INGEZONDEN STUKKEN. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. RAAMSDONK. Sprang-Capelle. KAATSHEUVEL. Een nieuwe Vinding! opgehoogd. Met de verharding van het wegdek is men reeds begonnen 75-jarig jubileum van 't Klooster der Eerw. Zusters van Liefde te Dussen. Geheel onopgemerkt en aan slecnts weinigen bekend, is er voor Dassen Zondag j.l. een dag voorbij gegaan, die met gulden letters 111 ue historie van 't U.K. onderwijs te Dassen in het algemeen en in zonderheid in de geschiedenis van 't Klooster der Eerw. Zusters, zal worden aangeschreven. Met reent kunnen we zeggen«geheel onop gemerkt en aan slechts weinigen bekend«, want inderdaad was hel aan slechts enkelen bekend dat het Liefdegesticht alhier op den 21ste Juni in 't jaar 1861 werd gesticht en dit heuglijk feit werd thans Zondag j.l., dus 75 jaar later, in intiemen kring herdacht, üp uil drukkelijk verlangen der ^erw. Moeder Overste was aan dit feil geen algemeene bekendheid gegeven, waaraan de tijdsomstandigheden wel voor 't grootste deel schuldig zijn. Hierdoor werd aan de parochi anen de gelegenheid ontnomen hun verschuldigde dankbaarheid, voor al 't werk dat de Eerw. Zusters gedurende dit lange tijdsbestek voor onze parochie en de parochianen gedaan hebben op duidelijke wijze te beloonen. Inderdaad zijn zij nu niet in de gelegenheid geweest dit op een naar buiten uitstralende wijze te doen, doch innerlijk door 'tstorten van een vurig gebed, opdat 't de Eerw. Zusters nog vele jaren ge geven mogen zijn hun moeizame en zware arbeid met vrucht te volbrengen, daartoe zijn wij allen in de gelegenheid 'n Gebed tol God gerient met dankbaarheid voor al 't geen aan ons parochianen ge geven is door 't liefdevolle werk der jubileerende kloosterlingen, kan zijn doel niet missen. Stoffelijke ge schenken konden de Eerw. Zusters nu niet worden aangeboden, maar een gebed heeft voor hen dubbele waarde. Laten wij daarom allen God dankbaar zijn en den zegen ai- smeeken over 't ware liefdewerk der jubileerende Zusters Zooals we reeds meldden werd 't heuglijk feit slechts in intiemen kring gevierd. Des morgens werd door den ZeerEerw. heer Pastoor Jansen de Horion in de feestelijk versierde kloosterkapel een ld. Mis uit dankbaarheid opgedragen, terwijl ook des middags een Plechtig Lol werd gecelebreerd. Rustig en met Gods hulp hebben de Eerw. Zusters gedurende deze 75 jaren, zich aan hunne verschil lende liefdediensten gewijd. Het is ondoenlijk al de gebeurtenissen uil deze drie-kwart eeuw te releveeren, laten wij daarom volstaan met de voornaamste feilen. Op 21 Juni 1861 vestigden zich hier een tweetal Zusters uit Tilburg die 't onderwijs op zich namen. De Eerwaarde Moeder Overste Zuster Athanasia was onder deze twee en was derhalve de eerste Overste van het klooster. Zij overleed in 18o5. Dit was ten tijde van den ZeerEerw. Heer Pastoor v. d. Heijden, wellicht nog bij slechts enkele inwoners bekend. Na deze Moeder Overste zijn er begrijpelijk nog verschillende geweest. De Eerw. Moeder Zuster Bene dictine 1876 1891 en Moeder Enna 1896 1917, hebben hiervan het langst de waardigheid van Overste bekleed. Aanvankelijk wijdden de Eerw. Zusters zich uitsluitend aan het onderwijs, doch in 1872 werden ook weeskinderen opgenomen, welk aantal in 1877 zelfs 22 bedroeg. Den 20ste Januari 1873 werden de eerste zieken opgenomen, in het in 1872 gebouwde gasthuis, zoodat zij ook met deze taak werden belast. Steeds verder breidde 't Klooster zich uit en is tenslotte geworden hetgeen het nu is, 'n fraai klooster, met drie flinke meisjesscholen, gasthuis, patronaat en tehuis voor outen van dagen. Het aantal Zusters varieerde steeds, doch is nimmer hooger ge weest dan het huidige aantal, dat thans 12 bedraagt met als Moeder Overste de Eerw. Zuster Rigina. Wat de Eerw. Zusters geweest zijn voor de prachtige samenstelling der St. Antoniusparochie, is niet onder woorden te brengen. Veel te veel om op te noemen is 't werk dat zij hebben verricht. Laat ons derhalve eindigen met de wensch uit te spreken, dat zij nog lange jaren voor 't welzijn onzer parochie kunnen arbeiden. De uitslagen der Zondag j.l. op de Kanaaldijk alhier gehouden schietwedstrijden der Dussensche Burgerwacht luiden 1 P. van Schendel 92 p., 2 C Lensvelt 84 p., 3 J. Ansems 83 p., 4 G. Ramakers 82 p., 5 W. Donkersloot 80 p., 6 Joh. Domeni 80 p. Maximum te behalen punten 100. HANK. Maandagmoigen om circa 5 uur werd de arbeider VV. de Wit, wo nende alhier, dood op bed gevon den. Dr. van Vuure, uit Dussen die spoedig ter plaatse was.conslateeide dat een hartverlamming een einde aan zijn leven had gemaakt. De man woonde bij familie in en was 64 jaar oud. In de Maandag gehouden raads vergadering te Eethen is benoemd lot gemeenteontvanger de heer J. W. van der Meijden, ambtenaar ter secretarie. Door bouwvalligheid is Zondag j.l. de paardenstal van cien land bouwer C. S. ingestort. Het beteekent echter voor den landbouwer geen schadepost daar deze toch het plan had de stal al te breken. Onze stadgenoot W. Sassen Jr. slaagde voor eindexamen gym nasium. Donderdagmorgen circa 4 uur vertrok van hier per stoomboot de processie naar Brielle, begunstigd door heerlijk weer en begeleid door de Harmonie uit Elshout. Ruim 2oU pelgrims maakten den tocht mee. Na een zeldzaam mooie reis was men na een dag van devotie hier des avonds om 9 uur weer gearri veerd, terwijl er gezorgd was voor busgelegenheid in verschillende richtingen. Het carrillon is weer nagezien en tevens zijn er andere aria's op gekomen. Heel uur: »De dahlia». Half uur: «Limburg mijn Vader land»; op bet klein kwartier het voorspel van het half uur, op het groote dat van het heel uur. In de Heusd. Winkeliersver gadering kon geen besluit genomen worden tot aansluiting bij den kon. Ned. Middenstandsbond, waarom dat uitgesteld werd tot later, even zoo de verkiezing van een bestuurs. lid. Zaterdag werd door onzeV.V. Longa te R'veer gespeeld voor de comp. B. V. B. tegen de V.V. aldaar. Longa won met 2 0. -- Mej. Ma de Roon alhier is benoemd lot onderwijzeres in de handwerken aan de school te Eethen. Het concert door de R. K. Fanfare, Zondagavond gegeven, was bepaald een succes. De verschillende Nos. werden goed geblazen en de opkomst der luisteraars was grooter dan gewoonlijk. Ongetwiifeld hebben ze genoten, waartoe de prachtige zomeravond het zijne bijdroeg. De damclub V. D. verzoekt mee te deelen, dat desimultaanpartij op a.s. Zateidag te spelen door den heer A de Graag, vanwege het groot aantal deelnemers vervroegd is en aanvangt om kwart voor zes. Tot onderwijzeres aan de Op. School alhier is benoemd Mej. van Hoof uit Bergen-op Zoom. RAAMSDONKSVEER. Dezer dagen is alhier een dekzeil met 4 groentenkratten gevonden, die vermoedelijk van een auto zijn ge vallen. Terug te bekomen bij H. Heijblom alhier. De margarine is in het tijd vak tot en met 4 Juli a.s. verkrijg baar bij de volgende winkeliers F. M. A. Rooijackers, Wed. J. C. Schotl, H. P. Konings en Wed. L. Pruijssen. Zooals een ieder bekend is heeft onze Kon Erk. Harmonie «De Eendracht» op het Nationaal Concours te Kaatsheuvel op Hemel vaartsdag j 1. wederom een schit terend succes geboekt door in de le afd. den eersten prijs te verwer ven alsmede het hoogst aantal pun ten van het geheele concours en den directeursprijs. Zoowel de jury als het aanwe zige publiek was vol lof over de prestatie van onze harmonie en alle ingezetenen, zooals vooral tot uiting kwam op den huldigings avond, hebben medegeleefd met de vereeniging. Door dit succes nu, is onze har monie geplaatst in de atdeeling Uitmunleiiuheid en bet spreekt van zeil dat thans wederom zwaardere eischen aan het korps zullen wor den gesteld. Niet alleen zal gelet worden op de muzikale uitvoering der num mers maar ook zal uoor de ver eeniging er voor zorg gedragen moeten worden dat Ue bezetting van de vereeniging volledig is. Um aan dezen laalslen eisch te kunnen voldoen, is onze harmonie verplicht eenige instrumenten aan te schatten. Aangezien de kas der vereeniging verre van toeieikend is, doet de vereeniging een beroep op de inge zetenen om een bijdfcage te verlee- nen. Het lag in de bedoeling van de Harmonie Woensdagavond 24 Juni een muzikale wandeling door het Veer te maken, niet één straat zou worden overgeslagen, maar wegens het sterfgeval van een bestuurslid der harmonie de heer G. Simonis, gaat het niet door. De heer F. W. Delleman, wachtmeester-titulair bij de mare chaussees alhier, is met ingang van 23 Juni j.l- bevorderd tot Wacht, meester. De vorige week werd een koe vermist, die in eigendom toe- behoorde aan E. R. alhier. Maan dag is ze te Raamsdonk(dorp) op gespoord, alwaar ze in een weide liep bij andere koeien. Naar wij vernemen zijn Donder, dagavond op initiatie! en onder voorzitterschap van den Burgemees ter dezer gemeente enkele heeren samengekomen ter bespreking van het dit jaar te vieren Koninginne- feest, Wederom zal een feestcom missie woruen gevormd, terwijl wel vast schijnt te staan dat dit jaar wederom des middags volksspelen zullen plaats vinden en des avonds een concert zal worden gegeven. Als nieuwe attractie zal ook een vuurwerk worden afgestoken De dag der viering van den verjaardag van 11. M. de Koningin is bepaald op den verjaardag zelve, dus op Maandag 31 Augustus e.k. SPRANG. J.l. Vrijdagmiddag werd het lj^-ja- rig zoontje van v. d. M. alhier, toen t plotseling den rijweg opliep, door den wagen van dhr. B. overreden, met het ongelukkige gevolg dat het kind een der wielen over een beentje kreeg, waardoor dit werd gebroken en een pinkje van een der handjes geheel werd verpletterd. Door Dr. Winkelman, die spoedig werd ontboden, moest het pinkje worden geamputeerd, terwijl hij na het beentje gespalkt te hebben, overbrenging naar het ziekenhuis te 's-Bosch, noodzakelijk achtte. CAPELLE. In de Nieuwsliaat brandde het woonhuis bewoond door G. Ockers jl. Zalerdagmiudag totaal uit. De brandweer welke zeer spoedig ter plaatse was, wist door flink oplre den uitbreiding van den brand te voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar we ver nemen dekt verzekering de schade. Op een weiland van den heer A. A. Michael aan den Stationsweg werd j.l. Zaterdagavond door «Maat schappelijk Herstel», vereeniging voor boeren, tuinders en midden standers, een openluchtmeeting te gen de teeltbeperking, verplicht veilen en alle ongewenschte regee- ringsbemoeiïngtn in de bedrijven gehouden. De belangstelling voor deze bijeenkomst was niet bijster groot. De aanwezigen volgden met de meeste belangstelling de uiteen zetting van den spreker. De spaarkasvereeniging «Vele kleintjes maken één groote» houdt a.s. Zaterdagavond 8 uur haar jaarlijksche algemeene ledenverga dering in het calé van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwe vaart. Aan de orde komt o.m. de uitkeering der in den loop van het vereenigingsjaar gespaarde gelden. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid» neemt a.s. Zaterdag onder leiding van haar directeur, den heer Alb. Christ, deel aan het door de Harmonie «De Volharding» le Drunen te organiseeren festival. Kaatsheuvel, 23 Juni 1936. Duivensport. De K. C. C. gevestigd bij den heer Jan van Dun, hield Zondag een wed vlucht vanuit Compiegne in samenwer king met de Dongensche Postduiven- vereeniging. De eerste duif arriveerde welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid levens egaal mooi bro st en bruint: is AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. om 11.21.34 met een snelheid van 1041.9 m., de laatste geconstateerde om 12.19.37 met een snelheid van 881.90 m. De uitslag was: 1 C. in 't Groen, Dongen, 2, 36 L. v. Reijen, D., 3 C. v. Loon, D., 4, 40, 47 Jac. Vloemans, K., 5 J. v. Dongen, D., 6, 56, 66 L. Mosselveld, 7 A. Snoe ren, 8, 31 VV. Kemmeren, 9, 10 H. Em- men, D., 11, 52 C. Smits, D., 12, 50 P. Snoeren, 13 Groeneveld, 14, 15 C. Smans, D., 16 C. v. Boxtel, 17, 18, 23 Fr. v. d. Linden, 19, P. Vloemans, 20, 29 W. Sulsters, 21 H. v. Wanrooij 22, 28, 62, 77 J. v. Gooi, D., 24, 61 F. Stubbe, 25 W. Bergmans, 26 C. de Bondt, 27, 42 J. v. d. Linden, 30, 48 P. Stokkermans, 32, 67 C. Verboven, 33 J. v. Boxtel, 34 A. Goedhart, 35, 38 M. v. Boxtel, 37, 69 Vic. v. Disseldorp, D., 39 F. Franken, D., 41 L. Michielsen, D., 43, 51 Th. Ligtvoet, 44, 53, 78 G. v. d. Linden, 45 B. Kemmeren, 46, 71 B. v. d. Linden. 49 C. Kleijn, 54 Ch. Steenbergen, 55 H. Hendriks, 57 Fr. v. d. Assem, D., 58, 79 A. v. Rooij, 59 J. Kemmeren, 60 M. de Bondt, D,, 63 Jos Koenen, D., 65 M. v. d. Wee, D., 64, 70 A. Pruimboom, D., 68 C. v. d. Assem, 72, 81 A. Zacht, 73 J. Hoeve- naars, 74, 76 H. Ansems, D., 75 J. We- terings, D., 80 F. v. Dongen, D., 82 Jos Schrauwers. Examen Zangdipioma St. Gregorius-Vereeniging. Maandagavond werd alhier door de daartoe benoemde en door den voor zitter van de Dioc. St. Gregorius-ver- eeniging bekrachtigde commissie, be staande uit den Eerw. Pater v. d. IJsel, alhier, H. v. lersel, Waspik en J. Tuer- lings, alhier, examen afgenomen voor het Zangersdiploma der St. Gregorius- vereeniging. Het diploma werd uitge reikt aan de heeren A. Zwaans, Jac. v. Kuik, J. Kroot en A. v. Oostrum uit Kaatsheuvel en J. Dirksen, P. Gom- mers, H. Maas, A. Oosterwaal, C. Oosterwaal, P. Robben en Ant. Smul ders uit Berkdijk, Kaatsheuvel. ST. JOACHIMSMOER. Vrijdag had het jongste kind van den landbouwer K. alhier bet on geluk in een onbewaakt oogenblik van den Zolder te vallen, waardoor het kind een ernstige hersenschud ding opliep. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Smals uit Loonop- zand vond de toestand van de kleine zeer ernstig. Zondag was de toestand van het kind niet erger. Zondag had de tweede beker wedstrijd plaats tusschen de zes tallen van Willem Teil uit Beikdijk en Onderlinge Vriendschap alhier. Ook ditmaal was de uitslag ten gunste van het Kruisbooggezelschap «Onderlinge Vriendschap«. dat won met 278 punten tegen 270 punten voor Willem Teil. Daardoor werd de stand in dezen wedstrijd 576 punten voor Onderlinge Vriend schap uit de Moer tegen 560 punten voor Willem Teil. Reeds geruimen tijd heeft het nieuwtje van de mogelijke opheffing van de sedert 1916 alhier bestaande openbare lagere school wegens ver mindering van het aantal leerlingen de gemoederen in beweging ge bracht. Al waren de meeningen van allen in dit opzicht niet gelijk, het meerendeel zou dit feit zeer betreuren en wel op de eerste plaats voor het ongemak der school gaande jeugd vooral in den barren wintertijd, terwijl daarnaast ook staat een waardevermindering van de panden, die toch al van vele gemakken en gerieven als electrici- teit, waterleiding en bus of tram verbinding verstoken zijn De belangstellende inwoners heb ben op een daartoe uitgeschreven bijeenkomst getuigd van hun wel begrepen belang en op een enkele uitzondering na bewijzen gegeven, dat het wel en wee van de jeugd hun niet onverschillig liet ook al zou het ernstige opoflering vragen. En het mag hun een ware vol. doening zijn op de jongste raads vergadering te ondervinden, dat zelfs niet inwoners voor dit voor name belang opkwamen. Het gemis aan een eigen candilaat is daar door op de beste wijze vergoed, is gebleken voor de Moer geen groot gemis te zijn. De school is voorloopig gered, als de schoolbesturen der bijzondere scholen genegen zijn geen aanspraak te doen gelden op de hoogere ver goeding per leerling, welke de aan. stelling van een kweekeling met acte tot gevolg zou hebben. Daar door kan het onderwijs met toewij ding van het personeel voor de Moersche jeugd eenigszins voldoend gegeven worden, wat aan een een- mansschool als nu niet denkbaar is. (Buiten verantwoording van de Red.) DE RAADHUISKWESTIE. Naarmate een mensch omtrent eene bepaalde aangelegenheid minder goed ingelicht is of op een bepaald terrein minder deskundig is, wordt zijn ge zichtsveld kleiner, van een aan de orde zijnd probleem ziet hij maar een klein deel. Daarom neemt hij gemakkelijker eene beslissing en heeft snel een oor deel gevormd. Voor de handliggend is, dat dit ten koste gaat van de waarde dier beslissing of van dat oordeel. Zoo bleek op de laatste vergadering van Waalwijks Belang, om maar een ty pisch voorbeeld te noemen, dat een groot aantal heeren al direct een vast gezette meening hadden, terwijl de per soon, die door zijn werkkring en oplei ding wel als het meest deskundig in onze gemeente kan gelden, de heer v. Delft, verklaarde nog geen definitieve meening te hebben kunnen vormen, daar hem de noodige gegevens ontbra ken. Een ander typisch feit is, dat zoodra zich een gemeente-aangelegenheid van eenige importantie voordoet, zich een aantal personen opmaken om hun op zéér oppervlakkige motieven steunende meening luide le verkondigen in café s. kapperszaken enz. en er iedereen mee aan boord te komen, die binnen het be reik van het oog valt. Men ziet per sonen een activiteit ontwikkelen, die zij zelfs in hun eigen zaak nimmer ten toon spreiden. De psychologische verklaring hier van is, dat aan dergelijke behandeling van gemeente-aangelegenheden geen enkele verantwoordelijkheid verbon den is en men aldus geheel vrijblijvend mee kan bazen. Ook zijn er een aantal personen, die in zaken minder succes vol laveeren of wier meening door hunne resp. betere helften niet voor 100 op prijs gesteld wordt, die op deze wijze hunnen schade inhalen. Het terrein der gemeente-aangele genheden is hiertoe bij uitstek geschikt Aan elke kwestie zitten tal van kanten, die aanknoopingspunten bieden tot uitspraken, fantaseeringen, verdacht makingen, enz. Elke gemeente-aange legenheid biedt aan een aantal perso nen, die met overtollige energie zitten, eene gelegenheid tot ontspanning van de eerste orde. Dat de leiders in de gemeente zich van een onder dergelijken invloed ge vormde publieke meening weinig aan trekken, is verklaarbaar. Wat de raadhuisplein-kwestie zelf betreft, schijn het idee, dat we niet meer in een rijken tijd leven, moeilijk te kunnen doordringen. Bebouwing van het plein brengt de gemeente een finan cieel voordeel. Het voordeel is klein, doch de tijd kan zéér dichtbij liggen, dat we ook alle kleintjes noodig heb ben. Wanneer de zaken nog enkele jaren blijven gaan, zooals nu, dan ko men de gemeente-finantiën in een noodtoestand te verkeeren. Wanneer er dus principieel-esthetisch geen be zwaren tegen bouwen zijn en het oor deel van architect Kropholler, de bou wer van het stadhuis, behoudt m.i. ook wat men er tegen inbrengt, richtingge vende waarde, dan moet er gebouwd worden. Mocht er nog eens ooit zoo'n gou den tijd aanbreken, dat het huis der familie Wiesman kan aangekocht wor den en getransformeerd, dan kan men het nu te bouwen geheel nog wel af breken, zoo dat dan beter blijkt. Dat hangt er maar vanaf of er geld genoeg is, immers, geld, wat stom is, maakt recht, wat krom is. Zoo ver zijn we echter nog niet, nog lang niet, het gaat nog altijd juist de andere kant op. Wat betreft de Gruijter of van Hilst meen ik, dat de gemeente zich moet onthouden van alle subjectieve facto ren en alleen moet vragen, wie brengt de gemeente het meeste geld in het laadje. GEMEENTENAAR. Nog is het niet te laat. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken onder, staande in Uw blad te willen opne. men. Dank bij vooibaat Het voorstel van Burgemeester en Als men als juist accepteert wat bovenstaand epistel als vaststaand opdient, dan wordt bet steeds moeilijker om voor z'n overtuiging en meening uit te komen. Want wanneer is men in zoo verscheidene zaken die aan de orde ko men deskundig? Zijn de voorstanders ten deze dan allen wel deskundig? Hier is het nu toch niet zoo heel moeilijk, dunkt ons, want men behoeft toch niet heel des kundig te zijn om te kunnen constateeren, dat er door deze bebouwing een groot stuk van het plein en raadhuis aan het oog onttrokken wordt en dat men liet leelijk en jammer vindt dat daar op dit mooie plein een winkel wordt ge bouwd, die dit aan het oog onttrekt. RED.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6