Gemeenteraad Waalwijk. Zaterdag 20 Juni 1936 No. 50. De Echo van het Zuiden Vierde blad VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. De leden van den raad der gemeen te Waalwijk worden opgeroepen tot bijwoning eener openbare vergade ring, te houden op Vrijdag 26 Juni '36 om 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Ged. Staten. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 29 Mei 1936 tot wijzi ging der begrootingen 1935 en 1936. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei 1936 tot ruiling van gron dmet I. C. Mortier. 3. Schrijven betreffende toetre ding der gemeente Hooge- loon, Hapert en Rasteren tot het streekplan „De Meijer ij". b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten te Den Haag. Proces-verbaal van kas-opne- ming bij den ontvanger, gehou den op 10 Juni 1936. c. Van de R.K. Gymnastiekvere niging W.G.V., alhier. Dankbetuiging voor de verleen de subsidie voor de viering van het 40-jarig bestaan dier veree niging. d. Van den Minister van Binnen- landsche Zaken. Aanschrijving betreffende plaat selijke bescherming. 2. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van verma kelijkheidsbelasting. 3. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer G. J. van Loon als lid van het Burger lijk Armbestuur van Waalwijk en tot benoeming van een nieuw be stuurslid. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de betegeling der trottoirs aan het Vooreinde. (Zie prae-advies A). 5. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet over 1934 ten behoeve der bijzondere Nut's ULO- school. (Zie prae-advies B). 6. Voorstel tot toekenning eener bui tengewone subsidie en van een garantie aan de harmonie Sint Crisp ij n voor de viering van het 25-jarig bestaan dier vereeniging. (Zie prae-advies C.). 7. Voorstel tot verlenging van de huur der rijksbelastinggebouwen in de Mr. van Coothstraat. (Zie prae-advies D). 8. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1935 en 1936. 9. Voorstel tot verlaging van de elec- triciteits- en gastarieven. (Zie prae-advies E.). 10. Voorstel tot verkoop van grond aan het raadhuisplein aan de N.V. P. de Gruyter Zoon te 's-Her- togenbosch, in de vorige vergade ring aangehouden. (Het ontwerp- raadsbesluit en het van den heer A. A. van Hilst nader ingekomen schrijven ligt voor de raadsleden ter inzage). Prae-advies A. BESTRATING VOOREINDE. Op volgnr. 454 der gemeente-begroo ting 1936 juncto volgnr. 50 der be grooting 1936 van het Bedrijf van Ge meentewerken is een bedrag van 1760 uitgetrokken voor de vernieuwing der bestrating aan het Vooreinde. Deze heeft inmiddels haar beslag gekregen. Het rijvlak is herstraat en verbreed, terwijl de boomen zijn verplaatst in de richting der huizen, zoodat de straat een ruim doorzicht geeft. De troittoirbanden zijn eveneens reeds gelegd, terwijl ook de rioleering in orde is gebracht. Zooals uit de toe lichting bij de posten 50 en 111 der begrooting van het bedrijf van Ge meentewerken blijkt, lag het oorspron kelijk in de bedoeling het trottoir met sintels af te werken. Hiertoe werd aanvankelijk besloten met het oog op bezuiniging, ook op kapitaalsuitgaven, voorts omdat de straat toch niet voor doorgaand voetgangersverkeer bestemd is en deze wijze van afwerking vol doende werd geacht, temeer, omdal gebleken was, dat het hoofdgebrek van deze straat was het ontbreken van af watering, waardoor de bermen van den weg dikwijls in modderpoelen werden herschapen. Nu de werkzaamheden echter zoo ver gereed zijn, komt het ons beter voor geen provisorische verharding van de trottoirs toe te passen, daar dit het aanzien der verfraaide straat ten zeerste zou schaden. Bovendien zal de aantrekkelijkheid der aan de straat gebouwde woningen van de wo- ningbouwvereeniging „Baardwijk" on getwijfeld verhoogd worden door een bestrating van de trottoirs met tegels. Wij stellen U dan ook voor een cre diet van ƒ605.beschikbaar te stel len voor dit doel. De kosten worden geraamd op 550.waarbij komt 'n opslag van 10 voor het bedrijf van Gemeentewerken. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies B. UITKEERING BIJZONDERE U.L.O.-SCHOOL. Voor de bijzondere U.L.O.-school moet nog bepaald worden het bedrag der vergoeding ingevolge art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 over het jaar 1934. Aangezien de gemeente zelf geen openbare U.L.O.-school in stand houdt, moet de vergoeding wor den berekend naar het gemiddeld be drag der kosten per leerling van de overeenkomstige openbare scholen in een gelijksoortige gemeente als Waal wijk. Als gelijksoortige gemeenten zijn te beschouwen gemeenten, welke op 31 December 1930 in dezelfde klas se (de 6e) voor de personeele belas ting waren ingedeeld als Waalwijk. Met kosten zijn bedoeld de kosten van verlichting, verwarming, schoonhou den, van boeken en leermiddelen enz., doch niet de kosten van onderhoud van het gebouw, omdat dit hier in bruikleen is gegeven aan het bestuur der school en de gemeente het zelf on derhouden moet. De kosten der open bare U.L.O.-scholen in een 3-tal ge lijksoortige gemeenten moeten worden vergeleken, waarna de gemeente, in welke de kosten noch het laagste, noch het hoogste zijn, moet worden aangewezen als de gemeente, wier on derwijskosten tot grondslag zijn te noemen voor de berekening der ver goeding voor de school te Waalwijk. De kosten moeten eveneens worden genomen over 1934. In de gemeenten Franeker, Hillegom en Culemborg hebben de kosten van het openbaar U.L.O. over 1934 bedragen respectie velijk ƒ18.56, ƒ19.97 en ƒ22.92 per leerling. In de gemeente Hillegom zijn de kosten noch het laagste noch het hoogste. Naar deze kosten is de ver goeding voor de school te Waalwijk dus te berekenen. Het gemiddeld aan tal leerlingen der school bedraagt over 1934: 611/*, zoodat de vergoeding is te bepalen op 6F/a X f 19.97 is 1228.15. Aan voorschot is over 1934 reeds genoten ƒ1072.64, zoodat nog is uit te keeren ƒ155.51. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies C. SUBSIDIE EN GARANTIE ST. CRISPIJN. De harmonie „St. Crispijn" van de R. K. Werkliedenvereeniging hoopt dit jaar haar 25-jarig bestaan te her denken en is voornemens in verband daarmede een groot federatief mu ziekconcours te organiseeren op 14, 15, 16 en 17 Augustus a.s. (de har monie is aangesloten bij de federatie van muziekvereenigingen). Zooals de vereeniging mededeelt, vraagt dit concours groote kosten, welke uit eigen middelen onmogelijk geheel bijeengebracht kunnen wor den, terwijl voor een eventueel nadee- lig saldo van het concours niet be schikt mag worden over de gelden van de arbeidersorganisaties. Onder over legging van een begrooting verzoekt zij dan ook een extra subsidie van de gemeente van 125,alsmede een garantie tot een bedrag van 225. Uit de begrooting blijkt, dat een deel der uitgaven is geraamd door de federatie, zoodat vermindering daar van niet mogelijk is. Uit de raming der ontvangsten blijkt, dat de ver eeniging alle middelen heeft te baat genomen om deze zoo hoog mogelijk te doen zijn, o.a. door plaatsing van vermakelijkheden, enz. Voorts hoopt zij de kosten van drukwerk te bestrij den door de exploitatie van den feest- gids. Het concours zal ongetwijfeld vele vreemdelingen naar hier trekken. Het steunen van dit concours achten wij daarom wel eenigszins een gemeente belang. Het feit van het 25-jarig be staan der harmonie „St. Crispijn" is daarenboven wel de moeite waard eenigszins feestelijk gevierd te wor den, temeer omdat een harmonie een volksvereeniging bij uitstek is, waar op hier ter plaatse buitengewoon dik wijls een beroep gedaan wordt ter op luistering van allerlei feesten en voor medewerking bij velerlei gelegenhe den. Wij stellen U dan ook voor het twee ledige verzoek in te willigen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies D. VERHURING BELASTINGKANTOREN. Op 30 September a.s. eindigt de huur van het gebouw aan de Mr. v. Cooth straat, waarin de Rijksbelastingkan toren zijn gehuisvest. De Min. van Financiën bericht ons, bij schrijven van 13 Juni 1936, No. 71, afd. Rijksgebouwen, dat hij bereid is deze huur na den genoemden datum voor den tijd van drie jaren te verlen gen, indien in verband met de alge meen ingetreden sterke daling van de huurprijzen, de jaarlijksche huurprys wordt gebracht op een bedrag van 1300.Momenteel bedraagt de huur 1610.18 per jaar. Wij zijn van mee ning, dat de gemeente het door den Minister gedane bod moet aanvaar den en stellen U daarom voor het ter inzage liggende ontwerp-besluit vast te stellen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies E. VERLAGING ELECTRICITEITS-TARIEVEN. De Commissie van bijstand voor de gem. licht- en waterbedrijven schrijft ons het volgende: „Voor een groot gedeelte geschiedt de levering van electriciteit in deze ge meente volgens een reeds enkele jaren bestaand z.g. vastrechttarief, d.w.z. een tarief volgens hetwelk op de eerste plaats een vast bedrag verschuldigd is en daarnaast een bedrag per afgeno men kWh. Dit laatste bedrag is dan lager dan de normale stroomprijs. Het vaste bedrag werd bepaald naar de stroomafname in een vroeger tijdvak door denzelfden verbruiker. Deze be rekeningsbasis ontbrak echter meerma len, n.l. voor nieuwe verbruikers, ter wijl ze ook voor diegenen, wier stroom afname naderhand door omstandighe den belangrijk gewijzigd was en ook nog om andere redenen, niet kon wor den toegepast. Van een tamelijk alge- meene toepassing van het tarief was dan ook geen sprake. Bij de wijziging van de tarieven per 1 Juli 1934 werd de bepaling van het vastrecht meer gebaseerd op den zelf- kostenden prijs van den stroom, reke ning houdende met de factoren: vaste lasten, lasten per kW-belasting en de kWh-prijs. Aangezien bij deze tariefs wijziging slechts over een beperkt be drag voor verlaging kon worden be schikt, kon ook deze tariefsverlaging niet algemeen werkend zijn. Eerst bij een jaarverbruik van 250 tot 300 kWh kan toepassing van het vastrechttarief voor de verbruikers voordeel brengen. Na ongeveer twee jaren ervaring met het systeem te hebben opgedaan, kan thans gezegd worden, dat het wel doeltreffend werkt en dat het wensche- lijk is een meer algemeene toepassing mogelijk te maken. Hiertoe is het noo- dig enkele tariefsklassen met verschil lende vastrechtbedragen en kWh-prijs in te voeren. Bij de voorstellen tot wijziging der tarieven, welke wij U thans aanbieden, is uitgegaan van de gedachte, dat nor male verbruikers met een jaarverbruik van meer dan 150 kWh over het alge meen van de nieuwe vastrechttarieven gebruik zullen maken. De prijs per kWh volgens het z.g. „enkeltarief" voor afnemers, die van het vastrecht- tarief geen gebruik maken, wordt ver laagd van 26 tot 25 cent per kWh. De spitstijd in onze onderstations toont de laatste jaren een neiging orp zich uit te breiden en zich tevens naar een later tijdstip te verplaatsen. Hier door wordt het gewenscht om den spitstijd eenigszins uit te breiden. An derzijds echter opent deze omstandig heid de mogelijkheid tot het meer in toepassing brengen van het vastrecht- tarief ten koste van het maximum-tarief, hetgeen echter ten gerieve van de ver bruikers is te achten. Bovendien opent zich de mogelijkheid om de kW-lasten lager te stellen. In de voorstellen is dan ook voor de algemeene tarieven de onderscheiding in vastrechttarief en maximum-tarief vervallen. In beginsel wordt het vast rechttarief toegepast. Gaat een ver bruiker niet accoord met een bepaalde schatting van het aandeel in de maxi mum-belasting, dan kan plaatsing van een maximum-meter worden geëischt. Te verwachten is, dat een zeer groot aantal van de verbruikers van het vastrechttarief 26/15 cent (bepaald naar het verbruik in een voorafgegane periode), dat voor nieuwe verbruikers sinds 1 Juli 1934 niet meer wordt toe gepast, zullen kunnen overgaan naar het nieuwe vastrechttarief. Voor het oude tarief van vóór 1 Juli 1934 wordt dan ook thans geen wijziging voorge steld. Voor de tarieven voor krachtstroom geldt, wat betreft de spitstijd-belasting, hetzelfde als is opgemerkt ten opzichte van het lichtstroomverbruik. De neiging van de spitsbelasting om zich te ver plaatsen van het uur direct na zonson dergang naar 78 uur 's avonds maakt het gewenscht om de in de ver ordening opgenomen maximale spits tijden met een uur te verlengen. Deze neiging heeft intusschen tot gevolg, dat het belang, dat de gemeente heeft bij beperking van den afgenomen stroom in den spitstijd door krachtverbruikers, kleiner wordt. Aan hen kan dus meer vrijheid gelaten worden in sommige wintermaanden, zonder dat een ver hooging van het maximum daarvan het gevolg zal zijn. Deze vrijheid werd tot nog toe ook wel toegestaan, doch met behoud van de berekening der kosten. In onze voorstellen is een bedrag van 300 opgenomen als winstderving voor het geval, dat de berekening van deze kosten achterwege blijven kan. Voor het dubbel-tarief 40/14 cent, dat sinds 1 Juli 1934 voor nieuwe verbrui kers niet meer toegepast wordt, wordt geen wijziging voorgesteld. Vele van de verbruikers, die thans nog stroom afnemen volgens dat tarief, zullen kunnen overgaan naar het ge wijzigde dubbel-tarief. In de tabel, bijlage l, zijn ter verge lijking de nieuwe tarieven geplaatst naast de bestaande en is tevens aange geven het bedrag, waarop de kosten der wijzigingen worden geraamd. Bijlage 1. Nieuw. Algemeene tarieven. a. Enkeltarief: 25 cents per kWh, (de kosten van deze wijziging worden geraamd op ca. 1100.— per jaar). b. Vastrechttarief Klasse I. Vast bedrag 6.per jaar. Spits tijdbelasting 0.80 per volle 10 watt per jaar, kWh prijs 0.14. (De kosten hiervan worden geraamd op ca. 600.— per jaar). c. Vastrechttarief Klasse II. Vast bedrag 15.per jaar. Spits tijdbelasting 0.80 per volle 10 watt per jaar, kWh prijs 0.12. (De kosten hiervan worden geraamd op ca. 700.per jaar). d. Vastrechttarief Klasse III. Vast bedrag 24.per jaar. Spits tijdbelasting 0.80 per volle 10 watt per jaar, kWh prijs 0.10. (De kosten hiervan worden geraamd op ca. 500.per jaar). e. Vastrechttarief Klasse IV. Vast bedrag 66.— per jaar. Spits tijdbelasting 1.20 per volle 10 watt per jaar, kWh prijs 0.06. (De kosten hiervan worden geraamd op ca. 500.— per jaar). Krachtstroomtarieven. a. Dubbel tarief: Vast bedrag 30.— per jaar, kWh prijs 0.30 per kWh gedurende de spitstijd, 0.06 per kWh buiten spits tijd. (De kosten hiervan worden geraamd op ca. 400. b. Maximumtarief: Vast bedrag 42.per jaar. Spits tijdbelasting 5.50 per jaar per 100 watt, kWh prijs: le 10.000 kWh a 0.04 per kWh, alle volgende kWh a 0.03)^ per kWh. (De kosten hiervan worden geraamd op ca. 500.per jaar). Bedrijfsraad in de schoen industrie Men schrijft uit Waalwijk aan de N. Kott. Crt. De bedrijtsraad in de schoenin dustrie heelt in studie genomen de regeling van de verhouding tusschen jonge en volwassen mannelijke arbeidskrachten eveneens lusschen vrouwelijke en mannelijke arbeids krachten en de toepassing van de huisarbeide. swet in de schoenindu strie. Zooals bekend bestaat deze be drijfsraad uit de heeren Voor de Federatie der Ned. Schoenfabrikanten C. Raming, Waalwijk. A. Mannaerts Tilburg, J. Verhey, Nijmegen, Mr. B. v. Spaendonk, Tilburg. Voorden Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond »St. Willebrordusde heer C Roestenberg, Kaatsheuvel Voorden Ned. Bond van Chr. Fabrieksar beiders en Transportarbeiders: de heer M. .1 Kunst, Den Haag. Voor de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders: de heer F. Rippen, Amsterdam. De totale winstderving, die aanne ming onzer voorstellen met zich brengt, bedraagt volgens de ramingen, vervat op bijlage 1, alzoo ongeveer 4300 per jaar. Wij stellen echter daarenboven voor aan art. 8 der verordening, regelende de financieele verhouding tusschen de gas-, electriciteits- en waterbedrijven der gemeente en hunne afnemers, een derde lid toe te voegen, krachtens het welk het mogelijk is aan steuntrekkers en aan hen, wier gezinsinkomsten niet uitgaan boven het bedrag, dat zij als steuntrekker zouden genieten, vrijstel ling kan worden verleend van de be taling van het verschuldigde bedrag voor huurinstallaties van het gasbe drijf. De heffing van deze bedragen blijkt bij evenbedoelde categorie ver bruikers nogal bezwaren te ontmoeten. De winstderving als gevolg van dezen maatregel is te schatten voor 300 a 400 afnemers op ongeveer 1000 per jaar. Wij verwijzen naar de redactie van de desbetreffende bepaling in bijlage 2. De totale winstderving is dus te stel len op 4300 en 1000 is 5300 per jaar. Voor het jaar 1936 is ze te stel len, gerekend naar een invoering van de wijziging per 1 Juli a.s., op resp. 2500 en 500, zijnde te zamen 3000.—." Wij kunnen ons met het vorenstaan de advies vereenigen en stellen U voor het ontwerp-besluit (bijlage 2) tot wij ziging der verordening vast te stellen en deze wijziging te doen ingaan 1 Juli a.s. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Bestaand. Enkeltarief: 0.26 per kWh. Van de klassen I tot en met IV be staan slechts: Vastrechttarief: Vast bedrag 24.— per jaar. Spitstijdbelasting 1.20 per volle 10 watt per jaar. kWh prijs: le 1000 kWh a 0.10, alle volgende kWh a 0.08. Algemeen maximumtarief: Vast bedrag 30.— per jaar. Spitstijdbelasting 1.20 per volle 10 watt per jaar; kWh prijs: le 1000 kWh a 0.10, alle volgende kWh a 0.08. 4 Dubbel tarief: Vast bedrag 0.30.— per jaar. kWh prijs 0.40 per kWh geduren de spitstijd, 0.07 per kWh buiten spitstijd. Maximumtarief: Vast bedrag 30.— per jaar. Spitstijdbelasting 6.per jaar per 100 watt. kWh prijs: le 2000 kWh a 0.05 per kWh, volgende 8000 kWh a 0.04 p. kWh. alle volgende kWh a 0.03^ per kWh. Mislukte diefstal Een drietal jonge mannen, die tot sluitingsuur in café J. VYingels aan de Haven waren geweest, voelden er blijkbaar nog niet zooveel voor om naar huis te gaan. Ze spraken op straat nog over geld noodig hebben en een motor rijwiel koopen. Toen de lichten van het café en de bovenv* rdieping alle waren gedoofd, trachtbn twee van hen het kei lerraampje te openen, terwijl de derde op den uitkijk werd gezet. Een der nwoners heeft langs een zij uitweg het bedreigde huis ver laten, gewapend met een biljart queue en vanuit een in de nabijheid gelegen woning de politie opgebeld. Toen deze verscheen gingen de jongens aan den haal. De namen van de ontvluchten zijn aan de politie, die een onderzoek instelt, bekend. Hetzelfde drietal heeft dien avond ook elders een be/.oek gebracht, waar men blijkbaar wist dat de dienstbode alleen thuis was.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 11