Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f RBBRB BRABABB" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. NUMMER 49. WOENSDAG 17 JUNI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Intrede van het nieuw be noemde raadslid den heer Boon. Verkoop bouwter reinen. Verweer tegen het request van arbeiders. Voorstel tot vereeniging van G'berg en R'veer aangehou den. Maandagavond om 8 uur kwam de raad der gemeente Geertruidenberg in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemeester N. G. E. Meijers. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een beroep te doen op aller medewerking, temeer daar meerdere agendapunten geen uit stel dulden. Aangaande de notulen der vorige vergadering merkt Weth. Sassen het volgende op: M. de Voorzitter, ik heb in de notu len niet opgenomen gezien 't gezegde van den voorzitter in de vorige verga dering, als zouden wij met ons gemeend en waardig protest daarin gedaan, den heer Commissaris willen beleedigen en alzoo het gezag aantasten. Nota bene, wij hier in het kleine G'berg zouden het gezag ondermijnen. En dat durft men ons aanwrijven op een oogenblik dat het gezag in Neder land op z'n fundamenten staat te wan kelen en enkel en alleen maar overeind blijft, omdat de groote massa van het Nederlandsche volk nog niet weet wat zich achter de schermen allemaal af speelt. Als men ziet naar hooge ambte naren in den Haag, waarover fatsoen lijke menschen niet eens spreken, naar persoonlijkheden, die het gezag te grab bel gooien, door financieele manipula ties, dan zwijge men over gezagsonder mijning. In dien poel van verderf is onze ei gen plaatselijke gemeenschap nog de eenige beschermende burcht en daar willen wij ons eigen baas blijven. De Voorzitter merkt op, dat de no tulen niet stenografisch worden opge nomen. De heer Jansen heeft in de notulen niet opgenomen gezien, dat de Voor zitter in de vorige vergadering heeft medegedeeld, dat de arbeiders aan den Statendam werden ontslagen, als ge volg van de indiensttreding van een nieuwen beheerder, die over het werk van de oude ploeg niet tevreden was. De Voorzitter zegt nogmaals, dat de notulen geen stenografisch verslag zijn en alleen de algemeene indrukken weer geven. Weth. Sassen en de heer Jansen ver klaren daarmede geen genoegen te ne men. Zij wenschen juiste voorlichting. De Voorzitter zegt, dat hij niet wil antwoorden op de vele woorden van Weth. Sassen, welke in een platte landsgemeente niet thuis hooren. Ove rigens zal spr. nota nemen van de op merkingen. De notulen worden dan vastgesteld. 1Onderzoek geloofsbrieven van het op 27 Mei 1936 benoemd lid van den Raad, den heer C. C. H. Boon. De heeren Jansen, Okkerse en v. d. Loo worden aangewezen om de brieven te onderzoeken. De heer v. d. Loo, deelt daarna na mens de commissie mede, dat de ge loofsbrieven in orde zijn bevonden en de commissie adviseert tot toelating van den heer Boon. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. De heer Boon legt in handen van den Voorzitter de gebruikelijke eeden af, waarna de Voorzitter 't nieuwe raads lid gelukwenscht. Spr. hoopt, dat de heer Boon een ware opvolger zal zijn van wijlen den heer Timmermans. De heer Boon dankt en zegt toe de gemeente-belangen naar best vermo gen te zullen behartigen. Aanvragen bouwterrein. Allereerst wordt behandeld de aan vraag bouwterrein door de firma Spij- er-Brothers. De Voorzitter deelt mede, dat de heeren Spijer met de Reederij Thor zijn overeengekomen, dat de Reederij een stuk grond in bruikleen zal afstaan aan fa. Spijer, terwijl deze firma de Gebr. Naglé zal laten beschikken over een ander, door haar aan te wijzen terrein. De heer Okkerse vraagt of Thor het recht heeft om den aan haar te geven grond af te staan zonder de gemeente erin te kennen. De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente alleen verkoopt, doch de acte van verkoop wordt niet zonder onder linge schikking van de beide partijen getroffen, welke thans tot stand is ge komen. De heer Okkerse meent, dat de Gebr. Naglé op groote geldelijke zorgen ko men. Spr. stelt voor om de Gebr. lan- geren tijd dan 3 weken te laten om de loods af te breken. De heer Boon heeft vernomen, dat de gebr. Naglé wel 200 onkosten moeten maken en dat voor 2 jaar. Spr. wil er 5 jaar van maken. De heer Jansen wijst er op, dat B. en W. philantropisch gehandeld heb ben en geen zakenlui zijn geweest. Van twee stukken grond had de gemeente voordeel kunnen hebben. Voorts meent spr. dat Spyer soepel genoeg zal zijn om de Gebr. Naglé meer tijd te geven voor de afbraak van de loods. Weth. Sassen antwoordt, dat de ge meente nog steeds gelegenheid zal heb ben om den grond te verkoopen. Met de betrokkenen kan naderhand steeds overleg worden gepleegd. Spr. meent dat men de kleinindustrie moet helpen. De heer Jansen wil dat groot- en klein-industrie geholpen worden. De heer v. d. Loo wijst er op, dat alle partijen geholpen worden, die nu de zaken maar met elkaar moeten afwer ken. De Voorzitter acht het wenschelijk, dat Naglé over voldoende tijd zal be schikken om de loods af te breken. Spr. wil het oorspronkelijk voorstel in stem ming brengen, waarmede weth. Sassen accoord gaat, mits onder voorwaarde dat voldoende soepelheid door firma Spijer wordt betracht. De heer Okkerse wil het voorstel van den heer Boon steunen en de ter mijn van 2 jaar op 5 jaar brengen. De Voorzitter wijst erop, dat een en ander wel kan worden medegedeeld aan Spijer, maar men zal de firma niet daartoe kunnen verplichten. De raad verklaart zich dan met al gemeene stemmen voor verkoop bouw terrein aan fa. Spijer. De Voorzitter, die erop wijst, dat het stuk grond 124 M2. groot is en dat dergelijke strooken meestal voor 3.50 per M2. werden verkocht, wil van den raad voorstellen tot vaststelling van den prijs vernemen. De heer Okkerse stelt voor 3.50 te vragen. De heer v. d. Loo ondersteunt zulks. De Voorzitter neemt dit voorstel over, hetwelk door den raad met alge meene stemmen wordt aangenomen. Dan deelt de Voorzitter mede, dat van den heer B. C. J. van Berkel een verzoek is ingekomen tot aankoop van een terrein, gelegen tegenover de gebr. Speetjens. De drie zoogenaamde „ver loren hoekjes'' willen B. en W. tegen den halven prijs verkoopen en het te bebouwen terrein voor den vollen prijs. De heer Okkerse vraagt of er be hoorlijk gebouwd zal worden, waarop de Voorzitter zegt, dat de plannen ter inlage zullen worden gelegd. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen 4.per M2 en 2. per M2 voor de verloren hoeken. De raad gaat hiermede accoord. Voorts gaat de raad in principe ac coord met het voorstel van B. en W. om 150 M2 aan de Rotterdamsche Bankvereeniging (voor kantoor en bo venhuis) tegen denzelfden prijs te ver koopen, verder 110 M2 aan C. Beerens aan de Koestraat en 140 M2 aan den heer Bellard. Het request van de 5 arbeiders. De Voorzitter doet mededeeling van het in de vorige vergadering aangehou den request van 5 arbeiders, die den heer Jansen verweten, dat deze hun ontslag zou bewerkt hebben. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING De heer Jansen verlangt nogmaals voorlezing van het request. (Men zie hiervoor ons verslag in het nummer van Zaterdag 6 Juni j.l.) De Voorzitter vol doet hieraan en deelt mede, wat door Burgemeester Bianchi in de vorige ver gadering is gezegd. De heer Jansen deelt mede, dat hij zich onmiddellijk met den directeur van de N.V. Zuid-Nederlandsch Veem, den heer K. van Dijk te Utrecht in verbin ding stelde. De heer van Dijk zeide het een lage handelwijze van de arbeiders te vinden. Spr. ontving daarna van den directeur het volgende schrijven: Mijnheer, Naar aanleiding van de arbeiders kwestie bij onze N.V. „Statendam wensen wij hiermede uitdrukkelijk te verklaren, dat U op geen enkele wij ze hebt getracht, de daar vroeger te werkgestelde arbeiders van deze ar beid uit te sluiten en werklieden uit andere gemeenten hebt aanbevolen. Het aannemen van andere werk lieden is geheel geschied volgens on ze eigen opvatting, waar wij niet te vreden waren over de resultaten, destijds bereikt met de voorheen tewerkgestelde arbeiders. Daarom hebben wij enkele andere werklieden voor onze werkzaamhe den genomen, voor het grootste per centage uit Geertruidenberg en en kele uit Raamsdonksveer, aangezien wij van meening zijn, dat dit geen gewicht in de schaal legt, temeer, waar deze beide gemeenten binnen kort één worden. Verder is het den Heer Burge meester bekend, welke reden bij ons heeft voorgezeten om andere werklieden te nemen; wij hebben hem bovenstaand in een onderhoud open lijk verklaard. Wij kunnen dus niet inzien, welke reden er kan bestaan om U, die hier in in het geheel niet is betrokken, voor deze kwestie aansprakelijk te stellen. Om echter verdere moeilijkheden te voorkomen, zijn wij gaarne bereid bij eventueele latere werkzaamheden aan onze opslagplaatsen, den Heer Burgemeester in deze te raadplegen betreffende te verstrekken arbeids krachten, hetgeen niet insluit, dat wij niet voldoende vrijheid van hande len zullen behouden. Hoogachtend, w.g. Zuid-Nederlandsch Veem N.V. K. VAN DIJK, Dir. De heer Jansen zegt voorts medelij den te hebben met de arbeiders, daar deze zich niet beter lieten voorlichten, alvorens zij een dergelijk adres schre ven. Spr. verzocht de arbeiders van Geertruidenberg en Raamsdonksveer in het vervolg niet meer op hem te stemmen, wanneer ze dat niet gaarne doen. Spr. heeft den eed afgelegd alle ge meentebelangen te zullen behartigen en spr. wil dus niet uitsluitend voor ar beidersbelangen opkomen. Spr. heeft den arbeid.ers steeds een goed hart toe gedragen en durft er zich op te beroe men zijn arbeiders met eigen geld bij betaald te hebben, wanneer hij van meening was, dat ze te weinig loon ontvingen. Spr. verklaart nogmaals niet verlegen te zijn om de arbeidersstem- men, wanneer zij het spr. niet gunnen. De Voorzitter merkt op, dat thans duidelijk blijkt, dat het adres van de arbeiders op een misverstand berust. De arbeiders blijken zich vergist te heb ben. Spr. kan zich wel voorstellen, dat deze in hun ontevredenheid te vlug naar pen en papier hebben gegrepen en zoodoende te voorbarig zijn geweest. De heer Jansen zegt verwacht te heb ben dat B. en W. eerst zelf de zaak hadden onderzocht, alvorens 't request in openbare vergadering te behandelen. De Voorzitter leest een schrijven voor van den heer Kommers, waarin deze ertegen protesteert, als zou hij naar het request voorstelt, den heer Jansen hebben aangewezen als den persoon, aan wien de arbeiders hun ontslag te danken hebben. Weth. Voermans verklaart, in te genstelling hiermede, dat hij volkomen zeker weet, dat de heer Kommers aan v. d. Kieboom en Snijders zich aldus heeft uitgelaten. De heer Jansen verlangt, dat de raad zich uitspreekt of spr. dan wel de arbeiders gelijk hebben. Weth. Sassen zegt, dat dit, na ken nis genomen te hebben van het schrij ven van den heer van Dijk, niet moei lijk zal zijn. De heer Jansen is volko men in zijn recht. Voorzeker verdient het aanbeveling binnengekomen adres sen eerst te onderzoeken alvorens ze in vergadering te brengen. De heer Okkerse merkt op, dat de arbeidsbemiddeling gepasseerd is. De ze had geraadpleegd moeten worden, zoowel bij de aanstelling als het ontslag van de arbeiders, terwijl B. en W. ook aangaande het request aldaar hadden moeten informeeren. De heer Jansen verklaart nog, tesa- men met den Burgemeester, den heer van Dijk erop te hebben aangedrongen zooveel mogelijk arbeiders uit Geer truidenberg in dienst te nemen. Spr. heeft de arbeiders dus eerder bevoor-, dan benadeeld. Spr. kan zich indenken, dat de arbeiders het werk niet graag deden wegens gering loon of iets der gelijks en dus tot ontevredenheid van den directeur aanleiding hebben gege-^ ven. Maar dan moesten ze toch niet een dergelijk adres schrijven. Spr. hoopt dan ook in de toekomst daarvan ver schoond 1 te blijven. Nogmaals vraagt spr. uitspraak van den raad. Door den heer de Kroon gevraagd zegt Weth. Voermans, als voorzitter van de arbeiders, niets van de zaak ge weten te hebben. De heer Okkerse stelt voor, dat de heer Jansen door een geheel nieuw on derzoek gerehabiliteerd wordt. De heer de Kroon wil eveneens de werklieden hooren. De Voorzitter stelt voor dat B. en W. de arbeiders in verhoor zullen ne men. De heer Jansen protesteert tegen dit voorstel en vraagt den raad zich thans uit te spreken. De heer de Kroon wil eerst de arbei ders hooren. De heer Jansen trekt hierop zijn voor stel in. De heer Sassen stelt voor den heer Jansen, na alles wat over de kwestie is gezegd, in het gelijk te stellen, doch tevens nog de arbeiders te hooren. Dit voorstel wordt door den Voor zitter overgenomen, waarmede de raad accoord gaat. De heeren Jansen en Ok kerse stemden blanco, de heer de Kroon tegen. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer Sambergen een verzoek is in gekomen om 50 c/o reductie voor de loopende pacht te geven. B. en W. stellen voor 40 te ge ven. Desgevraagd zegt de Voorzitter dat de totale pachtsom 90.— bedraagt. De heer Boon wil 50 geven, welk voorstel door de heeren Jansen en Ok kerse wordt gesteund. De Voorzitter neemt dit voorstel over, hetgeen wordt aangenomen. De beide wethouders stemmen tegen. 4. Reclames. Deze zullen in gesloten vergadering worden behandeld. Vereeniging Geertruiden berg en Raamsdonksveer. 5. Behandeling van het voorstel 'van Ged. Staten van Noord-Brabant tot vereeniging van de gemeente Waspik met Raamsdonk ter eene zijde en van de gemeente Geertruidenberg met Raamsdonk ter'andere zijde. De Voorzitter leest de betreffende stukken voor en deelt de meening van den Burgemeester mede. (Men raad plege hiervoor ons verslag van den zoogenaamden dubbelen raad in ons nummer van Zaterdag 6 Juni j.l.). Wethouder Sassen houdt een uitvoe rig betoog, waarin hij o.m. zegt dat de raad voor een moeilijke taak wordt ge steld, om n.l. te spreken over iets waar van men weinig weet. Hetgeen wij ervan weten is niet veel bijzonders en datgene wat er over be sproken is, zegt ook niet veel; behalve enkele algemeene aan- en opmerkin gen. Met schampere opmerkingen over achtbare personen, met persoonlijke be langetjes, met eigen-ik, met partij kwesties schiet men hier niet op en mijn vertrouwen is danig geschokt in menschen, die een dergelijke methode er op na hoüden. Ons Gemeentebestuur heeft aan de Gedeputeerde Staten gevraagd, om ons voldoende gegevens te verstrekken; wij hebben hierop een negatief antwoord Waalwpstbe en Laagstraatsrkr Oonrant Gemeenteraad Geertruidenberé. GESLOTEN BIJ DE I» GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1