Nieuws uil de Langstraat en Omgeving KANTONGERECHT. 1911 1936 Harmonie „St. Crispijn" Hoe word ik snel bruin? SPRANG—CAPELLE. begrijpelijkerwijze met dit stand punt van den Minister niet ver eenigen. Besloten werd de noodige gegevens ter bestrijding van dit standpunt te verzamelen en te juister tijd nogmaals bij den Minister aan te dringen op behoud eener deurwaardersstandplaats te Waal wijk. Tolheffing op de brug te Heusden. Bij <ie Tweede Kamer der Stalen- Generaal werd een wetsontwerp aanüangig gemaakt inzake tolbeltin^ op net vei Keer over door bet Rijk over de rivieren gebouwde bruggen. Hierdoor zou ook bet verkeer over de brug ie Heusden worden getrotlen. De Kamer besloot stelling le nemen tegen de voorgenomen tolhelling op bet verkeer over de brug te Heusden. immers, ook al zou de voorgestelde tolheffing op de Rijks bruggen op zicb genade kunnen vinden, bet betrekken van de brug te Heusden in dit plan was beslist onjuist. De bouw van Kijksbruggen gedurende de laatste jaren toch geschiedt ter verbetering van het beslaande verkeer en voorziet dus in lang bestaande behoeftenniet alzoo is bet gesteld met de brug ouder Heusden. Deze brug, die da- teei t van bet graven van de Bergsche Maas (plin. ïyiH), kwam er als gevolg van een alleszins rechtmatige eisch der oeirokken streek, die dooi den nieuwen waterweg in tweeën zou worden gedeeld. Het Land van Heusden en Aitena had steeds vaste verbinding met de Langstraat, zoo dat bij bet graven van de Bergsche Maas gezorgd moest worden, dat het onderlinge verkeer zooveel mogelijk zou blijven behouden en het Land van Altena niet zou worden geïsoleerd. Die afscheiding werd voorkomen door het slaan van een brug bij Heusden en het instellen en onderhouden van kostelooze Rijksveeren onder Waal wijk en Capelle. Tolhetfing op de brug bij Heusden zou dan ook niet anders kunnen worden beschouwd dan als een aantasting van ver kregen rechten. Daarenboven zou daarbij nog het gevaar dreigen, dat de thans nog kostelooze Rijksveeren over de Bergsche Maas eerlang zouden worden omgezet in veeren, waarvoor vergoeding moet worden betaald. Aan den Minister van Waterstaat werd een uitvoerig ge documenteerd adres gezonden. Bij schrijven d.d. 5 November 1935 berichtte de Directeur-Generaal van den Rijkswaterstaat daarop, dat indien het wetsontwerp tot ver hooging der tijdelijke heffing op benzine tot wet wordt verheven het wetsontwerp tot heffing van tol op de Rijksbruggen wordt inge trokken. Bezuiniging Rijksproefslation voor Schoen- en Leder industrie. Het lag in de bedoeling der Re geering, om ter bezuiniging op het «Proefstation en den Voorlichtings dienst voor de Schoen- en Leder industrie® den scheikundige te ont slaan en den dienst voort te zetten met een analyst. De Kamer achtte hiermede de kern van den dienst aangetast. Waar deze dienst van het grootste belang is voor den be trokken handel en industrie, was het beslist noodzakelijk tegen deze voorgenomen bezuiniging stelling te nemen. Zoowel de federatie van Schoenfabrikanten als de Federatie van Lederfabrikanten protesteerden, ook de Commissie van advies be treffende dezen dienst had ernstige bezwaren aangevoerd. De Kamer zond aan de Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een telegram ter voorkoming van de voorgenomen bezuiniging. Tot op heden werd de bestreden bezuiniging niet doorgevoerd. Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Drukke vacantiedagen. Wegens de vaeantie is er thans slechts eenmaal in de week zitting voor strafzaken aan het Kantonge recht, maar de rol vermeldt dan ook. een stevig aantal zaken ditmaal 257 waarvan een kleine 60 kinderzaken. Ook dit houdt verband met de vaean tie want de kinderen hebben nu geen verlet op school en kunnen dus ge voeglijk een uurtje van angst door- Het Bestuur der Harmonie, Zittend van links naar rechts F. Smolders, Vice- Voorzitter, F. Passier, Voorzitter, C. P. Didden, Secretaris. Staande van links naar rechts J. de Graauw, G. Duyvelaar, Directeur der Harmonie, W. v. d. Lee, Ant. Dalleu, Penningm., P. Hurkmans, A. Kelder, Bibliothecaris Nog zij vermeld, dat C. P. Didden een der initiatiefnemers en sinds de oprichting secretaris en W. v. d. Lee vanaf de oprichting lid der vereeni- ging is, dus twee zilveren jubilarissen. De eerste uittocht der Harmonie »St. Crispijn«, ter gelegenheid van den Kindsheid-optocht in 1912 (Groote Straat). De eerste officieele foto van de feestvierende harmonie »St. Crispijn«, gemaakt in 1913, ter gelegenheid der Onafhankelijkheidsfeesten in de St. Antoniusparochie 1913. De op bovenstaande foto voorkomende leden zijn de volgende: Zittend le rij: Piet Scholz, Jos. Alessie, Willem v. d. Lee, Jos. Kelder. Zittend 2e rijJan Bergmans, A. Mahieu, J. Lammers, P. Hurkmans, G. Voogd, Jac. Didden. Derde rij staande: E. Hurkmans, directeur, Marinus Eeerens, Antoon Glaudemans, Nic. van Gorcum, Piet Smolders, Jan Schalken, C. Didden, P. Dieleman, P. van Breugel, S. v. d. Pennen, B. de Peffer, C. Hendriks, Frans Passier, J. Maaijwee. brengen in de wachtkamer en de cor ridor van het Paleis van Justitie om na te denken over den droevigen ernst van hun overal op en aanzitten op oogenblikken, dat er juist een onvoor ziene dienaar van Hermandad in de buurt was. Maar meestal verlaten zij het streng gericht met een zeer verge noegd gezicht want na alle bange voorgevoelens van hooge boetes en tuchthuis is de strenge vermaning van den kantonrechter, die meestal deze keer nog eens van straffen wil afzien als hij er maar op aan kan, dat hij de bengels niet meer een volgen den keer ziet verschijnen, een ware opluchting voor de Kleinen. Een doof' boertje uit de Langstraat zei, toen de Kantonrechter hem mede deelde, dat hij zooveel boete had, niet ongeestig: „Neem me niet kwalijk, mijnheer de rechter, maar daar ver sta ik geen stuiver van!" Een van de meest gereede aanlei dingen voor een proces-verbaal is wel de kermispret en ditmaal ging het over de kermis te Heusden, waar L v. E. uit Den Bosch geverbaliseerd was wegens het in dronken toestand de veiligheid bedreigen. Hij had n.l. een mes in z'n hand gehad, wat niet veel goeds voorspelde. Verdachte zei, dat ze met velen te gelijk hadden geroepen „slaat hem ka pot!" aan zijn adres, en dat ze hem wel met een stuk of vier stonden op te wachten, toen hij uit de danszaal, waar hij zich bevond, naar buiten ging. En als ik dronken was, zei hij, dan hadden ze "heel Heusden wel kun nen opschrijven wegens dronkenschap. Getuige Joseph Slaats, kolenhande laar te Waalwijk, verklaarde dat hij met een orgel in de danszaal op de Heusdcnsche kermis was en dat ver dachte zich daar wat lastig gedroeg. Zoo had hij aan den kastelein ge vraagd: „Wil ik heel dit zaakje eens leegruimen?" Hij ging dansen en be taalde een rijksdaalder, waarop hij woorden kreeg met den kellner, die hem na den dans wilde terugbetalen, zooals hij dat gewoonlijk deed. Daar op begaf hij zich naar het bufiet en dronk een glaasje, waarop hij weer woorden kreeg met zekeren Lammers, die zei, dat hij daarmee maar buiten moest beginnen en niet hier. „Kom maar buiten!" had verdachte hierop gezegd. Lammers verliet de zaal en verdachte kwam achter hem aan en stak, volgens getuige, met een mes naar hem. Het mes kwam echter te gen de deur terecht, anders was L. geraakt. Getuige Lammers, vrachtrijder, ver klaarde, dat hij verdachte op 'n potje bier had getracteerd en dat deze nu op zijn rekening nog meer wilde drin ken, waar hij het niet mee eens was. Zij kregen daay woorden over en ge tuige was naar buiten gegaan, omdat men zei: als jij gaat, zal hij ook wel heengaan. Van een mes had hij ech ter niets gehoord of gezien, hij was ongehinderd naar huis gegaan. „Bent u soms bang voor hem, dat u niets durft te zeggen?" vroeg de kantonrechter, maar Lammers bleef er bij, dat hij van niets wist, zoo dat de zaak tot volgende week wordt aangehouden, om nog een dochter van Slaats, die het voorgevallene ook heeft meegemaakt, als getuige te hooren. Dan was er Eliza B. uit Wijk aan wie ten laste gelegd was, dat zij als chauffeuse van een auto te Wijk en Aalburg niet behoorlijk was uitgewe ken naar rechts, toen haar een an dere auto achterop kwam rijden en wilde passeeren. Volgens getuige Timmermans, koop man te Veen, die in dien anderen auto zat met zijn neef als chauffeur, was verdachte na het geven van het sig naal naar rechts gegaan, maar toen de beide auto's zoo wat naast elkaar waren, ging zij weer naar links, waar door een aanrijding ontstond. Getuige wist niet te zeggen of verdachte iets van het signaal had kunnen hooren en of zij daarom eerst naar rechts ge gaan was, waarop zij conform den eisch werd vrijgesproken. SPRANG. Predikbeurten Zondag 16 Aug.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. J. C. Hagen. Het Kinderkoor van de Chr. Ge mengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier, neemt morgen (Zaterdag) deel aan het Concours uitgeschreven ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan der Muziekvereeniging „Sirena" te Vrijh.- Capelle en komt uit in de 4e afdeeling. Wij wenschen den directeur, dhr. Alb. Christ, onder wiens bekwame lei ding het koor ijverig heeft gestudeerd en die zich met dit koor dat nog zoo korten tijd bestaat nu reeds aan een concours waagt, veel succes. Onder leiding van den voorzitter, dhr. J. C. de Roon, kwam de Chr. Be sturenbond Sprang-Capelle j.l. Woens dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in algemeene vergadering bijeen. Na opening met gebed en welkom, werden de notulen der vorige alg. ver gadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde hierna het doel dezer vergadering mede, om n.l. te bespre ken de mogelijkheid om met een zoo groot aantal bestuurders der resp. af- deelingen de op 19 September a.s. te Dordrecht te houden districts-kader- vergadering van het C.N.V. bij te wo nen. Na breedvoerige bespreking werd besloten dat door elke afd. enkele per sonen hiervoor zullen worden aange wezen opdat een 20-tal bestuurders per autobus deze vergadering D.V. zullen bijwonen. De vergadering nam verder kennis van enkele van het C.N.V. ingekomen stukken betreffende de wijzigingen in de steunverleening, alsmede van een afschrift van een door het C.N.V. aan den betrokken Minister gericht adres waarin de bezwaren tegen enkele wij zigingen in de steunregeling worden uiteengezet. Na een woord van dank voor de op komst sloot de voorzitter de vergade ring en ging dhr. W. M. Dalmaijer in dankgebed voor. Het Comité ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin voor de schooljeugd alhier, komt a.s. Dinsdagavond in de Chr. School in vergadering bijeen, ter bespreking en voorbereiding der te organiseeren fees telijkheden. Deze week werd voor dit doel door enkele dames een collecte langs de huizen gehouden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond be draagt deze week 122, waarvan 73 geheel en 49 gedeeltelijk werkloos wa ren: hieronder zijn 104 fabrieksarbei ders en 18 transportarbeiders. In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. De arbeider A. V. in de Nieuw- straat kwam Woensdagavond zooda nig met zijn rijwiel te vallen, dat hij thuisgebracht moest worden en genees kundige hulp van een tweetal doctoren noodzakelijk bleek. Donderdagavond 8 uur werd een vooravond-concert gegeven op het concoursterrein achter het Gemeente huis, hetwelk welwillend was aange boden door de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" en de Gem. Zang vereeniging „Het Rozenknopje" in verband met het nationaal concours en festival te geven door het fanfare corps „Sirena" alhier, ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan op de Zater dagen 15 en 22 Augustus a.s. CAPELLE. Na weken van ernstige voorberei ding door het Uitvoerend Comité, waarin zitting hebben de heeren L. M. Heurter, voorzitter, G. H. Kruitbos, 2e voorzitter, T. M. Pronk, le secretaris, C. Rijkers, 2e secretaris, G. de Rooy, le penningmeester, C. L. de Rooy Jzn., 2e penningmeester, F. Moonen, J. van den Hoek, Joh. Kerst, W. Verhagen, J. Michaël Czn., W. Chabot, C. Hoe- venaars, C. de Cloe en C. Sterrenburg, staan we thans aan den vooravond van het, ter viering van het 30-jarig be staan van het Kon. erk. Fanfarecorps „Sirena" te Vrijh.-Capelle, te houden Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, Gemengde, Kinder en Mannenkoren, waarvan de techni sche leiding berust bij den heer P. B. Bisselink, directeur der feestvierende vereeniging. Naast het Uitvoerend Comité is on der voorzitterschap van den Edel- achtb. heer A. Smit, burgemeester der gemeente Sprang-Capelle, een Eere comité gevormd, waarin zitting hebben de heeren Jhr. Mr. B. de Roy van Zui dewijn, beschermheer der jubileerende vereeniging, D. van den Berg, gemeen te-secretaris, Notaris R. Middelkoop en G. J. van Willigenburg, wethou ders, J. L. van Santen, gemeente-ont vanger, J. Michaël Hzn., Adr. M. Ver- heijden, Jac. Vos en J. Kraak, leden van den gemeenteraad, W. A. M. Heij- mans, gemeente-ambtenaar, J. M. Oer- lemans en W. J. de Roon, hoofd der O. L. School te Sleeuwijk, oud-voor zitter der feestvierende vereeniging. Dit concours zal plaats hebben a.s. Zaterdag 15 dezer en wordt des mid dags 12 uur met een muzikale wande ling vanaf het clublokaal der feestvie rende vereeniging naar het Raadhuis der gemeente Sprang-Capelle geopend, waar vervolgens de officieele ont vangst van voorzitters, secretarissen en directeuren der deelnemende vereeni- gingen plaats heeft, waarna op het feestterrein, gelegen achter het ge meentehuis, de concertwedstrijd een

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6