Buitenlandsch Nieuws. DANIEL BONKERS BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag 29 Augustus 1936. No 69 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE BURGEROORLOG IN SPANJE. I)e strijd om San Sebastian en Irun. De burgeroorlog in Spanje concen treert zich momenteel rondom Irun en San Sebastian, tegen welke steden het offensief der nationalisten in vollen gang is. Zevenhonderd leden van het vreemdelingenlegioen bevinden zich in de voorste linies en worden ge steund door tanks en artilerie. Zestig bommen werden op de verdedigings werken van Irun door vliegtuigen ge worpen. Rondom deze stad knalt het trom melvuur. De strijd wordt door een dichten mist eenigszins belemmerd. De aanval op Irun leidde het groote offensief op het geheele Guipuzco- front in, dat ten doel heeft, San Sebas- tian af te snijden en de geheele pro vincie onder controle van de nationale troepen te brengen. Inmiddels is de toestand te Madrid uiterst critiek geworden. De minister van oorlog verklaarde wel aan den ministerraad, dat alles goed gaat op de fronten, doch het lijdt geen twij fel, dat de regeering het niet lang meer zal kunnen houden. Bovendien laat de discipline aan de zijde der volksfron- ters steeds meer te wenschen over. Zelfs de linksche hladen in Spanje sporen met klem tot orde aan. De socialistenleider veroordeelt ten scherpste de onsamenhangende afzon derlijke acties van de legercomman danten. Naar een uit Madrid gevlucht offi cier mededeelt, heerschen er in de hoofdstal 3 verschillende „Tsjeka's", die naar eigen goeddunken handelen en iedertn nacht arrestaties verrich ten en gevangenen fusilleeren. Zoowel de staatspresident als eenige minder geziene ministers wor den voortdurend door de roode militie bewaakt, om hun vlucht te verhinde ren. De;e voorstelling van zaken wordt bevedigd door de in de roode pers gepuiliceerde decreten van de link sche regeering, waarin opnieuw er op geweren wordt, dat op eigen gezag geen huiszoekingen en arrestaties meer door leden van de militie mogen wordin verricht. Steeds weer hoort men van geloof- waarlige zijde, dat in Madrid tal van Russische en Duitsche communisten het eigenlijke heft in handen hebben. In dit verband wordt ook de naam van Neumann genoemd. Volgens de laatste berichten heelt de tweede dag in den verwoeden strijd om Irun en San Sebastian geenerlei beslissingen gebracht. Generaal Mola zond uit Pampenula versterkingen. Groote ongerustheid zal in Europa worden verwekt door het feit, dat 5000 Iersche vrijwilligers gevolg heb ben gegeven aan den oproep van ge neraal O'Duffy tot het vormen eener Iersche brigade voor steunverleening aan de Spaansche nationalisten. Hoe dit te verecnigen is met het be sluit van de Iersche regeering tot niet- inmenging, blijft voorloopig een raad sel. Naar voorts vernomen wordt, zal de H. Vader binnenkort de uit Spanje gevluchte bisschoppen te Castel Gan- dolfo ontvangen en na Zijn terugkeer in het Vaticaan in de St. Pieter een plechtigen dienst van eerherstel hou den. DUITSCHE JODEN UIT SPANJE NIET TOEGELATEN IN DUITSCHLAND. Eenige dagen geleden kwam een groep Duitsche vluchtelingen uit Spanje te Munchen aan. Onmiddellijk werden de 40 Joden apart genomen en zij kregen te hooren, dat zij direct weer het land moesten verlaten. In sommige gevallen was de gestelde ter mijn 24 of 48 uur. Hun paspoort werd hun afgenomen en dat konden zij al leen aan het grensstation op de uit reis terugkrijgen. Zij werden met op zending naar een concentratiekamp bedreigd, indien zij niet gehoorzaam den. Uitzonderingen zijn alleen gemaakt voor joden die voor 1933 uit Duitsch- land vertrokken. In het Rijnland en elders waar vluchtelingen uit Spanje aankomen werd dezelfde maatregel toegepast, en wel op order van Berlijn. GEVECHTEN IN HET VERRE OOSTEN. In militaire kringen te Kanton gaat het gerucht, dat Kwangsi-troepen de eerste gevechten hebhen geleverd met regeeringstroepen. JAN DE JONGE. XII Een paar jaar zijn voorbijgegaan. In de tuin van het gesticht, waar tante Hermina haar laatste levens- jaren had doorgebracht, bloeiden de crocussen. Daar kwam uit de poort van het Tehuis een eenvou dige lijkstoet naar buiten. Op de baar lag een kleine krans van pri mula's en maagdepalm. Vlak er achter liep een oude man. Hij liep iets strompelig. Op zijn gelaat met de witte wenkbrauwen lag diepe droefheid. De smart om deze ge liefde dode was groot, maar daar door was zijn hoofd toch niet zó diep gebogen. Iets was er, dat den ouden Daniël véél dieper in de ziel sneed. Zuster Hermina was oud, héél oud geworden. Haar laatste levensjaren had ze niet meer bewust geleefd. Nu had ze het eind hier op aarde bereikt en wachtte haar groter heerlijkheid in het zalig Oord daar Boven. Neen, daar was dat andere, dat den ouden man nóg ouder maakte. Aan de overzijde van de oceaan daar had Daniël een zoon, een enig kind! Al sedert lang had hij niets van hem gehoord. De dode was de laatste geweest, die nog in haar dromen naar hem had ge vraagd. Daniël Donkers ging zijn zuster Hermina begraven. Die kleine krans was van Rika Therebint; zij had die met eigen handen gevlochten. »Dat is het recht van ons, oude dametjes«, bad ze gezegd, «zonder krans niet ten dans«. De stoet ging stap voor stap door de straten der stad naar het kerkhof, waar Daniel's familiegraf was. Daar gekomen, zag hij het graf geopend. Even keek hij in de diepte. Zijn knieën knikten, toen hij daar de half vergane planken van een andere kist ontbloot zag. Wat een ver- schiikkelijk weerzien! De nieuwe kist werd neergelaten en even later viel de aarde op het deksel neer. Daniël stond onbeweeglijk, alsof hij niets zag van alles wat er ge beurde. Toen de oude geestelijke het »Onze Vader« bad, mompelde Daniël ook zachtjes voor zich heen »U wil geschiedde, gelijk in den hemel, alzo ook op deaardek Had Frits zijn tante Hermina maar kun nen helpen begraven! Pas toen hij het kerkhof verliet, was het alsof hij uit zijn verdoving ontwaakte. Plotseling werd het ver driet om zijn zuster hem te machtig. Met geweld moest hij de tranen terugdringen. Enoude mannen schreien niet licht! Maarde oude Daniël voelde zich opeens zo van allen verlaten In zijn huis bleef hij op weg naar het dakkamertje midden op de trap stilstaanhij hoorde de vogel in zijn kamer fluiten. Dat was toch niets bijzonders! Had hij dat al niet wel duizend maal gehoord? Ja, Van andere zijde wordt bevestigd, dat in Kwangsi een onafhankelijke militaire regecring is ingesteld. Te Tsjengtoe in Szetsjoean is de staat van beleg afgekondigd in ver band met de ernstige ongeregeldheden, welke zich, zooals gemeld daar heb ben voorgedaan en in liet verloop waarvan twee Japansche bezoekers gedood werden en een ernstig gewond, terwijl een vierde nog vermist wordt. In verband hiermede heeft Japan bij de Chineesche regeering een pro test ingediend en verklaard, dat de Japansche vloot een decisieve houding zal aannemen, indien de Chineesche regeering geen krachtige maatregelen zou nemen. Er is een commissie van onderzoek naar Tsjengtoe gezonden. China heeft haar verontschuldigingen inmiddels aangeboden. GOUDAANWAS BIJ DE NED. BANK. De goudtoevloeiing naar ons land blijkt nog steeds aan te houden. De jongste weekstaat van de Nederland- sche Bank die is opgemaakt per 24 dezer, toont n.l. een verdere vermeer dering van den goudvoorraad met 8.6 millioen, tegen een vermeerde ring met 4,2 millioen een week ge leden. De totale edelmetaalvoorraad is thans gestegen tot ƒ694,3 millioen, zoodat de direct opeischbare verplich tingen der Bank voor 80,6% (v.w. 80,2%) door goud en zilver zijn ge dekt. De credietverleening toont een in krimping met 2,6 millioen, terwijl de rekening-courant-saldi van anderen met ƒ3,4 millioen zijn gestegen. Het saldo van het Rijk is daarentegen met ƒ2,9 millioen gedaald. De biljetten- omloop steeg met ƒ5,7 millioen. DE WIJZIGING IN DE STEUN REGELING. De wethouders van sociale zaken van Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Utrecht, Groningen, Eindhoven en Haarlem hebben ten stad huize van Amsterdam een conferentie over de wijziging in de steunregeling gehou den. Zij bleken algemeen van oordeel, dat de afschaffing van den huurtoc- slag en de herziening van de loonbasis maar toch klonk het hem vandaag anders in de oren. Zo fris, zo hel der en klaar; het was als een lente geroep uit het kleine vogelborstje. Daniël Donkers beklom de laatste traptreden verder en zong onwille keurig de woorden bij de melodie. Maar wat was dat? De laatste we. ken had Daniël het opgegeven het diertje nog langer de volgende regels voor te fluiten. Het scheen immers toch niet te lukken. En nu? Nu zong hij het tóch! De tweede regel en dan de derde, want die was ge lijk aan de eerste en ja! de vierde ook. Alles, wat hij kende, toen Frits hem in huis bracht en wat deze hem verder had geleerd en nu ook nog wat Daniël hem had voorge noten. En de oude man zong telkens weer zachtjes de woorden: »Wat pikt er tegen 't vensterglas, Alsof het vroeg: »Doe open«? Zo 't eens die kleine vogel was, Die ik op de straat zag lopen«. De oude Daniël was helemaal in de war door deze onverwachte vreugde. Boven aan de trap keerde hij zich om, boog zich over de leuning van de trap en riep luid naar beneden: »Frits! Frits! Nou lluit-ie alles«. Beneden ging vlug de deur van de woonkamer open, en juffrouw Rika kwam in de gang gehupt. »Wie? Wat fluit er alles, meneer Donkers riep ze angstig. »Ons goudvinkje! Ons goudvink- je I« klonk het boven aan de trap. »Och, U met uw oude goudvink riep juffrouw Rika terug en wipte weer naar haar kamer. »Die zon. derlinge man«, zei ze tegen zichzelf en ze schudde haar hoofd vol me delijden. «Pas heeft hij z'n oude zuster naar het kerkhof gebracht, of daar staat ie om zijn oude goud vink te roepen Daar boven op zijn kamertje was de oude Daniël ook weer stil ge worden. Hij begreep opeens, dat hij zich had vergist. De oude vogel had zijn lesje wel goed gefloten, maar waar was hij, die de eenzame vader in zijn verwarring geroepen had? Frits, Frits, laat je me dan altijd tevergeefs wachten? Denk je, datje oude vader soms niet meer leeft en voor je bidt? in geval van langdurige werkloosheid funeste gevolgen voor de betrokken gesteunden met zich mede zouden brengen. Men zal er dan ook ten sterkste bij den minister op aandrin gen, af te zien van die wijzigingen, welke verlaging van de steunuitkee- ring ten gevolge zouden hebben. Van den anderen kant was men van gevoelen, dat de door de regeering be doelde verlaging der huren hoogst welkom zou zijn, doch het is te betwij felen of het gekozen middel van af schaffing van den huurtoeslag het juiste is. Bij de bespreking met den minister hoopt men tevens te onder zoeken of er andere middelen zijn om tot het beoogde doel te geraken. VROUW VERBRAND BIJ BENZINE ONTPLOFFING. Is opzet in het spel? In het pand aan de Delftschestraat te Rotterdam woont in het beneden huis het gezin Van Z. Reeds geruimen tijd leefden man en vrouw, die bel den 46 jaar oud zijn, in onmin met elkaar en de plannen om uit elkaar te gaan hadden reeds zulke vaste vor men aangenomen, dat echtscheidings procedure aanhangig was. Desniette genstaande zou het echtpaar Woens dagmiddag omstreeks 5 uur gezamen lijk een boterham eten. In afwachting van het moment, waarop het koffiewater zou gaan ko ken besloot zij vast eenig voorberei dend werk te doen voor het reinigen van enkele van zijn kleedingsstukken, welke zij met benzine wilde wasschen. Een paar dagen tevoren had hij daar toe reeds oen blik zgn. wasch-benzine in huis gehaald. De man deed eerst de benzine in een emmer, waarna hij de kleedingsstuk ken in een teil met water uitspoelde. Vervolgens wierp hij het water weg en goot hij de benzine in teil over. Het gevolg w-as, dat zich in de keuken heel wat benzinedampen ophoopten. Toen de kleedingsstukken goed on der de benzine waren gedompeld is de man naar den kelder gegaan, om waschknijpers te halen. Juist op dat moment is zijn vrouw naar beneden gekomen, omdat zij vond, dat het zoo lang duurde eer het water kookte, zij zag toen, dat het gas onder den ke tel slechts laag brandde. Zij draaide daarom de pit wat hooger op. Onmid- Omstreeks deze tijd kwam de zoon van een herbergier weer uit Californië in zijn vaderstad terug Later kreeg hij de naam van »de Amerikaan«. Dikwijls zag men hem later door de stad zwervendronken, met een grote mond, Om zijn woor den kracht bij te zetten, sloeg hij hard met de vuist op tafel. De mensen lieten hem dan maar zijn gang gaan, wanneer hij in een of andere kroeg zijn verhalen opdiste en daarbij de gouden muntstukken over de tafel liet rinkelen Ze ge loofden wel niet alles, wat de »niks- nut« uit dat verre goudland ver telde, maar»de Amerikaans had dan toch maar wat gezien!! »Heb je Frits Donkers daar ook wel eens ontmoet?« vroeg iemand hem eens. »Frits Donkers?! Maar da's nog al natuurlijk Ik heb in Californië goud gewassen met Zigeuners, Tur ken en Heidenen! En ook met Frits Donkers, dat spreekt nog al van zelf «Maar hoe kan dat? Frits Don kers is daar in San Francisco toch niet in de goudmijnen gegaan? Hij is daar toch kuiper in een export slachterij vroeg één van de toe hoorders, die de opschepperij niet vertrouwde. Maar »de Amerikaan« lachte: «Hè, hè, dat wist je zeker niet, wat? Maar die hebben ze daar effen leeg geschudDe ganse keet hebben ze hun in brand gestoken. En de hounds zijn er met de kassa's vandoor gegaan «Hounds wat zijn dat: h o u n d s «Nou dat zijn honden! Spitsboe ven! Rovers riep «de Amerikaan« uit. «Jullie kennen hier zowat niet Héla, Ober, nog een glaasje, ja Da's nog 'ns goedkoop hier bij jullie«. De kellner was dichterbij gekomen met het gevraagde glas bier. Bij «den Amerikaan« bleef hij even staan: «Zeg, wat zei U daar van Frits Donkers? Wat voert ie dan nou uit, wanneer-ie niet meer in die export-slagerij is? Ik ken hem héél goed. We hebben nog samen op de Latijnse school gegaan«. (Wordt vervolgd.) dellijk volgde een oorverdoovende knal; de benzinedampen waren tot ontploffing gekomen. Op het zelfde oogenblik laaide als het ware een steekvlam door de keuken. Het vuur last te de kleercn van de vrouw aan, •lie in minder dan geen tijd in lichter laaie stonden. Inmiddels was de man uit den kel der teruggekeerd. Toen hij de steek vlam zag draaide hij zich onmiddellijk om. De vlam raakte evenwel zijn hoofd en hij kreeg ernstige brandwonden aan het achterhoofd en in den nek. De man rende naar de belétage en daarna dc straat op, de straatdeur achter zich dichttrekkende. Het gevolg was, dat zijn vrouw niet naar buiten kon ko men. De bovenburen, die door den knal van de ontploffing waren opgeschrikt en reeds de trap waren komen afhol len, zagen de vrouw in haar deernis- wekkenden toestand opeens voor het raam van de voorkamer van het sous- terrain. Zij trapten de ruit in en kon den zoo bij de vrouw komen. Juist op dat moment kwam een auto van de posteryen langs rijden. De chauffeui stopte onmiddellijk en hij wierp het bluschapparaat, dat hij in zijn wagen had, door het venster. Hiermee kon men de brandende kleeren blusschen. In verband met velerlei geruchten, dat de vrouw het slachtoffer van een misdrijf van haar man geworden zou zijn, stelde de politie een uitgebreid onderzoek in. De buren verklaarden pertinent, dat de vrouw, toen men haar te hulp kwam, een paar keer heeft geroepen: Hij heeft mij van kant gemaakt. Inmiddels werd ook de vrouw in hel ziekenhuis gehoord. Aanvankelijk legde zij voor den man zeer bezwaren de verklaringen af, maar even later zei zij, toch niet te gelooven, dat haar man het opzettelijk had gedaan. On middellijk na deze uitlating heeft zij het bewustzijn verloren. Zonder meer bij kennis te zijn geweest is zij over leden. Mede naar aanleiding van nog enkele andere verklaringen heeft de politie evenwel aanleiding gevonden om den man, nadat hij in het zieken huis was behandeld en verhonden, aan te houden en aan een verhoor te on derwerpen. Hij ontkende ten stelligste, dat hier van eenig opzet sprake was, al moest hij toegeven, op hoogst roe- kelooze wijze met de benzine' te zijn m gesprongen. Oplossingen raadsels vorige week. 1 Zoom 2 Maas 3 Aa 4 Dieze 5 Amstel 6 Lei 7 Dommel 8 Waal 9 Beers 10 Donker Einde Emmer Centrum Hond Oud Vlug Aanvang Noot Hand Eend Tegen Zilver Uil I nterest Degen Egel Neef. RAADSELS. Verborgen rivieren. 1 Er is hier zooveel gerij niet meer als vroeger. 2 Het beste is, dat een nieuwe bode n er onder gelegd wordt. Wie kan dit lezen 3 De Ne ers Tenap rilv Erlo Ora L vazij N B ri L. 4 Rotterdam eindigt met een M en begint met een T. Hoe kan dat 2. Cijferraadsel. Een spreekwoord. 5, 11, 17, 24, 32 een muziekinstrument. 8, 10, 16, 22, 6, 35 zijn lorren. 1, 14, 3, 29 is een zwemvogel. 30, 9, 21, 7, 13, 11 een bruggetje. 2, 4, 20, 15 is een stekelig dier. 12, 23, 31, 33 kan altijd niet strak gespannen staan. 25, 34, 20, 3 lichaamsdeel. 19, 11, 27, 28, 26, 18, 11 is niet later. DOOR

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5