Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG. „flOORD BRABAflD" Buitenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEU ILLETON I v RUMMER 64. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE WINST DER ZOMER-POST- ZEGELS. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerpostzegels, welke tot 15 Juli verkrijgbaar waren, de volgende aantallen verkocht: flankeerwaarde verkoopprijs aantal Vit cent 3 cent 706.210 5 cent 8 cent 583.708 f» cent 10 cent 1.045.031 12cent 16 cent 438.831 De opbrengst boven de frankeer- waarde welke, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doel einden bedroeg bruto rond ƒ85.000, betgeen vrijwel hetzelfde is als het vorige jaar. DE GEHAKTFABRIEK TE IJMUIDEN STOPGEZET. De fabriek aan de Zuidzijde van de Vissehershaven te IJmuiden, welke in opdracht van de regeering een groote hoeveelheid gehakt in blik zou vervaardigen, staat reeds ruim twee weken stil, omdat gelijk uit verschil lende berichten reeds bekend is ge worden, het gehakt niet voldoet. Er moeten nog ongeveer 60.000 a 70.000 blikken van dat gehakt in omloop zijn. Het personeel der fabriek heeft ont slag gekregen. De order van een mil- lioen blikken is echter niet in haar geheel uitgevoerd. De directie der fa briek is thans met een nienw procédé bezig, dat straks aan den minister van Sociale Zaken zal worden voorgelegd. DE GEWIJZIGDE STEUNREGELING. De wethouders voor de sociale aan gelegenheden van de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem hebben ten stad- huize te Amsterdam een conferentie gehouden over de door den minister van Sociale Zaken aangekondigde wij zigingen in de rijkssteunregeling voor ROMAN VAN HANNO PLESSEN. 15). (Nadruk verboden.) (Zachtjes opent Renate het venster om met hart en ziel het beeld van het I haar zoo welvertrouwde landschap in j zich op te nemen. En daarbij ontgaat haar de verlangende blik van Stefan Szartossy, die in de schaduw van 'n spar voor het huis staat en, totaal on gevoelig voor de schoonheid van den nacht om hem heen, onafgebroken naar haar opziet. Johanna en Sylvester hebben Igler hof nog vóór de mist kwam opzetten, bereikt. Johanna is direct naar haar kamer gegaan om zich voor het diner te kleeden. Zij maakt de laatste dagen niet veel zorg toilet en verheugt zich daarbij over haar schoonheid en alle japonnen, sieraden en andere dingen, welke er toe dienen die schoonheid nog meer te doen uitkomen en te accentu- werkloozen. Naar aanleiding van de ge voerde beraadslaging werd eenstem mig besloten, telegrafisch den minis ter van Sociale Zaken te verzoeken op zeer korten termijn een onderhoud aan de gezamenlijke wethouders toe te staan. Het R.K. Werkliedenverbond kwam te Utrecht in spoedvergadering bijeen om de kwestie van den huurtoeslag te bespreken. Het Verbond zal alle ten dienste staande middelen aanwenden om de regeering te overtuigen van hel standpunt: dat van de huidige steun bedragen, welke toch reeds in vele ge vallen ver beneden het redelijke en dragelijke zijn, geen cent mag worden afgenomen, dat de in uitzicht ge stelde correcties in het belang der groote gezinnen en de zwaar gedu peerde plattelanders dienen te worden toegepast, naast het behoud van den huurtoeslag. Het bestuur van het R.K. Werklie denverbond heeft zich Donderdag mef een vertoog gericht tot de katholieke Tweede-Kamerfractie om haar aan dacht voor de geschapen situatie te vragen. Het soc.-dem. Eerste-Kamerlid De la Bella zal in de eerstvolgende ver gadering van de Eerste Kamer in Sep tember, toestemming vragen om een interpelalie te mogen houden over de wijziging van de steun- en werkver schaffingsregeling, in het bijzonder over de intrekking van den huurbij- slag. In verband hiermede is namens de soc.-dem. Eerste-Kamerfractie aan den minister van Sociale Zaken verzocht den maatregel inzake de vermindering van den huurprijs per 1 September op te schorten. EEN PAEDOLOGISCH INSTITUUT TE NIJMEGEN. Te Nijmegen is het Paedologisch in- eeren. Sylvester' klopt haar hart, Syl vester' gonst haar bloed en Sylvester' vormen haar lippen. Zij kiest een reseda-kleurige japon van zware, doffe zijde, waarvan de hals met Brusselsche kant is afgezet en daarbij als eenig sieraad een schit terende robijn aan een dunne, platina ketting. Als een lichtroode bloeddrup pel teekent de steen zich tegen het wit van haar hals af.... Met een paar handbewegingen maakt zij het golvende haar wat los ser. Daarna klopt ze aan de tusschen- deur van de kamer der barones. Nie mand antwoordt echter. Ook in de, bij de appartementen der dames behoo- rende badkamer, zoekt Johanna haar tante tevergeefs. In de hall verneemt zij van de mist bank, die plotseling is komen opzet ten en dat de slede naar Innsbruck, vermoedelijk daardoor opgehouden, nog niet terug is. Terwijl de overige gasten, in een le vendig gesprek over een en ander ge wikkeld, naar de eetzaal gaan, geeft de jonge barones haar voornemen te kennen met het diner op den terug keer van haar tante te willen wach ten. Sylvester biedt haar zijn gezel schap aan, hetgeen dankbaar wordt stituut geopend, dat in hoofdzaak is gesticht voor de zorg en voorzorg van geestelijk afwijkende kinderen: de zwakzinnige en „moeilijke" (angstige, scrupuleuze en nerveuze) kinderen. Het instituut is een wetenschap pelijke voorlichlingscentrale, waar een kind, waarmede men moeilijkheden heeft en waarbij opvocdings- en andere maatregelen moeten worden genomen, bestudeerd en aan de ouders en ver zorgers van het kind de juiste verzor ging en opvoeding aangegeven wordt. NATIONALE SOBRIëTASDAG. 15 Augustus a.s. zal van groote be- teekenis zijn voor Sobriëtas. Dan wordt in Den Haag een nationale So- briëtasdag gehouden. Gebleken is, dat over 't algemeen de Sobriëtasdagen door de federatie in het verleden gehouden, vruchtbaar waren. Ze werden dan ook niet opge zet, omdat het nu eenmaal de ge woonte was, met tusschenpoozen een Sobriëtasdag of congres te organi- seeren, maar omdat de beweging, die van den aanvang af in de drankbe strijding gezeten heeft, de spankracht der actie, de levendigheid der geesten, die zich met het Sobriëtasvraagstuk bezighielden als vanzelf daartoe drong. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING geaccepteerd en beiden blijven in de hall achter. Het uitblijven van de slede baart den directeur van het hotel veel meer zorg dan hij uiterlijk laat blijken, want hij kent het gevaar, dat een natuurver schijnsel als dit met zich brengt. De gasten mogen daarvan echter niets er varen, want dat zou het hotel slechts nadeel kunnen l>erokkenen. De En- gelsche, de Hongaar en de medicus uit Berlijn zijn hier alleen, maar ba rones von Geitier heeft een nichtje, dat reeds anderhalf uur tevergeefs op haar wacht. Het is dus hoog tijd die jonge dame met een of andere plausi bele verklaring wat op te monteren, want anders krijgt hij de poppen aan 't dansen. In geen geval mag hij riskeeren, dat de, zich na het diner weer in de hall verzamelde gasten meer belangstel lende vragen en veronderstellingen tot de jonge barones richten dan in de ge geven omstandigheden wenschelijk is. En niettegenstaande uit een telefo nische informatie bij hotel Marie The* resia blijkt, dat de loge's van Iglerhof reeds meer dan drie uur geleden Inns bruck hebben verlaten, deelt de direc teur de barones het volgende mede: Zooeven heeft dr. Falk uit Inns- Zoo'n dag geeft veelal weer nieuwe gezichtspunten, nieuwe motieven; hij wekt weer nieuwe geestdrift en slaat de slapenden wederom wakker. Actueel is het onderwerp van dezen dag: „Jeugd vorming en Sobriëtas- werk", ingeleid door niemand minder dan door den voorzitter der Interdio cesane Jeugdcommissie, Rector B. H. de Groot uit Amersfoort. Meer dan ooit staan we tegenwoor dig in het brandpunt van de jeugd- vorming. Het vraagstuk heeft zoowel de particuliere als officieele belang stelling. Het is een groeiende bewe ging. Dit valt toe te juichen, want als we het jeugdwerk bestudeeren in zijn uitingen, zoowel innerlijk als naai buiten, dan moet ongetwijfeld worden toegegeven dat het een gewichtig deel is van de moderne samenleving. Sobriëtas heeft altijd een open oog gehad voor de jeugd vorming. Het So- briëtaswerk is immers een vorm van sociale actie, van verdieping van het zedelijk-godsdienstig leven, dus ook een vorm van leekenapostolaat. Laat daarom op a.s. Zaterdag in den Dierentuin in Den Haag het Bosch Diocesaan Kruisverbond met zijn priesterkruisverbond, zijn onderwij- zersdrankbestrijdersclub, zijne gewes telijke propagandacommissies en So- briëtasclubs niet achterblijven in de rijen der bezoekers. Ook de aanwe zigheid van jeugdleiders en jeugd leidsters, die zich met de vrije katho lieke jeugdvorming bezig houden, wordt ten zeerste op prijs gesteld. Op dezen dag zat voor een ieder wat te leeren zijn, al was 't maar een beetje liefde, Christelijke liefde voor den naaste, waarop het Sobriëtaswerk steunt. Het bestuur van het Bosch Diocesaan Kruisverbond, Dr. C. A. VERBEEK, Oss, Voorzittei J. VAN GENABEEK, 's Bosch Secretaris. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Practisch heeft de Madrileensche regeering afgedaan. De internationale belangstelling voor de ontwikkeling van den Spaanschen burgeroorlog wordt steeds grooter. temeer waar de berichten over de bloe dige gevechten herhaaldelijk melding maken van de uitmoording van een aantal vreemdelingen door het Spaan- sche gepeupel. Hoelang zullen de Eu- ropeesche regeeringen dit dulden? In ieder geval is het gevaar groot. *dat zij een dergelijk bandeloos optreden zullen wreken, waardoor zich allerlei interna tionale complicaties kunnen gaan voor doen. Nu wordt wel overal propagan da gemaakt voor het Fransche initia tief van volkomen onzijdigheid en vol maakte niet-inmenging, maar volledige neutraliteit zal in de Europeesche lan den onmogelijk zijn. omdat zij, of wel sympathiseeren met het roode bewind van Madrid, zooals Rusland, of wel met de nationalen, die naar dictatuur streven. Bovendien wordt er interna tionaal levendig in wapens en munitie bruck getefoneerd. Het gezelschap heeft besloten daar te overnachten, omdat het geen zin heeft op het op trekken van de mist te wachten. Komt-tijd, komt raad, denkt hij, ter wijl Johanna van deze boodschap nota neemt. Het aanbod, haar het diner alsnog te serveeren, wijst zij af. Ik zou alleen graag een kop thee op mijn kamer willen hebben, verlangt ze. Uitstekend misschien nog een koude schotel erbij? Dat is goed, ja, besluit Johanna, allen, die in de hall vereenigd zijn in een vriendelijk knikje omvattend. De componist Vonberg wordt daarbij in geen enkel opzicht onderscheiden en deze blijft dan ook niet veel anders over dan zich naar de eetzaal te bege ven, waar hij zich moederziel alleen, maar met buitengewone eetlust aan het vertraagde diner te goed doet. Den volgenden morgen vroeg, als alles in Iglerhof zoowel als in de Lan taarn nog in diepe rust is, brengt Gustl Stettner zijn gespan naar het hotel, waar hij den directeur van zijn belevenissen verslag uitbrengt. Wat zal Hannerl er wel van den* gehandeld, zooals blijkt uit het bericht, dat de Belgische regeering in de Ant- werpsche haven 50 wagons uit Duitsch- land en België komende wapens en mu nitie, bestemd voor Spanje, in beslag heeft genomen. De opstandelingen schijnen hoe lan ger hoe meer terrein te winnen. Gene raal Franco heeft persoonlijk het bevel op zich genomen van de daar operee- rende strijdkrachten, die het offensief tegen Madrid hebben ingezet. De eerste dag van den opmarsch der Zuidelijken werd gekenmerkt door 2 veldslagen, een te Badjos en een te Ca- ceres; in beide zegevierden de nationa len. Ook de Noordelijke armee van ge neraal Mola nadert met rasse schre den Madrid. De nationale commandan ten schijnen hun plannen systematisch uit te voeren, zonder overijld tewerk te gaan. De kans is groot, dat Madrid spoedig zal bezwijken, temeer waar in de Spaansche hoofdstad de grootst mo gelijke wanorde heerscht. Ofschoon het bewind van het kabinet-Giral over ging in handen van een kabinet-Prieto, schijnt de regeering practisch volkomen ken, dat wij zoo lang wegblijven vraagt de barones zich eenige uren la* Ier bij het ontbijt plotseling af. Zóó hevig schrikt zij bij de eensklaps op komende gedachte aan haar nichtje, dat wel in ernstige ongerustheid kon verkeeren, dat zij bijna haar theekopje uit de hand laat vallen, maar Renate weet het onheil nog juist te voorko men. Dat is in orde! stelt zij de oude dame gerust. Hannerl, zoowel als de directeur van Iglerhof zijn reeds van jullie avontuur op de hoogte gesteld. In den loop van den ochtend zou bij een ander span sturen om mijn gasten helaas alweer te ontvoeren. Eigenlijk jammer, zegt de baro nes, terwijl zij zorgvuldig een ei ont hoofdt, ik zou graag nog wat langer zijn gebleven. Het bevalt me werkelijk uitstekend bij je, Renate, ondanks alle eenzaamheid, waar ik op den duur niet tegen zou kunnen.... Maar we ver dwijnen natuurlijk. Zoo vlak voor Kerstmis heb je stellig nog van alles te doen, zoodat je zeker blij zult zijn, als je ons kwijt bent. Maar na de feestdagen kom je naar Igles, ja? Dal zal helaas niet gaan, tante. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwüksclie en Langstraatsehe Courant* GESLOTEN BIJ DE GEEFT Zt KERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1