-J Plaatselijke Berichten OE WAALWIJKSCHE VIERING VAN DEN NATIONALEN FEESTDAG 01 die zenuwhoofdpiin! AKKERTJES ttd. Tweede Blad Woensdag 16 September 1936. No 74 De Echo van het Zuiden ter gelegenheid van de AKKER.CACHETS id ov n on lijk vt e de i. WOq i Jef eze. B A. vroj i koc rop r< in kw fiets achte waar M. lene naar op pols het h nidde] ïomen g aan J Mij >OP. eidschi g moti door VERLOVING VAN PRINSES JULIANA MET PRINS BERNHARD. Op bijzonder enthousiaste en spon tane wijze heeft de gemeente Waal wijk deelgenomen aan de viering van den nationalen feestdag ter gelegen heid van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Wanneer dit feest dagen van tevo ren zorgvuldig was voorbereid ge weest. dan zou er wellicht niet zoo s ongedwongen en hartelijk door alle gemeentenaren aan deelgenomen zijn ais thans. Het was reeds de spannen de verwachting van hetgeen komen ging. welke de menschen op straat lok te. Toen de klokken van alle kerkto rens om kwart voor drie feestelijk be- menscb gonnen te luiden, hing overal de na tionale driekleur, veelal met oranje wimpel aan de huizen en alles was met eiden oranja getooid. Om drie uur hadden de schoolkinde ren zich op het Raadhuisplein verza meld om Burgemeester Moonen, den eveer met door toen er in chok er H. i naar 'rijwel er er won in te R ekend k dooi auto n een bo len. ;ollecti( middel re genrt hebbei »erincj Smaklj vertegenwoordiger van het staatsge zag, te huldigen. De beide Wethouders, de heeren Eibers en Smolders, de gemeente secretaris, de heer J. van Mierlo, be vonden zich eveneens op het bordes van het Raadhuis. Onder begeleiding van enkele muzi kanten der harmonieën St. Crispijn en St. Jan zongen de kinderen, die oranje cocardes, mutsen en sjerpen droegen, het „Wilhelmus", Ferme jongens stoere knapen", het Vlaggelied en waar „Wien Neerlands bloed De heer M. d aan v. d. Heijden had de leiding. :troffer Burgemeester Moonen sprak hierna het volgende: Wij vieren vandaag feest omdat prinses Juliana zich heeft verloofd met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. lt d(1 In geheel Nederland is het bericht van lvo?rzi deze verloving met enthousiasme en rstak. 1 yfgugde ontvangen. Ik ben ervan lood. Z 0V£rtuigd, dat ook de Waalwijksche :den v« jongens en meisjes blijde zijn, dat onze et ziek prjnses eerlang in het huwelijk zal tre- rgebraq ie„ Laten wij hopen, dat Gods onmis- Hilleg' bare zegen op deze verbintenis zal rus- Ie richt ten en dat de droeve dagen van ons Vorstenhuis voor goed een einde heb ben genomen. Moge deze verloving ertoe leiden, dat de band tusschen het Nederland- schen, sche volk en het Oranjehuis zal wor- t voerti) (jen versterkt. Breuke Leve Prinses Juliana: Leve Prins udding Bernhard. p. In L)e kinderen beantwoordden deze is hij k uitroepen met een luid driewerf hoerah. andere Op verzoek van den Burgemeester n verwj zongen de kinderen nog „Lang zullen d een kk ze leven", waarna hij den kinderen na- an het mens het gemeentebestuur hartelijk dank zegde voor deze hulde. Voorna- >heel in melijk dankte spr. de onderwijzeressen en onderwijzers voor hun gewaar deerde medewerking. Door de directie van het Radio- Distributie-Bedrijf was wederom voor een versterkte geluidsinstallatie zorg gedragen. Omstreeks vier uur kwamen de ge- uniformeerde vereenigingen vanuit de Julianastraat naar het Raadhuisplein om te defileeren. We zagen de plaatse lijke gymnastiekverenigingen, de R.K. Verkenners, Jonge Wacht en Jonge Werkman, de K.J.V. en K.J.M. en de voetbalvereenigingen W.S.C., R.W.B., W.V.B. en H.E.C., De ouderen van S.S.S. voerden een rhythmische oefening op den beken den Thalia-marsch uit, terwijl ook de andere vereenigingen demonstreerden, f li deels op de maat van de gramofoon- muziek van het R.D.B. Tot slot defileerden de vereenigin gen nogmaals voor het Raadhuis en marcheerden af. Een en ander trok groote belang stelling, welke nog toenam, toen de plaatselijke zangvereenigingen het feestlied van den heer A. C. v. d. Heijden tegen 7 uur uitvoerden. De heeren zongen nog „Domine, Salvum fac Reginam nostram" en „Neerlands Mannenzang" waarna de Gemengde Zangvereenigingen „Hal- 2| lelujah" en „Vooruitgang zij ons doel" I lr£ op de kiosk concerteerden. Lampionoptocht en lichtstoet. Heel Waalwijk was uitgeloopen om getuige te zijn van den lampionop tocht door de kinderen, begeleid door de plaatselijke muziekkorpsen en van den lichtstoet van versierde auto's en wagens door de verschillende vereeni gingen. In welk snel tempo voor alles moest worden gezorgd bleek uit het feit, dat om acht uur nog groote met paard be spannen wagens door de straten dreun den om in een of anderen dam te ver dwijnen en even later geheel versierd weer te voorschijn te komen. Zonder voorontwerp waren de auto's en wa gens opgetuigd met oranjepapier, spandoeken, slingers en lichtende lam pions. In de Stationsstraat en op de Markt werd de stoet geformeerd. Als een slang kronkelde de optocht zich door de geweldige menschenmassa, langs het Raadhuis en verder door de Waalwijksche straten. Er werden Oranje- en vereenigingsliederen ge zongen. Luide weerklonken in spreek koor J.U.L.I.A.N.A. Juliana en B.E.N.N.O. - Benno. De trommen sloegen, de bazuinen van de gymnastiekvereenigingen schet terden en de muziekkorpsen speelden hun vroolijkste marschen. De geestdrift en het enthousiasme van de deelnemers aan dezen optocht sloeg over op het belangstellende pu bliek. dat zich in dichte hagen langs de straten had opgesteld en de wa gens met serpentines bekogelden. En waar de stoet langs trok vlo gen deuren en ramen open. De moe ders haalden hun kinderen uit bed. De dreumesjes gingen in hun pyama voor de ramen staan vol bewondering voor al het moois, dat zij zagen. Het geheel bood inderdaad een bijzonder feestelijken aanblik. Het zou te ver voeren te beschrijven welke ori- gineele ideeën men nog voor deze ge beurtenis in beeld had weten te bren gen. Zoo zagen we Prinses Juliana en Prins Benno in een open auto, spor tief model. Het verloofde paar be groette het publiek minzaam en be leefd buigend. Niet alleen de plaatse lijke vereenigingen trokken mede, ook het personeel van het postkantoor, de brandweerlieden en de gemeentewerk lieden. Zij allen hadden op allerlei ver sierde auto's wagens en karren plaats genomen en hadden een groot aandeel in het welslagen van dezen optocht. 't Was werkelijk een bijzondere ma nifestatie, zooals wij bij Oranje-fees ten zelden zagen. Iedereen zong spon taan, iedereen ontblootte 't hoofd, iedereen was in stemming; met of zon der leiding: het enthousiame: de spon taniteit zorgde dat alles vlot verliep, iedereen werkte als bij intuïtie mede alles naar wensch te doen slagen gen wijke hospartijen door de straten georgani seerd, waarbij het even opgeruimd toeging. Tot lang na middernachtelijk uur heeft de uitbundige feeststemming ge duurd. Op straat en in de café's ging het er buitengewoon prettig en gezellig naar toe, overal heerschte die bizon- dere stemming, die men bij andere ge legenheden zoo vaak mist. Op echt Waalwijksche enthousiaste wijze hebben de gemeentenaren uiting gegeven aan hun vreugde over de ver loving van onze Kroonprinses. Het is een feest geweest, dat een unicum is in de geschiedenis van onze gemeente en dat lang in aangename herinnering zal blijven bij allen, die op welke wijze dan ook eraan deelgenomen hebben. Wij mogen een woord van hulde brengen aan 't gemeentebestuur met z'n helpers voor de organisatie van dit feest en zeker ook aan allen die aan 't welslagen van dezen unieken feestdag hebben meegewerkt, niet te vergeten onze beide harmonieën, die de laatste weken en vooral op dezen dag danig in tuig zijn geweest en voorts hulde aan de politie voor haar uitstekend optreden in al deze dagen. HET NIEUWE SPORTTERREIN VAN R.K.V.V. „HERCULES" GEOPEND. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst! Ondervindt 't zelf en neem 1 ot 2 Volgens recept van Apotheker Dumont om en dat is dan ook dubbel gelukt. De heer v. Gent de initiatiefnemer de pro pagandist, de doorvoerder van dit plan mag wel tevreden zijn over 't welslagen van z'n plan, dat hij in één dag in el kaar getimmerd heeft en waarvoor hij zich zooveel moeite heeft gegeven. Hem komt daarvoor zeker een harte lijk woord van hulde toe. Het is werkelijk een prestatie om los van alles, zoo iets spontaan voor elkaar te krij gen. Maar juist de spontaniteit, het al gemeen enthousiasme heeft hem daar bij zeker geholpen. Toen de wagens zich op het Raad huisplein hadden opgesteld, sprak Bur gemeester Moonen vanaf het bordes de menigte toe. Het beste bewijs, aldus spr., dat het bericht van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard met ent housiasme en vreugde is ontvangen, is wel het feit, dat zoo massaal is deel genomen aan dezen optocht, welke een prachtige Oranjemanifestatie in den waren zin des woords is geweest. Wij koesteren diep in ons hart gevoelens van aanhankelijkheid voor het huis van Oranje. Bijzonder vreugdevol zijn we gestemd, omdat de druk op ons Vorstenhuis is geëindigd en zich blijde perspectieven hebben geopend voor de toekomst. Hopen wij, dat Gods zegen op de nieuwe verbintenis, welke eerlang tot een huwelijk zal leiden, mag rusten en dat de weg, welke het vostelijk paar zal bewandelen een zonnige mag zijn, op dat de band, die het Nederlandsche volk aan Oranje bindt, moge worden versterkt en door eendrachtige samen werking den moeilijkheden welke ons thans omringen het hoofd kan gebo den worden. De aanwezigen zongen hierna onder begeleiding van St. Crispijn het Wil helmus, waarna de stoet ontbonden werd. De harmonie St. Jan gaf nog een concert op de frosk van het Raadhuis plein. Nu was het oogenblik aangebroken voor de jeugd om zich in groote rijen achter St. Crispijn te scharen en deel te nemen aan de traditioneele taptoe, welke naar de meening van de jongens en meisjes blijkbaar nog te kort geduurd had, want hierna werden allerlei kleine Zondagmiddag om twee uur is het nieuwe sportterrein van de R.K. Voet- balvereeniging „Hercules" aan de 2de Zeine Oost op feestelijke wijze ge opend, ingezegend en in gebruik geno men. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. de Graaff, heette de aanwe zigen, voornamelijk den Z.Eerw. heer Pastoor Verhagen, adviseur, Wethou der Smolders en den Inspecteur van Politie den heer Hoeben, van harte welkom bij de opening van het nieuwe terrein. In zijn pogingen om een nieuw speelveld te krijgen, aldus spr., faalde het bestuur dikwijls, doch slaagde er tenslotte in en. naar sprekers meening, zeer goed. Bij afwezigheid van pastoor de Klijn meende het bestuur goed ge daan te hebben den adviseur van de vereeniging, den Z.Eerw. heer Ver hagen te verzoeken de opening en in zegening te willen verrichten. Tenslotte hoopte spr., dat „Hercu les" en ook de heele katholieke sport in Waalwijk moge groeien en bloeien. Nadat pastoor Verhagen het lint had doorgeknipt, begaf hij zich naar het midden van het sportterrein om dit kerkelijk in te zegenen. Vervolgens wees pastoor Verhagen op de beteekenis van deze liturgische plechtigheid, waardoor Gods zegen over deze plaats is afgeroepen. Ongeveer drie jaren geleden, aldus spr., was er van katholieke voetbalsport in deze gemeente nog geen sprake: totdat het Nederlandsche Episcopaat wees op de noodzakelijkheid van katho liek georganiseerde sportbeoefening. Deze oproep vond ook in deze stre ken weerklank en spoedig werd het be gin gemaakt, aanvankelijk met eenige mislukking, met het oprichten van katholieke voetbalvereenigingen. Zoo werd ook „Hercules" opgericht en het strekt het bestuur en de leden tot eer, dat zij thans door getrouwe samen werking dit werk, een nieuw sportter rein, hebben weten tot stand te bren- gen. Spreker wenscht hen daarmede van harte geluk en hoopt, dat zij eensge zind zullen samenwerken, opdat de vereeniging moge bloeien en ook de katholieke sport overal ingang moge vinden en in achting stijge bij anderen, die buiten de katholieke vereenigingen staan. Namens het gemeentebestuur feli citeerde Wethouder Smolders „Her cules" met dit nieuwe terrein, onder streepte de woorden van pastoor Ver hagen dat de katholieke sport ingang moet vinden in Waalwijk en gaf de verzekering, dat het ijveren en de vooruitgang van de voetbalvereeniging „Hercules" goede verwachtingen in houden voor de toekomst. Ook de aanvoerder van Rapid te Kaatsheuvel bood zijn gelukwenschen aan, terwijl namens Uno Animo te Loonopzand werd gefeliciteerd en de hoop uitgesproken, dat de ver eeniging zich tot een dergelijk peil zou weten op te werken, dat zij zich spoe dig bij den I.V.C.B. zou kunnen aan sluiten, opdat ook Uno Animo haar als tegenstander zou kunnen begroe ten. Pastoor Verhagen verrichtte den eersten aftrap, waarna de wedstrijd tusschen de R.K. Waalwijksche Com binatie en de R.K. Kaatsheuvelsche een aanvang nam. Voor de opening hadden het Keur- elftal A en het Keurelftal B van junio ren tegen elkander gespeeld. Voor beide wedstrijden verwijzen wij naar de sportrubriek. Ook onzerzijds hartelijke geluk wenschen aan „Hercules" met dit nieuwe, keurige terrein. Rest nog te vermelden, dat er bloe men waren binnengekomen van de R. K. vereenigingen W.V.B. en Quick. ZIEKENKAS DER R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging hield Maandag 14 September haar halfjaar- lijksche vergadering. De Voorzitter opent de vergade ring met den Chr. groet, roept een welkom toe aan de aanwezigen en zegt, dat het een teleurstelling is voor het bestuur, dat zoo weinig leden blijk geven van waardeering voor het werk dat door het bestuur verricht wordt. Daarna worden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De secretaris-penningmeester, de heer N. van Hooff brengt daarna ver slag uit over het 1ste halfjaar 1936. waaraan wij het volgende ontleenen: Ziekenkas Inkomsten 1022.04, uitgaven 1095.52. nadeelig saldo 73,48. In kas op 1 Januari 1936 ƒ8279.34 en op 1 Juli 1936 8205.86. Steunfonds: Inkomsten 390.75, uit gaven 263.05, batig saldo 127.70. In kas op 1 Januari 1936 2966.68 en op 1 Juli 1936 3094.38. Daar geen der leden op- of aanmer kingen heeft, wordt dit verslag goed gekeurd en vastgesteld, waarna de voorzitter den secr.-penningmeester dank brengt voor zijn verslag. Het lid de Jong brengt namens de controleurs verslag uit over de boeken bescheiden, verklaart, dat alles in en is en brengt dank voor de beste orde bevonden den secr.-penningmeester zijn keurig beheer. In de plaats van A. v. Drunen wordt in de controle-commissie gekozen C. Siegenthaler. Daarna komt aan de orde het voor stel van het bestuur om een bedrag beschikbaar te stellen voor een steun- actie met Kerstmis, zooals dit al twee jaren heeft plaats gehad. Het lid de Jong vraagt of die steun beweging alleen ten goede komt aan de eigen leden, waarop de voorzitter antwoordt, dat daarvoor alleen leden van de Ziekenkas, Werkliedenvereni ging en Lederbewerkers in aanmer king zijn gekojnen. Het lid v. Eeten vraagt, wie daar voor in aanmerking komen. De voorzitter antwoordt dat dit al leen die gezinnen zijn, waar werkelijk nood heerscht. De vergadering gaat dan met algemeene stemmen met het bestuursvoorstel accoord. Bij de mededeelingen zegt de voor zitter, dat het bestuur in zijn Juni-ver- gadering besloten heeft, dat de leden, die zich voor 60% verzekerd hebben, zich niet hooger kunnen verzekeren, dan de 17e klas. Het komt voor, dat sommige leden bij ziekte meer trekken dan ze met werken kunnen verdienen. De loonen, waarop indertijd de 60% verzekeringen gebaseerd waren, zijn een heel stuk verlaagd. Daarom meende het bestuur tot verlaging van sommige verzekerden te moeten over gaan. De voorzitter deelt voorts mede. dat wanneer de leden zich hooger wen- schen te verzekeren, het niet meer vol doende is, dit ter kennis van den wijk bode te brengen. Elk geval zal voort aan eerst door het bestuur behandeld worden. De leden v. d. Wiel en Siegenthaler vragen, of de contributie evenredig verlaagd wordt wanneer de leden in een lagere klas geplaatst worden, waarop de voorzitter bevestigend ant woordt. De voorzitter zegt dan nog, dat vele leden te hoog verzekerd zijn, .anaar dat niemand zich vrijwillig verlaagt. Daarom zal het bestuur zelf de verla ging zoo eerlijk mogelijk bewerkstel ligen. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de voorzitter de vergade ring op de gebruikelijke wijze. DE INVOER VAN SCHOENEN BELANGRIJK TOEGENOMEN. De maandstatistiek geeft thans we derom cijfers te zien, welke dengene, die hoopte in het binnenland in de toe komst een ruimer afzetgebied te vin den of de export naar het buitenland te kunnen vergrooten, pessimistisch moet stemmen. In de maand Augustus van dit jaar werden niet minder dan 29.638 paar schoenen ingevoerd, hetgeen een toe name van 5920 paar beteekent, want in Augustus 1935 werden 23.698 paar ingevoerd. België, Luxemburg en Tsjecho-Slo- wakije importeerden het grootste aantal schoenen. Van Januari tot en met Augustus zijn dus reeds ingevoerd 348.980 paar d.w.z. 76.340 paar meer dan in dezelfde periode van verleden jaar. Daarbij komt nog, dat de uitvoer is afgenomen. Werden in Augustus 1935 nog 9.178 paar schoenen uitgevoerd, 5734 paar minder. thans is dit aantal slechts 3.444. dus Van den heelen export kreeg België- Luxemburg slechts 102 paar en de rest ging naar Nederlandsch-Indië en Su riname. Van Januari tot en met Augus tus van het vorig jaar werden nog 31.732 paar uitgevoerd, en dit jaar over dezelfde periode slechts 24.857. Ontstellend cijfermateriaal, dat op nieuw aantoont hoe noodzakelijk het is. dat de regeering ten spoedigste strengere maatregelen neemt ten aan zien van den invoer van schoenen. KINDSHEIDOPTOCHT. Begunstigd door prachtig weer trok Zondag de fleurige kindsheid-optocht weer door Baardwijks straten. De be langstelling lang den weg was zeer groot en de keurig verzorgde, lange stoet, met prachtige groepen, mooie praalwagens en rijke afwisseling van costumes had ieders bewondering en was een groot succes voor de ijverige zelatricen der kindsheid, hare helpers en niet het minst voor de Eerw. Zus ters die allen zich zooveel moeite voor de verzorging hiervan hebben getroost. De harmonie „St. Jan", zorgde voor mizikale afwisseling in den stoet. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Afdeeling Baardwijk. Zaterdagmiddag werd onder leiding van den plaatselijken leider, dhr. W. v. d. Mee, de jaarlijksche schietwed strijd gehouden. Wegens de feestelijkheden om de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe, had de plaatselijke leider voor een kleine ver snapering gezorgd, wat door de leden zeer op prijs werd gesteld. Er werd geschoten met K.S.O. op 15 M. af stand. De uitslag was als volgt. E. de Vries 94, C. de Jong 91, A. v. Tuyl Czn. 90, R. v. d. Wensch 89, Th. Pullens 85. A. v. Tuyl 88, M. v. Leent 88, P. v. d. Velden 87, M. Pullens 86, Chr. Kleijberg 84, W. v. d. Mee 83, L. v. d. Sanden 82, J. Kleijberg 81, A. de Beer 81, R. v. d. Heijden 78, Adr. Maas 78. J. Baijens 76, H. Mulders 76, W. Pullens Hzn. 74. B. Kolsteren 73, Adr. de Jong 59. Na afloop deelde de plaatselijke lei der mede, dat op een nader te bepalen avond de feestvergadering met prijsuit- deeling zal plaats hebben. TWEEDE KAMER-VERKIEZING. Zaterdag vergaderde te Utrecht het Hoofdbestuur van het Nationaal Radi caal Verbond „Algemeen Belang" (Verbond tot bevordering van het ge meenschapsbelang in staat, provincie en gemeente), waarbij besloten werd aan de 2e Kamer-verkiezing deel te nemen. In de Kieskringen 's-Hertogenbosch en Tilburg werd No. 1 op de lijst ge steld de heer A. v. Gent, fabrikant te Waalwijk. BILJARTCLUB „AMUSEMENT". Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Biljartclub „Amuse ment", gevestigd in café Smolders te v.m. Besoijen, zal voor de leden en hun dames een feestavond worden ge organiseerd, welke Dinsdag 29 Sep tember a.s. zal worden gehouden. ATHLETIEK. Op de Zondag te Roosendaal door „Thor" georganiseerde athletiek-wed- strijden behaalde de heer W. Pot al hier den eersten prijs kogelstooten met een worp van 10,06 meter. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Het twee-jarig zoontje van de fami lie van den Broek-van Disseldorp, wo nende aan de Burgem. Smeelelaan was Maandagmorgen in een onbewaakt oogenblik den weg opgeloopen. Het kind bevond zich vlak naast de rails van den onbewaakten overweg, toen de sneltrein, die uit de richting Den Bosch, om 8.35 uur alhier aan komt, juist passeerde. De kleine viel op den grond en bleef liggen. Enkele personen, die het ongeluk zagen gebeuren schoten toe en konden tot vreugde van de ouders constateeren, dat de linkerarm van den kleine eenigs- zins was gekneusd, terwijl de mouw van het schortje, dat het kind droeg, een flinke scheur vertoonde. Met welk on derdeel van den snel rijdenden trein het

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5