(MS LAATSTE WOOED. Plaatselijk Nieuws MIES IE VRHII Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Woensdag 24 Juni 1936 No. 51 De Echo van het&Zuiden Tweede blad T- DRUNEN. DUSSEN. A.s. Vrijdag zal onze gemeenteraad te beslissen hebben over een zaak van groot belang. Het gaat dan over de vraag of ons Raadhuisplein zal bebouwd worden ja of neen en in de tweede instantie wie het bebouwen zal. De eerste vraag is van eminente beteekenis voor onze emeentevoor nu en voor de toekomst en daar over zullen wij het dan ook thans alleen hebben, omdat vanzelf met verwerping der bebouwing het tweede van de baan is. Het blijft ons onbegrijpelijk hoe een raadslid van Waalwijk kan stemmen vóór het bebouwen van een raadhuisplein dat met zooveel zorgen en kosten in orde gemaakt is en nu zulk een schitterende indruk maakt en waardoor dan nog een groot deel van ons monumentale gemeentehuis, een werkelijk monu ment, aan het oog van inwoner en vreemdeling zal worden onttrokken. En waarom dan toch Niet ter vervolmaking van het bouwwerk Kropholler. Neen, zooals het er nu staat is het absoluut af gewerkt. Dit is het volledige tweede plan Kropholler; het eerste dat ge heel iets anders gaf is afgewezen wegens te hoogen prijs. Het huidige plan voor de bebou. wing is een totaal nieuw plan eerst voor een volkscafé, thans voor een winkel. En nu weten we wel dat de ge kleurde teekening van Kropholler, die wij exposeerden, een schitterend plaatje was, maar die gaf de ware situatie alleen weer als men midden op het plein staat of geheel Oostelijk bij de fa. Holtgrefe, maar niet als men langs het plein wandelt, of b.v bij Hotel Verwiel staat en verderop. Neen de toestand is geheel anders, als men van het Westen komt en langs en ook voorbij den geprojec- teerden winkel. Dan wordt het dui delijk, wat van 't plein en 't raad huis verloren gaat Wij vragen ons in gemoede af: is dat nu een plein of is dat een gebouw om daarop of daarvóór een winkel te zetten? Wat baten ons die nissen achter dezen winkel, wat baat ons een muzieknis achter een gebouw, waar achter muzikanten en publiek ver scholen gaan. Neen in geen enkel opzicht, het is onze innige overtuiging, is dit te verantwoorden. Ook niet voor het bedrag. Wat is nu f5000 ineens of 500.— per jaar om zoo'n bezit o.i. voor altijd te bederven Als het daarop aan komt, dan stellen we voor een comité op te richten voor het vormen van een fonds om de gemeente jaarlijks de rente te offreeren Wij zullen de eersten zijn die daaraan willen mee werken en bijdragen I Wij blijven hopen, al vreezen wij, dat een meerderheid van den ge meenteraad van Waalwijk onze meening zal kunnen deelen. Wij weten te spreken namens hel grootste deel der ingezetenen en niet de minsten onder hen, als we een beroep doen op de leden van den gemeen teraad van Waalwijk om niet te besluiten tot deze profanatie van het raadhuisplein en daardoor van ons mooie raadhuis. Hier spreke alleen het waarachtig belang van Waalwijk I 't Zou o.i. 'n onherstelbare fout zijn voor de gemeente Waalwijk nu en voor de toekomst. Buiten de ge meente zelfs acht men hetonmogelijk dat hier een dergelijk besluit zou vallen, daarvan hebben we de be wijzen en hoe duidelijk nog demon streerde zich de schoonheid en ruimheid van dit mooie plein bij het grootsche défilé voor het gemeentehuis bij de Gymnastiek- feesten van 1.1. Zondag. Tenslotte: Handen af van het raadhuisplein en daarmee handen af van het raadhuis GESLAAGD. Bij de Djnsdag gehouden eind examens der K.K. Hoogere Handels school alhier zijn van de 9 candi- daten 8 geslaagd n.l. de heeren J. van den Dungen, Waalwijk A. van Laarhoven, Kaatsheuvel P. Leenaarts, G. Maas, Waalwijk B. Mombers, C. Spitters, F. Tuerlings, Kaatsheuvel A. IJpelaar, AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER. De navolgende heeren hebben zich alsnog oereid verklaard zitting te nemen in 't Eere—comité. Pastoor van Erp. Pastoor Verhagen. Fr. Smolders, Wethouder. Jacq. Spijkerman, Lid van den Gemeenteraad. J. H. Klijn, idem J van Loon. idem Gisteravond vergaderde in hotel Verwiel het bestuur van „Waalwijks Belang" met een aantal heeren, uit- genoodigd tot vorming van verschil lende comité's ter voorbereiding der herdenking van het 12^-jarig ambts jubileum van den burgemeester van Waalwijk. De Voorzitter, de heer J. Timmer mans Phzn., heette allen welkom, zet te doel en voorloopige plannen uiteen, zooals die vroeger reeds in ons blad zijn afgedrukt. Na talrijke besprekingen werden ge vormd de navolgende comité's: Voor de collecten in de verschillen de wijken: Centrum: Kees Eibers Jr. St. Antonius: O. L. de Rouw. v.m. Baardwijk: G. Veltman. v.m. Besoijen: Fr. Roxs. Deze heeren zullen in die wijken comité's vormen en de collecten rege len. Kinder-aubade: Dit comité bestaat uit de heeren: Broeder Overste, St. Petrusschool. Gerard Veltman, St. Clemensschool. P. Broos, R.K. Jongensschool v.m. Besoijen. A. Froklage, Openbare school. J. Wilzing, Chr. School. Dit comité zal de kinder-aubade voorbereiden van de kinderen van al le jongens- en meisjesscholen in de gemeente. Muziek-comité: A. C. van der Heijden, Voorzitter O. V. W. van der Mee, Voorzitter Tot Bloei der Toonkunst. A. J. de Vaan, Voorzitter Liederla- fel R.K. Werklieden vereen. Chr. Treffers, Seer. Chr. Gem. Zang- vereen. Hallelujah. S. Versteeg, Voorzitter Zangver. Vooruitgang zij ons doel. F. Passier, Voorzitter Harmonie bl. Crisp ijn. C. Pullens, Voorzitter Harmonie St. Jan. Dit comité zal de vocale en instru mentale medewerking regelen en be vorderen dat gezamenlijke koorwerken door zangers en zangeressen worden uitgevoerd. Gymnastiek-comité's: J. Dumoulin, Voorzitter W.G.V. J. van Mierlo, Voorzitter Kunst Kracht. H. van Daelen, Voorzitter S.S.S. G. van Oostrum, Voorz. Ons Huis. .1. Wilzing, Voorzitter Kracht Vlugheid. Dit comité regelt de turnmarsch door de gemeente en gezamenlijke de monstratie op het Raadhuisplein. De comité's zijn dus gevormd en zullen hun arbeid ten spoedigste aan vangen om ieder zijn deel van het to taal programma zoo goed mogelijk voor elkaar te brengen. „Waalwijks Belang" is bezig met de verdere voorbereiding en regeling en doel een beroep op aller medewerking en steun. ELECTRISCH NET v.m. BAARDWIJK. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met den ombouw van het bovengrondsche electrische net in v.m. Baardwijk in een ondergrondsch. SPORT STAALT SPIEREN. Aan de gymnastiekvereeniging Sport Staalt Spieren is vergunning verleend tot het houden van een loterij. VERLAGING ELECTRICITEITS- TARIEVEN. Met ingenomenheid zullen velen met ons het prae-advies van B. en W. gelezen hebben in 't vorig nummer van ons blad, waarin op voorstel der Commissie voor de Licht- en Waterbedrijven, wordt voorgesteld de tarieven voor elec- triciteit te verlagen, zoowel de enkel tarieven als de vastrecht-tarieven en de krachtstroomtarieven. Elke verlichting der lasten zoowel particulier als in 't bedrijf is van harte welkom in deze tijden al rekent het electriciteitsbedrijf op een winst derving van ongeveer f4300. Een goede geste noemen we tevens 't voorstel om steuntrekkers en hen, wier gezinsinkomen niet uitgaat boven het bedrag als steuntrekker, vrijstelling te kunnen verleenen van de betaling van het verschuldigde bedrag voor huur-installaties van het gasbedrijf. Dit zou een winstderving van pl.m. f1000 beteekenen, maar daarmede zijn de gesteunden zeer gehaat. Alles bijeen voorstellen van B. en W. die ons zeer sympathiek en doel matig lijken en die zeer zeker ook in den raad een goede ontvangst zullen genieten. een hoedje chique en laag in prijs? Bij ons kunt U terecht, zowel groot als klein, in elke kleur de nieuwste ZOMERMODELLEN. Vakkundige bediening 1 £0,65; £0,95; £1,25; £1,50. MODES - 's-GREV.-CAPELLE. Een klein berichtje en wij zijn bij U. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 25 JUNI 1936. NAAR DE VACANTIE-KOLONIE. Maandag ochtend vertrokken van hier naar de vacanlie kolonie »St. Joseph» te Egmond a. Zee 26 kin deren die daar 5 weken zullen kunnen vertoeven. Ze zijn uitgezonden door de T B. C. Commissie ter plaatse. Men ziet hieruit weer welk een prachtig werk men doet door de l.B. C. Commissie te steunen 1 BRANDWEERWEDSTRIJD. Dejaarlijkschebrandweerwedstrijd van den Noord Brabantschen Pro vincialen Brandweerbond werd j.l. Zaterdag 20 Juni te Roosendaal gehouden. Onzeplaatselijke afdeeling mocht ditmaal geen prijs veroveren. De le prijs behaalde Voorburg, 2e Vught, 3e St Oedenrode en 4e Roosendaal. Wel maakte onze brandweer een goed figuur met de wijze van uit voering. Dit blijkt uil het volgende lijstje, waarin achter den naam der plaats het aantalfoutenisaangegeven. Eindhoven 0 fouten, BakelO fou ten, üirschot 0 fouten, Waalwijk 1 lout, Asten 1 fout, Voorburg 2fouten, Vught 2 fouten, St. Oedenrode 2 fouten, Roosendaal 2 fouten, Mill 2 fouten, Prinsenhage 3 fouten, Hel mond 4 fouten, Den Bosch 6 fouten, Tilburg 8 fouten. MISLUKTE DIEFSTAL. In ons vorig nummer hebben wij een bericht geplaatst betreffende een mislukten diefstal door een drietal jongelui hier ter plaatse. Nadien is ons gebleken dat hier geen sprake is geweest van poging tot diefstal, maar dat de geheimzinnigheid ron dom 't huis van den heer W be trekking had op de vooi bereiding van het bezoek dat men zou gaan brengen aan een tweetal jongedames. Dit nachtelijk bezoek heeft werkelijk later plaats gehad, doch de huis bewoner scheen niet zoo gediend te zijn van deze attentie dan de dames en heeft de drie Don Juans proces verbaal laten opmaken wegens huis vredebreuk, zoodat dit avontuur, dat als een grap bedoeld was, toch nog z'n gevolgen zal hebben AANRIJDING. Zaterdagmiddag had^in de Putsteeg alhier een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van de Heusdensche Stoomboot en een maaimachine met paard. Door te ver uithalen kantelde de vrachtwagen in de sloot, zoodat deze met een kraanwagen van de Graaf Co. weer op het droge ge bracht moest worden. De wagen kon vervolgens weer op eigen kracht de reis vervolgen. Het paard dat in de verwarring op hol geslagen was, kon zonder letsel tot stilstand gebracht worden. CONCOURS LANGSTRAATSCHE SCHUTTERSBOND. Op het terrein achter café J. van der Meijs in v.m. Besoijen heeft Zondag het concours plaats gehad vanwege den Langstraatschen Schuttersbond. Er waren ongeveer 80 schutters ver tegenwoordigd, die door den Voorzit- tre van het Schuttersgilde „St. Gris- pijn en Crispinianus", den heer M. L. Verhagen, hartelijk wplkom wprden geheeten. De dag had een zeer gezellig verloop. Tot slot werden de corpsprijzen (lauwerkransen en zilveren beker) door den heer Verhagen uitgereikt. le prijs: St. Crispijn en Crispinia nus, Waalwijk, met wisselbeker, ge schonken door den heer Aug. van Lanschot te Vught. 2e prijs St. Ambrosius, Baardwijk. 3e prijs St. Catharina, Herpt, Heus- den. 4e prijs O.L. Vrouwe Schuts te Els- hout. 5e prijs Juliana te Vlijmen. (je prijs St. Blasius te Heusden. 7e prijs St. Jan te Kaatsheuvel. innaars van de personeele prijzen zijn de volgende heeren: le prijs F. v. d. Wiel, Elshout; 2e Adr. van Huiten, Waalwijk; 3e Pul lens, id.; 4e Duquesnoy, id.; 5e J. van der Meijs, id.; Be G. de Graaff, id.; 7e Chr. Klerks, Elshout; 8e Th. Siegers, Herpt; 9e Jac. Kuijs, id.; 10e H. de Louw, Waalwijk; lie W. de Kort te Herpt; 12e J. van Buul, Vlijmen; 13e J. v. d. Wercnberg, id.; 14e H. Teeuw- sen, Elshout; 15e C. de Jong, Waal wijk; lGe Ph. Pullens, id.; 17e A. v. d. Gouw, id.; 18e W. van de Wiel, Els hout; 19e A. van Buul, Vlijmen; 20e W. de Louw, Waalwijk; 21e J. de Leijer, id.; 22e Jos. van Huiten, id.; 23e C. de Kort, Herpt; 24e Nol Klerks, Elshout, 25e W. de Graaff, Waalwijk; 26e A. van Hool'f, Heusden; 27e A. de Kort, Elshout; 28e De Nu its, id.; 29e J. Loeff, Waalwijk; 30e A. de Leeuw, Heusden; 3le H. van de Wiel, Els hout; 32e v. d. Bosch, Vlijmen; 33e Jac. Teulings, Waalwijk; 34e G. Wouters, Elshout; 35e G. van Engelen, Vlijmen; 36e A. v. d. Oever, Heusden; 37e J. v. d. Wiel, Elshout; 38e A. Baijens, Waalwijk; 39e B. van Dongen, id.; 40e H. Maas, id.; 41e J. van Beijnen, id.; 42e H. v. d. Pot, Herpt; 43e J. v. d. Wiel, Elshout; 44e D. Kops, Kaats heuvel. Winnaar van den kastelijnsprijs werd de heer C. de Kort, Herpt. Festival. Bij gelegenheid van hel 35-jarig bestaan uer Kon. Eik. Harmonie »De Volharding» is op 27 en 28 Juni in Drunen een groolsch mu ziekfeest georganiseeru dat gehouden zal worden in den tuin van den heer Th. Elshout. Ruim een twintigtal muziek- en zanggezelschappen zuilen deelnemen aan uit festival. De opening heell plaats Zaterdag middag om hall vier in den tuin van calé Elshout, door den Voor- zilter van het Festivabcomité den heer P. Jansen. Op dien dag nemen deelFanfare «Eendracht maakt macht» Elshout; Mannenkoor »Zang en Vriendschap» Drunen Fanlare «Kunst na Arbeid» 's Grevelduin—CapelleLiederlatei »Tot Bloei der Toonkunst.» Baard wijk Fanfare »Sirena» Vrijhoeve— Capelle; Mannenkoor «Oefening haart kunst» Nieuwkuijk Chr. Gem. Zangvereeniging «Vooruitgang zij ons doel» te Besoijen. Te ongeveer 8 uur zal het avond concert aanvangen dat verzorgd wordt door de meermalen bekroon de en alom bekende Kon. Erkende Harmonie »Sophia's-vereeniging» te Loonopzand niet medewerking van het Mannenkoor «Zang en Vriend- schap» te Drunen. Op Zondag 28 Juni heeft het eigenlijke hondslestival plaats. De olficieele opening van deze dag heeft plaats op het gemeentehuis door burgemeester Mr. R. Til. van der Heijdenwaarna onder leiding van den heer A. van Huiten de feest— marsch zal worden uitgevoerd door de aanwezige vereeuigingen, waarna naar het feestterrein gelrokken wordt, alwaar de concerten on middelijk een aanvang zuilen nemen Het openingsconcert geelt »De Volharding», waarna nog coucer teeren: Harmonie »St. Cecilia» Haar steeg; Harmonie »De Eendracht», Herpt; Zangvereeniging Vrienden kring», Haarsteeg; Harmonie »De Eendracht» van Onsenoort en Nieuw kuijk Fanfare »Tot Onderling Ge noegen», Engelen; Harmonie «Jon. gens— Congregatie» Drunen; Zang vereeniging «Vlijmensch Mannen koor», VlijmenHarmonie «Concor dia» Vlijmen; Liedertafel «Oefening en Vermaak», Waalwijk en Fanfare »Concordia», Berkel Enschot. Te ruim acht uur zal het groot Sluitingsconcert gegeven worden door de Kon. Erk. Harmonie »Con cordia» uit Loonopzand. Vele autoriteiten uil Drunen e.o. toonden hun sympatnie voor de vereeniging door zitting te nemen in het Eere comité, waarvan Eere voorzitter is Graaf Hegman d'Oultre- mont te Brussel en Voorz. Mr. R. J. Th. v d. Heijden, burgemeester van Drunen. De kermis kostte? Naar aanleiding van de staat dei- Rijkspostspaarbank vernamen wij dat in Juni werd ingelegd f5948,40 en terugbetaald fl4682;02. In normale gevallen zijn deze posten ongeveer even hoog. Bijna f9000.— werd dus terugbetaald aan de z.g. kermispotten, zoodat de kermis te Drunen ongeveer een f 10.000.zal hebben gekost? St. Franciscus-gesticht. Tot bedienaar der geestelijkever zorging in 't St. Franciscus gesticht is benoemd oud pastoor O. A. Schellekes van BerkelEnschot, momenteel rustend-past. te Heesch. Broeder Lambertus werd over geplaatst van 't succursaal huis te Hatert naar 't gesticht alhier. Konijnenroover. Een in 't wild loopende hond heell groote schade aangericht on Ier de konijnen bij enkele inwoners.. Bij Merkx werd een stevig hok van zijn plaats gesleept en daarna geplunderd, terwijl bij van Drunen een zestal konijnen werden vermist. B. V. L. De afdeeling voor de B. V. L. alhier hield Zondag een algemeene vei gadering 111 de iUeis|es Congre gatie onder leiding van den lieer Elevens en leider M ue Wil. Be sloten werd a.s. Zondag t schiet seizoen te openeu, waarhij bepaald werd dat 3 wedstrijden moet worden nieegescholen, waarvan de laatste verplicht is om voor prijzen in aan merking le komen. De schutters werden naar bekwaamheid m drie klassen ingedeeld. Aan de schiet baan zullen verbeteringen worden aangebracht. Been gebroken. 't Zoontje van A. v. d Leur kwam van achter een kar uit geloopen en kwam onder de auto van vrachtrijder v. O. uit Waalwijk. 't Geval liep wonder goed af want de kleine had slechts een been ge broken benevens enkele ontvellingen aan handen en gezicht. T Had zijn leven kunnen kosten. Geslaagd voor Piano M.O. Dorpsgenoot Jo Veihoeven slaagde Dinsdag j.l. te Rotterdam voor het piano M. O. (tevens eind diploma) van het Toonkunstconservaiorium te R'dam, directeur Dr W. Pijper. De geslaagde genoot de opleiding van Fons Dusch te Rotterdam. ELSHOUT. Rijvereeniging „De Echo". De bovengenoemde rijvereeniging van Drunen en Elshout behaalue op 't concours te Maaren den eerste prijs, waarmede zij een klasse pro moveert in de ruitersport en thans in de tweede klas zal gaan uit komen. Een mooie piestalie. In de R.K. Kerk alhier is men thans aangevangen met 't plaatsen der twee laatste gebrandschilderde ramen, voorstellende «De Tien Ge boden Gods». Wanneer deze geplaatst zijn dan is deze serie compleet en zal dit een prachtige verfraaiing van het kerkgebouw betekenen. Tijdens 't hevige onweer dat Maandagmorgen boven onze plaats woedde, sloeg 't hemeivuur op een aantal alleen staande boomen in de z.g.n «Hel», eigendom van den heer A. Verhoeven. Vier dezer boo men werden geheel versplinterd De heer Teuling was op enkele meters afstand op 't land aan 't werken, doch als door een wonder ontkwam hij aan een treilen van 't hemelvuur. De huiseigenaren, legen wien, door 't niet aansluiten hunner wo. ningen bij de waterleiding maat schappij, proces.vei baal was opge maakt, zijn beboet met flO,— Wederom is tegen andere niet* aangeslotenen proces verbaal opge maakt, zoodat ook zij eerdaags voor 't «Groene Hekje» zullen verschij nen. Met de afgraving van den Rommegatschen dijk alhier »s men thans zoo ver gevorderd, dat men aan 't eeiste woonhuis genaderd is. Aangezien de vei schillendeeigenaren van de bermen van den weg den vrijkomende grond opeischen, is de ophooging aan de Molenkade ge slaakt. Al de te werkgestelden zijn thans naar voornoemden weg ver plaatst alwaar de bermen worden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5