MILLIOENENNOTA. BUITENLAND. SPORT. GEMENGD NIEUWS. i VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Verkeersongelukken met doodelijken afloop. Nico- n bus it met in ecn H. NÜ ereerd 'I aan- iar ge- el an* rschi|.Lenomen. wa i oil om balf 8 werd een lampionoptocht k vjhi g.chcuden, opgeluisterd door de Kon. Er;-. Harmonie De. Eendracht van hel fc'cer. Het aantal deelnemers hieraan L,s buitengewoon groot. I het bordes van het Gemeente huis hield Burgemeester Moons een r J ichtige toespraak tot de menigte die i het Heereplein bijeen was gekomen. Tot slot werd om half 10 nog een tezamen lijk concert gegeven op de tjosk op 'ie* Heereplein door de Kon. gri<. Harmonie De Eendracht en de |em. Zangvereeniging Excelsior, hei- jen van het Veer, waarmee de fees- od lelijkheden werden gesloten. ilitaire Zondag j.l. had alhier de viering waar-plaats van de verloving van Prinses dooi Juliana met Prins Bernhard von Lippe zullenBiesterfeld. Den geheelen dag door zag lemher de in- schap- ggepdc men menschen met oranje, terwijl het geheele dorp in feesttooi stond door de nationale kleuren. Des avonds had een fakkeloptocht plaats waaraan de harmonieën van Vlijmen en Wijk Haarsteeg, evenals de zangvereenigin- gen deelnamen. Vanwege het slechte weer werd rechtstreeks van café Hub. Boom naar het raadhuis getrokken, ar daar dat wijk Nïeuwkuik niet pre sent was. Aan het raadhuis werd een sere nade gebracht, waarna de voorzitter van hel Oranje Comité de heer W. v. d. Ven, een keurige rede uitsprak. Ook de eere-voorzitter, de Edelachtb, Heer G. R. v. d. Ven, burgemeester, sprak hierna eveneens enkele woorden, waar in hij o.a. hulde barcht aan de vér- eenigde Oranje-Comité's voor het or- ganiseeren der feestelijkheden, waar na de stoet ontbonden werd. Tekort van 48 millioen op Rijks- begrooting gedekt zonder belastingverhooging. >r het rïjksbegrooting voor 1937 ver- keninpjoont een aanvankelijk tekort van Bondf millioen. De regeering stelt zich aussóe'oor dit tekort te dekken ronder invoe ging van nieuwe belastingen of belas- ingverhoogingen. echter met behoud I K"fan een aantal tijdelijke opcentenhef- P gingen, die oorspronkelijk alleen voor ïooten^^ Zouden gelden. De belastingdruk en ^':al dus in groote lijn dezelfde blijven. ichter verwacht de regeering eenige evierdneerdere belastingopbrengst van de loving.eecJs bij de Staten-Generaal aanhan- In hetjjge wijzigingen van de Inkomstenbe- net deasting en de Successiebelasting, en -n tot,an een in voorbereiding zijnde techni- erloopjche wijziging van de Omzetbelasting. 8 uur In overweging is nog indiening van :en gewijzigd wetsontwerp tot heffing ingangfan een belasting op naamlooze ven- jen enjootschappen. alhier ^an invoering eener reisbelasting is Bosch/oorshands afgezien. 1 Het tekort van 47.734.995 (voor ma ej1936 bedroeg dit 119 millioen) zal op le volgende wijze worden gedekt: 1. Perspectiefbesparingen uit het lekkingsplan 1936: onder- a Besparing op onderwijs 7.600.000 lonker Besparing wegens J. An. afloop van wacht- llt-F' gelden 3.200.000 erks_ c Besparing door het toep— capitulantenstelsel 5.000.000 jen A. j Vermindering van het rloo— spoorwegtekort 12.000.000 uitge- 27.800.000 2. Herberekening van iensioenen (aanhangig) 3.300.000 in de 3. Bestendiging van p). Uitijdelijke opcenten t.w.: wordt a. 20 opcenten dividend en ver- en tantièmebelastirig 1.800.000 uler(s) b. 20 opcenten zegelrechten 1.400.000 c. 20 opcenten registratierechten 1.800.000 .s. zal d- 20 opcenten gehou- successierechten 6.800.000 int ten 11.800.000 htHeb- Tijdelijke verhooqinq van invoer- iCDlGIll* o o J echten op textielproducten wegens 1 ""r'1'teun aan invoer in Ned.-Indië (aan- s' jangig) 1.250.000 roeden 337 3 Totaal 44.150.000. Sep- ,reer in- dekking van het restant van het eerstcïkort ad f millioen verwacht de ;re da^9eer'n9 de hierboven genoemde nt Mo'eerdere belastingopbrengst. Aan de nota van toelichting op de its hee jksbegrooting van minister Oud ont lenen wij nog 't volgende: lederen Bedriegen de voorteekenen niet, zoo ïdag üerklaart de minister, dan is thans een in heteerpunt nabij. Met name schijnt de dienst-atastrophale daling in de opbrengst ,s. naarer middelen tot staan te zijn gekomen, HieHerwacht mag worden, dat op het stuk tot dean de inkomsten een zekere stabiliteit ig vaiï bereikt. Daarmede is wel het onmid- een an-ellijke gevaar voor onze Staatsfinan- del ciën afgewend, doch afdoende verbete ring zal eerst kunnen worden bereikt, wanneer de inkomsten zich zullen gaan bewegen in stijgende lijn. Dit laatste zal echter eërst dan het geval zijn, wan neer zich door ruimeren afzet onzer producten in binnen- en buitenland een verbetering in onze volkshuishouding zal gaan voltrekken. Zij meent nogmaals ernstig te moe ten waarschuwen tegen het streven om de consumptie te stimuleeren door op kunstmatige wijze koopkracht in het le ven te roepen. Immers een kunstmatige koopkrachtvermeerdering heeft altijd plaats ten koste van de in het volks vermogen aanwezige reserves en neemt na korten of langer tijd, wanneer die reserves zijn verbruikt, onverbiddelijk haar einde. Daarom kan van een kunst matige uitbreiding van het consumptie vermogen door een geforceerde uit breiding van het crediet, welke niet steunt op redelijke verwachtingen voor de toekomst, geen heil worden ver wacht. De Regeering heeft vol vertrouwen, dat bij een vastberaden voortgaan op den tot dusver gevolgden weg onder aanvaarding eener harde werkelijk heid, die. zij is daarvoor allerminst blind, van ons volk groote offers vraagt, en met afwijzing van experi menten, die wel eenig oogenblikkelijk soulaas, doch geen werkelijke verbete ring kunnen verschaffen gunstige resultaten voor volks- en Staatshuis houding niet kunnen uitblijven. Bij het dan geleidelijk intredende herstel zal het mogelijk blijken, bij een voortgezet voorzichtig financieel beleid, een ver dere saneering van het budget te ver krijgen. Er was den minister daarom alles aan gelegen het dekkingsplan in de Nota zoo te kunnen inrichten, dat daar in geen voorstellen tot nieuwe belas tingverhooging behoefden te worden opgenomen. Het is om deze reden, dat hij gemeend heeft, ook al zou het be drag van 2 millioen, dat daarmede zou kunnen worden verkregen, op zich zelf zeker een hoogst gewenschte ver sterking der middelen opleveren, voor het oogenblik te moeten afzien van de invoering eener reisbelasting. De loop der gebeurtenissen heeft de Regeering gesterkt in haar overtuiging, dat zij met haar politiek een weg heeft ingeslagen, welke zal voeren tot zoo danige resultaten, dat de mededinging van Nederland op internationale mark ten mogelijk blijft. Wel is waar kan overheidssteun daarvoor voorshands nog niet altijd worden gemist, maar voor een belangrijk deel is de oorzaak daarvan gelegen in de nationaal ge oriënteerde economie, die er toe leidt eenerzijds den invoer te belemmeren, anderzijds goederen en diensten goed- kooper aan het buitenland aan te bie den dan de binnenlandsche voortbren- gingskosten rechtvaardigen. Gelukkig kan worden verklaard, dat tot dusver het vertrouwen in de crediet- waardigheid van den Staat ongeschokt is gebleven en de Regeering rekent het zich tot een harer hoogste plichten er voor te waken, dat dit ook in de toe komst het geval zal blijven. en andere 1921 de gd, mejE BURGEROORLOG IN SPANJE. eS(>ver-^e ^aa^s^e berichten melden, dat (INl ilbao spoedig genoodzaakt zal zijn j ich aan de nationalisten over te \e'-ven» waarschijnlijk tengevolge van ses u*brek aan levensmiddelen en medi- nerd. amenten. optoci j)e zwaar gewapende anarchisten ''"efenen in de binnenstad een ware 1 00 jrreur uit. Vele welgestelde inwoners ■erden door het grauw gearresteerd JL des nachts in groepen gefusilleerd. Overal treft men lijken aan, welke Dl A[liet worden begraven. In de stad is DLnuovendien typhus uitgebroken. B Bilbao zou door 40.000 man ver. edigd worden, die onderling ver- eeld zijn. Generaal Mola, die vol vertrouwen is in de eindoverwinning dernatio- nalen, gaf een overzicht der jongste kiijgsoperaties. In het Noorden bezetten de na tionale legers de linie Irun San Sebastian van het Westen uit rukten ze Asturië binnenin het Zuiden brachten ze een rechtslreeksche verbinding tot stand met de troepen van generaal Franco, wiens man schappen, na de inneming van Tala- vera, Andalusië en Estremadura zuiveren van vijandelijke elementen en oprukken naar de Spaansche hoofdstad. Over het toekomstig operatie-plan zeide generaal Mola, dat natuurlijk de hoofdstad Madrid het voornaam ste doel der nationalistische legers was. De inneming van Madrid wordt binnen enkele weken verwacht. De Sprang-Capelsche jeugd brengt on der leiding van den heer Rijken, hoofd der Chr. School, een zanghulde aan burgemeester Smit en mevrouw, op den nationalen feestdag van 1.1. Zaterdag voor 't gemeentehuis. DE ONRUST IN FRANKRIJK. Nader woidt gemeld dat de staking in het textiel-gebied zich opnieuw heeft uitgebreid. De vertegenwoordigers der patroons hebben in een schrijven aan minister president Blum verklaard te weigeren eenige overeenkomst te teekenen, welke tot den ondergang der textiel industrie zou kunnen leiden. Voorts heeft het verbond van ambtenaren in de openbare diensten in het departement-Noord te Rijssel zich solidair verklaard met de stakers. In een resolutie beschuldigt het verbond de werkgevers in de textiel industrie ervan dat zij de volksfrontregeering ten val wil bren gen. Het verbond verklaart dat het zoo noodigde belangrijkste bestuurs gebouwen zal bezetten om de regee ring de vrije beschikking over d diensten te verzekeren. WAALWIJK. W. S. C. W.S.C.—PICUS 5—2. Ook haar laatstcn oefenwedstrijd heeft W.SC met flinke cijfers gewonnen, waar hij vooral de schotvaardigheid van de voorhoede weer aan het licht trad. Dit maal was de Eindhovensche tweede klas- ser Picus het kind van de rekening. Met rust leidde WSC met 21 waarna de voorhoede nog 3 maal het net wist te vinden. Picus daarentegen kon slechts een punt aan de score'toevoegen doordat zij een strafschop wist te benutten. Het einde bracht het goed samenspelende WSC-elftal een verdiende 52 overwin ning. Met vertrouwen zien wij voor dit WSC- elftal de competitie tegemoet, al zal het er zich wel degelijk rekenschap van moe. ten geven dat het na deze mooie overwin ningen in vriendschappelijke wedstrij den de competitie-ontmoetingen niet te licht mag schatten, daar er dan gewoon lijk uit een heel ander vaatje getapt wordt. A.s. Zondag als WSC 1 haar eersten competitiewedstrijd gaat spelen tegen Tivoli te Geldrop kan dit elftal tooncn het vertrouwen der talrijke supporters waardig te zijn. V SC 2, dat Zondag de competitie zoo goed heeft ingezet met een 52 overwin ning in Tilburg op de kampioenen van vorig jaar Willem II 3, ontvangt a.s. Zon dag op eigen terrein Eindhoven 4. Het bestuur verzoekt ons er op te wijzen dat werkeloozen, op vertoon van hun werkloozenkaart tegen een geredu ceerde entree van 0,15 de wedstrijden op het WSC-terrein kunnen bijwonen. R.K.V.V. „HERCULES". Om 12 uur vórid de junioren-wedstrijd plaats bestaande uit twee elftallen der U.K. W.J.C. De jeugdige voetballers voel den zich al spoedig thuis op het nieuwe terrein want van beide zijden werden al spoedig aardige momenten te zien gege- ven. Hoewel het B-elftal alle mogelijkhe den in het werk stelden om hun neder laag zoo klein mogelijk te houden konden zy toch niet verhinderen dat hun concur renten met den vollen buit naar huis toe gingen. De uitslag 3—0 in het voordeel van het A-elftal gaf de verhouding goed weer. Om half drie stellen de elftallen zich op en den Zeereerw. Heer Pastoor Ver hagen doet den aftrap. Al spoedig blijkt dat beide partijen aan elkaar gewaagd zijn en het eerste kwartier is er dan ook van eenig overwicht geen sprake. De Waalwijksche voorhoede weet het net toch het allereerst te vinden want na 15 min. is het de rechtsbinnen die Waalwijk de leiding geeft. Dat is 'n reden voor de Kaatsheuvelsche jongens om aan te pakken en na 5 min. is het de linksbinnen die den stand op gelijken voet brengt. Beide partijen blij ven krachtig aanvallen maar succes blijft uit. Toch weet de rechtsbinnen nog voor de rust even van een kleine fout in de verdediging te profiteeren en brengt de stand op 12 in het voordeel van Kaatsheuvel waarmede de rust ingaat. Na de rust pakt Waalwijk direct stevig aan en na 5 min. brengt de linksbinnen de stand op gelijken voet 22. Kaats heuvel zit echter niet stil en spoedig brengen zij dan ook den stand op 23. Waalwijk niet ontmoedigd zet er alles nog eens even op en nu is het den mid- voor die met een kanjer den stand op 33 brengt. Dan echter heeft "Waalwijk afgedaan en Kaatsheuvel neeint het spel geheel in handen. Aanval op aanval wordt ondernomen en spoed'ig weten zij den stand tot 35 op te voeren waarna de heer P. Schapendonk die dezen wed strijd op schitterende wijze heeft geleid het einde aankondigt. Om 5 uur werd den spelers een koffie tafel aangeboden waarbij allen nog eens extra werden bedankt voor hunne spon tane medewerking. 's Avonds werd het feest gesloten met een gezellig bal. R.K. Zomercompetitie D.V.H.N. Uitslagen 13 September j.l.: le klasse: Vlijm. Boys 2Sporters 53 HaarsteegSDO 65 2e klasse Sporters 2Vlijm. Boys 3 53 DRUNEN. SPORTERS. Sporters waren Zondag minder geluk kig, want 't eerste elftal liep haar eerste nedeilaag op van deze competitie en natuurlijk weer in Vlijmen. Sporters spelen een zeer slechte match. Met rust is de stand 21 voor de Boys. 't Einde komt met een verdiende 5—3 overwinning voor Vlijmen. Sporters 1 moeten nog een wedstrijd spelen tegen Haarsteeg in Drunen. Kunnen zij hier mede gelijk spelen, dan zijn zij kampioen. Sporters 2 waren evenmin in vorm thuis tegen de Boys 3, want voor rust zijn de Boys in de volle meerderheid, doch na (ie rust zijn Sporters 2 vlug. De Boys kunnen dan niet bijhouden en Sporters winnen zienderoogen en 't einde komt met een 53 zege voor Sporters 2. Rust ging in met 21 voor de Boys. V.J.C.-tournooi. Om de tweede en derde plaats wei d gespeeld op het VJC terrein door J. W. Diunen, Nieuwkuijk en Haarsteeg. De eerste match was tuschen J. W. en Haarsteeg en eindigde met een 70 over winning voor Haarsteeg, die daardoor moest uitkomen tegen Nieuwkuijk. De ploegen waren even sterk. Rust en 't ein de gingen in met 0—0. Na een kwartier verlenging is de stand nog 0—0. Met penaltys wint Haarsteeg de- match en wordt daarmede tweede en Nieuwkuijk derde. Dit was 't einde van het tournooi, dat een vlot en sportief verloop had. VOETBAL-VARIA. De N.V. Louis Dobbelman heeft ook dit jaar weer haar bekende boekjes „Voetbal Varia" uitgegeven. Van die handige boekjes, waarin be halve de competitieschema's nog artike len zijn opgenomen van eenige bekende sportjournalisten. De boekjes zijn gratis beschikbaar en bestaan in uitgaven voor den K.N.V.B., I.V.C.B. en Chr. N.V.B. DUIVENSPORT. DRUNEN. Zondag 13 September hield „De Post duif" gevestigd in Café A. v. d. Geld een wedvlucht vanuit Malle over een afstand van 120 K.M. De eerste prijsduif bereikte het hok om 10-5-11 uur. De uitslag was als volgt: 1 Gebr. van IUivensteyn; 2 P. Willemse; 3 en 0 Vi- veen-van Ravensteyn; 4 P. van Domme len; 7 Maas-Pulles; 8 van den Hooven. eerste koningspoule: P. Willemse. Speciale prijs: P. Willemse. De duiven werden gelost om half 0. Zondag 20 Sept. a.s. zal worden ge vlogen van uit Mons over een afstand van 155 K.M. Inkorven voor deze vlucht Vrij dag 18 Sept. des namiddags tusschen ze ven uur en half acht. VEILINGVER. „DE LANGSTRAAT", DRUNEN. Noteering van 14 September. Transparant 8-17 c.; Dirkappel 5-13 c.; Ossekoppen 4-9 c.; Pippeling 9-10 c.; Keswick 0-14 c.; fTuinzuur 4-10 c.; wijnzuur 7-15 cGeelzuur 0-11 c.; diverse valappel 3-9 c.; zoete appel 4- 10 c\; Triumf de Vienne 10-24 c.; Beur- ré Hardy 15-20 e.; idem de Merode 10- 14 c.idem Lebrun 8-12 c.; Maagde peren 7-12 c.; Knolperen 2-0 c.; Haan tjesperen 3-8 c.; Stoofperen 2-9 c.; Druiven 20-20 c.; Snijboonen 3-18 c.; Wagenaars 3-0 c.; Dubbele boonen 4- 10 c.; Rentegevers 4-12 c.; Princesse- boonen 0-15 c.Erwten 9-10 c.Spruit jes 10-14 c.; Spinazie 2-7 c.; Postelein 3-5 c.; Juin 2-2j/£ c.; Sjalotten 4-0 c.; Tomaten 2-4 c., alles per kg. Boerenkool 2-11 c.; Roode kool 1-0 c.Witte kool 1-5 c.; Spitskool 1-2 c.; Savoyekool 3^-3]4 c.; Selderie 2-2/ c.; Komkommers 1-1^ C-1 Meloenen 3-12 c.; Sla ]/2-^/ c.; Andijvie ]/2-\ c„ alles per stuk. Kroten 1-2 c.; Selderie 1/32 c.; Peen 2-3 c.; Prei 8-10 c., alles per bos. SCHEEPSBOTSING EISCHT !4 DOODEN. Bij een botsing op de Newa nabij Leningrad tusschen het 1500 ton me tende s.s. „Cicherinen een overzet veer zijn veertien personen verdron ken. De gezagvoerders der szhepen zijn wegens nalatigheid gearreeteerd. ELF DAKLOOZEN VERBRAND TE KATTOWITZ. Llf dakloozen, o.w. vier vrouwen, die een toevlucht hadden gezocht in een schuur te Kattowitz zijn levend verbrand: drie personen worden nog vermist. Een der mannen, die zich, even na dat de brand was uitgebroken, had kunnen redden, vertelde, dat er 15 menschen in de schuur bijeen waren, die daar den nacht wilden doorbren gen. Blijkbaar door onvoorzichtigheid van een dezer menschen is er brand ontstaan en voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn er elf per sonen om het leven gekomen. Of de opgave van den geredden juist zijn, moet nog worden nagegaan. Gisterenavond omstreeks 8 uur is een ernstig verkeersongeluk ge beurd op den Loosduinschenweg, voor den ingang van het gebouw der gemeentereiniging te 's Graven- hage. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is een auto, bestuurd door den heer P. S., uit Bloemendaal, daar ter plaatse tegen een 69 jarigen man, die vergezeld was van een 67. jarigen dame, aangereden. Het was de heer C. J. J B. en mevrouw de weduwe J. van der B. beiden te 's Gravenhage. De gevolgen van deze aanrijding waren zeer ernstig. De man werd zoodanig verwond, dat hij op slag dood was. Zijn lijk werd door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zi id- wal. Ook de vrouw werd zwaar gekwetst. In zorgwekkende toestand bracht men haar naar het zieken huis aan het Westeinde, doch hij aankomst bleek zij te zijn overleden. Maandagavond ongeveer 6 uur speelde eenige kinderen in Wijtgaard op den rijksweg. Het 3 jarig zoontje van den heer de Ruiter stak onver, wachts den weg over en werdTTtMtë'- gereden door een auto bestuurd door den reiziger B C. uit Leeuwar den De bestuurder reed door doch is later door de politie te Huizum aangehouden. Het jongetje werd in zorgwekkenden toestand opgenomen Het kind is naar de ouderlijke woning gebracht, waar het Dinsdag ochtend is overleden. Vermoedelijk treft den bestuurder geen schuld. De auto is in beslag genomen. WAALWIJK. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30 10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor in Musis Vrijdagavond van 6 tot half 9 inkorven duiven voor wedvluchten vanuit Haile. Vrijdag 8 uur, Luxor Bioscoop, »Roberta« Vrijdag 8,15 uur, B.D.B.-Theater, »De Bruid van Frankensteina Zaterdag 1.302.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis DE MICA-WEEK. De deelname van de plaatselijke winkeliers aan de Mica-week is bedui dend grooter dan vorig jaar, zoo dat ook het welslagen nog heter ver zekerd zal zijn. Bovendien profiteert het publiek wel hijzonder van de Mica- week, daar naast de landelijke, dit jaar ook plaatselijke prijzen zullen worden uitgeloofd. DE AANBESTEDING VAN HET WINKELHUIS VOOR DE GRUYTER. De openbare aanbesteding van het houwen van een winkelhuis annex 't Raadhuis voor rekening van de N.V. P. de Gruyter, is uitgesteld en zal morgen om 2 uur in het Raadhuis plaats hebben. DE MISSIE-TENTOONSTELLING. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de sprei, welke tijdens de Missie tentoonstelling werd uitgeloot, is ge vallen op no. 179 en af te halen is bij mej. A. Verwiel te v.m. Besoijen.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7