Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE GOUDEN 8RUG. Buitenlandsch Nieuws. JIOORUBRABARD" IVOR OL Mxha loüte tónden. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 59. ZATERDAG 25 JULI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. PLAATSELIJKE PROTECTIE. We hebben onlangs een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken onder de loupe genomen. Die circulaire betrof een departementale aanmaning aan de gemeentebesturen om niet aan plaatselijke protectie te doen, d.w.z. in bestekken voor open bare werken niet de bepaling op le nemen, dat slechts arbeiders uit de gemeente mochten worden werkzaam gesteld of slechts plaatselijke leveran ciers in aanmerking mochten komen voor het leveren van de materialen. Zulke voorwaarden mochten in geen geval worden gedaan, indien niet voor af de goedkeuring van den minister was verkregen. We hebben gezegd, dat deze circu laire de uitvoering van belangrijke openbare werken zou tegenhouden, om dat voor gemeentebesturen juist de mogelijkheid van het tewerkstellen van arbeiders uit de plaats, doorslag geeft bij het nemen van desbetreffende be sluiten. Met genoegen lazen we thans, dat ook de Vereeniging van Nederland- sche gemeenten zulks onder de aan dacht van den minister heeft gebracht, waarop deze heeft geantwoord, dat 't zijn bedoeling niet is om aan de ge meentebesturen moeilijkheden in den weg te leggen hij het ter hand nemen van werken, welke het karakter dra gen van werkverruiming en in dezen financieel moeilijken tijd wellicht zou den kunnen worden uitgesteld, doch ondernomen worden om de plaatse lijke werkloosheid te verlichten. Het blijkt voorts evenmin beden king te ontmoeten bij den minister, bij de uitvoering van openbare werken te bepalen, dal uitsluitend plaatselijke arbeidskrachten moeten worden te werk gesteld, zij het dan ook, dat den aannemer vrijheid ge laten wordt een kern van eigen ar beidskrachten te gebruiken. Tenslotte betoogde de minister met ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 10) En wilt u uw boodschappen in Innsbruck dan geheel alleen doen, zonder eenigen raad en bijstand? vraagt de Barones. Met deze vraag dringt het niet al leen tot Szartossy, maar ook tot de anderen door, dat men zich door het parool „Kerstinkoopen" heeft laten verblinden zonder eigenlijk goed te weten voor wien men al die cadeaux zal aanschaffen. De aarzeling duurt echter slechts kort. Juist het „wat" en „voor wie" zullen den ijver van het viertal slechts stimuleeren. Johanna is bij deze gedachtenwisse- ling overbodig geworden en glimla chend trekt zij zich dan ook terug. „Sylvester", denkt ze. Jij bent m'n kostbaarste Kerstgeschenk.... De bevrachting van de barones, miss Spencer en dr. Falk in een der ruime hotelsleden voltrekt zich onder groote belangstelling en hilariteit van de zij de der gasten. Allen verkeeren blijk- klem, dat de circulaire allerminst ten doel heeft het uitvoeren van werken door de gemeenten op eenigerlei wijze te belemmeren, doch uitsluitend be oogt een onder invloed van de tijds omstandigheden gaandeweg hier en daar opgekomen ontoelaatharen vorm van plaatselijke protectie voortaan te weren. Na al deze toelichtingen blijkt er dus ten slofte niet veel meer overge bleven van den oorspronkelijken in houd der circulaire. We lezen echter niet, dat ook de bepaling is vervallen, dat de gemeenten voor de toepassing van een redelijke plaatselijke protec tie vooraf de toestemming van den minister behoeven. En daartegen op zich, bestaan toch óók zeer reëele bezwaren. EEN MINISTERIEEL ABUIS. Het komt méér voor, dat ministers zich vergissen. Waarom ook niet? Zelfs Jupiter immers deed wel eens een dutje. Het blijkt, dat minister Gelissen de meening van Dr. Colijn, als zou de cri- sislucht brekende zijn, deelt. De be drijfswinsten, zei de heer Gelissen de vorige week in de Kamer, zijn de laat ste drie jaren gestegen en de werk loosheid is belangrijk verminderd. Het aantal werkloozen bedraagt thans 378.000, waarvan 45,000 in de werk verschaffing zijn, terwijl dit totaal vroeger reeds de 400.000 was gepas seerd. Ware deze uitspraak betreffende de werkloosheid juist, dan zou er inder daad reden zijn om een zucht van ver lichting te slaken en de toekomst weer hoopvol in te blikken. Maar de uitspraak is helaas niet juist. Waar ze deze materie betreft, is het feit der onjuistheid voor een minister wel een beetje erg. Zijne Excellentie heeft n.l. geen re kening gehouden met het seizoenver loop der werkloosheid. Elk jaar is de baar in de beste stemming. Schertsen de afscheidswoorden, vermaningen en bestellingen klinken door elkaar. Szar tossy, die op zijn ski's gereed staat om te vertrekken, maakt tenslotte een eind aan de vroolijke af scheidsceremoniën. Hij dreigt, bij den grooten voorsprong, dien hij zal hebben, de winkels in Inns bruck totaal te zullen hebban leegge plunderd vóór het gezelschap de stad bereikt. Maar dan commandeert dr. Falk: Vooruit Johanna en Vonberg flankeeren de vertrekkende slede van beide zijden. Tot kort voor Vill vergezellen zij de inzittenden, maar daar nemen zij af scheid om dwars door het sneeuwveld de richting van de ruïne Hohenberg in te slaan. Vóór het dichte, dik besneeuwde bosch hen opneemt, werpen zij nog een blik op het landschap, dat zich aan hun voeten uitstrekt. Zwijgend ge nieten zij van de schoonheid, welke de streek in haar majestueuze pracht hun biedt en dan op hetzelfde oogenblik ontmoeten hun blikken elkaar. Diep booren zij ineen. Lang zaam sluit Johanna haar oogen, zoo als men dat doet voor de verblindende glans van het schitterende zonlicht en een gelukzalige glimlach vormt zich om haar mond. Jo. m ij n Jo. „Jo!" Nooit nog heeft iemand Jo- werkloosheid in den zomer lager ge weest dan in den winter en het gaat daarom niet aan, de cijfers van thans te plaatsen naast die van den afgeloo- pen winter. Ter beoordeeling van den omvang der werkloosheid, haar toe- of afname, moeten we de cijfers van dezelfde maand van het vorige jaar stellen naast het maandcijfer van he den en dan zien we dat de werkloos heid ten onzent nog steeds stijgende is. Zij het dat de toename minder be angstigend groot was dan anders. DE SPAANSCHE BURGER-OORLOG. De bloedige strijd tegen de Madrileensche regeering duurt voort. Aangezien de rebellen, die het tegen de Volksfrontregeering gemunt heb ben, slechts zeer langzaam vorderen, is de eerste dagen nauwelijks een de finitieve beslissing van den Spaan- schen burger-oorlog te wachten. De chaos van berichten geeft geen vol doende beeld van de algemeene situa tie. Eenerzijds meldt de regeering her overingen op de opstandelingen, an derzijds worden nieuwe successen der rebellen gemeld. Onder de bewoners van de streek van Gibraltar heerscht een onbeschrij felijke paniek, daar ze vreezen, dat hanna, Barones Geitler-Hattorf zoo ge noemd. .En steeds weer, als Sylvester Vonberg haar dezen naam geeft, voelt zij dat als een oneindige liefkozing. Een enkele maal vraagt zij zich wel eens af, of zooveel geluk opeens eigen lijk wel mogelijk is, of het stand zal kunnen houden in het gewone leven, dat toch eens weer moet komen om dan zijn rechten op te eischen. Slechts zelden echter bekruipt haar deze twij fel en nooit in tegenwoordigheid van den man, dien ze liefheeft. Want dan is zij slechts gevoel, niets als liefheb bende vrouw, die uitsluitend het goede en het mooie dezer aarde ziet. Terwijl het paar zijn weg langs het smalle boschpad vervolgt, zegt Sylves ter Vonberg: Vannacht heb ik de eerste compo sitie beëindigd.... het thema fugaal doorgewerkt.... in breede gedragen heid opgebouwd tot het eind.... tot den top. Deze symphonie ben jij, Jo. Jij alleen. De melodie van jouw liefde is er in verwerkt en het rhytme van jouw ziel. Het is het beste werk, dat ik ooit gemaakt heb. Daarvoor dank ik je, Jo, dat je zóóveel voor me wilt zijn. dat je me zóó rijk maakt door je liefde. Hartstochtelijk en warm klinken zijn woorden, ofschoon hij zachtjes spreekt. De vrouw aan zijn zijde drinkt ze, zoo als men edele wijn geniet. Ze bedwelmt zich er aan en laat zich meesleuren oorlogsschepen der regeering een bom bardement op de kustzone zullen ope nen. Intusschen heeft de havenmees ter van Tanger van het hoofdkwar tier der opstandelingen te Ceuta een telegram ontvangen, waarin men hem verzoekt, den neutralen schepen mede te deelcn, dat zij de haven moeten ver laten, daar de in Tanger voor anker liggende regeeringsschepen zullen ge bombardeerd worden. Zooals bekend, worden deze schepen door gebrek aan brandstof verhinderd, om naar Cadiz en Algeciras op te stoomen. De provincies Navarra, Asturië, Ga- licië, Valladolid, Burgos, Saragossa, Huesca, Oud-Castilië en Andalusië zijn in het bezit van aanhangers van gene raal Franco. Een der aanvoerders van de rebel len, generaal Molla, rukt met 'n groote legermacht naar Madrid op, welke stad groot gevaar schijnt te loopen. Pierre Dumas, de speciale corres pondent van het Fransche blad „Pe tite Gironde" heeft aan zijn krant uit Pamplona een telegram gezonden, waarin hij o.m. zegt: „De tegenwoor dige staatsgreep gelijkt in niets op de vorige. In beide kampen gaat het om een volksopstand, waarbij het gere gelde leger de rol van kader speelt. Bij de Noordelijke opstandelingen, onder wie ik mij op het oogenblik be vind, zijn evenveel burgers als solda ten van generaal Molla. Het geheele Noorden van Spanje, met uitzondering van Bilbao en Barcelona, neemt aan den opstand tegen de regeering deel". Zeker is, dat overal in het land he vig wordt gevochten. Het is momen teel nog volkomen onmogelijk 't aan tal dooden te schatten, dat de bloe dige strijd tot nu toe heeft gekost. Eenige cijfers, die samengesteld zijn door den vlammenden geestdrift van den man, die haar er mee omhult en haar opheffent wegvoert naar den he mel aller gelukzaligheden. Een half uur later zit het tweetal in het gezellige, van rook bezwangerde notabelenzaaltje van de herberg „Zur Traube" in het dorp Aldrane. Een enorme, groene kachel in het midden van het lokaal straalt verkwistend zijn warmte uit. Johanna en Sylvester heb ben hun jasje en sweater uitgetrokken. Zij drinken thee uit groote glazen en eten er dikke sneden roggebrood met boter en honing bij. Zwijgend, overge lukkig lachen zij elkaar toe. Is het hier geen schitterend pen dant van de five o'clock in Iglerhof, Jo? Ik zou in ieder geval voor geen geld van de wereld willen ruilen, boy! Johanna leunt behaaglijk achterover in haar stoel. Steeds nog glimlachend, kijkt ze van onder haar wenkbrauwen naar Sylvester, die groote happen van het smakelijke brood neemt en ver volgt: Maar daarom behoef je toch niet direct zoo te overdrijven! Terwijl zij dit zegt, duwt ze zachtjes zijn armen weg, welke hij beiden op tafel hééft gelegd, onderwijl vrij heftig in zijn thee roerend. Pardon, prinses! De boer komt weer eens te voorschijn. Als hij ech- uit gedeeltelijke opgaven uit alle dis tricten van Spanje, spreken van min stens Ü60 dooden en meer dan 5000 gewonden. De radiozender van Sevilla, die zich in handen van de opstandelingen be vindt, deelde mede, dat drie oorlogs schepen van de regeering Cadiz heb ben beschoten. De opstandelingen zon den daarop eenige vliegtuigen uit om het vuur te beantwoorden en deze toe stellen slaagden er in de drie oorlogs bodems tot zinken te brengen. De radio-zender te Sevilla deelde voorts mede, dat de regeering van Madrid was afgetreden. In haar plaats was een revolutionnair comité ge vormd onder leiding van staatspresi dent Azana. Van den anderen kant werd het be richt verspreid, dat generaal Molla aan de Madrileensche regeering een ultimatum had gericht, waarin hij eischte, dat de regeering-Giral binnen 3 uren zou aftreden. Bij het Nederlandsche departement van buitenlandsche zaken js bericht binnengekomen, dat de Nederlandsche kolonie te Barcelona ongedeerd is. Van de landgenooten in andere plaatsen is nog geen bericht inge komen. Uit de laatste berichten is moeilijk te constateeren, welke van de beide partijen de meeste vorderingen maakt. Vast staat evenwel dat de druk op de Madrileensche regeering met het uur sterker wordt. Het is de bedoeling van de opstandelingen van het Noorden en het Zuiden uit een concentrischen aan val op Madrid te ondernemen. Blijkens een telegram van den Ame- rikaanschen gezant te Madrid aan het staatsdepartement te Washington is de Spaansche hoofdstad volkomen ge ïsoleerd. Er dreigt hongersnood. In het Noorden vervallen de rebel len in drie groepen, namelijk die van DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. ter bemerkt, dat zijn woorden haar hebben doen schrikken, drukt hij snel een kus op de hand, die nog steeds op zijn arm ligt om daarna op zijn inne mende manier te vervolgen: Dat komt er van, als een mensch zoo gelukkig is als ik. Lieve boer! Even beroert ze met haar lippen zijn voorhoofd. Je hebt getoond tien maal meer tact te bezit ten dan je prinses. Maar toch moet ik het je even zeggen: Koketteer niet te veel met je boeren-afkomst. Het lijkt zooveel op een pose, die je toch heusch niet noodig hebt. Ik wil niet, dat je je kleineert, Sylvester!. Zij heeft snel achtereen gesproken en hij heeft ernstig geluisterd. Nu knikt hij. Je hebt gelijk, Jo, en., je zult steeds met me tevreden zijn. Nee. nog veel meer. Trotsch zul je op me kunnen zijn. Dat beloof ik je! En zij voelt, dat het hem heilige ernst is. Dan klapt hij de oude piano open, die in een hoek staat en slaat een paar accoorden aan. Het instrument is gru welijk valsch. In komische ontzetting houdt Johanna haar handen voor de ooren. (Wordt vervolgd) het Zuiden, Waalwyksclic en Lanptraatsehe ('unit, Zich verzekeren bi] een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ,,NOORD-BRABAND" betaalde In 1935 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1