TE WAALWIJK Plaatselijke Berichten op 14,15,16 en 17 Augustus1936 ABONNEERT U OP DIT BUD. Woensdag 12 Aug. 1936 No 64 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Groot Brillont Vuurwerk op het terrein. Eiken dag Kermesse d'ÉtéPrachtgelegenheid tot dansen DE HEER A. PRINCEN GEHULDIGD, Officieëele ontvangst ten raadhuize. Zaterdagmiddag is de heer A. Princen als grondlegger van de.gym- nastiekbeoefening in onze gemeente op grootsche wijze gehuldigd. Aan deze feestelijke gebeurtenissen is nog bijzonderen luister bijgezet door het heerlijk zomerweer, wat zoolang op zich liet wachten. Rond 4 uur weerklonken in de St. Antoniusstruat het tromgeroffel en trompelgeschetler van aanmar- cheerende gymnastiekverenigingen, die zich nabij café »De Lindeboom» in twee rijen langs den straatweg opstelden om met gestrekten arm den heer Princen te begroeten, die inmiddels per auto was gearriveerd en zich door de rijen turners naai de groote zaal van het café begaf. Van daairuit werd naar het stadhuis gemarcheerd, de Harmonie »St. Crispijn» voorop, welke pittige marschmuziek ten gehoore bracht. Toen de heer Princen vergezeld van zijn dochter en zoon, Burge meester Moonen, de beide wethou ders, de heeren Eibers en Smolders de leden van het Eere-comité, de vertegenwoordigers van de deel nemende gymnastiekvereenigingen niet hun leiders en leidster zich in de raadszaal verzameld hadden, werd de jubilares het eerst gehuldigd door Burgemeester Moonen. Een breede schaar van gymna stiekenthousiasten, aldus spr., heeft uitvoering willen geven aan hét door velen gekoesterde verlangen om den voortrekker en bevorderaar van de gymnastiekbeoefening in deze gemeente op grootsche wijze te huldigen. Ik heb dit plan met evenveel sympathie begroet als het door de initiatiefnemers van deze huldiging werd bevorderd. Het is mij een voorrecht, dat ik in de gelegenheid gesteld word om den heer Princen hulde en dank te brengen voor zijn vele verdiensten voor de gymnastiek in dezegemeente. Vóór anderen hebt gij gedacht aan het hygiënisch en sociaal belang van dezen tak van sport en door stelsel matige propaganda hier de gymna stiek ingang doen vinden. Niemand beter dan U zelf kent den zwaren strijd, die daartoe moest worden gevoerd tegen traagheid en gemak zucht. Hoeveel twijfelaars en on- kuudigen moesten worden bewerkt. Dat hebt U heer Princen gedaan op een wijze, welker waarde moei lijk kan worden overschat. De re sultaten, welke thans zijn bereikt, zijn dan ook grootendeels aan uw initiatief en uw leiding te danken. Onze gemeente telt veel vrouwe lijke. en mannelijke beoefenaars van de gymnastiek, wellicht in verhou ding meer dan in vele andere grootere gemeenten. Dat isgrooten deels uw werk geweest. Als Burge meester der gemeente, wier bevol- king in den loop der jaren onder hevig is geweest aan de gevolgen van slechte woningtoestanden en andere nadeelige invloeden op de gezondheid, dank ik u voor het groote aandeel, dat gij hebt gehad in hei werk voor de verbetering der volksgezondheid. Door uwe vestiging te Tilburg is de band tusschen u en deze gemeente wel ietwat verslapt. Daarom heb ik in het bijzonder toegejuicht, dat men deze huldiging dienstbaar wilde maken aan de versteviging van die banden door duidelijk ie demon— streeren, dat men aan de dankbaar heid voor uw werk vorm wilde geven en het daarmede opgenomen wilde zien in de geschiedenis der gemeente. Spr. hoopt, dat de heer Princen aan deze huldiging een prettige herinnering moge bewaren en dat de wetenschap, dat zijn werk voor de gymnastiekbeoefening in deze gemeente rijke vruchten heeft ge dragen, hem voldoening moge schenken. De heer A. Princen zegt in zijn antwoordt grooten dank verschul digd te zijn aan den Burgemeester voor zijn gevoelige woorden en aan al degenen die hebben medegewerkt aan dit huldgingsfeest. Toen spr. begon te werken voor -»huppelacte» om zich verder in de gymnastiek te bekwamen, had zich te Tilburg een groepje jonge men- schen gevormd, die de gymnastiek beoefenden. Aangemoedigd door het succes in deze club trachttespr.de gymnastiek ook in Kaatsheuvel en later in Waalwijk ingang te doen vinden en belangstelling er voor te wekken, overtuigd als hij was van de gïoote paedagogische waarde van hfivpn 'u We'^e de menschen fnrpnio ,be er slr'jdbaar maakt. Jarenlang heeft spr. hiervoor ge— streden en gelukkig met succes. Met deze woorden zeide spr. een en verteldU,t geschiedenis te hebben Daar de directeur van het P.T.T. hpep,.naniW^Ziikon zijn' huldigde dé heet O L. de Rouw den heer Princen als het eerelid van het comité van den Postavond. Dit comité jubelt eveneens mee op dezen dag om dankbaarheid te betuigen voor het vele werk van een waarachtig groot, en edel mensch. Vandaag bent U onder een eereboog doorgegaan van hoogachting en sympathie. Ontvang ook van ons een klein bloempje ah blijk van onze waardeering voor uwe verdiensten voorden Postavond. opr. biedt dan een geschenk inden vorm van boekstandaards en uit daai bij de beste wenschen voor de toekoms-t. De heer G. van Oostrum, voor zitter van het huldigingscomité mengt dank aan den burgemeester, de beide wethouders en de leden van het eere-comité voor de wijze waarop zij aan deze huldiging heb. ben deelgenomen. Namens alle tinners dankte spr. de grondleggers van de gymnastiek in Waalwijk, speciaal den heer Princen en biedt den jubilaris namens het huldigings comité een tinnen vaas met inscrip tie aan. Het spijt spr. dat mevr. Princen niet aanwezig kan zijn. Daarom ver zocht spr. mej. Princen haar moeder den dank van het comité over te brengen en haar de bloemen te overhandigen welk spr. na deze woorden aanbood. Nadat de eerewijn was rond gediend, zeide de heer Princen Jr. op verzoek van zijn vader nog enkele woorden van dank te willen zeggen aan één persoon, en wel tot den voorzitter der Veteranen ver eeniging, den heer G. van Oostrum, die de huldiging van zijn vader voorbereidde en alles in het werk stelde om dezen dag te doen slagen. Wees er van overtuigd, aldus spr., dat we U oprecht dankbaar zijn voor uw werk en dat dit bij ons nog lange jaren in aangename her innering zal blijven. Het gezelschap begaf zich dan naar het bordes van het raadhuis om het défilé van de deelnemende vereeni. .gingen gade te slaan. De jubilaris leidde vervolgens persoonlijk de stokoefeningen op de muziek van het Wilhelmus, waarmede de gym nastiek-demonstratie op het plancher een aanvang nam. Er zijn prachtige staaltjes van gymnastiek-beoefening gegeven, zoowel door de aspiranten als door de groote turners en turn sters, die onder leiding stonden van de heeren L. van Drunen, Chr. Treffers en mej. M. Kooien uit Tilburg. De vereenigingen hebben met haar optreden alle veel succes gehad. Vermelden wij met lof de zeer zware, prachtige oefeningen van de S.S.S.-turners op de maaf van de bekende Thalia-marsch. Het rek turnen van de heeren veteranen, waarvoor men intusschen alle respect en bewondering moest hebben, heeft het publiek daaren. boven veile prettige oogenblikken bezorgd. De demonstratie eindigde met verschillende groepstanden, waarna de harmonie »St. Crispijn» het huldigingsfeest sloot met een concert dat veel belangstelling trok en ge geven werd op een wijze zooals we dat van »St. Crispijn» gewoon zijn. In Musis Sacrum werd 's avonds een jubileum-bal gehouden. Enkele dansen werden door den heer Jan Princen op de piano begeleid. De jubilaris was met zijn familie aan wezig. 't Was een welgeslaagde en waar dige huldiging. Examen. Voor het examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht: J. W. Gerlag te Waalwijk. Voor het examen Hoofd-acte l.o. slaagden te Breda J. H. L. Koch, (Broeder Lodewijk) en A. J. van Weert (Broeder Leo) beiden te Waalwijk. R.K. Werkliedenvereeniging. Mededeelingen betreffende het concours en het bioscoopreferendum. Maandagavond om 8 uur verga derde in het Bondsgebouw de R.K. Werkliedenvereeniging De heer F. Passier, voorzitter sprak het openingswoord, waarin hij op het W.S.C.-terrein aan den Parallelweg. VRIJDAG 14 AUGUSTUS. S uur. Officieele Opening, waarna Avondconcert door „St. Crispijn" met medewerking van de Liedertafel ,,De Vereenigde Zangers". ZATERDAG 15 AUGUSTUS. Officieele Ontvangst ten Gemeentehuize. Marschwedstrijd in de Julianastraat. Concertwedstrijd op het terrein. Avondconcert door de Koninkl. Harmonie „Musis Sacrum", Dongen. ZONDAG 16 AUGUSTUS. 1 uur. 1.30 2.30 8.30 1 uur. 1.30 2.00 8.00 Officieele Ontvangst ten Gemeentehuize. Marschwedstrijd in de Julianastraat. Concertwedstrijd op het terrein. Avondconcert door de Harmonie „Sophia's Vereeniging", Loonopzand. MAANDAG 17 AUGUSTUS. 8 uur. Sluitingsconcert door „St. Crispijn". Omstreeks 10.15 uur: EntréeTijdens concours 25 ct. Voor Kermis en Avondconcerten 10 ct. Doorloopende kaarten voor de 4 dagen 60 cent. Zie voor verdere bijzonderheden de keurig verzorgde feestgids, die verkrijgbaar is voor den prijs van slechts 10 cent. constateerde, dat de belangstelling niet erg groot was. De heer C. P. Didden, secretaris, deed voorlezing van de notulen, welke ongewijzigd werden goedge keurd. Daar voor het strijdlied geen animo bleek te bestaan en deleden van de Liedertafel ondanks het her haaldelijk verzoek van den Voor zitter het lied niet inzetten, zeide de Voorzitter aan de Liedertafel het verzoek te zullen richten haar le den flink vertegenwoordigd te doen zijn op de vergaderingen, opdat wanneer erom verzopht wordt, het strijdlied ook gezongen worde. De Voorzitter deelde mede, dat het geschil met H.E.C. na een on derhoud met haar bestuur tot een vredelievende oplossing kon worden gebracht. In den vervolge zal met de in de vorige vergadering ge maakte opmerkingen rekening wor den gehouden. In vorige bijeenkomsten werd de vraag gesteld of liet bestuur der vereeniging niet met een uitgewerkt plan zou kunnen komen tot op richting van een Begrafenisfonds. Het bestuur won informaties in bij de Werkliedenvereeniging te Kaats heuvel, waar bedoeld fonds echter niet ressorteert onder de vereeni ging. De afdeeling Waalwijk kan er ook niet mee beginnen. Wanneer van particuliere zijde het initiatief tot de oprichting uitgaat, dan kan de oprichting natuurlijk plaatsheb ben, doch de vereeniging als zoo danig kan zich daarmede niet in laten. Op een nog nader te bepalen datum in September zal te Oister- wijk een groote meeting worden ge houden. Nadere bijzonderheden zul len nog bekend worden gemaakt. Naar aanleiding van het verzoek van de directie van de bioscoop om het contract te annuleeren werd, zooals bekend, onder de leden der vereeniging een referendum gehou den. Vele leden hebben geantwoord maar lang niet het aantal dat ver wacht werd. Hiervan is de uitslag als volgt: Tegen den bioscoop in het algemeen waren 230 leden, er vóór 155. Op de vraag naar het oordeel over het gevestigd zijn van een bioscoop in het bondsgebouw, verklaarden zich 122 vóór en 274 tegen Vóór contributieverhooging, welke consequentie bij het verwijderen van de bioscoop zal moeten wor den aanvaard, waren 203 leden vóór en 192 tegen. Voorts antwoordden 32 leden be- vestigend en 267 ontkennend op de vraag: voelt u iets voor vrijwillige bijdragen tot dekking van de scha depost. Het bestuur kan ten aanzien van dit punt vooralsnog geen beslissin gen nemen. Waar de vereeniging toch voor het feit zal komen te staan, dat de directie van de bios coop vrijwillig vertrekt, hetgeen een groote schadepost zal beteekenen, zal men naar andere geldmiddelen moeten zoeken. Zoo zal geleidelijk de verplichte consumptie worden ingevoerd, alsmede het verplicht aanschaffen van een program bij uitvoeringen om de kosten hiervan te bestrijden. Deze geleidelijk ko mende maatregelen zijn zeer billijk te noemen en zijn bij andere werk liedenverenigingen reeds lang in gevoerd. Wat betreft het a.s. Vrijdag be ginnende concours van de Harmonie St. Crispijn deelt de Voorzitter nog mede, dat het bestuur besloten heeft de leden, uitsluitend op vertoon van hun lidmaatschapskaart, Vrijdag gratis toegang te verleenen tot het feestterrein. Voor de andere drie dagen kan men Woensdagavond (dus heden, Red.) in het Bondsge bouw van half 8 tot 9 uur op ver toon van de lidmaatschapskaart 5 25 cent toegangsbewijzen voor de drie dagen, geldig voor man, vrouw en kinderen onder geleide beneden de 10 jaar krijgen. Van degenen, die deze kaarten niet wenschen, wordt een kaart van 10 cent ver- eischt ook voor toegang tot het concours. Spr. hoopt tenslotte, dat deleden op de a.s. feesten goed vertegen woordigd zullen zijn. Het belooft heel wat te worden, terwijl liefheb, bers van muziek op het concours ten volle zullen kunnen genieten. Moge men veel pleizier hebben op de a.s. feesten en naderhand met blijdschap en voldoening erop te rugzien. Hierna werd de vergadering ge sloten. Het collectief contract in de Schoenindustrie. Naar wij vernemen heeft de be drijfsgroep schoenindustrie van den R. K. Fabrieksarbeidersbond »St. Willibrordus» Zaterdagmiddag be raadslaagd over de door dc Fede ratie van Nederl. Schoenfabrikanten voorgestelde wijziging in de C.A.O. Zooals men weet heeft de Federatie het contract in den huidigen vorm tegen 1 September opgezegd en wen schen de fabrikanten de overeen komst alleen te verlengen, indien hierin enkele wijzigingen gebracht worden. In de uitvoerige gedachten- wisseling, die de bedrijfsgroep aan deze wijzigingen en in verband hier mede aan de slechte positie der arbeiders in de sshoenindustrie wijdde, bleek dat er een sterke strooming bestaat om met ingang van 1 September een krachtige actie in te zetten voor het behoud van het tot heden geldende contract. Men besloot dan ook het van fa brikantenzijde gedane voorstel niet te gedoogen, dat de arbeidsvoor waarden in de industrie nog slechter worden. In den loop dezer week zullen de besturen der drie arbeidersbonden gezamenlijk hun houding bepalen. D. v.N. PROFESSIE. Zaterdag 15 Aug. a.s. hopen onze oud-ingezetenen de Eerw. Broeders Michaëlo en Ethelred (in de wereld P. Berkelmans en M. Hendriks) in het Moederhuis O. L Vr. Onb. Ontv. te Maastrtcht, hunne eeuwige gelofte af te leggen. POSTDIENSTEN OP MARIA- HEMELVAART, 15 AUGUSTUS. Op 15 Augustus a.s. (Maria Hemel, vaart) is het P.T.T. kantoor na 14 uur voor den Postdienst gesloten. De derde (avond)-bestelling en de laatste lichting der bijbussen (uit gezonderd de bus aan het Spoorweg station) komen te vervallen. Het publiek heeft gelegenheid van 19.30 tot 20 uur de aangekomen correspondentie kosteloos af te halen aan het loket. De postagentschappen te Baard wijk en te Besoijen zijn op genoem den datum eveneens na 14 uur voor den postdienst gesloten. De processie Heusden Kevelaar. De processie Heusden-Kevelaer van ouds een zeer bekende en druk gefrequenteerde bedevaart, zal ook dit jaar weer haar pelgrimage onder, nemen en wel op 15 en 16 Aug. a.s. De extra-trein vertrekt op 15 Aug. om 8.35 van Lage-Zwaluwe. De beide laatste jaren moest deze wegens om standigheden achterwege blijven. Vorig jaar werd besloten'niet te gaan, het jaar daarvoor werd de tocht, die reeds was vastgesteld, afgelast Tot geruststelling van bevreesden, die klaarblijkelijk bezwaren opperen kunnen wij mededeelen inzage te hebben gehad van het afschrift eener verklaring van den burgemeester van Kevelaar gericht aan pastoor Holtinann en waarin nadrukkelijk verzekerd wordt, dat de Nederlan'd- sche pelgrims onbezorgd naar Ke velaar kunnen komen. Vooral is het aan de Nederland- sche deelnemers toegestaan hun kerkelijke vereenigingsvaandels in de processies mee te voeren. In het schrijven wordt verder o.m. nog verklaard dat de pelgrims en be zoekers van bedevaartplaatsen be scherming genieten en voorkomend heid. Niets staat in den weg om in het Genadeoord Kevelaar. evenals tot dusverre is geschied, met vreugde de godsdienstige oefeningen te vol gen. ONGEVAL. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur had het 10-jarig dochtertje van S. uit de Besoijenschestraat, het ongeluk spelenderwijs van een paaltje te vallen, met het noodlottig gevolg dat het meisje haar arm brak en het been dwars door het vleesch te voorschijn kwam. Dr. Winkelman die juist in de omgeving en spoedig ter plaatse was, onderzocht de ongelukkige, waarna Dr. Kolster spoedig van het ongeval werd verwittigd en overbrenging gelastte naar het St. Nicolaas-zieken huis, waar het meisje door Dr. K. verder werd behandeld. GETROFFEN. Door het onweder dat zich Dins dagmiddag boven onze gemeente ontlastte werd een kalf van dhr. Heesbeen-Ketels alhier door het hemelvuur getroffen en gedood. De schade wordt door verzekering gedekt. Meeting. Naar thans bekend wordt heeft de Bossche Diocesane Werklieden- bond aan het gemeentebestuur van üisterwijk gevraagd hel natuur- theater ter zijner beschikking te willen stellen tot het houden van voornoemde meeting op Zondag 20 September a.s. fiBOOIE MlfflfEM

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5