Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. inkliik bezoek aan BETER SCHILDERWERK DE GOUDEN BRUG. „BOORD BRABAHD R. Crielaars Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. n. EERSTE BLAD. FEUILLETON MMER 50. ZATERDAG 20 JUNI 1936. 59e JAARGANG. er te mni- /oor- van 2nge- roor- luur- ;rpen rt. In i van het en in I ver- dui- orde De imen. wets, ening pen- (even i Mei ingen ht of jaar. Ie op. leden even. jeven belas- :hten, ht en afge- ud af lioen. tegen eec roerd, 39 o/0 r der lburg van iteen- iloten den vesti- ieken geen plaat rlijke :n als ieken Dreidt ok in alge Ant- istige naar l, een srwijs [ekost aen is ïnyoc ekap aren. usver n van at hel van djem- Noor- Dins- 9 d€D st va ff nlaag p een Dogte. leden agiers ;1 een ilaats. werd door naar ren is olgen i zeer Dit blad verschijnt V/OENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De tweede dag van het verblijf van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in de stad 's Hertogenbosch heeft zich gekenmerkt door een buiten gewone belangstelling van het Brabant- sche volk, dat in massa's naar de hoofd stad was gekomen om met de inwoners Koningin en Prinses een eerbiedigen groet te brengen. De Koninklijke Gas ten brachten des morgens een bezoek aan de overdekte Veemarkthallen, waar zij ongeveer 10 uur arriveerden. Een half uur heeft de Koningin in de hallen vertoefd en daar voorgelicht door burgemeester van Lanschot. met groote belangstelling kennis genomen van den gang van zaken op deze beken de en steeds in bloei toenemende vee markt.. Op den terugweg naar het Gouver nement reed de koninklijke stoet door de Beurdsche straat, een der wijken van de stad waar de minder gesitueerden woonachtig zijn. Hare Majesteit en Hare Dochter werden door de hier sa mengestroomde bevolking der wijk al lerhartelijkst toegejuicht en de rit kon er zonder eenige stagnatie doorgang hebben. Er was een voorbeeldige orde. Het was aandoenlijk te zien hoe oude vrouwtjes naar voren drongen om de vorstelijke personen toch vooral goed te kunnen zien. De vorstelijke bezoeksters brachten vervolgens een bezoek aan de Kathe drale Basiliek van St. Jan, waar H. M. ontvangen werd door Z. H. Exc. den Bisschop, Mgr. A. F. Diepen, die ver gezeld was van de ter stede gevestigde kanunniken en den archivaris van de Basiliek. Koningin en Prinses vertoef den geruimen tijd in het eeuwenoude Godshuis waar zij door den Bisschop werden rondgeleid. De koninklijke gas ten plaatsten haar handteekeningen in het Guldenboek. Door de Noorderpoort verliet het ge zelschap de Basiliek en begaf zich te ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) voet naar de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, waar de Prinses het in signe der Zwanenbroeders werd aange boden. In den middag circa half vier verliet H. M. het gouvernement om Zich naar het stadhuis te begeven, waar Zij door het gemeentebestuur werd ontvangen. Een dochter van wethouder M. van Soestbergen bood de Koningin bloemen aan en een dochter van het raadslid H. v. d. Velden offreerde de Prinses een tuil bloemen. In de raadszaal werd het raadscollege aan de vorstelijke gasten voorgesteld. In zijn toespraak wees burgemeester Van Lanschot op de symboliek der komst van H. M. naar het Zuiden, na de brug te Nijmegen te hebben geo pend. waardoor weer een keten is ge slagen tusschen Noord en Zuid en de volkomen vrije verbinding voor het snelverkeer een zinnebeeldige beteeke- nis van de werkelijke eenheid van Ne derland heeft ontvangen. Spr. noemde daarom deze komst naar het Zuiden een symbolische daad, een treffend vor stelijk gebaar. Alvorens het stadhuis te verlaten, plaatsten Vorstin en Prinses Hare handteekeningen in het Gedenkboek der stad. Tevens werden aan H. M. en aan H. K. H. door den burgemeester de zilveren gedenkpennigen van het 750- jarig bestaansfeest der stad aangebo den. Buiten wachtte den vorstelijken be zoekers een grootsche hulde. Deputaties van alle vereenigingen der stad, waar bij zich voegden afvaardigingen van de bevolking der aangrenzende gemeente Vught en de tot de gemeente Den Bosch behoorende dorpskom van Or- then, ten getale van ruim 500, waren met vlaggen en vaandels voor het stad huis opgesteld. De Kon. Harmonie 's Hertogenbosch bracht de eerste stro- phen van het Wilhelmus ten gehoore. De onafzienbare menschenmenigte, men schat het op 20.000 man, brak in luid gejubel los toen Koningin en Prin ses op de pui van het stadhuis versche nen. Het werd een ware ovatie en het vertrek der Koninklijke Gasten via den Hoogen Steenweg en den Stationsweg werd een ware zegetocht. Dankwoord van Hare Majesteit. Na de aanbieding van de zilveren penningen heeft H. M. de Koningin als volgt tot den burgemeester gesproken: Mijnheer de burgemeester, Mag ik u zeer hartelijk bedanken voor de buitengewone wijze, waarop u de gevoelens van de burgerij uwer stad hebt vertolkt. Ik ben zeer ontroerd door de woorden tot Mij gericht en door het geschenk waarmede u Ons hebt ver eerd. Het is Mij een bijzonder genoegen geweest weer een bezoek te brengen aan 's Hertogenbosch. Wij zijn diep getroffen door de grootsche ontvangst door de Bossche naars Ons bereid en de treffende huldi ging door de vereenigingen. LI zult Ons een groot genoegen doen met Onzen bijzonderen dank over te brengen aan de burgerij voor de wijze waarop zij zoowel bij de ontvangst als tijdens Ons verblijf ir. uwe stad, van haar verknochtheid heeft blijk gegeven. EL 1. Het loopt dr. Delmer's cliënten van daag niet mee. Onverrichter zake moe ien zij diens, in Innsbruck welbeken de woning met het ruime, door een adelaar gekroonde portiek in de Her tog Friedrichstraat verlaten. Reeds twaalf maal ruw geschat heeft Anton, het bejaarde huis- cn familiefactotum in zijn beste Hoog- duitsch den teleurgestelden bezoekers neegedeeld Neen, meneer Delmer is vandaag liet te spreken Eerst daarna komt hij er toe de Heine, ovale tafel in den erker van de tudeerkamer voor twee personen te •lekken en zijn volle aandacht te schenken aan een konden schotel met eenige zeer bijzondere delicatessen, een flesch wijn van een beroemd jaar en een schaal met uitgezocht fruit. Be hoedzaam schuift hij een paar leun stoelen aan beide zijden van de tafel en hierna gaat zijn zorg uit naai de plooien van de kostbare, oude Kelims, welke de erker van de kamer schei den Deze laatste is zeer groot, in haar vorm bijna vierkant. Van het donker bruine lederbehang is slechts weinig te zien, want dit wordt vrijwel geheel bedekt door een even breede als hooge boekenkast. Een Oostersch tapijt in hijzonder mooie kleuren dient als vloerbedekking. In het midden van het vertrek troont een mahoniehouten schrijfbureau van geweldige afmetin gen. Daarvóór staat een stoel met een hooge leuning, waarop dr. Delmer zijn cliënten laat plaats nemen. Het arme zondaarsbankje noemt Renate Lien dezen zetel. Renate Lien is de bewoonster van „de Lantaarn", de vrouw wier bezoe ken licht en warmte brengen in dit vertrek en vreugde en voldoening in het gemoed van zijn bewoner. Terwille van een babbeluurtje met haar is Eugen Delmer gaarne bereid belang rijke conferenties te verdragen en dringend om afdoening vragende processtukken op de lange baan te schuiven. Door niets en niemand laat hij zich storen, wanneer hij haar ver wacht. Weet u wel zeker, dat mevrouw Het is Ons tevens een bijzondere vreugde geweest, na de officieele open stelling van de Waalbrug als sym bool van de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Nederland hierheen te komen, en wees er van overtuigd, mijnheer de burgemeester, dat Wij van Ons bezoek de aangenaamste herinne ringen medenemen. Het Huisgezin" wijdt aan dit bezoek een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: ,,Het Koninklijk bezoek verhoogt en verdiept het gevoel van nationale saam- hoorigheid: wie kan het belang van dit zich één voelen, juist in dezen zwaren tijd miskennen? Wijlen Jhr. Ch. Ruys de Beeren- brouck heeft in het Brabant-nummer, dat wij voor een vijftal jaren aan de ac- tueele vraagstukken in ons gewest mochten wijden, op dat belang gewe zen. Vele vraagstukken bewogen en be wegen nog het krachtig levende, zich zelf bewust geworden Brabant, streven de naar het behoud en den uitgroei van zijn eigene cultuur, maar boven alles uit schitterde voor Jhr. Ruys het belang eener sterke nationale eenheid. Dat de oude, nu overwonnen tegen stelling tusschen Noord en Zuid begon, waar een wereldberoemde brug werd geslagen, moest een symbool voor de toekomst zijn, zoo schreef de staatsman wiens laatste openbare woord een plei dooi voor nationale eendracht en sa menwerking zou blijven. Een brug slaan over alle tegenstel ling, het is zeer zeker een ideaal, dat diep in het Brabantsche hart leeft, al hangt het sterk aan zijn tradities, al wil het de goede verstandhouding met an dere volksgenooten met behoud van zijn eigen zelf, en met dat behoud al leen. Een vorstin, een volk, een land, zoo moge Brabant de. Nederlandsche een heid begeerenswaardig zien en voor zijn deel in ongeschokte trouw tot ver werkelijking brengen." De „Maasbode" schrijft: Oranje en Brabant één. Dat komt weer treffend tot uiting bij het bezoek, dat thans door H. M. de Koningin en Haar Koninklijke dochter aan Brabant's hoofdstad wordt ge- VOOR HINOER GELD ONDER VOLLE GARANTIE. VRAAGT PRIJSOPGAAF. Mr. Schilder Burg. v. d.Klokkenlaan91. bracht. De Brabantsche bevolking uit stad en verren omtrek toont op gulle en hartelijke wijze haar aanhankelijkheid en trouw. Geestelijke en wereldlijke autoritei ten brengen Koningin en Prinses hun eerbiedige hulde. De Bisschop van 's-Hertogenbosch, Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, vergezeld van de Kanunni ken van het Bossche Kapittel en den archivaris van de basiliek, wacht H. M. en Prinses Juliana op bij Haar bezoek aan de Basiliek van St. Jan. In het gouvernementspaleis en op het stadhuis hebben er huldebetuigingen plaats. Oranje en Brabant één. Dat is vooral onderstreept door de opneming van H. K. H. Prinses Juliana in de Zwanen- broedcrsciinp. Hiermede wordt een al oude traditie, door Prins Willem van Oranje begonnen, en door de opeenvol gende vorsten van het Huis van Oranje Nassau voortgezet, bestendigd. Burgemeester van Lanschot mocht in .zijn toespraak tot H. M. terecht gewa gen van een symbolische daad: deze komst naar het Zuiden van Koningin en Prinses. De ,,Prov. Bossche Courant" zegt in z'n verslag: Boven de hoofden wapperden de vlaggen en banieren, die in vervoering werden gezwaaid. Het Oranje Boven en Leve Wilhelmina, leve de Prinses, donderde in onafgebroken vreugde over het plein los. Bijwijlen schenen het spreekkoren, die in gigantische massa's de Koningin en de Prinses huldegroeten toestierden. Het was een ongekend grootsch oo- genblik. De Koningin en de Prinses, vandaag komt? vraagt Anton twijfe lend. Zijn door een jarenlangen dienst in dit huis veroverde positie is van dien aard, dat hij zich een dergelijke opmerking wel mag veroorloven. Maar beste kerel, dat behoef je toch niet te vragen! zegt Delmer, die in de beste stemming verkeert. Nu ja, ik bedoel maar, omdat zij het niet vooruit heeft laten weten, zoo als anders iAlsof dat noodig was! Vandaag! Maar m'n goeie man, weet je dan niet, wat het vandaag voor een dag is? Herinner je je dan heelemaal niet meer wat er vandaag voor twee jaren gebeurde Ach neehoe is 't moge lijk.'..., roept de oude bediende ver schrikt in een plotselinge herinnering. Dat ik daar niet direct aan gedacht heb. nee maar. En zichtbaar ontevreden over zichzelf, schudt hij afkeurend het grijze hoofd. Zijn meester lacht: Nou, erger je maar niet. Dat kan zelfs jou overko men, zij het dan, dat je dezen datum toch eigenlijk niet mocht vergeten. Want op dezen helderen December dag is het juist twee jaar geleden, dat Renate Lien het witte huis betrok, dat zij halverwege den Iselberg heeft la ten neerzetten. „De Lantaarn" hebben de bewo ners van Lans, Sistrans en alle andere omliggende dorpen van de helling het niet ten onrechte gedoopt, want in zijn eigenaardigen, dobbelsteenvormigen bouwtrant met zijn hooge, breede schuiframen, gelijkt het 's avonds, als alle lampen branden, werkelijk een groote lantaarn, die het geheele land schap beheerscht. Ja, ja, twee jaar woont zij nu al bij ons, zegt Eugen Delmer langzaam bij zichzelf, terwijl hij diep in gedach ten, de handen op den rug gevouwen, het vertrek op en neer loopt. De jurist is een zestiger, maar zijn rijzige gestalte is nog kaarsrecht en vol jeugdige elasticiteit. Een jeugdige trek ook ligt op zijn glad geschoren gelaat, waarvan de huid door de berg lucht gelijkmatig gelooid schijnt te zijn, maar jong vóór alles is de goedi ge warme blik van zijn blauwe oogen onder de borstelige wenkbrauwen. Tirol is mijn jeugdbron, pleegt hij te zeggen, als men hem wat her haaldelijk gebeurt daarover inter- pelleert. Als ik in Weenen was geble ven als compagnon van m'n grooten broer Frans, dan zou ik nu misschien ja, zelf waarschijnlijk een be roemd verdediger zijn, net als hij. Want tenslotte is m'n vader het ook geweest en m'n grootvader was in zijn tijd eveneens een juridisch genie, waaruit gevoegelijk kan worden ge concludeerd, dat de Delmers in dit opzicht min of meer erfelijk zijn be last. Ongetwijfeld ware ik dan echter vandaag aan den dag een gebrekkige cuwe heer met een even respectabele dosis neuasthenie en dergelijke onver kwikkelijke ouderdomsverschijnselen. Ik mag dus van geluk spreken, dat ik er nog juist op tijd tusschenuit ben getrokken en me hier heb gevestigd, waar voor een jurist niet veel anders te doen is dan het bijleggen van con flicten tusschen een paar stijfhoof dige boeren en de behartiging van een aantal vervelende beheerschaangele- genheden. Daarmee zijn weliswaar niet zooveel lauweren te oogsten als met de even interessante als sensatio- neele „gevallen", zooals die zich in een wereldstad als Weenen schier da gelijks voordoen, maar desondanks heb ik het beste deel gekozen. Nooit echter spreekt Eugen Delmer over de eigenlijke reden, welke er toe geleid heeft, dat hij het bruisende le ven van de vroolijke Donau-stad tegen de betrekkelijke eenzaamheid van de Tiroler bergen verwisselde. (Wordt vervolgd). J12 ide 111 iv. i de hans Aitliljksrkr en Linxslratseke Courant, Zich verzekeren bi) een goede maatschappij is een wi|ze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN M PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN? De ,,NOORD-BRABAN D" betaalde in 1934 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1