Kamer van Koophandel voor da Langstraat. DANIEL DONKERS Hevige SNIJW0ND IN OEN VINGER Buitenlandsch Nieuws. KL00STERBALSEC1 Vrijdag 14 Aug. 1936 No 65 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE ITALIANEN IN ABESSINIE. I)r. Martin, de gezant van Abessynië te Londen, heeft van een landgenoot te Dzjiboeti een brief ontvangen, waarin o.m. het volgende wordt ver teld: „De Italianen bevinden zich op het oogenblik in groote moeilijkheden, omdat hun vliegtuigen en gemotori seerde troepen als gevolg van de hevi ge regenbuien werkeloos zijn. Als de Fransche spoorweg er niet was, zou den zij nu allen zijn doodgehongerd, zonder dat onze menschen hen had den aangevallen of bestookt. De Ita- liaansche garnizoenen in verschillen de deelen des lands zijn verzwakt we gens de transportmoeilijkheden en onze menschen vallen hen voortdu rend aan. Dit blijkt uit het groot aan tal gewonde Italianen, dat onafgebro ken Dzjiboeti passeert. Aan den anderen kant zijn de Ita lianen besloten ons volk uit te roeien en zonder genade blijven zij mannen, vrouwen en kinderen dooden. Hun doel schijnt in de eerste plaats te zijn zich te wreken en in de tweede plaats het volk uit het hoogland te verdrijven. Het is hartverscheurend te denken aan het lol van ons ongeluk kige volk. De mannen worden opge jaagd als wilde dieren en de vrouwen worden op ruwe wijze beleedigd en beschimpt". CHINA EN JAPAN. De Chineesche pers te Peking meldt, dat 2000 Japansche soldaten uit Dolo- noi oprukken naar de grens van Tsja- har en Soeijoean. Japansche vliegtub gen zouden boven Oost-Soeijoean vlie gen. Mantsjoekwosche troepen, die in Noord-Tsjahar gestationeerd zijn, ruk ken naar het Zuiden op. De gouver neur van Soeijoean heeft den gouver neur van Tsjahar om medewerking verzocht bij de verdediging van de linie PekingPaotou. DE BURGEROORLOG IN SPANJE Successen der nationalisten. Uit de laatste berichten over den burgeroorlog in Spanje blijkt, dat de Madrileensche regeering in een zeer hachelijke positie is gekomen. De op- standehngen, wier eenig doel het blij kens de herhaalde verklaringen van hun leiders, schijnt te zijn Spanje te ontrukken aan Moskou's bloedige greep en dit trachten te hereiken vol gens de beste regels der krijgskunde en niet door bruut geweld, hebben de laatste dagen groote successen be haald. Zoo meldt men uit Portugal <«al een nationalisten-colonne, onder commando van kolonel Benito, Gua dalajara heeft bezet, dat op 55 K.M. van de hoofdstad is gelegen. Negentien vliegtuigen, die te Burgos gestationneerd zijn, hebben Soinosier- ra gebombardeerd, den rooden zware verhezen toegebracht en 2 vliegtuigen van de regeering neergeschoten. Et n colonne onder generaal Ponte heeft San Ratael en El Espinar bezet. De communisten hebben vóór hun vertrek het laatste dorp in brand ge stoken. In de omgeving van Saragossa zijn de marxistische militietroepen terug gedreven, waarbij zij 100 dooden en 500 gewonden verloren. Het oftensiet op Tolosa heeft geleid tot de bezetting van Guipuzcoa. De troepen der opstandelingen zijn Tolosa binnengerukt zonder ernstigen tegen stand te ontmoeten. Men verwacht thans den spoedigen val van San Sebastian, dat zich nog in handen der regeeringstroepen bevindt. Te La Linea zijn gistermiddag uit Marokko wederom 1000 man met veld geschut ter versterking van 't Zuide lijk leger der nationalisten aangeko men. De gevechten schijnen zich in het Noorden om San Sebastian en in het Zuiden om Badajoz te concentreeren. Uit vrijwel alle steden, welke nog in handen der regeering zijn komen nog steeds onstellende berichten over de communistische terreurdaden. Te Badajoz hadden herhaaldelijk in het openbaar, om eventueele tegen standers schrik aan te jagen executies plaats. Een der laatste was die van een 17-jarig meisje, 4 soldaten en een douane-beambte. Vluchtelingen hebben over den toe- Mand te Malaga o.m. het volgende verteld. „De bolsjewisten beschikken volkomen over leven en dood. Allereerst zijn zij opgetreden tegen de gegoede burgers der stad. Men haalde ze eenvoudig uit hun woningen en sloot ze op in gevangenissen' of huizen van de vakvereenigingen. Toen deze vol waren, voerde men verdere arrestanten per wagen of te voet naar het kerkhof, waar ze zonder vorm van proces vermoord werden. De lijken gaf men aan het gepeupel, dat ze in ijen naast elkaar legde en er vreugde dansen op uitvoerde. Die moordpartijen zijn, ook toen Malaga in brand stond, niet opgehou. den. Men is toen begonnen met de vervolging van al diegenen, die men kende als leden van rechtsche organi saties. Tegen hen werd, als het ware een methodische klopjacht georgani seerd. Zij werden uit hun woningen gehaald en onmiddellijk op straat neergeschoten. Talrijk zijn de. heiligschennissen welke door het gepeupel zijn gepleegd en ontelbaar de priesters en religieu zen, welke werden doodgemarteld of vermoord. Naar uit Barrancos verluidt, heb ben de mijnwerkers in Rio Tinto naar Russisch voorbeeld een radenregee* ring gevormd. Ongeveer achtduizend mijnwerkers houden thans door mid del van een waar terreur-hewind de 50.000 bewoners van het district Rio Tinto in bedwang. De bruggen, welke naar het district leiden, zijn opgebla zen en aldus heelt men den toegang voor de nationale troepen versperd. De nationalisten in Andalusië zouden weliswaar meermalen gepoogd hebben een einde te maken aan het schrikbe wind der communistische arbeiders, doch zij beschikken daartoe niet over voldoende troepen. Volgens een door de Italiaansche kerkelijke autoriteiten genomen be- sluit zullen in alle parochie-kerken van Italië, plechtige diensten worden gehouden, om van God het einde van den burgeroorlog en het herstel van de orde in Spanje af te smeeken. Moge dit goede voorbeeld spoedig ook elders navolging vinden. Rolbrug te Geertruidenberg De resultaten van de bemoeiingen der Kamer tot verbetering van de rolbrug te G'berg waren voorhands niet bemoedigend. Uit een schrijven van den Minister van Waterstaat bleek, dat deze bewindsman de rolbrug te G'berg, die niet gelegen is in een der wegen van het Rijks wegenplan, uit een algemeen ver- keersoogpunt niet van groote be- teekenis acht. Waar de brug echter, naar meening van den Minister, aan de tegenwoordige verkeers- eischen niet meer geheel voldoet, is opdracht gegeven naar de kosten eener vernieuwing een onderzoek in te stellen. Daarna zal de Minister beslissen, of een verbetering kan worden bevorderd en zoo ja, op welke wijze. De eerste mededeeling van den Minister was teleurstellend, de tweede gaf weer eenige hoop. Ten einde den Minister een meer juist inzicht te geven in de beteekenis, die deze brug voor het doorgaand verkeer heeft, werd in samenwer king met het gemeentebestuur van G'berg een verkeerstelling gehouden. Uit de resultaten van deze verkeers telling blijkt intusschen, dat per dag van deze brug gebruik gemaakt werd^ door gemiddeld niet minder dan 571 voertuigen (personenauto's, vrachtauto's en gespannen), 1962 rijwielen (motorrijwielen inbegre. X Boven op het dakkamertje woonde dus Daniël. Voor het raam hing de goudvink; in de hoek stond de kachel, waarop Daniël zijn aard appelen en s Zondags zijn stukje vlees klaar maakte. Hier had hij zijn eenzaam huishoudinkje inge richt, 's Morgens werkte hij een paar uurtjes in de kuiperij of in de tuin, waar hij later niets dan aard- appelen had gepoot. Na die tijd zat hij boven, de arm op de tafel ge leund te lezen in de vergeelde kro nieken van zijn vaderstad. Zo kwam hij op de hoogte met de geschiede nis van zijn woonplaats. Ook had hij de boeken weten te krijgen, waarin de geschiedenis van school' en kerk sedert een paar honderd jaar beschreven stond. Vele van deze leren banden waren nog van zijn vader. Die hadden totnutoe op de boekenplank gelegen naast de rekenboeken en de Latijnse gram matica's. Het spreekt vanzelf, dat de oude Daniël er nu veel genoegen en gemak van had, dat hij vroeger op de Latijnse school iets van die moeilijke taal had geleerd. »'k Wou wel, dat ik er nog een paar jaar langer had kunnen gaan,» zei hij vaak bij zichzelf. »Zo zie je weer: n mens kan nooit genoeg leren Dikwijls verwonderde hij er zich over, dat al die mensen, waarover hij hier las, in werkelijkheid geleefd hadden. Wat waren er veel «pas tores® van Oost en West in zijn vaderstad gekomen en hadden daar gewerkt en geleefd en geleden Wanneer Daniël dan weer een paar bladzijden bad gelezen, keek hij eens op met verwarde blikken naar zijn kamergenoot en schudde het hoofd van verwondering, dat hij en zijn dierbaar goudvinkje nóg leef den. 's Zondags deed hij zijn beste kle- ren aan en dacht steeds aan zijn heldere huisvrouw Lina. Hij knikte dan met zijn grijze hoofd en dacht: »Lina, je ziet het tocht wel«, en hij kreeg daarbij het gevoel, dat ze hem weer met een goedkeurend lachje aankeek. Zó was hij weer netjes I Dan ging hij naar de kerk. De oude geestelijke, die hier Gods Woord al zó veel jaren verkondig de, kende Daniël wel Hij had toch nog met hem op de Latijnse school gegaan. Uit de kerk ging hij langs zijn eigen huis, over het kerkhof naar het Tehuis. Maar zijn oude zuster was versuft geworden. Het eerste wat ze altijd weer vroeg, was: »En wat schrijft Frits Hierop had Daniël meestal niets te antwoorden, omdat er maar zo héél zelden een brief uit de verre stad kwam. Dan was haar volgende vraag: «Waarover werd er ge preekt?® Daniël vertelde haar dan de preek over, voor zover hij die had kunnen onthouden, maar voor dat afgeloopen was, had de 90 jarige vrouw reeds lang het hoofd op de borst laten zakken; haar geest zweef de dan in de schemering, waarop de nacht volgt. Nog een poosje bleef Daniël dan nog zitten staren naar de trouwe zusterhanden, die hem vanaf zijn vroegste jeugd had den geholpen en waarover nu de dikke aderen liepen. Wanneer Her. mina niet uit haar dommel ont waakte, stond Daniël tenslotte op, knikte haar nog eens zwijgend toe als afscheidsgroet en ging langzaam naar huis. Méér bezoeken legde Daniël nooit af in zijn Zondagse kleren. In zijn tuin begonnen langzamer hand de aardappelplanten op te groeien. Ze vormden een gelijkma tige groene vlakte, waaruit in het midden de pereboom oprees. In de schaduw van de namiddagzon wierp deze zijn brede schaduw om zich heen. Om deze tijd en ook nog later op de dag, zagen de buren over de heg van hun tuin heen den ouden Daniël meestal op de bank zitten, die ook nu nog om de pereboom liep. De iets gebogen rug tegen de stam geleund, de handen stuttend op de knieën, zo zat hij daar tot laat op de dag, wanneer in de verte het avondrood de hemel reeds kleur- de. Hij zat daar als iemand wiens dagtaak afgelopen is en geen bezig heid kan vinden, om de tijd tot de avond te vullen. Wanneer in Juni de aardappelstruiken met blauwe en witte bloemen werden versierd, dan zat Daniël daar in een zee van bloemen, maarhij zag daar niets van. Dicht bij de bank, waarop hij zat, was een plekje, dat niet met aardappelen was bepoot. Hier waren eens Frits' bloembedden geweest. In het voorjaar had Daniël Don kers al het onkruid eruit gewied en er rode papaver gezaaid. Een bloembed was het immers altijd geweest en zou het ook moeten blijven I Hij wist wel niet, dat hij pen) en 1515 voetgangers. Telt men den Zondag niet mede, dan is het gemiddeld gebruik per dag: 635 voertuigen. 2107 rijwielen en 1252 voetgangers. Wanneer men het gebruik van de rolbrug neemt Ge durende de drukke uren, n.l. van 9 uur voormiddags tot 6 uur na middag, dan is dit verkeer ge middeld per dag (Zondag niet medegerekend) 451 voertuigen, 1330 rijwielen en 536 voetgangers. Als men dan bedenkt dat dit verkeer verwerkt wordt in 9 uren, dan beteekent zulks dat per uur ge middeld door 50 voertuigen, 147 rijwielen en 59 voetgangers'of in totaal 25ö maal van de rolbrug gebruik wordt gemaakt. Om een juist inzicht in de beteekenis van dit verkeer te krijgen, moet men nog rekening houden met de om standigheid, dat de brug per dag in deze drukke uren gemiddeld 13 maal voor het wegverkeer wordt gesloten, wat een totaaltijdsduur vordert van gemiddeld l' uur en 15 minuten. Het bovenuitgedrukte verkeer van 256 maal per uur geschiedt derhalve in uren van 52 minuten, aangezien de brug ge middeld 8 minuten per uur voor het verkeer gesloten is. Iedere minuut passeeren derhalve een voertuig, 3 rijwielen en 1 voetgan ger tegelijk de brug. Waar op de brug voertuigen elkander niet nu juist de bloem der vergetelheid had gezaaid. Voor hem was ze ook veeleer het tegendeel, want Frits en diens moeder hadden vroeger die bloem altijd zo mooi gevonden. En later, toen de aardappelstruiken met lichtgroene appeltjes tussen de don kere bladeren daar stonden zo fier, toen openden de papavers daar. naast ook hun knoppen en lieten de glanzend rode bloemen wiegen in de zwoele zomerwind. Daartussen zat de oude man op de bank. Maar.het scheen wel, of hij bij vergissing daar gekomen' was; hij paste daar niet bij: zo'n zomerpracht! rondom zo'n ouden man. Het leek wel, dat zijn baard in geen week geschoren was! Zijn licht-blauwe ogen lagen nog dieper in de kassen dan anders en staar den in de ruimte, zonder iets te zien. In zijn bevende handen hield Da- niël een brief, die hij zeker al wel tien maal gelezen had. Een brief van Frits! Frits was niet meer in de verre stadHij was veel verder dan hij ooit geweest was! Frits ach, hoe was het mogelijk!? Frits was naar Californië Het was toen nog in de tijd van de goudkoorts. Vele mannen waren niet tegen te houden Ze werden gelokt naar de goudmijnen en in de.dood heel dikwijls. Menigeen verwilderde daar totaal; men gaf zieh over aan de drank, aan spel, aan roverij. Natuurlijk was Frits' niet gegaan met het doel daar in het verre, vreemde land een licht zinnig leven te lijden, maar hij had zich tegen een flink loon verhuurd als kuiper in een grote export slachterij, Met een kameraad uit dezelfde stad, waar hij het laatst gewerkt had, was hij erheen gegaan. Maar toch Het woord: «Californiëcr had voor zijn oren ook een tover klank. Hij had wel uit elke brief van zijn vader gelezen, hoe deze steeds meer en meer verarmde. En toen was het besluit spoedig geno. men. Daar ginds aan de overzijde yan het «Grote \Vater« was in korte tijd véél geld te verdienen Waarom zou hij het niet proberen, zijn vader een zorgeloze oude dag te bezorgen BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur .Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij b(j 't brood snijder, een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Aa een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver- oazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." B. D. te Gr. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden uok ongeëvenaard als wrijfmiddel bii {Reumatiek, spit en pynlyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 kunnen passeeren en van wielrijders en voetgangers de grootste oplettend heid op de brug wordt geëischt, is het zonder meer duidelijk, dat het verkeer hier groote stagnatie onder vindt. Dit zal trouwens nog meer uitkomen, indien het verkeer op de spitsuren afzonderlijk wordt ge nomen. Een nieuw adres, waarin de ge- gevens van de verkeerstelling wer den verwerkt, werd aan den Minister gezonden. De Kamer meent thans meer resultaat van haar streven te mogen verwachten. Rehoud van deurwaarders standplaats te Waalwijk. Op het in 1934 aan den Minister van Justitie gezonden adres tot behoud van de deurwaardersstand plaats te Waalwijk werd van Zijne Excellentie een weinig bemoedigend antwoord ontvangen. Zijne Exc. deelde mede, dat hij op grond van ter zake bekomen ambtsberichten en mede in verband met de be staansmogelijkheid van de in de omgeving van Waalwijk gevestigde deurwaarders geen vrijheid kan vinden in de vacature van deur waarder ter standplaats Waalwijk te voorzien. De Kamer kon zich Daniël Donkers keek nog eens naar de brief Hij zuchtte niet Hij liet het hoofd zakken, wreef eens over zijn ruwe stoppelbaard, maar hij zag niet de bloemenpracht naast zich, hij hoorde niet het vogelen gezang boven zich in het loof van de pereboom. Daniël hoorde blijkbaar niets! Ook niet de zachte voetstap pen, die langs de tuinheg naderden en het pad naar Daniël insloegen. Pas toen een klein handje zich op de zijne legde, keek hij op. «Magdalena Kind ben jij daar?! zei hij verwonderd. Wordt vervolgd. Oplossingen raadsels vorige week. 1 Wat men jong goed heeft geweten Is men niet gauw vergeten. (Wettig, Haring, Eeuwig, Oost West. Jong, Dauw, Meening, Atmosfeer, Deen, Veen.) RAADSELS. Verborgen plaatsnamen. 1 Deze is veel wilder van karak ter als de andere. 2 Er wordt ons geleerd dat men altijd de helpende hand elkaar toe moet steken. 3 Den arbeid is hier niet zo zwaar daarom is 't loon op zand grond niet zo hoog als op de kleigrond 4 Alles bij elkaar heeft het meer als een millioen gekost. 5 Het levert toch altijd nog een goed bestaan op. 6 Als ge dadelijk uitgaat Marie let dan toch vooral goed op de auto's. Verborgen Rivieren. Ze moesten die oude krotten maar gelijk afbreken. 8 Dit is een mooi model schoen die past altijd. 9 Wij krijgen van Pa altijd een vermaning als we de deur open laten staan, en nu doet het Moe zelf. 10 Hij staat elk jaar met zijn kraam op de kermis. 11 Als ge het goed beschouwt komt het toch altijd op hetzelfde neer. DOOR JAN DE JONGE. AKKER'S ORIGINEEL TteR INZAGE

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5