Gemeenteraad Raamsdonk. 1896 R.K. W.G.V. 1936 Vergadering dubbelen raad Geertruidenberg, Aspirin stellen, dat de 7 heeren een dergelijk voorstel indienden, aocn spr. Decrypt niet, uai ue neeren van nerpt en v. Uers, uie loen ook ue neiue vVemou- uers kozen, zien mans Doven B. en W uit wuien plaatsen. Men wil nier de zaak dwars urijven. Spr. voelt niets voor een uergenjKe naaipolitiek. De Deer v. Uers vraagt 01 de heer v. d. Wiel misscDien zijn stemnneije Deelt gezien Dij de wetnoudersverKie- zmg. ue Voorzitter hamert en wijst erop, dat de zaak niet de Wetnouuersver- kiezing Detreit. De neeren de Wijs en de Baay stel len voor nel voorstel van de neeien in omvraag te brengen. Dit wordt aan genomen. legen stemmen de neeren iviijn, v. Hamer, v. d. Wiel en Mus- kens. De Voorzitter deelt mede, dat de in stelling van een uergeiijke commissie in strijd is niet de wet. Spr. zal zien dan ook lot de Kroon wenden 0111 ver nietiging van het tlians genomen be sluit, nat dus voorloopig niet wordt uitgevoerd. Het uerde door de zeven raadsleden ingedienue punt beireit net voigende: „n.lke maand worde minstens een maal vergauerd door den gemeente raad, speciaal in de eerste week der maand." De Deer de Wijk zegt, dat hierom gevraagd is omdat de Voorzitter net zeive gewild Deelt. De Deer v. Drunen spreekt in den zei 1 den geest. De Voorz. bestrijdt deze voorstelling van zaken. Spr. Deelt slechts gezegd te overwegen iedere maand te verga deren, wanneer er voldoende agenua- punten aanwezig zouden zijn. Het ad vies van B. W. wijst op de zware tijds- omstanaigneden en de tinancieele moeilykDeden. Het heelt het college in veroand Hiermede verwonderd, dat juist door 7 raadsleden gevraagd wordt om iedere maand te vergaderen. Men zou zoodoende een 4-tal vergade ringen meer per jaar krijgen en aan gezien elke vergadering aan de ge meente meer dan 25.aan presen tiegeld kost, zou dit een volko men nuttelooze uitgave van 100. per jaar beteekenen. Het behoeft ver der geen betoog, dat B. en W. zich dan ook tot het uiterste tegen het voorstel zullen verzetten. De heer de Wijs stelt voor om de 4 vergaderingen gratis te doen plaats hebben. In verband met het betoog van den Voorzitter vraagt spr. waar om er niet gereageerd is tegen het ver wijt, dat de gemeente royaal met het geld omspringt. De Voorzitter zegt, dat het hem in het belang van de gemeente het ver standigst lijkt niet alle opmerkingen van de raadsleden te bespreken. De heer van Drunen wil ook wel gratis de vergaderingen bijwonen. De heer de Baay verklaart thans, na het beloog van den Voorzitter, tegen het, oorspronkelijk ook door hem on derteekend voorstel van de raadsle den te zijn. In stemming gebracht wordt het voorstel om iedere maand te vergade ren verworpen met 6 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren Klijn, v. Halder, v. d. Wiel, de Baay, Vugts en Muskens. Rondvraag. De Voorzitter zegt, dat het de ge woonte is van de raadsleden tijdens de rondvraag met lange waschlijsten te komen, die herhaaldelijk gevaar opleveren voor de goede orde. Spr. zal alleen de rondvraag toestaan, als men zich wil beperken en zakelijk blijven. Gebeurt dat niet, dan zal spr. de rond vraag afschaffen en overeenkomstig het reglement van orde handelen. De heer v. d. Wiel vraagt, waarom de werkeloozen 50 cent minder steun ontvingen. De Voorzitter zet de door den Mi nister voorgeschreven regeling uileen en zegt de zaak te zullen onderzoeken. De heer v. d. Wiel vraagt, of reeds verzocht werd de gemeente in de 8ste klas te plaatsen. De Voorzitter bevestigt dit en zegt, dat het verzoek door den Minister werd afgewezen. De heer v. d. Wiel klaagt over de stofwolken rondom de standplaats der kermis. Kan het losse zand aldaar niet met gras bezaaid worden? De Voorzitter wijst erop, dat dit ter rein een mooie speelplaats is voor de kinderen, die zoo gaarne op straat spelen. Er is destijds dan ook beslo ten de afrastering af te breken. Wel licht zal men het droge zand kunnen bespuiten. De heer van Drunen vestigt de aan dacht op den slechten toestand van het fietspad van den Keiweg naar den provincialen weg. Naderhand is dit pad door de gemeente verlegd en haast niet meer te berijden. De Voorzitter meent, dat het pad juist op verzoek van den heer v. Dru nen werd verlegd. Welh. v. Halder zegt, dat dit op zijn .eizeek is gebeurd aangezien het pad gevaar opleverde, daar het vlak langs een schuur liep. De Voorzitter zal hel pad laten na zien. De heer v. Drunen heeft jongens van 2022 jaar gesproken, die in een schrijven de inededeeling ontvingen van hun ontslag als lid van de brand weer. Voorts werden zij bedankt voor de diensten aan de gemeente bewezen. Medegedeeld werd dat zij vervangen werden door jongere krachten. Prac- tisch echter, aldus spr., zijn zij door personen van 5055 jaar vervangen, die meest allen gehuwd zijn. Spreker meent dat dezen, als vader van een gezin, niet van hun echtgenoote een brand mogen gaan blusschen in den nacht en dus zullen thuis blijven, zoo dat men bij eventueelen brand over niet voldoende aantal brandweerlie den zal kunnen beschikken. Is 't ont slag aan de jongemannen misschien gegeven, omdat zij zooveel voor de gemeente hebben gedaan. Voorzitter: Uw insinueerende vraag geeft mij aanleiding om een zeer kort antwoord te geven: B. en W. benoe men ingevolge de gemeentewet de brandweerlieden en zijn geen verant woording aan den Raad schuldig. De heer van Oers vraagt, of de sloot waarover hij in de vorige vergadering sprak, niet kan worden afgerasterd. Vandaag of morgen verdrinkt er een kind. De Voorzitter antwoordt, dal dit in strijd met de Politieverordening is. Op een vraag van den heer Klijn of voor brandwagentjes wordt gezorgd, antwoordt de Voorzitter, dat dit zal geschieden zoodra voldoende druk op het water is. De heer Vugts wijst op de numme ring der woonhuizen in de gemeente. De Voorzitter zegt, dat reeds werd overwogen alle straten een naam te geven en per straat te nummeren. Dit zal natuurlijk de noodige kosten mee brengen. De zaak zal terdege onder de oogen worden gezien. Daarna gaat de Raad in gesloten zitting. Alle agendapunten aan genomen. De raad der gemeente Raamsdonk kwam Vrijdagavond in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Moons. Secretaris de heer v. d. Kieboom. Bericht van verhindering is ingeko men van de heeren Kanters en Mer- tens. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Hieronder bevinden zich enkele goedkeuringen van Ged. Staten over door den raad in vorige vergaderin gen genomen besluiten. Van den Minister is voorts 'n schrij ven binnengekomen betreffende het plaatselijk protectionisme. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Voorts is een nota van Ged. Stalen ontvangen tot wijziging van de be grooting. B. en W. stellen voor aldus te besluiten, waarmede de Raad ae- coord gaal. 2. Ontwerp-besluit tot wijziging der Beheersverordening van bet Gemeen telijk Elect riciteitsbedrijf. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten enkele bedenkingen hebben me degedeeld. De Raad gaat met de wijziging ac- coord. 3. Alsvorcn tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invor dering van besmettelijke ziektengelden. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot in williging van het verzoek van het be stuur der bijzondere lagere jongens school te Raamsdonksveer, om be schikbaarstelling van de noodige gel den voor aanschaffing van leermidde len. De Voorzitter deelt mede, dat voor de aanschaffing van boeken ƒ311. worden gevraagd. Aangenomen. 5. Alsvoor van het bestuur der N.H. scholen lot het aanbrengen van closets aan de school op het Dorp. De Voorzitter zegt, dat de kosten 350.bedragen. De Raad gaat hiermede accoord. 0. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de begrootingen der Gemeente en hare bedrijven, dienst 1935 en 1936. Aangenomen. 7. Ontwerp-besluit tot het verlee- nen van ontheffing in de straatbelas ting. De Voorzitter deelt mede, dat de ge vraagde ontheffingen billijk zijn te achten. Aangenomen. Hierna gaat de Raad in gesloten zitting. Het voorstel van Ged. Staten verworpen. Vrijdagavond kwam de zooge naamde dubbele raad der gemeente Geertruidenberg voor de tweede maal in openbare vergadering bijeen onder presidium van loco-burge meester N. Meijers. Bij de opening zijn de heeren Allard en Mulders afwezig. De Voorzitter zet nogmaals zijn standpunt en dat van Burgemeester Bianchi inzake de vereeniging van Geertruidenbergen Raamsdonksveer uiteen en dringt aan op spoedige afhandeling van zaken. De heer Santbergen betreurt het nogmaals, dat men over weinig gegevens beschikt. Spr. geeft zijn afkeuring te kennen over het feit, dat er helden in G'berg wonen, die anonieme brieven schrijven over deze kwestie. De heeren Dirven en Nederlof vragen met verdere behandeling te wachten totdat alle heeren aanwezig zijn. De Voorzitter meent daarop niet te kunnen ingaan, omdat de verga dering toch reeds later, dan oor spronkelijk was bepaald, begonnen is. Spr. zegt over gegevens te be schikken, die hem in vertrouwen werden medegedeeld. Met nadruk wijst spr. er echter op, dat de leden der comrnissiezich alleen in principe vóór of tegen het voorstel van Ged. Staten hebben te verklaren. De heer Allard, die intusschen ter vergadering is verschenen, verklaart geen voordeel te verwachten van de vereeniging van G'berg en R'veer. Van R'veer wordt R'dorp afgeschei den en G'berg erbij gevoegd, zoodat het zielental even groot blijft. De Voorzitter zegt van een jong zakenman als de heer Allard een andere zienswijze verwacht te heb ben. Feit is toch, dat R'dorp en Waspik uit een overwegend land bouwende bevolking bestaan en de bewoners van G'berg en R'veer op de industrie zijn aangewezen. Na vereeniging van beide laatste plaatsen krijgt men dus een flinke gemeente met hoofdzakelijkindustriebelangen. De heer Allard zegt dat G'berg altijd boven R'veer heeft gestaan wat industrie betreft. De Voorzitter wil er enkel op wijzen, dat R'veer een bloeiende hoepelindustrie heeft gehad en twee scheepstimmerwerven, waar velen uit G'berg werk vonden. Deze in dustrieën verdwenen echter door slechte tijdsomstandigheden. De opmerking van den heer Allard heeft echter met de kwestie weinig uitstaande. Na nog enkele discussies tusschen den Voorzitter en de heer Allard zegt deze o m. het volgende Ik had verwacht dat ons gelegen heid zou zijn geboden kennis te nemen van de meeningen der leden van den Gemeenteraad, alvorens onze gevoelens kenbaar te maken. Dat de Raad ons zou voorgaan ware meer op zijn plaats geweest, omdat deze, een beter inzicht kan hebben, in alles wat onze Gemeente betreft dan wij, Nu onze Commissie ten 2de male wordt bijeengeroepen en de Raad zich nog niet in meerderheid blijkt te hebben willen uitspreken, kunnen wij niet langer aarzelen en zullen wij tot een besluit moeten komen. Ik ben nu van meening dat niet de Regeering óns maar wij de Re- geering inlichtingen moeten ver schaffen, die tot doeltreffende be handeling van deze zoo gewichtige aangelegenheid zouden kunnen leiden. Wij mogen met het volste ver trouwen aannemen,dat de Regeering ons welzijn beoogt en zeker met onze wensen, die van het aangeboden voorstel afwijken, zal rekening houden. Daarom betreur ik ten zeerste, dat erin onze gemeente herhaalde lijk op minachtenden toon over hoofdpijn. ■r onze overheid gesproken is en dat nog kort geleden door iemand, die toch de gemeentebelangen met voor bijzien van eigen verlangen behoort te behartigen. Ik meen daarom dat wij thans vrijmoedig onze meening moeten zeggen over het voorgelegde vraag stuk en dit wordt mij gemakkelijk gemaakt, omdat ik evenals vermoe delijk alle leden onzer commissie, toezending gekregen heb van een uiteenzetting, die blijkt opgesteld door iemand, die het ongetwijfeld goed met onze Gemeente meent en wiens helder gemotiveerde inzichten ik voor mij zelf als de juiste heb moeten erkennen. Ik hoop dat onze commissie één stemmig tot dat advies zal kunnen komen dat wij het beste achten voor onze Gemeente en waar onver mijdelijk tevens voor de andere daarbij eventueel betrokken par tijen De Voorzitter wijst er op dat de commissie onafhankelijk van den raad staat. Spr. schorst de vergadering om en kele mededeelingen te doen. Inmid dels verschijnt ook de heer Mulders Na de heropening zegt de Voor zitter het voorstel van Ged. Staten in stemming te willen brengen Spr. hoopt, dat de leden bij hun stem zeer korte motiveeringen zullen geven, opdat deze bij den uitslag aan Ged. Staten zullen kunnen me degedeeld worden. De heer Meijers stemt vóór, in. dien in net rapport aan Ged. Staten wordt medegedeeld dat het wensche- lijk wordt geacht met het oog op defensiebelangen, dat hei raadhnis in Geertruidenberg blijft. De heer Santbergen zegt, gezien den gevoelsaard der Bergnaren, tegen het voorstel van Ged. Stalen te stemmen zooals het thans ter tafel is gekomen. Mochten Ged. Staten ook Made met G'berg en R'veer willen voegen dan zou spr. zich genegen verklaren vóór te stemmen. De heer Nedeilof verklaart zich tegen het voorstel. Spr. zou accoord gaan, wanneer ook Made en Drim- melen in het plan waren opgenomen. De heer Dirven gaat met de meening van den heer Nederlof accoord. De heer Staal stemt vóór't voor stel onder de voorwaarde, door den heer Meijers naar voren gebracht. De heer Mulders stemt tegen, omdat hij geen voordeelen ziet in de vereeniging van G'berg en R'veer. Spr zou wel voor de samenvoeging van G'berg, R'veer en Made stem men maar niet, zooals spr in het »Dgbl. v. N. Brabant» had gelezen, voor G'berg, Raamsdonk Made en Waspik. (Wij mogen den heer Mulders erop wijzen, dat in de vorige vergadering van den dubbelen raad herhaaldelijk is gesproken over het »oude plan», dat men als meer aannemelijk beschouwde. In dit »oude» plan van Ged. Staten werd de vereeniging voorges eld van Geer truidenberg, Raamsdonk, Made en Waspik. Zoodat het Dagblad en ook wij in de meening waren, dat men de vereeniging van deze vier plaatsen voorstond.) De heer Allard deelt de zienswijze van den heer Mulders en stemt eveneens tegen. De vergadering wordt hierna door den Voorzitter gesloten. BONDSDAG R. K. DIOCESANE GYMNASTIEKBOND. PRACHTIG GESLAAGDE FEESTEN. Het blijde zonnelicht heeft de groote feesten, welke ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de R. K. Waal- wijksche Gymnastiekvereniging wer den gehouden, een bijzonderen luister bijgezet. Er is geklaagd over het warme weer, dat velen heeft teruggehouden alle demonstraties en wedstrijden mee te maken, maar zonnestralen zijn toch steeds verkieslijker dan druilerige en mieserige regenstraaltjes, die zooveel aan de opgewekte feeststemming kun nen ontnemen. Waalwijk heeft het voorrecht gehad den Bondsdag van den R.K. Diocesa- nen Gymnastiekbond te organiseeren, zoodat het jubileum van de plaatselijke afdeeling nog grootscher kon gevierd en nog waardiger worden herdacht. Een dergelijke organisatie is een zware taak voor het bestuur geweest, doch met volle tevredenheid en genoe gen mogen de voormannen van de ju- bileerende vereeniging op hun werk terugzien. Hun doel: propaganda te maken voor de edele gymnastieksport en voor de katholieke organisatie, mag volkomen bereikt heeten. Duidelijk is opnieuw gebleken, dat de gymnastiekbeoefening een bij uitstek schoone sport is; ieder deelnemer ver richt solistenwerk, staalt zijn spieren, bevordert zijn lichamelijke gezondheid en dat met een wilskracht, die ook het geestelijk welzijn ten goede komt. Bo vendien behartigt een groote groep van turners en turnsters de volksgezond heid: een belangrijke factor, waarop ook Burgemeester Moonen herhaalde lijk heeft gewezen. Voorts is hier een sprekende propa ganda gemaakt voor de sportorgani satie in katholiek verband, dus op prin- cipieelen grondslag. Het maakte een grootschen indruk het défilé van de ruim 2500 turners en turnsters op het Raadhuisplein en be wonderenswaardig waren de individu- eele prestaties van de deelnemende ver- eenigingen. Het feest ingezet. Zaterdagnamiddag marcheerde de jubileerende vereeniging met de Da- mes-Gymnastiek-vereeniging OROVA door de voornaamste straten van Waalwijk. Waar het tromgeroffel en de feesttonen der Harmonie „St. Cris- pijn", welke de optocht met muziek op luisterde, werden gehoord, verdrong men zich aan de deur of voor de ramen der woonhuizen om den stoet gade te slaan. Op de kruispunten der straten was een evengroote belangstelling. Vele gaande en komende menschen hebben van de groote demonstratie, welke na den optocht op het Raadhuis plein werd gehouden, genoten. Daar waren vooreerst de vrije oefeningen, de rhythmische bewegingen van heeren en dames in rijen achter elkaar opgesteld. Een enthousiast, applaus ontlokte iedere oefening aan brug, rek en rin gen, waarbij lenigheid aan behendig heid werd gepaard. Alleraardigst heb ben de adspiranten gewerkt. In „Hup Marianneke" verschenen de meisjes in roode rokjes, witte blouses en een roo- de strik in het haar. Zij dansten dat het een lust was om te zien. Ook de boerendans van de kleine jongens met hun blauwe kieltjes en koddige petjes op het hoofd, oogstte veel bijval. Bewonderenswaardig waren de oefe ningen van den leider van de Waal- wijksche vereeniging den heer E. F. de Geer, die telkens de bekroning zette op het werk der leden. Zondagmorgen. In het zondoorlichte groen der hoo rnen schenen de vogels Zondagmor gen een feest- en welkomstlied te zin gen ter begroeting van de 35 vereeni- gingen, die van alle kanten per auto bus of tram Waalwijk binnenreden. De vroolijke jongens en meisjes in hun frissche costuums, brachten direct een prettige stemming mede. Reeds om acht uur namen de wed strijden in de verschillende zalen een aanvang. Voor den uitslag verwijzen wij naar het slot van dit verslag. Tegen twaalven werd in de St. Jans kerk door den bondsadviseur, den Z.- Eerw. heer rector A. Vissers, een tur nersmis opgedragen. Het was een plechtig oogenblik, toen tijdens de Con secratie de vaandels neigend salueer den, de bazuinen schalden en de trom mels roffelden. Ontvangst ten stadhuize. Na deze kerkelijke plechtigheid werd het hoofdbestuur, de jury-leden en het bestuur der jubileerende vereeniging met haar adviseur, den Weleerw. heer J. R. v. Rooij, door Burgemeester en Wethouders en den gemeentesecretaris in de vergaderzaal van het raadhuis ontvangen. Burgemeester Moonen verwelkomde de aanwezigen en zeide, dat het ge meentebestuur zich verheugt over het 40-jarig bestaansfeest van de R. K. Waalwijksche Gymnastiekvereeniging en zulks temeer, omdat deze vereeni ging ondanks haar 40-jarigen leeftijd geheel jeugdig is gebleven. Dat is o.a. duidelijk aan den dag getreden, toen haar eenigen tijd geleden een ernstige wonde werd toegebracht, welke echt- ter spoedig heelde zonder een litteeken na te laten. Daardoor heeft zij getoond een vitaliteit te bezitten, die vele jon ge organisaties haar zullen benijden, veroorzaakt licht hevige Neemt dan. als altijd TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2