Gemeenteraad Loonopzand VAN ALLES WAT. BURGERLIJKE ™Mn Het door den kunstschilder Jan van Deltt te Tilburg, in opdracht van het Gemeentebestuur geschilderde portret van Prinses Juliana dat is opgehangen in de Burgerzaal van het dezer dagen geopende Paleis-Raadhuis te Tilburg. Het Rijk zal in den vervolge 77.7 procent uit het Werke loosheidsfonds bijdragen. Dinsdagavond kwam de Raad der gemeente Loon op Zand onder presi dium van Burgemeester Mallens hijeen. Secretaris de heer M. v. d. Wee. De heeren Dingemans en van den Heuvel hebben bericht van verhinde ring gezonden. 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen over het raadsbesluit tot liet aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Woningbouw- vereeniging. i)e Voorzitter brengt in herinnering dat 0.111. in de voorlaatste raadsver gadering erop gewezen werd, dat het voor de gemeente zeer funest is, dat het percentage van het Rijk in de wer- keloosheidsbestrijding berekend wordt naar hel eerste halfjaar, ondanks het feit, dal de werkeloosheid in het 2e halfjaar toeneemt. Thans hebben de Ministers van Binnenl. Zaken, Sociale Zaken en Financiën, na de herhaalde reclamaties van het gemeentebestuur medegedeeld, dat de gemeente in den vervolge voor werkverschaffing en steunverleening niet meer een bijdra ge uit bet werkeloosheidssubsidiefonds van 72.3 maar van 77.7 zal ont vangen. De Voorzitter deelt voorts mede, dat Ged. Staten er bezwaar tegen ma ken, dat het batig saldo van 1935 ge deeltelijk wordt aangewend om de begrooting 1930, in verband met de meerdere uitgaven, welke de werke loosheidsvoorziening vraagt, kloppend te houden. Ged. Staten willen, dat het batig saldo van 1935 ten goede komt van den dienst 1937. R. en W. meenen, dat dit niet juist is, want bierdoor zou waarschijnlijk een nadeelig saldo op den dienst '36 ontstaan en dan zouden Ged. Staten onmiddellijk verzoeken dit tekort te dekken. Bovendien opent 191(7 toch reeds met een post welke ƒ4600. hooger is, dan werd geraamd. B. en W. verzoeken dan ook den raad aan bet college machtiging te willen ver- leenen zich tegen het voorstel van Ged. Staten te verzetten, zoo noodig met beroep op de Kroon, en met klem te verzoeken het hatig saldo van 1935 gedeeltelijk te mogen aanwenden voor den dienst 1936. De Raad geeft B. en W. z. h. st. de gevraagde machtiging. 2. Schrijven van den Commissaris der Koningin inzake de bezoldiging van den gemeenteveldwachter, voor zoover daarvoor een capitulant aan gewezen wordt. In dit schrijven, aldus de Voorzit ter, wordt medegedeeld dat, in ver band mei de invoering van het capi- tulantenstelsel, waardoor alleen mili tairen en gewezen militairen voor be noeming tot veldwachter in aanmer king kunnen komen, in overweging wordt gegeven de dienstjaren, door gebracht bij de Kon. Marechaussee en de Politietroepen voor de berekening van de jaarwedde van een gemeente veldwachter niet mee te tellen. De capitulant zal derhalve moeten beginnen met het voor deze gemeente vastgestelde aanvangsalaris van 1400. De Raad zal ongetwijfeld, zooals ook in het verleden, de verdienstelijke ambtsperiode van een capitulant waar- deeren, doch daar de Commissaris bovenstaande maatregel in overwe ging geeft, welke bovendien niet on- voordeelig voor de gemeentefinanciën kan genoemd worden, stellen B. en W. voor aldus te besluiten, waarmede de Raad accoord gaat. Daar de heer van den Heuvel niet aanwezig is, zal de Voorzitter het ant woord van den heer Roestenberg be treffende de verbouwing van de dok terswoning aan den heer van den Heu vel persoonlijk mededeelen. Rondvraag. De heer de Jong zegt, dat de Voor zitter in de voorlaatste vergadering heelt gezegd, dat iedereen van het brandweermateriaal in Berkdijk zoo noodig gebruik mag maken. Maar zal er iemand zijn, die daarvan kennis heeft? De Voorzitter antwoordt ervan over tuigd te zijn, dat men in Berkdijk vol doende verstand heeft van het brand- wezen. Het gaat er tenslotte maar om eventueele branden zoo spoedig en goed mogelijk te blusschen. Zouden slechts enkele personen worden aan gewezen, dan is de kans groot, dat de brand niet gauw genoeg gebluschjt wordt. De Berkdijkenaren zullen goed doen zich op de hoogte te houden van wat elders in dit opzicht wordt ge daan. De heer de Jong vraagt, wie de brandslangen kan aansluiten op de waterleiding. De Voorzitter zegt, dat de heer Ver vers daartoe is aangewezen en ver plicht is dit te doen. De vergadering wordt hierna ge sloten. WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te Ren- kum, Oosterbeek, verzoekt, als ver dacht van oneerlijke concurrentie, op sporing. aanhouding en voorgeleiding van een onbekend persoon, die met een actetasch langs de huizen gaat en zegt een ontslagen kantoorbediende van de firma Pollman te Arnhem te zijn. Hij verkoopt onder meer. alumini um schuimspanen van inferieure kwa liteit. die hij. in strijd met de waarheid, zegt van de firma Pollman te betrek ken. welke firma hem zou willen voort helpen door hem die voorwerpen tegen inkoopsprijs te verstrekken. Signalement: lang ongeveer 1.78 m., 25 a 30 jaar. draagt een gleufhoed. De Commissaris van Politie van den Just. Dienst te 's Gravenhage maakt bekend, dat de Nederlandsche Beleggings Unie, ten doel hebbende het bouwen, aankoopen en exploiteeren van onroerende goederen, kantoor hou dende Daal en Bergschelaan 82 te Den Haag. onder Directie van J. H. Schoon- derbeek. door haar vertegenwoordigers zg. .stichtingsbrieven", „bouwinschrij- vingen" en „bewijzen van deelgerech- tigheid" laat verkoopen. In het bijzon der laat zij die personen bezoeken, waarvan zij weet dat deze schade heb ben geleden op waardepapieren van twijfelachtige reputatie, zooals premie- aandeelen van de Hollandsche Grond- credietbank. en dan wordt aan alle ge dupeerden medegedeeld, dat deze door middel van een bewijs van deelgerech- tigheid, waarop 20 pet. van dè winst van de Unie zal worden uitgekeerd, volkomen schadeloos gesteld zullen worden voor het op de premieaandeelen geleden verlies. Door de Unie, welke in Mei 1936 als stichting met een kapitaal van 1000 werd opgericht bij onderhandsche akte, zijn volqens de directie tot op heden geen zaken gedaan dan het voeren van onderhandelingen over den aankoop van een bouwterrein in Noordbrabant. Bij het aanknoopen van relaties met de Unie dient men zich terdege reken schap te geven van de winstmogelijk heid, alsmede van de voorwaarden, waaronder men zijn geld ter beschik king van de ondernemers stelt. STRAATGEVECHT TE OSS. In de Arendsvlucht te Oss heeft Zon dagavond op straat een ernstige vecht partij plaats gehad. Daarbij heeft de 20-jarige S. een tweetal steken in de borst opgeloopen. terwijl een gehuwde zuster van hem eveneens door een mes steek werd gewond. De aanleiding tot de vechtpartij was een woordenwisseling tusschen den va der van het slachtoffer en diens buur man v. G. De twist liep over het uit- leenen van een dekkleed. Van woor den kwam het weldra tot daden en ver schillende zoons van beide families mengden zich in het handgemeen, dat zoodoende tot een compleet straatge vecht werd. Plotseling trok de 22-jarige zoon van v. G. een mes en bracht hiermede den 20-jarigen S. twee vrij ernstige steken in de borst toe. Het slachtoffer viel be wusteloos neer. Ook zijn zuster,, die zich met den twist bemoeid had, bleek gewond te zijn. Spoedig arriveerde de gemeentepolitie, die den jeugdigen da der in arrest stelde. Het slachtoffer werd door dr. Wassman verbonden. Direct levensgevaar is voor hem niet aanwezig. AUTOBUS IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Zes der inzittenden levend verbrand. Zondagmiddag heeft zich in de buurt van Narbonne een ernstig autobuson geluk voorgedaan, waarbij vijftien per sonen zwaar gewond werden en, naar men vreest, zes personen levend ver brandden. Met de autobus begaven een twin tigtal personen zich van een badplaats naar Narbonne. Op enkele K.M. af stand dezer stad reed de autobus in een drie meter diep talud, sloeg over de kop en geraakte in brand. Vijftien passagiers konden uit het brandende voertuig worden gered. Men vreest, dat een zestal personen onder het bran dende puin van de wagen om het le ven zijn gekomen. VERDRONKEN. Het 8-jarig zoontje van den heer Douwe Gnodde te Urk geraakte spe lenderwijze in de haven. Een jonge dame en een naderbij komende stuur man sprongen gekleed in het meters diepe water. Deze opofferingsgezind heid mocht echter niet baten; de. kleine was reeds gezonken. Even later heeft men met een haak het lijkje van het slachtoffer opgehaald. Een arts, die onmiddellijk aanwezig was, heeft nog gerüimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, even wel zonder resultaat. Een 10-jarige knaap A. de M. uit Rotterdam, die met zijn ouders te Kat wijk aan Zee vertoefde, geraakte in een mui en verdronk. Reddingspogin gen mochten niet baten. Het lijkje is nog niet gevonden. VLIEGTUIGRAMP IN ENGELAND In de nabijheid van het vliegveld Croydon is het lijnvliegtuig „Vellox" van de Imperial Airways neergestort in het achtertuintje van een huis te Wallington. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en het benzinereservoir explo deerde, waardoor de omliggende hui zen eveneens vuur vatten. De branden de huizen werden ontruimd door de be woners, die machteloos moesten toezien hoe hun huisraad een prooi werd der vlammen. De brandweer, welke met groot ma teriaal uitrukte, wist een verdere uit breiding van den brand te voorkomen door de daken der omliggende huizen nat te houden. Het duurde meer dan 3 uur, voordat men het vuur meester was. De vier inzittenden van het vlieg tuig, de kapiteins Orr en Ferguson en de marconisten Arbuckle en Dear zijn om het leven gekomen. OP HEETERDAAD BETRAPT. in den nacht van Zaterdag op Zondag is in de St. Monicakerk van de paters Augustijnen aan den Heerenweg te Utrecht een inbreker op heeterclaad betrapt, op het oogen- hlik, dat hij bezig was de deur van het tabernakel te forceeren. De inbreker was het kerkgebouw binnengekomen door het breken van een glas-in lood-raam dat zich bevindt boven een schuurtje aan een der zijkanten van de kerk. In het gebouw heelt hij allei eerst eenige offerblokken geopend en ge ledigd. Er was slechts weinig geld in. Vervolgens was hij naar het al taar gegaan, waar hij het taberna kel wilde openbreken. Toen hij be zig was met het forceeren van de deur ging een bel in de pastorie over. Pater P. F. Wesselink ging onmiddellijk, vergezeld van den koster en een waakhond het kerk. gebouw binnen, zette de ruimte in het volle licht en kon den onver, laat betrappen. De politie werd ge waarschuwd en heelt den man ge arresteerd. Er werden inbrekers werktuigen en geld op hem gevon den. De man, de 26-jarige smid.bank werker M„ was dezer dagen uit de gevangenis te Breda ontslagen. KRANTENVERKOOPER DOOR DEN TREIN GEDOOD. Op het stationsemplacement te Geldermalsen had Zaterdagavond hij het vertrek van den sneltrein van 8 u. 22 naar Nijmegen een ernstig ongeluk plaats. De 23-jarige courantenverkooper de L., die nog geld van een der reizigers moest ontvangen, liep met den zich in beweging zetlenden trein mee. Blijkbaar heeft hij niet de op het perron staande stopvlag gezien. Hij struikelde er tenminste over en raakte tusschen perron en trein beklemd. Het treinpersoneel be merkte het ongeval niet en de trein reed door. Zwaar gewond werd de ongelukkige opgenomen ert naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is over leden. UIT HET RAAM GEVALLEN. In de Karei du Jardinstraat te Amsterdam heeft een ernstig onge luk plaats gehad. De 39-jarige L. Lauweriks, wonende op de derde verdieping, boog zich te ver uit raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem opnam bleek hij zeer ernstige inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur te hebben opgeloopen. Hij werd naar het Wil helmina gasthuis overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is over leden. Een soortgelijk ongeluk, eveneens met doodelijken alloop vond plaats in de Wagenaarstraat te Amsterdam, waar het elfjarig meisje C. Kolk meijer, wonende in perceel 135 op de tweede verdieping, bij het te ver uit het raam leunen naar buiten viel. Zij kreeg een schedelfractuur en overleed na enkele oogenblikken. MELKRIJDER VERONGELUKT. De 22-jarige A. Wagenaar reed met een wagen met melkbussen op den weg bij Oterleek in de buurt van Alkmaar. Het paard schrok en sprong in een sloot, waardoor de Mooi gebruind worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellan en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. L)oos 50 en 25 ct. wagen kantelde en de bestuurder bekneld raakte tusschen de melk bussen. Toen men hem bevrijdde was hij reeds overleden. Een 6 jarig jongetje dat naast hem zat bleet ongedeerd. ORKAAN EISCHT 277 DOODEN. Uit Shanhai wordt gemeld, dat te Nantsjang, Ue hooldstau van iviangsi, een lievige orkaan heelt gewoed welke 277 slachlollers heelt gemaakt. Eenige honderden huizen werden verwoest. NEGEN SCHEPEN VERGAAN. De torpedojager »Asagao» deelt mede, dal negen Japansche schepen in de Chineesche zee zijn vergaan in een typlioon De schepen ver zamelden zeewier bij de Pralas eilanden, in totaal lelden deze schepen 3U4 opvarenden,68 worden nog vermist. VAN EEN SCHUUR GEVALLEN EN GEDOOD. Bij den bouw van een schuur te Nieuw Namen is de ongeveer 24 jarige metselaarsknecht F. L. van liet dak gevallen, waarbij hij ernstige inwendige kneuzingen opliep. In zorgwekkenden toestand weid het slachtoffer opgenomen en huiswaarts vervoerd. Hij is thans aan de ge volgen van dien ongelukkigen val overleden. GROOTE INBRAAK TE KOOG. Op het kantoor van de oliefabriek 1. Duyvis Jzn. te Koog aan de Zaan kwam men tot de ontdekking, dat er was ingebroken. De brandkast was geforceerd, terwijl de dieven met een bedrag van niet minder dan füUOO waren verdwenen. Een kistje van f 5UUU voor de uit te betalen loonen, dat eveneens in de kluis stond, doch bij uitzondering niet in de daarin geplaatste brand kast. hebben de nachtelijke bezoekers over het hoofd gezien. Het politie onderzoek heeft uitgewezen, dat de inbrekers door een raam aan de achterzijde van het kantoor zijn binnengekomen. Daar de tusschen- deuren niet gesloten waren, konden zij gemakkelijk bij de kluis komen. Hierin werd rond het slot een groot gat gebrand. Toen zij eenmaal de kluis op die wijze hadden geopend, werd op dezelfde wijze de brand kast, die zich daarin bev ndt, be werkt. Hierin vonden zij het bedrag van 6U00, dat als loon voor hun nacht arbeid werd buitgemaakt. Bij de kluis werden aangetroffen een cylinder-acelyleengas, een cy linder zuurstof, eenige drukmeters en een partij slangen, die zooals spoedig bleek, tevoren door de heeren waren gestolen u t de werk plaats van den heer U. Booy aan het Zuideinde. Deze gereedschappen, tezamen eenige honderden kilo's wegende, heeft men door het raam naar binnen moeten wei ken, zoodat wel aangenomen kan worden, dat men niet alleen is geweest. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Jacoba Antonia d.v. P. H. Berende- de Ruijter. Overleden: Reina van Dongen 7 jaar. Gevestigd: Adriana de Jong uit Ginneken; Wal ter Weterings uit Tilburg; Hendrina P. Jonker uit Schoonhoven; Johannes M. W. Bakx uit Breda; Johannes Die- pendaal uit Raamsdonk. Vertrokken: Antonius Zophi naar Oosterhout; Willem A. de Vries naar Hengelo; Go- verdina A. de Vries naar Hengelo; L. S. v. d. Heuvel en gezin naar Made; Cornelia M. van Dongen naar Made; Adrianus H. C. de Wit naar Waal wijk; Theuntje Snijders naar Breda. RAAMSDONK. Van 25 tot en met 31 Juli 1936. Geboren: Elisabeth A. P. d.v. Adrianus van Groezen en Johanna D. M. Bouwens. Celine A. M. d.v. Petrus Joh. Broe ders en Maria van Onzenoort. Ma ria J. d.v. Petrus Joh. de Groot en Adriana A. Kamp. Cornelis A. M. z.v. Cornelis G. Kieboom en Sibylla K. Bakx. Wilhelmina C. d.v. Hendri- kus Ernst en Johanna van Lang. Gehuwd: Antonius P. Blankers oud 25 jaar en Maria H. Suos oud 23 jaar. Overleden: Cornelis J. van Ommeren echtg. v. Cornelia L. van den Berg oud 51 jaar. Johanna A. C. van Leeuwen .echtg. van Adrianus N. Kanters oud 29 jaar.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3