giondhrid Gemeenteraad Eethen. INGEZONDEN STUKKEN. Voor Uwe Aspibin- gekregen. Het antwoord hield n.l. in dat wij ons tot de gemeente Raams- donk moesten wenden. Zakelijk beschouwd kan men dus geen standpunt innemen. Men mag niet meer protesteeren, men mag schijnbaar ook geen stand punt meer innemen. Ik prijs hier de houding van den secretaris en burgemeester van Waspik het vorig jaar ingenomen. Mij is het kwalijk genomen, dat ik openlijk en daadwerkelijk aan het pro test heb deelgenomen, maar er is geen enkele samenvoeging of annexatie van gemeenten in het land tot stand geko men zonder oppositie. Ik voor mij geloof, dat een volksrefe rendum in deze objectiever en duide lijker zou zijn. In het particuliere zakenleven neemt men toch ook b.v. geen zaak over of voegt men een zaak er aan toe, zonder dat men met de innerlijke aangelegen heden op de hoogte is. Of samenvoeging in deze staats rechtelijk geoorloofd en verdedigbaar is, of dat door samenvoeging een wer kelijke en een innige, zelfs plaatselijke zelfstandigheid ontstaat, dat kan ik niet beoordeelen, wijl ik niet over voldoen de gegevens beschik. Ik moet de houding in deze door den burgemeester onzer gemeente geno men, minder juist achten, wanneer hij meent aan ons verzoek voldaan te heb ben, om inlichtingen te winnen in de gemeente Raamsdonk, door er zelf niet heen te gaan, maar een ambtenaar van onze secretarie er naar toe te sturen, die zonder het minste resultaat natuur lijk is teruggestuurd. De gemeenschap van G'berg heeft er geen belang bij te worden opgezet tegen een andere gemeenschap. Ik moet allereerst verklaren, dat ik alle respect heb voor de bewoners van Raamsdonksveer en dat de bloei van Raamsdonksveer te danken is aan den ondernemingslust en ondernemingszin der nijvere burgers en den werklust der arbeiders. Zij is sterker gegroeid en in betere conditie gekomen dan G'berg, dat een byouteriedoosje genoemd is, waarin al les zorgvuldig bewaard moest blijven, de plaatselijke industrie is, behalve en kele uitzonderingen, door anderen dan Bergenaren gesticht. Neen, samenvoe ging alleen doet 't niet, maar de be woners zelf met initiatief en plichtsbe sef. Er moet in West-Brabant bevorderd worden emigratie van het volk in- plaats van de trek naar de stad. en als men den achteruitgang van het platte land, ook van onze gemeente, alleen wil toeschrijven aan de crisis, dan is dit niet juist. Onze arbeiders vragen werk, dat in teresseert hen meer dan een samen voegingsmanie, die .tenslotte van se cundair belang is. De taak van de re genten is op de eerste plaats zich te interesseeren om de nooden van het volk en van de gemeenschap, recht streeks en onrechtstreeks. In dezen tijd van ondermijning van gezag, maar ook van schandelijke be- strijdingsmethoden als men andermans meening niet deelt, moet volle aandacht geschonken worden aan de nooden van het volk, dit ook door samenvoeging met Raamsdonk alleen niet opgeheven worden. Gegevens betreffende financieele aangelegenheden, de verhouding tus- schen eigendom, schuldenlast en be lastingopbrengst, waarde der bouw- en industrieterreinen etc. etc., zijn niet te krijgen geweest. Ik beschouw dit als niets meer of minder, dan een aanslag op de histo risch gegroeide, legale, onvervreemd bare rechten van de Raad eener ge meente, die een oordeel heeft uit te spreken als vertegenwoordigend li chaam van het volk, en HAAR wordt de mogelijkheid tot fundeering, ja zeifs tot het vaststellen eens oordeels, niet gegeven door hem, die als hoofd der gemeente, wettelijk verplicht is die te geven en dat gaat toch niet aan. Ook hierin heeft tragi-comische zelf overschatting weer een fraaie rol ge speeld, zoo a la nou, dat kan IK wel klaar krijgen en de raad zal mij wel volgen. Ik sta er op, uitdrukkelijk te verkla ren, dat ik als raadslid en wethouder scherp protesteer tegen den aanslag op de rechten van het volk, dat in den raad zijn vertegenwoordiging vindt. M. de V., Wilt gij als protest tegen dezen aanslag op de rechten van het volk, vertegenwoordigd in den Raad, dit punt opschorten en de vergadering schorsen, totdat het volk en zijn raad in zijn recht enhersteld zijn en voldoen de gegevens verschaft zullen worden, of gaat gij accoord met dezen aanslag op onze democratische rechten en laat gij de vergadering zonder meer voort gaan? De Voorzitter merkt op, dat de fi nancieele zaken moeilijk te beoordeelen zijn. Laat de raad zich nu in principe vóór of tegen het voorstel verklaren. steeds het goede en het beste, daarom alleen Spr. wijst nog op hetgeen de burge meester heeft betoogd, dat de gemeente met een groóter inwonersaantal in de toekomst meer zal kunnen presteeren dan thans. Spr. is voorts jaloersch op de industrieterreinen van R'veer. De heer Jansen acht de kwestie van te groot gewicht, dan dat zoo maar ge vraagd wordt vóór of tegen te stem men. Als men van een grooter inwo nerstal meer heil verwacht dan thans, dan zou spr. liever het oude voorstel, waarbij ook Made werd betrokken zien. Er is medegedeeld dat R'veer per in woner 170 tegenover G'berg 240 schuld heeft. Dat is in totaal 1.258.000 schuld van R'veer tegenover 686.640 van G'berg. R'veer heeft dus 561.360 meer schuld. Spr. hecht vanzelfspre kend niet al te groote waarde aan cij fers, maar zou wel goede en volledige gegevens willen hebben. De raadsle den hebben toch het recht met de za ken op de hoogte te zijn. Niemand zal de verantwoording op zich durven ne men vóór te stemmen, terwijl daaruit misschien toestanden zouden ontstaan die niet in het belang van de bevolking zouden zijn. Voorts heeft spr. tot zijn leedwezen geconstateerd, dat men heeft durven zeggen dat R'veer de za ken liet verslappen. Het is niet bevor derlijk voor den goeden gang van za ken, wanneer iets dergelijks van een na burige vrienschappelijke gemeente wordt gezegd. Spr. kan zijn stem niet geven vooraleer de gegevens van beide gemeenten ter inzage zijn gegeven. De heer de Kroon is tegen het voor stel. Practisch zal G'berg bij Raams donksveer gevoegd worden. Raadhuis en posterijen zullen verdwijnen. Voor industrie-terreinen en oprichting van Mulo-school is vereeniging niet noo- dig. G'berg zal haar zelfstandigheid verliezen. Het is de schuld van het Rijk dat de gemeente zich niet kan uitbreiden. G'berg is ten koste van vele offers een garnizoensplaats geweest en tot dank daarvoor wordt annexatie voorgesteld door Den Bosch. De Voorzitter gaat met deze bemer kingen niet accoord. De heer v. d. Loo verklaart zich eveneens tegen, doch vreest dat een nieuw tegenvoorstel door Ged. Staten zal worden gedaan, dat nog minder bevrediging zal schenken. De heer Okkerse wijst op den ouden bloei van G'berg en meent dat de ge meente niet uitgroeide, doordat zij slecht werd bestuurd. Men zal echter moeten denken aan de toekomst van de jeugd, die met vereeniging gebaat zal zijn. Spr. is dan ook vóór annexatie. De Voorzitter erkent, dat vroegere toestanden gunstiger waren. Men moet echter niet onze voorvaderen de schuld geven. G'berg is altijd een kleine plaats geweest. De heer Sassen wil nog pogingen laten wagen om alle gegevens te krij gen. Lukt het niet in den Bosch, dan maar naar de regeering. De heer Jansen en Okkerse steunen dit voorstel, waarmede de raad ac coord gaat. Rondvraag. De heer Jansen noemt de opmerking van den Voorzitter in de vorige raads vergadering sarcastisch, waar deze zei- de, dat de heeren, welke de vergadering verlieten, zich vergisten als zij meen den dat de zitting zou worden opgehe ven. Spr. verklaart, dat de leden daar om niet de vergadering hebben verla ten. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Jansen met deze opmerking maar moet wachten, totdat Burgemeester Bianchi zal zijn teruggekeerd. Men moet niets verwijten aan personen, die niet aan wezig zijn. Om elf uur wordt de vergadering ge sloten. De heer Lankhaar tot Wethou der gekozen. De heeren J. A. van der Schans en v. d. Meijden benoemd tot ambte naar Burgerl. Stand. Zaterdagmorgen om half 11 kwam de raad der gemeente Eethen in open bare vergadering bijeen onder presi dium van Burgemeester v. d. Schans. 1. Ingekomen stukken. Van A. Burghout, Meeuwen en P. .1. Treffers, Drongelen is in een schrij ven verzocht om een voorschot inge volge de landarbeiderswet. De Voorzitter deelt mede, dat dit in geheime zitting zal worden behandeld. Van den Minister van Sociale Za ken is een schrijven binnengekomen, betreffende de crisissteunverleening B. Er zal 320.20 moeten' worden uit gekeerd, waarvan de gemeente 112 moet betalen. De Raad gaat hiermede accoord. 2. Regeling der bezoldiging van de onderwijzeres in nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Eethen. I)e Voorzitter deelt mede, dat de openbare lagere school een eenmans- school is geworden. Er zal nu onder richt in nuttige handwerken moeten gegeven worden. B. en W. stellen voor mcj. de Rooij uit Heusden een jaar wedde van 150 te geven. Door den heer v. d. Stelt gevraagd, antwoordt de Voorzitter, dat het aan tal lesuren drie per week bedraagt. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 3. Wijziging der begrooting 1935 en 1930. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de begrooting 1935 te wijzigen. Enkele posten moeten af- en overge schreven worden tot een bedrag van (>10.waarbij ƒ300 voor aflossing van een geldleening. Aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten eischen, dat ook enkele posten van de begrooting 1936 gewijzigd wor den. De hoofdzaak bestaat in vermin dering van te hoog geraamde bedra gen. Zoo is het bedrag voor steunver- leening te hoog geraamd, waardoor het Rijk ook een te boog percentage zou moeten betalen. Ofschoon spreker het betreurt, dat Eethen geen werkver schaffing kent, wijst hij erop, dat steunverleening aanmerkelijk goed- kooper is dan werkverschaffing. Hel voorstel wordt aangenomen. 4. Vaststelling der verordening op de heffing van opcenten op de gemeen tefondsbelasting. De Voorzitter deelt mede, dat 75 op centen zullen worden geheven. De Raad gaat hiermede accoord. 5. Verkiezing wethouder door ont slagname van J. A. van der Schans. De Voorzitter deelt mede, dat wet houder van der Schans ontslag heeft aangevraagd, waardoor een nieuwe wethouder zal gekozen moeten wor den. De uitslag der stemming is als volgt: Lankhaar 4, A. Vos en J. v. d. Stelt ieder 1 stem en 1 stem blanco. De heer Lankhaar dankt voor hel vertrouwen door de raadsleden in hem gesteld. De Voorzitter wenscht den heer Lankhaar geluk met zijn benoeming en hoopt, dat God hem de kracht en wijsheid zal geven om tot heil van de gemeente werkzaam te kunnen zijn. Spr. hoopt, dat, wanneer de heer Lank haar eenmaal zijn functie zal neerleg gen, de gemeenteraad en de ingezete nen met dankbaarheid en hijzelf met voldoening op zijn werk mogen terug zien. In verband met hel feit, dal hel zijn broer geldt, wil de Voorzitter volstaan met enkele korte woorden tot den af tredenden wethouder. Spr. meent na mens den heelen raad te spreken, wanneer hij den heer van der Schans hartelijk dankt voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. Spr. is er van overtuigd, dat de heer van dei- Schans tot algemeene tevredenheid de gemeentebelangen heeft behartigd. 6. Benoeming ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De - Voorzitter deelt mede, dat deze benoemingen niets aan de zaken verandert. Spr. zal zelf eerste ambte naar blijven, doch zou gaarne een plaatsvervanger benoemd zien, omdat vaak door politie uittreksels uit de registers worden gevraagd, terwijl spr. niet aanwezig is. De te benoemen amb tenaren zullen geen salaris ontvangen. B. en W. stellen voor de heeren J. A. van der Schans en v. d. Meijden te be noemen. De raad gaat hiermede accoord. Rondvraag. De heer Donken merkt op, dat de werkeloozen tweemaal per dag moe ten komen stempelen, hetgeen voor een uitgestrekte gemeente als Eethen veel moeilijkheden met zich brengt. De Voorzitter antwoordt, dat deze maatregel buiten de bevoegdheid van de raadsleden wordt genomen. Niette min zal spr. het in overweging nemen. De heer Donken vraagt, of de be noeming van een controleur van de werkverschaffing door B. en W. ge schiedt, waarop de Voorzitter beves tigend antwoordt. Ook dit behoort niet tot de competentie van den Raad. De heer Donken dringt aan op spoe- digen bouw van een nieuw raadhuis, waarop de Voorzitter opmerkt, dat de termijn tot voorbereiding niet te kort moet worden genomen, zoodat ook niet te gauw in principe moet -worden besloten tot den bouw. Door den heer Donken gevraagd, zegt de Voorzitter, dat de benoeming van een gemeente-ontvanger de vol gende vergadering plaats zal hebben. Voorts wijst de heer Donken nog op het feit, dat Doeveren nog steeds van electriciteit verstoken bleef. Laat B. en W. inlichtingen omtrent de kos ten van eleetriciteitsaanleg in Doeve ren en Heesbeen. De Voorzitter zal zich in verbinding met de PNEM stellen. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. (Buiten verantwoording van de Red.) Aan de Redactie van de Echo van het Zuiden Waalwijk. Naar aanleiding van het ingezonden schrfjven van den heer C. Roestenberg, verzoek ik UEd. plaatsing van het vol gende: EEN „EXPERIMENT". Geachte schrijver met belangstelling nam ik nota van Uw inzicht om te ko men tot een soort „werkverruiming". Trots U meent dat men met praten en critiek op anderen niet verder komt zal U door besprekingen en trots op bouwende plus afbrekende critiek moe ten trachten van Uw voorstel iets terecht te brengen U houde mij dus ten goede, dat ik mijn meening naast de Uwe onder de aandacht van belanghebbenden breng. Op de eerste plaats koester ik heusch geen oppervlakkig bezwaar tegen Uw plan. Veronderstel, U zou eens 500 hand- zwikkers kunnen plaatsen, en aldus het inkomen of de koopkracht van 500 ar beiders (van gezinnen, zal ik maar niet schrijven) verhoogen-best-dat inkomen van die 500 arbeiders brengt voor an deren meer welvaart. Heeft U er al eens over gedacht waar U die 500 menschen vandaan zult halen die kunnen zwikken, hoeveel werkelijke zwikkers waar een fabrikant mee vooruit kan, zijn er nog? En hoeveel onder de werkloozen? Heeft U al eens nagedacht over de koopkracht van alle andere Nederlan ders die U 3 paar schoenen per jaar wilt laten koopen? Zou hun koopkracht door de verhooging stijgen of dalen? Zou het wel billijk zijn de koopkracht van zoo'n groot volksdeel te verlagen? Plet is toch de koopkracht over de geheele linie die de werkgelegenheid bevordert, of in krimpt. U beweert dat de prijs van het schoei sel reeds lang te laag is, zoodanig te laag zelfs, dan van gezond zaken doen geen sprake kan zijn. Mag ik U vragen, houdt dit ook geen verband met de koopkracht over de geheele linie. Wou U nog minder verkoopen als er al verkocht wordt? U zal het toch wel met mij eens zijn dat de menschen voor hun inkomen zooveel mogelijk moeten kunnen koopen van al wat in ons land geproduceerd wordt om alle bedrijven op gang te houden. Als ik denk aan gezond zaken doen en aan prijsverhooging, dan denk ik meteen aan de verkoop- en inkooptactiek der warenhuizen, aan de methodes die worden toegepast om de schoenfabrikan ten te villen, als zij terwille van hun personeel, van hun crediet, van hun wis selvallig bestaansrecht, toch willen ver koopen. Dan denk ik aan de uitbeenderij, die het kapitalistisch gesjaggcr op onze Brabantsche nijveren sinds tientallen ja ren heeft toegepast. Prijsverhooging, is zoo iets als hulp van de regeering, en ook als „Samenwer king tusschen de belanghebbende groe pen". Ik behoef er niet aan te twijfelen, U kent de moeilijkheden die een gezond zaken doen, die de samenwerking, die om hulp van de regeering te verkrijgen, om prijsverhooging met succes toe te pas sen, in den weg staan al jaren; dat U wederom tracht om voor de arbeiders werk te vinden, dat is prijzenswaardig, doch om onder deze omstandigheden te gaan experimenteeren vind ik te ge waagd. Ik meen dat onze regeering als het over de Nederlandsche, doch in hoofdzaak Noordbrabantsche Schoenenindustrie gaat, Gods water over Gods land laat loopen, om daarnaast zooveel mogelijk inkomende rechten op te strijken en con senten te verleenen van en voor buiten- landsch schoenwerk, waarmede de markt feitelijk overvoerd is en de werkgelegen heid aan Nederlandsche Industrieelen en arbeiders onthouden wordt. Terwille van deze tactiek gaan er velen naar den steun! Daarbij komt het gebrek aan export als gevolg van de Internationale ont wrichting der muntverhoudingen, als mede de industrialisatie in landen waar de producenten van hun regeeringen meer steun en vrijheid genieten dan ten onzent, en waar tevens de arbeid onder geheel andere omstandigheden moet wor den verricht, een handicap is voor ons Nationaal Bedrijfsleven, te meer nog daar juist dergelijke landen ook in onze Overzeesche gewesten, welke toch zeker voor de Nederlandsche Industrie een werkobject konden vormen zoo bij en by „vrij spel" gelaten wordt. Het wordt hoog tijd dat de Nederland sche Regeering haar dwalingen zal, in zien en de Nederlandsche industrieelen en arbeiders in de gelegenheid gaat stel len het Nederlandsche Volk, Nederland sche artikelen te doen koopen, dan zal de „steun" die zij minder uit te keeren heeft, de steun waarvoor zij telkens nieuwe bronnen moet aanboren, dalen, dan zullen heer Roestenberg velen Uwer dicipelen, genieten, van hetgeen ze he laas moeten ontberen. Om daartoe te geraken Is het noodig dat nogmaals getracht wordt onze re geering te overtuigen van de groote nooden het groote gebrek aan arbeid en welvaart voor ons gewest, maar speciaal van den ellendigen toestand waaraan ook onder deze regeering voor de schoen industrie zoo weinig aandacht geschon ken wordt. Het is geachte heer Roestenberg, zes jaar geleden dat ik in het Dagblad van Noórdbrabant las: „De Crisistoestand in de Schoenin dustrie". Men schrijft ons uit Kaatsheuvel o.a.: „Samenwerking". Een en ander geeft te denken en brengt naar onze meening, meer dan ge wone zorgen. Het laat zich begrijpen dat de partijen der betrokken werkgevers en arbeiders-organisatie's zyn saamge- komen om te besluiten metterdaadde hand aan de ploeg te slaan, om middels een hiervoor speciale commissie", krachtdadigactie te voeren ter bevor dering van maatregelen in het belang der industrie en de hierbij betrokken bevol king. Intusschen staat het voor ons vast, dat het door die commissie beoogde doel, niet alleen gewenscht maar dringend noodzakelijk is. Het is daarom zaak, dat ieder arbeider, evenzoo de werkgevers hebben te beseffen, om mede te helpen de actie naar vermogen te doen slagen, ergo, zich niet mogen bepalen tot kla gen over den slechten toestand der schoenindustrie, maar medeleven, mede werken en streven, gepaard met de noo- digc offers van tijd en geld, den toestand te verbeteren. In dal geval is men pas verantwoord niet alleen, doch men zal ieder die staande buiten de schoenin dustrie, en vooral zij die in overheid ge steld zijn doen beseffen en overtuigen dat ook hunne hulp bij deze actie niet kan ontbeerd worden, mede in het alge meen belang. De onderteekening was C. R. Zoo was het voor zes jaar. Niet breken, maar bouwen Met dank geachte Redactie voor de verleende plaatsruimte. W. A. PULLES. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN NAZIS EN DUITSCH- NATIONALEN. Te Danzig heelt zich een ernstige botsing voorgedaan tusschen Duitsch nalionalen, die in de Toepfergasse een bijeenkomst hielden, en natio naal—socialisten in uniform, die de straal blokkeerden en aanvallen deden. De vroegere Duitsch nationale senator Blavier, de Duitsch nationale afgevaardigde Camm en de leider der Duitsch-nationalen Steinbruck werden gewond. De oppositie zal een klacht in dienen bij den hoogen commissaris van den volkenkond. Voorts hebben nationaal socia- listen een aantal socialisten, die in de straten van Danzig pamfletten verspreidden, waarin zij protesteer den tegen het verbod van de »Danziger Volksstimme,« aange vallen en mishandeld. Bij de gevechten tusschen natio naal socialisten en Duitsch natio- nalen te Danzig zijn 50 personen gewond. ONGELUG OP ONBEWAAKTEN OVERWEG TE ROOSENDAAL. Zaterdagavond kort voor het in vallen van de duisternis is op den onbewaakten overweg in de Water molenstraat onder de gemeente Roosendaal, een bakkerskar met 2 personen, bakker de Jong en den smid de Schepper uit Kruisland, aangereden dooi een uit de richting Bergen op Zoom komende locomo tief. De kar werd een eind meege sleurd en grondig vernield;'t paard werd gedood. De Schepper kreeg ernstige, de Jong lichte verwondin gen. Eerstgenoemde werd met een zware schedelbasisfractuur naar het R.K. Ziekenhuis Charitas te Roosen daal vervoerd; de ander kon naar zijn woning terugkeeren. BEDORVEN KAAS GEGETEN. Er deden zich vergiftigingsver schijnselen voor bij 2 kinderen in het gezin van den mijnwerker Scholgens te Kerkrade. De beide kinderen, een jongetje van 4 jaar en een meisje van 7 jaar, moesten naar 't zieken huis worden overgebracht. Het jongetje is inmiddels overleden. Het meisje verkeert in levensgevaar. De oorzaak moet gezocht worden in het eten van bedorven kaas. G. K. CHESTERTON f Uit Londen komt het bericht, dat de beroemde Engelsche schrijver- G. K. Chesterton op 62-jarigen leef, tijd aldaar is overleden. Gilbert Keith Chesterton is tot ver buiten Engeland bekend ge worden als een vermaard essayist, criticus, dichter, tooneel-en roman schrijver. Hij werd 29 Mei 1874 te Londen geboren, ontving zijn opleiding aan de St. Paul's school en de Slade school voor beeldende kunsten, be- TABLETTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in do oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes var» 2 tabl. A 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2