Plaatselijke Berichten Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. UW KRANT „De Echo van het Zuiden' DUSSEN. HEUSDEN. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. Visscherij besloten den steun voor gerst en veldboonen met ingang van Maandag 31 Augustus te verlagen, het welk voor gerst zal worden bereikt door een verlaging van den dorsch- steun met 0.25 per 100 kg. en voor veldboonen door de huidige regeling te vervangen door een andere, waar bij de steun periodiek zal worden vastgesteld en welke regeling voor de telers bij de huidige prijsverhoudin gen zal neerkomen op een steun, die ongeveer 0.50 per 100 kg. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Ned. Bond van Protestantsch Christelijke Werkgevers in de Voedingsbedrijven gedaan ver zoek heeft de Minister geantwoord, dat hij geen aanleiding kan vinden den prijs van de Vita-tarwe te ver minderen of de monopolieheffingen op tarwe te verlagen. Ook de monopolieheffingen op voergranen blijven ongewijzigd. OPENING VAN DE SCHIETBAAN DER BURGERWACHT. Zaterdagmiddag om half 3 is de nieuwe schietbaan aan de Galgenwiel door Burgemeester Moonen officieel aan de Burgerwacht overgedragen. Bij deze gebeurtenis waren de beide wethouders, de heeren Eibers en Smol ders, de gemeente-secretaris, de heer van Mierlo, en een groot aantal leden van de Burgerwacht en de Vrijwillige Landstorm met hun leidetrs tegen woordig. Burgemeester Moonen hield 'n toe spraak, waarin hij er vooreerst op wees, dat het aanleggen van 'n schiet baan voor de Burgerwacht gemakke lijk is, zeker onder leiding van een zoo bekwaam en ijverig bouwkundige als de gemeente Waalwijk bezit. Maai de aanleg met subsidie van hel Rijk is moeilijk, hetgeen moge blijken uit het feit, dat tusschen de eerste stap en de laatste, die ter verkrijging van Rijkssubsidie werd gezet, een tijdsver loop van drie jaren ligt. Ik wensch dq Waalwijksche Bur gerwacht geluk, dat zij de beschikking heeft gekregen over een prachtige en gunstig gelegen schietbaan. Ik hoop, dat hier goed geoefend zal worden, opdat men met de Waalwijksche Bur gerwacht ernstig rekening zal moeten houden bij de wedstrijden, welke lan delijk worden georganiseerd. Verder hoop ik, dat de Burgerwacht alleen voor vredelievende doeleinden noodig is; maar wanneer er ooit een poging wordt gedaan om het huidige staatsbestel met geweld omver te wer pen, moge dan de paraatheid van de Nederlandsche Burgerwacht blijken om die poging in de kiem te smoren. Niet alleen met ijver, maar ook met omzichtigheid zal moeten worden ge oefend, want geweren zijn geen speel tuig. De commandanten en degenen, die de leiding hebben bij de schiet oefeningen, dienen te bedenken, dat zij de verantwoording voor de veilig heid dragen. Wanneer van stond af aan de voorschriften zal worden vol daan, dan geloof ik, dat de innerlijke kracht der Burgerwacht door kaïne- raadschappelijken omgang zal groeien. Aan de aannemers, de heeren Mahieu en van Hilst, breng ik tenslot te dank voor de toewijding, waarmee zij hun taak hebben volbracht. Met deze woorden droeg Burgemees ter Moonen de schietbaan aan de Bur gerwacht over. De heer Spijkerman, commandant der Burgerwacht, antwoordde met een hartelijk dankwoord tot den Burge meester voor diens hulp en voortva rendheid, bij de totstandkoming van de schietbaan getoond. Spr. hoopte, dat het ideaal van den Burgemeester, om namelijk in Waalwijk een goed georganiseerde en gedisciplineerde Burgerwacht te krijgen, moge bereikt worden. Spr. is ervan overtuigd, dat de activiteit der Burgerwachters door goede oefening zal worden verhoogd. Mocht er een heroep gedaan worden op de Waalwijksche Burgerwacht, dan zal men kunnen rekenen op een goed geordende troep, die het wettig gezag naar behooren zal verdedigen. De aanwezigen begaven zich daar na naar de schietkuil met de twee schietschijven, terwijl den Burgerwach- ters en Landstormers een en ander werd geëxpliceerd. Burgemeester Moonen loste in lig gende houding het eerste vijftal scho ten, waarna de andere autoriteiten en vervolgens de leden der Burgerwacht en Vrijwillige Landstorm hun talen ten op de schietschijf beproefden. Zoo heeft de Burgerwacht dan ein delijk de beschikking gekregen over een keurige schietbaan. Niet langer zal dus met K.S.O.-patronen, maar met scherp geoefend kunnen worden. Wij wenschen de gemeente en de Burgerwacht met de totstandkoming van deze mooie en practische oefen haan geluk. ATHLETIEK. Op de Zondag door de R.K. Sport- vereeniging O.S.S. te Oss gehouden athletiek-wedstrijden was ook de heer H. Lombarts van Kunst en Kracht" alhier weer van de partij en wist we derom fraaie successen te behalen. Hij werd eerste in het nummer 100 M. hardloopen, eerste in het vèrsprin- gen en eindigde met een andere mede dinger als eerste in het los-hoogsprin- gen. Bij loting om den lsten en 2en prijs in dit nummer wees het lot hem den 2en prijs toe. Het zijn dus weer een 3-tal mooie overwinningen die deze veelzijdige athleet aan zijn vele voorgaande heeft toegevoegd. De heer P. Pot, lid van S.S.S. alhier, leverde eveneens een mooie prestatie in Oss door den eersten prijs te behalen bij het kogelstooten. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN. Dezer dagen voltooide Koos Berg mans het schilderij dat bij het 1.1. jubi leum der Eerw. Zusters door hem werd aangeboden en de Patroonheilige dezer Orde voorstelt. Op verzoek zal het doek met nog enkele zijner werken binnenkort wor den tentoongesteld. BLOEMPJES PROV. T.B.C.- BESTRIJDING. Zaterdag zullen de bloempjes wor den aangeboden ten bate van het Prov. fonds. Gaarne bevelen wij dezen ver koop aan. UITSLAG LOTERIJ R.K.V.V. H.E.C. Ie prijs no. 554; 2e 1266; 3e 577; 4e 1199; 5e 994; 6e 492; 7e 514; 8e 311; 9e 979; 10e 1265; 11e 187; 12e 752; 13e 271; 14e 646; 15e 526. De prijzen kunnen worden afge haald bij den heer P. van Delft, Put straat, alhier. Indien de prijzen niet binnen 14 dagen afgehaald zijn, ver vallen deze aan de vereeniging. DE NEDERLANDSCHE ALPEN RIJDERS. Weer terug in het vaderland. De achtste internationale alpenrit is geëindigd en een triomph geworden voor de Nederlandsche Ford en Lin- colnrijders in de zware klasse. De Ne derlanders, die oranje-gekleurde wa gens uit de lage en uit de middenprijs- klasse in groep I; de Ford en Lin coln-Zephyr, bereden, stonden boven aan in de rangschikking en wonnen de hoogte prijzen. Het Ford-team. van Strien—Lange- laan, DiepenTon en ErensKrab benbos, wonnen de Coupe des Alpes. Van de individueele rijders wonnen Bakker SchutBuddemeyer op Lin coln en Davids—Lamberts Hurrel- brinck op hord met 0 strafpunten een Coupe des Glaciers. Mutsaers—Cou- wenberg legden beslag op de gouden plaquette. Zaterdagmiddag omstreeks half één, passeerden de Alpenrijders de Belgi sche grens bij Valkenswaard, waar zij enthousiast werden begroet door een groot gezelschap van Ford-vertegen woordigers, onder wie ook de firma v.h. De Graaff Co. uit Waalwijk. De Inter Stflenger, onder-directeur der Nederlandsche Fordfabrieken hield een toespraak, waarin hij hartelijke gelukwenschen tot de deelnemers richtte en den nadruk legde op 't feit dat zij hun succes behaalden met wa gens, die in de Nederlandsche Ford fabrieken door Nederlandsche arbei ders werden vervaardigd. De geluidswagen van Ford luister de deze gebeurtenis met muziek op en vergezelde de groote file van een •10-tal auto's in glorieuzen tocht door Eindhoven naar Tilburg, waar in Ho tel Riche de eigenlijke huldiging plaats vond tijdens een lunch, door de Ford directie aangeboden. I hans was het woord aan den heer Both, directeur der N.V. Ned. Ford fabrieken, om de rijders hulde en dank te brengen en nog eens op de kwali teiten der Ford-wagens te wijzen. Na deze feestelijke bijeenkomst ver trokken de genoodigden wederom naar hun woonplaats. MOET Z IJ N Het herstellen der pastorie van de Gereformeerde Gemeente alhier is bij onderhandsche aanbesteding op gedragen aan de heeren J. v. Tilburg, timmerwerk en A. v. d. Pluym, metselwerk, beiden alhier. De heer J. V. had 't ongeluk toen hij met een lorrie over een brug, die over een diepen vliet ge legen is, reed, uit te glijden, waar door hij in de diepe wetering terecht kwam. Ijlings toegeschoten hulp slaagde erin hem uit zijn netelige positie te bevrijden. Met een nat pak en de schrik liep dit ongeluk nog zeer goed af. In de Maandagavond gehouden ledenvergadering der fanfare »Wil helminaa werd in de plaats van den heer H. van Daal, de heer J. van Beurden,- tot bestuurslid gekozen. Donderdagavond half negen is er in het R,K. Vereenigingslokaal ver gadering voorden ILK. Middenstand. Spreken zal de heer J. van Driel, directeur v.h. R.K. Middenstands bureau. Verder komt aan de orde de behandeling der statuten, de verkiezing van een definitief bestuur en de vaststelling der contributie In de vergadering der R.K. Fanfare werd besproken de a.s. winteractie. V ui een te houden bazar of Vlaamsche kermis werd voorloopig algezien. Er zullen ge geven worden 2 winteruitvoeringen met medewerking van verschillende tooneelkrachten, terwijl getracht wordt een tooneelwedstrijd te organi- seeren, waarvoor medailles en geld prijzen worden uitgeloofd. De belangrijke restauratie van den toren der R.K. Kerk onder architect H. Baaijens alhier is op gedragen (onderhands) aan de fa. Gebr. Dankers. Mej. A. van Hooft slaagde te Utrecht voor het examen coupeuse na opleiding bij mej. Emmers te Kaatsheuvel. Te Deventer overleed de Eerw. Zuster Emerita (in de wereld Mej. Berends), die hier jaren in het gesticht hulp bij de ziekenverpleging en bij die van ouden van dagen. Juliana speelde Zondag tegen Oly npia te Vlijmen en won met 4-2 De uitslag van het Onderlinge Vischconcours, gegeven door de HeusJensche Hengelsportvereeni ging, was, wat de hoogere prijzen betreft, als volgt: 1 P. Verhij, 2 Adr. v. d. Oever, 3 Stef. v. Eewijk en 4 Jac Toethuis. Zondagavond gaf de R.K. fanfare haar laatste zomer-volks- concert op de Vischmarkt. De tal rijke luisteraars hebben, dank zij de prachtige vertolking der diverse nummers en het heerlijke zomer weer, ongetwijfeld een avond gehad van kunstgenot. De heer Adr. de Graag speelde Zaterdag te Ammerzoden een simul- taan-partij tegen 15 dammers. Van de 15 partijen won hij er 10 en speelde 3 remisede overige 2 verloor hij. Onder leiding van den heer pastoor en een onderwijzer der school alhier maakten Maandag j.l. het knapenkoor en de misdienaars per autobus een uitstapje naar Nijmegen en omstreken. Bij het atloopen van een berg aldaar had een der jongens P. Pullen het ongeluk te komen vallen. Hij bezeerde zich hierbij zoodanig, dat men overbrenging naar het nabijzijnde sanatorium noodig achtte. De dokter aldaar consta teerde behalve enkele schaafwonden nog een lichte hersenschudding. Na behandeld te zijn is hij later per luxe wagen naar huis vervoerd en in behandeling van den huisdokter gegeven. Bij onderhandsche aanbeste. ding is het bouwen van een groote schuur voor rekening van het »St. Gertrudusgesticht« alhier gegund aan den laagsten inschrijver de heer Godefr. de Bont. RAAMSDONKSVEER. De Z.E. Heer Pastoor H. J. Ber- kelmans heeft tegen 1 October a. s. aan Zijne Hoogwaard. Exc. den Bisschop van 's Hertogenbosch ont slag aangevraagd wegens ziekte als Pastoor dezer Parochie. Hoewel in de ziekte toestand van Z.E. de laatste dagen wel eenige verbetering was gekomen, vonden het de H. Doctoren] toch beter dat Z E. in het St. Theresia Ziekenhuis alhier blijft ter verpleging. Om die reden dan ook wel is Z E, er toe overgegaan om ontslag aan te vragen. De verjaardag van H.M. de Koningin is alhier weer op schitte rende wijze gevierd. Van vele huizen wapperde reeds vroeg in den morgen de driekleur, dat aan onze plaats alleen al een feestelijk aanzien gaf. De feestelijkheden begonnen om 9 uur en wel met een 10 K.M. Wan. delmarsch voor kinderen niet ouder dan 14 jaar en niet jonger dan 10 jaar. Aan deze wandelmarsch werd deelgenomen door 53 kinderen, 32 jongens en 21 meisjes, die allen het parcours met goed gevolg hebben afgelegd. De route liep vanaf het Heereplein, Hoofdstraat, Keizersdijk, Bergsche brug, Brandestraat, Markt, Koestraat, Stationsweg, terug Berg sche brug, Keizersdijk, Prins Hen drikstraat, Julianalaan, door den Boterdijk, Rijksweg oversteken, naar het z.g. Klooster, Sandoel, Groote Kerkstraat, Heereplein, Hoofdstraat, eindpunt. Des namiddags om half twee had het vertrek plaats van de 30 K.M. afstand Wandelmarsch voor dames en heeren boven de 14 jaar. Hier voor waren 20 deelnemers, 8 dames en 12 heeren, die allen het parcours binnen zes uur volbrachten. De route van de 30 K.M. Wandel marsch ging vanaf het Heereplein, Hoofdstraat, Prins Hendrikstraat, Julianalaan naar Raamsdonk(dorp, Waspik, Vaartje, Capelle, Capelsche Veer over naar Dussen (rustplaats) bij de R.K. Kerk langs de groote weg tot de Posthoorn, links af naar de Hank, langs de ILK. Kerk. Keizers- veer, brug, naar Raamsdonksveer, eindpunt. Allen zonder uitzondering hadden het parcours met goed ge volg afgelegd en kwamen in het bezit van de herinneringsmedaille, die hun door de Wandelsportcom missie werd uitgereikt. De heer H. van Beek, oud 61 jaar van G'berg, was de oudste deel nemer, aan wie een sierschild werd uitgereikt. Van de dames was de oudste deelneemster Mej. Rijnberk, uit Schiedam, aan wie eveneens een sierschild werd uitgereikt. Om 5'/3 uur had een voetbal balwedstrijd plaats op het terrein aan de Julianalaan tusschen Good Luck en de Veersche Boys, welke wedstrijd w erd gewonnen door Good Luck met 2 1. De ruststand was 10 voor Good Luck. Voor deze wedstrijd was zeer veel belangstelling De Fakkeloptocht die om 8 uur werd gehouden, bracht heel wat volk op de been. Evenals andere jaren verleende de Kon. Erk. Harmonie »de Eendracht» van het Veer weer haar medewerking. Om negen uur werd een gezamen lijk concert gegeven op de kiosk op 't Heereplein, door de Gem. Zangver eeniging «Excelsior» en de Kon. Erk. Harmonie »de Eendracht», beiden van het Veer, onder leiding van den Directeur N. Snijers. Het concert mag buitengewoon geslaagd heeten. Tot slot kregen we een schitterend vuurwerk, dat gezien mocht worden. Hiermede werd het feest gesloten. Zooals andere jaren waren er weer vele vreemdelingen, om het feest mee te maken. De onvermengde margarine is verkrijgbaar voor rechthebbenden in de periode 31 Aug. tot en met 12 September a.s. bij de volgende win keliers Adr. de Bont, M. Timmer mans, J. P. Kieboom en E. M.van Seeters. Vanaf heden worden werk loozen, die in het bezit zijn van een groote vischakte, niet meer in de steunregeling opgenomen. Die werk- loozen, die reeds steuntrekker zijn, worden dus vanzelf sprekend uit gesloten van steun. De hiermee ver. kregen inkomsten, waren vroeger moeilijk te controleeren, en boven dien konden de werkloozen, die vóór hun werkeloosheid uiteraard veel minder gelegenheid hadden om te visschen, hun beschikbaren tijd geheel daaraan besteden. Dit heeft tot gevolg, dat zij niet voldoende naar werk uitzien, terwijl zij ten slotte, en dit is wel het belangrijkste den beroepsvisschers een niet te rechtvaardigen concurrentie aan doen. Van 21 op 22 September en 24 en 25 Sept. krijgen we te Raams donksveer inkwartiering. De eerste dag 24 officieren, 61 onderofficieren en 200 manschappen en de laatste dag 17 officieren, 44 onderofficieren en 160 manschappen van het Regi ment Motorartillerie. De autotocht voor ouden van dagen naar Breda het Mastbosch op Zaterdag j.l. is weer uitstekend ge slaagd. De 57 oudjes die er aan deel hebben genomen, hebben zich buitengewoon geamuseerd. Zestien auto's waren disponibel gesteld, allen van particulieren uit deze plaats die hun wagens weer bereidwillig voor dit doel hadden aangeboden. Het vertrek had plaats om 2 uur namiddag vanaf het Heereplein, en circa half drie uur arriveerden alle auto's zonder oponthoud aan hotel de Kruijlf in het Mastbosch. De tocht die ging langs Oosterhout, had een uitstekend verloop, de politie was overal zeer gedienstig, zoodat er van oponthoud geheel geen sprake is geweest. Allereerst werden de oudjes ont haald op een glas wijn, dat geheel gratis werd aangeboden door den hotelhouder de Kruijff. Daarna werd gebak en chocolade iond ge diend, dat gratis beschikbaar was gesteld door vele bakkers uit deze plaats. De oudjes hebben in hotel de Kruijff genoten en lekker ge smuld. Om circa vijf uur werd de terug reis aanvaard, die ging over Dorst, en om circa zes uur arriveerden de file-auto's weer op het Heere. plein. De oudjes zal het gezellig uitstapje nog lang heugen. SPRANG. J.l. Maandag vierde het Comité ter viering van kinderfeesten op Ko ninginnedag met de schooljeugd Oranjefeest. Om ca. half 9 waren allen op het feestterrein bijeen. Na een woord van welkom en dank door den waarne mend voorzitter, dhr. W. M. Dalmayer, tot de jury, bestaande uit de heeren Burgemeester Smit, Ds. Hagen en Dr. inkelman, werd tot beoordeeling der verschillende groepen overge gaan, waarvan de uitslag was als volgt: Groep fietsen: A. Timmermans le prijs; J. de Rooij 2e prijs; E. Nieuwen- huizen 3e prijs. Groep Diversen. Annie Timmermans le prijs; Corrie Vos 2e prijs; Maartje van Zeist 3e prijs. Afdeeling Groepen: Willie Nieuwen- huizen le prijs; Marie Treffers 2e pr. Groep Wagens: C. Schiedon le pr.; K. de Rooij 2e prijs; N. Klaassen 3e prijs; A. de Bie e.a. 4e prijs. Onder begeleiding van de muziek werden door de kinderen twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen, waarna Burgemeester Smit, als ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin een woord van dank uitte voor de vertolking van het Wilhelmus en de kindepen een plezierige feestdag toewenschte, wat door de kinderen met een „Leve de Koningin" en „Leve de Burgemeester" werd beantwoord. Hierna werd de stoet samengesteld en trok men onder vroolijke toonen van de muziek en een niet al te war me oranje-zon, door de gemeente. I)es namiddags half 2 waren allen weer op liet feestterrein aanwezig voor de te houden kinderspelen. Nadat het muziekgezelschap met het Wilhelmus had geopend, werd met de verschil lende spelen een aanvang gemaakt, waarvan de uitslag was als volgt: le Klasse Meisjes, Hardloopen: Jo Nieuwenhuizen le prijs; E. Boe- ser 2e prijs; G. Mandemakers 3e prijs, le Klasse Jongens, Hardloopen: J. Bax le prijs; H. Haverhals 2e prijs; Jac. Treffers 3e prijs. 2e Klasse meisjes, Blokjes rapen: P. van der Schans le prijs; Adr. Broeks 2e prijs; M. van Zeist 3e prijs. 2e Klasse jongens, Blokjes rapen: Joh. Molegraaf le prijs; Joh. de Rooij 2e prijs; Jac. van Oosterhout 3e prijs. 3e Klasse meisjes, Touwtje springen. M. van Rijsdijk le prijs; A. Netten 2e prijs; Jo Vos 3e prijs. 3e Klasse jongens, Gekleed op reis: Bertus Chabot le prijs; L. Chabot 2e prijs; Ph. Haverhals 3e prijs. 4e Klasse Meisjes, Mutsen opzetten: S. Bonman le prijs, M. Nieuwenhui zen 2e prijs; M. Mandemakers 3e pr.. 4e Klasse jongens, Tonnetje kruipen: j J. Ophorst le prijs; Jan Maijers 2e prijs; Joost van der Schans 3e prijs. 5e Klasse meisjes, Touwtje springen: j Bets van Zeist le prijs; N. Mooreval 2e prijs; M. Treffers 3e prijs. 5e Klasse jongens, Zakloopen: G. Vos le prijs; J. Haverhals 2e pr.;, H. de Bie 3e prijs.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2