereikt en ruk ken verdei op naar het noorden. Uit Peking wordt vernomen, dat de autoriteiten van de Noord Chineesche provincies Hopei en Tsjahar nauw voeling houaen met de Kanton regeering. Het schijnt, dat een coalitie tegen de centrale Nanking regeering verwacht kan worden. In politieke kringen te Tokio is men ervan overtuigd, dat Nanking en Kanton het in het geheim eens zijn over den strijd tegen Japan en dat de troepen van de centrale Chineesche regeering zullen ver mijden, slag te leveren tegen de troepen van Kanton, doch ze in staat zullen stellen, op te rukken tegen het Japansche leger in Noord- China. COMPLOT TEGEN DEN DUIT- SCHEN OUD-RIJKSKANSELIER BRüNING. Onlangs heeft men te Zurich een agent van de Gestapo geanesleerd, zekere Hugo Römer uit Dortmund, die ervan beschuldigd wordt een poging te hebben gedaan een actie op touw te zetten jegens een voor aanstaand persoon van het voiig regiem in Duilschland, die indertijd te Zurich in een kliniek werd gepleegd. Römer werkte samen met een anderen eveneens uit Dortmund afkomstigen Duitscher, Eduard Müller. Deze werd in Nederland gearres teerd. Hij werd te Zürich door den met het onderzoek belasten rechter ondervraagd. Muller bekende agent van de Gestapo te zijn geweest en terzelf- dertijd vertrouwensman van de katholieke actie, zich in Frankrijk aan spionnage te hebben schuldig gemaakt en militaire inlichtingen naar Duitschland te hebben gezon den. Tenslotte bekende hij dat zijn inlichtingendienst zich uitstrekte tol den persoon waarvan hi rboven sprake is en dien hij onschadelijk wil le maken. Men bevestigt, dat deze persoon dr. Brüning zou zijn, de vroegere Duitsche rijkskanselier. Waspik, 10 Juni 1936. Geachte Lezer, Dezer dagen zijn wij bijna het slachtoffer geworden van een ver keersongeval, en wel door een stel letje jongelieden, die, aangestoken door de schitterende successen van onzen Waalwijkschen Slaats, blijk baar ook in eens sprintersbloed in hun aderen hebben voelen stroo men. Toen wij eens informeerden naar wat deze renners eigenlijk van plan waren bleek ons dat er sinds enkele avonden complete wielerwed strijden op den weg worden gehou den, waaraan zelfs priizen waren verbonden. Hoewel wij de jongelui natuurlijk gaarne een pretje gunnen willen wij er toch op wijzen hoe gevaarlijk deze sport èn voor de jongelui zelf èn voor het publiek kan zijn. Een fietser, die met een vaartje van pl.m. 30 K.M. (en dan schatten wij waarschijnlijk niet te hoog) midden door de gemeente komt racen, kan gerust een gevaar voor het publiek genoemd worden, temeer daar onze straten verschil lende vrij scherpe bochten hebben, en er geen sprake is van soliede «renners-karretjes» met prima rem- materiaal. Wij hopen dan ook maar dat de bedoelde jongelui spoedig een tikje wijzer zullen worden en hun kunstjes elders, op minder drukke wegen zullen uithalen, en dat als uiterste maatregel zoo n o- dig de politie wijzer moge zijn. Er gebeuren toch ongelukken genoeg 1 Een ander gevaar, en daar bezon digt zich de schoolgaande jeugd nog al eens aan, is bet achter auto's gaan hangen en op stilstaande au to's klimmen. Zet de wagen zich in beweging, dan is «Leiden in last» met als gevolg meestal een onzachte aanraking met de straatkeien. Nog slechts een paar weken geleden liep een jongetje van een jaar of vijf zes, naast de noodige builen en schrammen, ook nog een gescheurde onderlip en een lichte hersenschud ding op. Ouders zullen er dan ook goed aan doen hun kinderen nog eens op dit gevaar te wijzen. Wij hoorden vertellen dat een paar landbouwers voornemens wa ren om hunne landerijen met steun van de regeering opnieuw in orde te laten maken, zoogenaamd te la ten draineeren, om daardoor, naast verbetering van land, ook mede te werken aan het verschaffen van werk. Het schijnt echter dat be doelde landbouwers van hun voor nemen zijn teruggekomen, omdat zij zelf er nog te veel moeten «bij brokken», hetgeen blijkbaar op het bedrijf niet kan overschieten. Bij de werklieden was al eenige hoop ge vestigd dat zij een z g. toeslag op boeren werk zouden verkrijgen en 't zou daarom misschien wel de moeite waard zijn om eens precies uit te zoeken en te publiceeren hoe veel en onder welke voorwaarden op steun der regeering kan worden aanspraak gemaakt. Zou dit niet eens een mooi karweitje zijn voor mijn collega diedelandbouw-rubriek van dit blad verzorgt? Ondergetee kende is in deze materie niet zoo goed thuis en acht zich daarvoor dan ook niet competent. Wel zouden wij willen opmerken dat er in Was pik waarschijnlijk toch niet veel gebruik van zal worden gemaakt en wel omdat in Waspik veel lande rijen geen eigendom zijn van den bewerker, maar slechts worden ge huurd. Een huurder zal niet graag veel kosten aan een land maken, dat hij straks misschien weer kwijt is. Een verhuurder, die er eigenlijk wèl belang bij heeft, zou 't misschien wel doen, mits..,, hij de pachten tijdig binnen kreeg. Maar daar hapert het ook nog al eens. Wij hoorden van boeren die twee, drie jaren achter zijn, en dus moet het dan ook weer niet verwonderen als den ver huurders de lust tot het maken van kosten vergaat. Naar wij vernemen zal dezer dagen de eerste jaarvergadering van den «Bond van Huiseigenaren» plaats hebben. Nog verschillende onzer lezers weten misschien niet eens het bestaan van deze vereeniging, maar toch hoorden wij dat hier en daar reeds productief en preventief werk werd verricht. De vereeniging schijnt zich vooral te keeren tegen nalatige en slecht betalende huurders en waakt over de belangen van ver huurders bij eventueele opzegging enz. Wij kunnen huizenbezitters dan ook het lidmaatschap van dezen bond in hun eigen belang gerust aanbevelen, terwijl huurders, die voorheen zeer willekeurig te werk gingen, thans wel degelijk met deze vereeniging rekening zullen hebben te houden. Onze gemeente staat op 't oogen- blik nog steeds in het teeken van sport. Hebben we bij onze voetbal club «W.S C.» nog kort geleden kunnen genieten van prachtige se riewedstrijden (waar «Waspik» den eersten prijs wist te veroveren) thans is het de vereeniging «Waspik», be ter bekend als «Hercules», die iets dergelijks organiseert. Jammer ge. noeg konden de bedoelde wedstrij den j.l. Zondag door het slechte weer geen doorgang hebben, maar wat in 't vat is verzuurt niet. Den lief hebbers staan zeker interessante wedstrijden te wachten, gezien ten minste de deelnemers, die o i. allen aan elkaar gewaagd zijn. Ook de duivensport staat op het oogenblik weer in het brandpunt van de belangstelling. We kunnen de «melkers» weer volop in actie zien en als men zoo eens de ronde zou doen, zou men verbaasd staan over het getal en de prima kwaliteit zoowel van de kooien als van de vogels. Er ziften een groot aantal beste vliegduiven, wat vooral lot uiting koml als men zooals deze week «Orleans» en verderop gaat vliegen. Druk ik me goed uit, hee ren liefhebbers, of luidt de vakterm nog anders? Het welbekende „Hotel Montens« is naar wij hoorden vertellen deze week in andere handen overgegaan en zal voortaan geëxploiteerd wor den door den heer P. Roovers. Hoewel ook het cafébedrijf begrij pelijk zeer door de crisis wordt getroffen, kunnen wij den nieuwen eigenaar er o. i. gerust mede feli- citeeren, daar het hier een oude, goed beklante zaak betreft, één van de twee zaken die in Waspik door gaans in één adem genoemd worden. Vanzelfsprekend wenschen wij den heer Roovers alle succes 1 Adept. ABESSYNIERS BEDREIGEN TWEE NEDERLANDERS. Twee Nederlanders, de gebroeders Lennartz, een Britsche theeplanter, Harris geheeten, en een Gechisch plantagebezitter, een zekere Franz en diens vrouw en twee kinderen, blijken zich te Assala bij 't Zwai— meer (op omstreeks 200 K.M. ten Zuiden van Addis Abeba in de provincie Aroessi gelegen) in een gevaarlijke positie te bevinden. Zij worden namelijk sinds vier weken door sjifta's Abessinische bandieten belegerd, tegen wie zij zich tot dusver dank zij de hulp van loyale inboorlingen staande hebben kunnen houden. Eerst thans is een door hen af gezonden koerier er in geslaagd door de linies der belegeraars heen te sluipen en Addis Abeba te be reiken, waar men van 't gebeurde volkomen onkundig was. De Fransche consul, die met de behartiging der Nederlandsche be langen belast is, en de Cechoslo vaaksche consul wendden zich daarop tot de Italiaansche autori teiten met 't verzoek, de belegerden te ontzetten. De Italianen gaven aan dit verzoek onmiddellijk gehoor. Een Italiaansch verkenningsvliegtuig is er in ge slaagd, met de Europeanen in contact te komen. De piloot liet boven Assala een schrijven van de Fransche legatie vallen, waarin hun spoedige hulp beloofd werd. Men neemt aan, dat de Italianen thans onverwijld eenige pantser auto's naar Assala zullen zenden. Voorts zullen in de komende dagen herhaaldelijk Italiaansche toestellen vluchten naar Assala ondernemen, teneinde de bandieten schrik aan te jagen. DE INSTORTINGSRAMP TE BOEKAREST. Werd van officieele zijde opge geven, dat het aantal slachtoffers van de instortingsramp te Boekarest drie bedroeg, van niet officieele zijde wordt thans het cijfer 121 genoemd, terwijl dat der gewonden 2000 zou bedragen. Van de zijde der politie wordt het aantal dooden met 84 aangegeven. Men gelooft, dat de autoriteiten juiste inlichtingen om trent de tragedie niet verstrekt hebben, teneinde de ouders van de 25.000 kinderen, die uit alle deelen des lands naar de hoofdstad ge komen waren, niet in paniekstem ming te brengen. SCHEEPSRAMP OP DEN DONAU Het passagiersschip «Wien» is Don derdagmiddag fegen half één uur op de Donau in volle vaarf tegen een pijler gebotst van de ^Reichsbrücke*, welke momenteel verbouwd wordt. Onder donderend gekraak spleet het schip open en was na weinige oogen- blikken onder de oppervlakte verdwenen Twee leden der bemanning, welke uit 22 koppen bestond, sprongen nog te rechtertijd over boord en konden gered worden. Alle anderen worden vermist, onder wie de kapitein en het machinepersoneel. Men schat 't aanta dooden thans op zes. ONTPLOFFING IN MIJNTUNNEL 18 inheemsche werklieden gedood. Aneta deelt mede, dat, volgens bij de regeering ontvangen berichten van den assistent-resident van Kota Nopan, Donderdagmiddag een ont ploffing heeft plaats gehadin het voor ste dynamiet-magazijn van den mijn- tunnel bij het mijnbedrijf Pagaran Siojoe; deze ontploffing werd ge volgd door een tweede groote ontploffing en een derde, kleine, ontploffing. De oorzaak is nog onbekend. Door den ontstanen luchtdruk zijn 18 Inheemsche werklieden onmiddellijk gedood, terwijl drie Inheemsche werklieden door dyna- mietdampen aan de longen zijn aangetast. Een van deze laatsten verkeert in levensgevaar. Ook een lid van de reddingsbrigade raakte bedwelmd. TREINRAMP NABIJ NAPELS. 15 dooden en 200 gewonden. Tusschen Napels en Nola is een trein ontspoord. Er zijn vijftien dooden en tweehonderd gewonden. De trein derailleerde bij het plaatsje Bufola, dat gelegen is tusschen Napels en Nola. Vijftien lijken werden uit de puinhoopen geborgen. Na de ontsporing sloegen de drie laatste wagons om. De oorzaak van de ramp is tot dusverre nog niet bekend. De trein vervoerde talrijke ar beiders, die naar hun werk te Napels gingen. Onmiddellijk werd met Het red dingswerk begonnen. Het meerendeel der gewonden is naar de ziekenhuizen vervoerd. MISSIONARISSEN GEMARTELD EN GEDOOD. Te Para zijn berichten ontvangen over den dood van drie Britsche missionarissen, die door wilde Cayapo Indianen in het oerwoud langs de Ingu rivier aan den martelpaal zijn gebonden. De desbetreffende gruwelijke berichten zijn ontvangen van Horace Banner, die in Mei 1935 vertrok, om een onderzoek in te stellen naar de vermiste drie missionarissen. Uit Sprang-Capelle. De kippendooder. D. van D. uit Sprang Capelle moest voor den kantonrechter komen, omdat zijn hond op 2 Maart j.l. 's morgens kippen had afgemaakt van Jacob van Vuuren, landbouwer aldaar. Nu, dat weet ik nog niet; ik heb een dagvaarding gehad voor één kip 1 zei verdachte. Ja, omdat hij natuurlijk maar met één kip op heeterdaad betrapt is. Maar de andere kippen, die ge beten zijn, zullen ook wel voor zijn rekening komenmeende de kan tonrechter. Getuige v. Vuuren verklaarde, dat hij in zijn woning was en daar hoorde dat er veel spektakel was in 't kip penhok. Hij ging kijken en zag den hond met een kip in den bek weg- loopen. Hij kende dien hond goed bet was de gele van verdachte, zijn buurman. Die hond stond ook voor dergelijke streken bekend. Er lagen nog twee kippen, die bijna dood gebeten waren. Verdachte zegt, dat de hond in 't hok was. Hij is bovendien niet geel, maar bruin. - Nou ja, geel bruin dan 1 zei de kantonrechter. Hierop vertelt verdachte zeer uit voerig met hoeveel voorzorg zijn hond onontkoombaar vast in het hok was geketend en gebonden, zoodat de kantonrechter niet na kon laten, te vragen »Was hij misschien ook nog op z'n rug met de pooten in de lucht gebonden De tweede getuige, Maria Spuij- broek, weet geen enkele verklaring over het geval af te leggen, die van gewicht is voor de zaak, zoodat verdachte bij gebrek aan bewijs moet worden vrijgespioken. Van wie de hond ook geweest is, 't is te hopen v jor het arme pluimvee dat dat beest manieren leert 1

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8