Plaatselijke Berichten. „e qewerkt kon worden en dat het niet twijtelaehtig maakte hoe de uitslag van ieders werk in eigen kring zou zijn De geldinzameling is dan ook een bui tengewoon succes geworden, het pen ningske van den arme is geofferd naast de grootere giften, zoodat over een be- ian<<rijk bedrag kon worden beschik'. ifen groot aantal werkeloozen hebben spontaan nun hulp verleend om het voor bereidende graafwerk voor dezen gehec- len plantsoenaanleg te verrichten, ook ;11 stonden bij velen de handen vreemd voor het werk, dal moest worden uitge voerd c:i dal alles onder leiding van den öeIneente-nrchitect, wien een groot deel toekomt van hetgeen is mogen tot stand komen. Ik mag vervolgens niet nalaten mei (tankbaat heid te vermelden dat deze plantsoenaanleg, het versieren van Uwe woning en van het gemeente-huis werd aangeboden en uitgevoerd door de bloe misten van Waalwijk, terwijl de schilder v. d. Hevden het schilderwerk van de piantsoenaf zetting voor zijn rekening n1.\Iet le meer voldoening maak ik van dit alles melding Mijnheer de Burg. om dat U nier uit blijken moge, dat de gchee- ic gemeente heeft meegeleefd en bijgedra gen tot hefteen werd tot stand gehrac it, hetgeen rnjj, als voorzitter van W. B., thans met overtuiging doet spreken, na mens al Uwe Gemeentenaren. Het is mij dan ook, in deze kwaliteit een bijzonder voorrecht U, Mijnheer de Burgemeester, en Uwe geachte familie, van harte geluk te wenschen bij de her denking van Uw koperen ambtsjubileum. Dat U de kracht moge hebben nog jaren, ondanks den afgunst der tijden, met on verminderde werklust en wijs beleid de belangen van Waalwijk en haar inwoners voor te staan en te bevorderen. Ik moge dan bij deze gelegenheid het monument onthullen, dat ontworpen en «(•bakken is door de firma Willem Brouwers te Leiderdorp en de eereplaats heeft gekregen in dezen plantsoen-aanleg, waarna ik het U, als burgemeester, voor Uwe gemeente aanbiedt namens de ye- hecle burgerij en het verheugt ons dat Gij met Uwe familie hier aanwezig zijt oni dit geschenk van ons te aanvaarden. Ik wil eindigen met de hoop uit te spreken dat dit monument door de jaren heen hier zal blijven staan als een sym bool van Waalwijks dank aan Burge meester Moonen. Burgemeester Moonen zeide, in het midden le willen laten ol' de wijze, waarop hij in de 12/2 jaren zijn taak heeft vervuld, een zoo grootsche hul diging wel verdient, maar toch wilde spr. gaarne verklaren, dat de vorm van deze hulde hein bijzonder sym pathiek is, daar de verfraaiing van de gemeente steeds zijn streven is ge weest. Men is daaraan tegemoet geko men door den aanleg van een prach tig park en een hloemenbak. De vreemdeling zal prettig verrast worden door deze verfraaiing en daar uit concludeeren dat de gemeenschap voor de schoonheid van Waalwijk veel doet. Maar ook de inwoners zul len dit waardeeren. Het heeft mij bijzonder getroffen, dal de werkeloozen hun werkkracht beschikbaar stelden bij den aanleg van dit nieuwe plantsoen. Aan al de genen, die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen tot de totstandkoming, mijn hartelijken dank. Waalwijks Belang heeft op sympa thieke wijze uitvoering gegeven aan de bestaande plannen. Voor de waar- deerende woorden, die U, mijnheer de Voorzitter, tot mij hebt gericht, breng ik U mijn dank, alsmede voor den omvangrijken arbeid van het bestuur van Waalwijks Belang bij de voorbe reiding van deze huldiging. Ik hoop, dat het gemeentebestuur zijn zorgen zal blijven wijden aan plantsoen en bloemen en dat ook de jeugdige inwoners van Waalwijk de zen aanleg zullen eerbiedigen. Namens het gemeentebestuur aan vaard ik gaarne deze schenking, wel ke een spoorslag moge zijn voor het gemeentebestuur om zijn zorgen aan de verfraaiing van onze gemeente te blijven schenken. Ik spreek de hoop uit dat weldra ook voor onze gemeente betere tijden zul len aanbreken en de gewone orde en vrede in de huisgezinnen moge weder- keeren. De harmonieën St. Crispijn en St. Jan hebben deze gebeurtenis opge luisterd met een tweetal volksliederen. De aanwezigen maakten dan een wandeling langs de mooie grasperken met de fraaie bloembedden. Om 4 uur heeft de voorzitter van W.B., de heer Jud. Timmermans Phzn. den werkeloozen, die aan het plant soen van de Burg. v. d. Klokkenlaan hebben gewerkt, achter het raadhuis toegesproken en hen hartelijk dank gezegd voor de spontane wijze, waar op zij hun werkkracht gaven bij den aanleg van het park. Zijn mededee- li'ng, dat zij allen door den secretaris van W.B. bedeeld werden met een extra gift van een gulden per man, als tastbaar blijk van waardeering, ont lokte aan den arbeiders een krachtig en dankbaar applaus. Défilé en demonstratie der turn-vereenigingen. Nadat de plaatselijke turn-vereeni gingen „W.G.V.", „Kunst en Kracht", „Orova", „Kracht en Vlugheid". „S. S. S." en de veteranenclub „Ons Huis zich te circa 7 uur in de Julianastraat tot een stoet hadden geformeerd, trok ken zij met Olympus te paard voorop onder pittige marschmuziek der Har- moniën „St. Crispijn" en „St. Jan" naar het Raadhuisplein. Vanaf het bordes van het Raadhuis sloeg de jubileerende burgemeester met familie en genoodigden het défilé der turnsters en turners gade, die bij het passeeren met gestrekten arm den Olympischen groet brachten. Na het défilé, dat een vlot verloop had en een fleurigen aanblik bood, liet de hoofdleider, de heer E. v. d. Geer, alle deelneemsters en deelnemers front maken naar het bordes. Olympus begaf zich. vergezeld van de voorzitters der deelnemende turn- clubs naar het bordes, waar hij den ju bileerenden burgemeester een oorkon de overhandigde. Deze fraaie, door den heer H. J. van Beurden alhier ge- caligrafeerde oorkonde draagt het vol gende opschrift: Op den len September van het jaar Onzes Heeren negentienhonderd zes en dertig werd deze oorkonde overhandigd aan den Weled.achtb. heer E. C. J. Moonen, Burgemeester van Waalwijk, door de plaatselijke gymnastiekvereenigingen Kracht en Vlugheid, Kunst en Kracht, Ons Huis, Orova, S.S.S., W.G.V., ter gelegenheid van diens 12J^-jarig ambtsjubileum, als een bewijs van hulde en groote erkentelijkheid voor de belangstelling en den steun welke wij steeds van den Jubilaris mochten ondervinden. Na aanbieding dezer oorkonde sprak de heer Jac. v. Mierlo namens alle deel nemende gymnastiekvereenigingen een hartelijk dankwoord tot den jubilaris voor het vele dat deze in de afgeloopen 12J/2 jaar in het belang der turnsport heeft gedaan. Voor de Waalwijksche gymnastiekvereenigingen was er wel bijzondere aanleiding om dezen dag van hun erkentelijkheid blijk te geven, want aan den grooten steun die burge meester Moonen steeds aan de gym- nastiekbeweging verleende, dankte de ze mooie sport voor een belangrijk deel haar groote vooruitgang in deze ge meente gedurende de laatste jaren. Bij de dank- en huldebetuiging voeg de spr. namens alle turnsters en tur ners een hartelijke gelukwensch met dit koperen jubilé en de beste wenschen voor de toekomst. Spr. hoopte dat ook het verdere bestuur van Burgemeester Moonen den turnvereenigingen en de turnsport ten zegen zou zijn. I)c jubilaris dankte voor de vrien delijke woorden, door den heer van Mierlo tot lieni gericht en voor het feit, dat de dames en heeren ter ge legenheid van zijn ambtsjubileum deze gymnast iekdemonstrat ie organiseer den. Spr. zeide dit ten zeerste op prijs le stellen en beloofde in de toekomst de belangen der gymnastieksport te blijven behartigen, zoo goed als het hem mogelijk is. Hierna werd aangevangen met de demonstratie van enkele vrije oefenin gen door de dames-afdeelingen. Wegens den korten tijd die beschik baar was moest de opstelling van en kele groepen door de heeren-afdeelin- gen uit het programma vervallen. Wat door de turnsters te zien werd gegeven was echter keurig verzorgd. Zoowel de vrije oefeningen van Orova, als de rythmische oefeningen op muziek door de dames van „S.S.S." en de knots oefeningen van de dames van „Kracht en Vlugheid" werden keurig gedemon streerd. Na afloop betuigde de burgemees ter zijn groote bewondering voor de correcte wijze waarop deze turn-de- monstratie verloopen was. De harmo- niën „St. Jan" en „St. Crispijn" luister den de demonstratie met enkele muziek nummers op. Nadat de deelnemende turnvereeni gingen in correcte orde waren afge marcheerd was het de beurt aan de zes Waalwijksche zang-vereenigingen om hun hulde aan den jubilaris te brengen in den vorm van een Groote Zanguitvoering. Door de zes zangvereenigingen van Waalwijk werd om 7.45 uur 'n groote zang-uitvoering gegeven. Begonnen werd met het mooie feestlied van den heer A. C. van <ler Heijden, die de zangeressen en zangers zelf dirigeerde. Het lied, dat unisson is en het refrein vierstemmig, is eenvoudig maar in drukwekkend en oogstte bij de talrijke aanwezigen geweldigen bijval. Steeds meer belangstellenden kwamen er, naarmate de uitvoering vorderde. De gemengde koren „Vooruitgang zij ons doel" en „Hallelujah", zongen onder leiding van haar directeuren, de heeren Nelis en v. d. Kolk enkele psalmen, terwijl de gezamenlijke lie dertafels onder directie van den beer Jan Kooien, met piano-begeleiding van den heer Gijs Knepflé met een twee tal werken deze prachtige en indruk wekkende zangbetooging besloten. Burgemeester Moonen, die met zijn familie vanaf liet bordes de zanghulde aanhoorde, sprak er zijn groote vol doening over uit, dat alle zangveree nigingen van Waalwijk zich om den burgemeester schaarden om hun in genomenheid te kennen le geven met de wijze, waarop hij gedurende 12^ jaar zijn gezag uitoefende. Gaarne be kende spr., dat hem deze zanghulde bijzondere bekoring had geschonken. Moge deze uitvoering, "waaraan alle zangers medewerkten, het symbool zijn van de groote eenheid, die Waal wijk vooruit moet helpen om door al ler samenwerking de moeilijkheden het hoofd te bieden, waaraan "ooit deze gemeente onderhevig is. Ongetwijfeld zal dit muziekfestijn in de geschiedenis van Waalwijk met eere worden aangeteekend. Omstreeks 9 uur gaf de Kon. Erk. Harmonie Concordia van Loon op Zand een prachtig concert, dat werd aangeboden door Waalwijks Belang. De uitvoering der mooie nummers was als steeds hoven allen lof ver heven en werd met de grootste be langstelling gevolgd. Het was een der beste nummers van het mooie feest programma van den dag. De feestelijkheden werden gesloten met een brillant vuurwerk op den Winterdijk. Enorme drommen kijkers sioegen het schitterend lichtfestijn gade, dat eindigde met een hulde aan den jubilaris. Het verlichte opschrift „Leve de Burgemeester" was omringd door vuurpijlen, fraai gekleurde von kenregens en lichtfonteinen. Een oogënblik werd de aandacht van het publiek afgetrokken van het vuurwerk, doordat een Douglas-ma- chine met een zoeklicht en twee groene lampen aan de vleugels plotseling kwam aanvliegen. I)e piloot vond de illuminatie van hel raadhuis en de sterregens blijkbaar eveneens een prachtig schouwspel, want hij draaide zijn toestel in een grooten cirkel bo ven den "Winterdijk om dan weer naar het Oosten koers te zetten. Tot slot van dit verslag zij nog medegedeeld, dat de woning van den Burgemeester door de fa. Frits van Bladel, het raadhuis door de firma Louis van Bladel en het plantsoen aan de Burg. v. d. Klokkenlaan door Nic. van Dongen met bloemen en groen be langeloos werden versierd. Het Radio Distributiebedrijf heèft alle redevoeringen, welke gedurende den dag gehouden zijn, middels een versterkte luidspreker goed verstaan baar voor het publiek gemaakt. Polygoon heelt ijverig gefilmd, al kwam hij wat laat, en zal ons reeds a.s. Vrijdag op een Waalwijkseh jour naal verrassen. Zoo zijn dan de feestelijkheden ter gelegenheid van het koperen ambts jubileum van onzen Burgemeester ten einde. Spontaan, waardig, enthousiast en indrukwekkend is de hulde ge weest, welke de Waalwijksche bevol king den Burgervader heeft gebracht. Deze huldedag, welks welslagen wij herhalen het nogmaals groo- tendeels aan Waalwijks Belang te danken is, zal niet alleen in de ge schiedenis van Onze gemeente mei eere worden aangeteekend, maar zal nog lang den jubilaris, zijn familie en alle ingezetenen van Waalwijk aan genaam heugen. DE MISSIETENTOONSTELLING Er zal veel te zien en veel te beleven zijn Dit seizoen is voor onze gemeente wel zeer rijk aan bijzondere gebeur tenissen. En niet de "minste in die rij zal zijn de groote driejaarlijksche Missietentoonstelling, waarover wij reeds enkele malen schreven en welke gehouden wordl in »Musis Sacrum« op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. Wij waren inmiddels in de gele genheid een en ander te zien van wat bereidvaardige handen onder de energieke leiding van Mevrouw Donkers reeds gereed maakten. Ondanks de tijdsomstandigheden en den korten tijd van voorbereiding zal de inrichting van de zaal op zich reeds een lust zijn om te zien. Groote hoeveelheden schitterende paramenten, door de offervaardige dames der vier Missienaaikringen in de laatste drie jaren vervaardigd, zullen een groot gedeelte der zaal in beslag nemen. In aansluiting daarop vinden, onder vriendelijke luifeltjes. in een schitterende verlichting de diverse attracties hun plaats. Naast ring-en bussengooien, prijs schieten en het rad van avontuur hoorden we van stoute plannen voor een oliebollenkraam, een levende konijntjes-attractie; zelfs hoopt men in de zaal het publiek in de gelegen heid te kunnen stellen de waarzegster Mystifianta te raadplegen 11 Een volledige band zal in de zeer knus ingerichte foyer voor de stem ming zorgen,'terwijl een versterkte luidspreker de aandacht van het publiek buiten zal trekken. Zooals men ziet wordl er geen moeite gespaard en is men vol op timisme. Wij hopen dan ook, dat na de opening a.s. Zaterdagmiddag om vier uur velen zullen opkomen om blijk te geven van hun belangstelling voor dit mooie werk der Missie-naai. kringen. Hierdoor steunt men niet alleen de Missie maar verschaft men den volijveren naaikringen ook de mogelijkheid om in de komende jaren hun verdienstelijk werk te kunnen blijven voortzetten. Winkelsluiting. Zaterdag a.s. mogen de winkels in verband met de viering van Koningin.verjaardag tot 12 uur ge opend zijn. Vergunning vreemdedienstboden Aan een viertal ingezetenen is vergunning verleend tot het in dienst houden van buitenlandsche dienst boden. Men zij nogmaals aan den plicht om vergunning voor vreemde werk krachten aan te vragen, herinnerd. Schaken. De schaakclub S.C.W. gevestigd in café Molenvliet van den heer C. Snijders hervat hedenavond weer haar wekelijksche schaakavonden, die wegens de vacanlie onderbro ken werden. Naar wij vernemen zal op Woens dag 23 September a.s. de bekende schaakmeester Davidson uil Amster dam bij S.C W. een seauce komen geven. HERDENKINGSFILM BURGEMEESTER MOONEN. Als een bijzonder staaltje van mo derne actueele filmreportage en tevens als bewijs van activiteit der Directie van het R.D.B.-Theater, mag aange merkt worden het feit, dat reeds in het programma van Vrijdag a.s. een vol ledige Polygoon geluidsfilm zal wor den vertoond van de zeer geslaagde Burgemeestersfeesten van gisteren. Interessant is vooral dat deze ge luidsfilm het slot vormt van een uitge breide documentatie-film welke ver schillende belangrijke feiten uit het le ven van Burgemeester Moonen bevat. Zoo is in deze Herdenkingsfilm on der andere opgenomen het plechtige inhalen van den Burgemeester op 1 Maart 1924. Daar naast deze belangrijke rolprent nog de „Olympiadefilm", bevattende een uitgebreide reportage van de we reldsportgebeurtenissen te Berlijn, als mede de zeer geslaagde speelfilm Car lo Cavelli, de Hoogeschoolrijder, loopt, twijfelen wij er niet aan of het R.D.B.- Theater zal deze week zitplaatsen te kort komen! W. B. C. Uitslag van de gespeelde biljartwed strijden voor het Biljart-Tournooi van de W.B.C. in café van Berkel, tusschen de eerste 4-tallen van W.B.C. en Ons Genoegen: W.B.C.—Ons Genoegen. Fr. Schoelitz—J. de Graaf 68—150 Fr, SlaatsFr.Slaats 15095 M. Slaats—Ph. v. Weert 73—150 C. v. Berkel—A. Klerkx 135—150 426-545 W.B.C. gemiddeld 4.56, Ons Ge noegen gemiddeld 5.73. Hoogste serie J. de Graaf van Ons Genoegen 43. Uitslag Maandag, tweede elftallen van W.B.C. en Bandspel: W.B.C. Bandspel. L. v. BerkelJ. Willemse 10048 Chr. v. Berkel-P. v. Schijndel 10098" A. v. BerkelTeurling 74100 M. Vugtsv. d. Wiel 49100 323—346 W.B.C. gemiddeld 3.55, Bandspel gemiddeld 3.72. Hoogste serie Bandspel P. v. Schijn del 32. HET STANDAARDLOON. Zooals elders in dit nummer wordt gemeld heeft de minister van sociale zaken de standaardloonen, in verband met de gewijzigde steunregeling op nieuw vastgesteld. Was voor het tarief van steunver- leening zevende klasse, waartoe de ge meente Waalwijk behodrt, het stan- daardloon oorspronkelijk vastgesteld op 14, thans is dit bepaald op 16, hetgeen de belangrijke verhooging van 2 beteekent. JUBILEUM J. BAKKER. Onder zeer groefte belangstelling, zoowel van den kant van zijn patroons als van die van het personeel en van talrijke zakenrelaties, heeft de heer J. Bakker, magazijnchef bij de Leder- fabriek „De Amstel", fa. L. S. Gom pen, gisteren zijn 25-jarig dienst jubi leum herdacht. Het kantoor was in een feestzaal herschapen door de vole bloemstuk ken, cadeaux en de verdere feestelijke toebereidselen, die er waren getroffen. Behalve de beide" heeren Gompen, waren mede aanwezig afgevaardigden van het personeel, lederhandelaren en verschillende schoenfabrikanten, met welke afnemers de jubilaris regelma tig in contact kwam. Toen de jubiularis tusschen de bloe men had plaats genomen, hield de heer L. S. Gompen als oudste firmant een zeer hartelijke en van veel waardee ring getuigende toespraak. Hij liet in het kort de revue passee ren de voornaamste gebeurtenissen, die zich op maatschappelijk gebied, in het familieleven en in de zaak hadden voorgedaan sinds de heer Bakker 25 jaar geleden in dienst trad bij de Le derimport en lederhandel L. S. Gom pen, Heerengracht 207, Amsterdam. Spr. stelde de nauwgezette plichts betrachting in het licht, waarmee de jubilaris eerst in Amsterdam en la- Ier in Waalwijk de belangen der zaak behartigd heeft en waarin hij steeds voor zijn collega's en zijn onderhoo- rig personeel een voorbeeld was dat tot navolging heeft geprikkeld. Bij patroons, personeel en afnemers heeft hij zich geacht en bemind gemaakt. Als stoffelijk blijk van dankbaar heid bood spr. den heer Bakker een geschenk onder couvert aan, alsmede een gouden horloge, als herinnering aan dezen dag en wcnschte hem, als mede de zaak, die in hem zulk een plichtsgetrouwe kracht had gevonden, van harte geluk met dit zilveren dienst jubileum. Hij sprak de hoop uit dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten aan de zaak zou kunnen wijden. Hierna werd de jubilaris ook door den heer S. E. Gompen gecomplimen teerd. Vervolgens nam de heer A. C. Fijan, chef van het technisch personeel, het woord om zijn collega in een harte lijke speech le huldigen en een fraaie schemerlamp als souvenir aan te bieden. De heer M. Klijn, sorteerder, bood namens de werknemers met 'n woord van gelukwensch en waardeering een zilveren couvert in etui aan. Tal van felicitaties in den vorm van bloemen, telegrammen en cadeaux kwamen nog binnen, terwijl velen den jubilaris persoonlijk kwamen geluk- wcnschen. Het is voor den heer Bakker zeker een dag van groote voldoening ge weest, die hem steeds in aangename herinnering zal blijven. Nieuw Sportterrein. De R.K. Voetbalvereeniging «Her cules» heeft de beschikking gekre gen over een nieuw sportterrein, gelegen aan de 2e Zeine Oost. Zondag 13 September a.s. zal het terrein om 2 uur plechtig worden ingezegend en op eenigszins feeste lijke wijze worden geopend. H. K. B. De biljartclub »Het Kleine Biljart«, gevestigd in het café van den heer J. Wingels aan de Haven, herdenkt haar lü-jarig bestaan met onderlinge wedstrijden en een feestavond, welke tot a.s. Dinsdag in verband met het Burgemeestersfeest zijn uitgesteld. Nog goed afgeloopen. De heer W. H. Gzn. die werk zaamheden op het dak van de parochiekerk van Sint Antonius verrichtte, viel eensklaps naar be neden, doch had de tegenwoordig heid van geest in zijn val een tegen den muur staande ladder te grijpen waaraan hij bleef hangen. Hij kon toen veilig den beganen grond bereiken. Diefstah Nadat de heer J. C. de H. uit Sprang-Capelle gisteren zijn fiets tegen een woning aan de Klooster- werf had gezet en zich had verwij. derd, kwam hij tot de ontdekking dat zijn karretje spoorloos verdwe nen was. De heer G. v. F. eveneens uit Capelle, die zijn fiets op dezellde plaats had gezet, miste zijn dynamo. De politie stelt een onderzoek in.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7