E VERLOVING VAN j)l! IOOONPRI1ES. Plaatselijke Berichten. Voensdag 9September 1936. No 27 De Echo van het Zuiden Tweede Blad ;nde en wij t dit om ons dan den aan. Vel kom aan hem, die het hart won an haar, aan wie ons volk zijn trouw en genegenheid verpandde. tTl Elders zal men kolommen en blad- jdcn kunnen lezen over de heuglijke 0heurtenis in het Huis van Oranje, er de verloving onzer Kroonprin- t- geen bijzonderheden over het le- n en de mogelijke toekomst van 't n„e bruidspaar zullen den lezer wor- n" onthouden. bij dat alles willen we een slechts L rt eigen woord voegen. Omdat we Inliet eerbiedig 'ontzag en gepaste be- èk^yfheidenheid staan naast dit nog zoo T>nge. teere, koninklijke geluk. Onze J roonprinses is weliswaar een open- Krc persoonlijkheid, maar ze is een Fensch tevens onder de mensehen en heeft het recht om de menschelijke fde, welke in haar ontlook en in derkeerige genegenheid haar be twoord ing vond, althans in dezen rsten tijd van blijde beroering in ■ren ille omslotcnheid te genieten. lOns volk heelt het haar zoo innig Lgewenscht, dat ze ééns den man fear haar hart zou mogen aantreffen. Is we aan de mogelijkheid eener rloving dachten, dan waren onze erwegingen geenszins op ons eigen einecn volksbelang gericht, op de pe, dat hel menschelijke uitzicht u rijzen op een voortgezet zegenrijk stuur van hel met ons volk en met tizen staat zoo één geworden Huis m Oranje. Neen, we dachten aan het nvoudige, maar in zijn wezen zoo ere en onmisbare menschengeluk, it géén onzer hoe hoog ook ge- aatst voor de volheid van hel ven kan missen. Liefde! de groot- te schat, welke de wereld ons kan kort even. Die liefde wenschen we haar toe, vraagm,iat ze ook óns altijd liefde heeft t denogeyen, de liefde n.l. eener vorstin, an een leidster, de liefde, zooals we n va-jc verwachten mogen van den bes- in onder de vrienden, den trouwsten nder de kameraden. Dat zij zóó steeds de eerste en hoog- e kameraad van het volk heeft wil- Dlaatsb zijn, heeft ze in haar jonge leven nster-eer op keer bewezen. Als ze juichte van iet ons en als ze getrouwelijk mcc- chilt-eelde uit haar bezit aan de armsten sloeg an ons volk. en te Haar liefde was lot offers bereid, - ze bewees het in den donkeren cri- zich stijd. Daardoor was ze een helden ver-c sterre, welke de hoop levendig en >ngenet vertrouwen ongeschokt hield, t- De Dikwijls is het koningskinderen wateriet gegund de echte menschelijke 5 ge-c|(ie te smaken, welke het deel van inde-t volk kan zijn. Redenen van staats- Po- eiang beperkten vroeger vaak het op tefehik der vorsten. Maar er is geen e 9e-nkele reden om aan te nemen, dat doode jonge liefde in het Huis van Oranje an iets anders zou zijn ontloken dan dren-an de genegenheid, op ongezochte lijkje Hjze aan twee mencshenharten out laid. proten. Tn ons volk is de geest der PjP lijheid ingeboren en juist de Oran- gs hebben dien geest helpen sterken. )nze internationale positie is niet zoo- heer anig, dat redenen van staatsbelang, 0 .~9r orstenliefde behoeven te dwingen. Het wilde 0()c,ste gezag bij ons ligt in handen )dem ,|n een yrouw en Moeder; in Haar 1 eenpilden ligt ook veilig hel geluk van over aar kind omsloten. We geloovcn, dat echte liefde en over"jefde alléén de verloving onzer Kroon- -t St.,rinses heeft bepaald. We gelooven 't, waar nidat we het haar zoo oprecht toe- aaiGenschen. Trouwens, wat ons bekend werd RIS- mtrenf den persoon van den toekom- ligen prins-gemaal, is er een waar- lialflOI't> voor' dat Prins Bernhard of antiePoa's z^n vr'enc'en ^em noemen >reda>rms Benno, in staat zal wezen om Prin-iet geluk verankerd te leggen in het klerkiart van onze Kroonprinses. ordt 's een vors*' d'e zich *en vode ieek-nensch Beeft getoond. Door de wijze vaarop hij de kennis van het leven, 'ai |g'an dd maatschappelijke vefrhoudin- S ;en en van den maatschappelijken trijd heeft gezocht; door zijn ijver en in^ jmbities; door zijn studies; door zijn portiviteit. Een vorst, die den handel heeft ge- ;ocht, omdat hij zich nuttig wilde we en een vorst, die zijn natuurlijke legaafdheid heeft trachten te gebrui- len om zich cultureel te verheffen; jen vorst, die in sportieven strijd een ilaats onder de menschen heeft lracli- cn te veroveren naast zijn positie als toninklijk-geborene zulk een vorst »>noet een goed mensch en Waardig CD evenspartner voor een lieve prinses jijn. ■I Be toekomstige prins-gemaal is nog en vreemde voor ons volk, maar wel- Jra zal hij een der onzen zijn, een der grootsten en een der besten onder ons, omdat hij zich voorgenomen heeft om door zijn liefde het geluk te verzeke ren van haar, die ons mét'haar koninklijke moeder naast God en iet bloed van ons bloed, alles is. Welkom! gij vreemdeling, die ons ïooit meer een vreemde zal kunnen pijn. Wees onze Prinses een gemaal, zoo- ils zij ons een leidster is, dan zullen ve eerlijk onze liefde en vöreering egens ons Vorstenhuis aan u deelen, :onder dat ze minderen zal.* Moge God bet voornemen van de peide vorstelijke gelieven zegenen, tot ïeil van Oranje, het geluk der Ko- minklijke Familie, het geluk vooral an onze lieve Prinses, en tol vreugde n welvaart van ons volk. Hoog Oranje! Leve het vaderland! DE VERGUNNINGHOUDERS EN DE PERSONEELE BELASTING. Naar aanleiding van het artikeltje in het nummer van j.l. Zaterdag over Vergunninghouders en de personeele belastingontvingen wij van het be stuur der Waalwijksche Vereeniging van Vergunninghouders het volgende Ingezonden Stuk: Mijnheer de Redacteur, U iiebt gemeend een drie-ster hoofd artikel te moeten wijden aan een veel' vuldig voorkomend verzoek van café houders in verschillende plaatsen van* ons land aan de desbetreffende gemeen teraden om vermindering van personeele belasting. Die verzoeken hebben U aan leiding gegeven tot de ontboezeming: „Men mag een dergelijke houding gerust zien in verband met het steeds groeiende egoisme van dezen tijd". Mijnheer de Re- dacteur wij zijn zakenlieden, en indien li het nog niet weet, dan zouden wij U in overweging willen geven eens te in- formeeren bij Uw afdeeling administra tie, die gaat over het gebouw waar Uw krant gedrukt wordt, en vraag daar eens wat aan personeele belasting moet wor den betaald en wij zouden ons al sterk moeten vergissen als het antwoord was nihil. En gaat eens naar de fabrikanten en vraag ook daar eens wat ze voor de fabrieksgebouwen aan personeele belas ting moeten betalen en het antwoord zal ook daar zijn „nihil"; En gaat U ten slotte eens naar winkeliers, die een eigen huis bewonen, waarin een winkel is gevestigd en wij maken ons sterk, dat U op het aanslagbiljet voor de perso- neele belsting de bemerking zult vinden: „winkel onbelast". Wat wilt Ge dan Mijnheer de Redac teur? Zijn de caféhouders een apart soort van zakenlieden, waarvoor het een sport mag heeten ze tot den laatsten droppel uit te zuigen? Wij zijn niet egoist, integendeel toen de tijd gunstig was heb ben wij de onrechtvaardige behandeling geduldig verdragen; maar nu de nood der tijden ons aangrijpt meer dan een buitenstaander kan vermoeden, nu ma ken wij er aanspraak op te worden be handeld als ieder ander staatsburger, die in de algemeene lasten moet bijdragen naar zijn vermogen. Wij geven II de verzekering, Mijnheer deRedactcur, dat wij goede staatsburgers zijn. en, dat wij in de algemeene lasten bijdragen naar ons vermogen ja zelfs meer dan ons vermogen. Wat wij veraf schuwen is dit, dal er menschen zijn die zich de weelde meenen te kunnen ver- oorlooven zich beter Ie achten dan an dere staatsburgers, die waarop zij misschien met een zekere minachting neerzien in het heden en in het ver leden getoond hebben mede te willen werken aan een goede ordening in de maatschappij en wier invloed grooter schijnt te zijn, dan buitenstaanders zich kunnen voorsteilen. Ilel bestuur der Waalwijksche Vereeniging van Vergunninghouders. Wat de „ontboezeming" omtrent het egoïsme van dezen tijd betreft, zou den we vooreerst willen opmerken, dat het geenszins onze bedoeling is ge weest uitsluitend de vergunninghouders van zelfzucht te betichten. Eenieder, die zich de moeite getroost een objec tieven blik in eigen omgeving te slaan, zal ons moeten toegeven, dat in alle klassen der bevolking het egoïsme steeds meer groeit. Dat mag mede het gevolg zijn van de slechte tijden, waar in sommigen, vaak in een harden strijd om zelfbehoud, de oogen geheel slui ten voor gemeenschappelijke blangen en haast onbewust egoïsten worden: de zelfzucht bestaat ten eenenmale en groeit meer dan ooit; zij blijft echter een steeds te laken karaktereigenschap, of deze nu den enkeling of een heele volksklasse beheerscht. Dat wij dus in ons artikel, thans naar aanleiding van de klachten der vergunninghouders, nogmaals op het egoïsme van dezen tijd in het algemeen wezen, was dus ons goed recht. De inzenders hebben gelijk als zij schrijven, dat voor het gebouw waar onze krant gedrukt wordt, voor fa brieksgebouwen dus, geen personeele belasting behoeft betaald te worden, maar onze en anderer fabriekskanto- ren doen daaraan evengoed mee. De vergunninghouders meenen on rechtvaardig behandeld te worden. De wet heeft echter de grondslagen aan gegeven, waarop de personeele belas ting moet worden opgetrokken. Wan neer nu werkelijk een onbillijkheid lag in het heffen van een hoogere perso neele belasting van vergunninghou ders, dan zou de wetgever deze reeds lang door een nieuwe wetgeving uit den weg hebben geruimd. Het gaat hier om een zuivere verteringsbelasting, welke wettelijk moet worden geheven. Dat het herhaalde verzoek van de ver gunninghouders om opheffing dezer be lasting èn door de regeering, èn door de afgevaardigden van allerlei politie ke richtingen in de Staten-Generaal steeds werd afgewezen, is toch wel het bewijs, dat men ten volle overtuigd is van de billijkheid der huidige perso neele belastingheffing. Was er werkelijk van onrechtvaar digheid sprake, dan zou de wetgever niet de keuze aan de gemeenten heb ben gelaten al dan niet de belasting te heffen volgens de regeling, welke voor winkels of gemeubileerd verhuurde kamers geldt, maar zou hij hiervoor een imperatief voorschrift hebben gegeven. In vroeger tijden zou men misschien met meer recht van onbillijkheid van meergenoemde belasting hebben kun nen spreken. Toen waren de herbergen een meer noodzakelijk element in de samenleving, daar b.v. reizigers meer malen in tusschenplaatsen moesten overnachten. Maar tegenwoordig zijn de café's Horecaf geeft het zelf toe bedrijven, welke men hoofdzakelijk voor verpoozing en ontspanning be zoekt, tegenover de winkels, welke men noodig heeft om levensmiddelen en an dere noodzakelijkheden te koopen. Wij weten zeer goed dat de vergun ninghouders in onze gemeente rustige burgers zijn, die hun belastingen dra gen als de beste en die tot medewerking veelal bereid zijn. Het voldoen aan be lastingbetaling enz. is overigens een kwestie van burgerplicht. Zoolang de wet geen andere normen stelt, heeft men zich nu eenmaal daaraan te onder werpen. Wij wilden overigens accentueeren dat in deze tijden van overheidswege geen soepeler besluiten inzake finan ciering, geen belastingverlagingen te wachten zijn. Het is begrijpelijk, al voe len de desbetreffenden dit als iets on aangenaams, misschien wel als een on recht aan. Waar deze belastingen steeds zijn betaald, zij 't dan morrend en mokkend, is het duidelijk dat men ze nu niet gaat afschaffen en daartoe helpt o.i. op dit oogenblik het herhaaldelijk requestee- ren, hier en elders, niet. Hierop hebben wij alleen de aandacht willen vestigen; hoewel wij steeds gaarne bereid waren en zijn deze categorie van bur gers, die zeker niet minder dan ande ren zijn, te steunen en van dienst te zijn in dit blad; dat belet ons echter niet over zaken, ook hen betreffende, onze meening te zeggen. Tegen welke personen de laatste ali nea van het ingezonden schrijven is gericht, is ons ook na herhaalde lezing niet duidelijk. Wanneer de vergunning houders bezwaren tegen zekere men schen of autoriteiten hebben, laten zij zich dan duidelijk uitspreken. Iemand, die de waarheid zeggen wil. doe dat zonder omwegen, maar men late ver kapte dreigementen achterwege, want daarmee bereikt men niets. OPENSTELLING POST- EN TELEGRAAFKANTOOR. Ons artikeltje dat wij in onze Waalwijksche editie van 1.1. Zondag nog konden opnemen over de drei geilde inkorting van de openstelling van 't postkantoor Waalwijk op Zon en Werkdagen en in verband daarmee het verzoek der Kamer van Koophandel om de meening daar over te vernemen van industrieelen en handelslieden in onze gemeente, heeft blijkbaar ingeslagen. In zoo verre althans dat er een krachtige actie is gekomen tegen deze voor stellen en vele industrieelen en zakenlieden daartegen hij de K. v. K. hebben geprotesteerd Wij meenen ook te weten dat het Gemeentebestuur ten deze diligent is en 't Bestuur van »Waalwijks Belang« heeft een gemotiveerd adres terzake gezonden aan de Kamer van Koophandel voor de Langstraat en aan den Directeur-Generaal der P. T. T. in den Haag. Daarin zijn verschillende motieven verwerkt; niet 't minst, dat juist in tijden van depressie, handel en industrie moeten geholpen in plaa s van benadeeld en gehinderd worden en dat Waalwijk moet bekeken worden als centrum der schoen en lederindustrie. Ook heelt W. B. de industrieelen persoonlijk aangeschreven om ten spoedigste hun meening aan de K. v. K. kenbaar te maken, waaraan door zeer velen is voldaan. Wij twijfelen er niet aan of ook de Kamer zal met dit materieel uit de kringen van industrie en handel in handen, alles doen om dit ernstige kwaad te voorkomen. Wij hebben daarbij de zekerheid dat de directeur van 't P. T. T. kantoor ter plaatse z'n volle medewerking verleent om tot 't gewenschte resultaat te geraken. VERLOVING H. K. H. PRINSES JULIANA. Zoodra gistermorgen het verrassen de bericht binnenkwam van de verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, hebben wij dit nieuws gebulletineerd en weldra wapperden van de officieele en vele particuliere gebouwen de natio nale driekleur. Het gemeentebestuur had de aardige gedachte om ter eere dezer verloving de beide harmoniën te verzoeken een muzikalen rondgang door de geheele gemeente te maken, met na afloop een klein concert op de kiosk en muziek— nis. St. Crispijn en St. Jan hebben daar aan spontaan voldaan en brachten daardoor een eenigszins feestelijke en nationale sfeer in onze gemeente, die het heugelijk nieuws natuurlijk met groote blijdschap heeft ontvangen. De beide harmoniën besloten hun routen met een Wilhelmus op 't Raad huisplein, dat door Burgemeester en Wethouders die juist vergaderden, vanaf 't bordes werd aangehoord. De harmonie St. Crispijn bracht nog een serenade voor de ambtswoning van den burgemeester. Er was voor deze muzikale manifestaties groote belang stelling. DE KONINGINNEFEESTEN. Evenals de laatste jaren hebben wij het thans tijdens de viering van de Koninginnefeesten wederom zeer slecht met het weer getroffen. Vooral Waal wijk—Centrum is door de hevige re genbuien het zwaarst gedupeerd ge weest. Het door de Koninklijke Har monie van 's-Hertogenbosch op het Raadhuisplein te geven concert kon geen doorgang vinden, daar de leden van het corps doornat op de Markt terugkeerden toen zij de vastgestelde rondwandeling in eenigszins andere route hadden gemaakt. In Baardwijk moest het bal-cham- pêtre tot Zondagavond worden uitge steld. Overigens hebben de feestelijk heden, zij het hier en daar met eenige vertraging of inkorting van het oor spronkelijk vastgestelde programma, in alle vier de afdeelingen plaats gehad. Waalwijk-Centrum. Omstreeks 2.30 uur verzamelden de kinderen van Waalwijk-Centrum zich op het Raadhuisplein, vanwaar zij on der begeleiding van de Harmonie St. Crispijn afmarcheerden naar het mooi versierde W.S.C.-terrein. Daar wer den de leuke kinderspelen gehouden, welke uitstekend en in de beste orde verliepen. Het was een lust om de kleinen met ijver naar de prijzen te zien dingen. Natuurlijk kregen allen 'n prachtigen prijs en bovendien een extra tractatie. St. Crispijn vroolijkte de zaak met mu ziek op. Des avonds hield de Koninklijke Harmonie van 's-Hertogenbosch een optocht. Getrokken werd door de Grootestraat naar het Hoekeinde, door de Groensteeg en Nieuwstraat over de Grootestraat, Putstraat, Parallelweg, Stationsstraat naar de Julianastraat. Hier werd een serenade gebracht aan Burgemeester Moonen, die nog een kort woordje sprak, waarna de door verschillende hevige regenbuien ver raste Harmonie door de Mr. v. Cooth- straat en de Grootestraat het Raad huisplein wederom bereikte. Inmiddels was alle lust om te con certeeren bij de leden, wier kleeren dropen van het regenwater', verdwe nen. Zij -trokken na een kort bezoek aan enkele café's wederom met hun autocars naar Den Bosch. Dit was een groote teleurstelling voor de velen die zich naar het Raadhuisplein begaven. Het Oranjehuis had voor een prachtig programma zorg gedragen, maar tegen zulk weer vermag niemand iets te doen. Het raadhuis stond Zaterdagavond en ook Zondag wederom in de sprookjes-achtige verlichting van elec- trische lampjes, terwijl ook de oranje lampions in de boomen brandden. V.m. Besoijen. De Chr. Gymnastiek-vereeniging „Kracht en Vlugheidbegeleidde de kinderen van v.m. Besoijen na een rondwandeling door de Grootestraat en de Besoijensche straat naar het R. W. B.-terrein, waar de kinderspelen een uitstekend geslaagd verloop had den. Ook hier waren prachtige prijzen beschikbaar gesteld. De demonstratie van de gymnastiekvereniging kon wa gens de nattigheid van het grasveld geen doorgang vinden. Des avonds gaven de Chr. Gemeng de Zangvereeniging „Hallelujah" en de Gem. Zangver. „Vooruitgang zij ons doel" een zanguitvoering op de kiosk, waar ook de Harmonie St. Cris pijn concerteerde. Jammer genoeg moest de taptoe wegens het slechte weer vervallen. St. Antonius-parochie. De Harmonie St. Jan bracht de kin deren van de St. Antoniusparochie naar het R.D.B.-theater, waar om 4 uur een bioscoop-voorstelling werd gehouden. De directie had voor een keurig pro gramma zorg gedragen. Behalve enkele kinderfilms werden een gedeelte van de journaals van deze week, de Bur- gemeester-Moonen-film en een teeken film gedraaid. De kleinen amuseerden zich uitstekend en ontvingen een lek kere tractatie. De grooten hebben een gezellige dans- en cabaretavond in de concert zaal „De Lindeboom" gehad. „The Darling Band" bracht goede dansmu ziek ten gehoore, terwijl de humorist H. van Engelen de talrijke aanwezigen amuseerde met liedjes, waarvan enkele van toepassing op het oranjefeest van de Antoniusparochie. Ook in het dramatisch genre droeg de heer H. van Engelen enkele liede ren met succes voor. De loterij, waar van dien avond nog de uitslag bekend werd gemaakt, bracht prachtige prij zen. De uitslag is als volgt: le prijs 1033, 2e 1442, 3e 1704. 4e 49, 5e 1660, 6e 1217, 7e 571. 8e 1104, 9e 30, 10e 188, 11e 570. 12e 489, 13e 1444, 14e 695, 15e 1306, 16e 261, 17e 1987, 18e 825, 19e 207. V.m. Baardwijk. Reeds aanstonds bij den aanvang van het programma trad de regen als spelbreker op, zoodat bijna x/2 uur la ter dan was vastgesteld de kinderzang voor de muzieknis en daarna de tocht naar het speelveld in de Baardwijksche straat kon aanvangen. Zoodra de kin deren hier echter, begeleid door de harmonie St. Jan, waren gearriveerd, klaarde de lucht op en bleef het gedu rende het geheele verloop van de di verse kinderspelen droog. Door de goede zorgen van de vol ijverige dames- en heeren comité-leden had alles een vlot en prettig verloop en waren, alvorens de regen weer opnieuw begon te vallen, alle kinderen met hun prijzen en tractaties reeds weer blij moedig huiswaarts getogen. Toen des avonds het avond-concert van de harmonie St. Jan en de Lieder tafel Tot Bloei der Toonkunst zou aan vangen, regende het onafgebroken en dacht men er reeds over om alles uit te stellen. Het werd te ongeveer half ne gen eindelijk droog en onder belang stelling van een vrij talrijk publiek, dat het minder gunstige weer trotseerde, voerden de harmonie en de liedertafel een verkort programma uit. De onderbreking in de regenbuien duurde echter niet heel lang en nadat de voorzitter van „Oranje Boven", de heer C. Pullens, het publiek in kern achtige bewoordingen had toegespro ken naar aanleiding van de verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin en daarbij op de zegeningen van haar re geering, alsook op het opkomende roo- de gevaar had gewezen, werd het Bal- champetre en de taptoe afgelast en tot Zondagavond uitgesteld. Van dit uitstel heeft „Oranje Boven" alsnog veel genoegen beleefd, want Zondagavond hield het weer zich vrij goed en was het bezoek bij het Bal- champetre over-druk. De muzikanten, gerequireerd uit de harmonie „St. Jan' speelden er lustig op los en het aantal dansliefhebbers was gewoonlijk veel grooter dan de dansvloer kon bevat ten. Deze proefneming zal in v.m. Baardwijk na dit welslagen zeker wor den herhaald en alsdan zal het plan- cher heel wat grooter moeten worden geprojecteerd. Een lange, vroolijke en met zeer veel lampions opgeluisterde stoet hield tot slot nog de traditioneele taptoe door Baardwijks straten. WERKLOOZEN. Het aantal geheel werkloozen in on ze gemeente bedraagt op heden 362 en gedeeltelijk werkloozen 84. Op 3 Juni 1.1. was dit getal 350 ge heel en 125 gedeeltelijk werkloozen. De verdeeling is als volgt: per per heden 3 Juni '36 W. G. Bouwvakarbeiders 52 12 Houtbewerkers 5 Kleermakers 8 21 Lederbewerkers 233 48 Leerlooiers 13 1 Metaalbewerkers 8 Typografen 3 Diverse werkkrachten 40 2 W. G. 55 7 5 - 4 5 223 112 14 - 8 - 3 - BIJ I)E VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Toen de heer A. C. van der Heijden bij de slotrepetitie van zijn feestlied, de zangersscbaren aanraadde het lied goed te bewaren, daar het met een wijziging in den tekst, hij nationale, kerkelijke en gemeentelijke feesten, enz., nog diensten ;zou kunnen be wijzen, had hij er zeker een voorge voel van, dat reeds spoedig zoo'n ge legenheid zich zou aanbieden. Daarom ruimen wij gaarne een plaatsje in voor dit nieuwe gedicht. Van het vorige feestlied zijn nog exemparen met text en muziek aan ons Bureau verkrijgbaar. Zing, Nederland, uw hoogste lied, Verheugd van hart en geest, Nu onze dierb're Kroonprinses Viert haar verlovingsfeest. Waai uit thans, Driekleur; schalt, bazuinen Verkondigt wijd en zijd, Hoe ieder door dit heuglijk nieuws Van harte zich verblijdt. Ons zwaar beproefd Oranjehuis, Geslonken reeds tot twee, Bestraalt opnieuw het licht der hoop, De zon van heil en vree. I)e vreugde doet den bo'ezem zwellen, De phantasie ontgloeit, En aller aandacht wordt opnieuw Door 't Vorstenhuis geboeid. 38 1 350 125 Door Totaal 362 84 D. V. S. V. de R.K. Tooneejvereeniging D.V.S.V., onder-afdeeling van de R.K. Werkliedenvereeniging, is in studie ge nomen het tooneelspel in drie bedrijven van J. Odijk: „Papier en staal HET NIEUWE KWARTIER VAN DE JONGE WACHT. Zondagmiddag heeft de plechtige inzegening plaats gehad van het nieu we kwartier van de Jonge Wacht. Om half vier werd de vlag aan den mast, buiten het lokaal, geheschen, toen het kwartier door den WelEerw. heer van Lierop geopend was ver klaard. De ZeerEerw. heer pastoor Heeze- rnans zegende het nieuwe kwartier in en wenschte de Jonge Wachters ge luk met het feit, dat zij over een eigen kwartier beschikken. Spr. hoopte, dat zij hier gezellige bijeenkomsten even wel in strenge discipline zouden heb ben. Na deze openingsplechtigheid wercj de zaal voor belangstellenden openge steld. Ouders, vrienden en kennissen van de J. W.-ers kwamen een kijkje nemen in het thans geheel voltooide interieur, waar, zooals we reeds vroe ger schreven, de Johannes Berchmans- groep een Vlaamsch huisje (in ver band met haar gekozen groepsnaam) heeft gemaakt en de Pater Damiaan- groep een missiehut. Elk der beide groepen heeft haar eigen zelfstandigheid en karakteristiek. De geheele afdeeling bestaat uit 20 Jonge Wachters, drie leiders en den directeur, kapelaan van Lierop. Jan van Zeist heeft op verdienstelij ke wijze de met jute bekleede wanden van het kwartier beschilderd. In het midden van den muur tegen over den ingang is een Jonge Wachter met vaandel geschilderd, het type van een fieren en degelijken jongen. Aan den linkerkant is het vermaak uitge beeld. aan den rechterkant is de tech nische ontwikkeling der leden even eens op caricaturistische wijze in beeld gebracht, terwijl de Jo-Wa-geest spreekt uit de leuze: In Blijheid Vroom. Zoo vindt men dus in de muurschil dering het karakteristieke van de Jon ge Wachters, die degelijke, prettige en handige jongens willen zijn. De eerste bijeenkomst in het nieuwe kwartier werd Dinsdag gehouden. Een bonte avond met voordracht en mu ziek! Elke groep heeft voortaan twee bij eenkomsten, terwijl iedere week eer. gezamenlijk samenzijn plaats heeft. Het kwartier is gevestigd achter 't huis van mevr. Hoffmans-van Heste ren. zij-ingang Oostzijde. MERKWAARDIGE PLANTENGROEI. In den tuin van den heer C. Jacobs, sigarenwinkelier te v.m. Besoijen. heeft een aardappelplant een hoogte van on geveer 2.50 M. bereikt. De oogst van dit curieus gegroeide veldgewas bleek echter niet groot. Drie gewone aard appelen en een vijftal pietleutige knik kertjes zaten onder de oppervlakte van de aarde. Een studieobject voor den botanicus! ZIEKENKAS R. K. WERKLIEDENVEREEN. Maandag 14 September a.s. verga deren des avonds 8 uur precies in het Bondsgebouw de leden der Ziekenkas van de R.K. Werkliedenvereeniging. De agenda is als volgt: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Verslag van den Penningmeester over 't le halfjaar 1936. 4. Verslag der controleurs omtient boeken en bescheiden. 5. Verkiezing van een controleur we gens periodieke aftreding van den heer A. van Drunen. 6. Voorstel van het Bestuur om een bedrag beschikbaar te stellen voor een steunactie met Kerstmis 7. Mededeelingen. 8. Rondvraag en sluiting. LANGSTRAATSCHE SCHUTTERSBOND. Zondag hield de Langstraatsche Schuttersbond een wedstrijd te Waal- Verhoor, Heer, onze vuur'ge bee, En zegen hun besluit. Deel Juliana, Prins Bernhard Uw beste gaven uit. Vervul den wensch der Koninginne, Van eiken rang en stand: „Vereenig dit verloofde Paar „Tot heil van 't Vaderland". A. C. v. d. II. wijk op de banen van het „St. Ambro- siusgild". De uitslag der wedstrijden om de corpsprijzen was: 1. „St. Jan", Kaatsheuvel. 19 pun ten. 2. „St. Ambrosius", Waalwijk, 17 punten. 3. „St. Catharina", Herpt, 15 ptn. 4. „Prinses Juliana", Vlijmen, 15 p. 5. „O. L. Vrouw Schuts". Elshout, 13 punten. 6. „St. Blasius", Heusden. 11 ptn. 7. „St. Crispijn en Crispinianus" Waalwijk, 10 punten. De personeele prijzen werden als volgt behaald: 1 W. Pulles. Waalwijk, 2 Jac. Kuijs, Herpt, 3 C. van Berkel, Kaatsheuvel, 4 C. Elshout, Kaatsheuvel, 5 M. van Falier, Vlijmen, 6 A. van den Oever, Heusden. 7 D. Kops, Kaatsheuvel. 8 A. van Buul, Heusden, 9 Th. Siegers, Herpt, 10 W. de Kort. Herpt, 11 Chr. Klercks, Elshout, 12 M. Luijben, Vlij men, 13 G. Bijnen. Waalwijk. 14 J. Kleijberg, Waalwijk, 15 Nic. Klerks, Waalwijk, 16 H. Maas, Waalwijk, 17 C. de Jong, Waalwijk, 18 G. van En gelen, Vlijmen, 19 A. de Kort. Herpt, 20 J. van der Meijs, Waalwijk. 21 J. de Leijer, Waalwijk, 22 Th. Pullens, Waalwijk, 23 C. van der Ven. Kaats heuvel, 24 P. de Kort, Herpt, 25 A. v. d. Gouw. Waalwijk. 26 Jos. Loeff. Waalwijk, 27 Aug. de Kort, Herpt. 28 H. van dér Pol, Herpt, 29 J. Kuijs, Vlij men. 30 J. van der Wiel. Elshout, 31 A. Nuits. Elshout, 32 Fr. van der Wiel. Elshout. 33 J. Bayens, Waalwijk. 34 G. Beulen, Kaatsheuvel, 35 W. de Jong, Waalwijk. 36 G. de Graaf, Waal wijk, 37 A. Bayens, Waalwijk. 38 M. van den Bosch, Vlijmen, 39 J. Brou wers. Heusden. 40 H. Molenschot, Kaatsheuvel. Kasteleinsprijs: J. van Beijnen, Waal wijk. De prijzen werden daarna in ,,'t Vos je" uitgereikt. CONTRACT BIJ DE SCHOEN FABRIEK „VOLENDAM". Naar wij vernemen hebben de R.K. arbeiders een overeenkomst gesloten met de N. V. Schoenfabriek „Volen- dam". Dit contract zou gunstiger zijn dan de met 1 Sept. vervallen C.A.O. en is aangegaan voor den tijd van 1 jaar met een opzeggingstermijn van drie maan den. DE LAATSTE OPVOERING VAN „DE PARADIJSVLOEK". In het natuurtheater te Oisterv/ijk. Wij zijn j.l. Zondag getuige geweest van de negende en laatste opvoeding van Alphons Laudy's Paradijsvloek, welk treurspel in totaal ruim 7000 be zoekers naar het prachtige namurthea- ter te Oisterwijk heeft gebrachr. Over de schoonheid van het open luchttheater hebben we reeds vroeger geschreven. De laatste vertooning van het dra matische spel door Oisterwijksche dilet tanten, die hun zware rollen onder lei ding van den auteur en van den regis seur, den heer Tiemeyer instudeerden, is een zeer verdienstelijke geweest. De Paradijsvloek doet herleven de dramatiek van de menschheid. welke weent voor de gesloten poort van het aardsche Paradijs, totdat haar het ver schiet van Gods genade in een nieuw verbond door den profeet wordt ge opend. wanneer deze voorspelt: Tus- schen hel en tusschen hemel zal, als op den offerberg drie kruisen staan, de nieuwe Paradijspoort opengaan. Dan gqan Adam en Eva in het licht van den nieuwen Dageraad hun boc- tepad op, gevolgd door de gevallen menschheid. Diep indrukwekkend is het spel ge weest. dat door de Oisterwijkers zoo innig doorleefd werd vertolkt. De gevallen Adam bleef de groote figuur, waarom zich het treurspel con-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5