Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BINNENLAND. AGENDA'* DRUNEN. DUSSEN. HERPT. HEUSDEN. SPRANG—CAPELLE. BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' gon als kunstcriticus, later journa list en is steeds in de journalistiek werkzaam gebleven, werd in 1925 lid van de Katholieke Kerk en in 1934 door Z.H.den Paus geridderd. BRUTALE ROOFOVERVAL. Maandagmorgen is te Wylre een brutale roofoverval gepleegd. Ten huize van den landbouwer Van Kan diende zich een persoon aan, die zich uitga! als rijksambte naar ter controle vau de belastingen. Terwijl hij met de echtgenoote van den boer. die alleen thuis was, sprak greep hij haar onverwachts beet, stopte haar een prop in den mond en bond haar met handen en voeten aan het bed vast. De vrouw, die ongeveer zestig jaar oud is, kon niet om hulp roepen, zoodat de buren van het geheele voorval niets hebben gemerkt. De pseudo ambtenaar heelt daarna alle kasten en zelfs het bed doorzocht om geld te vinden. Een bedrag van ongeveer f 160 wordt vermist. EEN AUTO MET VIJF DAMES TE WATER. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur begaf zich een gezelschap van vijf dames, allen uit Hoogezand, per auto naar Winschoten. In Zuid broek ter hoogte van de openbare lagere school passeerden zij een taxi van de Mij. D.A.M. De chauffeur hiervan zag, hoe even later de auto met vijf dames door tot nog toe on bekende oorzaak het Winschoter diep in reed. De chauffeur van de taxi, waarin drie personen gezeten waren stopte onmiddellijk en begaf zich gekleed te water. Hij wachtte af, totdat de auto geheel onder water verdwenen en tot stilstand gekomen was en klom toen op de treeplank. Het mocht hem gelukken, zij het met groote moeite om alle inzittenden te redden en met behulp van omstanders veilig aan wal te brengen. ZEILJACHTEN IN DEN STORM. Zaterdagavond te omstreeks acht uur zijn op het iJsselmeer ter hoogte van Harderwijk, een viertal kleine open zeilbootjes, elk bemand met twee personen, welke des middags van de Eem waren uitgevaren, dooi de hevige onweersbui, die op dat tijdstip over een uitgestrekt gebied losbrak, overvallen. De bui ging gepaard met een hevigen storm, die het water wild opzwiepte en het gevolg was, dat een der vaartuigjes is omgeslagen. Van de beide inzittenden is er een zekere F. A. Marsé tengevolge van uitputting bezweken. DOOR DIESELTREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg in de spoorlijn Gouda Utrecht aan de Achterwillens onder de gemeente Reeuwijk is Zondagmiddag een wiel- rijdster door een Dieseltreingegrepen en gedood. Uit de richting Haastrecht kwamen twee wielrijdsters toen van Utrecht de Dieseltrein 624 naderde, die om 14.26 te Gouda moet arriveeren. De dames waren de 23 jarige freule A. M. van Hemert tot Dingshofen haar jongere zusje, dochters van den burgemeester van Haastrecht. Vermoedelijk hebben zij niet op gelet of een trein in aantocht was, want het uitzicht ter plaatse is uit stekend. De jongste wielrijdster kon nog juist voor den trein heenrijden doch de fiets van haar zuster werd aan het achterwiel geraakt. De berijdster sloeg tegen den grond en kwam naast de spoorbaan terecht. De be stuurder van den Diessel zag het ongeluk gebeuren en deed den trein stoppen. Een medicus uit Den Haag die zich in een der coupé's bevond, verleende hulp aan het slachtoffer, dat bij kennis was. Zij had een ver splinterde knie en bovenarm en bovendien inwendige kneuzingen en bloedingen bekomen. Hetslachtoffer is met den trein, die drie kwartier vertraging had, naar Gouda, ver voerd, waar zij even later overleed. VEILING LANGSTRAAT DRUNEN. Veilingbericht van 15 Juni 1936. Aardbeien 1624; Idem 2 1016 Aardbeien bak 26—32; Idem 2 18—22 Aardbeien voor 't val 9'/220; Spinazie 310; Poslelijn 36; Snijboonen 40 48; Wagenaars 3240; Dubb. boon 35 40; Tuinboon 58; Peulen 1014; Erw ten 813; Krombek 1416; Asperges 24—30; Idem 2 10—22; Idem 3 5—8 Rabarber 12, alles per K.G. Bloemkool 610; Idem 2 35; Idem 3 i'/23; Spitskool 2V23V2; Savoyekool 12%; Komkommers IV23; Idem 2 1IV2; Sla V2VA; Andijvie 2'/24 Idem 2 12. Alles per stuk. Radijs V21; Selderij 3AVAPeter selie 11«/2Peen 6—8; Idem 2 2—5; Alles per bos. Buitenlandsche appel 4.505.per kist. l2J Een verborgen rijwielpad. De verbetering van den Keiweg, thans een basaltweg is een ware vooruitgang geweest voor het we gennet van Druneu. Maast de mooie weg is een gruis rijwielpad aangelegd, ioen wij dan ook (lezer dagen ueze weg passeer den konden wij geen rijwielpad meer ontdekken, want 't lag ongebruikt verborgen onder gras e.a. Hier zijn de fietsers verwend en negeeren gewoonweg 't mooiste rijwielpad, dat expresaelijk voor hun is aangelegd geworden. Zang en Vriendschap. Men deelt ons mede, dat het man. nenkoor «Zang en Vriendschap» op Zaterdag 27 J uni bij gelegenheid van het in Drunen te houden festival in samenwerking met de Sophia har monie uit Loonopzand het avond concert zal verzorgen. Het mannenkoor zal dan met een versterkte bezetting optreden onder leiding van den heer Jos. van Heijst uit Vlijmen. HET RIJWIELPAD IN DE DRUNEiNSCHE OVERLAAT. Heeds geruimen tijd is de weg in de Drunensche Overlaat prachtig verbeterd, terwijl aan de Zuidzijde een tegelpad werd aangelegd toen blijkoaar bedoeld als rijwielpad. Dezer dagen werden bij dit tegel pad de borden »Kijwielpad« ge plaatst, waardoor de wielrijders 111 de richting Waalwijk twee maai de weg moeten oversteken om hel rijwielpad, dat dan voor hun links van de weg ligt, te kunnen ge bruiken. Hoe zeer wij ook de maatregel toejuichen om de fietsers zooveel mogelijk van de groote verkeersweg te houden en hun een aparte weg te bezorgen, vinden wij deze maat- regel aldus in de Overlaat toegepast nnnder gelukkig omdat juist op die punten (op de Drunensche dijk en de Kanaaldijk), waar de fietsers zullen moeten oversteken minder overzichtelijke verkeerspunten zijn. Juist daar komen de tegenliggers tegen de helling op of gaan deze afdalen, zoodat de weg niet te overzien is. ELSHOUT. R.K.V.V. E.S.C. De H. K. voetbalver. E. S. C. hield haar jaarvergadering iii café M. van Huiten. De diverse jaarverslagen waren allen keurig verzorgd en werden goedgekeurd enaangenomen. Bij de bestuursverkiezing kwam eenige wijziging in het bestuur en werd dit als volgt samengesteld H. Tausch, voorzitter; C. Verhoe ven, secretaris en M. van de Wiel, penningmeester. Tevens werd een elftalcommissie benoemd. Zondagmiddag had alhier onder geweldige belangstelling en begun stigd door fraai zomerweer, het jaarlijksche St. Antoniusfeest plaats. Het glanspunt vormde wel de ongekend fraaie H. Sacraments processie. Na de rondgang over het kerkhof trok de prachtige stoet wederom de kerk in. Toen het Allerheiligste de kerk werd binnengedragen vorm den de ridders met hunne zwaarden en de engelen met hunne schilden een eerepoort, terwijl een machtig «Lauda Sion» door het kerkgebouw galmde. Door een Eerw. Pater Capucijn werd daarna een treffende en gloed volle predicatie gehouden, waarna de Zegen met het Allerheiligste volgde. Hierna trok de processie in alle orde, ondanks degroote verscheiden heid, naar 't Vereenigingsgebouw terug, waar deze werd ontbonden. Het schilderen der R.K. Pastorie en het Klooster der Eerw. Zusters alhier is opgedragen aan den heer H. Simonis, schilder alhier. Onze dorpsgenoot de heer P. Snijders, slaagde dezer dagen te Delft 1 voor het examen mijn-ingenieur. In de Bondszaal te Hank (gemeente Dusseu) hield de Eerw. Pater Henricus Zondag j.l. voor de leden der R.K. Middensiands en Werkliedenveieeniging aid. Hank een gloedvolle rede over: «De Katholieke actie«. Zoowel des mid dags voor de dames als des avonds voor de beeren mocht de gewijde spreker zich 111 een talrijk en aan. dachiig gehoor verheugen. De heer Abr. van Dijk alhier had 't ongeluk aan een zijner handen een ernstig geval van bloed, vergiftiging te bekomen. Doordat hij zieti leu spoedigste onder ge neeskundige behanaeling van Dr. van Vuuren stelde, werd hierdoor erger voorkomen. De vergadering van Stemgerech tigde Ingelanden van 't Waterschap «Herpt en het Herptsche Veld» werd gehouden op Vrijdag 12 Juni in café Jan Verhoeven, onder Voor zittersschap van den heer Chr. van Herpt. Hierbij werd een volmacht afge wezen, omdat deze was afgegeven door iemand die was aangewezen om '11 bestuur te vertegenwoordigen, wat volgens den Voorzitter niet juist was daar men degenen slechts een volmacht af kan geven die volgens de stemlijst bevoegd is aan de stem. ming deel te nemen. De afgewezene kon zich nief met dat standpunt vereenigen en zal trachten een uitspraak van H. H. Ged. Staten in deze uit te lokken. De rekening over het dienstjaar 1934—'35 werd vastgesteld zooals deze was aangeboden en wel met een bedrag van f3675.42 aan in komsten en 3097.41 aan uitgaven alzoo een batig slot van f 578.01. Deze begrooting werd vastgesteld met als eindcijfers voor de ont vangsten zoowei als voor de uit gaven van f3964.21 en vermindering, van den omslag van f0.50. De aftredende leden de heeren A. J. Buijs en P. J. de Wilt werden herkozen. De Voorzitter nam deze gelegen heid te baat om in verband met het 25.jarig lidmaatschap van het Dage- lijksch Bestuur van den heer A.M. Buijs Markzn. te Luttelherpt dezen van harte geluk te wenschen. Voor de comp. B.V.B. werd gespeeld door Zuilichem Longa (Heusden). Uitslag 3—6. Zondag werd hier een serie wedstrijd gespeeld bij Juliana en wel als volgtKaatsheuvelsche Boys- Juliana2 (Baardwijk), uitslag 1—3. Juliana 1 (Heusden) Wilhelmina (Wijk), uitslag 1 1. Olympia (Vlijmen)-RWB 1 (Waal wijk) 3 5. Hierna werd nog gekampt tus- schen Juliana 1 en Wilhelmina. De uitslag was 4-4 en toen werd be slist door penalty's, wat werd ge wonnen door Wilhelmina. De einduitslag was als volgt: RWB zilveren beker, Wilhelmina zilveren beker en Juliana 2 zilveren lauwertak. Het gem. zangkoor Crescendo neemt deel aan het concours te Bunschoten op 5 en 6 Aug. a s. Ten stadhuize werd een ver gadering belegd door Burgemeester Wijs voor de leiders bij de gehou den beschermingsoefeningen. Naar voren werd gebracht het goede daarbij opgemerkt, maar ook gewe. zen op wat had behoord anders te zijn. Voorts deelde Burgemeester Wijs mee, dat hij voornemens was een 25 tal gasmaskers aan te schaf fen en dat de Commissaris der Koningin zijn bijzonderen dank had betuigd. Na bespreking met den Heer Burgemeester heeft het bestuurder v.v. Juliana besloten een comité op te richten tot het plaatsen vanaan- deelen ter bestrijding der kosten als gevolg van de promotie naar de 3e klasse van den K.N.V.B. De heer Gijswijk belast zich met de voorloopige werkzaamheden. SPRANG. De Geref. Mannenvereeniging alhier houdt Donderdagavond half 8 in het vergaderlokaal der Geref. Kerk alhier eene vergadering onder leiding van Ds. J. C. Hagen. Door den heer van Vugt zal een onderwerp ter behandeling worden ingeleid overKerk en Wereld. De 82-jarige Wed. V. alhier kwam j.l. Zonilag in baar woning te vallen, waarbij zij bet ongeluk bad met bet hoofd op de ranu van een talel terecht te komen. Hevig bloedend uit den neus werd zij op genomen geneeskundige hulp van Dr. Winkelman werd ingeroepen, die een ernstige neusfracluur con stateerde. CAPELLE. Bij den gemeenteveldwachter Keijnemans is als gevonden gede poneerd een nieuwe van Haai en's beerenschoen. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid*» maakte |.l. Zateruagavond een muzikale wandeling vanaf het repetitielokaal in de kom over den Winterdijk en de Hoogevaart en door de Mieuvvevaarl terug. 1 en ge ,'olge van het regenachtige weel was de belangstelling van ue zijde der bewoners niet zoo groot als anders bij muzikale wandelingen. Bij den smid A. Cové, waar reeds een benzine tank van böOU L ligt, zal deze week een tweede tank gelegd worden met een niboud van izouu L. RAPPORT GRONDWETSCOMMISSIE. De voorstellen van de Commissie luiden ais volgt Vaststelling van het inkomen van de Kroon bij de wet met een ge- quaiiliceerde meerderheid. Ver zekering van eenj aarlij ksch inkomen aan den gemaal van de Konii.\gin oi de troonopvolgster. Verlaging van de schadeloosstelling voor Tweede Kamerleden tot 1 4UUU 'sjaars: mogelijk tot wijziging van dit wetsartikel dij een wet met een met een gequaliliceerde meerderheid Vermindering van het pensioen van f 15U tol f 120 per zittingsjaar en van het maximum van f 30bU tot 1 2400. De commissie wenscht geen ver anderingen ten aanzien van den Raad van State voor te stellen. Opening van de mogelijkheid tot benoeming van ministers zonder portefeuille. Onvereenigbaai ver— klaring van het ministerschap met het Kamerlidmaatschap, geen staats secretarissen. Wijziging van de artikelen over de samenstelling der openbare li chamen in dezen zin, dat de wet gever niet verplicht zal zijn de wis kundige evenredigheid zooveel mo gelijk te benaderen. Het nader aanwijzen van een weg 111 de grondwet voor organen die blijvend op het terrein liggen van bedrijfsleven regelend zullen kunnen optreden Geen Economische Kamer als derde kamer van de Staten Generaal. Vervallenverklaring van revolu tionaire volksvertegenwoordigers van hun lidmaatschap, zonder dat de opengevallen plaats kan worden vervuld. Geen afschaffing of vermindering in de samenstelling van de Alge— meene Rekenkamer, Voor het onder de wapenen hou den van troepen ook onverwijlde indiening van een wet noodig. DE STAKING TE IJMUIDEN. De toestand in het visscherij- bedrijf is ook ongewijzigd gebleven Alle door de Arbeidsbeurs aange schreven werklooze zeelieden heb ben medegedeeld, dat zij op de nieuwe loonsvoorwaarden niet naar zee vertrekken. De reederij Wed. S. I. Groen heeft buiten de Arbeids beurs om zelf verschillende zeelieden aangeschreven om zich te melden. Ook deze zeelieden hebben een weigerend antwoord gegeven. Alle steun- en werkloozennormen zijn voor hen niet geldig. VERHOOGING VAN DE VARKENSPRIJZEN. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten de Neder- landsche Veehouderij centrale in de gelegenheid te stellen, tot steun aan de te lage varkensprijze», varkens af te nemen. Het ligt in de bedoeling door dezen maatregel de varkensprijzen tot een minimumprijs van ongeveer 18 cent per pond levend op te voeren. OVEREENSTEMMING TE LEERDAM. Directie en couiiuissarissen der glasiabriek «Leeiüama vooiheen J eekels, Mijiis&en en Co. üeelen mede, dat aan de direciie is ver leend, de ingevolge besluit van de op 2o Mei lboO gehouden aige- nieene vergadering van aanueel- bouders beuoodigue inacbliging lot vervreemding van roerenue en onroerende zaken der vennoolschap conlorm nel aan de vooinoeinue algeineene vergadering van aan deelhouders nieuegeueeide pian.^ Uil plan boudi o.a. 111 dal een kapitaalkrachtige groep 1 lbo.UUU slort 111 een nieuw opgerichte naam- looze vennoolschap in et '11 kapitaal nominaal groot 1 010,UbU. Aan ueze M.V. draagt de Glasiabriek «Leer- dam« al baar loerende en on roerende zaken over. In velband met bet bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat niet ingang van Maandag reeds ruim bondeid arbeiuers meer te welk zijn gesteld. I11 den loop van deze week zal dit aantal nog wolden vermeerderd, in alwacbting van verdere uitbreiding. DE WAALBRUG TE NIJMEGEN GEOPEND. Onder groote belangstelling heeft gislerenmiudag de opening plaats gehad van ue onlangs voltooide Waalbrug, de schakel tusscben Moord en Zuid. 14. M. de Koningie en H. K. H. Prinses Junana waren met talrijke andere autoriteiten aanwezig. De feestelijkheid werd per radio uitgezonden. Ma redevoeringen van Minister van Lidlb de Jeuue, van den Com missaris der Koningin in Gelderland en van den burgemeester van Mij- megen, kmpte 11. M. de Koningin met een zilveren schaar hel 1111I door en begaf zich met de Prinses het eerst van Leut naar Mijmegen. Na de plechtigheid van de opening van de Waalbrug en een rondrit door de stad zijn H.M. de Koningin en H. K. H. Juliana Dinsdagmiduag doorgereisd naar 's Hertogenbosch, voor een tweedaagsch bezoek aan Brabants hooldstad, waar Zij de gasten zijn van den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. van RLtckevorsel. Bij den ingang van de wachtkamer werden bloemen aangeboden aan H. M. door een dochter van den burgemeester en aan Prinses Juliana door een dochter van wethouder Meuwisse. Zoodra het gezelschap builen het station kwam, klonken luide toe juichingen op uit de wachtende menigte. Voor het bordes stond een eerewacht opgesteld van het regiment wielrijders, waarbij ingetreden de Koninklijke standaard. De compag nie, ter sterkte van 1U0 man, stond onder commando vankapiteinJ.de Bie. De militaire kapel speelde het Wilhelmus. Nadat de Koningin en Prinses deze eere-compagnie hadden geïn specteerd, werd in open auto's door de voornaamste straten der stad, waar tallooze vlaggen hingen, naar het provinciehuis gereden, waar het diner zou worden gebruikt en Ko ningin en Prinses zonden logeeren. De belangstellingen enthousiasme langs den weg was zeer groot. Heden bezoek aan Veemarkt, Kathedraal, Stadhuis enz. Een zeer drukke dag dus. WAALWIJK. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten 1, van 6.30— 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30—10 uur leden. Vrijdagavond van 6 tot half 9 inkorven duiven voor wedvlucht vanuit Compiène. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor Oefening en Vermaak. Vrijdag 8 uur, Luxor Bioscoop, «Nu of nooit«. Vrijdag 8,15 uur, R.D.B.-Theater, «Tusschen twee werelden«. Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag geen repetitie Liedertafel «Oefening en Vermaakw. van uw eigen kranten ABONNEERT U OP

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3