Nieuws uit de langstraat en Omgeving GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. DRUNEN DUSSEN HEUSDEN. BEGRIJPT HET BELANG .DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Niet alleen op den binnenlandschen politieken toestand in Spanje zal de putsch grooten invloed uitoefenen, maar ook voor het lot van West-buro- pa is de revolutie van groote beteeke- Met angstige bezorgdheid kan men thans slechts de verdere ontwikkeling van het gebeuren volgen. De laatste berichten melden, dat generaal San Jurjo, die sympathi seerde met het verzet tegen de volksfrontregeering en zich per vliegtuig van Portugal naar Spanje wilde begeven om mede den strijd tegen Madrid te leiden, in de vlam men van het bij' den start in brand geraakte vliegtuig, om het leven is gekomen. De opstandige troepen schijnen nog steeds belangrijke punten bezet te houden. Zoo zou Saragossa hun sterkste stelling in het Noorden zijn. Te Madrid houdt men zich gereed om 't leger van de rebellen, die naar Madrid oprukken, weei stand te bieden. In de Sierra Guadarrama, 60 K.M. voor Madrid zou de beslissende slag geleverd worden. Een gedeelte van het opstandige leger zou zich reeds te Segovia op een afstand van 60 K.M. van Madrid bevinden. Na bloedige gevechten schijnt de Spaansche regeering er met behulp van de arbeidersmilitie in geslaagd te zijn, haar gezag te Madrid defim tief te herstellen. Ondanks het dementi der regee ring te Madrid zijn de rebellen er in geslaagd San Sebastian aan de Noordkust te bezetten. De opstandelingen te Sevilia hebben gisteravond gecapituleerd en zich overgegeven aan de regee- ringsgetrouwe troepen. DRIE-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. In een communiqué inzake de Locarno-conferentie wordt gezegd, dat tengevolge van de besprekingen welke zijn voorzien in het commu niqué, dat 4 Juli te Genève is ge publiceerd ten aanzien van de nieuwe bijeenkomst van de mogend- beden, de regeeringen van Belgie, Frankrijk en Engeland hebben be sloten, dat op 23 Juli a.s. te Londen de vertegenwoordigers van deze mogendheden zullen bijeen komen. Het doel van deze bijeenkomst is, den toestand te bestudeeren en te onderzoeken, hoe men het best den vrede in Europa kan versterken. SLAG BIJ ADDIS ABEBA. Volgens ontvangen berichten zou in de nabijheid van Addis Abeba pet. was vastgesteld, heeft de directie I PAIC thans bepaald, dat deze voor het man- V|i I nelijk lager personeel met salarissen tot 1300 per jaar vijf pet. zal bedragen; voor de salarissen van 1301 tot 1800 van vijf procent oploopend tot tien pet. en voor de salarissen boven 1800 tien pet. Voor de jongste vrouwelijke week- looners is de verlaging bepaald op vijf pet., voor veertienjarigen oploopend tot tien pet., voor achttienjarigen, eveneens in twee étappes, met ingang van 31 Augustus en 4 Januari. De kinderbijslag zal in het vervolg ook voor de bedienden gelden. Ook voor het ongeschoolde fabrieks- personeel is een verlaging van 5 pet. aangekondigd. NIEUW RIJWIELBELASTING- MERK. bent U in t bijzonder blootgesteld aan het ge vaar van kouvatten. Reist daaro nooit zonder tabletten Met ingang van 23 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijg baar zijn de rijwielbelastingmerken voor de periode 1 Augustus 1936 tot en met 31 Juli 1937. De Minister van Financiën heeft be paald, dat bekeuringen niet eerder dan na 8 Augustus mogen gemaakt worden. Eenieder koope echter zoo spoedig mogelijk het rijwielplaatje om niet door vergeetachtigheid op den bon te ko men. LA ARGENTINA OVERLEDEN. Uit Bayonne in Zuid-Frankrijk komt geheel onverwacht het bericht, dat al daar Zaterdagavond aan een hartver lamming is overleden de beroemde Spaansche danseres Antonia Merce, die onder haar tooneelnaam La Argen tina over de geheele wereld en niet het minst in ons land als kunstenares be mind en gevierd was. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. De verzengende hitte der laatste da gen houdt nog steeds aan. Thans heb ben vooral ook de staten Illinois en Mississippi te lijden. Het aantal dooden stijgt nog voort durend en bedraagt nu reeds 4600. JAMMERLIJK VERDRONKEN. Zaterdagavond om 9 uur geraakte een 15-jarige jongen A. W. de J. m zee aan het stille strand bij Schevenin- gen in gevaar oversteken van den weg, door een au to, bestuurd door den heer Simonse te Zwolle, doodgereden. De man werd tegen een boom geslingerd en over leed spoedig aan de opgeloopen ver wondingen. De 46-jarige echtgenoote van den heer Berendsen te Harfsum, is toen zij uit een zijweg den grooten weg op fietste, gegrepen door een van rechts komenden auto, bestuurd door iemand uit Amsterdam. De vrouw werd mee gesleurd en op slag gedood. Den chauf feur treft geen schuld. De vrouw was moeder van drie kinderen. Toen de 30-jarige ongehuwde R. Roording in de St. Annastraat te Nij megen uit de tram stapte, werd hij aan gereden door een in snelle vaart pas- seerenden auto en tegen den grond geworpen. De man bleef met bebloed gelaat op den weg liggen, terwijl de auto door reed. Doktoren constateerden bij het slachtoffer een hersensschudding en een zware verwonding aan het hoofd. R. werd naar het St. Canisius-zieken- huis gebracht, waar hij is overleden. ERGERLIJKE KINDERMISHANDELING. Op de St. Hubertusheide in de gemeente Mill en St. Hubert is door omwonenden een geval van ernstige kindermishandeling ontdekt, waarbij een 3'/a-jarig kind het hulpelooze slachtoffer was van een ontaarde moeder. Uit het onderzoek, dat de ge meente-veldwachter van Mill en de marechaussee te Grave instelden, bleek, dat het 3'/,-jarig zoontje Hendrik van de familie v. G sedert geruimen tijd bloot stond aan de gruwelijkste mishandelingen bedre ven door zijn 39-jarige moeder G. S. Zoover ging de wreedheid van de vrouw, dat zij haar andere kinderen dwong aan die kwellingen mee te EEN BEKENTENIS BIJ EEN SERIE BIERTJES. In een café aan de St. Jorissti aat te 's Hertogenbosch kwam Zaterdag middag een man binnengestapt,die zich aan een tafeltje neerzette en ettelijke glaasjes bier naar binnen SPToen" hij zich aldus blijkbaar wat moed in het lijf bad gedronken, verzocht hij naar de »M. M.» meldt plotseling den caféhouder de politie op te bellen, want zoo zeide hij ik heb iets heel belangrijks te vertellen. Spoedig was iemand van de politie ter plaatse en heel kalm vertelde de klant toen, dat hij ten nadeele van den Boerenbond te Vortum-Mullem (gemeente Sambeek, bij Boxmeer) een bedrag van drie duizend gulden had verduisterd. Ter controle van zijn mededeeling werd de man meegenomen naar het politiebureau, en spoedig bleek nu, dat de verduistering inderdaad was gepleegd De man, zekere J. M. E., die zaak voerder was van den Boerenbond te Vortum Mullem, is in arrest gesteld. n in gevaar. doen Zoo presle zjj een 14-jangen De twee gebroeders A. en G. om mel een gloeiende pook H. uit de Boeistraat, resp. 23 en 19 jaar, begaven zich daarop eveneens in zee om te trachten den drenkeling te redden. Ook zij kwamen echter in le- vensqevaar te verkeeren, waarop de agent van politie van D. te water sprong. Hij werd evenwel in hun vertwijte- nabijheid van Addis ADeüa Hi) wera evenwei "u.. groote slag worden geleverd iing vastgegrepen door de gebroeders ölu U-1CCO pn H ™ndat ook hu in gevaar een o --- tusschen troepen van ras Kassa en Italiaansche strijdkrachten. In het bericht verluidtvoorts.dat een leger onder opperbevel van ras Sevoem momenteel oprukt naar Addis Abeba, teneinde zich aldaar met de strijdkrachten van ras kassa te vereenigen. grondwetsherziening. Het advies van den Raad van State over de voorstellen tot grondwetsher ziening is vorige week Dinsdag in den ministerraad behandeld. Naar aanlei- dinq daarvan worden nog enkele teen nische wijzigingen in de voorstellen aanqebracht. Mede in verband met het vertrek van H. M. de Koningin naar het bui tenland is de indiening van de voor stellen tot grondwetsherziening eerst in den loop van de volgende maand te verwachten. De ministerraad heeft alvorens het ontwerp grondwetswijziging aaneen Raad van State te doen toegaan, de voorgestelde nieuwe bepalingen inzake beperking van de drukpersvrijheid uit het ontwerp gelicht. Hieruit volgt dus, dat de ter zake bestaande bepalingen onveranderd zul len blijven. Het blad verneemt verder, dat in zake het weren van revolutionaire leden van openbare lichamen eene technische wijziging in het ontwerp is aange bracht, in dier voege, dat de beoordee ling, voorzoover het een lid van een der Kamers der Staten-Generaal of van Provinciale Staten betreft, in handen is gelegd van het betreffende college, ter wijl de beoordeeling t.a.v. leden van lagere colleges als gemeenteraden e.t.q. in handen is gelegd van Gede puteerde Staten der provincie, waar onder de corporatie ressorteert. DE SALARISVERLAGING BIJ PHILIPS. Terwijl de aangekondigde loonsver laging bij Philips oorspronkelijk op 10 jongen, om met een gloeiende pook de handjes van den kleine te be werken Het kind werd in een ontzettend vervuilden toestand aangetroffen.. Den geheelen dag, weer of geen weer moest het kind buiten rondzwerven Te drinken kreeg het niet. Met water uit slooten en plassen moest het zijn dorst lesschen. Eten kreeg het kind slechts weinig: het voedde zich met veldvruchten en rauwe aardappelen, die het buiten vond. De vader, die in de werkverschat fing verbleef, heeft van dit alles nooit iets gemerkt. Wanneer hij thuis was, deed de vrouw tegenover dit kind normaal. De justitie is in deze zaak gemengd die een vervolging tegen de vrouw zal instellen. ONDEROFFICIER-VLIEGENIER VERONGELUKT. In het marine vliegkamp De Kooi op Texel is een vliegongeluk ge beurd. Een dezer dagen bevondt zich de 23-jarigen leerling onder officier K. van Mulligen met het Fokker-vliegtuig D 24, thuisbehoo- rend op het vliegkamp De Kooi boven de Hors, de bekende groote zandplaat ten zuiden van het eiland. Hij was bezig met zijn mitrailleur- schieten. Door tot nu toe onbekende van der H., zoodat ook hij in gevaar kwam, doch gelukkig wist de agent zich met groote inspanning los te werken, waarna hij nog kans zag G. van der H. te redden. Inmiddels had zich nog een 17-ja- rige jongen, J. M., te water begeven om den broer te redden, doch zonder resultaat. De 23-jarige A. v. d. H. verdronk, voordat hem de reddende hand kon worden verleend. Zijn lijk is enkele dagen later tusschen de haven en den vuurtoren aangespoeld. De oorzaak van alles, de 15-jarige A W. de J., slaagde er ten slotte in, op eigen kracht het strand te bereiken. VERKEERSONGELUKKEN. In de Fahrenheitstraat te 's-Graven- hage is Zaterdagavond een ernstig on geluk gebeurd. Een auto, bestuurd door een 16-ja- rigen jongen zonder rijbewijs (zijn va der zat naast hem) haalde twee fiet sers in. De jongen haalde iets naar rechts uit en heeft vermoedelijk daar- ^et toestel afgegleden en bij op het gaspedaal getrapt waat me de zandplaat terecht volle vaart reed de wagen het trotto r op aen op, voorbijgangers meesleurend. Ver- geKome St. Franciscusgesticht. Zaterdagmorgen hadden in de kloos terkapel verschillende plechtigheden plaats. Als novice werden ingekleed de ter- waarde Broeders: Andreas en Augus- tinus. De tijdelijke geloften werden afge legd door de Eerw. Broeders: Tarci- sius, Bouwaldus en Lucas. Als postulant werd aangenomen P. Seeters met den kloosternaam Bored es 1 Aloysius. oi if; St. Aloysiusfeesten. De St. Aloysiusf eesten werden ook dit jaar weer op prachtige wijze ge- vierd. Maandagmorgen werd door Pastoor Goossens een plechtige H. Mis opgedragen. Gezongen werd de Hol- landsche Mis. De leden der Meisjes-Congregatie zaten aan bij de gemeenschappelijke koffietafel. De schooljeugd had den geheelen dag vrij-af en vond haar ver maak op de Congregatiën. De leden verzamelden zich in den namiddag wederom in hunne zaal. In de Meisjescongregatie werd hun een koffietafel aangeboden, terwijl de damestooneelvereeniging opvoerde de klucht ,,'n Gezellige betrekking", van Jo. van Duinen. De vertolking hier van was in alle opzichten schitterend. In de Jongens-Congregatie heersc.h- te een gezellige drukte en werd de avond doorgebracht met kaart- en bil jartspel. De handboogschutterij St. Aloysius hield bij deze gelegenheid haar ko- ningsehieten. Na een feilen strijd wist G.Vrijhoeven beslag te leggen op den koningstitel. Veilingver. „De Langstraat Veilingbericht van 20 Juli 1936. Roode bessen 10—18 c.; Witte bes sen 5_13 c.; Kruisbessen 413 c.; Aardbeien 5—8 c.; Morellen 20—44 c. Snijboonen 20—26 c.; Dubbele boo- nen 12—15 c.; Wagenaars 6—11 c.; Boterboon 6—9 c.; Spercieboon 7—13 c.; Rattekeutel 7—13 c.; Tuinboon 3]/2 6]Z c.; Krombek 918 c.; Erwten 716 c.; Peulen 12—22 c.; Postelijn 47 c.; Aardappelen 2]/24 c.; Rabar ber 1iy2 c.; alles per Kg. Bloemkool 8—15 c.; id. II 5—8 c.; id. HI 1J/2-4 c» R°°(le ,i001 6 c.; Savoie kool 1—5 c.; Spitskool 1 /2— <iy2 c.; Sla y2—^A c.; Andijvie \/2—\ y2 c.; Komkommers 11)4 c*; Meloenen 5—22 c.; alles per stuk. Selderij Vs— c.; Kroten 1—1 c., Bos peen \y2—1% c.; Peen 5—7 c.; Peen II 24 c.; In de Zondag j.l. gehouden leden vergadering werd de heer C. Lensvelt als bestuurslid gekozen, zoodat dit thans als volgt is samengesteld: voor zitter J. de Wit; secretaris: G. Rama kers; penningmeester: Fr. Penninx; leden: J. Jongbloets en C. Lensvelt. Wij hopen dat de leden, en allen die het lief en leed der Boys hebben ge deeld, hun volle vertrouwen in dit be stuur, doch vooral in hun voorgeno men plannen, zullen stellen, en dat anderzijds dezen dit vertrouwen niet zullen beschamen. Wanneer allen eendrachtig samen werken en opzien naar dit ééne doel. „De vereeniging kwalitatief en moreel groot te maken", dan gaat het sport- minnend Dussensche publiek een aan gename tijd tegemoet. Uit onze gemeente en ook uit de naaste omgeving, zijn verschillende jongelui aangeworven om in't land bouwbedrijf in de Zuiderzeepolders dienst te nemen. Verscheidene z.g.n. «polderjon gens» hebben hieraan gehoor ge geven, doch ook gezinnen zijn ei- heen gereisd, om in 't «Nieuwe Nederland» hun geluk te beproe ven. De heer Th. G. Vermeer, te Hank (Gem. Dussen) herdacht op 16 Juli j.l den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van den Rijkswaterstaat. Vanwege den Bond van Rijkspersoneel werden den jubilaris bloemen aangeboden. De heer en mevrouw Rietra- Jansen de Poorter herdachten 14 Juli j.l. den dag, waarop zij voor vijf en veertig jaar in 't huwelijk traden. -- Doorden Rijkswaterstaat is de verbetering van den rijksweg Breda. Tilburg, opgedragen aan den heer Th. Hanegraaf te Dussen-Hank. De 78 jarige vrouw van den heer L. Schoenmakers alhier, had 't ongeluk in haar woning te vallen, waardoor zij een arm brak. Dr. Roest, de plaatsvervanger van dr. van Vuuren was spoedig ter plaatse, en kon weldra geneeskundige hulp verleenen. Bij den heer v. d. Pluijm werd een kuiken aangetroffen dat met niet minder dan viei pootjes bedeeld was. Zeer zeker een zeld zame speling der natuur volgens vloog de auto tegen de pui van een bakkerswinkel op, welke werd in gedrukt en geheel vernield. Juist liep hier het achttienjarig meis je M. van D. met een jonger broertje en een zusje te wandelen. Alle drie Het toestel werd geheel vernield en van Mulligen werd op slag ge dood. Van Mulligen was ongehuwd. Hij was in het bezit van het inter nationale vliegbrevet. Het vernie de vliegtuig is een een-persoonstoestel, „„r, rtoevnclirnniseerd vëo^ie gesynchroniseerd werd in de etalage geworpen en moest machinegeweer. met een verbrijzeld been, dat vermoe delijk geamputeerd moet worden, naar het ziekenhuis worden vervoerd. Haar zusje, een meisje van 16 jaar, kreeg een kneuzing aan den rechterenkel en schaafwonden, de negenjarige jongen had een hoofdwonde opgeloopen. AARDBEVING IN COLUMBIA. Een hevige aardbeving in het Zuidwesten van den Zuidamerikaan- schen staat Columbia heeft in het district Narino vele slachtoffers ge- ,d een hoofdwonde opgeloopen en ernstige schade aangericht Twee dames werden nog geraakt en Tunuerres, een stadje met 26 licht gewond. De moeder van de drie kinderen, die het ongeluk had zien gebeuren, raakte zoo overstuur, dat zij ook naar het zie kenhuis moest worden gebracht. Tusschen Zwolle en Meppel, bij de Lichtmis, is de 55-jarige brievenbe- te Tuquerres, een stadje met 26 duizend inwoners, en ook in Pasto, met 45 duizend inwoners, lal van huizen zijn ingestort; het aantal slachtoffers is nog onbekend. Ook in Tulcan, dat aan de andere zijde van de grens, in Ecuador ligt, werd de Lichtmis, is de ^-jarige Drievenoe- 0pvoeid steller R. Troost, uit Staphorst, bij het J de aardbeving g ELSHOUT. De Brandweer. iel si Met den aanleg der waterleiding is- de brandweer per 19 Juli gereorgani seerd en zijn inplaats der oude hand pomp een drietal slangenwagentjes ge plaatst, waarvoor als personeel is aan gesteld bij wagen 6 (Wieleind): C. van En gelen, W. de Hart en Chr. Klerks; bij wagen 7 (brandspuithuisje): A. van Sluisveld, C. van Sluisveld en G. Pulles; bij wagen 8 (Kapelletje): C. Kleijn, J. Brok en C. van Herpt. Tot slangendrooger is aangesteld: C. Kleijn. Muziekfeesten. Ter viering van het 50-jarig jubi leum der Fanfare is een werkcomité samengesteld, waarin zitting hebben de heeren: A. Willemse, Voorz. en M. van Sluisveld, Secr.-pennm.leden: C. Kleijn, Chr. Lommers, A. Kempenaars H. Vermeulen, F. van Hulten en J. Merkx. R.K.V.V. Dussensche Boys. Na langen tijd van rust speelden Zondag j.l. de Boys-junioren 'n wed strijd tegen de dito van Be_ Ready en versloegen deze met liefst 70. Hier door blijkt dat de gedwongen rust hen geen kwaad heeft gedaan. In de Oranjevereniging is in de vacature Mei. R. Maas gekozen Mej. W. Carpay. 11 Aug. a.s. viert de heer L. J. J. Wassem zijn 25 jarig jubileum als stadsklokkenist. De heer J. Brouwers, lid van de scherpschuttersvereeniging »St. Blasius« volgt te Vught op huize Maurik een cursus in vendelzwaaien. Op 23 Aug. a.s. heeft te Besoijen een bijeenkomst plaats van dei tig vendelzwaaiers. In de vacature J. Verschuur (bestuur Winkeliersver.) is gekozen de heer G. van Eeuwijk Te 's Bosch werden bevorderd van de 3e klasse R.H.B.S. naar de 4e klasse onze stadsgenooten Ad. Meerman, J van Wijk en G. Jonkers. Uit het fin. overzicht der vereeniging voor Ziekenverpleging is het Land van Heusden en Altena blijkt, dat op 1 Juli j 1. een saldo was van f 1049,49, het aantal ver. zekerden bedroeg 883 volwassenen en 468 betalende kinderen, Een bewijs, dat de vereeniging in een groote algemeene behoeft^voorziet. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP Uitsluitend verkrijgbaar in deoranje-bandbuisjei van 20 tabl. 70 ets. en oranjeiakjes van 2 tabl. 10 ets. 1 rr .1 i 1 ftnllAlirlpn Iprton- o uucii. 'jw p* ~\j 1 V n IJ 1 wau 111 «at. c.uiuyv 3r- n m £■«,-.-1i. U.-: L

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2