Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG. „lOOID 'ÜÉBill" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON I NUMMER 60. WOENSDAG 29 JULI 1936. 59e JAARGANG. derë ter), Dit blad verschijnt Advertentiën moeten Woensdag el WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, in ons bezit zijn. enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs: per 3 maanden 20 cent per regel; minimum 1.50. 1.25. Franco per post door 't geheele Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. te, en y2 lujah XICI outü Li ene Jeze irwer ;anish M Juli IS 3 ed van -Thea' Biosco: mnasl okaalu ot hal! /edvlii: )ok vo 'mnast Dkaaltt 'iunash tiekl.O an 5.3v ranspc Scho ij me sboort 3EL KENS 936. INSCHRIJVING BACON. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Aan de inschrijving door de Nerler- landsche Veehouderijcentrale in op dracht van den Minister van Land bouw en Visscherij gehouden voor het bereiden van bacon, bestemd voor uitvoer, gedurende de periode van '27 Juli—31 October 1936 hebben in to taal 24 firma's deelgenomen. Tengevolge van een te hoogcn in- •schrijvingsprijs komen de volgende be drijven, die tot heden bacon bereid hebben, daarvoor niet meer in aan merking voor de periode waarop de inschrijving betrekking heeft: N.V. Wierdensche Exportslachterij en Veehandel te Wierden. N.V. Uithoornsche Baconfabriekcn te Uithoorn. G. H. A. Niers' Bacon en Vleeschwa- renfabriek te Epe. Eerste Geldersche Vleeschwarenfa- briek te Vorden. Nijmeegsche Baconfabriek en Ex portslachterij W. .1. Jansen te Nijme- gen. Firma Gebrs. Meewis te Weert, en de N.V. Jac. Vos Co. te Driebergen, INLEVERING SPEK TE OSS. De Nederlandsche Veehouderijccn- trale brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat met ingang van 1 Augustus a.s. de inlevering van spek te Oss niet meer moet geschieden bij de N.V. H. Hartog's Fabrieken, doch van dien datum af tot nadere aan kondiging bij de N.V. Zwanenberg's Fabrieken aldaar. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 11). Als meneer en de juffer muziek willen hebben, dan heb ik wel een gra- mofoon, haast de binnentredende her bergier zich zijn gasten een genoegen te doen. IJverig begint hij in een sta pel gramofoonplaten te grabbelen, welke op een wankelen standaard lig gen. Ik heb nog pas een paar weken geleden de nieuwste schlager van Innsbruck meegebracht. Om 's hemelswil! laat Johanna zich ontvallen, terwijl Sylvester den man lachend voor zijn aanbod dankt, zich daarbij verontschuldigd, dat zij niet veel om gramofoonmuziek geven. Maar wat zou u zeggen van een stukje op den citer? vraagt hij en de waard laat zich dat geen twee maal verzoeken, want als een echte Tiroler ligt dit insrtument hem het naast aan het hart. En zoo krijgen Johanna en Sylvester dan al heel spoedig de door citerspel begeleide verzekering te hooren, dat „geen vuur en geen hel kan branden zoo heet, als heimelijke liefde, waar- \an niemand iets weet!" Johanna's wangen gloeien van de warmte, de thee en de innerlijke blijd- OVERTREDINGEN VLEESCHKEURINGSWET. Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld: Den laatsten tijd neemt het aantal overtredingen der Vleeschkeurings- wet ten aanzien van het clandestien slachten van vee en hel in consumptie brengen van niet goedgekeurd, on deugdelijk vleesch, dermate toe, dat het noodig is, mede met het oog op de volksgezondheid, de maatregelen ter voorkoming van dergelijke knoeierijen te verscherpen. Aangezien in deze gevallen niet al leen het keurloon wordt ontdoken, maar ook de crisisheffing, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de vee houders die zich aan bedoeld straf baar feil schuldig maken en daardoor de deugdelijke werking van de land- bouwcrisiswet tegenwerken, behalve dat zij zich aan vervolging blootstel len, bovendien de kans loopen, voortaan van crisissteun te worden uitgesloten. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 6 tot en met 11 Juli het aan tal leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 533,800; hieron der zijn begrepen 75.000 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aan gaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 458.800 verzekerden, niet schap. Haar oogen stralen en overge lukkig kijkt zij den man tegenover haar aan, die haar blik even warm be antwoordt. Hier in de herberg „Zur Traube" behoeven zij niet zoo voor zichtig te zijn als in Iglerhof Op den terugweg voeren zij een zeer verstandig gesprek. Sylvester Vonberg wil niet meer naar Munchen terugkeeren, hoewel hij daar in Fe bruari een betrekking moet aanvaar den als dirigent van het Salonorkest. Dat zou allemaal mooi en goed zijn geweest, als Johanna niet in zijn leven was gekomen. Nu ze echter de beste scheppende krachten in hem gewekt en tot volle ontwikkeling heeft ge bracht, verzet alles in hem zich tegen den dwang van een vast emplooi met alle daaraan verbonden discipline. Vrij moet hij zijn om vrij te kunnen schep pen. Dan zal hij iets groots kunnen presteeren. En daarvoor is het noodig, dat hij naar Berlijn gaat, waar de kan sen voor het grijpen liggen en reeds zoovelen het tot iets hebben gebracht. Hij spreekt ook nu weer met sug gestieven aandrang; vervuld van het besef van zijn kunnen en gedragen door het gouden optimisme van den kunstenaar. Het spreekt van zelf, dat bij de vrouw, die hem liefheeft, die in hem gelooft, deze woorden op vruchtbaren bodem vallen. En als hij met een zekere souvereine eigenge rechtigheid decreteert:en jij begint ook niet meer opnieuw met die lessen bij Schumacher, maar je gaat bij Kreil in Berlijn studeeren! dan knikt Johanna gehoorzaam. Zij, de behoorende tot de landarbeiders, wa ren geheel werkloos: in de week van 6 tot en met 11 Juli 28.9 pet.; in de vorige verslagweek (22 tot en met 27 Juni) 28.9 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 26.9 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 23.9 pet. Rij 1055 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 11 Juli in totaal 395.685 werkzoekenden in geschreven, onder wie 374.168 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 378.157 werkloos, onder wie 361.616 mannen. Blijkens een per 1 Juli gehouden telling van de bij dt gezamenlijke or ganen der openbare arbeidsbemidde ling ingeschreven werklooze personen, gesplitst naar leeftijdsgroepen en naar geslachten, stonden op dien datum in geschreven 12,120 mannen en 5172 vrouwen van 14 tot een met 17 jaar, 51.270 mannen en 5543 vrouwen van 18 tot en met 24 jaar, 69.697 mannen VERZEKER U BIJ DE en 1948 yr ouwen van 25 tot en met 30 jaar en 229.390 mannen en 3997 vrou wen van 31 jaar en ouder. STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOERDERIJBEDRIJVEN. De minister van Landbouw en Vis scherij heeft tot voorlichting van het kleine boerenbedrijf en ter uitvoering van de maatregelen met betrekking tot den bijzonderen bedrijfsteun in gesteld een dienst voor de kleine boe renbedrijven. Voor dezen dienst heeft de minister een reglement vastgesteld. De taak van den nieuwen dienst is als volgt omschreven: 1. Het verstrekken en bevorderen van de voorlichting, welke de kleine boerenbedrijven met het oog op hun aanpassing aan de veranderde omstan digheden behoeven. 2. De uitvoering van de bijzondere steunverleening aan de kleine boe renbedrijven. De minister wordt terzijde gestaan door een commissie van advies, waar van de directeur-generaal van den landbouw ambtshalve lid en voorzit ter is en de overige leden worden be noemd en ontslagen door den minis ter. Wat betreft den hijzonderen be drijfssteun is bepaald, dat deze wordt verleend aan door den minister erken de houders van boerenbedrijven, welke een oppervlakte van 5 H.A. of minder beslaan en als zoodanig erkend zijn. Voor erkenning komen in aanmer king zij, die hun bestaan hoofdzakelijk vinden in uitoefening van het beroep van zelfstandig landbouwer. De toekenning en uitbetaling van het bedrag van dezen steun geschiedt naar de door den minister vastgestelde grondslagen. De directeur verstrekt aan iederen erkenden houder van een klein boeren bedrijf een bedrijfskaart, welke een beknopte beschrijving van het bedrijf bevat. trotsche, eigenzinnige, doelbewuste ba rones von Geitier denkt aan geen te genspraak. Steeds verder ontwikkelt Sylvester Vonberg zijn plannen voor een ge meenschappelijke artistieke arbeid in Duitschland's hoofdstad, als centrum van gepotentieerd leven. Hij raakt in geestdrift door zijn eigen woorden en in een roes van bedwelmende gelukza ligheid ontwerpt hij een toekomst beeld, vol schiterende kleuren. En Johanna, meegesleept door zijn en thousiast betoog, dat in laatste instan tie een huldiging*van haar persoon inhoudt, assisteert hem ijverig bij de volmaking van dit beeld; zij vergroot en verdiept het en omlijst het met stra lend goud. En toch is er iets, wat aan deze toe komstdroom van beiden ontbreekt. Men zou bij een oppervlakkige be schouwing geneigd zijn het voor een onbelangrijke bijzaak te houden, doch bij nader inzicht ontpopt zich dit iets als het belangrijkste voor de vervul ling en de verwezenlijking van hun droom. Want het luchtkasteel, met zooveel blijmoedig optimisme ge bouwd, ontbreekt elk fundament. Geen woord als huwelijk, trouwen of iels dergelijks wordt genoemd, niets is er wat hun gemeenschappelijke toe komst eenige houvast geeft. Het is het onbewust-instinctief ver* mijden van een klip, die een ernstig beletsel zou kunnen vormen voor de verwezenlijking van hun ideaal. Hoe verschillend Johanna's en Sylvester's beweegredenen daarvoor ook mogen NIEUWE K.R.O.-STUDIO. Maandag is te Hilversum aanbe steed het bouwen van de nieuwe KRO- studio. Er waren tachtig inschrijvingen bin- nengeomen, uitsluitend van Roomsch- Katholieke aannemers. De hoogste inschrijfster was de N.V. Niemes All, Zwolle met 121.900. De laagste inschrijver was H. Fen- nis, Bussum met 78.900. GEHAKT IN BLIK. Kwaliteit in geenendeele geschaad. In de afgeloopen weken zijn van tijd tol tijd klachten geuit aangaande de kwaliteit van het gehakt in blik, dat vanwege het departement van sociale zaken thans voor werkloozen in dis tributie wordt gebracht. Het betreft hier het product, dat door de Nederlandsche vleesch- en conservenfabriek te IJ muiden voor re kening van het departement wordt aangemaakt. In dit verband deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat door een constructiefout in eert der bij de fa bricage gebruikte autoclaven een ge deelte van liet geproduceerde gehakt bij de sterilisatie blijkt te zijn overver hit, tengevolge waarvan de inhoud van deze bussen te droog en de kleur te bruin is geworden, terwijl ook de smaak daardoor minder gunstig is he in vloed. Er dient echter op te worden ge wezen, dat daardoor de kwaliteit van het gehakt in gee'ien deele is ge schaad en slechts de smaak en de kleur tengevolge van de te hooge steri lisatie een afwijking vertoonen. Ten slotte deelt de minister mede, dat hij heeft besloten de bussen, welke bedoelde gebreken vertoonen uit de distributie terug te nemen. Daarom trent zal nader met de gemeentebe sturen worden overlegd. zijn, tenslotte vinden zij elkaar toch in een en hetzelfde zelfbedrog. Zij be denken niet, dat het werkelijke leven andere eischen stelt en in de eerste plaats zeker wel die van een open oog voor de ealiteit, waarbij voor struisvo gelpolitiek geen plaats is. Zoo oud als het menschelijk ge slacht zelf, is zijn verlangen naar het licht. Onafscheidelijk van het licht echter is de schaduw. En wie meent hel eene voor zich te kunnen opeischen zonder het andere op den koop toe te nemen, dit moet onvoorwaardelijk schipbreuken lijden Het vietal in Innsbruck heeft zich bij zijn inkoopen uitstekend geamu seerd. Nadat zij in Hotel „Maria Theresia" weer wat op krachten zijn gekomen, wordt in de beste stemming de terug tocht met de slede aanvaard. Niemand hunner bemerkt den be zorgden blik, waarmede Gustl Stett- ner beurtelings het windgat in het ge bergte en zijn steeds onrustiger wor dende paarden gadeslaat, want als stedelingen hebben zij geen begrip van de voorteekencn, welke een elementair natuurverschijnsel vooraf plegen te gaan. Eerst een plotselinge windvlaag doet hen verschrikt opkijken. Wat is dat dan? Het begint toch niet ongezellig te worden? vraagt dr. Falk, terwijl hij de kraag van zijn pels opzet. Ik geloof, dat we sneeuw krijgen, veronderstelt Barones Geitier, terwijl zij onderzoekend de lucht opsnuift, die plotseling zeldzaam drukkend en vochtig is geworden. Oh, I see, just like a real english l'ogg, constateert de, aan mist gewend zijnde miss Spencer met haar gewone kalmte. Look here, wijst zij met een typische armbeweging naar den nevel rondom haar. Inderdaad legt een dichte nevel sluier zich over het landschap. Met verbazingwekkende snelheid worden huizen, hoornen en menschen aan het gezicht onttrokken; zelfs de lichten langs den weg zijn al spoedig niet meer te zien. Zoo zelden deze mistbanken in de Alpen zijn, zoo verraderlijk zijn ze ook. Niet alleen hij een eenzamen ski tocht in het hooggebergte, zelfs bij een eenvoudigen tocht per slede, wanneer men, zooals het in Hotel Iglerhof thuis behoorden gezelschap, slechts een derde gedeelte van den weg tusschen Innsbruck en Igls heeft afgelegd, kan een dergelijk natuurverschijnsel, op zijn zachts uitgedrukt, zeer onaange naam zijn. Szatossy, die de ernst van den toe stand onmiddellijk inziet, wisselt een paar woorden met den koetsier, wiens brommend antwoord weliswaar ten doel heeft hen gerust te stellen, maar toch tevens, onmiskenbaar een zekere onbehaaglijkheid verraadt. (Wordt vervolgd) van het Zniden, Waalwyksclie en Luxslrutsrkr Cwnrani, inlster al ge heel' oor o| ko it-boek". tebedi'l ,-ordt sorting de gevri- tlalleli jaarl iat i ookz bruini. 50 en i NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1