if kunnen wedijveren. Welke groote en grootsche werken zijn in dion lijd tot stand gekomen! Ik wil op de eerste plaats noemen de verbetering van alle straten onzer ge meente, die terecht juweelen genoemd mogen worden; onze oude gasfabriek verdween, om plaats te maken voor een moderne goed geoutillerde fabriek; ons abattoir, de woningbouw mogen we niel vergelen, en dan ons monumentale stad huis, dat toch zeker als de kroon op Uw arbeidzaam leven genoemd mag worden. Hoeveel besprekingen en vergaderin gen heeft dit laatste niet geëischt, en welke moeilijkheden waren niet te over bruggen vooraleer een definitieve beslis sing kon worden genomen. Wat is onze gemeente in die 1272 jaar van Uw bestuur niet veranderd?! We hebben een centrum gekregen, Waalwijk waardig, waaraan U steeds Uwe meest geconcentreerde medewerking ver leende. voor zoover dit Uw ambt toeliet. Dit alles was het werk van de eerste ja ren van Uw burgemeesterschap; over het sociale werk dat U ondertusschen met hergen verzette zullen wij verder zwij gen; hel leek als werd het door U bij fntuitie verricht. Hadt U toen groote zorgen om een en under tol een goed einde te brengen, de periode waarvoor wij thans staan zal nog veel meer van U gaan eischen. De alles behecrschende economische depres- :.ie heeft ook zeer ernstig onze gemeente getroffen. Het werkloozen cijfer stijgt schrikba rend; steuntrekkenden worden grooterin aantal; de finantieele zorg zal steeds grooter aandacht opeischen, waardoor zooals wij zien, Uwe zorgen een geheel ander karakter hebben gekregen. Laat ik echter afzien hierover verder uit te weiden; mogelijk zou liet afbreuk kunnen doen aan het prettige feest dat ons nog te wachten staat. WeledAchbare Heer Burgemeester, het is dan namens den Raad der Gemeente dat ik U bij Uw 127« jarig ambtsjubileum van harte feliciteer, en ik meen de ge voelens van onzen raad te uiten, door li de verzekering te geven, dat U in welke omstandigheden ook, U op ons zult kun nen blijven rekenen, in het werkelijke be lang der gemeente met zijn inwoners, dal wij U onder alle omstandigheden met raad en daad zullen ter zijde staan, dat de samenwerking tusschen het dagelyk- sche bestuur en ons raadsleden, steeds op dezelfde aangename en prettige wijze zal jdaats vinden, zooals deze ondanks ieder steeds zijn privé meening verde digde steeds geweest is. W. E. Heer Burgemeester, U, alsook Uwe hooggeachte familie nogmaals van narte gelukwenschende, spreek ik de hoop uil, dat het mei Gods genade gege ven zijn, dal U nog vele jaren Uwe beste krachten zult mogen geven aan dt ge meente en zijn gemeentenaren. Ik heb gezegd. Hierna werd een dronk gewijd op het welzijn van den jubilaris en zijn familie. De heer van Mierlo na mens het gemeente-per soneel. Mijnheer de Burgemeester! Na Uwe huldiging zooeven in en door deze vergadering zij hel ook mij vergund, IJ mede namens het geheele gemeenteper- oneel hulde te brengen en U onze har- lelijke gelukwenschen aan Ie bieden met Uw 12'/2 jarig ambtsjubileum als Burge meester dezer gemeente. Ook U Mevrouw en de verdere familie leden onze hartelijke gelukwenschen. Wat Gij, Mijnheer de Burgemeester, in lie 12'/» jaar in het belang der gemeen- .-.chap en in hel bijzonder in dat onzer dierbare, mooie en vooruitstrevende ge meente hebt verricht en tot stand hebt weten te brengen, is ons, die eendeels in Uwe onmiddellijke omgeving en ander deels onder Uwe directe leiding en toe- :dcht werken, allen bekend. Maar dit al les is hier trouwens reeds in den breede m op treffende wijze gememoreerd. Bij Ie daarbij uitgesproken woorden van waardeering sluiten wij ons ten volle aan. Maar niet alleen als kundig en hoog- taand Magistraat, maar ook als mensch hebt Gij ons aller sympathie en hoogach. ling, want wij allen hebben U leeren ken nen als een onbaatzuchtig, concentieus gezagdrager, als iemand van onkreuk bare eerlijkheid en rechtvaardigheid, als •■en humaan chef. Door Uw goed door dachten rustigen en overtuigingsvollen, eerlijken en oprechten arbeid, hebt Gij aller respect weten af le dwingen. Door Uw lact en door Uw werklust weet Gij onze activiteit te prikkelen en op te voe len en onzen arbeid dienstbaar te maken voor het welzijn der gemeenle. Daarvoor en voor Uw medeleven in onze persoon lijke aangelegenheden. Mijnheer de Bur gemeester, onzen hosten dank. En als tastbaar bewijs, 0111 te vertolken onze gevoelens van hoogachting, waar- leering cn sympathie, moge ik U dan ook namens de ambtenaren, het politie personeel en de werklieden dezer ge- neente, dit wandbord aanbieden, waarop dit Uw jubileum is vastgelegd. Mijnheer de Burgemeester, wij hopen van harte, dat God het U geve, om in goede gezondheid, te midden van Uw gezin, van Uw familie, van Uw vrienden en kennissen en van ons, nog veel te kun nen arbeiden voor dc gemeenschap, maar vooral voor dc belangen van Waalwijk en zijn inwoners. Burgemeester Moonen dankt. Als de balans van mijn bestuursbeleid, gedurende de 12Va jaren, dat ik burge meester dezer gemeente ben geweest, niet de noodige objectiviteit en zakelijkheid wordt opgemaakt, dan zou deze er toch wel ietwat anders uitzien, dan de con clusie, welke zou moeten worden getrok ken uit den lof, welke mij is toegezwaaid. Ik ben zonder eenig voorbehoud dank baar voor de goede nieening, die zich heeft gevormd ten aanzien van de wijze, waarop ik myn plicht als burgemeester heb vervuld, maar ik mag er mij toch niet zonder meer bij neerleggen, ook al weel ik, dat dit Dij gebeurtenissen als deze gebruikelijk is, dat om het beeld van mijn beleid een pompeuze krans wordt gevlochten, zoodanig, (lat de schittering daarvan hel beeld zelve in het duister zet. Het burgemeestersambt is in de eerste en voornaamste plaats een leidende func- tie, daarin ligl zijn beteekenis. Besluiten neemt de burgemeester niet, die worden genomen door den Raad en door het Col lege van B. en W.; de besluiten, die onze gemeente ten zegen zijn geweest, zyn der halve niet door hem genomen. De voor naamste werkzaamheid van den burge meester bestaat in het ter behandeling voordragen van vraagstukken, waardoor het belang onzer gemeente wordt ge diend en de verdediging daarvan in den Baad of in rei College van B. en W. D6 eer der gevallen beslissing blijft derhalve geheel voor Uwe rekening, maar daarbij ook de verantwoordelijkheid, al wil ik wel bekennen, dat ik mijne verantwoor delijkheid niet lichter tel, dan van wie Uwer ook. Naar de mate van mijn vermogens, he.) ik in de 1?Vs jaren van mijn buvtmmes- tersloop'-aen getracht het belang der ge meente t< dienen en ik heb dat steeds ge daan zonder aanzien des persoons. Naar dezen maatstaf zal men mijn bestuurs beleid dus hebben le beoordeclen. Uit de zooeven geschetste gezagsver houding blijkt evenwel duidelijk, dat de burgemeester niets vermag zonder me dewerking van don Baad en van het Col lege van B. en W. Aan medewerking heeft het mij van die zijde nooit ontbroken en ik wil daarom in dit plechtige oogenblik gaarne verklaren, dal het mijn grootste voldoening is geweest, te mogen ervaren, dat ik in den Raad en in het College van B. en W. steeds een hartelijke geest van samenwerking heb mogen waarnemen. Wcdcrzijdscho waardeering en een stre ven om elkander zooveel mogelijk tege moet te komen lagen aan die samenwer king ten grondslag. Toen ik dezer dagen de foto bestu deerde van mijn plechtige installatie als burgemeester (lezer gemeente, drong hel eersi goed lot mij door wat een periode van 127a jaar beleekent voor een be- stuurs-eollege. Van de 13 leden, die deel uitmaakten van dezen gemeenteraad, nu 127ï jaar ge leden, hebben slechts 3 hun mandaat tot O]) lieden verlengd gezien, dat zijn de Heercn Wel houders Eibers en Smolders en het lid de Heer van Driel. Van de overige leden zijn overleden de beide oud-wethouders de Heeren Gragtmans en Klijberg, alsmede de Heeren Oomens, Timmermans en Verwiel. Om andere re den hebben dit bestuurscollege verlaten dc Heeren Groenen, de Graaf, Roggeveen, van der Aa en van der Geld. Zelfs de nog vrij jeugdige gemeente-secretaris, de Heer van Liempt, heeft door overlijden zijn plaats moeten inruimen voor den tegenwoordigen functionaris. Ik gevoelde op dezen dag behoefte om deze oud-loden even in onze herinnering terug te roepen als een stille hulde," aan heigeen zij voor onze gemeente hebben gedaan. Als ik dank breng voor de mij ruim schoots verleende medewerking, dan mag ik zeker niet nalaten in mijne er kentelijkheid le betrekken allen, die in dienst der gemeente geroepen zijn mij terzijde te staan. Zij allen vervullen hun ne laak met groote toewijding en de goe de reputatie, die onze gemeente-admini stratie, onze bedrijven cn onze politie- administratie genieten, is zeker wel het Beste bewjjs, dat zij allen ten volle heb ben beantwoord aan de verwachtingen, die omtrent hen werden gekoesterd. Een bijzonder woord van dank breng ik gaar ne aan mijn rechterhand en toegewijden medewerker, den gemeente-secretaris, die getoond te zijn the right man in the right place. I oen ik 12'/2 jaar geleden hier mijn zetel als burgemeester bezette, was ik voor Waalwijk een vreemdeling en Waal wijk was mij vreemd. Bij dit herdenkings feest, maar vooral uit hetgeen daaraan vooraf is gegaan, is mij wel heel duidelijk gebleken, dat ik voor Waalwijk thans geen vreemdeling meer ben. De uitingen van waardeering en sympathie, die ik voor en na mocht ontvangen, hebben my met dankbaarheid vervuld en ik geef U ('e verjft'kering, dat ik dat buitengewoon op prijs stel en mijn ijver zal verhoogen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Aan allen, die wel hebben willen mede werken om dezen dag te maken tot efn dag van blije? herinnering, mijn har'e- ly'ken dank. Vervolgens sprak de jubilaris nog een afzonderlijk woord tot het perso neel in dienst der gemeente. Gedurende 12J/£ jaar, aldus spr., heb ik contact gehad met degenen, die in dienst der gemeente hebben gewerkt. Wij hebben elkander leeren kennen, begrijpen en waardeeren. Zonder voor behoud kan ik hier verklaren, dat gij u met toewijding aan uw taak hebt ge geven en dat gij met ijver de belangen der gemeente hebt gediend, hetgeen tot resultaat heeft gehad, dat de zaken zijn verloopen tot de volle tevredenheid van het gemeentebestuur en van hen, die geroepen zijn om daarover een oor deel te vormen. De taak van het gemeentepersoneel is niet altijd even gemakkelijk en pret tig, omdat er voornamelijk in kleinere gemeenten een nauw contact bestaat met de inwoners, die vaak met een persoonlijk karakter reageeren op de handelingen van het personeel, terwijl hun critiek niet steeds even welwil lend is. Laat uw gemoedsrust echter daardoor niet verstoren, want gij weet dat gij uw plicht hebt gedaan. Ik ben ervan overtuigd, dat de goede eigen- De aanbieding van 't Geschenk der gemeentenaren door Waalwijks Belang schappen, welke gij thans bezit, name lijk ijver, toewijding, nauwgezetheid en kameraadschap bestendigd zullen blij ven en u bevrediging zullen sechenken. Om al deze redenen aanvaard ik gaarne met dankbaarheid uw persoon lijk bewijs van sympathie. Wil dezen dank overbrengen aan hen, die om eenigerlei reden hier niet tegenwoor dig kunnen zijn. Uw geschenk zal een eereplaats krijgen in mijn woning, op dat iedere blik op het wapenbord mij moge herinneren aan de periode, die ik in Waalwijk heb doorgebracht en welke de aangenaamste was van heel mijn ambtelijk leven. Nadat de secretaris, de heer van Mierlo, voorlezing had gedaan van vele telegrafische en schriftelijke gelukwen schen, w.o. van het St. Ambrosiusgilde, de Rijksambtenarenclub, de Handboog- schutterij „Eendracht maakt Macht", de Waalwijksche Kegelclub. van het bestuur der School met den Bijbel, de Chr. Hist. Kiesvereeniging en van den Z.Eerw. heer Pastoor Verhagen en Ds. Hoffman, die beiden verhinderd waren aanwezig-te zijn, sloot Weth. Eibers de vergadering. De kinderaubade. Door 1600 leerlingen van alle lagere scholen van Waalwijk werd tegen half twaalf den jubilaris een indrukwek kende aubade gebracht. De heer Tini v. d. Heijden dirigeerde de kleuters, die onder begeleiding van enkele mu zikanten van „St. Crispijn en ,,St. Jan het Wilhelmus van Nassouwe zongen. Staande tusschen den jubilaris en diens,echtgenoote hield Luidgard Char- pentier namens de schooljeugd de vol gende aardige toespraak: Edelachtbare Heer Burgemeester. Vandaag viert heel groot-Waalwijk feest! Waarom? Wanneer Vader feest viert, dan verheugen zich de kinderen met hem. Dan feliciteeren ze hem en bieden hem hun geschenken aan. Vandaag viert U, de Vader van onze Gemeente een heel groot feest; en zouden Uwe kinderen dan niet blij zijn? Zouden zij zich dan niet verheugen met U, en om U feest vie ren? Grooten en kleinen toonen U vandaag hun dankbare erkentlykheid; de grooten bijna den heelen dag; en 1111 mogen wij kleinen U onze gelukwenschen aanbie den. Dat Hoen wij gaarne, omdat wij van onze Ouders weten, hoe goed U is voor allen, die Uwe zorgen noodig hebben; omdat wij weten, dat U zooveel van de kinderen houdt; daarom houden wij ook zooveel van U en daarom bieden wij U onze oprechte gelukwenschen aan. Wij hopen en bidden, dat de goede God U nog heel lang voor onze Gemeente mag bewaren en dat U nog vele gelukkige ja ren in ons midden mag doorbrengen. Wij hooren dikwijls door onze Ouders en door andere groote menschen zeggen, dat het zoo'n moeilijke tijd is en dat zal wel waar zyn want ze zeggen het haast allemaal. Wij begrijpen dat nog wel zoo niet, maar wel begrijpen wy, dat het voor dan ook wel heel moeilijk zal zijn, om le zorgen voor de belangen van Uwe Ge meente. Daarom hopen wij, dat O. L. Heer U in dat moeilijke werk moge steu nen, lot heil van ons allen en tot Uw eigen geluk. Edelachtbare Heer Burgemeester, nog maals wenschen wy U van harte toe: leef lang en gelukkig hier hij ons in Waalwijk. Ook U, Mevrouw, wenschen wij van harte geluk. Wij vragen U, deze bloemen van de Waalwijksche kinderen te willen aannemen als blijk van onze groote dank baarheid. Een hartelijk applaus klonk na deze aardige, kloek voorgedragen toespraak. Nadat de kinderen op enthousiaste wijze het mooie door den heer A. C. v. d. Heijden gedichte Feestlied hadden gezongen, richtte de jubilaris zich tot de jongens en meisjes om hun voor de zanghulde dank te brengen. Spr. had den indruk gekregen dat hieraan met zooveel toewijding werd medegewerkt alsof ieder aan deze hulde een persoon lijk karakter wilde geven. De lieve heilwenschen en het feest lied hadden spr. ten zeerste getroffen en met dankbaarheid vervuld. Spr. twij felde er niet aan, of de door zoovele kinderen vertolkte wenschen in ver vulling zouden gaan. Voorts bracht spr. dank aan de ouders, die een groot aandeel in het welslagen van deze kinderaubade had den, alsmede de onderwijzeressen en onderwijzers, die de goede verstand houding tusschen de schooljeugd en den vertegenwoordiger van het open bare gezag in deze gemeente op voor beeldige wijze wisten te bevorderen. Spr. uitte zijn medelijden met de jeugd wegens het slechte vacantieweer en gaf in verband hiermede den kin deren een dag vrijaf. Hulde en dank bracht spr. tenslotte nog aan den dichter van het feestlied en aan den heer v. d. Heijden Jr., den kranigen bootsman, die zijn matroos jes zoo voortreffelijk leidde. Hierna zongen de jongens en meis jes de bekende liederen „Naar zee' en „Vlaggelied De kinderen, die aan de aubade had den deelgenomen ontvingen een trac- tatie in den vorm van een reep cho colade, terwijl een groepsfoto van den jubilaris, zijn familieleden en de aan het feest deelnemende autoriteiten werd gemaakt. Een klein idee van de betooverende illuminatie van 't Gemeentehuis. De receptie. Tijdens de receptie, welke zeer druk werd bezocht het register vermeldt een 250-tal namen kwamen velen den jubilaris hun gelukwenschen aan bieden, o.a. de plaatselijke geestelijk heid, oud-deken v. Riel, die de fees telijkheden tot het einde toe bijwoonde, deputaties der plaatselijke vereenigin- gen en instellingen, de Burgemeesters der aangrenzende gemeenten Loon-op- Zand, Drunen, Sprang-Capelle en Eethen, een deputatie van de werke- loozen die het plantsoen, aanlegden enz. O.m. werd het woord gevoerd door den heer A. C. v. d. Heijden die de vol gende woorden sprak: Edelpchth. Jubilaris. Als Voorzitter van Oefening en Ver maak, een der oudste Liedertafeis van geheel Nederland, is het my een groote voldoening, meer zelfs, een vreugde des harlen, U op dezen gedenkwaardigen dag eenige woorden toe te spreken. Ik zeide welbewust, eenige woorden. Over Usv vele en gioote verdiensten toc'< ah Bur gemeester van Waalwyk is reeds door meer bevoegden terecht de loftrompet gestoken, terwijl anderen ongetwijfeld reds klaar staan, daarop een vervolg te geven. Daarom en ook al 0111 niemand het gras voor de voeten weg te maaien, wcnsch ik my thans te bepalen lot een kort woord van oprechten dank en hulde voor alles, wat gy met zoo'n bereidwil lige liefde voor den groei en den bloei van ons gezelschap gedaan hebt. Dank zij Uw hooggewaarden steun, uwe mede werking onder velerlei vormen, konden wij ons tot heden handhaven in den ge weldigen strijd, dien de Kunsten in het algemeen en de zangkunst in het bijzon der, reeds sinds vele jaren moeten door staan. Is het dan le verwonderen, dat het hart van O. cn V. op een dag als deze zoo warm en krachtig voor U klopt? Dat i alle leden, zonder uitzondering U en de I Uwen heden Gods besten zegen toewen- schen? Dat allen vurig hopen, dat een- j maal, na volbrachte taak, uw levensavond onder alle opzichten gelukkig en zonnig zij. Moge de Algoede, van wien alle gezag, dus ook hel l'we, is uitgegaan en tot wien alle gezag 1e zijner tyde zal wederkeeren; moge de Grootmeester der kunsten en wetenschappen onze zoo innig gemeende wenschen verhooren, dan zal ook een maal in de geschiedboeken van O. en V. I met gulden letteren geschreven staan: „Burgemeester Moonen was voor ons een Burgervader". Aanbieding van het ge schenk der gemeente naren. Een groot aantal belangstellenden bevond zich op de Burgemeester v. d. Klokkenlaan om getuige te zijn van de aanbieding van het geschenk der ge- meentenaren, bestaande uit den aan leg van een park, waarin een bloemen- monuinent met inscriptie. Het door den Voorzitter van Waal wijks Belang te onthullen monument was met de nationale driekleur bedekt, i Het dochtertje van den Gemeente secretaris bood bloemen «aan. Toen de jubilaris met zijn familie per auto was gearriveerd, sprak de heer Jud. Timmermans Phzn., Voorzitter van Waalwijks Belang, als volgt: Rede Jud. Timmermans Phzn. I Ongetwijfeld hebt ook Gij, Geachte Bui- j gemeesier en familie, in deze dagen me- nigmaal teruggedacht aan Uwe officieeïe intrede in deze gemeente op 1 Maart 1924. 1 Het was ook toen de Vereeniging Waal wijks Belang die het voorrecht had, on geveer op deze plaats, uit naam van alle gemeentenaren U het eerste welkom toe te roepen en U op feestelijke wijze in te halen. Thans staan wij 127a jaar later en veel is er in die betrekkelijk korte span- ne tijds gebeurd, veel is er veranderd. Ik geloof «niet dat ik hier nogmaals moet herhalen en den nadruk leggen op verschillende feiten en data uit deze af- geloopen periode, evenmin in chronolo gische volgorde nagaan den groei en ver- 1 raaiing door aanleg van straten en het verrijzen van gehouwen, die Waalwijk onder l w bestuur heeft ondergaan, al is dil alles van groote beteekenis en legt het getuigenis voor U af van bijzondere en blijvende waarde. Wanneer ik echter, Burgemees'er, op den dag van heden en tijdens een plech tigheid zooals wij die Vhans hijwonen, iets tot U en iets over U zou mogen zeg gen, dan is dit, samengevat, dat Gij met groote voldoening op den afgelegden weg kunt terugzien. Gekomen tot ons uit een milieu, waar- het besturen als hoofd eener gemeente U geheel vreemd moet zyn geweest, hebt Gij U met bewonderenswaardig beleid aangepast en 1 met groote werkzaamheid eigen gemaakt de vele vraagstukken, die het besturen van een voortvarende plaats als Waalwijk van zijn burgemeester mag eischen. Gij hebt met enthousiasme Uwe nieuwe functie aanvaard, Gij hebt ernstig wik kend en wegend Uw weg gezocht en be sluiten voorbereid, volgens'een vaste lyn, zonder omwegen, recht op het doel af, zooals Gij U dit, rekening houdende mei de verschillende omstandigheden, had gesteld. 'T-*1 Gij hebt dit kunnen doen, omdat Gij steeds gestaan hebt, zooals men dat noemt, met beide voeten op den grond der werkelijkheid, volgend een overtui ging, die U was ingegeven door een diep- gevoelden plicht en voor oogen houdend het waarachtig belang van Waalwijk. Daarom kunt Gij terugzien op veel goeds en veel schoons, dat tot stand kwam onder Uw bestuur en ik ben er van overtuigd dat Gy, zeker op dezen dag, waarop de geheele gemeente Uw jubileum medeviert, zult vergeten de moeilijkhe den, die in den loop der jaren den door 1 uitgestippelden weg hebben gekruist en die nu eenmaal, in 's werelds loop, het deel zyn van allen, die in eenige bestuurs- of overheidsfunctie zijn gesteld. Kan het dan anders dan dat bij het naderen van dit jubileum uil de onmid dellijke omgeving van Uw werkkring, het initiatief kwam, om dezen dag niet onop gemerkt te doen voorbijgaan? Ligt het dan niet voor de hand dat de Vereeniging W. B. met graagte aan het verzoek van de initiatief-nemers ge volg gaf, om dezen dag voor U, Uwe fa milie en de gemeente Waalwijk te maken tot een onvergetelyken? Het was ons hekend, dat Gij niets voor U zelf begeerde, doch dat het U aange naam zou zyn, indien op de een of an dere wijze de gemeente zou kunnen wor den verfraaid. In die richting is doorgegaan met wer kelijk bezielende voortvarendheid. In een druk bezochte vergadering, samengeroe pen door het bestuur van W. B. werden Comité's gevormd, die zich zouden be lasten met het ophalen van bijdragen in de geheele gemeenle; er werden Comité's gevormd op het gebied van zang- muziek pp gymr asliek, die ieder hun program uitwerkende U en ons allen dezen dag hebben bereid, zooals wy die thans mee maken. Met nadruk wil ik verklaren dal op deze vergadering een enthousiasme heerschte om dezen dag in elk opzicht te doen slagen; een enthousiasme, waarme-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6