Koning Willem II in Tilburg. Buiteniandsch Nieuws. RECHTZAKEN. At€K£HfJËS LANDBOUW. ABONNEERT U OP DIT BLAD Wèg die fsligrclne! DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De strijd rondom Madrid. De burgeroorlog in Spanje die ook in de afgeloopen dagen bloedig en he vig heeft voort gewoed, is nog niet ten einde. De regeeringsgetrouwe troepen hebben veel moeite gehad om de snelle nadering van de rebellen naar Madrid te verhinderen. De opstandelingen schenen zoo ze ker van hun overwinning te zijn, dat zij dag en uur bepaalden, waarop de hoofdstad van Spanje door hen zou worden ingenomen. Inmiddels namen de gevechten lus- sehcn de Volksfronters' en de insur- genlen grooteren omvang aan. Van uit Spaansch Marokko werden in de donkerte van den nacht scheepsladin gen troepen naar het Iberische schier eiland gevoerd. Steeds kritieker werd de situatie van Madrid. Generaal Molla zond bat terijen zwaar geschut en afdeelingen mitrailleurs naar het gebied van den strijd. De toegangswegen waren vol komen geblokkeerd. De regeerings- t roepen weerden zich dapper en ver hinderden den hoofdaanval op Madrid. Zelfs konden zij de opstandelingen van de Sierra de Guaderama verdrijven en over de Noordelijke passen terugdrin gen. Maandagmiddag scheen net centum van den strijd naar het Zuiden te zijn verplaatst, waardoor de toestand voor Madrid gunstiger werd. Treinen en vrachtauto's met levensmiddelen kon den de stad bereiken. Voorts werd nog gemeld, dat de op standelingen in het Alcazar te Toledo zich Maandagavond hebben overgege ven. Zelfs de regeering kan niet voor dien, hoe de strijd zich verder ont wikkelen zal. Het officieele orgaan van het Vali- caan, de „Osservatore Romano" wijdt een beschouwing aan den burgeroor log in Spanje, hel een tragisch en barbaarsch voorwendsel en oeml om priesters te dooden, kerken in brand te steken en kloosters te vernielen. Verder schrijft het blad: Men staat hier niet tegenover een regeering te Madrid of een dictatuur van de op standelingen, maar tegenover iets, dat geen jnejnsehelijk gelaat of ziel heeft. We staan tegenover een Ku Klux Klan, die een politieke, een methode, een doel is geworden voor gangsters, kortom, voor diegenen, die het com munisme, welks vaan zij hijschen, be lijden. In Catalonië staat Europa voor den tweesprong, waar men moet beslissen of men op marsch is met de mensch- heid of daarbuiten. Zonder dat zal Europa optrekken met een bom in den zak, zooals ook Spanje opgetrok ken is. Bijna alle kerken en kloosters van de stad zijn in asch gelegd. Men heeft gezien, hoe anarchisten, die de Sint An na-kerk in brand staken, op het al taar dansen uitvoerden en het kruis beeld verbrijzelden. Een groep opstandige officieren, die in een klooster haar toevlucht had ge zocht, werd, na heftigen tegenstand te hebben geboden tenslotte tol over gave gedwongen. Alle officieren wer den ter plaatse vermoord. Een van hen werden zelfs de armen en becnen afgesneden. Hel klooster staken de bandieten hierop in brand. Den correspondent waren op straat verder auto's opgevallen, die door de "autoriteiten geconfiskeerd waren en waarin met revolvers gewapende meis je. patrouilleerden. Een reiziger, die uit Spanje iu Zwit- rland is aangekomen vertelde dat de communisten do geestelijken en de kloosterzusters van 'n klooster te Bar celona dwongen de kerk in brand te steken. Daarna werden zij met mitrail leurs neergeschoten. Volgens ui! het grensplaatsje Elvas ontvangen berichten zouden te Bada- joz alle als aanhangers der rechtsche partijen bekende personen zijn ge arresteerd en in een kerkgebouw zijn opgesloten, daar de gevangenis ter plaatse reeds overvol is. Hel kerkgebouw zou door de com munisten daarna in brand zijn gesto ken. In hun angst zouden de gevange nen uit de ramen zijn gesprongen. Ve len hunner werden daarbij gewond. Men zou de lieden hulpeloos hebben laten liggen. Honderden dooden en gewonden. In hel Zuiden zijn Maandag bloedi ge gevechten geleverd, waarbij hon derden dooden moeten zijn gevallen. Hoe zich de gebeurtenissen precies hebben toegedragen, valt uit de eerste berichten nog niet op te maken, doch het schijnt' dat honderden opstandige soldaten uit Ceuta per vliegtuig zijn overgebracht naar Algeciras en dat er nog sleeds meer worden getranspor teerd. Zij zijn naar het Noordoosten getrokken en 1200 ervan hebben de regeeringstroepen ingesloten in Ete- pona,- een kustplaats, ongeveer hal verwege lusschen Gibraltar en Malaga. De regeeringstroepen hebben hier ver bitterd gevochten. 400 personen moe ten er gesneuveld zijn en 200 aan de zijde der opstandelingen, terwijl men aan beide zijden 1200 gewonden lelt. De regeeringstroepen trekken zich terug, terwijl zij de bosschen achter zich in brand steken om een verderen opmarsch der rebellen te stuiten. Een correspondent van Reuter is het mogelijk geweest een blik te slaan in de infanteriekazerne te La Linea. Hier zag hij meer dan honderd gevangenen, behoorende tot het volksfront. Men meent te weten, dat er gisteren in de kazerne 20 gedood zijn en den vori- gen nacht ook 20. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Spaansche vloot, voor zoover deze daar in de haven lag, zich overhaast naar Estepona heeft begeven om den rebel len hun opmarsch naar Malaga te verhinderen. Ook bij La Linea heeft een herig gevecht plaats gevonden. Hier moet een afdeeling regeeringstroepen ter sterkte van eenige honderden geheel in de pan gehakt zijn. De opstandelin gen lellen hier 60 dooden. Een der re bellen deelde aan een bijzonderen cor respondent van Reuter mede: Wij hebben strenge instructies geen ge vangenen te maken en alle commu nisten te dooden. Tal van priesters, kloosterlingen enz., zijn in Barcelona, Madrid enz. vermoord. DUITSCHLAND EN HET KATHOLICISME. Uit Rome wordt aan de „Reichs- post" gemeld, dat men in Duitsche kerkelijke kringen meent te weten, dat invloedrijke instanties in Berlijn aan het werk zijn, met het doel, Duitsch- land er toe te brengen, zijn politiek jegens hel Katholicisme te herzien. Het Vaticaan zou het resultaat hier van willen afwachten om eventueel met Berlijn in onderhandelingen te lieden over een acc.oord betreffende de interpretatie van het Concordaat. VON PAPEN BEVORDERD. Hitier heeft den Duitschen gezant te Weenen, von Papen, bevorderd tot ambassadeur; het gezantschap te I Weenen is tegelijkertijd verheven tot ambassade. In een brief, dien Hitier bij deze gelegenheid tot von Papen heeft gericht, zegt hij hem dank voor hetgeen hij in de twee jaar van zijn verblijf te Weenen heeft weten te be reiken. DE ANNEXATIE VAN ABESSIWIë. Do Duitsche regeering heeft mede- deeling gedaan van haar besluit, het gezantschap te Addis Abeba op te beffen, en het te vervangen door een consulaat-generaal. Men beschouwt dit Ie Rome als de erkenning van het Italiaansche keizer rijk door Duitschland. In Berlijnsche kringen zegt men, dat deze mededeeling aldus overdreven ge ïnterpreteerd is. Duitschland aan vaardt slechts de practische feiten. POLITIERECHTER. Een stukje oud barbarendom, We houden alleen oude gebruiken gaarne in eere, omdat zij mooi zijn en •ntressant en omdat wij vaak met eenig heimwee terugdenken naar tijden dat het volk op een dergelijke dichterlijke wijze zich wist te uiten. Maar een ge bruik waarvoor dat niet geldt is wel de hardhandige manier van „uilmar king" die op Sommige dorpen nog steeds door de jaloersche dorpsjon gens wordt toegepast, als een min naar van andere oorden zijn zinnen heeft gezet op een meisje aldaar. Dan zoekt men de eerste de beste gelegen heid om dien rampzaligen eens te la ten zien dal de meisjes van het dorp Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder zijn en van geen „vreemd volk". Zoo ging 't ook weer eens, toen de 17-jarige W. B., timmerman te Waal wijk naar Sprang-Capelle zijn hart kwam verliezen bij een meisje, dat in groote genegenheid de gelukkige vind ster van het verloren hart werd. Op zekeren avond dat de jongeling zijn meisje weer eens weggebracht had, ten aanschouwe der dorpsche jonge lingschap, die zich weer eens een schoone buit zag ontglippen, reden ze hem achterna en J. H., landbouwer te Sprang-Capelle sloeg hem, terwijl hij op de fiets zat met iets hards, dat door den jongen voor een rijwielket ting versleten werd, hoewel hij in 't donker er niel veel van zien kon, in 't gezicht. De slag kwam flink aan en de jongen vluchtte in het huis van z'n oom, en voelde zich er allesbehalve lekker aan toe door de mishandeling. Voor den politierechter ontkende de dader, ook maar iets van de ruzie ge merkt te hebben, maar door het getui genverhoor kwam zijn schuld vol doende vast te staan. De Officier van Justitie noemde dit een schandalige mishandeling. Door zoo in 't donker iemand met een ket ting in 't gezicht te slaan, kon het ge volg gemakkelijk geweest zijn, dat hij 't gebruik van z'n oogen had moeten missen. De eisch luidde 1 maand gevange nisstraf. De politierechter vond 14 dagen ge vangenisstraf genoeg voor verdachte om na te zuchten over zijn verloren kansen. NOG STEEDS: LET OP DEN COLORADOKEVER. Daar de Coloradokever op verschei dene plaatsen vrij dicht bij onze grens is gevonden en het aantal vindplaat sen in onze buurlanden nog steeds toe neemt, waaruit blijkt dat de kever zijn gebied voortdurend uitbreidt, is lie! van het hoogste belang, dat op alle plaatsen in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, die min der dari^25 K.M. van onze landgrenzen verwijderd zijn, alle aardappeltelers bij voortduring hun aandacht op dit insect gevestigd houden. Laat men niel denken, dat, nu wij tot nu toe van den kever vrijgebleveïi zijn, dit ook den geheelen zomer het geval zal we zen, en laat men ook niet meenen, dat een laat optreden in een aardappelveld niet meer zoo gevaarlijk is. Het te gendeel is waar. Als in Augustus of September de kever ergens optreedt zonder dat dit bemerkt wordt, kruipen de op dat land tot ontwikkeling gekomen ke vers aldaar in den grond om te over winteren. Het volgend voorjaar ko men zij, als het warme weer optreedt, daaruit te voorschijn en verspreiden zij zich over de velden in de omgeving. Uit de eene onopgemerkte en daar door niet uitgegroeide haard van den nazomer ontstaan dus een aantal ver spreide haarden in het volgende voor jaar en de bestrijding en uitroeiing wordt dan zeer veel moeilijker. Dringend worden daarom alle aard appeltelers, zoowel de landbouwers als de particulieren in een strook van 25 K.M. breedte langs onze grens in de provincies Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland verzocht, nog gedu rende de maanden Augustus en Sep tember met aandacht hun velden te onderzoeken op de aanwezigheid van den Coloradokever of zijn larven en aangeraden mededeeling Ie doen ien gemeentehuize van elk geval, waarin zij meenen hel insect gevonden te heb ben. Op alle lagere scholen in de he> doelde strook zijn afbeeldingen en mo dellen van kever en larve aanwezig, zoodat iedereen gelegenheid heeft, zich daarvan op de hoogte te stellen. Laat men niets verzuimen om de aanwe zigheid van den kever bekend te ma ken. opdat de noodige uiiroeiings- maatregelen genomen kunnen wor den. Voor allen geldt dus nog lol eind September de leus: Let op den Coloradokever. HET MONUMENTALE EN HIS TORISCHE PALEIS-RAADHUIS. Bij zijn tweede komst naar Tilburg in 1849 ontwikkelde zich tusschen Koning Willem II en Burgemeester Bekkers het volgende gesprek: „Wat waren de mcnschen weer blij dat ze ons weer za gen, burgemeester". ,,'t Was ook een heele tijd geleden, majesteit, maar nu blijft U voorgoed hier „Ja, ja, ik verlang er zelf zoo naar!Nu zal ik naar hartelust aan het welzijn van uwe stad en heel Brabant met zijn goede bewoners kunnen werkenmeer verlang ik niet Zoozeer heeft Koning Willem II Til burg liefgehad! Hij wilde deze stad verheffen tot de schoonste van Noord- Brabant en tot zijn landelijke residen tie. Tilburg was voor den Koning een oord, waar hij gaarne ontspanning ging zoeken, omdat hij het daar heerlijk vond en vrij kon ademen, zoo vertelt de geschiedenis. Is het te verwonderen, dat de bevol king van deze stad wederzijdsche lief de betoonde voor den Prins en Koning en deze genegenheid uitte in enthou siaste toejuichingen telkens wanneer de Vorst naar de industriestad kwam, waar hij zich bewoog onder de notabe len, maar ook onder de eenvoudige Brabantsche boeren om met hen over zijn plannen tot verheffing van Til burg te spreken. En als de Koning in 1849 wederom naar zijn geliefde stad komt, maar thans als een zieke, vermoedt het volk niet, dat de laatste dagen van den ver tegenwoordiger van het Oranjehuis zijn genaderd en de groet van de dui zenden is tevens een droef afscheid in diepe stilte. Zóó eindigt de geschiedenis van Ko ning Willem II en Tilburg, zóó besluit ook het groote openluchtspel, waarvan de gala-première a.s. Zaterdag plaats heeft, onder regie van Hans van Meer- ten, die ons op de gisteren te Tilburg gehouden pers-conferentie een en an der over zijn bedoelingen heeft uiteen- gezet. Het openluchtspel zal hij doen uit groeien tot een grootsche hulde van de stad Tilburg aan Kfet Vorstenhuis van Oranje, als de vertolking van het sen timent, dat den Tilburgers toentertijd bezielde en als de realisatie van de tra giek, welke gelegen is in het feit, dat Koning Willem zoo gaarne voor en in Tilburg had willen blijven leven, doch onverwacht uit het leven werd wegge nomen. Men kan reeds bij voorbaat verze kerd zijn van het succes dezer opvoe ring, waarin de spelers, welke volko men doordrongen zijn van hun eervolle taak, de historie in duidelijken en schoonen vorm zullen doen herleven Naast intieme scènes komen in het spel prachtige massa-show's voor, terwijl de regisseur, die het spel telkens van de eene naar de andere zijde van het ruime speelvlak verplaatst om een non-stop-opvoering te geven, ook de atmosfeer tusschen de bedrijven met ccarrillonspe! tracht vast te houden. De folklorische dansen, welke door de kunstdanseres, Mevrouw Xanda Stradowska zijn ingestudeerd, het hip pisch gedeelte, dat door den heer G. A. v. d. Meer wordt verzorgd, de dames koor-zang onder leiding van Mej. Jo Immink. alles is in scènisch verband gebracht. Eenige van de belangrijkste rollen Worden door beroepsartisten bezet. I fans an Meerten speelt persoonlijk de rol van Prins Willem, later Koning Willem II. Richard Flinck vervult de partij van Pastoor, later Mgr. Joannes Zwijscn, Henk Schaer creëert de figuur van dominee dr. Schotel en voorts be zetten de heeren Emile van Stuwe, Adolphe Hamburger en Carel Briels, enkele andere meer belangrijke par tijen. Waarom het Paleis-Raadhuis? Over de motieven, die bij het ge meentebestuur hebben gegolden om het oude paleis van Koning Willem II tot raadhuis te verbouwen, heeft Burge meester mr. dr. F. Vonk de Both ons tijdens de persconferentie een en ander medegedeeld. Koning Willem II, de grootvader van onze geëerbiedigde Koningin, zocht naar werkverruiming in de stad Til burg, waar toentertijd groote werke loosheid heerschte. Daarom werd het paleis gebouwd, dat echter nooit door den Vorst bewoond is geweest, daar deze in 1849 stierf. De erfgenamen van Koning Willem II schonken het paleis aan de stad, onder voorwaarde, dat het moest worden ingericht als Rijks Hoo- gere Burgerschool, terwijl de bestem ming niet mocht worden veranderd. Toen het gebouw echter niet meer voldeed aan de eischen, die voor een H.B.S. worden gesteld, en tevens in vervallen toestand was geraakt, besloot de gemeenteraad het voormalige paleis tot representatief stadhuis in te rich ten. omdat op dergelijke wijze dit his torisch monument voor stad en volk 't beste bewaard bleef. Hierdoor ging echter de oorspronkelijk bepaalde be stemming van het gebouw verloren, waardoor het wederom in handen van de erfgenamen zou gekomen zijn, in dien de gemeente niet 45.000 aan de erfgenamen der drie Duitsche vorsten huizen zou hebben betaald. H. M. Ko ningin Wilhelmina, eveneens erfgena me. heeft echter belangeloos van haar recht afstand gedaan, hetgeen een zeer waardevolle daad is geweest, waar voor het gemeentebestuur H. M. bij zonder erkentelijk en dankbaar is. Zoo heeft Tilburg met de restaura tie van het paleis tot raadhuis een daad van piëteit gesteld tegenover Koning Willem II en daardoor tevens hulde en eerbied betoond aan het Koninklijk Huis. r__ De Burgemeester vestigde speciaal de aandacht op het feit, dat de gemeen te tevens bedoeld heeft zuinig te zijn. De bouw van een totaal nieuw raad huis zou zeker een paar millioen heb ben gekost, terwijl thans een half mil lioen is uitgegeven voor de restauratie van het oude paleis, voor den bouw van een nieuwe H.B.S. en voor de be taling aan de Duitsche vorsten. Het nieuwe monument. Onder leiding van den Burgemeester hebben de persvertegenwoordigers een rondgang gemaakt langs en door het monumentale en massale paleis-raad huis Om de intieme verhouding tus schen den Vorst en Monseigneur Zwij- sen te memoriseeren is het monument van den laatste reeds vroeger gepro jecteerd, geflankeerd door afsluithek ken van de op- en afritten van den bouw: tusschen deze op- en afritten ligt een blauwe vijver met twee prach tige fonteinen. Een langzaam glooiende oprit voor auto's met daarnaast een trottoir voor voetgangers voert naar den hoofdin gang, welke geaccentueerd is door een bronzen pui met vooruitstekenden lui fel. Boven deze portiek als standaards de wapens van Nederland, Noord-Bra bant en Tilburg. AAAAVyi Vooraanzicht van het Paleis -Raadhuis te 1 ilburg. l/olgens recept von Apotheker Dumont li i ff i i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2