Kamer van Koophandel voor de langstraat. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEMENGD NIEUWS, SPORT. ADVERTEERT IN DIT BLAD, DRUNEN mevr. C. A. Kluyver, referendaris aan het departement van buiten- landsche zaken, als plaatsvervan gende vertegenwoordigers. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De geschatte ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in Juli f8,637,900 (v. j 9,709,000) bedragen. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen f 53,882,302 (v.j. 58,964,818). gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af 3,427 (3,549), dus ont vangst per dagkilometer f73,81 (78,37. VERDRONKEN. De heer Ausman ging met zijn beide zoons in een roeiboot een tochtje doen op de Loosdrechtsche Plassen. In de buurt van Nieuw- Loosdrecht gekomen gingen de beide zoons zwemmen. Hierbij is de 25-jarige J. ,H. Ausman uit Zuilen, plotseling in de diepte verdwenen. Hoewel zijn 23-jarige broeder hem terstond boven bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. De overledene, die als een goed zwem mer bekend stond, heeft vermoedelijk een hartverlamming gekregen. MAMMOUTH-TAND GEVONDEN. Onder Macharen bij Oss is een reusachtige dierenland gevonden, welke door den vinder is afgestaan aan het gemeentelijk museum te Oss De deskundigen constateerden dat men hier te doen heeft met de ach terste kies uit de linker benedenkaak van een mammouth. De kies is 28 c.M. lang, 20 c.M. breed en 6 c.M. dik. ENGELSCHE VERKEERSVLIEG- BOOT VERONGELUKT. De vier-motorige Short-vliegboot Scipio van de Imperial Airways, moest op zijn vlucht van Alexandrië naar Brindisi een noodlanding uit voeren aan de kust van het eiland Kreta. Twee passagiers zouden daar bij om het leven zijn gekomen, de overige inzittenden, n.l. 5 passagiers, bestuurder en drie leden der be manning, werden gewond. Daar zich een tot dezelfde maat schappij behoorend benzine depot- schip niet ver af bevond, konden de gewonden gered worden. De vliegboot »Scipio« is ten gevolge van de zware zee gezonken. Onder de dooden zou zich een officier be vinden, wiens lijk nog niet is ge vonden. Volgens een uit Athene ontvangen bericht zouden bij het ongeluk slechts een persoon ernstig en 4 andere licht gewond zijn. PATER DR. J. J. SOONS (S.M.M.) OVERLEDEN NA VERKEERS ONGEVAL. Op het kruispunt Moleneindbert scheweg te Oirschot is pater dr. J. J. Soons (S.M.M.professor aan het studiehuis der paters missiona rissen van 't Gezelschap van Maria, aldaar, met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een personen auto, welke van links kwam en bestuurd werd door ir. J. W. D uit Goirle. Dr. Soons sloeg achterover met het hoofd tegen den gror.d, waar door hij een schedelbasisfractuur opliep. Dr. Verbeek uit Eindhoven, die in zijn auto achter den heer D. reed, verleende geneeskundige hulp. Kort daarop is pater Soons overleden. Auto en motorrijwiel werden licht beschadigd. Pater Soons, werd in 1900 ge boren en in 1926 tot priester gewijd. Sedert 1928 was hij als professor verbonden aan het studiehuis dei- paters Montfortanen te Oirschot. Doodelijke Verkeersongelukken. Op het kruispunt Roosendaalsche weg—dr. Schaepmanlaan te Arnhem heeft een tragisch ongeval met doo- delijken afloop plaats gehad. Doordat de terugtraprem van een rijwiel, waarop de heer B. zat, die op den bagagedrager zijn vrouw vervoerde, op de sterk hellende dr. Schaepmanlaan, weigerde, verloor de bestuurder zijn macht over het rijwiel, waardoor hij terecht kwam in een opgegraven deel tusschen de tramrails. Hierna kwam de vrouw zoodanig te vallen, dat zij kort nadien ter plaatse overleed. De man, die even eens kwam te vallen, kreeg onbe duidende verwondingen aan zijn gelaat. Tijdens den derden Drentschen motorrit welke door Zuid-Oost Drente voerde en waarbij aan de deelnemers geen bijzonder zware eischen waren gesteld, is in de ge meente Wasterbork een ernstig motorongeluk gebeurd met doode- lijken afloop. Een der deelnemers, W. D. Tui- tert, uit Lochem is tengevolge van onwel worden in een sloot langs den weg Zweeloo_()rvelte gereden na eerst een boom te hebben ge raakt. T. is met een ernstige sche delbreuk en hersenschudding naar het ziekenhuis te Hoogeveen over gebracht waar hij later is overleden. In de Waverstraat te Amster dam heeft een ongeveer vier-jarig jongetje, S. Koppenhagen genaamd, dat op het trottoir aan het spelen was plotseling deze plaats verlaten en is onder een passeerenden met melkbussen geladen auto terecht gekomen. Het jongetje is met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis ge bracht, waar het kort na aankomst is overleden. Op den Rijksstraatweg te Alphen a. d. Rijn in wijk Hoorn is de circa 20-jarige wielrijder de Wit, veehoudersknecht, wonende te Wou- brugge door een touringcar van de N. A. L. uit Nieuwkoop, bestuurd door den eigenaar P. Langhout, overreden en op slag gedood, VOETBALSPORT. WAALWIJK. W.V.V.—-Blauw-Wit. Het is onze jongens niet mogen geluk ken om ook maar een enkel winstpuntje te behalen in Kaatsheuvel. Met 61 kre gen de Blauw-YVitten de kous op den kop. Hoewel deze cijfers wel geflatteerd zijn, was de mogelijkheid op een over winning toch gering geweest, aangezien de grootste helft van het Boijs-elftal uit spelers van het 2e elftal bestond inplaats van het 3e. Voeg daarbij het partijdig fluiten van den scheidsrechter, dan is deze groote nederlaag van Blauw-Wit te verklaren. Toch hebben zij nog moedig stand gehouden en was Blauw-Wits rechtsbuiten wat gelukkiger geweest met zijn schoten dan hadden onze jongens niet rust de leiding gehad met 31. Nu leidde Kaatsh. Boys met 10. Na de rust is Blauw-Wit voortdurend in der. aanval, doch als na circa 20 mi nuten spelen Blauw-Wits midhalf van het veld verdwijnt is het gedaan met het overwicht en successievelijk voeren de Boys den stand op tot 60, waarna de linksbuiten de eer redt door met een harden kogel G1 te maken. Beeds aan staande Vrijdag zijn onze jongens in de gelegenheid zich te herstellen daar dan de Boys hier een bezoek brengen. Blauw witters nog is alles niet verloren, er is nog een klein kansje, dus tracht revanche te nemen voor deze onverdiende neder laag. De wedstrijd vangt aan half 8 op het Blauw-Wit terrein. SPRANG. S. D. O. J.l. Zaterdag speelde het le elftal voor de Zaterdagmiddagcompetitie van den B.V.B. een thuiswedstrijd tegen Achilles uit Veen, welke wedstrijd in een gelijk spel 33 eindigde. N. E. O. Het eerste elftal speelde j.l. Zaterdag voor de Zaterdagmiddagcompetitie van den B.V.B. een uitwedstrijd tegen Sparta te Vrijhoeve-Capelle op het terrein al daar, welke wedstrijd door NEO met 31 werd gewonnen. J.l. Vrijdag speelde het 2e elftal voor de competitie van den B.V.B. een thuiswedstrijd tegen SDO 2. Na een zeer spannende wedstrijd eindigde deze ont moeting in een gelijk spel, n.l. 00. DUSSEN. R.K.V.V. Dussensche Boys. Zondag j.l. speelde het eerste elftal een wedstrijd tegen zijn oud-leden. Voor de rust waren de Boys voortdurend in de meerderheid en wisten dit met een 20 voorsprong uit te drukken. Na de rust ging het spel meer gelijk op. Einde kwam met 42 voor de Boys. SPELREGELWIJZIGINGEN WORDEN VAN KRACHT. Met ingang van heden, meldt de „Sportkro niek, zijn tie volgende spelregel-wijzigingen van kracht geworden. Regel 7. De doelschop moet rechtstreeks bui ten het strafschopgebied worden getrapt. Het is dus niet geoorloofd dat een speler de bal in het spel brengt, al dan niet met behulp van de handen. Bij overtreding moet de doelschop worden overgenomen. Regel 8. Wanneer de doelvcrdediger de bal in zijn handen vasthoudt, mag niet njjar de b<jl worden getrapt of een poging daartoe worden gedaan. Overtreding wordt gestraft als onbe hoorlijk gedrag. Regel 10. Wordt een vrije schop genomen op minder dan 9 meter van de doellijn, dan mogen de spelers zich op de doellijn tusschen de doel palen opstellen. DUIVENSPORT. WAALWIJK. Waalwijksche Concoursbond. Zondag 23 Aug. hield de Waalwijksche concoursbond een wedvlucht van uit Pont Sint Maxence, afstand 317 K.M. lste duif 12.18.19, laatste 12.46.12. Prij zen werden behaald als volgt: Th. de Ronde 1 4 7; P. v. Helvoirt 2; C. Witlox 3 10 11 16 19 27; D. van den Boomgaard 5; K. Broumels 6 15 17 21 25 28; P. L. Pullens 8 20 33; A. Stokwiel- der 9 13; Duivenkam 12 14 31; A. Stam 18; A. Hensen 22; W. van Bokhoven 23 30 en lste overduif; A. de Peffer 24; P. Schocmans 26 32; Sleenhoff 29. PAARDENSPORT. Op 't internationaal concours te Aken werd de Nederlandsche luitenant Greter niet Ernica van de 100 ruiters in hel springconcours M. eerste met een Ita- liaansche luitenant. Iger van D. H. Pas man werd 2de in het springconcours voor beroepsrijders. In 't zware concours werd Greter no. 2 van de 74 ruiters. Maandag behaalde Lottha van D. H. Pasman de eerste prijs in 't springcon cours voor profs en in 't concours schoonste, rijpaard luitenant Greter 2de prijs. I)e laatste werd no. 5 in het groote springconcours. Ritmeester Baron Sirtema van Grave- stein is met Ashanas komen te vallen en kreeg het paard op zich. Hij bleek z'n sleutelbeen op twee plaatsen gebroken ook z'n enkel. Hij is naar het ziekenhuis te Aken vervoerd. WIELRENNEN. Nederland en de wereldkampioen schappen op den weg. De Nederlandsche Wlelren Unie heeft alsnog besloten, om de deelneming aan het wereldkam pioenschap op den weg te Bern uit te breiden tot vier renners. Theo Middelkamp Albert van Schendel en Gerrit van der Ruit zijn aangewezen om met Pellenaers de Nederlandsche ploeg te vormen, waarmede ons land een der sterkste vertegen woordigingen in dit nummer gekregen heeft. De Nederlandsche deelneming aan het ama teur-kampioenschap op den weg zal echter tot 2 renners beperkt blijven, n.l. Schulte en Gom- mans. Wielerwedstrijden te Terneuzen. Pijnenburg-Slaats winnen den koppel wedstrijd. Onder groote belangstelling vonden Zondag op de wielerbaan „Ter Neuzen" wedstrijden plaats waaraan o.m. door het koppel Pijnenburg- Slaats werd deelgenomen. De uitslagen luidden o.a.: Achtervolging met aflossing over 20 ronden le serie FrankenBaart, na 11 ronden ingeloo- pen op Weeinaes—Verschuren2e serie: 1 Pijnen burgSlaats, na 10 ronden ingeloopen op Hurt- genChristensen; .'le serie: 1 De EruickerVer- haegc na 10 ronden ingeloopen op Braspenninx Veger. Koppelwedstrijd over 00 K.M. met 5 klassemen ten: 1 PijnenburgSlaats 10 p.; 2 De Bruycker Verhaege op 1 ronde; 3. BraspenninxVeger 15 punten op 2 ronden; 4 HurtgenChristensen 1 p. op 2 ronden; 5 NVeemaesVerschuren 7 p. op 4 ronden. Rich/ard verbetert vele records. Uurrecord echter niet verbeterd. Op de wielerbaan van Arcachon bij Parijs heeft Richard getracht het uurrecord van Olmo te verbeteren (45.090 K.M.). Richard is hierin echter niet geslaagd; hij heeft daarentegen wel een aantal andere records verbeterd. Hiervan kan men noemen den totaal afgelcgden afstand, namelijk 50 K.M. in 1 uitr 8 min. 34 sec. terwijl het oude record van Ritufa 1 uur 8 min. 35.4 sec. bedroeg. Richard reed 3 K.M. in 3 min. 54.4 sec. (vorig record Archambaud 3 min. 59.8 sec.) 3 Engelsche mijl in 0 min. 18.2 sec. (vorig record van Van Hout 0 min. 28.2 sec.). Richard verbeterde voorts li/et wereldrecord op 30 Engelsche mijlen (1 uur min. 14 sec.). In liet geheel werden er 14 records verbeterd. De afstand, welke Richard in 1 uur heeft afge legd, is niet bekend gemaakt. Men moet aan nemen, dat deze afstand minder groot is dan die waarmee hij eertijds zijn wereldrecord ge maakt heeft, n.l. 44.777 K.M. MOTORRIJDEN. Motordag te Drunen. De Motorclub „Drunen" hield een welgeslaag de motordag. Om half 2 startten de deelnemers voor het eerste traject der puzzle-rlt, die be stond in liet zoeken van huisnummers in aan gegeven plaatsen. In Nieuwkuik, Vlijmen, Haarsteeg liep alles van een leien dakje, doch in Heusden werd liet minder gemakkelijk. Te 3 uur had vanaf Hotel Vissers te Druilen de start plaats voor het tweede traject in de richting Waalwijk. Daar hleek no. 9 onvindbaar en een groep besloot teil slotte lunchroom Spee- kenbrink^ die no. 9 had en een Verlof A als de aangegeven plaats te nemen. Hoewel de waard van niets wist was hij de motorspetters ter wille. Doch Moienbruggc alleen vond het juiste adres bij Mie de Kolster. Via Udenliout werd Drunen weer bereikt. Tot slot van deze puzzle-rit moesten hier nog enkele staaltjes van behendigheid worden getoond. De einduitslag was: le prijs M. Molenbrugge Tilburg; 2e prijs G. van Loon, Drunen; 3e prijs W. Hornman en 4e prijs J. Eisliout, Drunen. WATERPOLO. Z. en P.C.O. 1—Waalwijk 1 2—3. In het natuurbad De Warande te Oosterhout, vond een vriendschappelijke wedstrijd plaats lusschen Z. en P.C.O. en Waalwijk. De beide zeventallen wogen tegen elkaar op. De uitslag had evengoed andersom kunnen zijn. Z. en P.C.O. schoot bar slecht; Waalwijk daartegenover had Jjijna bij ieder doelschot prijs. Het tweede 7-tal van Z. en P.C.O. kon het evenmin tot een bverwinning brengen tegen Waalwijk 2. Z. en P.C.O. speelde met 2 invallers. ZWEMMEN. De nieuwe wereld record lijst. Elf van de 25 dames-records in Nederlandsch bezit. De F.I.N.A. heeft na afloop der Olympische Spelen de nieuwe wereldrecordlijst samengesteld. Er blijkt weer eens te meer uit, dat Nederland een onaantastbare suprematie voert bij het da- meszwemmen. Niet minder dan 11 der 25 we reldrecords staan op naam van Nederlandsche zwemsters en het is verheugend, dat men be halve de namen van Willy den Ouden, 6 maal, en Rie Mastenbroek, twee maal nu ook die van Tini Wagner aantreft en zelfs tweemaal. Na Nederland komen de yereenigde ^taten met zes wereldrecords, terwijl Japan en Dene marken er elk drie hebben. De twee overgebleve nen zijn voor Duitschland. Bij de lieeren zijn het nog steeds de Veree- nigde Staten, die den boventoon voeren. Van de 27 wereldrecords staan er 22 op naam van een Amerikaanschen zwemmer en hiervan is Medica weer de beste met niet minder dan 10 stuks. Japan heeft er slechts drie. LOON-OP-ZAND—KAATSHEUVEL De gemeente Loon-op-Zand beslaat een oppervlakte van 5214 ha. Het aantal inwoners op 1 Januati 1935 bedroeg 10956 en steeg in den loop van het jaar tot 10959 op 31 De cember jl. Deze geringe aanwas van 3 personen niettegenstaande een geboorteoverschot van 171 was ge volg van het groote aantal dergenen, die de gemeente metterwoon verlieten Er vestigden zich in 1935 slechts 374 personen tegen 542, die de gemeente verlieten. De bevolkingsdichtheid bedraagt thans 210.2 per km2. Deze gemeente bestaat uit de dor- pen Kaatsheuvel, Loon-op-Zand en St. Joachimsmoer. Het gebied van de gemeente Loon- op-Zand wordt voor de grootste helft ingenomen door bosch, heide en dui nen, welk gebied veel aan natuur schoon te genieten geeft. Het bodem- gebruik van het overige deel bestaal hoofdzakelijk uit bouwland, met hier en daar wat grasland. De hoofdmiddelen van bestaan zijn schoen- en lederindustrie. In de dor pen Kaatsheuvel en Loon-op-Zand is een zeer beteekenende middenstand. De industrie in deze gemeente om vat: 9 schoenfabrieken, behoorende tot het grootbedrijf; 49 schoenfabrieken, behoorende tot het kleinbedrijf, waaronder vele mini atuur-bedrijfjes; 3 lederfabrieken, grootbedrijf; 3 lederfabrieken, kleinbedrijf; 3 lederwarenfabrieken, behoorende tot het kleinbedrijf; 1 handschoenenfabriek, kleinbe drijf; 1 hakken- en 1 contrefortfabriek, heide kleinbedrijf. De middenstand doorstaat moeilijke tijden. In de bouwnijverheid heerschte over 't algemeen goede bedrijvigheid, hoewel de winsten uiterst gering zijn. De winkelbedrijven moeten zich aan passen aan de gewijzigde economische omstandigheden, wat voor sommige °cn struikelblok blijkt te zijn. De landbouw wordt uitgeoefend door voor het meerendeel kleinere ge mengde bedrijven en kunnen slechts mei moeite, dank zij de van regeerings- wege getroffen steunmaatregelen, het hoofd hoven water houden. De algemeene economische toestand was nog verre van gunstig. Het aantal werkloozen bedroeg op 1 Januari 1935 216 geheel- en 94 gedeeltelijk werkloo zen; op 31 December jl. waren deze aantallen respectievelijk 213 en 107. In het verslagjaar werd aan werklo zenzorg, nl. werkverschaffing en sleunverleening, uitgegeven 61819.66. Hoewel dit bedrag lager is dan dat in 1934, mag hieruit nog niet tot een ver betering van den toestand worden ge concludeerd, aangezien het aan steun- \crleenig in 1935 uitgegeven bedrag beduidend grooter is dan dat in 1934, in welk jaar meer werd uitgegeven aan loonen in werkverschaffing. De gemeentelijke belastingdruk is ^hoofdzaak als volgt (begrooting Grondbelasting: gebouwde eigen dommen 80 opcenten, ongebouwde eigendommen 20 opcenten. Personecle belasting: 6e en 7e klas se, met een progressief aantal opcen ten van 105 tot 185. ei mogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. De gcmecntescluild bedroeg op 1 Jan. 1935 1.735.005.—. Manillaziekte. Deze gevreesde ziekte heerschl momenteel onder 't fruit in onze streek. Vooral de peren lijden er erg onder en hangen half verrot aan de boomen. Zwembassin. Met de aanvang der werkver schaffing zullen de werkzaamheden beginnen aan de Pleunerwiel voor de inrichting van een zwembassin. Handboog. Op het concours van den Oranje bond te Esch behaalde »De Wets' Zonen« de tweede corpsprijs met 104 punten, 't Lid J. van Drunen behaalde de eereprijs. »Constantia« behaalde de eerste rozenprijs met 3 rozen. Onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de R.K. Bijzondere Meisjesschool alhier is benoemd mej. C. Verdiesen, alhier. Zang en Vriendschap. Tot directeur van »Zang en Vriendschap« is benoemd Jan Merkx. ELSHOUT. Opening en Inzegening R. K. Jongensschool. Met de verbouwing der R. K. Jongensschool is men na 9 weken werken gereed gekomen. Zaterdag had de plechtige inge bruikneming plaats. Door Pastoor Willems werd om 8 uur een H. Mis opgedragen, waarbij de schoolgaande jeugd en 't personeel tegenwoordig waren. Om 10 uur verzamelden leerlingen en genoodigden zich bij 't school, gebouw. Wij merkten o.m. op het onderwijzend personeel der beide scholen, pastoor Willems, kapelaan Gründenian, pastoor Heijs van Hedikhuizen, wethouder v. Halder, de raadsleden Kleijn en Baaijens, de aannemer Kooien en de architect van Vlijmen en vele andere autori teiten uit Elshout en Drunen. Bericht van verhindering was ingekomen van den Inspecteur van het L.Ü., burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden, wethouder Muskens, raadslid de Wijs e.a., die in verband met hun werkzaamheden niet aan wezig konden zijn. Door pastoor Willems werd het welkomst woord gesproken, waarin hij dank bracht aan diegenen, die er aan hadden medegewerkt om deze verbouwing tot stand te brengen, waarna hij overging tot plechtige inzegening van het gebouw. Pastoor Meijs van Hedikhuizen voerde 't woord als dekenaal In specteur voor 't bijzonder onderwijs en bood zijn beste wenschen aan. Wethouder van Halder bood de gelukwenschen aan van 't gemeente bestuur. 't Hoofd der school de heer Willems bracht dank voor de mede werking, die hij had mogen onder vinden voor 't tot stand komen van deze verbouwing. Pastoor Willems sprak daarna '1 slotwoord. Door kapelaan Gründeman werd hierna 't H. Hart plechtig geintroni- seerd, terwijl de kinderen een kleine Iractatie ontvingen. Na negen weken vacantie begon Maandag de school weer. Zuster Boneventura. Na ruim 10 jaren in 't Maria- gesticht te Elshout werkzaam te zijn geweest is de Eerwaarde Zuster Boneventura overgeplaatst naar het St. Vincentius-gesticht te Lisse. Naast 't vele goede, dat de Eerw. Zuster verrichtte in de naaischool, was zij ook voor vele zieken en gebrekkigen een geziene verpleegster. Velen zullen haar dan ook noode zien vertrekken. Wij brengen haar dank voor 't vele goede in onze gemeente gedaan en wenschen haar t gbeste in haar nieuwe stand plaats. LOON-OP-ZAND. Zaterdag jl. herdacht de post duivenvereniging De Albatros, haar 25-jarig bestaan. Te ongeveer 3,30 uur kwamen de leden allen in café J. Beunis, alwaar de club gevestigd is bijeen, waarna de feestelijkheden een aanvang namen. Een tweetal leden, nl. de heeren W. van Noye en M. van der Velden, werden ge. huldigd, als oprichteis die de ver- eeniging 25 jaren trouw waren gebleven. Als gedachtenis aan dit feit werd hun een prachtig kunst werkje, nl. een met de hand ver vaardigd diploma aangeboden. Dooi de vereeniging werd den leden een smakelijk feestmaal aangeboden, waarna in goede stemming een tweetal prachtige prijzen werden verbarakt die ten deel vielen aan de heeren G. van Broekhoven en M. van de Ven. De feestelijkheden werden hierna voortgezet, totdat te ongeveer 12 uur allen zeer voldaan huiswaarts gingen.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3