C VAN DEN EDELACHTB. HEER E. C. J. MOONEN ALS BURGEMEESTER VAN WAALWIJK i= &0&*Sb*9»&i*9SI!!!!9»S'SB1'""©*©*8 8''®m©^0,l"©iHIII!lll!ilO©98>:8 ê^9^9^98SBI Eenige foto's uit het ambtelijk leven van den jubilaris. De eerste stap op Waalwijks grondgebied op 1 Maart 1924 en de eerste hulde der harmonie „St. Crispijn". Woensdag 12 Augustus j.l. was het \2]/2 jaar geleden dat de Edel- achtb. heer E. C. J. Moonen, door H. M. de Koningin werd benoemd tot burgemeester van Waalwijk, als opvolger van wijlen den Edelachtb. heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele en 1 Maart d.a.v. had de plechtige installatie plaats. A.s. Dinsdag nu, 1 September, wordt dit koperen ambts-jubileum herdacht op eene eenigszins feestelijke, doch ge heel naar den uitdrukkelijken wensch van den jubilaris en gezien de tijdsom standigheden op bescheiden en waar dige wijze. Een 12J/£-jarig regentschap moge al niet zulk een lange periode zijn, 't beheer en de leiding van eene voor uitstrevende, industrieele gemeente, in deze tijden van depressie en werkeloos heid vooral, is toch geen senecure en daarom mag eene herdenking, zelfs een eenigszins feestelijke, o.i. zeer zeker op z'n plaats genoemd worden. Temeer wanneer de voorbije periode zich heeft gekenmerkt door tal van za ken, die van groote beteekenis zijn ge weest voor onze gemeente en hare toe komst en waarvan wij hier de voor naamste even de revue laten passeeren: De heer E. C. J. Moonen, tot dan toe kapitein-adjudant van 't 16e regi ment infanterie te Breda, werd gebo ren te Strijp in 1876 en was woon achtig te Teteringen. Hij werd Zaterdag 1 Maart 1924 geïnstalleerd; de regeling was geheel in handen van Waalwijks Belang, on der voorzitterschap van den heer M. A. J. van Liempt. Wethouder Jac. Gragtmans verricht te de installatie en gesproken werd nog door Wethouder Klijberg en de raads leden Verwiel en Eibers. Vrijdag 14 Maart d.a.v. had de eer ste raadsvergadering plaats. In Mei 1924 werd besloten tot het bouwen van arbeidswoningen in v.m. Besoijen en de St. Crispijnstraat tot een een bedrag van 106.000, terwijl in Juni 1926 geld voor arbeiderswo ningen in de St. Antoniusstraat en St. Crispijnstraat werd gevoteerd. 1 October 1926 werd besloten tot den bouw van 't gemeentelijk abattoir, dat 24 September 1927 werd geopend. 2 September 1927 werd een crediet van 158.000 toegestaan voor de reorganisatie der gas fabriek. 25 Februari 1928 werd beslo ten tot den bouw van een R.K. Meisjesschool en Bewaarschool in de St. Antonius-parochie en 30 November van dat jaar tot dien van een Bijzondere Jongensschool in de St. Clemens-parochie. Op 22 Februari 1929 volgden de eerste besprekingen voor den aanleg der Julianastraat en in Maart d.a.v. werd weer besloten tot het bouwen van 24 wonin gen. Om dezen tijd kwam het belangrijke uitbreidingsplan ter sprake wat den aanleg van stra ten en pleinen projecteerde, bouwverbod oplegde, enz. 5 Augustus 1929 werd de nieu we gasfabriek officieel geopend. Vrijdag 28 Maart 1930 kwa men de eerste plannen voor den bouw van een nieuw raadhuis ter tafel, en na herhaalde op drachten werd 30 Januari 1931 de opdracht verleend aan archi tect Kropholler, tot een bedrag van 270.000. 31 Juli 1931 werd een agent schap voor arbeidsbemiddeling ingesteld. 24 Maart 1933 werd besloten tot algeheele vernieuwing der Besoijenschestraat en bestrating gedeelte Kerkpad. 8 April 1934 volgde de vast stelling van 't uitbreidingsplan, met fabrieks-, sport- en speelterrein. In April 1935 werd goedgekeurd 't plan tot 't inrichten van een sportterrein, cursus voor werkeloozen; in 1936 een crediet voor den aanleg van schietbanen, voor den bouw van den monumentalen lantaarn en de ont manteling der Ned. Herv. Kerk en 26 Juni 1936 werden de electriciteits- en gastarieven verlaagd. Voorts is in den loop dezer periode de Groote Straat verbreed en van een geheel nieuw wegdek voorzien, de gemeente-admi nistratie in één hand gelegd, de brandweer aanmerkelijk verbeterd, een gemeentelijke hypotheekbank opgericht, rioleeringen en trottoirs, electrische verlichting in verschil lende deelen der gemeente aangelegd, enz. Uit deze, natuurlijk onvolledige, opsom ming moge blijken, dat tijdens het bewind van burgemeester Moonen talrijke zaken zijn tot stand gekomen van groot belang voor onze gemeente, hare toekomst en de plaats die zij als centrum der Langstraat in neemt en dat het den jubilaris niet aan ini tiatief en werklust heeft ontbroken. Voeg daarbij dat hij steun verleende aan vereenigingen op verschillend gebied, spe ciaal van de lichamelijke opvoeding, aan ontworpen feestelijkheden, herdenkingen van jubilea en overwinningen, dan mogen wij hem voor een en ander zeer zeker hulde en De burgemeester opent het Gemeente-Slachthuis. De burgemeester leidt de laatste gemeenteraads vergadering in 't oude raadhuis. De burgemeester, omgeven door z'n familie, spreekt de burgerij voor de eerste maal toe, vanaf de pui van 't Gemeentehuis, 1 Maart 1924. dank brengen. Wij mochten dan in sommige opzichten al eens een af wijkend standpunt innemen, dat sluit onze waardeering voor het vele goede dat tot stand kwam geenszins uit. Wij bieden hem en z'n geachte familie onze hartelijke felicitaties met de beste wenschen voor de toekomst, terwijl wij de hoop uitspreken, dat z'n verdere ambtsjaren mogen ge kenmerkt worden door veel vruchtbaar werk in een gezonde samenwerking, in 't belang van Waalwijk en al z'n be woners. Het bestaat n.l. uit de uitbreiding van 't plantsoen aan de Burg. van der Klokkenlaan met de plaatsing caarin van een monumentale bloemenvaés met inscriptie, die de herinnering aan dezen dag en 't geen daaraan ten groidslag ligt, n.l. de herdenking van de 12J-^- jarige ambts-periode van den Edel achtb. heer E. C. J. Moonen als bur gemeester van Waalwijk levendig houdt voor 't heden en 't nageslacht. Dit geschenk der gemeentenéren is o.i. een uitnemend idee, dat aan de be woners groote voldoening zal schen ken en aan de Burgemeester v. c. Klok kenlaan een smaakvol en voornaam cachet geeft en waarvoor wij de initia tiefnemers, speciaal den ontwerper onzen gemeente-architect, gaarne hulde brengen. Wij spreken 't vertrouwen uit dat vooral bij de aanbieding van dit geschenk, dat om 3 uur plaats heeft, zooveel mogelijk ingezetenen tegen woordig zullen zijn, naast deputaties van vereenigingen enz., opdat voor al dit moment der feestviering een bijzonder cachet zal krijgen. Ten slotte geven wij het vol ledig programma, waarbij wij bij zondere aandacht vragen voor de aanvangsuren, die door om standigheden gewijzigd moesten worden en dus op de verspreide biljetten foutief vermeld staan: 10.30 uur: Gemeenteraadsver gadering, waarin officieele huldi ging. 11.30 uur: Kinder-Aubade van alle schoolkinderen van Waal wijk voor het Gemeentehuis. 12—1 uur: Receptie ten Raad- huize. 3 uur:Aanbieding van het ge schenk der Gemeentenaren door den voorzitter van Waalwijks Belang, den heer J. Timmermans Phzn., aan 't Plantsoen Burg. v. d. Klokkenlaan, opgeluisterd door de Harmonie St. Crispijn. 6.45 uur: Turnmarsch door de Gemeente door de 6 Waalwijk- sche Gymnastiek-vereenigingen, opgeluisterd door de Harmoniën St. Crispijn en St. Jan. 7.15 uur: Groote Gymnastiek- demonstraties en Défilé op het Raadhuisplein door bovenbedoel de Gymnastiekvereenigingen, op geluisterd door de Harmonie St. Jan. 7.45 uur: Zang-uitvoering door de 6 gezamenlijke Mannen- en Gemengde Koren der gemeente Waalwijk, op het Raadhuisplein. is 12'b-JARIQ AMBTSJUBILEUM A A 0» n -JSS Het hoofdmoment, zij het dan na de officicele huldiging door den gemeente raad, is o.i. zeer zeker de aanbieding door den voorzitter van 't feest-comité ('t bestuur van Waalwijks Belanc) den heer J. Timmermans Phzn., van 't ge schenk der gemeentenaren, waarvoor door de ingezetenen zulk een voor deze tijden aanzienlijk bedrag is bijeenge bracht. Dit geschenk bestaat, eveneens op uitdrukkelijk verzoek van den ju bilaris, niet uit een persoonlij! ge schenk, maar komt ten goede aan de geheele gemeenschap en de verfraaiing onzer gemeente en dient dus een groot algemeen belang naast de hulde en dank die er in vervat is.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6