Plaatselijk Nieuws Studeren of niet studeren üöo*L cU qpeu Zaterdag 4 Juli 1936 No. 54 De Echo van het Zuiden Derde Blad. Kermisprogramma R. D. B. THEATER maakt plaats OE NIEUWE BEVOLKINliil/üiJrtSürtRIFTEN. Aldus luidt de titel van een inte ressante brochure van Dr. J. Luning Prak, leider van een instituut voor beroepskeuze te 's Gravenhage. over de toekomst-mogelijkheden van de academische studie in Nederland. Een enquête, door bijna 70 des kundigen op diverse studieterreinen ingesteld, heeft aangetoond, dat er nu reeds een bedenkelijk overschot van academisch afgestudeerden be staat en dat dit over 5 jaar nog veel erger zal zijn. Dit wil niet zeggen, dat ieder universitair student voor taan alle hoop op een goede toe komst moet laten varen, maar wel, dat Ouders wel eens goed moeten overleggen en bij deskundigen te rade moeten gaan, alvorens zij hun zoons voor de universiteit zullen bestemmen. De kinderen moeten buitengewone begaafdheid en studie lust bezitten, de ouders zelf finan cieel uithoudingsvermogen om hun studerend kind minstens tot zijn '25e levensjaar te onderhouden, waar schijnlijk tot zijn 30e levensjaar te ondersteunen. Van de in 1931 en later afgestu deerde, dus voor alle examens ge slaagde juristen, heeft bijna de helft nog geen 11. 20 per week inkomen. De universitaire studie kostte min stens fl. 30 per week Voor artsen is de toekomst niet zo donker, vooral niet in het zuiden, omdat daar nog vele kinderrijke gezinnen worden geteld, maar de deskundige commissie moest ook over de toe komst—mogelijkheden van onze artsen 'n pessimistisch oordeel vellen: van de reeds gevestigde jonge artsen heeft 60°/0 nog niet het minimum inkomen dat voor'n arts noodzake lijk worJt geacht, (f5000 per jaar.) Het zou mij te ver voeren, om aan de hand van bovengenoemde brochure, na te gaan in hoeverre de toestand bij andere academische beroepen beter (b.v. landbouwkun dig ingenieur) of nog slechter is, (b.v tandarts, of scheikundig inge nieur.) Wanneer de toestanden wat beter worden, zullen er ook meer plaat singsmogelijkheden voor intellectu elen geopend worden, maar dan staat tevens een leger van werkloze intell' ctuele klaar om te solliciteren! Laat iedere ouder reeds bij de keuze van een Middelbare school rekening houden met de volgende eindconclu sie van bovenbedoelde commisssie: „In het algemeen blijkt de verhou ding op de arbeidsmarkt der acade misch gevormden, zoals deze zich vermoedelijk in de eerstvolgende vijf jaren zal ontwikkelen, van dien aard, dat het aanbod van afgestu deerden bijna tweemaal zo groot is, als de behoefte der maatschappij aan universitair geschoolde arbeids krachten." Voor rechts, en letterkundige studiën is gymnasium A de aange wezen voorbereiding. Voor wis—, natuur- en geneeskundige studiën gymnasium B of H. B. S. B. Het gymnasium is in ons land zuiver voorbereidend hoger onder wijs en houdt geen rekening met de eisen van het maatschappelijk leven. Het behoeft geen betoog, dat 'n gymnasium in Waalwijk geen reden van bestaan heeft. Een H. B. S. B. zou er wel op zijn plaats zijn, omdat 't onderwijs, daaraan gegeven, een min of meer maatschappelijk karak ter draagt. (.In de laatste tijd s eeds minder.) De school te Waalwijk is in een tijd van commerciële en in dustriële hoogconjunctuur opgericht en heeft daardoor van den beginne af 'n maatschappelijke grondslag gehad. De leerlingen, die de 3-jarige onderbouw hebben doorlopen, kun nen ook hun studies voortzetten aan een andere middelbare school, kweekschool of middelbare tech nische school. De volledige 5 jarige inrichting leidt niet enkel op voor 't praciische leven, maar geeft tevens een geschikte voorbereiding voor hogere economische studie (handels hogeschool) of notariaat, belasting wezen enz. Het is wel opmerkelijk, dat ook nu nog steeds emplooi is te vinden voor afgestudeerde handelshoge schoolstudenten of bezitters van de acte Boekhouden M. O., liefst aan gevuld met één of meer Middelbare acten Staatswetenschappen. Het is misschien van belang hierbij op te merken, dat voortaan een diploma Mulo A of B of een zoge naamd handelsmulo diploma of de onderwijzersacte niet meer voldoen de zijn om te studeren voor een Middelbare acte, welke bevoegdheid geeft om les te geven aan een Mid delbare school met 5 jarige cursus (b.v. Boekhouden M. O Ik moge er ten overvloede nog op wijzen, dat de studiekosten teTilburg voor deLangstraatse jongelui beperkt kunnen blijven, daar ze niet in pension hoeven te gaan. Studie alleen helpt niet door het leven. In onze tijd van verruwing en verwildering van de jeugd kan niet genoeg worden gewezen op de g.ote maatschappelijke waarde van uiterlijke en innerlijke beschaving, op de betekenis van karaktervor ming en opvoeding tot wellevend heid. G. J. DE VRIES. BEBOUWING RAADHUISPLEIN. Door 'n 60-tal hoofden van vooraan staande bedrijven in onze gemeente (fabrikanten, handelaren, kantoren) ambtenaren enz., niet betrokken bij middenstands- of winkelbedrijven is aan Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant een gemotiveerd request ver zonden met het verzoek om het besluit van den gemeenteraad van Waalwijk van 26 Juni 1.1., waarbij met 7—6 stem men besloten werd een gedeelte van 't Raadhuisplein te verkoopen aan de N.V. P. de Gruyter 6 Zn. te 's Bosch, om daarop een winkelpand te bouwen, niet goed te keuren. Bedoeld adres luidt als volgt: Waalwijk, 30 Juni 1936. Aan HEREN GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie Noord-Brabant te 's-HERTOGENBOSCH. Weledelgestrenge Heren, Ondergetekenden, allen industriëlen, handelaren, ambtenaren, enz. wonende te Waalwijk, en hun bedrijf of functie aldaar uitoefenende, en niet betrokken zijnde bij middenstands- of winkeliers- belangen, nemen beleefd de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te brengen: dat door de Gemeenteraad van Waalwijk op 26 Juni 1.1. met 7 tegen 6 stemmen /besloten is, een deel van het Raadhuisplein te verkopen aan de N.V. P. dr/ Gruyter Zn., te 's-Hertogen- bosch, met het doel hierop een kruide nierswinkel te doen bouwen, d it zij hiertegen ernstige bezwaren 'Jben en wel op grond van het na- olgende: dat met ten-koste-legging van vele -nduizende guldens indertijd een aan- winkelhuizen door het Gemeentebe- ;ur zijn aangekocht, met het doel «oor het mooie raadhuis van Waal rijk een zo groot mogelijk plein te ver zijgen, waardoor een volledig gezicht >u kunnen worden gegeven op dit mumentaal gebouw, de trots van ge- fel Waalwijk, ^dat met grote kosten en moeiten en brengen van vele offers dit mooie >uw en ruime plein is tot stand ge- amen en een schitterende aanblik [eft voor inwoner en vreemdeling, lat dit plein tevens dringend noodza- ljk is bij jaarmarkten, kermis en gelijkheden, dat dit plan tot bebouwing geheel los staat van het tweede plan Kropholler, dat volledig is afgewerkt zoals het er thans staat en welk nieuw plan geheel is naar voren gekomen toen men ging denken over een volkscafé op dit pleifj en thans aan een kruidenierswinkel voor de firma de Gruyter, dat weliswaar dit winkelhuis zal worden gebouwd onder architectuur van Kropholler en het dus aan geen twijfel onderhevig is, dat dit in de stijl van het raadhuis zal worden opgetrok ken, 4 dat ondergetekenden echter de vaste overtuiging met zich dragen, dat deze winkel, die een frontbreedte heeft van \2]/2 Meter langs de straatzijde, het Raadhuisplein ernstig zal schenden en een groot deel van het monumentale raadhuis aan het oog zal onttrekken, dat zij daarom van mening zijn, dat door deze bebouwing een daad zal worden gesteld, die een onherstelbare fout zal blijken voor nu en voor de toekomst en die het weinig stedelijk schoon, waarover Waalwijk beschikt, in hoge mate zal benadelen. Redenen, waarom ondergetekenden U, Weledel Gestrenge Heren, met de meeste nadruk eerbiedig durven ver zoeken, Uwe goedkeuring aan dit be sluit te onthouden. 't Welk doende, enz. (Volgen de onderteekeningen) Hoe ook de beslissing van Ged. Staten zijn zal, in elk geval zal dit col lege en de kleinst mogelijke meerder heid van onzen gemeenteraad uit dit adres kunnen zien, hoezeer een groot aantal vooraanstaande ingezetenen van Waalwijk dit besluit afkeuren en be treuren, wat temeer blijkt uit de spon tane wijze waarop dit adres is getee- kend. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Woensdagavond kwamen in 't Jeugd- gebouw in de Groote Straat, op uit- noodiging van 't Kerkbestuur van St. Jan eenige dames en heeren bijeen, als vertegenwoordigers van sociale- cha ritatieve vereenigingen, om over te gaan tot stichting van een Schoolver- eeniging voor het tot stand brengen van een R.K. Huishoud- en Industrie school in onze gemeente. Vertegenwoordigd waren naast 't Kerkbestuur, 't Gemeentebestuur, de Vincentius-Vereeniging, St. Elisabeth- vereeniging, Maria-Congregatie, Wit- Gele Kruis, R. K. Werkliedenvereeni- ging, R.K. Vrouwenbond en Waal- wijks Belang, terwijl de Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten, de R. K. Middenstandsvereeniging en de Boerenbond van hun instemming hadden doen blijken. Na een uiteenzetting door pastoor Heezemans werd besloten tot stichting der Schoolvereeniging; de statuten en 't huishoudelijk reglement goedgekeurd, terwijl tot bestuursleden werden geko zen het Kerkbestuur van St. Jan, de heeren Pastoor Heezemans, J. J. van Kon zijn haar niet kammen. Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jari- gen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op boogeren leeftijd zijn plicht doet. »ln mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 5ö ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde »Zoo dra iemand wat ouder gaat worden neen.« Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheumatiscne pijn verdreven badl Ik zei tot mijn vrouw: »YVij zullen 'eens kijken, wie van de twee gelijk heeft.Ik begon met Kruschen Salts, verbruikte drie flacons en voelde mij een ander mensch. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag buigen om mijn baar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 k 8 K.M. aan één stuk loopen.« W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam de afvalstoffen ophoopen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en gewrichten, en de rheu- matische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U I Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en nieren aan tot intensievere wer king, zoodat de afvalstoffen geregeld verwijderd worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen hou den op. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 5 fü.70 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de ilesch, zoowel als op de buitenver. pakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Dooren, J. van Iersel, Gerard v. Loon, Drs. G. de Vries, voorts de dames mevr. Timmermans-Mastboom, Voor zitster der St. Elisabeths-vereeniging en mej. F. Verwiel, hoofdleidster der K.J.V., terwijl hierbij nog komen twee bestuursleden door 't gemeentebestuur aan te wijzen. Het bestuur werd gemachtigd de Kon. goedkeuring op de statuten aan te vragen en ter gelegenertijd de rijks subsidie voor de te stichten school. Wij meenen het Kerkbestuur van St. Jan en de gemeente geluk te mogen wenschen met dit krachtig initiatief dat voor onze gemeente en streek met z'n vele fabrieksarbeid van zeer groot belang kan worden geacht. Wij hopen dat bij de te verwachten steun der re geering, die van onze plaats niet zal ontbreken en bevelen de vereeniging en later de school bij voorbaat in aller belangstelling aan. GESLAAGD. Aan de R.K. Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer F. J. van Liempt Azn. te Gilze. Datum Titel Onderwerp Hoe 10-11 12 Juli 13-14 en 16 Juli SCHOTS EN SCHEEF Avonturen van 2 Schotten, die in het Vreem delingenlegioen verzeild raakten. EPISODE 17-18 19 20 Juli OP DE PLANKEN Het leven van een alleenstaand meisje in armoed Stan Laurel en Oliver Hardy Paula Wessely en Carl LudwigDiehl Enorm komisch. De „Fra Diavolo' van 1936. Ontioerend mooie film met voortref felijk spel. Het leven van een artist. Joe E. Brown Ann Dvorak Om te brullen van het lachen. Een bezoek aan ons theater is het beste en goedkoopste Kermisamusement. Bespreek vooral tijdig uwe plaatsen bi) ia. WED. TH. C. PULLES, Siaarenmagazun, Gro. testraat 247, Telefoon 216. EEN NIEUWE SCHIETBAAN. Zooals men weet, is aan het Galgen- wiel door de gemeente een schietbaan aangelegd, waarop op de eerste plaats de Waalwijksche Burgerwacht in de toekomst haar oefeningen zal houden. Deze baan, welke prachtig gelegen is, kan ook benut worden voor oefe ningen van de Vrijwillige Landstorm enz. Tot nu toe is nog niet bekend, wan neer de eenigszins feestelijke opening zal plaats hebben, daar de baan nog onderworpen moet worden aan een keuring. Burgemeester Moonen zal vermoedelijk de openingsplechtigheid verrichten. De nieuwe schietbaan is ongetwijfeld een mooie aanwinst voor de Burger wacht en voor de vereenigingen, welke zich in schijfschieten willen oefenen. R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND „ST. WILLEBRORDUS". De afdeeling Waalwijk van den R.K. Fabrieksarbeidersbond (Leerbe- werkers) heeft 1.1. Woensdag een druk bezochte vergadering gehouden, spe ciaal omtrent de regeling der vacantie- dagen in het collectief contract en de aanneming hiervan door de patroons. Bij de mededeelingen las de voorzit ter een van de Vereeniging van Waal wijksche Schoenfabrikanten ontvangen brief betreffende wijziging in de vacan- tie-regeling voor, welke in het kort hierop neerkomt, dat in het algemeen de geheele week niet zal worden ge werkt met uitbetaling van 3 vacantie- dagen en 50 van het loon over de overblijvende 3 dagen. Evenwel is het mogelijk, dat een enkel lid (van de werkgeversvereeniging) de overblij vende 3 dagen zal laten werken, in welk geval over deze 3 dagen natuur lijk loon zal worden betaald, en dus alleen van 3 vacantiedagen sprake zal zijn. In het algemeen echter beteekent de nu voorgestelde regeling practisch 4J/2 vacantiedag. Voorzitter Castelijns, de meening vertolkende van het groeps- en afdee- lingsbestuur, zou willen adviseeren, zich niet langer meer te verzetten. Talrijke sprekers verzetten zich ook nu nog krachtig tegen de voorgestelde VOOR WETGASCOMFOOR Een gascomfoor hoort in iedere keuken. Het bespaart tijd, dus geld. AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER. Zooals bekend zal het geschenk der gemeentenaren, uitbreiding plantsoen en monumentale vaas, bestreden wor den uit de vrijwillige bijdragen in de collecten (en niet uit andere bronnen, zooals elders werd gemeld), maar ook zullen de werkeloozen, die op 't oogen- blik zeer weinig te missen hebben, in de gelegenheid worden gesteld het hunne bij te dragen voor dit geschenk. Zij kunnen daartoe enkele dagen gra tis hun werkkracht voor dit doel, den aanleg van 't park, beschikbaar stellen. Het doet zeker sympathiek aan te ver nemen, dat zoodra hen dit per circu laire was bekend gemaakt, zich direct spontaan een flink aantal werkeloo zen voor dit werk hebben opgegeven. Zij demonstreeren daarmede duidelijk hun sympathie met het plan en de daar mee bedoelde hulde. Door het comité voor de Kinder aubade is de heer Tini van der Heij den uitgenoodigd de leiding daarvan op zich te nemen. Van het viertal alsdan uit te voeren liederen, is er een getiteld:. „Feestlied", vervaardigd door den heer A. C. van der Heijden, voorzitter van dit comité. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DEN MIDDENSTAND. In verband met het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat voor haar district op te richten Borgstellingsfonds voor den Middenstand, zal op Woensdag 8 Juli a.s. in Hotel Verwiel te Waalwijk door den heer J. E. Fockens, hoofdcommies bij het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, de beteekenis en de werkwijze van het te stichten fonds worden uiteengezet. Tot bijwoning dezer vergadering zijn behalve de leden der Kamer van Koop handel uitgenoodigd de Gemeentebe sturen en de besturen der Midden- standsvereenigingen in het gebied der Kamer. verslechteringen. De districtsbestuurder Buyckx zet dan uiteen dc gang van zaken betref fende de voorgestelde wijzigingen in de vacantie-regeling. Na langdurige en soms nogal heftige discussies wordt van dit punt afge stapt. Het verloop van de actie van de laatste maanden wordt eveneens breed voerig gereleveerd, en, al is daar nog niets officieels van bekend, de heer Buykx meent toch als zeer waarschijn lijk te kunnen mededeelen, dat Dinsdag j.i. uiteindelijk door de werkgevers be sloten is de collectieve arbeidsovereen komst voor onbepaalden tijd met een opzeggingstermijn van een maand voort te zetten. Na de rondvraag verkreeg de geest, adviseur, kapelaan van Rooy, nog het woord om over de organisatie te spre ken. Tenslotte besprak ZijnEerw. nog breedvoerig de bekende bioscoopaan gelegenheid, en vertrouwde, dat bij 't referendum, wat thans loopende is, de leden zullen handelen als katholieken van de daad, en ook de consequentie van een contributie-verhooging van 2 cent per week offervaardig in het be lang van de goede zaak zullen willen aanvaarden. Reeds op een vergevorderd uur sloot hierna de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. (Wij ontleenen 't bovenstaande aan 't Hsgz., daar wij geen eigen verslag hebben gemaakt, waar ons tevoren was medege deeld dat de pers geen toegang had. RED.) FEDERATIE VAN SCHOENFABRIKANTEN. In ens vorig nummer hebben we me degedeeld dat in de vergadering van de Federatie van Schoenfabrikanten 11. Dinsdag te Tilburg gehouden, met groote meerderheid besloten is het col lectief contract te vernieuwen. Dit besluit was voor de leden der af deeling Hilvarenbeek aanleiding uit protest de vergadering te verlaten. In vervolge daarop hebben dezen, n.l. de fa.'s G. en F. Kuijpers, Bressers en Spierings, Jacobs en de Wert, per 1 Juli hun ontslag als lid der Federatie geno men. GEHAKT IN BLIK. De gemeente Waalwijk is aangewe zen als proefgemeente voor de ver strekking van het nieuwe product ge hakt in blik voor steuntrekkenden. HULDIGING A. PRINCEN. Enkele bladen hebben reeds datum en programma gepubliceerd van de huldiging die door de plaatselijke turn- vereenigingen werd voorbereid ter herdenking van het feit dat de heer A. Princen voor 40 jaar de gymnastiek- sport in onze gemeente heeft gegrond vest. Ook wij waren met deze voorloopige plannen op de hoogte, doch op verzoek van de betrokken vereenigingen lieten wij publicatie achterwege tot een en ander meer definitief geregeld zou zijn en de goedkeuring en medewerking van diverse instanties zou zijn verkregen. Na deze voorbarige, ongewenschte en onvolledige publicaties, kunnen wij thans de meer vaststaande plannen me dedeelen. De bedoeling is op dien huldigings dag duidelijk in het licht te stellen wat er gegroeid is uit het voor 40 jaar door den heer Princen genomen initiatief. Hoe de mooie, gezonde turnsport, aan vankelijk als een klein, nietig plantje, door hem met veel toewijding en op offering werd opgekweekt en ver zorgd en geleidelijk is uitgegroeid tot een tak van sport die in een 6-tal plaat selijke turn-vereenigingen honderden beoefenaars heeft gevonden, die ook op dit gebied den naam onzer plaats naar buiten steeds hebben hoog gehouden. De waarde dezer sport voor de ge zondheid en uit opvoedkundig oogpunt beschouwd, worden thans algemeen er kend, en van overheids-, kerkelijke- en andere instanties wordt heden ten da ge dan ook in allerlei vorm de grootste medewerking ondervonden. Maar enkele tientallen jaren terug, moesten er heel wat vooroordeelen uit den weg geruimd en moeilijkheden overwonnen worden, om deze sport in stand te houden en meer ingang te doen vinden. De verdiensten die de heer Princen, als grondlegger der gymnastieksport in onze plaats, in dit opzicht gehad heeft, zijn dan ook niet te onderschatten. Aan de toewijding, de tact en het doorzetten van dezen eenvoudigen, sympathieken sport-leider is het zeker voor een groot gedeelte te danken, dat deze edele sport tot zulk een hooge ontwikkeling in Waalwijk kon komen. Het zal hem op zijn huldigingsdag, welke is bepaald op Zaterdag 8 Au gustus a.s., dan ook niet aan blijken van belangstelling ontbreken, vooral van de zijde zijner oud-leerlingen, wien ook in hun later leven de sympathie voor de turnsport steeds bij blijft, on verschillig wat hun loopbaan of welke hun woonplaats geworden is. Zoo heeft er o.a. in Chicago een turnclub be staan van 8 leden, allen oud-leerlingen van den heer Princen. Een comité is geformeerd dat alle bekende oud-turnmakkers per circulai re op de hoogte zal stellen van de voor genomen huldiging, terwijl reeds ver schillende bijdragen voor deze gelegen heid zijn toegezegd. De Edelachtb. heer burgemeester Moonen heeft eveneens zijn volle me dewerking toegezegd en zal dien dag den heer Princen ten gemeentehuize ontvangen en toespreken. De verschillende turnvereenigingen in onze plaats zullen een stoet formee- ren om hem naar het gemeentehuis te vergezellen en daar voor hem defilee- ren. Er zal een plancher op het Raadhuis plein worden opgesteld, waarop gym- nastiek-demonstraties zullen worden gegeven, terwijl door alle turners ge zamenlijk stokoefeningen op muziek van het „Wilhelmus", welke destijds zijn ontworpen, zullen worden uitge voerd. Het belooft 8 Augustus dus èn voor den heer Princen èn voor de gymnas tieksport in het algemeen een belang rijke dag te worden, waarop ook de in gezetenen van een mooie demonstratie getuigen zullen zijn. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en 't daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juni 1936 ingelegd 66447.59 en terugbetaald 63491.26. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 16513. Met ingang van 1 Juli j.l. zijn nieu we voorschriften betreffende de be volkingsboekhouding in werking ge treden. Aangezien sommige voorschrif ten nogal wijziging ii^de tot nog toe bestaande bepalingen inhouden, mee nen wij goed te doen, onze lezers op de voornaamste nieuwe voorschriften te wijzen. Wij vestigen er dan de aandacht op: le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opge nomen in één der bevolkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgeno men in het bevolkingsregister der ge meente, waar hij voornemens is duur zaam of voor onbepaalden tijd als re gel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten ('t spreekt vanzelf, dat men, wanneer men weet, dat men reeds in de juiste po- meenten in het bevolkingsregister is opgenomen, men nu niet nog eens op nieuw aangifte behoeft te gaan doen 3e. dat in geval van onzekerh<~ 1 omtrent het onder 2e vermelde b'.j zondere voorschriften gelden; m kan zich dan om inlichtingen wenc i tot de secretarie; 4e. dat, behoudens afwijking ieder die Nederland verlaat, onver wijld van de bevolkingsregisters moet worden afgevoerd. Voorts zij nog het volgende mede gedeeld. Bij vertrek uit de gemeente moet men voortaan daarvan aangifte doen op den dag van vertrek zelf of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij verlaten van Nederland ten hoogste vijf dagen tevoren). Tot nog toe kreeg men dan een z.g. verhuisbiljet. Thans ontvangt men voortaan een verhuis kaart. Ook van verhuizing binnen de ge meente moet voortaan uiterlijk vijf dagen na de verhuizing aangifte wor den gedaan. Tot nog toe moest dit o.a. in de gemeente Waalwijk ook reeds ge schieden ingevolge een bepaling van de politieverordening. Het voorschrift is nu evenwel gegeven voor het ge heele land en is voor iedere gemeente gelijkluidend. Wij willen hier speciaal de aandacht op vestigen, omdat naar wij vernemen verhuizingen binnen de gemeente zoo gemakkelijk verzuimd worden op te geven. Van nu af is men ook strafbaar volgens de wet voor verzuim van aangifte van verhuizing binnen de gemeente. De straf, die de wet bedreigt tegen over treding van een van de voorschrift, a, welke dan ook, bedraagt ten hor gste 14 dagen hechtenis of geldboete van ten hoogste 100.—. Al zal de rech ter deze maximum-straffen Hechts sporadisch toepassen, wanner r men eenmaal een proces-verbaal h« eft op- geloopen, zal men het er bij schuld toch nooit zonder kosten af rengen. Men zij dus op zijn hoede, tem er daar wij vermoeden dat ook op :aleving van het voorschrift betreffen le aan gifte van verhuizing binnen de ge meente, voortaan streng geltt zal worden. De aangiften van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente kun nen zoowel mondeling als schriftelijk geschieden. Men moet er echter voor zorg dragen, dat nauwkeurig opgege ven wordt het laatste adres de naam van de gemeente of van het land en de plaats waarheen men verlrekt en het nieuwe adres (zoo noodig met opgave van den naam van het hoofd van het gezin). Bij verhuizing naar elders wordt den aangever onmiddellijk een verhuiskaart uitgereikt of toegezon den, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke bij verhuizing binnenlands binnen 5 dagen moet wor den ingeleverd bij het bestuur der gemeente, in welker bevolkingsregis ter de betreffende persoon moet wor den opgenomen. Voorts wijzen wij er nog op: a. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgeno men of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister eener andere ge meente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeen tebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Neder land en van een verhuiskaart of legi timatiebewijzen indien hij uit een an dere gemeente van Nederland is ge komen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijge steld van aanmelding. b. dat bestuurders van instellin gen, gestichten of schepen, waarin personen onder eenig bestuur inwo nen, alsmede hotelhouders, pension houders en kamerverhuurders uiter lijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mede- deeling moeten doen van den ge- slechtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of is gehuisvest, alsme de van ieder zoodanig persoon, die daaruit vertrekt, tenzij de persoon is vrijgesteld van aanmelding. inlichtingen omtrent het onder a en h bedoelde, of in het algemeen om trent welke bepalingen dan ook, kan men steeds vragen ter secretarie. Tenslotte nog deze algemeene op merking. Een nauwkeurige bevol- Hoofdrollen

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9