Kamer van Koophandel voor de langstraat. VALKENBURG NIJMEGEN GEMENGD NIEUWS. ADVERTEERT SN DIT BLAD. LAATSTE BERICHTEN, Programma-boekjes Voor onze leuken J|j Advertentiën. Dinsdag naai 2.25 p. pers Woensdag naai 1.25 p. pers eens beziet en allen, die aardappels rooien, moeten er dus op letten of zij daarop de 1 c.m. lange ovaal ronde geelgekleurde kevers met 10 overlangsche zwarte strepen op de dekschilden of wel de roodgekleurde larven met opgezwollen achterlijf vinden. Als dit het geval is of als zij meenen, dat zij den kever of de larve gevonden hebben, moeten zij onmiddellijk daarvan mededeeling doen ten gemeentehuize of bij een der ambtenaren van den Planten ziektenkundigen Dienst, opdat on middellijk een onderzoek kan wor. den ingesteld en zoo noodig maat. regelen kunnen worden genomen. ledereen weet, dat het hier gaat om een zeer gevaarlijk insect en dat alles gedaan moest worden, om te voorkomen, dat het vasten voet in ons land krijgt. Daarom moest onmiddellijk inge. grepen worden, als het ergens aan wezig blijkt te zijn. Omdat te kunnen doen is aller medewerking noodig. Deze wordt daarom nogmaal inge- roepen door den Plantenziekten kundigen Dienst, dus Aardappeltelers, let op den Colo radokever RAAMSDONK. De oppervlakte van deze gemeente bedraagt 2173 ha. Het aantal inwoners op 1 Januari 1935 was 7J37 en steeg in den loop van het jaar met 64 tot 7201 op 31 Decem ber jl. Deze bevolkingsaanwas is ge volg van het groote geboorteoverschot (117 personen), dat het vestigingsver- lies met 64 personen overtrof. De bevolkingsdichtheid bedroeg 331.4 per km2. Deze gemeente bestaat uit de dor pen Raamdonksveer en Raamsdonk. Het bodemgebruik is gelijkelijk ver deeld tusschen bouwland en grasland met in de omgeving van Raamsdonk toenemende tuinbouw. De hoofdmiddelen van bestaan zijn landbouw, veeteelt en tuinbouw, bene vens eenige industrie en groothandel. De middenstand is van beteekenis. De industrie in deze gemeente om vat: 1 papierfabriek, grootbedrijf (zie: gemeente Dussen); 1 coöperatieve zuivelfabriek, be- hoorende tot het grootbedrijf; 2 kleinere hoepel- en rietmattenfa- brieken; 2 kleinere schoenfabrieken; 1 tegel en betonfabriek, kleinbedrijf. De scheepswerven hadden met groo te moeilijkheden te kampen en konden slechts nu en dan met beperkt perso neel werken; nieuwbouw kwam niet voor. De papierfabriek kon haar werk gelegenheid onverminderd handhaven. De middenstand ondervond evenals elders groote moeilijkheden, waarbij vrijwel algemeen een teruggang van omzet en winst geconstateerd werd. Sommigen konden zich slechts met de uiterste krachtsinspanning hand haven. De landbouw, veeteelt en tuinbouw had, evenais in de geheele streek, on gunstige resultaten. De landbouwbe drijven zijn in hoofdzaak gemengde bedrijven. De tuinbouw wordt nog weinig beoefend. De a/gemeene economische toestana biedt in deze gemeente een weinig rooskleurig beeld; uitzicht op spoedi ge verbetering bestaat oogenschijnlijk niet. Het aantal werkloozen nam toe van 395 op 1 Januari 1935 tot 453 op 31 December d.a.v. Aan werkloozen- zorg, nl. steunverleening en werk verschaffing, werd uitgegeven 108.354.20. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt (begrooting 1935): Grondbelasting: gebouwde eigen dommen 80 opcenten, ongebouwde eigendommen 20 opcenten. Personeele belasting: 7e en 8e klas se met 200 opcenten. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. De gemcenteschuld bedroeg op 1 Jan. 1935: 1.213.726.— SPRANG—CA PELLE. Deze gemeente beslaat een opper vlak te van 2485 ha. Het aantal inwo ners op 1 Januari 1935 bedroeg 5031 en was op 31 December jl. gestegen tot 5061. Deze aanwas van 30 personen is gevolg van een geboorteoverschot van 46 personen tegenover een vesli- gingsverlies an 16. De bevolkingsdichtheid per km2 is thans 203.7. Deze gemeente bestaat uit de dor pen Sprang, 's-Grevelduin-Capelle en Vrijhoeve-Capelle. Het bodemgebruik is voor 't grootste deel weiland, voor het overige bouw land met toenemende tuinbouw. De hoofdmiddelen van bestaan zijn landbouw, veeteelt en tuinbouw, bene vens eenige industrie. De industrie in deze gemeente om vat: 1 schoenfabriek, behoorende tot bet grootbedrijf 9 schoenfabrieken, behoorende tot het kleinbedrijf; 1 coöperatieve zuivelfabriek, groot bedrijf. 1 broodfabriek, grootbedrijf; 1 houtzagerij met handel in bouw materialen, grootbedrijf. De werkgelegenheid in deze bedrij ven nam .in 1935 af, toch konden de fabrieken vrij geregeld in bedrijf blij ven. De middenstand had, evenals overal elders, te kampen met inkrimpende omzetten en dientengevolge met da lende winst; vele middenstandsbedrij- ven konden dan ook hun bedrijven slechls met uiterste krachtsinspanning voor ondergang behoeden. De landbouw, tuinbouw en veeteelt doorstond vele moeilijkheden. De zui vere landbouwbedrijven echter kon don van een betrekkelijk gunstig jaar spreken, de uitkomsten waren er zelfs beter dan vorige jaren. De veeteelt- en tuinbouwbedrijven hadden geen loo- nende exploitatie. De havens in deze gemeente, nl. de Capellesche haven en de JLabbegatsche haven, werden in 1935 aangedaan door respectievelijk 171 schepen, metende 13.099 ton, en 204 schepen, metende 16.052 ton. De algemeene economische toestand is tengevolge van het onverminderd voortduren van de heerschende crisis slecht, met geen enkel uitzicht op eenige verbetering. Het aantal werk loozen, dat op 1 Januari 1935 bedroeg 135 voor de geheel- en 35 voor de ge deeltelijk werkloozen, steeg wederom en was op 31 December jl. 235 en 41. Aan werkloozenzorg, nl. steunverlee ning en werkverschaffing, werd uit gegeven een bedrag van 37.395.44. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt (begrooting 1935): Grondbelasting: gebouwde eigen dommen 80 opcenten; ongebouwde eigendommen 20 opcenten. Personeele belasting: 8e klasse, met een progressief aantal opcenten van 160 tot 200. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. De gemcenteschuld bedroeg op 1 Januari 1935: 692.722.—. BRAND TE NIJMEGEN. Te Nijmegen is brand uitgebroken in de aan de Nieuwe Haven gevestigde groote plaatijzeren loods van de expe diteurs Gelderhoff en Co. Het ge bouw is met een groote voorraad ce ment, papierpulp cn andere goederen geheel verloren gegaan, zoomede het daarin aanwezige kantoorlokaal met inventaris. In dat lokaal is, naar vermoed wordt, de brand ontstaan, doch de oorzaak is onbekend. Op het terrein tusschen de haven en de loods zijn ruim 100 groote fles- schen zoutzuur gesprongen door het vlamvatten van de manden, waarin deze flesschen waren geplaatst. Een afgescheiden gedeelte van de loods, dat als douaneloods diende, heeft al leen waterschade gekregen. Alles was verzekerd. De schade is zeer aanzien lijk. VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. Op den Rotterdamschen weg, te Zwijndrecht, reed een met steenen be laden vrachtauto van de firma Van Dijk, te Dordrecht. In de cabine zat naast den chauffeur, zekere M. B. B., uit Dordrecht, de 14-jarige De H., uit Zwijndrecht. Op een gegeven oogenblik bemerkte de chauffeur, dat jongens achter op zijn auto waren geklommen. Hij wilde stop pen om hen te verjagen; terwijl hij vaart minderde, opende de H. het por tier, verloor zijn evenwicht en viel on- r-C#-v- William Henry, Mary lo Mathews» Chester Morris in „Ziekenhuisgeheimen". (R.D.B.-Theater). den auto. Een der wielen van den zwaar geladen vrachtauto reed hem over het lichaam, zoodat de jongen op slag dood was. Steiger te Voorburg ingestort. Vrijdagochtend omstreeks half negen heeft in de gemeente Voor burg een ernstig ongeluk plaats gevonden. Drie metselaars, die op 'n 16 nieter hoogen steiger reparatie werkzaamheden aan de dakgoot van de meelfabriek der n.v. Koechlin verrichtten, zijn door het instorten van het middelste gedeelte van den steiger gevallen. Een van hen, zekere VV. J uit Rijswijk, viel voorover op een ijzeren schuit, die in 'n slootje, dat op de Vliet uitkomt, aan den kant lag, en is enkele oogenblikken later aan zijn verwondingen over leden. W. J. was gehuwd en vader van drie kinderen. Hel tweede slachtoffer, J. P. uit Rijswijk, viel op een houten schuit, die naast de ijzeren lag, en brak een arm. Het derde slachtoffer, J. B, uit Delft, brak beide beenen. De Voorburgsche politie heeft de zaak in onderzoek. De oorzaak van het instorten van den steiger is het losraken van een stut aan den binnenkant van het gebouw. De officier van justitie uil Den Haag en de inspecteur van den arbeid hebben geruimen tijd op '1 werk vertoefd. Meisje verdronken. Te Egmond aan Zee is de veertien jarige Alida Velzeboer uit Heiloo. die met haar broertje en een vriendinnetje aan het Zuiderstrand te Egmond aan Zee in zee gegaan was, in een mui ge raakt en verdronken. De reddingspo gingen van de Egmonder reddingsbri gade faalden, daar men de drenkelinge niet meer kon vinden. Na een halfuur spoelde het lijkje aan het strand aan. Tusschen twee wagons bekneld geraakt. Donderdagavond is te 's Hertogen bosch de 45 jarige rangeerder van Vught op het station tusschen twee wagons bekneld geraakt en vrijwel on middellijk gedood. Het slachtoffer was gehuwd. Verdronken. De 20-jarige letterzetter C. Stavast uit Culemborg, die even buiten Culemborg in de Lek was gaan zwemmen, is verdronken. Het ongeluk werd ontdekt door een bakenmeester. die, in verband met zijn werkzaamheden op de Lek voer. Op een krib zag hij een pakje kleeren liggen en daar in de om geving niemand te bespeuren viel, lag het vermoeden voor de hand, dat de zwemmer was verdronken. Een ingesteld onderzoek wees weldra uit wien de kleeren behoor den. Stavast ging wel vaker des morgens in de Lek zwemmen. Hoewel onmiddellijk met dreggen is begonnen, was het lijk om hall twaalf nog steeds niet gevonden. OVERREDEN EN GEDOOD. De driejarige W. van Doorn uit de Utrechtschestraat te Rotterdam is, bij het spelen in die straat, 011 der een wagen beladen met melk bussen geraakt. Een der wielen ging over het ventje. Met ernstige inwen dige kneuzingen moest het knaapje naar het ziekenhuis aan den Cool- singel worden overgebracht. Kort na aankomst is de jongen aan de gevolgen overleden. OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Stationsweg le Ede is een 15 jarig meisje, genaamd Anbeek, uit Veenendaal, door een autobus van de firma de Haas, eveneens uit Veenendaal, terwijl zij plotseling per liets den weg overstak, aange reden. Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis gebracht waar zij spoedig is overleden. Het 5 jarige dochtertje van den veehouder H. J. Jager te Vrieze- veensche wijk is tegen den vracht auto van de N.V Heis uit Nieuw- Buinen aangeloopen. Het kind liep daarbij ernstige verwondingen op. Per auto is het meisje naar het algemeen ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar het kort na aan komst is overleden. MIJNRAMP IN BULGARIJE. In de kolenmijn »Zwarte Zee» bij Burgos heeft tengevolge van kort sluiting 'n ontploffing plaats gehad. Negen der in de mijn werkende arbeiders konden zich redden. Nadat twee hunner, zij het met hevige brandwonden, konden wor den geborgen, bleven de anderen voortgaan met «kloppen». Hun sig nalen werden echter steeds zwakker en later heeft men slechts hun lijken aangetroffen. De bergingswerkzaamheden waren zeer moeilijk, daar de daarvoor be noodigde apparaten ontbraken. Een uit Sofia per vliegtuig gezon den reddingscolonne moest onder weg door het noodweer tweemaal dalen. Tenslotte hebben de bergings manschappen het laatste gedeelte der reis per trein afgelegd. KATHOLIEKE JEUGDVEREENIGING. Op het op het kasteel Bouvigne gehouden congres van de katholieke jeugdvereeniging, dat door vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten werd bijgewoond,heeft mgr. Frenken meegedeeld, dat overwogen wordt, het volgende jaar te Utrecht een nationaal congres te houden, waarbij waarschijnlijk de Graal, die dan gere organiseerd zal zijn, en in het fede ratieve verband van de K. J.V. op genomen zal zijn vertegenwoordigd. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar den zedelijken toe stand in de verschillende bedrijven; een lijst zal worden gepubliceerd van werkgevers, in wier bedrijven de onzedelijkheid hoogtij viert. Namens den minister van sociale zaken was de heer Meyer de Vries aanwezig, die verzekerde dat de regeering groote belangstelling heeft voor het werk van de K.J.V. Spr. waarschuwde tegen hen, die hun ideeën met handengebaar en hakken geklap verkondigen. In een schrijven aan den Brit- schen ambassadeur in Spanje heeft Eden verklaard, dat Groot-Brittanië de poging om de gruwelen van den Spaanscli°n burgerkrijg te verzach ten, met alle kracht zal steunen. De Spaansche regeering heeft ex territorialiteit verleend voor de Ne- derlandsche vluchtelingen in Madrid. Italië heeft het embargo op den uit voer van wapens naar Spanje afge kondigd. Zuid-Korea is door een typhoon geteisterd, die naar schatting 20 mil- lioen schade heeft aangericht. De wijziging van de steunregeling op 15 September gaat door. Echter heeft de minister t.a.v. de woninghu- ren enkele maatregelen toegezegd, t( wijl voor de groote steden het sta daardloon zal worden verhoogd. lijk, als :1 gemaa k den t EEN HANDIGE NIEUWIGHEID. Sederl eenigen tijd brengt de fabrj van Maggi's Voedingsmiddelen een niet product in den handel: Maggi's Jus bietten een uitvinding, die in vele, vallen de huisvrouw goede diensten 1 bewijzen. In de eerste plaats natuurlijk jus, de bij het vleesch werd niet toereikend blijkt om ook geilden dag nog bij de aardappelen worden gebruikt. Weliswaar kunnen dan de aardappelen bakken of er pu; van makenmaar de Hollandse smaak voelt toch altijd het allernit voor „aardappelen met jus"; en om die te verschaffen op een wijze, die n Ie onderscheiden is van het oorspron lijke bijproduct van vleesch, hebben niets anders te doen dan de gebrui aanwijzing op het etiket ter tablet zorgvuldig te volgen. Maar er zijn méér gevallen, waarin tabletjes ons kunnen te hulp komen. We hebben vleeschresten tot onze schikking en we zouden die graag hachee, als filosoof of als kerryschot op tafel willen brengen. Alléén bijbehoorendc jus is opgebruikt; en zouden we ons wel kunnen redden o molk of met bouillon, maar jus is tc „echter": daarin vinden we èn het pitl aroma èn het vet, dat we voor ons recht wenschen. Laten we U met een paar voorbeelc aantooncn, hoe smakelijk we dergeli restjes-schoteltjes kunnen maken, als Maggi's Justabletten te hulp roepen. Kerryschot eitje. f> theekopjes koude geko. rijst. 300 G. (3 ons) koud vlee 2 flinke uien, 1/2 afgestre eetlepel kerry, 50 G. (Va boter, 1 Maggi's Justablet, ~3 water. Fruit de gesnipperde uien met de kt in de boter lichtbruin; wrijf intussch het Justablet fijn en vermeng het ge delijk met het water tot een glad geli Giet deze vloeistof hij de gebakken u cn laat ze daarmee even doorkoken. Tl door deze saus de koude rijst en de f gesneden of gehakte vleeschresten. 1 alles samen goed heet worden cn brl het gerecht dan over in een vuurvas schotel. Strooi er wat paneermeel ot leg hier en daar een klontje boter en 1 het schoteltje in den oven warm en lit bruin worden. (Laat desverkiezende gerecht eenvoudig op het vuur wa worden en breng het zonder de o\ te gebruiken dadelijk over in een d schaaf). Jachtschotel (4 personen). 300 G. (3 ons) koud vleesch K.G. koude gekookte aardap len, 2 groote uien, 50 G. (V? q boter, wat peper en noolm kaat, 1 Maggi's Justablet, 3 water. Bak in de lieete boter de gesnippe uien goudbruin; maak het justablet f vorm er met het water een gelijk men; van en giet dit roerende bij de uien. I in een vuurvast schoteltje een laa koude aardappelplakjes, bestrooid wat nootmuskaat, daarop een laagje, sneden vleesch met wat peper bestro Maak de laagjes vochtig met de „uienj en ga zoo voort met het schoteltje vullen, lot de bovenste laag uit g: aaneengesloten aardappelplakjes best Leg hier en daar een klontje boter en zet het schoteltje in den oven, tot door en door warm is en de aardapj plakjes bruin zijn gebakken. van de feestelijkheden var 1 September zijn a fO.IC verkrijgbaar aan 't Secre tariaat van WAALWIJKS BELANG, Waalwijk. A. M ULD E RS-SARS Telefoon 141. Stationsstraa WAALWIJK. i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10