Gemeenteraad Loonopzand. De electrische verlichting van ons mooie gemeentehuis belooft met z'n contouren van licht iets feeërieks te worden, een illuminatie die alleen een bezoek aan Waalwijk waard zal zijn. Voeg daarbij de ernstige studie der zanggezelschappen, die gezamenlijk een keurprogramma zullen uitvoeren, de medewerking der turnvereenigingen, de kinder-aubade, het prachtige avond concert en 't schitterend vuurwerk, dan zal men overtuigd zijn dat Waalwijk a.s. Dinsdag een mooi en waardig feest zal vieren, dat de belangstelling zal trekken van inwoner en vreemdeling. Waar door onvoorziene omstandig heden het programma in den namiddag moest worden gewijzigd en naar den avond verschoven, verzoeken wij onze lezers goed te letten op de gewijzigde aanvangsuren. iy? 9 'uur: Groot Avond-concert, te ge- ven door de Kon. Erk. Harmonie Con- IJ cordia van Loonopzand, Directeur de heer A. A. de Groot, aangeboden door de Vereeniging ..Waalwijks Belang". Na afloop, ten ca. 11 uur: Schitte rend Vuurwerk uit de Kon. Pyr. Fa- briek v.h. A. de Kat te Leiden, op den II Winterdijk. f De voorbereidingen voor de feeste- lijkheden naderen haar voltooiing, het II plantsoen ziet er door de goede zorgen van Gemeentewerken en spontane me- dewerking der werkeloozen en niet minder der bloemisten, schitterend uit en wordt een bijzondere verfraaiing der gemeente. De monumentale bloemenvaas, die we even achter de schermen bekeken, is een prachtig stuk werk en zal een bijzonder cachet aan dit park en om geving schenken. De burgemeester bij de opening van 't nieuwe raadhuis. De burgemeester bij de opening der le Int. Honden-tentoonstelling in onze gemeente. De burgemeester als voorzitter van den Diocesanen Katholiekendag ie Waalwijk. OP HET KOPERFEEST VAN DEN EDELACHTBAREN HEER E. C. J. MOONEN, BURGEMEESTER TE WAALWIJK. Viert feest, o Waalwijks burgerij. Viert feest! Viert niet een blij gestemden geest Het feit, dat onze Burgervader I)e dag herdenkt van 12}^ jaar Gesteld te zijn als Hoofd dei- burgerschaar. Die oproep trof diep in liet harte, En allen, hoog of laag gesteld, Ja, allen, met of zonder geld, Deden allen met veel vreugde mede; Want hij, de man van liefde en vrede, I)ie steeds open oor en oog bezat, Tot heil van onze schoone stad, Bezit de sympathie van allen. En het geschenk aan Hem gegeven, Waarin zijn naam, in steen geschreven, Vereeuwigd is, is schoon en vol van poëzij. Want waarlijk edel was het woord Uit Jubilaris mond gehoord: „Niet mij persoonlijk iets gegeven; „Doch wilt gij 't Ivoperfeest gaan vieren, „Dan iets dat Waalwijk kan versieren, „Verfraaien doet onze gemeente, ,,'t Zij door plantsoen en door gesteente". Het geld dat kwam, doch schooner geste, Kwam door de werkeloozen in deez' veste, Die gratis werkten zich in 't zweet: 't Plantsoen, 't plantsoen, dat moet gereed. En op de banken hij het spoor Klonk Uwe naam van oor tot oor. Al zijn 't onmoog'lijke zaken Hel elkeen naar den zin te maken. Uw naam bezit een goede klank, En allen spraken lof en dank En waren vol tevredenheid Voor Uw bestuur om met beleid, Zelfs in deez' benarde tijd Te trachten, in een edel pogen, In eendracht en naar best vermogen, Het schoon van Waalwijk te verhoogen. 't Is veel wat U in korte jaren, Met medewerking van den Raad Tot stand bracht, waard om te beschouwen De straten, pleinen en gebouwen Strekken U tot eer en tot genot. O mogen, door de gunst van God, Verdwijnen sombere levensjaren. En moge U met ons ervaren Den groei en bloei van onze stad. En welvaart heersche in de gezinnen, Door iedereen weer is te winnen Door arbeid een eerlijk stukje brood. Dat God U geve een lang leven, In gezondheid, liefde, heil en vree. Gij, die leeft met alle standen mee, Tot heil van onze schoone stee, Voor U op dezen dag ons bêe En ook een welgemeend: Hoezee. SCHOUTEN. De gemeenterekening 1935. Op het adres van Hotel-, Café- en Restauranthouders afwijzend beschikt in verband met den slechten financieelen toestand. De raad der gemeente Loon op Zand kwam Donderdagavond in spoed- eischende openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester Ma Hens. Secretaris de heer v. d. Hoven, eer ste ambtenaar ter secretarie. De heer M. v. d. Wee, gemeente-secretaris, kon wegens familie-omsftandigheden de vergadering niet bijwonen. De heer Roestenberg is verhinderd wegens verblijf buiten de gemeente en de heer v. d. Heuvel wegens militai ren dienst. 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. Op de notulen der vorige vergade ring heeft de heer Markus enkele be merkingen, wat de gesloten zitting be treft. De Voorzitter verzoekt den heer Markus te willen wachten tot de eerst volgende gesloten vergadering, opdat aan bet in geheim comité besprokene geen publiciteit worde verleend. De heer Markus gaat hiermede ac- coord. 2. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen over de raadsbesluiten tot wijziging van de bouwverordening en de gemecntebegrooling. 3. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over het dienstjaar 1935 met daarbij behoorende bedrijf s- rekeningen. De commissie van onderzoek, be staande uit de lieeren v. Nieuwstadt, Verhoeven en Snoeren, heeft rapport uitgebracht, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Wij namen met belangstelling ken nis van de verantwoording van het college van Burgemeester en Wet houders, waarbij bleek dat ten laste van 1935 geen uitgaven meer zijn te doen, terwijl de nog te ontvangen be dragen zeer miniem zijn. Het batig slot van den gewonen dienst bedraagt 16.859.97, waarvan een gedeelte zal worden aangewend voor dekking van werkloosheidsuit gaven in 1936. Het overige komt ten goede aan den dienst 1937. Het nadeelig slot van den kapitaal- dienst, groot 7398.30 is te splitsen in een batig slot van 10.200.op Hfst. VII1-7 en een tweetal nadeelige sloten resp. groot ƒ6696.69 op Hfdst. II en 10.901.61 op Hfdst. VI. Met de voor genomen wijze van dekking kunnen wij ons geheel vereenigen. Bij de behandeling der verschillen de volgnummers maakt de commissie o.m. de opmerking, dat de klok van het gemeentehuis reeds geruimen tijd niet meer functionneert. De commissie meent niet te mogen nalaten haar voldoening uit te spre ken over het resultaat van den dienst 1935, waartoe zeer zeker het voorzich tige beleid van Burg. en Weth. het zijne heeft bijgedragen. In hun Memorie van Antwoord op dit rapport geven B. en W. uiting aan hun erkentelijkheid voor den door de Commissie aan hun financieel beleid toegekenden lof, die echter voor het allergrootste gedeelte toekomt aan het voorzichtig bestuur van den gemeen teraad. Ten aanzien van het niet functio- neeren van de torenklok van het oud gemeentehuis, merken B. en W. op, dat de opnieuw in werking stelling aanzienlijke kosten met zich zou bren gen, welke zij in dezen tijd niet ver antwoord achten. Trouwens het feit, dat daarop eerst nu en niet veel en veel eerder de aandacht werd geves tigd, dus ook niet door de ingezetenen, doet het B. en W. meer dan waar schijnlijk voorkomen, dat de aan 4 zijden van den toren aanwezige kerk klok en die, welke op het tegenwoor dige raadhuis aanwezig is, meer dan voldoende voorzien in de behoefte aan openbare uurwerken. In verband hiermede zegt de heer van Nieuwstadt, dat het niet de be doeling van de commissie was de nuttigheid van de klok te bepleiten, doch te wijzen op de onregelmatig heid, dat de klok van het mooie raad huis voortdurend stil staat. Vreemde lingen, die enthousiast waren over de mooie straten, pleinen, enz. van Kaats heuvel, hadden eens opgemerkt: „Die klok mogen ze ook wel eens op draaien". Spr. zou het betreuren, wan neer de klok getuigenis zou afleggen van de moeilijke financieele positie van de gemeente. Daarom geeft spr. B. en W. in overweging het uurwerk alsnog te laten herstellen. De Voorzitter zegt den heer Van Nieuwstadt toe, een en ander met de Wethouders te zullen bespreken. Spr. geeft dan de cijfers van de gemeente rekening, waaruit blijkt dat de drai- nagevelden met een nadeelig saldo van 953.sluiten en de Gasfabriek met een batig slot van ƒ5798.11. (De sal do's van den gewonen dienst en van den kapitaaldienst zijn uit hel boven staand rapport van de commissie van onderzoek bekend). De Raad gaat z.h.st. met de gemeen te-rekening accoord. 4. Voorstel om hel raadsbesluit te continueeren dat ten vorigen jare is genomen ten aanzien van de perso- neele belasting voor wat betreft de gelijkstelling van koffiehuizen en oafé's met gemeubileerde kamers. (Zie het prae-advies, ook ten aan zien van de adressen van de Afdee- ling Kaatsheuvel van den Ned. R.R-. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant houders en Slijters „St. Jozef", in ons vorig nummer). De Raad gaat met het voorstel be treffende continueering van 't raads besluit t.a.v. de personeele belasting, accoord. Dan komen voornoemde adressen, waarmede B. en W. niet accoord gaan, ieder afzonderlijk in behandeling. De heer van Nieuwstadt vraagt voor lezing van het request t.a.v. het slui tingsuur. De Voorzitter voldoet hieraan. In dit schrijven verzoekt de Bond het sluitingsuur te willen bepalen op 12 uur des nachts, zooals in de ge meenten Tilburg en Waalwijk, en wijst erop, dat men zich veelal naar deze gemeenten begeeft, daar Loon op Zand het sluitingsuur op 11 uur heeft vast gesteld. Het adres acht het een be zwaar, dat vergaderingen en bijeen komsten vroegtijdig moeten worden gesloten. Het vergunningsrecht, hetgeen 1 per keer kost, wordt als een extra be lasting gevoeld, temeer waar sommige bedrijfshouders 100 per jaar hier voor moeten betalen. Volgens het re quest bestaat in de gemeente be hoefte aan het vaststellen van het sluitingsuur op 12 uur. De heer van Nieuwstadt wijst erop, dat de klachten geboren zijn uit den nood der tijden. De lasten drukken zwaar op de kasteleins, die voor de vermindering van den grondslag der huurwaarde met een-derde dankbaar, doch hiermede niet voldaan zijn. Het vergunningsrecht kost hier 100 pet. meer dan in Waalwijk. Het gaat de vereeniging om vermindering der las ten. Aan leges voor verlenging van :t politie-uur moet veel betaald worden. Zoo betaalde Euphonia 218 en in totaal 600.over 1 jaar. De Voorzitter zegt, dat het hem spijt niet met het betoog van den heer van Nieuwstadt accoord te kunnen gaan. Spr. brengt in herinnering, dat in '34 op de sommatie van de kasteleins de biljartbelasting met 25 pet. werd ver laagd, terwijl in 1935 ondanks de pe- nible toestand van de gemeente-finan- ciën de personeele belasting met een derde werd verminderd. Toen reeds zijn stemmen opgegaan om alle aangesla- genen te laten profiteeren van 'n ver mindering. Dit is thans heelemaal niet mogelijk in verband met den slechten financieelen toestand van de gemeente. Bovendien heeft de Minister doen weten, dat Loon op Zand het volgend jaar een extra-bijdrage voor 't werk- loosheidssubsidiefonds van 10.150. zal hebben te betalen. Gaarne hadden B. en W. den raad een ontwerp-ge- meentebegrooting voorgelegd, doch zij zien geen kans de begrooting klop pend te krijgen. Bij aanbieding van de begrooting zal dan ook tevens 'n voor stel worden ingediend om de bestaan de belastingen over de geheele linie te verhoogen. Zonder dit is het niet mogelijk de begrooting kloppend te maken. Zou de raad besluiten de biljartbe- lasting te verlagen, dan zal hieraan toch geen goedkeuring kunnen wor den gehecht, daar in Loon op Zand het maximum aantal opcenten van de gemeentefondsbelasting bestaat. Ten aanzien van de verlenging van het politie-uur merkt spr. op, dat geen enkele caféhouder verplicht is ver lenging aan te vragen. Doet hij dit, dan zal het toch in elk geval een fi nancieel voordeel voor hem beteeke- nen. Voorts zijn bijna alle café's in deze gemeente na 10 uur gesloten, zoo dat evcntueele verlenging slechts ten behoeve van enkelen zou zijn. Spr. wijst er nog op, dat het afwij zend prae-advies een gevolg is van harde noodzaak en verzoekt den re- questranten vriendelijk dit jaar van hun verzoek te willen afzien. Het zou onbillijk zijn uitsluitend de kasteleins van een verlaging te laten profiteeren. Z. h. st. gaat de raad met het af wijzend voorstel van B. en W. accoord. Rondvraag. De heer Snoeren vraagt of het juist is, dat Loon op Zand aan een zeker Waterschap ten onrechte gelden be taalt voor verkeerd ingedeelde gron den; dat weth. van Lier verklaard heeft, dat het van groot belang zou zijn, wanneer dit in orde werd ge bracht; dat dit zonder Weth. v. Lier onmogelijk op te lossen zou zijn en dat deze zijn zetel zou afstaan, wan neer hij het in orde zou weten te bren-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7