<MAGGIS JustaWtf KANTONGERECHT. BURGERLIJKE STAND. ABONNEERT U OP DIT BLAD. waarde, dat de zaak op korten termijn wordt afgehandeld. De Voorzitter antwoordt, dat dit ook van dr. Smals zal afhangen. De Raad gaat met het laatste voor stel van den Voorzitter accoord. De hondenbelasting. 7. Voorstel tot vaststelling van 'n nieuwe verordening op de heffing en invordering eener belasting op hon den in deze gemeente. Het prae-advies zegt het volgende: Ged. Staten hebben bezwaren ge vormd tegen de thans geldende ver ordeningen op de heffing en invorde ring eener hondenbelasting in deze gemeente en verzoeken tot vaststel ling van nieuwe verordeningen over te gaan. Meer in overeenstemming gebracht met de gewijzigde jurisprudentie en rekening houdend met het standpunt dat de Minister van Binnenl. Zaken ten aanzien van deze heffing inneemt, bieden wij U een ontwerp ter vaststel ling aan, dat in zijn grondslagen met de thans géldende heffing overeen komt. De heer Elshout vindt de heffing te hoog voor kennelhouders, die toch de goede rassen bevorderen. Ook de heeren Verhoeven, Snoeren en Snaphaan hebben nog enkele op merkingen. De Voorzitter wijst erop, dat de hondenbelasting niet gemist kan wor den. Wanneer de regeering belasting- verhooging wil, dan wordt steeds al lereerst de hondenbelasting verhoogd. Over het algemeen is de kennelbelas ting in andere gemeenten hooger. Voorts merkt spr. op dat de hon denbelasting ƒ900 minder opbracht dan verleden jaar. 8. Schrijven van het R.K. Kerkbe stuur van Berkdijk, houdende verzoek genoemd bestuur, door hel verleenen van een subsidie, groot ƒ361.50, in staat te stellen tot aankoop van be- waarschoolbarikjes. Dit schrijven werd in de vorige raadsvergadering aan B. en W. geren- voyeerd, om daarop van advies te dienen. Dienaangaande moge worden opge merkt, aldus o.m. het prae-advies, dat het verzoek door het Kerkbestuur ge motiveerd wordt op grond van de uit zonderlijke positie, waarin deze paro chie, tengevolge van de zeer geringe draagkracht der paroachianen, ver keert, zoodat de kosten van aankoop dezer bankjes niet op de ouders der kinderen zijn te verhalen. Ook de ti- nantiën van de Kerk laten niet toe deze te bekostigen. De aanvrage loopt verder over een zoodanig aantal bankjes dat 60 kin deren kunnen worden geplaatst. Bij de overweging van dit verzoek hebben wij nagegaan of deze bank jes niet op meer voordeelige wijze waren te betrekken, waarbij ons is ge bleken, dat deze doro de fa. Rothuy- zen te Heelsum worden geleverd voor ƒ9.50 per bankje of voor 30 bankjes ƒ285.plus omzetbelasting. B. en W. willen den raad, rekening houdend met den ongunstigen toe stand der gemeente-financiën, waar van de positie tot steeds grootere be zorgdheid maant, voorstellen de bij drage te bepalen op 50 van de kos ten der goedkoopste bankjes en tot een maximum van 150. De heer de jong zegt, dat het Kerk- bestunr B. en W. erkentelijk is voor deze tegemoetkoming. Spr. vraagt ech ter in overweging te nemen de school een jaarlijksche subsidie van f250 te verleenen. De Voorzitter wijst op den slechten toestand der gemeentefinanciën Laat 't kerkbestuur voorloopig tevreden zijn met de voorgnstelde tegemoetkoming. De heer Snoeren is niet tegen het voorstel, doch zou erop willen wijzen de giften niet op te voeren, anders ko men de andere scholen ook aankloppen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet in het voornemen ligt van B. en W. Het Kerkbestuur zal de tegemoetkoming wel apprecieeren. De Raad gaat met het voorstel ac coord. 9. Wijziging begrooting dienstjaar 1935 met daarmede verband houdende wijziging der begrooting van het gas bedrijf en van de exploitatie der drai nagevelden. Aangenomen. Aanleg trottoirs. 10, Voorstel tot het aanleggen van trottoirs in de Stationsstraat (Osstzijde) de Vaartstraat (Zuidzijde) en de Kruis straat (beide zijden) allen te Kaatsheu vel en de Bergstraat en de Gerlachus- straat (beide zijden) te Loon op Zand. Het prae-advies zegt o m,: Met aankoop van de daartoe noodige tegels is een bedrag gemoeid van plm f 3750. welk bedrag op den kapi- taaldienst, te dekken uit een geldleening zal moeten worden gevonden. Tegelijk met de financiering van an dere buitengewone uitgaven, stellen wij ons voor U te gelegener tijd een voor stet toi bet sluiten dezer geldleening te doen. De kosten, aan dezen trottoiraanleg verbonden, kunnen, al moeten de uit gaven in eerste instantie uit een geld leeninq worden bekostigd, worden ge vonden uit een voor genoemde straten in het leven te roepen trottoirbelasting, waarvan het bedrag, evenals bij de thans geldende regelingen, is te bepalen op f 0,30 per Ml en voor 10 jaren gel dende is te verklaren. De Voorzitter bevestigt de vraag van den heer Vrinte of het voorstel uit den boezem der gemeente komt. De raad gaat met het voorstel accoord 11. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de woning, staande aan de Hoofdstraat nummer 218 te Kaatsheuvel (vroegere onderwijzers woning) aan Mej. Wed. W. Brok van der Wee. De voorzitter deelt mede. dat en kele nieuwe verhuringen door B. en W eerst besproken moeten worden, welke met bovenstaande in nauw berband staan. Het praeadvies is dus niet volledig Spr. stelt voor dit punt opnieuw naar B en W te verwijzen, waarmede de raad accoord gaat. De openbare school te Moer. De heer Snoeren verlangt de vol gende punten in omgekeerde volgorde te behandelen. De Voorzitter zegt, dat toch een leerkracht moet worden aangesteld, ook al wordt de school te Moer op geheven. Niettemin wil spr. eerst punt 13 van de agenda behandelen 13. Voorstel tot opheffing van de openbare lagere school te de Moer, onder dze gemeente Aan het prae advies van B. en W. ontleenen we het volgende Zooals U bekend is, is de openbare lagere school te de Moer, zulks met het oog op het leerlingental (momenteel staan er 38 leerlingen ingeschreven, van wie 3 uit de gemeente Dongen), tot een eenmansschool vervormd en is daaraan, vanaf 1 Mei 1.1., nog alleen het hoofd der school werkzaam. Niet te voorzien is het dat het leerlingental ge durende de eerste 7 jaren dermate zal toenemen dat bij de huidige schaal een tweede leerkracht daaraan verbonden zal kunnen worden. In deze omstandigheden hebben wij overwogen welke weg voor deze school te volgen is. Daartoe moge worden gewezen op 't handwerkonderwijs, tot 't geven waar van de Lager Onderwijswet 1920 ver- jlicht. Nu aan de school geen onderwij zeres met bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de nuttige handwer ken verbonden is, zal de gemeente op andere wijze in dit onderricht voor de meisjes moeten voorzien, ofwel door de aanstelling van een vakonderwijzeres of de benoeming van een kweekelinge met akte, die deze bevoegdheid zou bezit ten. Bij de aanstelling van een vakonder wijzeres, die voor haar werk uiteraard zal moeten worden gehonoreerd, kun nen de besturen der bijzondere meisjes scholen op gelijke vergoeding aan spraak maken, indien aan hun school een vakonderwijzeres verbonden zou worden. Bij de meeste meisjesscholen is reeds een zoodanige onderwijzeres aan wezig zoodat deze op de wettelijk voor geschreven compensatie reeds rechten zouden kunnen doen gelden. Bij de aanstelling van een kweeke linge met akte is de toestand in zoover re anders, dat de vergoeding, welke aan een zoodanige leerkracht zal moeten worden uitbetaald, komt te ressorteeren onder de kosten per leerling. Aannemende dat de kosten van deze onderwijzeres zouden zijn te stellen op 400.— per jaar, zouden de exploitatie uitgaven voor de school in de Moer ruim 10.per leerling hooger komen te liggen, hetgeen, omgeslagen over de scholen van de Moer en den Loon- schendijk met een totaal van 100 kinderen, beteekent dat de kosten van het Lager Onderwijs per leerling 4.— hooger zijn aan te slaan. Practisch zou de aanstelling van een kweekelinge met akte voor de school van de Moer, indien met een vergoe ding van 400.— zou kunnen worden volstaan, tot gevolg hebben dat de be sturen der bijzondere lagere scholen met hun 1900 kinderen, op een totaal vergoeding van 7600.— meer recht zouden verkrijgen. Bij de aanstelling van een vakonder wijzeres en aannemende, dat aan haar een vergoeding van 200 zal moe ten worden uitbetaald, blijven de kos ten van de 4 meisjesscholen en de school voor N. H. te Loonschendijk, die zich daarvoor kunnen aanmelden, weliswaar lager doch in dat geval moet niet worden voorbijgezien dat 't Hoofd der school alleen voor het geven van onderwijs aan de zeven klassen blijft smakelijke, bruine Jus van.. m - PER TABLET VOOR ;L.QcT. staan, waardoor, hetgeen wel niet zal behoeven te worden gezegd, het onder richt der kinderen niet tot zijn recht is te brengen. Bij andere scholen, waaraan een be hoorlijk personeel is verbonden, moet dit onderwijs noodzakelijk ver achter blijven en zou dit later worden be treurd. Wanneer het om financieele redenen voor de gemeente niet doenbaar is om aan de school van de Moer op onder wijsgebied een behoorlijke bevrediging, door de aanstelling van een kweekelin ge met akte, te geven en wij van den anderen kant later het verwijt willen ontgaan niet de volle aandacht aan het onderwijs van de kinderen van de Moer te hebben geschonken, dan meenen wij bij het ontbreken van een andere oplos sing, U het voorstel te moeten doen om de openbare lagere school te de Moer op te heffen. Met dit voorstel zien wij niet voorbij dat daaruit lasten en ongemakken voor de schoolgaande kinderen kunnen voortvloeien, doch wij meenen dat de ontwikkeling der kinderen daarboven behoort uit te gaan. B. en W. betreuren voorts dat de ge wijzigde Lager Onderwijswet geen ruimte heeft gelaten tot behoud van de tweede leerkracht en daarmede ook tot instandhouding van deze school. De heer Snoeren acht de aangevoer de bezwaren tegen instandhouding van de school nieit opwegend tegen de be zwaren tegen opheffing van de school. De kinderen uit Moer zouden zich iede- ren dag naar Loonopzand moeten bege ven, hetgeen vooral in wintertijd zeer bezwaarlijk is. De heer v. Nieuwstadt meent dat men het vraagstuk niet alleen van fi nancieele zijde moet bekijken. Dat is foutieve bezuinigingspolitiek. Het aan tal geboorten in Moer neemt belangrijk toe, zoodat we na 7 magere jaren wel eens de Egyptische 7 vette jaren zou den kunnen krijgen en het leerlingaan tal boven 40 zou komen. Ook de heer Elshout is tegen ophef fing. Spr. voelt er veel voor een kwee- keling met acte aan te stellen. Mis schien willen de schoolbesturen hun rechten op even groote vergoeding wel laten vallen. Dan kan de school behou den blijven. De heer v. d. Heuvel noemt het prae advies bangmakerij. Spr. voelt persoon lijk eveneens m?er voor 'n kwee- keling met acte. Den moreelen kant van de kwestie bekijkend, wijst spr. er op dat een groote stagnatie in de familiekring zal worden ge bracht als kinderen beneden 14 jaar uit Moer dag aan dag naar Loon- op-Zand of Berkdijk moeten loo pen. De opheffing van de school zal geen groot fmantieel voordeel brengen. De mogelijkheid bestaat dat het rijk een tweede leerkracht zal kunnen overnemen bij voldoen de aantal leerlingen. Voorts heeft spr. van deskundige zijde gehoord, dat het onderwijs in een eenmans school zoo goed kan zijn, dat de kinderen van zulke school toegang kunnen verkrijgen tot het hooger onderwijs. Spr. is eveneens tegen opheffing. De heer Verhoeven is eveneens voor behoud van de school en voor aanstelling van 'n kweekeling met acte. De heer Roestenberg spreekt in denzelfden geest en zou gaarne zien dat B en W. in overleg met de schoolbesturen treden, opdat deze geen beroep op hun rechten zullen doen. De Voorzitter antwoordt, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat een eenmansschool steeds behoor lijk onderwijs kan geven. Spr. had verwacht dat de ouders uit Moei de opheffing zouden toejuichen, om dat zij, verstandig redeneerend toch niet gaarne zullen zien, dat hun kinderen later als onontwikkelde menschen zouden worden aange wezen. De afstand tusschen Moer en L.- op-Zand is geen óverwegend be zwaar. De regeering geeft vergoe ding voor vervoerkosten van meer dan 20 kinderen. Met een autobus ondernemer zou gemakkelijk gecon tracteerd kunnen worden. Spr. wil ondanks het feit, dat ve le bezwaren hem gezocht voorko men, niettemin het voorstel intrek ken, in overleg treden met de be sturen der bijzondere scholen en deze verzoeken schriftelijk te willen verklaren, dat zij afstand willen doen van de finantieele rechten, welke zij zouden krijgen door de „Mijn huis is een huis des gebeds". Wegens het verstoren van een gods dienstoefening moest voor den strafrech ter verschynen Catharina H. uit Waspik. oen Maria v. Gorp op 6 April j.l. al daar naar de Mis ging en juist de plech- "«neid der communieuitreiking begon- I "en was, draade haar schoonzuster, ver- aanstelling van een kweekeling met dachte, zich om en zei„Daar heb je dat acte in de school te de Moer. schandaal ook!" De twee hadden al lang 12. Voorstel tot benoeming van een leerkracht aan de openbare la gere school te de Moer, tot het ge ven van onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes. Het prae-advies zegt o.m. het vol gende Algescheiden van de vraag wat er met tiet onderwijs aan üe open- Jjare lagere school te üe Moer zal gebeuren, moet er,zooJang üe schooi uestaat, volgens Ue bepalingen der Lager Onderwijswet l9zü, voor de meisjes gelegenüeid bestaan tot het /ontvangen van onderricht in de nuttige naudwerken, tot het geven waarvan de gemeente bij de wet wordt verplicht. Leuter weuschen wij aan de be. noemiug van een onderwijzeres slechts een tijdelijk kaïakter te ge- Gorp 7ei' „Kijk jij maar naai je zelf Toen draaide ook de 18- jange dochter van verdachte zich om, waarop v. G. de kerk verliet. Achter in de kerk zag zij haar broer, die ook tegen haar begon. „Ja, van je familie moet je 't hebben!" zei de kantonrechter, die verdachte ver oordeelde tot 5.— boete of 5 dagen. De rijiuielenthousiast. Toen de bekende renner Frans Slaats °p 3 April j.l. te Waalwijk gehuldigd werd, gaf dit des avonds na negen uur aanleiding tot een volksoploop voor ae poort bij hotel „De Twee Kolommen". De hoofd-agent Kuypers gelastte het pu bliek terug te gaan, opdat de poort zou kunnen worden gesloten, maar zekere L. N. v. M. wilde aan dat bevel niet vol- doen, maar bleef waar hij was. Dat gaf aanleiding tot proces-verbaal en de rij wiel-enthousiast, die niet van de plaats weg te krijgen was werd door den kan- lonreehter veroordeeld tot ƒ3.— boete. Uitspraken. ven, teneinde le voorkomen dal de benoemde niet wordt aangemerkt vonnissen-lonrechter wees fle volgende als ambtenares in vasten dienst, die bij eventueele ophelling dezer be- trekking lecüten op wachtgeld zou kunnen doen gelden. --- - Als vergoeding voor haar werk- k 'vintüf, ni-u, vr.ylat®n» -f 1 b- h"" boete - C. E„ Hemdra'unksK,2>1 K. P. G., Heusden, winkelsluitingswet, ontslag van rechtsvervolging J. Th. C„ Heusden, wagen onverlicht laten staan, 2.boete R. Th. v. M.. Waal- zaamheden zouden wij aan de be noemde een belooning willen toe kennen van fl.per lesuur, terwijl het aantal lesuren 4 p. week bedraagt. In overleg met de inspectnce van het Lager Onderwijs hebben wij voor deze benoeming de navolgende alfabetische voordracht opgemaakt 1. Mej. Maria A. van Besouw te Kaatsheuvel. 2. Mej. Petronella M. van Boxtel le Kaatsheuvel. 3. Cornelia H. J. M. van den Ho- ven te Kaatsheuvel. 4. Petronella J. Leenaarts te Kaatsheuvel. Wij stellen u voor met de vast stelling van de aan deze functie te verbinden vergoeding,tot de benoe ming over te gaan. boete L. C. H., Drunen, rijwiel zonder reflector, f3.-- boete A. J. van R., Loonopzand, roofcen, ƒ3.— boete M. M„ Drunen links ryden, 3.— of 3 dagen J- W. de R., Sprang, nummer onver licht, 3.— boete A. V., Heusden, rij wiel zonder bel 2.— boete J. A. J., waspik, rijwiel zonder licht, 3. boete. RAAMSDONK. Van 1 tot en met 31 Mei 1936. Ingekomen: Maria A. D. Gouverneur, van Sassenheim Hoofdstraat 80 naar H 104 Johanna E. Sturrus, van Hendrik Ido Ambacht Veerschedijk, naar Gil Bastiana J. Mureau, van Oosterhout Steelhoven K 187 naar B 79 Hendrika Op mej. v. Besouw worden uitge p'o!;er' \XhiLMiahirSgts!el ci1. naar Ju» i i Tv.oi 1 ,.p 80 Adiiana van Gooi, van Prinsen- bracht 1U stemmen, op mej. Lee naarts 4 en op mej. v. d. Hoven 1 stem, zoodat mej. v. Besouw is benoemd. Rondvraag. hage Heikant F 65 naar E 39 JasPerina S. Elemans, van Hilversum Koekkoekstr. 1/ naar F 104 Gysbertus van Delft, van Udenhout B 21 naar A 7 Steintje van Erk, van Rotterdam Coolsingel 117 naar M 29 Francisca van Disseldorp, van Ginneken Nassauplein 3 naar A 30 Maria E. Verherne, van Schijndel B 1 commissie van werKveiscna.iing naar G 34 Gerrit'joh. Konings, van het leven geroepen kan worden, zulks Vreeswijk Prins Hendriklaan 9 naar aan er betere verdeeling van het werk boord Lambertus C. Segers, van Gilze De heer Snoeren vraagt of er geen commissie van werkverschalfipg in en ter beoordeeling van betere werk- gelegenheid. De heer Dingemans meent, dat niet voldoende rekening wordt ge houden met de lichamelijke gesteld, heid der tewerk gestelde arbeiders aan de werkverschaffing Spr. vraagt, wie voor de werkverdeeling zorgt, voorts of er een schuilplaats is en een schaftlokaal aanwezig is, of er niet voor behoorlijk materiaal gezorgd kan worden, en of de ploegen niet beter kunnen worden samengesteld, of er geen vervoermiddel beschik baar gesteld kan worden om de ar. beiders naar het 15 K M verder gs legen Nieuwkuijk te vervoeren. De heer Verhoeven vraagt om ver betering van den weg Rechtvaart. De heer Snaphaan informeert wan neer de vergadering der lichtcommis sie zal gehouden worden. De heer Vrinten wijst op de over last die de bewoners van de Molen siraat van de sloot hebben. Kan deze niet gedeeltelijk gedempt worden? De heer de Jong vraagt of men de herstellingswerken aan den weg Berkdijk—Moer niet kan bespoedi gen, mogelijk met steenpuin van het kanaal. De Voorzitter beantwoordt, voor zoover het op het terrein van het gemeentestuur ligt de gestelde vragen en zegt, dat zelfs door het departe- ment de opheffing van de slecht aan. geschreven staande commissie voor werkverschaffing werd toegejuicht. Vra gen over schaftlokaal enz., moet men tot den inspecteur richten en over samenstelling van ploegen aan den opzichter. Voor het vervoer krijgen de arbei ders reeds 50 cent per week De ver gadering der lichtcommissie wordt voorbereid. Demping van de sloot in de Molenstraat zal spoedig geschie den Vooits wordt er gecorrespon- deerd over het aanwenden van het steenpuin voor den weg Bergdijk Moer. Even over 10 uur sluit de Voor zifter de vergadering. en Bijen D 65 naar K 43 Petronella A. Emmen, van Geertruidenberg Centra- leweg 24 naar I 77 Geerdina Verha gen en kinderen, van Made B 112 naar F H7 Theodorus H. Verkooijen en echtg. van Den Boscli Bondstraat 4 naar F 47 Maria C. van Erp, van Dussen C 124 naar B 83 Johannes Diependaal, van Made E 30 naar D 76 Adrianus Joh. de Leeuw, van Oudenbosch A 61 naar F 18 Dingeman Hub. van Dis seldorp, van Dongen Vennen 22 naar A 30. VertrokkenJohanna P. Blankers, van J 65 naar Tilburg Wilhelminapark 124 Helena Merten, van E 86 naar Breda Teteringschendijk 89 T Hen- drikus A. Broeken, van C 52 naar Ter hei j den Wagenberg B 286 Johanna A. M. Hessels, van J 82 naar Amsterdam le Helmerstraat 16 Dingena Joh. van de Bijken, van B 83 naar Chaam Cornelia Petr. Broeders, van I 89 naar Oosterhout Koningsdijk Aloysius Mar. Timer en echtg., van K 34 naar Rotterdam Feije- noordstraat 10c Marinus van Beek en echtg., van F 47 naar Den Haag Boele van Hensbr.str. 40 Cornelis P. de Bont, van D 107 naar Aalst, gemeente Waalre Emmastraat 61 Hubertus Ant. van Vugt en gezin, van aan boord naar Rot terdam Nieuwe Haven Petrus M. Bouwens, van J 148 naar Waspik Bene denkerk A3 Maria van Dongen, van M 17 naar Dongen Iloogenham 120 Anna M. van den Borne, van C 34 naar Beekendonk Liefdegesticht Petronella J. M. Verhoeven, van J 45 naar Amster dam Binnengasthuis Wed. W. van He mert, van I 18 naar Oosterhout Kerkstr Cornelis Adr. de Jongh, van G 126 naar Tilburg Paul van Haestrechtstraat 6 Franciscus Joh. van Schijndel, van aan boord naar Rotterdam Havenstraal 158 Cornelis Damen en gezin, van F 67 naar Huizen Pulpstraat 36 Mari nus C. Theuns,van aan boord naar Reu sel Hoofdstraat 12 Johannes M. Moe renhout, van J 23 naar Oosterhoul Nieuwstraat Johannes Goossens, van J 79 naar Ginneken Akkerstraat 60 Philippus T. L. Strang en gezin, van H 98 naar Ned. Indië Dingeman H. van Disseldorp, van A 30 naar Made Zegge weg B 51 Johanna Adr. Emmen, van I 77 naar Oosterhout Heuvel. Wilhel mus L. van Strien en echtg., van aan boord naar Oosterhout aan boord Catharina C. van der Pluijm, van B 24 naar Dussen C 252 Johannes W. van der Pluijm, van B 24 naar Dussen C 252 Godefridus H. W. M. van Laarhoven, van G. 67 naar Tilburg Spoorlaan 10 Johannes Klaverdijk en gezin, van J 132c naar Oosterhout Gasthuisstraat H 36 Hendrika A. Faro, van B 79 naar Waspik D 27 Johanna Damen, van C 67 naar Waspik F 198 Elie Adr. Raaymakers, ruzie en Marie v. Gom zei: ..KiiV iü moor V

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7