LANDBOUW. Zaterdag 29 Augustus 1936. No 69 De Echo van het Zuiden Vierde Blad Het verzoek van de vergunninghouders afgewezen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. De raad der gemeente Waalwijk kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. De heer van Gent heeft bericht van verhindering gezonden wegens uitstedigheid. De notulen der vorige raadsver gadering worden ongewijzigd vast gesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Juli 1936 tot wijziging der begrooting 1936. 2. Afschrift van hun besluit, hou dende goedkeuring van het besluit van den raad der ge meente Hoogeloon, Hapert en Kasteren, inzake toetreding tot het streekplan voor Oos telijk Noord-Brabant. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Van de Waalwijksche Vereeni- ging van Vergunninghouders. Verzoek vermindering van per- soneele belasting voor de hotel-, koffiehuis- en restaurantbedrij ven. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen afwijzend op dit verzoek te willen beschikken. De heer Passier zegt, dat het adres reeds voor de derde maal is ingezonden en behandeld wordt. Spr. is van meening, dat thans de tijd gekomen is om de vergunning houders terwille te zijn, omdat de tijdsomstandigheden steeds slechter worden, ook voor deze bedrijven. Spr. is er dan ook voor de peiso- neele belasting voor de vergunning, houders te verlagen en gelijk te stellen met die welke voor de winkelbedrijven wordt geheven. De Voorzitter antwoordt, dat men zich dient te herinneren, dat het vorig jaar de biljartbelasting met een derde werd verlaagd. Zoodra de opcenten op de ge meentefondsbelastii.g gestegen zijn tot boven 70, wat voor de begroo ting 1937 noodzakelijk zal zijn, dan mag men alleen een derde ver mindering op de biljartbelasting geven of een derde vermindering der andere personeele belasting door ze gelijk te stellen met pensions. Op het oogenblik worden 50 op centen op de gemeentefondsbelasling geheven, maar een voorloopige raming van de begrooting 1937 heeft uitgewezen, dat de gemeente 25 op centen meer zal moeten heffen en dus tot het maximum van 75 zal moeten gaan. Bovendien zijn er dan nog f7000 noodig uit het fonds voor bijzondere doeleinden (waarin dan nog f18 000 overblijft) alsmede het batig saldo der rekening 1935. B. en W. meenen, dat men onder deze omstandigheden dit verzoek om belastingvermindering niet kan inwilligen. Naar spr. vernam is vooral de heer Snijders, die vorig maal bij de ontruiming van het pand «De Korenbeurse* nogal succes bij den raad heeft gehad, voor deze zaak op hel oorlogspad geweest. Spr. hoopt echter, dat de raad zich nu wel ernstig zal beraden alvorens het verzoek in te willigen. Het gaat er over of de gemeente al of niet in haar financieel beheer afhankelijk zal worden van het Rijk. Er kan werkelijk op de begrooting 1937 niets gemist worden. Iedereen heeft in dezen tijd zijn lasten te dragen door vermindering van inkomsten en hoogere belastingen. De vergunninghouders hebben reeds eenige verlichting door verlaging der biljartbe lasting gekregen en zullen verder ook hun lasten moeten dragen. De heer Roxs informeert welk bedrag het de gemeente zou kosten, wanneer de belasting met 50 pet. verminderd werd. De Voorzitter merkt op, dat een eventueele vermindering hoogstens een derde zal mogen bedragen en dit reeds een bedrag van f 2475 uitmaakt. De heer Roxs noemt dit een betee- kenend bedrag, m3ar voelt er toch wel voor vermindering te geven. Vroeger hebben deze menschen de belasting trouw betaald, maar momenteel hebben ze veel minder inkomsten. Het reizi- gersbezoek is veel minder en de par ticuliere bezoekers verteere nu één glaasje tegen vroeger drie. Het inkomen van de vergunninghouders is zeker met 50 pet. verminderd Een belastingver mindering acht spr. alleszins billijk. Men kan deze bedrijven een zekere luxe noemen doch dan zal men ook sigarenwinkels en andere zaken in luxe artikelen, als b.v. de firma Speet meer belasting moeten laten betalen. De Voorzitter citeert een passage uit een artikel van Horecaf in de Lim burger Koerier, waarin geconstateerd wordt, dat Nederlanders een café niet uit noodzaak bezoeken maar om er verpoozing en ontspanning te vinden. Voorts wijst spr. er op, dat Speet een zaak is meer in huishoudelijke dan in luxe artikelen. Een goudsmid en ju welier verhandelen luxe-zaken, behalve dan trouwringen! Spr. begrijpt niet, dat men, wetende hoe de gemeente er finantieel voor staat, op verlaging kan aandringen. Men zal er toch mee vastloopen en straks weer genoodzaakt zijn of wel deze verlaging of wel de verminde ring van !/3 der biljartbelasting in te trekken. Wij mogen hun lasten niet overdragen op de andere belastingbe talers. Spr. wil geen namen noemen, doch hel komt hem voor, dat de persoon, die voor deze zaak op het oorlogspad is geweest, nu niet zoo bijzonder on der den indruk van deze tijden behoeft te zijn. De heer Pullens betreurt het even eens, dat deze kwestie reeds voor den derden keer wordt behandeld Spr. heeft het steeds als een onbillijkheid aangevoeld, dat andere zakenlieden be voorrecht worden boven de vergun ninghouders. Er is gewezen op den slechten financieelen toestand van de gemeente, doch dit is een bijkomstig heid: het gaat er hier om of de hooge personeele belasting billijk of onbillijk is. Is dit laatste het geval, dan dient ze te worden opgeheven en dient iedere belastingbetaler zijn aandeel in deze mindere inkomsten voor de gemeente te dragen. Spr. blijft zijn vroeger ingenomen standpunt handhaven. De Voorzitter betwijfelt hetgeen de heer Pullens zegt, dat andere zaken minder zwaar getroffen zouden zijn dan die van de vergunninghouders. Als men deze inrichtingen, die volgens uitlating van Horecaf meestal voor ver poozing en ontspanning dienen, gelijk zou stellen met bioscopen en andere in richtingen van vermaak, die 20 pet. vermakelijkheidsbelasting hebben te be talen, dan zou de belastingdruk voor hen nog veel zwaarder zijn. Zou de be staande belastingheffing zulk een uit gesproken onbillijkheid zijn, als de heer Pullens het doet voorkomen, dan zou naar sprekers meening het rijk hier wel ingrijpen of in de Tweede Kamer er op worden aangedrongen. De heer Pullens merkt op, dat het Rijk in dezen geen uitspraak gedaan heeft en de verantwoordelijkheid ge heel op de schouders van de gemeenten heeft geschoven. Ook in andere gemeenten schijnt men van andere opvatting te zijn dan in Waalwijk. Spr. beschouwt het bedrijf van een vergunninghouder niet als een luxe of een plaats van vermaak, doch als een behoefte en zou het gelijk wil len stellen met een winkelbedrijf. De heer v. d. Waerden informeert hoeveel café-houders hierbij betrokken zijn, waarop de Voorzitter antwoordt dat het 65 bedrijven betreft. De heer van der Waerden zegt in dertijd geageerd te hebben voor af schaffing der biljartbelasting, omdat een biljart z.i. in een café thuis behoort en geen luxe is, maar thans kan hij, ge zien den financieelen toestand der ge meente zich geheel met het voorstel van B. en W. vereenigen. De Voorzitter herhaalt, dat de fi- nancieele toestand der gemeente tot de uiterste voorzichtigheid dwingt. De op centen op de gemeentefondsbelasting zullen tot het maximum van 75 worden verhoogd. Daarbij is men er van uit gegaan, dat de inkomens over 1935 ge lijk zouden zijn aan die over 1934, het geen echter nog zeer dubieus is. Men kan dus nog voor zeer onaangename verrassingen komen te staan. Bovendien is er nog geen rekening gehouden met een eventueele huur- verlaging, noch met een bijdrage voor de huishoudschool. Weth. Smolders zegt, dat in drie vergaderingen van B. en W. dit adres een punt van bespreking heeft uitge maakt, omdat men, zoo eenigszins mogelijk, wel iets ter verlichting had willen doen. Maar in de laatste ver gadering, toen men volledig kennis droeg van de cijfers der nieuwe be grooting, meenden B. en W. dat het niet aanging aan de eene groep een belastingvermindering toe te staan en een andere de belasting te verhoogen. Volgens spr. is het zelfs niet uitgeslo ten dat het Rijk, zoodra de gemeente de maximum belastinggrens bereikt heeft, verlangt, dat de vermindering der biljartbelasting met 1/3 moet in getrokken worden. De heer Passier zal niet langer pleiten voor belastingverlaging, nu hij gehoord heeft, hoe de begrooting van 1937 eruit zal zien. Hij hoopt echter, dat zoodra dit eenigszins mogelijk is, aan het verzoek der vergunninghou ders zal worden tegemoet gekomen. De heer Roxs sluit zich hierbij aan en zal ook niet op verdere verlaging aandringen. De heer Pullens concludeert uit het gezegde van Weth. Smolders, dat het adres driemaal in een B. en W. ver gadering ter sprake is gekomen, dat er blijkbaar bij B. en W. toch ook wel degelijk de onbillijkheid van deze hef fing wordt ingezien. De Voorzitter merkt op, dat het ook in de vergadering van B. en W. niet altijd koek en ei is. Het College is pas tot algeheele overeenstemming over dit punt gekomen, toen het de vermoedelijke begrootingscijfers on der het oog kreeg. De heer van Beijnen blijft het on billijk vinden, dat enkele menschen extra zwaar belast worden. Het zou z.i. billijker zijn die ƒ2475 door alle belastingbetalers te laten dragen. De Voorzitter is van meening, dat er velen zijn, die zware offers moeten brengen. De vergunninghouders wor den niet extra belast. Het is een be lasting die ze altijd betaald hebben en die geheel reglementair wordt ge lieven. Daar niemand stemming verlang de of een tegen-voorstel wenschte in te dienen, werd z. h. st. besloten op het verzoek van de vergunninghou ders afwijzend te beschikken. 2. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden ingevolge artikel 72 der l.o.-wet aan het bestuur der R. K. meisjesschool aan de Sint Crispijnstraat, voor aanschaffing van schoolmeubelen en leermidde len. Z. h. st. aangenomen. 3. Voorstel tot het aangaan eener geldleening groot 96.500. De Voorzitter stelt voor dit punt in geheime vergadering te behande len. Na de heropening doet de Voorzit ter het voorstel het punt van de agen da af te voeren, waarmede de Raad accoord gaat. 4. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. Aangenomen. 5. Voorloopige vaststelling der ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1935 en goedkeuring van de reke ningen der instellingen van welda digheid over dat jaar. Aangenomen. 6. Voorstel tot teruggaaf van ver- lofsrecht. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Sars, die beschikt over 'n drank vergunning, restitutie aanvraagt van het verlofsrecht a 12.50 voor een half jaar. Aangenomen. 7. IBehandeling bezwaarschriften straatbelasting. Daar dit punt in geheim comité wordt behandeld, sluit de Voorztter de openbare vergadering. RIJKSSCHOOL VOOR LEER LOOIERS EN SCHOENMAKERS. Geringe belangstelling voor de looierij. De heer ir. H. v. d. Waerden, direc teur van de Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers, alhier, heeft ons medegedeeld, dat voor den nieuwen cursus 1936-1937 slechts drie leerlingen zijn ingeschreven voor wat de afdeeling leerlooierij betreft. Het vorige jaar bestond dezelfde geringe belangstelling in het begin. Daarom werd de aanvangsdag een week later vastgesteld en kon de cursus begon nen worden met acht leerlingen, van wie één den cursus slechts drie maan den volgde. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de afdeeling leerlooierij wordt opgehe ven, als de interesse ervoor niet groo- ter wordt. De looiers moeten wel we ten, dat in dit geval nooit meer met een heropening begonnen zal worden, want de opheffing zal een bezuiniging voor het Rijk beteekenen, welke geen enkel ministerie wederom zal laten schieten. Bovendien zal door de opheffing de belangrijke voorlichting van den looierij-specialist, den heer Suer- mondt, moeten worden gemist. Men zal moeten toegeven, dat men derge lijke goede voorlichting onmogelijk zal kunnen derven. Men overwege deze aangelegenheid toch eens ernstig, het geldt hier een groot industriebelang. Mogelijk zullen er nog wel een paar leerlingen komen, maar ieder die daartoe in de gelegen heid is moet dezen eenjarigen cursus volgen. Voor de afdeeling bovenwerk schoen makerij gaven zich 5 leerlingen op, onder wie een Pool, terwijl de onder- werkafdeeling met 9 leerlingen, onder wie een Duitseher, zal beginnen. Het is gebleken, dat sommige leer lingen meenden niet te kunnen in schrijven, daar zij onder de wapenen moesten. Doch de militaire dienst le vert geen bezwaar op, daar in het ver leden na inschrijving zonder moeite uitstel kon worden verkregen. Wij willen er tenslotte nog even op wijzen, dat zoowrel aan de afdeeling leerlooierij, als aan de schoenmakerij, nog enkele plaatsen open zijn voor werkloozen, die zooals men weet van schoolgeld zijn vrijgesteld, doch een zekere mate van algemeene ontwik keling, zulks ter beoordeeling van de directie, bchooren te bezitten. De inbraak bij de fa. Mertens- Mengelberg. Zooals wij in ons vorig nummer meldden, heeft begin dezer week een tot nu toe onbekend gebleven persoon uit de sigaretten.automaat van de firma Mertens Mengelberg aan de Stationsstraat, geld en siga retten voor een bedrag van ongeveer f 13 ontvreemd. Naar men ons mededeelde, waren aan de automaat geen teekenen van vernieling te bespeuren, waaruit men concludeer de, dat de dief met een looper had gewerkt. Naar wij thans echter constateerden waren de sloten, en. nog wel van twee automaten, totaal vernield. De apparaten zijn dus wel degelijk met geweld opengebroken. Door de inwoonster is bovendien in den bewusten nacht tot tweemaal toe gebons op de winkeldeur ge hoord, doch wanneer zij vanuit de eerste verdieping op straat keek, was niemand meer te zien. De grootste scbade is door den inbreker aangebracht aan de kost bare automaten, welke ernstig werden beschadigd. Van eenvoudige' gebruikmaking van een looper door den dief is dus hoegenaamd geen sprake. KAPPERSBOND. Morgen, Zondag, maken de leder van de afdeeling Waalwijk van den Ned. R.K. Kappersbond een uitstapje naar Antwerpen. Om acht uur wordt met luxe auto's vertrokken. NAAI- EN KNIPCURSUS. Wij vestigen de aandacht op de el. ders in dit blad voorkomende adver tentie, waarin wordt medegedeeld, dal evenals het vorig jaar in het K.J.V-huis aan de Grootestraat alhier een naai- en knipcursus zal worden gegeven door mevr. Ditvoorst Mes. PATER P. GLOUDEMANS M.S.F. f In den nacht van 25 op 26 Aug. 1.1. overleed in het Maria-paviljoen te Amsterdam de Weleerw. Pater P. Gloudemans, van de Paters van de H. Familie, van het Missiehuis te Kaats heuvel. In 1920 werd Pater Gloudemans priester gewijd en benoemd tot leeraar aan het Missiehuis te Kaatsheuvel. Na zijn benoeming aan het Scholastikaat te Oudenbosch begon zijn serie arti kelen in vele tijdschriften. Pater Gloudemans heeft veelvuldig assistentie verleend in de parochie van St. Antonius te Waalwijk en was daar zeer gezien als predikant en zielzorger. PATER MART. JOH. VAN DER WEE. R.I.P. Vrijdagmorgen 28 Augustus overleed op de Pastorie te Geertruidenberg bij zijn HoogEerw. Heerbroer Deken- Pastoor v. d. Wee, de ZeerEerw. Pa ter Martinus Johannes van der Wee. Geheel Kaatsheuvel en de verre om geving kende de Witte Pater van La- vigerie, die door tropische ongenees lijke ziekte aangetast reeds in 1927 een einde moest maken aan zijn vruchtbaar missieleven in Midden-Afrika, waar hij onder de inboorlingen werkzaam was. In 1884 werd hij in Kaatsheuvel uit de familie v. d. Wee-Musters geboren. In 1910 werd hij priester gewijd en vertrok in 1911 naar Afrika. Voor zijn dood heeft de overledene zijn werklust getoond bij missienaai- kringen en aan de redactie der missie- annalen. Hij ruste in vrede. BIOSCOOP. R.D.B.-THEATER. „Hollywood partij" „Ziekenhuisgeheimen" Wat leeft er achter het vriendelijk maskertje van de verpleegster, wat verbergt de dokter in een bemoedi gend of een kort woord, hoe denken de witgejaste assistenten over de ob jecten en de patiënten over de ver zorging? Allemaal vraagteekens; zieken huisgeheimen, die in de film van dien naam worden blootgelegd. De film is Amerikaansch, koel practisch, in teressant en soms zéér sensationeel: de telefoonjuffrouw, die alles weet en de klanten ontvangt als een rechter van instructie, de journalisten voor wie geen deur gesloten blijft, het re volverdrama met den ontvluchtenden bandiet en de operatiekamer, waar de neergeschoten chirurg zich zelf door spiegels laat cureeren. Maar de beide doctoren zijn ferme sympathieke ke rels en de operatiezuster is beter dan de rest en. opent ten slotte de oogen van hem die zoo scherp zag doch voor een ding blind bleef. Chester Marris, Robert Tailor en Virginia Bruce spe len het stuk voortreffelijk. Voor de pauze droomt Jimmy Du rante. En wat hij droomt is voor Metro Goldwyn aanleiding de sterren die in haar dienst zijn de revue te laten pas- secren. Zoo is ontstaan „Hollywood- partij", met de eigenaardigheden en de grillen van Stan Laurel en Oliver Hardy, van Lupe Velez, Polly Meran, Jimmy Durante zelf en om niet te ver geten Mickey Mouse. In hoofdzaak zijn iets voor het oog en de lach, de troeven die de regie uitspeelt; winst boekt ze daarmee zeker. LUXOR BIOSCOOP. De strfid om het goud. Van moord beticht. De Luxor-Bioscoop heeft deze week wederom twee films op het program ma staan, die beiden sensationeel en interessant zijn. De strijd om het goud speelt zich af in het hooge Noorden van Canada, waar moord, ontvluchtingen, achter volgingen en arrestaties schering en inslag zijn, althans in dit spannend filmverhaal. Er moet heel wat gebeu ren voordat de goudmijn is ontdekt en het happy end aanbreekt. Op echt Amerikaansche wijze is de tweede rolprent „Van moord beticht" uitgewerkt. Tijdens een geweldigen verkiezingsstrijd, waarin de Candida^ len elkaar leelijk belagen, spelen zich vele gebeurtenissen af, waarin een journalist, zoo een van het eigenaar dige Amerikaansche soort, telkens mede verstrikt geraakt. Hij laadt de verdenking van een moord op zich om zijn broer te redden, wordt gearres teerd, ontvlucht, ontkomt aan een aanslag op zijn leven en weet tenslotte als detective een goeden slag te slaan en als jongeman een aardig meisje te bemachtigen. Richard Tahnadge speelt de hoofd rol in deze film, welke tezamen met „de strijd om het goud" het spannend programma van de Luxor Bioscoop vormt. Let op den Coloradokever. Voor de laatste maal in dit seizoen vestigt de Plantenziektenkundige Dienst de aandacht van allen, die belang hebben bij de aarappelteelt, er op, dat het noodzakelijk is ook in het laatst van Augustus en ge durende de maand September op de aanwezigheid van dit insect den Coloradokever te letten en als de aanwezigheid van dit insect vast gesteld of vermoed wordt, daarvan onmiddellijk mededeeling te doen. Op dit oogenblik zou geen schade van beteekenis meer aan het aard appelloof veroorzaakt worden, maar voor de teelt van het volgend jaar zou het uiterst gevaarlijk zijn, indien overlevende kevers in ons land on. opgemerkt geblevenA Deze toch zouden in den loop van September in den grond kruipen en daar den winter overblijven en zij zouden het vol.end voorjaar daaruit te voor schijn komen en dan hunne enorme aantallen eieren op het nieuwe aard appelgewas leggen. liet groote gevaar van de aan wezigheid van een enkelen kever in het najaar is dus, dat men daarvan het volgende voorjaar een uitgebreide aantasting, zelfs op verschillende perceelen kan verwachten. Daar voorkomen beter is dan genezen, moet voorkomen worden, dat kevers in ons land onopgemerkt blijven en daar overwinteren. Ieder een, die zijn aardappelgewas nu nog Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9