Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 0AN1EL DONKERS GEMENGD NIEUWS WUSi aboSTopditblad. Zaterdag 20 Juni 1936 No. 50. De Echo van het Zuiden Tweede blad. a Hoofd der Duitsche politie. Rijkskanselier Hitier heeft den leider der S.S en chef van de ge heime Pruisische Staatspolitie, Hein- rich Himmler, belast met de leiding van alle politie afdeelingen van het rijk. Himmler zelf komt in zijn nieuwe kwaliteit te staan onderden minister van binnenlandsche zaken, dr Frick. Himmler zal voortaan aan kabi netszittingen deelnemen wanneer kwesties behandeld worden, die tot zijn ressort behooren. De terreur in Spanje. In de Spaansche Cortes heeft Gil Robles, de leider der»Accion Popu lar» de sedert de overwinning der linksche partijen in Spanjegepleegde gewelddaden opgesomd en gewezen op de ontzettende gevolgen daarvan. Blijkens deze lijst zijn in den tijd van 16 Februari tot 15 Juni bij po litieke botsingen en aanslagen 261 menschen gedood en 1287 gewond. 160 kerken, 69 partijgebouwen en particuliere huizen en 10 kranten- bureaux volkomen verwoest; 251 kerken, 312 partijgebouwen en particuliere huizen en 33 dagblad- bureaux bij politieke overvallen en plunderingen ernstig beschadigd. In totaal werden 138 roofover vallen gepleegd, 23 roofovervallen konden op het laatste moment ver hinderd worden. Er zijn voorts 215 aanslagen op menschenlevens ge daan, terwijl 146 bomexplosies heb ben plaats gehad. Bovendien zijn 78 bommen gevonden welke niet geëxploideerd waren. Tenslotte werden in de verschil lende deelen van Spanje 113 alge- meene stakingen en 228 partieele stakingen afgekondigd. Aan het slot van zijn rede diende Gil Robles, namens de öAccion Po pular» een motie in, waarin ener gieke en snelle maatregelen tot het doen verdwijnen van de revolution- naire toestanden in het land werden geëischt. De motie werd evenwel verworpen waarna de cortes met algemeene stemmen haar vertrouwen in de regeering uitspraken. De sancties worden opgeheven. De sancties, die den oorlog van Italië tegen Abbesynië niet konden verhinde ren en thans onnoodig werden aange- houden, waardoor de internationale ver bindingen verscherpten, zullen eindelijk worden opgeheven want het Britsche kabinet heeft met algemeene stemmen besloten, zich in het lagerhuis uit te spreken voor een opheffing der sanc tie-maairegelen tegenover Italië. In het lagerhuis heeft Eden een verklaring dienaangaande afgelegd, waarin de regeering zich be reid verklaarde het initiatief te nemen om in de eerstkomende vergadering van den Volkenbond de opheffing der sanc ties voor te stellen. De opheffing der sancties, zoo wordt te Rome betoogd, zal door Italië als een afdoend bewijs voor de erkenning van de door den volkenbond jegens Italië begane gerechtelijke dwaling wor den beschouwd. De stakings woede. De laatste berichten over de stakings beweging in België melden dat de sta king van de diamant arbeiders te Ant werpen geëindigd is. Afgevaardigden van werkgevers en ar beidersverenigingen, vergaderden om den toestand, die door de staking is geschapen, te onderzoeken, en om het bijeenkomen der paritaire commissies voor te bereiden. De stakende havenarbeiders te Ant werpen hebben in het Sportpaleis een groote vergadering gehouden en bij acclamatie een motie aangenomen, waarin de wil wordt bevestigd, betere levens voorwaarden te verkrijgen en waartn de belofte gegeven wordt, den strijd voort te zetten. De vakvereeniging van transportarbeiders en de transporton dernemers hebben inmiddels een tiental collectieve arbeidsovereenkomsten afge sloten. Het Brusselsche verbond van vak vereenigingen heeft besloten, geen reke ning te houden met een communiqué van de regeering inzake den steun aan de stakerseischen en de Brusselsche arbeiders op te roepen, zich bij de stakensbeweging aan te sluiten. De minister van Binn. Zaken heeft o. m- varklaard, dat op een ontspanning in de stakingsbeweging gewezen kan worden. De stakingen hebben zich nog uitge breid, onder meer in de textielnijverheid, doch de toestand blijft in het algemeen kalm. De minister behandelde vervolgens breedvoerig de incidenten en wat er gedaan wordt om deze te bestrijden- Het blijkt, dat de genomen maatre gelen goede resultaten hebben opgele verd. In Frankrijk blijft de toestand verward. Terwijl tal van arbeidsconflicten worden bijgelegd, breken elders weer nieuwe stakingen uit. Op talrijke plaatsen wei geren de handelaars de verhoogde be lastingen te betalen. JAN DE JONGE. III. Hel duurde helemaal niet zo lang, daar had Daniël niet alleen onder zijn dak de roos, maar ook de rozenknop. Het was een klein knaapje, dat al maar groter en zo langzamerhand een drom melse jongen werd. Hij was nog geen zes jaar oud, of iedereen in de straat kende Frits Donkers. Zijn moeder had heel graag gezien, dat hij niet anders dan Hollands zou leren spreken, maar op straat leerde hij wel anders. Het liefst praatte hij plat, vooral met de dieren, die hij allerlei mooie versjes voorzingen kon. Wanneer hij 's zomers een mooie bonte tuinslak vond, dan hekeek hij dat diertje met zijn grote bruine ogen en zong: „Slakje, slakje, kom uit je huisje, En laat je kopje 'r 'ns kijken; 'k Wou zo graag je kopje 'ns zien, 't Moet zoo aardig lijken". Stak dan de slak de tere voelhorens naar hem uit, dan tikte hij daarop met zijn kleine vingertjes en riep: „Laat je niet voor de gek houden, dom ding, blijf toch in je huisje!" en meteen pakte hij het op en smeet het in de Vloog er een gele citroenvlinder ol zelfs een dagpauwoog door de tuin, dan rende hij er achteraan en riep: „Klein vogeltje, kom hier, Je bent zo'n aardig dier!" Hoe langer hij dan achter de vlin der aan inoest lopen, des te bozer en luider werd zijn gezang. Riep hij soms wat al te hard, dan kwam ook de moe der de tuin ingelopen; „Wel heb ik van z'n leven, Frits, wat is d'r dan toch aan de hand?" Dan liet het kereltje zijn armpjes zakken en zei, half vol schaamte, half uit schalksheid: „Och dat domme ding wil ook helemaal eens niet eventjes gaan zitten!" en dan wees hij naar de vlinder, die juist over de heg in buurmans tuin verdween Lachend pakte moeder Donkers haar jongen dan bij zijn bruine haardos en zoende hem links en rechts. Daarna ging ze met hem naar de wilgenheg achter in de tuin en sneed hem met het keukenmes, dat ze bij het naar buiten lopen in de hand gehouden had, een paar jonge takken af en zei: „Daar heb je ander speelgoed! Maak je nou maar eens een fluitje!" Zelf veegde ze de takken nog wat schoon, maakte een insnijding en even later zat Frits op de bank onder de grote pereboom dapper met het heft van het mes op het wilgetakje te klop pen, om het witte stokje uit de bast Loting voor den Dienstplicht. De minister van Defensie a.i heeft >epaald, dat de in artikel 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aan merking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, in het openbaar plaats heeft voor de lichting 1938 op Dinsdag 30 Juni 1936, des namiddags om 2 uur te 's Gravenhage, in de »Rolzaal«, Binnenhof 8 Benzine-prijs verhoogd. Met ingang van Woensdag 17 Juni is de prijs van Shell-auto-ben. zine alsmede die van dynamin, in verband met het in werking treden van de wet tot financiering van den versnelden bruggenbouw, verhoogd met '/a cent per liter. NIEUW R.K. MARINE-TEHUIS TE DEN HELDER. In Nieuwedicp is het niet pluis, Geeft ze een nieuw Tehuis. De belangstelling voor de Vloot is gelukkig groeiend. Gaat de belangstelling van den Katholieken Nederlander nu ook meer uit naar den Katholieken Marineman Het is mogelijk dat men ei niet veel over hoort en er dus niet diep over nadenkt, maar in Den Helder zijn vele Katholieke Marinemannen, die verzorging behoeven, aan alle gevaren van het zeemansleven bloot, gesteld. Kind ontvoerd te Bonn. Te Bonn is het kind van een zakenman ontvoerd, met het doel van den vader een losgeld te eischen. De vader, die per brief ingelicht was over de eischen van den ont voerder, stelde onmiddellijk de cri- mineele politie hiervan in kennis, welke erin slaagde, den schurk te arresteeren. Het ontvoerde kind werd op aan wijzing van den ontvoerder in een schuilhoek gevonden, waar het 6 uren gebonden had gelegen. Het werd onmiddellijk naar de ouder lijke woning teruggebracht. De ontvoerder bleek een reeds verscheidene malen veroordeeld 32 jarig man te zijn, die o.a. ook reeds wegens ontvoering van een kind twee jaar in het tuchthuis had ge zeten. We hebben, God zij dank, het instituut van de geestelijke verzor ging op de Vloot, d.w.z. in Vlissin- gen is een Vlootaalmoezenier en in Den Helder De laatste doet op U allen een beroep Hij doet dit in het belang van zijn werk. Als,een arme bedelaar voor zijn gezin. Als,een missionnaris.die nog heel veel kon bereiken, als Als,een priester, die weet. dat, als allen meehelpen,zijn schaap, jes het noodzakelijke kan geboden worden. Het R.K. Marine—Tehuis te Den Helder is niet voldoende. We loopen met ons werk vast. Onze Roomsche »Jannen» hebben U noodig en rekenen vast op Uw hulp. Zegene de Goede God U en geve Hij U in ons te helpen Kleine en groote gaven, alles is welkom 1 Dezer dagen bereikt U een offi ciaele aanvraag. H. J. BANGERT, Pr. Vlootaalmoezenier. Tot zijn spijt bedelaar maar het moet. Postrekening 273336, van H. J. Bangert, Pr., Vlootaalmoezenier Directeur R.K.Marine-Tehuis Den Helder. te kunnen halen. Ondertussen zong hij vrolijk „Fabiaan, Sebastiaan, Laat het sap uit het hout naar buiten gaan!" En dat zong hij net zo lang, tol het fluitje klaar was. Maar hij maakte ook zelf versjes. Op een Zondagmiddag kwam de oude juffer Donkers, tante Herminu, uit hei Tehuis, op koffievisite. Op haar grijze hoofd droeg ze een schitterend witte muts met rose taftiinten. De jongen \ond die zó' biezonder, dat hij niet la ten kon, steeds naar de muts te kijken. „Zeg tante Hermina toch goeien dag", vermaande hem zijn moeder. „Dag, tante!" zei hij en keek nog steeds weer naar de witte muts met de rode linten. Dat deed hij nóg, toen hij even later op zijn stoeltje in de hoek zat, terwijl vader en moeder gezellig aan de koffietafel zaten te babbelen. Het duurde niet lang, of hij begon in zichzelf te gichelen over een of ande re grap, terwijl zijn ogen lachten over een of andere guitenstreek, die hij had bedacht. „Wat heeft die jongen toch?" zei de oude tante, die haar neefje in stilte voortdurend had gade geslagen. „Wat heb je, m'n jongen.?" vroeg zijn moeder, terwijl ze zich omkeerde. „Zeg ik niet", was het antwoord. „Waarom niet, m'n kind?" zei de tante, „zeg 't maar gerust". Daarop keek de jongen zijn oude tante erg guitig aan en zei: „Rood en wit en lila Dat is tante Hermina!" „Ziezo!" riep vader Daniël uit, „nou weet je 't". Maar de goede tante hief dreigend de vinger tegen den jongen op: „Wat hen jij 'n wijze aap, Frits!" en meteen stak ze haar neus weer in de koffie. „Hm!" bromde vader Donkers, ter wijl hij met zijn hand door zijn al grijs wordende haardos streek en, in ge dachten verzonken, bleef hij enige tijd voor zich uit zitten staren. Maar toen Frits even later de straat was opge gaan, om zijn kameraad op te zoeken, keek hij weer op en zei: „Och, Lina, Amsterdamsche politieagenten in arrest. De rechtercommissaris heeft de gevangenneming gelast van twee politieagenten die worden verdacht in een kiosk aan het Mercatorplein te hebben ingebroken. De beide verdachten zijn hierop in het Huis van Bewaring opgesloten. Bij het verhoor van getuigen en verdachten kwamen verschillende voor de beide politiemannen be zwarende aanwijzingen aan het licht, waarin de rechter commissaris aan leiding vond hun gevangenhouding te gelasten. Het is te verwachten, dat de hoofd commissaris de beide agenten zal schorsen. Brand bij familie van Koningin Astrid. Naar uit Kopenhagen wordt ge meld is het slot Bern slorffshoej in de nabijheid van Kopenhagen, dat moeder!" „Wat is d'r, Daniël?" „Hij is precies zo als ik", en behaag lijk lachend schudde hij zijn hoofd. „Hoezo dan?" vroeg Lina Donkers. „Wat? Och, dat za'k je vertellen. Toen ik zo oud was als hij nu, zat ik ook eens zo op dat stoelje het is nog hetzelfde Daar trad een oude, dikke vrouw de kamer binnen. Het was de vrouw van den rijken here- boer, die zoveel boerderijen rondom de stad in bezit had. Omdat zij het was, zei m'n vader dadelijk: „Vooruit, jong, sta op, en zeg 'ns netjes en vlug goeie dag!" Ik moest al maar kijken naar haar prachtige kleren: rood en geel en blauw; daarin liep ze zo trots en stijf. En dan had ze nog zo'n witte lap op het hoofd. Voor mij was daar zó veel aan te zien, dat ik er lang niet zeker van was, of ze geen Turkse was. Totdat eindelijk nog vóór ik 'n woord had kunnen zeggen, ik van m'n driftigen vader een fikse klap te pak ken had". Tante Hermine knikte eens; ze ken de dat verhaal al lang. Juffrouw Lina Donkers lachte: „Ik dacht, dat je vroe ger ook versjes had gemaakt, Daniël?" De oude Daniël schudde het hoofd: „Neen, Lina, dat is 't 'm juist. Ik krijg een draai om m'n oren, dat ik van 't stoeltje afrol en Frits maakt z'n spotversje en rent dan de straat op". Met stille pret keek hij zijn vrouw Lina aan en zei vriendelijk: „Dat zal-d-ie wel van z'n moeder hebben!" Lina knikte eens, maar zei niets. Oplossingen raacOels vorige werk 1 Een zandkuil 2 Bril taal. 3 Bakker. 4 Hectogram (Ons), Decimeter (Palm), Kilometer (Mijl), Meter boog (Elleboog), Centimcler (Duim), Liter (Kop), Are(Roede) Milimeter (Streep.) 5 Tien tegen een. X tegen I. RAADSELS 1 Wie kent de naam van een jongen die omgekeerd een insect is. Verjaag die Benauwdheid Hoest- Or iep -Bronchitis -A sthma [Verhoog [Verlaagde prijzen werking ^5 cent' bewoond wordt door prins Axel, een neef van den koning van Dene marken en eere-voorzitter van het Deensche Olympische comité, door een brand geteisterd. De brand werd door de beide zonen van den prins 's morgens vroeg ontdekt, nadat zij door den rook, die hun kamer binnendrong, wakker waren geworden. Zij wekten hun moeder, prinses Margareta, een zuster van wijlen koningin Astrid van België, en slechts gedeel telijk gekleed konden moeder en zoons zich in veiligheid brengen. Militair vliegtuig omlaag gestort. Woensdagmiddag te ongeveer 3 uur is een militair vliegtuig van het type C.5, genummerd 506, in de bosschen aan den rand van het vliegterrein te Soesterberg te pletter gevlogen. De bestuurder, een aspirant re serve-officier, wilde met het vlieg tuig dalen, doch vloog zoo laag, dat het met de toppen der boomen in aanraking kwam en omlaag stortte. Het toestel werd geheel vernield, doch niettemin bleef de bestuurder^ wonder boven wonder, ongedeerd 2 Ik ken een beurs die gij gewis Al wordt g' ook nog zoo oud van dagen, Geen uur in Uw zak zult dragen Zeg mij eens welke beurs dat is. 3 Waarmee begint de geschiedenis van Nederland. 4 Mijn eerste is van leer Mijn tweede is ook van leer Mijn geheel dient om mijn eerste te maken 5 Mijn man of ik hebben beide nooit geen vader of moeder gehad. 6 Met welke wagen kan men niet rijden 7 Ik ben onder de aarde geboren, ik woon in een houten huisj:-, hoe nietig ik ook schijn, toch ben ik dikwijls onmisbaar. 8 ln een wei liepen drie paarden achtereen, hoeveel paarden liepen er in de wei. 9 Ik ben niet blind en toch kan ik mijn buurman niet zien. 10 Mijn eerste' komt van de koe, mijn tweede deel van 't zwijn, zo dikwijls als de maag U jeukt, zal 't U heel welkom zijn. 11 Een man die aan het vissen was, liet bij ongeluk zijn ring in 't water vallen; na'n poosje ving hij weer een visch en raadt eens wat hij er in vond. 12 Dat ieder mens zijn kruis moet dragen Wordt U van jeugd af aan gelperd. Maar ik ben van die last ontslagen, Het kruis draagt mij, is dat verkeerd. 13 Ik had gisteren iets in mijn handen Het had wel honderd scherpe tanden. 14 Het graf leefde Die er in zat beefde Het graf at Die er in zat bad. DOOR Gi| dia hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de hulp en nieuwe levens vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver- wekken, zullen zonder moeite losko- men.2 lepels vanavond en dezennacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bijt AKKER' 25.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5