Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad Drunen* DE GOUDEN BRUG. „KOORD BRABAtlD" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FE UILLETO N NUMMER 51. WOENSDAG 24 JUNI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Instructies gemeentegenees heer en vroedvrouw ver worpen. Behandeling van de door 7 raadsleden inge- diende voorstellen. De raad der gemeente Drunen kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester v. d. Heijden. Secretaris de heer Veltman. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden na een kleine wijziging vast gesteld. De Voorzitter zegt, dat de heer de Wijs toegezegd had aan spr. verant woording af te leggen voor hetgeen hij in de vorige vergadering gezegd had. Loco-hurgemeester van Hal der heeft het optreden van den heer de Wijs in die vergadering reeds vol doende gekwalificeerd. Spr. wil slechts nog opmerken, dat het hem volkomen onverschillig laat en hel hem niet in teresseert, hoe de heer de Wijs over hem denkt. 1. Ingekomen stukken. Alle ingekomen stukken, zooals op genomen in ons nummer van Zater dag 20 Juni j.l. worden voor kennis geving aangenomen. De heer de Wijs heeft bezwaren te gen de agenda der raadsvergadering, waarop niet alle door hem ingediende voorstellen voorkomen. De Voorzitter antwoordt, dat, wan neer de heer de Wijs het reglement van orde goed gelezen zou liehhen, hij zou kunnen weten dat dit bepaalt, dat de agenda wordt samengesteld door den Voorzitter. 2. Wijziging vleeschkeuringsver- ordening. De Voorzitter wijst er op, dat deze verordening van ondergeschikt helang ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 2) Hij, de zeer begaafde, algemeen ge- achte en beminde jonge jurist met zulke schitterende relaties. Nooit ge waagt hij van het feit dat er hem toe dwong vrijwillig afstand te doen van een veelbelovende carrière en zijn maatschappelijke positie in Weenen. Anton, die de wisselende stemmin gen van zijn heer en meester door en door kent, houdt zich minutenlang stil. Eerst als Delmer zijn wandeling door de kamer onderbreekt om eenigs- zins omstandig een sigaar op te ste ken, zegt hij bedachtzaam: Dat was destijds een goed idee van meneer Frans om mevrouw hier heen te sturen, toen ze uit Weenen vertrok Delmer, nog steeds diep in gedach ten, knikt. iZe is nu bijna een beroemdheid, onze mevrouw, vervolgt Anton zijn overpeinzingen. is en slechts een redactiewijziging be treft. De taak van de oude commissie van advies is thans overgenomen door B. en W. Z.h.st. aangenomen. 3. Wijziging gemeentebegrooting 1935. De heer v. d. Wiel meent uit de voorgestelde wijzigingen te moeten concludeeren, dat de begrooting niet kloppend is. De Voorzitter antwoordt, dat deze wijzigingen de begrooling 1935 betref fen. De begrooting 1936 is nog niet goedgekeurd. De post werkloosheid zal niet kloppend gemaakt kunnen worden tenzij het werkloosheidsubsi- diefonds bijspringt. Het verwondert den heer v. d. Wiel dat zoovele posten zijn gewijzigd. De Voorzitter antwoordt, dat dit het gevolg is van de uitbreiding van de gemeente met Elshout. De raad gaat z.h.st. met de voorge stelde wijzigingen accoord, alsook met de wijziging van den kapitaaldienst 1935. 4. Instructie van den gemeente geneesheer en- vroedvrouw. De heer de Wijs kan zijn stem niet aan het voorstel geven. Er werd toe gezegd, dat de leden de instructies zouden toegestuurd krijgen. Dit is niet geschied. Spr. wil eerst weten, wat de instructies inhouden. De heer v. d. Wiel merkt den heel de Wijs op, dat toezending slechts zou overwogen worden, maar niet werd toegezegd. Spr. ziet echter niet in, waarom de instructies niet aan de raadsleden werden gezonden. Spr. ziet hierin onwil van B. en W. Toch is spr. ervan overtuigd, dat Ged. Staten de in structies zullen vaststellen zonder dat de raad er iets aan kan doen. Voorzitter: Ik stel voor over te gaan Dat zou ik maar niet zeggen, als ze er hij is! waarschuwt dr. Delmer lachend. Hij kent maar al te goed de levendige protesten, waarmee Renate zich legen dergelijke kwalificaties ver weert. Je vergist je; ik hen niet meer dan een middelmatige schrijfster, pleegt zij dan te zeggen. Ik verwerk daar in de contemplatie van mijn rus tig, landelijk leven, eenvoudig de in drukken van vroegere, meer bewogen tijden. Daarbij komt dan nog al dat gene wat de natuur op zoo verkwis tende wijze hier voor mij uitspreidt, wat zij mij daarmee zegt en geeft en waarmee ze mij, als ik het zoo al mag noemen inspireert. Het een ver mengt zich met het ander en doet al die verhaaltjes, legenden en novellen in mij opkomen, die ik maar al te graag neerschrijf en die men wel zoo vriendelijk is te willen drukken.... èn die men dan ook zeer be hoorlijk betaalt, geeft Delmer dan steeds meesmuilend ten antwoord. Want veel meer dan Renate zelf, die geen rekenmeester is en nooit in de gelegenheid is geweest om zich in praktische nuchterheid te bekwamen, verheugt hij, als haar zaakwaarnemer zich over de zeer behoorlijke bron van inkomsten van Wolfgang Lien's we duwe. Wederom vervalt Eugen Delmer in lot behandeling van de instructies voor den gemeentegeneesheer. De heer de Wijs: Deze zijn ons in de vorige vergadering reeds voorgele zen. De heer v. Drunen: Wij kunnen ze zóó toch niet volgen. De Voorzitter herhaalt zijn voorstel, waarna de secretaris voorlezing van de instructies doet. De hecren de Wijs en v. Drunen verklaren de instructies niet te kun nen goedkeuren. Het voorstel van B. en W. wordt in omvraag gebracht en verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren de Wijs, v. Drunen, v. Oers, v. Herpt, de Baay, Vugts en Klerks. De heer v. d. Wiel zegt voorgestemd te hebben, omdat toch niet aan Ged. Staten te ontkomen is. De Voorzitter brengt daarna het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de instructies voor de gemeente lijke vroedvrouw in omvraag. Ook dit wordt verworpen met 7 tegen 4 stem men. Dezelfde heeren stemden tegen. 5. Benoeming van 2 leden van de Commissie van Toezicht op het iTCTIff VERZEKER U BIJ DE zijn gepeins. Gedenkdagen wekken nu eenmaal herinneringen op. En zoo overziet hij dan nu met naar binnen gek eerden blik Renate's leven, dat hem dierbaar is geworden en vertrouwd tot op dit oogenblik Op haar vierentwintigsten verjaar dag was de comtesse Renate Royter de vrouw geworden van Wolfgang Lien, den hekenden Wecnschcn archi tect. In achttien gelukkige huwelijks jaren was haar leven vervuld geweest van warmte en blijmoedigheid en ge- dragen door een innige harmonie. Tot op den dag, waarop haar man, terug- keerend van een met succes bekroond werk in het buitenland, als slachtoffer was gevallen van een vliegongeluk. Zoo diep als haar smart was, zoo stil ook betreurde zij den doode. Zij sloot hel groote landhuis in Lainz en de fraaie stadswoning aan den Stuben- ring en deed afstand van haar kost bare sieraden, haar elegante toiletten en al die andere belangrijke nietighe den, die nu eenmaal onmisbaar zijn voor een dame uit de groote wereld. Daarna pakte zij haar koffer met de noodzakelijkste kleedingstukken: wa terdichte regenjassen, loden costumes, sportblouses en stevige laarzen, waar hij tenslotte nog skies kwamen, een kist met hoeken en de Blühtner vleu gel. Daarmee trok zij naar Innsbruck, waar zij beslag legde op een terrein, N ij ver h ei d sonderwij s. (Aftre dend Dec. 1934: M. J. IJpelaar en Dec. 1935: C. Vesters.) De Voorzitter deelt mede, dat ten- gevolge van een misverstand verzuimd is in de vacature 1934 en die van 1935 te voorzien. B. en W. hevelen aan in vacature 1934 de heeren M. J. IJpelaar en J. H. Pulles Czn., Stationsstraat. Uitgebracht worden elf stemmen. De heer M. v. Oers 6 stemmen, de heer M. IJpelaar 4 en de heer L. van Oers 1, zoodat de heer M. v. Oers ge kozen is, die door den Voorzitter ge vraagd verklaart de benoeming aan te nemen. Ter voorziening in de vacature 1935 hevelen B. en W. aan de heeren C. Vesters en Joh. de Munnik, Stations straat. De uitslag der stemming is als volgt De heer L. v. Wezel 7 stemmen en de heer C. Vesters 4, zoodat de heer L. v. Wezel is gekozen. 6. Toetreding tot de brandweer organisatie van den Noordbr. Prov. Brandweerhond. De Voorzitter zegt, dat deze organi satie is opgericht om boschbranden en groote schade, welke deze toebrengen, te voorkomen. Vanaf brandtorens, welke in groote boschgehieden worden geplaatst, wordt de plaats, waar brand is ontstaan onmiddellijk geografisch vastgelegd. Men telefoneert de meest nabij liggende brandweerpost, zoodat spoedig en doelmatig tegen het vuur kan worden opgetreden. De kosten be dragen slechts 10 cent per H.A., het geen zeer weinig mag worden ge noemd. De gemeente heeft 60 a 70 H.A. boschgebied, zoodat de totale kosten hoogstens 7.50 kunnen heloopen. Het is de bedoeling om degenen, die over groote boschgehieden beschik ken, tot toetreding uit te noodigen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in de toekomst de kosten van de boschbrandweer, welke thans de ge meente, moet betalen, door de organi satie zullen worden gedekt. De orga nisatie werkt over de heele provincie langs de helling van den Iselberg en waarop spoedig daarna de „Lantaarn" verrees. In een overmoedige bui, tij dens een snipperuurtje had Wolfgang Lien deze aardige kubus ontworpen; een fantasie, die werkelijkheid was ge worden in het Tiroler land. Tijdens den bouw had dr. Eugen Delmer Renate Lien met raad en daad terzijde gestaan. Zij voelden zich steeds meer tot elkaar aangetrokken en tenslotte deed Renate niets zonder het met den grijzen jurist te hebben besproken. De dagelijksche zorgen van het huishouden werden toevertrouwd aan Therese, een even vlijtig als opge wekt Innsbrucksch kind en voor de bewaking van de nieuwe woning werd een prachtige Ulmer dog aangeschaft, die naar den naam Bella luisterde. Intusschen was Wolfgang Lien's na latenschap, na aftrek van alle ver plichtingen, waartoe ook de verkoop van zijn Weensche bezittingen en de bouw van Renate's berghuis behoor den te worden gerekend, beperkt ge bleven tot een vrij onbeteekenend be drag. Geld en geldswaarden waren nu eenmaal door zijn beweeglijke vingers gerold, zonder dat hij er ooit eenig respect voor had kunnen hebben. Edel moedig, vrijgevig en ja rook lichtzinnig was hij geweest en als jong, gezond, van scheppingsdrang vervuld en met succes voorwaarts en omvat de Brabantsche bosschen, duinen en heide. De gemeenteraad bindt zich voor 1 jaar en kan steeds het lidmaatschap opzeggen. Enkele heeren vragen nog eenige verduidelijking, waarna de raad tot toetreding besluit. Alvorens over te gaan tot behande ling van punt 7 in gesloten vergade ring deelt de Voorzitter mede, dat door de raadsleden de Wijs, Klerks, v. Dru nen, ugts, v. Herpt, v. Oers en de Baay is verzocht om een drietal pun ten op de agenda te willen plaatsen. Een dier punten is door B. en W. overgenomen (zie punt 5). De Voorzitter vraagt, of een der le den nog iets te zeggen heeft over het tweede punt: „Benoeming van drie leden uit den raad voor commissie van bijstand voor onderhouden en vernieu wing der wegen in de gemeente". De heer v. Drunen noemt het wel een mooi werk. De raad zal de com missie steeds met het onderzoek over verbetering van wegen kunnen belas ten. Wanneer de heele raad dergelijke zaken moet bespreken wordt alles op de lange baan geschoven. Na instel ling der commissie kan voor spoedige alwikkeling der zaken worden zorg gedragen. De heer v. Herpt zegt, dat de com- missie tevens controleerend werk kan verrichten. De Voorzitter zegt namens B. en W. dat het college zich niet kan vereeni gen met hel voorstel en den raad voorstelt niet erop in te gaan, aangezien het klaarblijkelijk de bedoe ling van de zeven raadsleden is ge- weest om B. en W. onaangenaam te zijn. De heer v. Herpt ontkent dit laatste. Men heelt juist getracht een betere verstandhouding te bewerken. De heer de Wijs wenscht het dooi hem onderteekend voorstel in stem ming gebracht te zien. Men heeft ge streeld naar goede verstandhouding met B. en W. Herhaaldelijk heeft spr. op verbetering van verschillende wegen aangedrongen, doch tot nu toe is daar van niets terecht gekomen. De heer v. d. Wiel kan zich voor- strevend kunstenaar was hij nooit op de gedachte gekomen ook eens voor een tijd te zorgen, waarin hij er niet meer zijn zou en-de vrouw, die hij zielslief had, wellicht alleen, zou ach« terblijven. Juist de wetenschap echter, dat hij zoo onbekommerd had geleefd, zoo zonder eenigen strijd en zorgenloos was gestorven, dat was het, wat Re nate's smart over zijn heengaan had vermogen te lenigen. Met deze opvat ting had zij bewust stelling genomen tegenover haar trotsche, enghartige en oppervlakkige familieleden. Van ouds her had zij door haar afwijkend ka rakter voor dezen als een outsider ge golden, met wie men tijdens haar hu welijk met den weliswaar beroemden, maar toch ietwat burgelijken, ja, zelfs bohémienachtigen architect, slechts zeer losse relaties had onderhouden. Nu verbrak men deze geheel en al, het geen bovendien wel zoo gemakkelijk was, omdat men zich daarmee aan .elke verantwoording tegenover dit, zoo zeer van het rechte pad afgeweken fa milielid kon onttrekken. Renate zelf had deze handelwijze van haar ver wanten echter geen oogenblik ook maar eenige teleurstelling bereid; zij kende den stam der Royters voldoen de om hun houding al te tragisch te nemen en moedig had zij zich dan ook over deze nieuwe ervaring heengezet. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waahvpscbe en Langstraatsehe Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1