Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE GOUDEN BRUG. „ROORD BRABARD" Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. DÉFAITISME VAN K.L.M.-PILOTEN, FEUILLETON NUMMER 65. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Een drietal K.L.M.-piloten, n. 1. ae heeren E. van Dijk, W. Veenendaal en A. Viruly, hebben een manifest gepu bliceerd en aan de Staten-Geueraal gezonden, waarin ze uiteenzetten, hoe smal ons landje eigenlijk maar is. Veertig minuten vliegen zeggen ze. Die veertig minuten zijn gevlogen, vóór we in tijd van oorlog afweermaat- regelen hebben kunnen nemen. In dien zelfden tijd kunnen heel wat steden zijn uitgemoord, éérst een groot aantal kleine thermietbrandbommen, dan een aantal zwaardere scherfbommen en vervolgens gas. De drie K.L.M.-piloten zetten dat alles uiteen om te betoogen, dat een smal land als het onze in een oorlog niet te verdedigen is. Het is, dunkt ons, een smal beloog, dapperen K.L.M.-piloten onwaardig. Wat willen zij bereiken met een dergelijke défaitistische propaganda Wanneer ze bedoelen te zeggen, dat een toekomstige oorlog vreeselijk zal zijn en we daarom geen oorlog moeten beginnen, dan zijn we het volkomen met hen eens. Alleen dwazen onder onze landgenooten kunnen denken, voor zoover dwazen daartoe in staat zijn, aan een aanvalsoorlog. Het is echter de klaarblijkelijke bedoeling van de manifest auteurs om te sugge- reeren, dat ook verdediging uit den booze is. Is dat nu inderdaad zóó Laten we eens aannemen, dat volk en regeering naar deze adviseurs luistert en aan b.v. Duitsche legers toegang geeft, «omdat we ons niet kunnen verdedigen». Hebben we dan mét de overgave van ziel en vrijheid en karakter, ten minste ons lichaam, ons »leven« behouden Geen denken aan Het eigenbelang van anderen verzet er zich tegen, dat ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) Terwijl de barones op levendige wijze haar spijt betuigt over dit ant woord, waarbij zij trouw geassisteerd wordt door dr. Falk en miss Spencer, blijft Szartossy diep teleurgesteld zwij gen. Als de storm, welke haar weigering heelt veroorzaakt, eenigszins geluwd is, vervolgt Renate lachend: M'n Kerstprogram is al lang ge leden vastgesteld. Dan ben ik toch werkelijk be nieuwd, wat jij hier in die verlatenheid voor Kerstprogram kan hebben! merkt de barones, vermakelijk belee- digd op. Den avond vóór Kerstmis ga ik naar de mis in de Hofkerk te Inns bruck, waar ik dan in een hotel over. nacht. Den eersten Kerstdag ben ik de gast van Delmer en den tweeden Kerstdag ga ik met hem op jacht. Hij heeft zijn jachtterrein in het Gnaden- wald dicht bij Hall. Nou ja, de mis is vanzelfsprekend zegt de barones, al weer half verzoend, en de aardigheid een paar hazen te schieten, kan ik me ook nog voorstel- b. v. Duitschers ons land overweldigen. Indien ze het probeeren om zich te vestigen aan onze kusten, dan zou Engeland aan Duitschland den oorlog verklaren en ook de Belgische en Fransche legers zouden ons geoied lieten we het door Duitschers over weldigen niet ontzien. Ons land zou dus evengoed slagveld zijn! We zouden met het prijsgeven van ziel, vrijheid en karakter ons laffe lijf niet hebben gespaard. Thans een andere zaak. Défaitisten, w.o. de drie K.L.M.-piloten, houden ons steeds voor, hoe een vijand in korten tijd een groot deel van ons volk zou kunnen vernietigen. Maar we vragen wat weet men ons aan te voeren ten bewijze, dat die vijand het ook werkelijk zou doen Ook in vroegere oorlogen beschikte men wel over middelen om den strijd wreeder te voeren dan gebruikelijk was en tóch heeft men die middelen niet toegepast. Ook in den oorlog van 1914 tot 1918 had men wateren kunnen vergiftigen, kolven met bacteriën uit vliegmachines kunnen werpen, pest en cholera had men in vijandelijke landen kunnen invoeren. Nooit is een vijand er van weer houden uit liefde, maar wel uit over tuiging, dat elk gebezigd middel voor wederzijdsche toepassing vatbaar was. Duitsche vliegeniers kunnen in veertig minuten vanaf de grens onze hoofdstad bereiken en daar brisantgranaten en gifgasbommen laten vallen. Maar veertig minuten later kunnen onze vliegeniers hetzelfde kunstje boven Keulen en Aken uithalen, de lucht is te groot dan dat de «vijand» er een ondoordringbare lini in zou kunnen vastleggen. Als Duitschland onze vijand is, dan zal de heele Engelsche luchtvloot tevens »de onze» zijnEn omgekeerd zal het len maar aitijd dat samen hokken met dien ouden Delmer enfin, dat is een kwestie van smaak. Misschien zul je er later nog wel eens aan denken, wat je oude tante, je gezegd heeft. Kent u Eugen Delmer dan, tante? vraagt Renate, die de openhartigheid van haar goede tante Sopherl in tegen woordigheid der anderen eenigszins pijnlijk vindt. Nou, of ik de Delmers ken! Zij hebben toch destijds die heele t'idée- kommis-kwestie behandeld... Wacht eens hoe zat dat ook weer....? Ach ja, juist, daarbij is die Eugen een knappe vent was hij toen al met een dochter van Hardegg in kennis geko men en daar is toen een heel liefdes drama uit gegroeid, ja, ja. Maar ge kregen heeft hij haar natuurlijk niet. Dat kan je net denken bij een man met zulke principes als Hardegg. La ter is ze toen getrouwd met eenen Ko- lowrat uit Praag. Fannerl heette ze, juist ja. en toen is Delmer uit Weenen vertrokken om zich hier in de eenzaamheid op te sluiten. Aha, was dat de reden, zegt Re nate peinzend. Ja kind, zoo was het en zoo gaat het meestal, antwoordt de barones met eenigen nadruk en daarmee stapt zij van het onderwerp af. De ontbijttafel wordt opgeheven en Renate stelt voor nog een korte wandeling te maken. Een uur later rijdt de ar van Igler- hof voor om de gasten af té halen. Het afscheid is allerhartelijkst met dure natuurlijk van hetzelfde wezen. Wie opzettelijk, onbarmhartig en barbaarsch vernietigt in een oorlog, die zal vernietigd woraen. Dat juist heeft de moderne techniek mogelijk gemaakt. De Italianen echter hebben giftgassen gebruikt en kunnen gebruiken in Abes sinië het was een schande voor onze beschaving! omdat ze wisten, dat de Abessiniërs niet in staat waren om den Italianen met gelijke munt terug te betalen. Maar Mussolini zou zijn gifgasbommen nog wel een poosje in de pekel hebben gezet, als hij had moeten rekenen met de verwachting, dat elke bom op Addis Abeba met twee bommen op Rome zou zijn beantwoord. Het optreden der K.L.M.-piloten ware te prijzen geweest, als ze ons een beteren weg hadden kunnen wijzen om een buitenlandschen aanval te weerstaan, maar ze wijzen niets en halen ons volk alleen den moed uit de schoenen in omstandigheden, die door ons noch worden gewekt noch gezocht, maar waarin we buiten ons toedoen kunnen beloften van beide kanten voor een spoedig weerzien. Szartossy ziet er ook ditmaal van af het gezelschap te vergezellen; hij zal op ski's naar Iglerhof teruggaan. Het is een stralende winterdag. Een diepblauwe hemel welft zich boven het vredige sneeuwlandschap. Zóó hel der en doorzichtig is de lucht, alsof nooit nog een mistbank haar verdui sterd heeft. De ar verdwijnt in een bocht van den weg uit het gezicht. Renate, die de inzittenden lang heeft nagewuifd, laat eindelijk de arm zakken. Szartossy prutst wat aan zijn overigens volmaakt zittende ski's. Is er iets niet in orde? informeert Renate belangstellend. Een kleinigheid, jokte hij. Bella verstoort de idylle. Zij legt haar kop op Renate's hand, een zeker toeken, dat zij haar aandacht vraagt en een wensch koestert. De dog blaft. Dan loopt zij achter 't huis om terug te keeren met Renate's ski's, welke zij tot voor haar voeten sleept. Kijkt eens aan, zegt ze lachend, wat zegt u daarvan, meneer Szartossy? Bella wil, dat we u een eindje verge zellen Dat is de intelligentste hond, dien ik ooit gezien heb. antwoordt Szartossy met volle overtuiging. Ik hoop, dat Bella's wensch 11 een bevel is, mevrouw. Natuurlijk! Wat dat betreft, heeft ze mij goed gedresseerd. worden geplaatst. Onontkoombaar. Het zaaien van zulk défaitisme is niet slechts a-nationaal, maar ook anti nationaal. Hitler of een andere macht hebber kan met een dergelijke uiting rekening houden. Omdat ze afkomstig is van mannen, die voor flink en moedig doorgaan en in zekeren zin represanten van het volk worden ge acht, kunnen buitenstaanders meenen, dat onze geheele volksgeest laf is ge worden en bij voorbaat den overweldiger tot slaafsche onderwerping neigt. We willen den persoonlijken moed der K.L.M. piloten niet betwijfelen, maar vragen ons af, of het voortdurend internationaal contact hun nationalen geest niet te zeer heeft ondermijnd. We hebben respect voor hun moed, maar niet voor hun logica. En we geven hen in overweging om zich te beperken in hun uitingen ten aanzien van de algemeene weerbaarheid van ons volk. Deze is een zaak, welke zij niet hebben te leiden en aan welke tenminste één hunner, de heer Viruly, zich opzettelijk heeft onttrokken. Het ideëele van hun gedachtengang is hun blijkbaar een beletsel om objectief de practijk van een oorlog welke van de oorlogsmogelijkheden hemelsbreed kan verschillen te beoordeelen. Naam en faam verwierven de K.L.M.- piloten in een bedrijf, dat aan ons volk millioenen heeft gekost en nog kost. Het is niet billijk, dat ze dien naam en dien faam misbruiken voor een actie, welke de volksweerbaarheid, den strijd om het eigen volksbestaan, aantast. Een aantasting op onreëele over wegingen bovendien. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. In een schrijven aan de gemeente besturen heeft de Minister van Land bouw en Visscherij medegedeeld dat de bestrijding van de iepenziekte in het aanstaande seizoen met kracht zal worden voortgezet in die gebieden, waar de iep zoowel uit oeconomisch oogpunt als uit een oogpunt van land- schapsschoon van groote beteekenis is. In de overige gebieden, zal de op sporing van doode en voor de ver spreiding van de iepenziekte of ver meerdering van de iepenspintkevers gevaar opleverende iepen van regee- ringswege niet stelselmatig plaats hebben. De Minister zou het daarom op hoo- gen prijs stellen, indien de iepen, welke daarvoor in aanmerking komen en eigendom zijn van de gemeente, zoo spoedig mogelijk en uiterlijk ultimo Maart 1937 werden geveld, de schors daarvan onschadelijk werd gemaakt en voorts zooveel doenlijk bevorderd Haastig bukt Szartossy zich om Re nate's ski's onder te binden en hij tracht daarbij zijn groote blijdschap te verbergen onder de banale woorden: Het weer is vandaag ook werke lijk te verlokkend! Renate knikt slechts; dan wendt zij zich tot Therese: Ik breng meneer Szartossy tot Sistrans. Over een uurtje ben ik weer terug, dan gaan we den boom versieren. Een oogenblik later glijden zij sa men over de sneeuw, terwijl de vroo- lijk blaffende dog uitgelaten 0111 hen heen springt. Tijdens dit ongedwongen samenzijn treden Renate Lien's bijzondere eigen schappen wel zeer duidelijk aan het licht. Als een openbaring gevoelt de man aan haar zijde de zeldzame be koring, welke er uitgaat van deze vrouw, die een ruime mate van intelli gentie en levenswijsheid aan de gratie en de opgewektheid van het jonge- meisje paart. Steeds dieper wortelt deze liefde op het eerste gezicht in zijn hart, maar hij wacht zich er wel voor door een of ander ondoordacht woord de vertrou welijke sfeer, welke er tusschen hen beiden heerscht, te verbreken. Met een hartelijken, kameraad- schappelijken handdruk nemen zij af scheid. Maar lang staart Stefan Szar tossy de terugkeerende vrouwenfi guur na, zóó lang tot zij nog slechts als een kleine zwarte stip aan de hori zon waarneembaar is. wordt dat de zelfde maatregelen wor den getroffen ten aanzien van dusda nige iepen, toebehoorende aan pol ders, waterschappen e.d. alsmede aan particulieren. ZORG VOOR DE VERWAARLOOSDE JEUGD. Er zijn plannen in voorbereiding, een gedeelte van de jeugdige misdadi gers onder te brengen in werkkampen. De bedoeling is, dat de kinderrech ter den jongenman, die hiervoor in aanmerking komt. voorwaardelijk zal veroordeelen, waarna deze zekeren tijd in zulk een kamp zou moeten doorbrengen. De kampen zullen, met subsidie van de regeering, uit particulier ini tiatief moeten voortkomen. De geheele opzet is echter nog in een stadium van voorbereiding. CIJFERS DER WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids- De Kerstdagen zijn voorbij. Renate's feestprogramma is geheel volgens de oorspronkelijke vaststelling verloo- pen: samenzijn onder den kerstboom met Therese en Bella in de Lantaarn; bijwonen van de mis in de Franzis- kanerkerk; logies in Hotel Maria The- resia; den eersten Kerstdag bij dr. Delmer met het gebruikelijke welver zorgde Kerstmaal en het gezellige praatuurtje; den volgenden dag een mooie sledetocht naar Hall en een in teressante jacht in het Gnadcnwald, mede in gezelschap van den bejaarden houtvester Sepp Leibner, voor de schrijfster Renate Lien een onuitput telijke bron van 011de volksverhalen, en Sepp Leibner. die de bewoonster van de Lantaarn een buitengewone achting toedraagt, heeft haar dan ook tenslotte persoonlijk thuis gebracht. Nu zit ze dan weer op haar lieve lingsplaatsje, haar „schrijfboek" in de Lantaarn. Haar tengere gestalte ver dwijnt bijna in de geweldige fauteuil met de hooge leuning. Bella heeft den kop op haar knie gelegd en laat zich genadiglijk door de slanke, blanke hand het gladde vel streelen Een aangename verrassing in den vorm van een onverwachte ontmoeting is Renate tijdens de feestdagen toch nog beschoren geweest. Het was bij de mis in de Franziskanerkerk, dat Stefan Szartossy naast haar knielde, zwijgend, slechts met de oogen had den zij elkaar onder de tonen van bet orgel begroet. (Wordt vervolgd). n het Zuiden, tVulvijksrlt en Langstraatsche Courant* 16). Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILL10EN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De „NOORD-BRABAND" betaalde in 1935 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1