Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. feuilleton DE GOUDEN BRUG. „R00R0 BRABAHD" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. Bij Doorzitten ^S| NUMMER 58. WOENSDAG 22 JULI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Tclcgr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ZEE-ENGTEN-CONVENTIE AANGENOMEN. De zee-engten-conferentie heeft in plenaire zitting den definitieven tekst van de nieuwe conventie inzake de zee engten aangenomen. De conferentie heeft eveneens haar goedkeuring gehecht aan den tekst var. een speciaal protocol, krachtens het welk Turkije vanaf Maandag a.s. de bevoegdheid heeft, de zee-engten te hermilitariseeren. DE TOESTAND IN BELGIE. Het besluit der paritaire commissie om de loonen met 10 pet. te verhoogen is door de patroonsorganisaties niet uitgevoerd en deze hebben hun leden geadviseerd de loonsverhooging niet toe te passen. Dit heeft wederom stakingen tot ge- volg gehad, o.a. in het diamantbedrijf te Antwerpen. De Kamer heeft met 126 tegen 42 stemmen en 8 stemmen blanco de wet op de amnestie voor personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan over treding tijdens de laatste stakingen, aangenomen. Over den economischen toestand in België heeft de heer Paul Segers, secre taris van het Alg. Chr. Werkersver- bond te Antwerpen aan het ..Huisge zin o.m. het volgende gezegd: ,.De devaluatie bracht geen export verruiming, waarnaar men niet ge streefd had, maar wel exportwinst; de prijsstijging, welke haar vergezelde, is van den aanvang af geremd en zoo doende geleidelijk tot stand gekomen. Terwijl deze prijsstijging 13 pet. be droeg. stegen de loonen maar 5 tot 8 pet., doch men wilde dit tijdelijk aan vaarden, omdat men bestaanszekerheid vóór loonkoopkracht stelde en de be drijven gelegenheid wilde geven hun liquiditeit en reserves te herstellen. De ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 9) Overigens heeft Szartossy slechts een meewarig hoofdschudden over voor deze „vergissing" van de baro nes; slechts als zoodanig ziet hij deze plotseling ontwaakte liefde voor Syl vester Vonbeg, welke hem overigens onberoerd laat. Want afgezien van het aesthetische genotr dat het aan schouwen van haar bloeiende schoon heid hem bereidt, afgezien ook van alle geestdrift, welke haar zang bij hem opwekt en ondanks de onbeperk te hoogachting, die hij haar in hooge mate toedraagt, is dit meisje niet, zoo als men dat noemt, zijn „type". Af en toe twijfelt hij er wel eens aan, of dat eigenlijk wel bestaat, want tenslotte is hij zes en veertig jaar geworden zon der dat onder de vele en vaak zeer begeerenswaardige vrouwen, met wie hij in aanraking is gekomen en die meermalen op ondubbelzinnige wijze %an haar belangstelling voor zijn per soon deden blijken, er ook maar één was, die zijn hart vermocht te benade ren. communistische verkiezingsactie en de Fransche stakingssuggestie hebben toen echter ontevredenheid losgeslagen en daarop is de aanpassing van de loonen aan de prijzen geforceerd en door mi nister van Zeeland nochtans tot een vrij bevredigende oplossing gebracht". Blijkens een officieele statistiek is 't tabaksverbruik in België in belangrijke mate afgenomen. Dit zou een gevolg zijn van de devaluatie en de stijging der prijzen, welke daarvan het gevolg was. De officieele gegevens vermelden, voor het eerste kwartaal van 1936, een totaal-verbruik van 1.177 millioen si garetten, terwijl de cijfers voor 1935 en 1934 ruim 1.200 en zelfs 1.400 mil lioen bedroegen. Het aantal sigaren bereikte dit jaar 48 millioen tegen 68 millioen in 1935. In het kanton Eupen is een wijd vertakte spionnage-organisatie ont dekt, welke er in geslaagd zou zijn de schema s van de artilleriekoepels van het fort Batisse en gegevens betreffen de het fort te Tancrémont en andere vestingwerken in handen te krijgen. UIT HET VERRE OOSTEN. De ontvluchte generaal Tsjen Tsji- tang is te Hongkong aangekomen en heeft het bevel over de plaatselijke troe pen overgedragen aan de generaals Piao Pei-nan en Li Jang-king. De lei ding van het buitenlandsch beleid van Kanton werd opgedragen aan drie le den van den provincialen raad van Kwangtoeng. Indien de troepen van Kwangsi zich niet spoedig terugtrekken, zou het tot een slag kunnen komen tusschen die troepen aan den eenen kant en de ver bonden troepen van Kwangtsoeng en van de centrale regeering aan den an deren kant. Dat dwaze harf. Want dat hij er geen heeft, zooals het door zijn koe le terughoudendheid teleurgestelde schoone geslacht af en toe pleegt te beweren, is niet waar. Slechts eenzaam is dit hart, grenzeloos eenzaam. En als dan Kerstmis nadert, Kerstmis, dat men met zoo'n hart zoo graag uit den weg zou gaan, dan wordt een mensch sentimenteel, berispt Szar tossy zichzelf. Energiek tracht hij zich te verzetten tegen de weemoedige stemming, die hem overvalt, als hij op zijn eenzame ochtendwandeling de Sistranser dorpsschool passeert, van waar het, door een kinderkoor gezon gen oude Kerstlied, hem tegen klinkt: .Oh Duselige, oh Du fröliche, genadenbri ngende Weihnachtszeit". Hij is echter niet de eenige, die zich vandaag, op 22 December 1935, als vreemdeling, als hotelgast niet op zijn gemak voelt, doordat hij geplaagd wordt door een primitief gevoel van heimwee, dat zich niet laat onderdruk» ken. Bij barones Geitier openbaart zich ditzelfde verschijnsel reeds sinds giste ren in een steeds toenemende onrust. Johanna observeert en.... doorziet haar tante, die het bedrijvige opstel len van een enormen Kerstboom met electrische verlichting in de hall van het hotel, met gemengde gevoelens ga de slaat. Weliswaar zwijgt zij heroisch, Van officieuze zijde wordt gemeld, dat 130 Kantoneesche vliegers te Nantsjang in Kwangsi zijn aangeko men aan boord van een veertigtal vlieg tuigen. Zij verklaarden zich achter de centrale regeering te stellen, omdat Tsjen Tsji tang dertig buitenlandsche vliegers in dienst had genomen voor een aanval op Nanking. De Japansche generaal Joe Han-moe, die over 70.000 man beschikt, is den opmarsch naar het Zuiden begonnen. EEN VLAAMSCH VOLKSFRONT GEVORMD. Georganiseerd door den Vlaamsch- Katholieken Landbond, de Vereeniging van Vlaamsch-Katholieke oud-acade mici en de Vereeniging Nieuw Vlaan deren is te Leuven een Vlaamsch con gres gehouden, waaraan vertegenwoor digers van vele politieke en cultureele groepen in Vlaanderen hebben deel genomen. Het congres besloot de vorming van een groot Vlaamsch volksfront, samen gesteld uit alle partijen. De leiding van het congres verkreeg van de deelnemers volmacht voor de verwezenlijking van het volgende pro gram: EEN POLIS LEVENSVERZEKERING maar de uitdrukking van haar leven dig gelaat verraadt alles. c Haar, op klagenden toon gestelde vraag: En wat heb je nu voor vandaag op je programma, Hannerl? laat om trent de gevoelens van de oude dame geen twijfel. Ik wil u graag gezelschap hou den, tante, antwoordt het nichtje. Nee, nee, dat zou nog mooier zijn. weert deze haastig af. Je bent toch voor je gezondheid hier. Maak dus maar gauw, dat je op de ski's komt bij dit pachtige weer. Zooveel ge zelschap heb je ook niet meer, want die twee meisjes uit Dresden, daar is ook niet veel aardigs aan, geloof ik en die Hamburgsche reder met zijn kaars rechte vrouw kunnen me heelemaal gestolen worden. Szartossy dwaalt blijkbaar het liefst in z'n eentje rond en de anderen zijn natuurlijk allen vertrokken met de feestdagen. dat is ook eigenlijk vanzelf sprekend..., Sophie von Geitier wordt af en toe beheerscht door stemmingen, die haar slechts toelaten zich in Weensch dia lect uit te drukken. Johanna vindt dit „slang" van de oude dame kostelijk. Bovendien weet zij uit ervaring, dat een en ander slechts een gevolg is van een bepaalden gemoedstoestand. Daar om haast zij zich ook nu om in te grij pen en niets aan haar verraadt dat het 1. Vorming van een groot Vlaamsch volksfront, dat buiten de partijpolitiek zal staan; 2. reorganisatie van Vlaan deren in economisch opzicht en be scherming van de belangen der kleine en middelmatig-groote industrieën in Vlaanderen tegen de invloeden der Waalsche groot-industrie; 3. strijd te gen het groot-kapitaal en het Marxis- me> reorganisatie van onderwijs, kunsten en wetenschappen naar Vlaamsch inzicht; 5. economische toe nadering tot Nederland; 6. opheffing van de Fransch-Belgische militaire overeenkomst; 7. amnestie voor de Vla mingen; 8. politiek zelfbeschikkings recht voor Vlaanderen; 9. alle Vlaam- sche afgevaardigden in Kamer en Se naat dienen te handelen naar de op vattingen van het congres-program. MILITAIRE REVOLTE IN SPANJE. Een verwoede strijd tegen de Madri- leensche regeering. Vanaf verleden Zaterdag hebben de verschillende persbureaux de meest tegenstrijdige berichten gelanceerd over een militairen opstand, welke in Spaansch Marokko tegen de huidige Madrileensche regeering was uitge broken en vanaf dit protectoraatsge- bied ook naar Spranje zelf was over geslagen. De putsch richt zich blijkbaar tegen de communistisch-anarchistische volks front-politiek en wordt geleid door den vlieger-generaal Don Francisco Fran co. De beweging begon in het Vreem delingenlegioen te Melilla in Spaansch Marokko en breidde zich vandaar snel tot andere militaire garnizoenen in de kolonie en ook in het moederland uit. De rebellen behaalden overal groote successen, maakten zich van vele ste den meester en bedreigden Madrid met een ultimatum, dat zij de stad zou den bombardeeren, indien de regeering zich niet zou overgeven. Tot nu toe is van dit bombardement niets gekomen. De toestand in de Spaansche hoofd stad is zeer kritiek. Zondag zijn niet minder dan drie regeeringen aan het bewind geweest. Caesares Quiroqa, die met voldoende links bleek, bedank- opzettelijk of onopzettelijk igno- reeren van Vonberg als passend gezel schap, van de zijde der tante, haar kwetst 1Nu ja, maar daarvoor wordt na de feestdagen en vooral na Nieuwjaar weer een groot aantal nieuwe gasten verwacht. Ik heb gisteren gehoord, dat alle kamers reeds besteld zijn Alles goed en wel, maar de feest dagen zelf, weet jemoet het de oude barones nu toch van het hart. Doch Johanna valt haar onmiddellijk in de rede: Die gaan ook voorbij, tante! Deze opvatting van Kerstfeestvie ring overtreft alles, waarmee het nichtje uit Stettin tot dusver de ver bazing van de oude dame heeft opge wekt. Haar zichtbare ontstemming, welke zij tevergeefs in woorden tracht uit te drukken, is eenigszins vermake lijk. Johanna glimlacht. U zult eens zien, tantetje, hoe aar dig het is ter afwiseling Kerstmis eens in een hotel te vieren. Ja Slechts deze eene lettergreep heeft de barones als antwoord over, maar daarin ligt dan ook een wereld van twijfel. Op hetzelfde oogenblik betreden dr. Falk en miss Spencer, beiden in een levendig gesprek gewikkeld, de hall. te om ..gezondheidsredenen" en werd opgevolgd door Martinez Barrio, die op zijn beurt vervangen werd door een nieuwen minister-president, José Giral een links-republikein. De regeering nam vele maatregelen om de revolutie te onderdrukken. De steden in Spaansch Marokko waar de opstand uitbrak, werden gebombar deerd, terwijl de roode bevolking wa penen ontving om de rebellen te we ren. Het radiostation van Sevilla is gedu rende twee dagen in handen der op- standigen geweest, die daarvan gebruik maakten om communiqués over hun vorderingen te verspreiden.. Deze uitzendingen werden met ge spannen aandacht door ex-koning Al fonso in Praag gevolgd. We laten in het midden, of het plotseling afreizen van dezen voormaligen vorst naar een voor de buitenwereld onbekende be stemming, in verband moet worden ge bracht met de putschbeweging. Van den anderen kant schijnt het doel van de rebellen te zijn de vesti ging van een dictatoriaal regime naar het voorbeeld van wijlen Primo de Ri vera. Zij zouden evenwel de republiek willen handhaven. Ofschoon de Spaansche regeering herhaaldelijk zegt den toestand mees ter te zijn, woedt de burgeroorlog nog overal onverminderd voort. Generaal Franco zendt steeds nieu we troepen naar Spanje en behaalt nog overal successen. Zoo zouden de. gar nizoenen en de civiele regeering van Asturië zich achter Franco hebben ge schaard, terwijl ook Granada, Malaga, Valladolid en Burgos in handen der opstandelingen zijn. Volgens vluchtelingen zou alleen Madrid en omgeving nog trouw zijn gebleven aan de regeering, die zich desnoods ten koste van veel menschen- levens, tegen het vestigen van een mi litaire dictatuur krachtig zal blijven verzetten. Zon verbranding V/J Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten Ja, ook de flegmatieke Engelsche is bepaald opgewonden en dat is op zich zelf al zooiets buitengewoons, dat Ba rones Geitler's belangstelling en nieuwsgierigheid onmiddellijk worden opgewekt. Een nauwkeurige informatie wordt ^haar bespaard. Zij wordt direct aange- klampt en men inviteert haar om aan het zoojuist besproken middagproject deel te nemen. Het ligt in het voorne men direct na tafel per slede naar Innsbruck te gaan om Kerstinkoo- pen te doen. Kerstinkoopen dat wil zeggen in de drukte van met pakjes beladenen althans iets van de Kerst stemming thuis te doorleven. De oude dame is natuurlijk direct vuur en vlam en zeer nadrukkelijk betuigt zij dr. Falk haar waardeering voor dit schit terende idée. Alleen dringt zij er op aan, dat Szatossy, voor wien Sophie von Geitier nu eenmaal een bijzondere voorliefde heeft, de vierde man zal zijn. Deze verklaart zich daartoe gaarne bereid. Ook voor hem heeft het woord „Kerstinkoopen" iets fascineerends; alleen wil hij de mooie heenreis op ski's maken om dan tegen 5 uur de anderen te ontmoeten in Hotel „Maria Teresia", vanwaar zij dan gezamen lijk den terugtocht zullen aanvaarden. (Wordt vervolgd) Waalwyksthe en Langstraatscle Courant* GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1