Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. jioordmnn" Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. KONINGINNEDAG. FEUILLETON NUMMER 69. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 1880 31 Augustus 1936 Ook wanneer we alleen letten op hel practische nut van den monar chalen staatsvorm en wTe principes, theorieën en speciale gevoelens van aanhankelijkheid een oogenblik ver onachtzamen, moeten we tot de erken ning komen, dat het erfelijke opvol- gingsrecht van den constitutioneelen monarch zóóveel reden tot twist en tot strijd tusschen naar de hoogste waardigheid in den staat strevende volksleiders buitensluit, dat deze staatsvorm, althans voor wat de bin- nenlandsche verhoudingen betreft, iets vreedzaams van nature over zich heeft. Wanneer een vorst wordt verjaagd enkelen hebben het er wel eens naar gemaakt! dan geschiedt dat meestal onder de leuze, dat de demo cratische volksrechten in een repu bliek nog sterker tot uitdrukking kun nen komen. Dat is theorie. De prak tijk heelt uitgewezen, dat deze rech ten, waarvan het volk misdeeld zou zijn geweest, uit bloedige hotsingen en het uitleven van ouderlingen haat be staan. We zien het op het oogenblik in Spanje weer. Het is geenszins onze bedoeling om de toestanden, welke onder de monarchie hebben ge- heerscht, als „ideaal" voor te stellen. Daaraan ontbrak heel wat. De mis standen, die er ontegenzeggelijk wa ren, kwamen voort uit heel dat sa menstel van bijzondere omstandighe den, welke de eigene geschiedenis van een volk uitmaken. Iedere natie moet langs haar eigen weg de idealen van cultuur, beschaving en sociale recht vaardigheid zien te benaderen; de mo- ROMAN VAN HANN'O PLESSEN. (Nadruk verboden.) 20. Tienduizend mark is veel geld, Syl vester Ach kom! 't Is een bagatel, Jo. Ik ben gewend met heel andere bedra gen te rekenen. Het eenige vervelende aan die geschiedenis is, dat ik geld los moet maken. Als ik nu, terwijl alles even laag staat een paar aandeelen moet verkoopen, lijd ik natuurlijk een geweldig koersverlies. Dat begrijp je, hè. Nu is Ernst Rung je weet wel, Rung van de Dresdener Opera mij al wel een heelen tijd vijfduizend mark schuldig, maar om hem daaraan te herinneren, vind ik toch ook wat pijnlijk Wat? Rung, de groote Rung, leent die geld van jou? Maar kind, waarom niet? Wat zou dat? Dat is nu eenmaal gewoonte onder kunstbroeders. Bovendien ben ik met Rung zeer bevriend. Maar en fin, dat doet er ook alles niets toe. Ik zal dus wel moeten besluiten om.... Het geldhm, op te nemen, niet waar? Waarschijnlijk wel, prinses. Ja, maar dat is toch een onmo gelijke toestand, Svlvester! narchie behoefde ook in Spanje geen reden te zijn om halt te houden. Het Spaansche volk, althans dege nen, die tijdelijk het vertrouwen van dat volk verwierven, de Spanjaar den verjoegen hun koning. En sedert dien vloeit onafgebroken het Spaan sche bloed door Spaansche handen. China wordt onderling verscheurd en door buitenlanders worden de Chi- neezen geknecht, sedert er de eeuwenoude dynastie ten val werd gebracht. Enkele malen reeds verjoegen de Grieken in den jongsten tijd hun ko ning, ten derde male hebben ze hem thans teruggeroepen, opdat het volk eenheid en vrede zou hervinden. En zou aflaten om elkaar te dooden in onderlingen strijd. Nergens is de onderlinge vrede en de gelet op de wereld-economische omstandigheden betrekkelijke wel vaart zoo gunstig bewaard gebleven als in de landen, die hun vorst bleven eeren: Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, België en Nederland! Dat ons Vorstenhuis in zoo bijzon dere mate de liefde en toegenegenheid van ons volk bezit, zóó, dat zelfs in de ergst denkbare omstandigheden als politieke orkanen vanuit het huiten- land over onze lage landen heen trek ken de trouw onwankelbaar blijkt en juist dan honderdduizenden hun masker van onverschilligheid afwer pen om met een grim van vastbera denheid op het gelaat stelling te ne men tegen den storm in, met het gezicht naar den vijand en den rug als een beschermende wal naar de Vorstin dat komt, doordat de ge schiedenis van Oranje onverbreekbaar is verbonden met de geschiedenis van ons volk, welke de geschiedenis is van Ik heb je immers al direct gezegd, dat ik niet met geld weet om te gaan, Jo. Behoorlijk huishouden, dat is niets voor mij, Dat blijkt wel, anders zou ik mij zeker niet in verlegenheid laten brengen door die onbeteekenende tien duizend mark. Nou, zoo onbeteekenend vind ik dat bedrag niet. Een enkele kamer van mijn villa in Nymphenburg vertegenwoordigt eenige malen dat bedragMaar daarmee kan ik helaas geen boete we gens contractbreuk betalen en daar gaat het hier om. Steeds sneller vloeien Sylvester Von- berg de woorden van de lippen. Hij verheft zich door zijn leugens, waar aan hij zelf tenslotte gelooft. En daar door werken zijn woorden zoo over tuigend, dal niemand ook maar een moment aan de waarheid ervan twij felt. Zoo gelukt het hem steeds weer de menschen te overbluffen. Wanneer Johanna alles gelooft, wat hij zegt, is zij echter toch niet zoo overbluft, als dat gewoonlijk met Syl vester Vonberg's slachtoffer het ge val is. Geld en goed ook al weet zij de praktische beteekenis daarvan dan of de juiste waarde te schatlen ver mogen de jonge barones Geitler-Hat- torf niet in het minst te imponeeren en geen oogenblik komt dan ook dfc gedachte hij haar op, dat een mensch van zoo buitengewone artistieke be gaafdheid zich zou laten voorstaan op een amterieelen rijkdom, dien hij niet bezit. En hoe zou ze trouwens arg waan kunnen koesteren tegen den den strijd om de vrijheid, om het be staan, om onze cultuur, ons aanzien in de wereld. Eens, in 1918, heeft ons volk voor en met Oranje gestreden tegen een poging om in Nedprland een klasse heerschappij te vestigen. De leider van een volksbeweging, die meende, dat hij een meerderheid achter zich had, heeft toen moeten erkennen, dat hij zich had „vergist" in de werkelijke menta liteit van de Nederlandsche staats burgers. Het jaartal 1918 kreeg voor ons volksbestaan een historische beteeke nis. Ons geschiedenisboek is nog niet ge vuld. Er is daarin plaats voor een nieuw jaartal met dezelfde toevoeging. Wanneer het om het behoud van onze geestelijke vrijheid gaat, dan „wint" hier geen Pieter en geen Adriaan, maar dan zegeviert de eenige waarachtige Nederlandsche volksgedachte: de be geerte om de eenig-aanvaardbare „lei ding" onzer Koningin om in georden- VERZEKER U BIJ DE man, dien zij liefheeft en die haar liefde tenvolle beantwoordt? Sylvester Vonberg is nog niet zoo diep gezonken, of hij voelt wel zeer duidelijk het onderscheid tusschen het onvoorwaardelijk gelooven van Jo hanna en de goedgeloovigheid van dat soort lieden, die nu eenmaal bedrogen willen worden. En opnieuw is het een gevoel van diepe schaamte, dat hem drukt. Elk spoor van berekening is op dit oogenblik weggevaagd. Slechts vervuld van den wensch om zich een behoorlijken aftocht te verschaffen, zegt hij berustend: Laten we het hier maar hij la ten, Jo. Alles zal wel weer op z'n pootjes terecht komen. Ik ben blij, dat ik er met jou over gesproken heb; dat alleen al maakt alles half zoo slim. Maar nu zwijgen we er dan ook ver der over! En de daad bij het woord voegend, begint hij te preludeeren. Johanna blijft niets anders over dan zich in zijn wensch te schikken. Haar gedachten echter blijven cirkelen om datgene, wat de man haar gedeeltelijk tegen zijn zin en aan den anderen kant toch ook wat al te bereidwillig heeft meegedeeld. Zij verzuimt in te vallen en geeft ook overigens herhaal delijk blijk er niet geheel bij te zijn. Zoo gaat een uur voorbij, maar dan klapt Johanna het muziekboek dicht. Ik ben vandaag niet gedispo neerd en voor half werk is mij m'n tijd te kostbaar, beste jongen. Ik ruim het veld. Je doet beter je eigen svm- phonie nog eens door te nemen. de vrijheid ons zelf te zijn, geestelijk en maatschappelijk. Als puntje bij paaltje komt, dan zal het Nederlandsche volk zich weer ver zamelen om den troon van Haar, Die stamt uit het Huis, van waaruit we naar de onafhankelijkheid werden ge leid. We zullen, zoo noodig, de wol ken van dreiging wegblazen, welke den glans van de Kroon onzer Vorstin dreigen te verduisteren. Ons volk heeft niet „écn" leider noodig, omdat het één leider heeft, de geërfde opvolger(ster) op den troon, wiens (wier) gezag straalt uit het gezag van God. We vereeren en hebben onze Konin gin lief als de eenige Leidster van ons volk; onder Haar alléén kunnen wij allen één zijn in onze groote verschei denheid van denken. De verscheiden heid is ons leven; de eenheid ons „zijn". Straks, als het 31 Augustus is, zul len we God wederom danken, dat Hij ons in de zware beproeving van den tijd, waarin we materieel worden ge slagen en men ons geestelijk dreigt te knechten, de fiere Nazaat der Oranjes heeft gelaten om in ons 't gevoel voor traditie en de herinnering aan een glo- rievollcn strijd uit het verleden, den strijd om ons-zelf te mogen zijn, heeft gelaten, ter pantsering en afweer. We hopen Haar bestuur nog jaren lang te mogen genieten tot het voort durend welzijn van ons volk en tot cere van Haar Huis. Leve de Koningin! VIER NEDERLANDERS TE BERLIJN UITGEWEZEN. Een represaille-maatregel. In den loop der laatste jaren heb ben de Nederlandsche autoriteiten zich meermalen genoopt gezien, hier te lande gevestigde Duitschers uit te wijzen, wijl dezen bleken te hebben gehandeld in strijd met de regelen, die de regeering had gesteld ten aanzien van de organisatie van vreemdelingen hier te lande in verband met het te hunnen aanzien geldende verbod van politieke actie. Kortelings zijn op de zen grond wederom vier Duitschers, werkzaam hij de steenkolenmijnen in Limburg, uit het land verwijderd moe ten worden. Voordat aan het besluit tot uitwij zing gevolg was gegeven, werden door het Duitsche gezantschap bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken stappen ondernomen, strekkende om de uitzetting te doen opschorten en een nader onderzoek terzake te doen instellen. Er zouden wellicht termen En jij, Jo? Wat ga jij doen? IkIk ga een paar brieven schrijven, 't Is eigenlijk hoog tijd, dat ik m'n post eens afwerk. Ik hoop er voor de lunch mee klaar te zijn. Van middag kunnen we dan dien tocht naar Slot Amras maken, ls je er ten minste zin in hebt. Natuurlijk, Jo. graag. Hij buigt zich over haar hand. Dan is hij alleen Zijn symphonie doornemen, heeft Jo gezegd. Zij heeft gelijk. Van haar standpunt heeft ze volkomen gelijk. Maar als ze eens wist. Het bewustzijn van zijn wanhopige situatie ligt als een ondragelijke last op zijn schouders. Heeft hij alles nu niet nog erger gemaakt? Hij steunt het hoofd in de hand en grijpt met de andere naar zijn boord, alsof Tlie hem plotseling te nauw is geworden. Het is, of het weefsel van leugens, dat hij gesponnen heeft hem de hals dichtsnoert. Hij vermag nauwelijks adem te halen. Zijn blik is die van een achtervolgde en een oogenblik is hij zichzelf niet meer meester. Zijn hoofd valt voorover op hel toetsenbord van den vleugel, hetgeen een schrille disso nant veroorzaakt. Dat zweept hem plotseling op. Zijn vingers glijden over de toesten. Hij zoekt een toevlucht bij zijn muziek welke hem nooit in den steek laat. Ook nu blijkt zij de beste heelmeesteres voor een verscheurd ge moed Ah, de pathetique, zegt plotse ling aandachtig luisterend, Sophie von Geitier ip haar zitkamer. Zij onder zijn geweest, aan dit verzoek tot een nader onderzoek te voldoen, ware het niet dat van Duitsche zijde de bedrei ging werd geuit dat, werd niet aan het verzoek voldaan, vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden uitgewezen. De ambtenaar van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, hij wien de démarche werd gedaan, had nog, alvorens de regeering met den Duit- schcn stap in kennis te stellen, er met nadruk op gewezen dat de bedreiging wel haast onmogelijk zou maken, het Duitsche verzoek in overweging te nemen, doch men bleek te Berlijn niet bereid, die bedreiging terug te ne men. De Nederlandsche regeering harer zijds was niet bereid, onder bedreiging verdere besprekingen te voeren, en de uitzetting van de Duitschers uit Ne derland heeft hierna conform het be stuit plaats gevonden. Thans hebben vier Nederlanders te Berlijn aanzegging gekregen Duitsch- breekt haar spel patience en nestelt zich behaagelijk in haar fauteuil. Wer kelijk buitengewoon. zooals hij dat speelt. Johanna, die aan het schrijfbureau zit, zonder nochtans een woord op pa pier te brengen, geeft geen antwoord. Zij voelt slechts, innerlijk diep ont roerd, hoe zeer zij dezen man lief heeft Even boven Innsbruck ligt op een kleinen viersprong van den bergke ten kasteel Amras, eens het beroemde verblijf van den Oostenrijkschen aarts hertog Ferdinand. Als gouverneur van Tirol had hij de, uit burgerlijke kringen stammen de Philippine Welser tot vrouw ge nomen om zich daarna met haar in hel kasteel te vestigen. Om harentwil had hij afstand gedaan van al zijn vorstelijke rechten om hier zijn eigen leven te leven. Vier eeuwen zijn voorbij gegaan sinds de lieftallige Augsburgsche hier aan de zijde van den jongen, kunstminnenden vorst heeft gehuisd. Philippine Welser en Ferdinand von Habsburg zijn midde lerwijl een heroisch-historisch liefdes paar geworden. Zij hebben hun plaats in de ge schiedenis gevonden en de romantiek van hun leven en hun liefde heeft reeds menigen dichter en auteur tot een werk geïnspireerd (Wordt vervolgd). Waalwpstlie en Langstraatscbe Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1