Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. nare Hoofdpijn AKKERTJES KANTONGERECHT. Wij herinneren DRUNEN DUSSEN. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. RAAMSDONK. de P.T.T. verrichtte de openings plechtigheid van dit moderne om- roep-bedrijt, het beste geoutilleerde van Europa en deelde mee dat H. M. de Koningin, den directeur, den heer W. Vogt had benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. HANDELSBETREKKINGEN MET HONGARIJE. De tusschen Nederland en Hon garije tot stand gekomen regeling, welke de bedoeling heeft, de uit breiding van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen te bevorde ren, is Dinsdag j.l. te Boedapest geteekend. VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT IN HOTELS. Naar gemeld wordt, overweegt de minister van sociale zaken het ne men van een proef inzake het verkrijgbaar stellen van versch ont- bijtbrood in hotels. De bedoeling hiervan is vooral, tegemoet te komen aan eventueele bzwaren van vreemdelingen, die gewend zijn versch brood bij het ontbijt te gebruiken. De minister heeft daarom goed gevonden, dat door de arbeidsin spectie op verzoek van de daarvoor in aanmerking komende hotelhou ders vergund wordt, dat de bakkers, van wie zij het voor hun gasten bestemde ontbijtbrood betrekken, de benoodigde' hoeveelheid van 8 uur v.m. af mogen vervoeren en aan die hotels afleveren. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Het bestuur van de reedersver- eeniging te IJmuiden deelt mee,dat met zoo goed als algemeene stem men is besloten om lot oplossing van het hangende conflict een voor stel te doen aan de vier vakorgani saties, waarbij voor de kustbooten de oude loon- en arbeidsvoorwaar den zullen worden gehandhaafd en de nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden dus alleen voor de groote booten van kracht blijven. Door dit voorstel worden de groote be zwaren van de bonden weggenomen. In reederskringen verwacht men dat dit voorstel zal worden aange nomen. Er worden althans reeds stoomtreilers klaar gemaakt om zoo spoedig mogelijk naar zee te kun nen vertrekken. STAKING ONDER ERWTEN PLUKKERS TE HALSTEREN. Donderdag is te Halsteren een wilde staking uitgebroken onder de erwtenplukkers. De staking omvat ongeveer zeshonderd mannen, vrou wen, jongens en meisjes. Zij eischen uitbetaling van hoogere uurloonen. Deze staking kwam niet geheel en al onverwacht. Er heerschte reeds eenigen tijd ontevredenheid onder de erwtenplukkers in deze streek. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. In de Donderdag te Genève ge houden zitting van de Assemblée heeft minister De Graetl het stand punt van de Nederlandsche regee ring weergegeven ten aanzien van de sancties. De Minister zeide o.m. De toepassing van art 16 van het Volkenbondsverdrag in het Itali aansch-Ethiopisch conflict heeft niet tot het beoogde doel geleid. Ons plaatsende op den bodem der feiten zijn wij genoopt te erkennen, dat de Volkenbond onmachtigis geweest om Abessinië te beschermen tegen een daad, die alle leden, op een enkele uitzondering na, als een aanval hebben beschouwd. In de huidige omstandigheden moeten wij, gezien de houding der groote mogendheden en ondanks alle teleurstelling, dat dit tekort schieten van den bond ons veroor zaakt, erkennen, dal de handhaving der sancties tegenover Italië verder nutteloos zou zijn. Op dien grond vereenigt Neder land zich met het voorstel de sanc ties op te heffen op een nabij lig gend tijdstip, dat in onderling overleg zal dienen te worden be paald. er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd kan krijgen voor 10 cent per weekeveneens in Drunen, Sprang, Vrijhoeven, Capelle en Waspik. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maag! Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumatische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. fJederiandsch Smaakloos ouwer-omhulserötïtf Product poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen.' Per 12 si. 52 ct, Zakdoosje 20 c&' AKKER.CACHETS DEN BOSCH. Uitspraken. De kantonrechter wees de volgende vonnissen: P. C., Eethen, iemand in beweging belemmeren, 25 boete. H. S., Waspik, rundveebesluit 5 boete. C. v. B., Kaatsheuvel, verblindende verlichting 5 boete. M. V., Sprang rijwiel zonder reflector 3 boete. R. v. M., Waalwijk, loopen over wei land 3 boete. Ja. R., Drunen, rij den over trottoir, 3 boete. G. E., Drunen, arbeidswet 15 boete. C. K., Waalwijk, niet behoorlijk uitwij ken 2 boete. T. H. Dussen, on deugdelijke remmen 5 boete. S. A. v. V., Sprang, geen richting aangeven 3 boete. L. D. H., Waalwijk, rij wiel zonder bel 2 boete. E. A., Heusden, rijwiel zonder rem, 3 boe te. B. van E., Vlijmen, rijwiel zon der licht 3 boete. T. J. B., Vlijmen rijwiel zonder licht 3 boete. - A. J. v. d. L., Heusden, rijwiel zonder licht 2 boete. Op weg naar het kerkhof bekeurd. A.- B. uit Heusden moest terecht staan omdat hij gereden had met een auto met ondeugdelijke remmen op 18 Maart j.l. over den Vlijmensche weg bij Den Bosch. Verdachte zelf was niet verschenen, maar voor hem kwam als gemachtigde Mr. van Ommeren uit Heusden. Deze verklaarde, dat verdachte de auto juist naar het auto-kerkhof wilde brengen, en dat hier dus het tragische voorval plaats vond, dat 't vehikel le vend werd begraven. Hij had ook een brief ten bewijze, dat de wagen zijn laatste rit naar den slooper deed. Een half jaar lang was de auto al niet meer gebruikt en het was dus niet te ver wonderen, dat de remmen niet meer deugden, maar de schikking van 30 was toch wel hoog, waar het heele ding niet meer dan 40 meer had opge bracht. De Ambtenaar van het O. M., Mr. Ailing, vond 't geval echter noch tra gisch, noch exceptioneel. Het kwam wel meer voor, dat auto's op weg naar den slooper, niet meer in conditie wa ren en daarom proces-verbaal werd opgemaakt. Spr. vond, dat 't er niet op aankwam, of men nu overreden werd door een auto, zonder behoorlijke rem men, die gesloopt ging worden, of door een die nog een tijd zou blijven rond rijden. Hij eischte 40 boete. Uitspraak over een week. POLITIERECHTER. Een clandestiene aansluiting. P. S., schoenmaker te Waalwijk, had zich te verantwoorden wegens diefstal van electrische energie, gepleegd in Januari en Februari j.l. ten nadeele van de Waalwijksche radio-centrale. Hij. was verhuisd en had in zijn nieuwe woning de stopcontacten aan getroffen van de Radio-centrale, waar op de vorige bewoners van het huis aangesloten geweest waren. Het schijnt dat men in Waalwijk in een zoodanig geval niet of niet steeds de aansluiting verbreekt, zooals dat in andere plaatsen met Radio-centrale's te doen gebruikelijk is; hoe dat zij, ver dachte stak zijn stekker in het stop contact en had muziek, eerst drie sta tions, maar later gaven er twee geen muziek meer. Getuige Cornelis Kila, merkte dat er ergens storing was en ontdekte zoo deze clandestiene aansluiting. Verdachte beweerde dat hij noch het lidmaatschap, noch 't betalen van con tributie had geweigerd; er was niemand bij hem geweest en hij liep niemand na met betalingen. Hij zeide, dat anderen ook deden als hij. Gelet op de omstandigheden werd hij veroordeeld tot de lichte geldboete van 10, conform den eisch. Diefstal van fietslantaarn. L. ten Br., arbeider te Eethen, moest voor het hekje komen, omdat hij een lantaarn van een fiets had afgehaald, welke bij de bioscoop stond. Hij zei, dat hij zulks had gedaan, om dat hij er graag een had. De Officier van Justitie vond dit een ergerlijke mentaliteit; men denkt maar ik heb graag dit of dat en direct is men klaar om 't van een ander te stelen! Hij eischte 14 dagen gevangenisstraf. Verd. werd veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Ongeschetst kalf. H. C. S. uit Waspik stond terecht wegens overtreding van het crisis- rundveebesluit. De controleur had een ongeschetst kalf bij hem aangetroffen. Het dier was pas op de wereld en ver dachte had het ook direct daarna ver kocht voor 40.—. Dit nam echter niet weg, dat hij in overtreding was en hij werd conform den eisch veroor deeld tot de lichte geldboete van 5 of 5 dagen hechtenis. Een lastig heerschap. Paulus C. uit Eethen moest zich ver antwoorden, omdat hij op 9 April j.l. 's avonds op den weg van Heesbeen naar Doeveren met zijn rijwiel Frans Nouwens in zijn beweging belemmerd had, door hem in te halen en ter zijde te dringen, zoodat hem niets anders te doen stond, dan tijdig afstappen of de sloot inrijden. ,,Hij heeft mij ingehaald en kwam links naast me rijden!'' zei verdachte. ,,Hij heeft nogal eens de gewoonte iemand lastig te vallen over zijn geloof. Hij sloeg naar mij met een stok en die heb ik toen gegrepen! Dat is alles." Maar volgens de getuigen was 't wel wat anders gegaan: Nouwens en zeke re Kuypers reden naast elkaar, en ver dachte drong Nouwens op den sloot kant aan bij het passeeren. Verdachte had de stok gegrepen, die achter op de bagagedrager van N. lag gebonden en wou dat Kuypers doorreed, „dan zou hij N. wel eens afmaken!" De Ambtenaar van het O. M. zeide, grooten lust te hebben, om verdachte ook eens in zijn vrijheid te belemmeren en hem een dag of zes achter slot te laten zetten. Maar hij wilde het nog eens bij een geldboete laten en eischte 25 boete of 25 dagen. ,,Ik hoop dat je nu fatsoen leert!" al dus de Kantonrechter, die uitspraak deed conform den eisch. KRIJGSRAAD. Voor den Krijgsraad stonden terecht: M. P. B., oud 19 jaar, geb. te Hedik- huizen, g. d. s. 5-1-17 R.I. te Venlo, beklaagde heeft op 12 April 1936 te Venlo, nadat de korporaal v. d. Berg hem had gelast op den openbaren weg bij hem te komen, daar beklaagde dien meerdere zonder te groeten was ge passeerd, geweigerd aan dat bevel te gehoorzamen, en nadat die korporaal had gelast zijn naam op te geven, even eens geweigerd te gehoorzamen. Verdediger Mr. Adelmeyer. Conform den eisch veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. H. C. van R., 21 jaar, geb. te Loon op Zand, g. d. korporaal, 2-3 R. V. A. te Breda, Beklaagde wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan: dat hij op 22 April 1936 te Breda als militair getuige zijnde dat een min dere uit een kribbekistje een doosje sigaartjes wegnam met het oogmerk, dat doosje sigaartjes toe te eigenen, niet de noodige maatregelen van ge weld naar vermogen heeft genomen ter voorkoming van dat misdrijf. Eisch: 1 week gevangenisstraf met verlaging van rang. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk. Rij kspostspaarbank. In de maand Juni werd voor de Rijkspostspaarbank op het kantoor al-% hier ingelegd: /il.075.93 en terugbe taald: ƒ1121.83. Toen mej. C. Merkx zich Donder dagmorgen per rijwiel naar haar werk begaf, kwam zij door een onfortuin lijke manoeuvre van haar voertuig te vallen en liep daarbij een ernstige armfractuur op. Dokter van Seters verleende genees kundige hulp. De oprit naar het station. Deze oprit is geruimen tijd, of lie ver, zoolang het veilinggebouw op haar huidige plaats staat een ware ver- keersmoeilijkheid geweest. Om dezen oprit op of af te rijden, moest men steeds twee zuiver haak- sche bochten maken. Door verbree ding der bermen en het verplaatsen van enkele boompjes heeft men een en ander belangrijk verbeterd en daar mede het vele en zware verkeer van en naar de veiling een dienst bewezen. Baldadigheid. De jeugd houdt zich hier momen teel bezig met zich vrijen toegang te verschaffen tot hoven en velden, waar fijne rijpe aardbeien te pronken han gen. Voor de politie is het onmoge lijk om een oog in het zeil te houden over de uitgestrekte landerijen der ge meente Drunen. Per fiets trekken zij er op uit om zich te goed te doen aan andermans spullen. De fiets wordt langs den weg gelegd en zij sluipen het veld in. De eigenaar is op zijn hoede en bespiedt zijn aardbeitjes en zoo gebeurde het dat enkele jongelui rustig mooie aard beien aten en plukten, terwijl de eige naar daarvan hun fietsen meenam naar zijn huis. Dit bleek een radicaal middel te zijn want met tranen in de oogen en een zeer zwaar gemoed kwam de aard- beiendief zijn fiets alstublieft terug vragen, waarbij hem wel een en an der verteld zal zijn geworden omtrent het geval „eigendom". Handboog „Constantia". Zondag a.s. zal de handboogschut terij Constantia, gevestigd in het café van Th. Elshout, haar jaarlijks Ivo- ningschieten houden, waarbij de hui dige koning Jos. van Leest zijn waar digheid te verdedigen zal hebben. Onder voorzitterschap van den heer G. Raams te Dussen hield de Ring Al- tena Zuid van Jongelingsvereenigin- gen op Gereformeerden Grondslag een algemeene ledenvergadering. Op deze vergadering waren 5 aangesloten ver- eenigingen met een totaal van 06 le den aanwezig. De heer J. van der Stelt van de af- deeling Nieuwendijk hield de eerste bespreking en had als onderwerp ge kozen „De Gemeente van Jerusalem". De heer G. Raams van de afdeeling Dussen hield de tweede causerie en wel over: „Eenmaal Jong". Op beide onderwerpen volgde een geanimeerde bespreking, terwijl over het laatste onderwerp de heer v. Rijs- bergen nog het woord voerde. Het was een vruchtbare vergade ring, waarop bleek dat het peil der vereenigingen steeds crescendo gaat. Maar ook het ledental is steeds stij gende, zoowel voor den Kring, als voor de vereeniging individueel! De Kring kon zelfs een nieuwe afdeeling inschrij ven n.l. Babiloniënbroek. Op Zaterdag 4 Juli a.s. houdt het District Den Bosch van Anti-Revolu tionaire Propaganda Vereenigingen hare Landdag te Almkerk. Op dezen Landdag zullen de navolgende spre kers het woord voeren; C. B. v. d. Wal, 's-Bosch, openingswoord; Zijne Exc. Luit.-Gen. L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage; Mr. G. A. Diepen horst te Zeist en Ds. E. J. Beens te Hedel, welke het slotwoord zal uit spreken. Onder dit district behooren de A.R.- vereenigingen uit de omgeving van 's-Bosch, het Land van Heusden en Altena en de Langstraat, zoodat bij gunstig weer het niet aan belangstel ling zal ontbreken. Met het verbeteren van den Pro vincialen weg DussenWerkendam worden nu groote vorderingen ge maakt. Dagelijks zijn een 3-tal stoom walsen bezig dit traject, na het geheel te hebben omgewoeld, te verharden. Alle oneffenheden moeten verdwijnen, waarvoor onafgebroken enorme hoe veelheden steen, keien en verdere be- noodigdheden worden aangevoerd. Bij verscheidene landbouwers worden de deuren der landbouwschuren opge knapt, daar deze, door het omhoog brengen van het wegdek niet meer functioneeren. Binnen enkele dagen zal men aanvangen met het aanbrengen van een deklaag van teerslakken of teersteenslag, hetwelk is opgedragen aan de aannemers C. P. de BontChr. Schapers te Raamsdonksveer, voor de som van 37.390. HANK. Door Oen gem.-veldwachter Keiler is proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer J. S. alhier, die, terwijl hij per rijwiel over den Buitendijk al hier reed, twee paarden in draf aan de hand meevoerde. Dat door derge lijke handelingen op dezen drukken weg de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht, behoeft niet te worden gezegd. Tegen dergelijke wets overtreders treedt de politie dan ook streng op. Maandag j.l. had de fabrieksar beider A. van der Pluijm alhier, het ongeluk op de papierfabriek De Maas mond alhier een zwaar pak papier op een zijner voeten te krijgen door een val. Hij brak daarbij zijn voet ter hoogte van den enkel. Dr. van Vuren uit Dussen verleende geneeskundige hulp. Hij zal geruimen tijd rust moe ten houden. Donderdagvoormiddag j.l. reed' de autoverhuurder B. van hier met zijn auto over den provincialen weg aan de Korn alhier. Plotseling kwam het 2-jarig zoontje van den heer v. U. uit de woning geloopen en liep pardoes voor den door B. bestuurden auto. Het ventje kwam op den bumper van den auto terecht, waarop B. die niet hard reed, onmiddellijk stopte. Het kind viel van den bumper op den weg en bekwam wonder boven wonder bijna geen letsel. Op de O.L. School alhier is de heer Ant. Dekker, die eenigen tijd geleden te Gorinchem slaagde voor onderwij zer, werkzaam als kweekeling met akte. DRONGELEN. De Meisjesvereeniging Dorkas heeft per touringcar een uitstapje gemaakt naar Walcheren, waar zij de Zeeuw- sche kleederdracht en het schoone landschap hebben bewonderd. Zij heb ben veel op hun tocht gezien en reus achtig genoten, mede begunstigd door het schoone weer. Het aantal werkzoekenden, inge schreven bij den agent der arbeidsbe middeling in deze gemeente, bedroeg op 1 Juli j.l. 119. Hiervan zijn er 31 bij de werkver schaffing geplaatst. De jaarlijksche kermis zal in deze gemeente worden gehouden van 25 28 Juli a.s. Naast diverse gebak-, pa ling-, galanterie- en suikerkramen zul len op het kermisterrein plaats heb ben: zweefmolen, autoskooter, rups- baan, miniatuur racebaan, lijntrek- en vliegbomsport, globe-steilwand, lucht- schommel, schiettent, fietsmolen, cake walk en circus-variété. Predikbeurten op Zondag 5 Juli 1936: Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. Evangelisatie Eben Haëzer te R'veer des v.m. 9,30 uur en des nam. 2 uur de heer v. d. Ent uit Aalst. In Gorinchem slaagde voor de Akte L.O. onze stadsgenoot, de heer G. Bou- inan, leerling der Chr. Kweekschool voor Onderwijzers. Dinsdagavond gaf de Heusden- sche Fanfare haar eerste zomer-uit- voering op de Vischmarkt. Begunstigd door prachtig weer, trok zij zeer vele bezoekers, die met belangstelling luis terden naar de vertolking van het met zorg gekozen programma. Zaterdagmiddag speelt alhier de voetbal vereeniging uit Andel tegen de voetbalver. Longa, Heusden. Donderdagmorgen circa 10 uur is de woning van P. van Suijlekom, in de Molenstraat, die de brandweer giste ren met veel moeite heeft weten te behouden, ook nog een prooi der vlam men geworden. De familie was juist bezig de meu bels, die men Woensdag uit het huis Volgens recept van Apotheker Dumont Ongeval.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6