Buitenlandsch Nieuws. UW KRANT WASPIK. „De Echo van het Zuiden' NiEUWKUIJK. RAAMSDDNK. SPRANG—GAPELLE. HU MOET Z IJ N mede, dat thans een aanvang zal wor den gemaakt met de distributie van varkensgehakt in blik aan ondersteun den en tewerkgestelde werkloozen. De prijs van dit nieuwe product is kun nen worden verlaagd van 35 cent tot 32cent per kilogram-bus. Aan gezinnen tot en met vier per sonen zal 1 K.G. per week kunnen worden verstrekt en aan grootere ge zinnen 2 K.G. Binnen enkele dagen zal aan de ge meentebesturen een circulaire worden gezonden, waarin o.m. is aangegeven op welke wijze dit gehakt bij het hoofc van den Rijksdienst der Levensmidde lendistributie moet worden aange vraagd. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcen- trale maakt bekend, dat de steunver- goeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 31 Augustus tot en met 5 September 1936, ƒ2,60 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedena tureerde groene erwten zal die steun- vergoeding ƒ2,10 per 100 K.G. bedra gen. DIRECTEUR VEEHOUDERIJ CENTRALE. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, is aan den heer Ir. W. de Jong, rijksveeteeltconsulent te Arnhem, met ingang van 15 September 1936 door den Minister van Landbouw en Visscherij eervol ontslag verleend als bestuurslid, voorzitter en directeur van de Nederlandsche Veehouderijcentrale. Dit ontslag vindt zijn oorzaak in de door den heer de Jong te kennen ge geven wensch wederom in staat te worden gesteld, zijn functie van rijks veeteeltconsulent ten volle te kunnen waarnemen. Aan den heer de Jong, die zijn werkzaamheden ten dienste van de Veehouderijcentrale met groote toewij ding heeft vervuld, is als waardeering voor zijn verdiensten de onderschei ding van Officier in de Orde van Oranje-Nassau toegekend. R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKEL BEDIENDEN. Het congres te Nijmegen. Zondag werd in Unitas te Nijmegen een groot nationaal demonstratief con gres gehouden, van den Ned. R.K. Bond van handels-, en kantoor- en winkelbedienden St. Franciscus van Assisie, onder voorzitterschap van den heer J. A. Cornelis, uit Amsterdam. De heer Anton Boersma uit Amster dam, sprak over het onderwerp: Onze strijd voor het recht der bedienden. Spr. pleitte voor een betere rechtspo sitie, voor betere arbeidsvoorwaarden en voor ordening in het bedrijf. De tweede spreker mr. dr. P. J. Wit- teman, rechtskundig adviseur van den bond uit Amsterdam, bepleitte o.m. een wettelijke regeling van de pen sioen- en spaarfondsen. Voorts ver dedigde spr. een termijn van een maand bij opzegging van de dienstbetrekking. Tenslotte sprak rector J. F. A. Bots uit Utrecht, die zeide, dat de persoon lijkheid van den mensch, de vrijheid van het individu, in onze dagen van alle zijden wordt aangerand. De strijd gaat niet om geestelijke goederen, maar men eischt van het leven de grootste stoffelijke voldoening, welke den mensch toch niet dat welzijn kan verzekeren, dat hem ook als geestelijk wezen gelukkig kan maken. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de volgende wenschen werden neergelegd: le. De opzeggingstermijn van de dienstbetrekking worde geregeld naar den duur van het dienstverband; 2e. Bij het beëindigen van de dienstbetrekking worde, in geval van zeer langdurig dienstverband een vergoeding uitbetaald; 3e. Vastlegging van het recht op vacantie en den duur hiervan; ingeval van ontslag tusschentijds worde een extra-betaling uitgekeerd. Dit moet ook gebeuren indien het wettelijk be paalde inzake de vacanties niet wordt nagekomen. Verder werd er o.a. te kennen ge geven, dat de bond wettelijke regeling van de werktijden voor de kantoorbe dienden urgent acht, omdat slechts hierdoor aan het veel voorkomende euvel van het overwerken een einde kan worden gemaakt. DE UITZETTING VAN VIER NEDERLANDERS UIT DUITSCHLAND. OOSTENRIJK TEGEN EXTREMISME. Bij gelegenlieid van de sluiling der pan- Europeescüe agrarische conlerentie te Weeuen neelt dr. Scüuschnigg bondskanselier van Oostenrijk net woord gevoerd. Hij wees op bet behoudende ka rakter der boeren, de voorsianders van orde, welker handhaving ieder land 111 de grootste male moet in teresseeren. Sprekende over de binnenlandsche politiek van Oostenrijk bevestigde 5chuschnigg, dat de Ooslenrijkscne leiders vasioeslolen zijn met stout moedigheid en zonuer vrees voort te gaan op den weg, welken zij zich hebben uitgestippeld. Onder iu»de toejuichingen ver klaarde de ooiidskaiiselier, dal ieder land de mugeiijkneid moet üebbeii, zijn binnenlandsche aangelegenhe den naar eigen goeddunken le re gelen. De Coinuiuuistiscne Ideologie kan volgens Schuschnigg nimmer wortel scuieten 111 Oosleniijk. Ook de ideologie van ieder ander extre misme wordt van de hand gewezen. Daarvoor is 111 Oostenrijk geen plaats. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. San Sebastian door de natio- nalen ingenomen. Het belaiigi ïjKste lelt, dat te ver meiden valt, is de hezeliug van de lel omstreden stad San Sebastian door Moia's troepen. Nadat de nationale troepen de burgerbevolking 111 slaat bad gesteld de vlucht te nemen openden zij het vuur op de verdedigingswerken en lorten der stad, daar de roode krij gers het ultimatum van generaal Alola, waarin zij werden aangespoord zien over te geven hadden aigcwezen. Vroeg in den morgen van den volgenden dag rukten de voorste troepen der nalionalen San Sebastian binnen en geraakten daar in hevige vuurgevechten. Lenige nationalistische Basken, die tot het laatste oogenblik hadden getracht San Sebastian voor hel lot van Irun te besparen, geraakten 111 geveent met anarchisten, terwijl ge regelde iViarokKaansche troepen veruer trokken en de stad geleide lijk 111 bezit namen. I11 allerijl vluchtten de rooden uit de stad en namen een strategische positie 111 bij Uno. Van hieruit willen zij een o flens iel tegen de veroverde stad beginnen. Maandag troffen de nationale strijdkrachten de laatste voorberei dingsmaatregelen voor den nog zwaardeien aanval op Bilbao, San tander en de laatste gebiedsdeelen, welk nog in het bezit van de volks- frontiroepen zijn. Verscheidene oorlogsschepen der nalionalen verschenen aan de Noord kust om de havensteden van dit kleine gebied met een dicht mijnen- net te omgeven. De Brasken en de regeerings— militie te Bilbao zijn echter vast besloten, deze stad niet, zooals met San Sebastian is geschied, aan de nationalisten prijs te geven. Er be vinden zich ÖUbU manschappen van het regeeringsleger te Loyola en het aantal troepen rond en in Bilboa kan op 4U.UU0 worden geschat. Evenwel is het meerendeel dezer manschappen slecht of heelemaal niet bewapend. Er is vooral groot gebrek aan artillerie en mitrailleurs; desondanks zijn de troepen volmoed en vast besloten, de stad tot het uiterste te verdedigen. le Bilbao zouden zich 1500 gijze laars bevinden, welke de nationalis ten 111 San Sebastian tevergeefs zochten. De anarchisten hadden reeds honderuen gijzelaars in ueze laatste stau uoougcbchoten, alvorens zij vertrokken. (Jok uil anuere plaatsen woruen dergelijke berichten gemeld. Voor MaUiiu schijnt ue situatie steeüs hachelijker le worden. In strooibiljetten werd de bevolking aangespoord de regeenng te dwingen zien over te geven, uaar de aanval op de hooldstad niet lang meer op zich zaï laten wachten. De kwestie der met-inmenging schijnt onmogelijk opgelost te kun nen woruen. De daartoe ingestelde commissie vergadert alsmaar en dreigt Portugal, welk lanu er nog maat steeds niets vooi voelt zich bij do commissie aan te sluiten, met uilhreiuing van hel wapenembargo, ook wal Portugal beliell. Zouden de besluiten der commissie op ue lange baan worden gescnoven, omdat hel buitenland aan Spanje een goed alzetgebied voor wapenen en munitie blijkt le bezillen. Alles wijst erop, dal we weer mosterd na den maaltijd krijgen, |uisl zooals bij den ooi log 111 Anes- synië, toen liane door Oenève met veel woorden schuldig werd ver klaard zonuer dat men een hand uitstak om hel land van den Negus le hulp le komen. Zal thans ook de commissie be sluiten tol met-inmenging, wanneer de Spaansche burgeroorlog ten einde is NIEUWE ONRUST IN FRANKRIJK. Nadat Leon Blum's pogingen om de staking der textielarbeiders te Bijssei bij te leggen, mislukt is, heeft ue regeenng bestolen zelf een arbi trale uitspiaak te doen. Intusschen dreigt de slaking zich tot de Vogezen uit te breiden, Dn schijnt het gevolg te zijn van een nieuw door de communisten onuer nomen ollensiel. Te Kijssel telt hel aantal stakers reeds 4U.UUU en te Marseille ^.U.OUU man. Blum schijnt niet bij machte le zijn om het staatsgezag te handhaven. De ontruiming van alle onwettig door de communisten bezette werk plaatsen in naam der wet kan nog slechts oplossing brengen. Doet de regeering dit niet, dan dreigt een ievolutie, waarbij men zal pogen Frankrijk te sovjetiseeren. De secretaris van den bond van textielarbeiders verklaarde: »De patroons willen probeeren de regeering van het volksfront te doen verdwijnen, daarom toonen zij zich zoo onhandelbaar, hoewel wij de fabrieken ontruimd hebben. Wij staan echter gereed om tot het einde te strijden in samenwerking met de bevolking van Bijssei, de publieke opinie en de regeering«. Hij zeide verder, dat de werkgevers het geheele land tegenover zich zullen vinden, indien zij geen regeerings- arbitrage aanvaarden. »Wij zijn in staat aldus Sodinot in twee uren alle strijdbare arbeiders te ver zamelen en 1ÜU.ÜÜÜ man bijeen te brengen«. Te Parijs heeft kardinaal Baudril- lart met klem gewezen op de voor teekenen van de revolutie en tot gereed houden en versterken van het inzicht in den toestand aange maand. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is aan den heer W. de Heer, een van de vier betrokken Nederlanders, mede- deeling gedaan, dat het uitzettingsbe- sluit, voor zooveel hem betreft is inge trokken. In zijn plaats is echter een andere Nederlander, die te Berlijn woonachtig is, aangezegd, Duitsch- land te verlaten, en wel de heer A. A. M. Stapels, bedrijfsleider aan een clichéfabriek aldaar. Ongeval. Zondagnamiddag had op het speel terrein van de K.J.M.* een vrij ernstig ongeval plaats. Bij het schom melen had een der meisjes, Dina van Loon, het ongeluk op onverklaarbare wijze uit de schuitjes te vallen. Ge heel bewusteloos werd zij door toeval lig in de buurt aanwezig zijnde jon gens van E.H.B.O. opgenomen. Door de Eerw. Zuster verpleegster werd de eerste noodzakelijke hulp verleend. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Martens uit Vlijmen, was direct aanwezig en constateerde behalve ver schillende schaafwonden, een boven arm-fractuur. Per brancard is zij naar huis gebracht en later bij den huis dokter in behandeling gegeven. RAAMSDONKSVEER. De heer W. van Raamsdonk, Doctorandus in de Wis- en Natuur kunde alhier, werd benoemd tot tijde lijk leeraar aan de R.H.B.S. te Hel mond. Voor de Zending werd in de Ned. Herv. Kerk alhier ruim 32. gecollecteerd. Nationale feestdag. Hoewel de verloving van H.K.H. Prinses Juliana door de bevolking dei- gemeente Sprang-Capelle op initiatief van burgemeester A. Smit reeds j.l. Woensdagavond gevierd werd met 'n schitterend geslaagd concert op de muziektent over de Binnenhaven in de Kom, voelde men toch dat, toen de dag van j.l. Zaterdag tot Nationalen feestdag geproclameerd werd, deze niet zoo maar voorbij kon gaan en weel was het de Edelachtbare Heer Burge meester die het initiatief nam en zich met de daarvoor in aanmerking ko mende personen en vereenigingen in verbinding stelde, teneinde den Na tionalen feestdag ook voor de gemeen- UITVERKOOP VAN GENEESMIDDELEN? Neen, dat bestaat niet! Want een waardevol geneesmiddel is een product van het menschelijk vernuft in zijn meest volmaakte uitingen. Zeker, er is een groot aantal Aspirin-imitaties, die beneden den prijs van Aspirin ver kocht worden. Maar gaat U zelf eens na: Een reeks van werkdagen zijn voor het ontstaan van een Aspirin-tablet noodig. In dezen tijd passeeren de As- pirin-tabletten vele productiephasen herhaald onderzoek betreffende de zui verheid, samenstelling, verhouding van de bestanddeelen onderling enz. enz. moet plaats hebben, om gelijkblijvende kwaliteit en zekere werkzaamheid te waarborgen. U ziet, Aspirin is een product, dat aan het menschelijk kunnen de hoogste eischen stelt. le Sprang-Capelle tot een opgewekten teestdag te maken. Zijn streven hier toe had liet gewenschte succes, want spontaan werd zoowel door de betref lende personen als door de vereeni gingen alle medewerking toegezegd. Reeds 's morgens vroeg werd van alle openbare gebouwen, alsmede van een zeer groot aantal particuliere wo ningen de vlag ontplooid en om on geveer hall 10 stelden de leerlingen der O.L. School in de Kom zich op, 0111 onder leiding van het onderwij zend personeel in optocht naar het gemeentehuis te trekken. Hierbij slo ten zich in de Nieuwstraat de kinde ren der Chr. School, eveneens onder leiding van het personeel, aan. Deze stoet, gevolgd door vele ouderen, be reikte 0111 half 11 het gemeentehuis, waar inmiddels ook de leerlingen der Chr. School uit Sprang waren aange komen. Onder leiding van het Hoofd der Chr. School in de Nieuwstraat, den heer M. C. Rijken, werd door de kin deren gezamenlijk het Wilhelmus ge zongen, alsmede enkele andere Vader- landsche liederen, waarna de burge meester, die met zijn echtgenoote op het hordes deze zanghulde in ontvangst nam, tol de opgewekte kinderschare het volgende sprak: „Beste kinderen! Wat hebben jul lie je best weer gedaan en keurig ge zongen. Het was schitterend en ik dank jullie wel hoor. Jullie zult wel in de kranten gele zen en van de foto's gezien hebben, dat de Prinses het erg druk heeft in deze dagen en hoe Zij en Prins Bern- hard eiken dag opnieuw worden toe gejuicht en hoe de menschen de Prin ses en den Prins telkens weer opnieuw willen zien. Jullie zouden het natuurlijk ook erg leuk vinden, als de Prinses en Haar Verloofde nu eens hier waren en Zij eens konden zien en liooren, hoeveel jullie van haar houden en hoe jullie zouden juichen. Ik heb ai gedacht: „Zou daar nu niets aan te doen zijn?" Wat zouden jullie el-van denken, als je Haar eens een telegram stuurde? Je zou dan dit telegram kunnen zenden Aan H.K.H. Prinses Juliana. Wij hébben allen ter Uwer eere, omdat U zoo gelukkig is en wij daarom zoo blij zijn, voor het Raad huis gezongen en feliciteeren U en Prins Bernhard en de Koningin har telijk. Alle schoolkinderen van Sprang-Capelle. Wat denken jullie daarvan? Zullen we dat doen? (Deze beide vragen wer den met handgeklap en lioera-geroep begroet, zoodat de burgemeester zijn voorstel met algemeen goedvinden aan genomen zag). Dai is dan afgesproken. Maar, 1111 zullen jullie nooit verge ten, 0111 altijd van de Prinses te hou den hé? Ook als jullie groot zijn en de Prinses dan Koningin wordt, dan moet Zij ervan op aan kunnen, dat diezelfde kinderen, die eens zoo'n aar dig telegram aan Haar zonden, haar trouwe onderdanen zullen zijn. E11 daarom, jongens en meisjes, ik zie hier, dat velen van jullie een Oran je-vlag of onze driekleur vasthouden en nu wil jullie Burgemeester je nog dit zeggen: Vergeet Oranje nooit. Houdt altijd de Oranjevaan omklemd. Laat die vlag nooit los. Blijft altijd zingen: 't Is Oranje, 't Blijft Oranje, 't Is Oranje Boven". Met een Lang leve de Prinses en de Prins beëindigde de Burgemeester zijn toespraak en alle kinderen stemden blij jubelend met dezen wensch in. Hier na werden nog enkele liederen gezon gen, waarna ieder kind een kleine tractatie ontving, waarmede het einde kwam van deze kinder-aubade, welke door honderden ouderen werd bijge woond. 's Avonds werd zoowel te Sprang als te dezer plaatse een lichtstoet gefor meerd, welke een ontzaggelijke belang stelling trok, want toen te ruim uin liet muzijngezelschap „Sirena" uit ae richting Sprang en „Kunst 11a Arlieid" uit tie rienting Capelle voor iiet ge meentehuis te Vrijiioeve-Capelle aan kwamen, waren daar ter piaatse naar scnaiung ruim 2óuu feestgangers, groot en klein, verzameld, die door den Dur- gemeester vanaf het balkon werden toegesproken en dank geüraclu voor de massale medewerking en het spon taan bewijs van verknochtheid aan 't Oranjehuis. Nadat Heide ïnuziekvereenigingen 0111 beurten nog een paar maal gemu siceerd hadden, schaarden de deelne mers aan den lichtstoet zich weer ach ter de ïnuziekvereenigingen en werd afgemarcheerd naar de plaatsen van opstelling te Sprang en Capelle. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid, dat ongeveer 11 uur weer aan de Binnenhaven arriveerde, besloot dezen Nationalen feestdag met op de muziektent het „Wilhelmus" en „Lang zullen ze leven" te blazen, welke beide nummers door liet publiek uit volle borst werden medegezongen. We mogen gerust zeggen, dat de in woners van Sprang-Capelle niet ach terwege gebleven zijn in de algemeene huldiging van het verloofde Vorste- paar, want zoowel j.l. Woensdagavond als Zaterdag is op sponTane en enthou siaste wijze feest gevierd en burge meester Smit, die in dezen de stuw kracht is geweest, kan met genoegen op deze schitterend geslaagde festivi teiten terugzien. CAPELLE. Naar we vernemen zal de ten toonstelling van de door de leerlingen der O.L. School in de Kom gekweekte bloemen en planten, welke tentoon stelling a.s. Vrijdag en Zaterdag in 't gymnastieklokaal der school gehou den wordt, Vrijdagavond in tegen- woordgheid der ouders 0111 half acht door burgemeester A. Smit geopend worden. De gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" zal a.s. Zaterdag avond in samenwerking met het mu ziekgezelschap „Kunst 11a Arbeid" op de kiosk over de Binnenhaven een concert geven. Indien het weer mede werkt, verwachten we weer 'n groot aantal belangstellenden, daar dit con cert het laatste der voor dezen zomer vastgestelde concerten is. Door den voorzitter der muziek vereniging „Kunst na Arbeid", den heer J. Michaël, werd j.l. Maandag 14 dezer des avonds 8 uur aan bestuur en werkende leden in liet repetitie lokaal een feestavond aangeboden in verband met zijn 25-jarig huwelijks feest, welke avond een zeer gezellig verloop heeft gehad, dank zij ook de medewerking van den karakter-humo rist, den heer Henk van Engelen, die eV oogenblikkelijk de gewenschte stemming in had. Ook het gulle ont haal door den voorzitter was aan het welslagen van den avond niet vreemd. Namens de vereeniging werd de Voorzitter gecomplimenteerd en dank gebracht door den vice-voorzitter. A.s. Zaterdagmiddag zal op de schietbanen te Kaatsheuvel de jaar lij ksche schietwedstrijd onder leiding van den heer P. van der Schans wor den gehouden van de afd. Sprang- Capelle van den Bijz. Vrijw. Land storm. Voor dezen wedstrijd zullen prachtige prijzen worden beschikbaar gesteld. eme l.K. ierd Do 'olk: en edet /aar aeen en e C enig lhiei root De ieesi erlo pron ag 1 lechl 00 rg ieger De en c Na een bedenktijd van 8 dagen hebben de lieeren M. Ruytenberg en J. Dubbelman, hun benoeming tot no tabel der Ned. Herv. Kerk alhier aan genomen. In de laatst gehouden bijeen komst der Chr. Gem. Zangver. Oefe ning Kweekt Kunst, werd de plaatse lijke predikant Ds. G. Lans tot Eere- Voorzitter gekozen. Daar met 1 Jan. a.s. de derde leerkracht aan de Chr. School komt te vervallen, is door het Bestuur dier school in principe besloten een Ivwee- kelinge met akte aan te stellen op kosten der Schoolvereeniging. Even eens is voor dit doel een subsidie aan gevraagd aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier. Aan het Zaterdagavond j.l. gege ven concert ter eere van de verloving van Prinses Juliana met Prins van Lippe-Biesterfeld, nam ook de Chr. Gem. Zangver. O.K.K. deel. Op zeer verdienstelijke wijze werd een 4-tal liederen ten gehoore gebracht, beslo ten met een gezamenlijk „Lang zul len zij leven". De onnis S. V dage ver w Jaalw 3 boi 'ijk, a Vli 5 boi len, 1 octe i ver v oele. 1 de 1 eiligh racht nks li faalw oele. incler /aalw - P. er lie jwiel /aalw - J. rond. I Voor ntwoc rbcidc elegd, pzette irraul jksch omen Er a e .dei achte: ingsst Waai leun? an de ehoor Verd ebruil Eeni Het tcuntr aart ti al zij emeer laken iet ge og mc leunrc rnstigi n spre villen «n bij eroori aakkei De e traf. De v Em. aa leeft. 1 nistan ferdac latig s 'oor u traf Pleit' Üke vc De 1 vaarde De 1 lorteer 'eroori De 1 misvrc •an ee oon vi Be Het lehand [en de Tilburg leeld v Ui in >i.i ges ligencb netsela naandl :xc. ve iGazett >nder irfikcl iteld v in film Als g 'is der De a Jing vj De 1 nr. Er :onclui Het 1 'n Di

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2