Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. m mm reld, en het moet ter eere van den kerkeraad gezegd worden, dat dez6 zich in alle opzichten accuraat en zeer vergevensgezind jegens het echtpaar van de Poll had gedragen. Overigens moet ook van den lieer van de Poll ge tuigd worden dat hij een zeer verdien stelijk officier was en hoog bij de auto riteiten stond aangeschreven. Hij woonde nog lange jaren alhier en heeft voortaan altijd in de beste verstand houding met den kerkeraad verkeerd. DPAISKIA-van-VALKENBüRG ©-"ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70ct*~ DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Hongersnood in Bilba-. Samenzwering tegen roode leiders. De nationalen te Bilbao en de andere plaatsen der provincie zijn erin ge slaagd den anarchisten en syndicalis ten de macht uit handen te nemen. De anarchisten zijn uit de verdedi- gings-comité's gezet en hun strijdkrach ten ontwapend. In een heele reeks plaatsen zijn auto nome regeeringsinstanties ingesteld, welke de Madrileensche regeering de gehoorzaamheid hebben opgezegd. In de stad Bilbao heerscht groote hongersnood. De schaarschte der levensmiddelen wordt nog vergroot, doordat 3.600 re- fugié's uit Irun en San Sebastian te eten moeten hebben. Naar eerst thans bekend is gewor den is verleden week in deze stad ge tracht een militairen opstand tegen de volksfronters te ontketenen. Vier honderd soldaten, 200 man guardiacivil en 200 man staatspolitie zouden besloten hebben in opstand te komen en Bilbao te verlaten, om zich bij de rechtsche troepen te voegen. Dit plan is echter verraden. Alle of ficieren en onder-officieren zijn gear resteerd en gefusilleerd. Ieder oogenblik kan men de inname van de strategisch verzwakte stad ver wachten. Voorts worden door de nationalen voorbereidingen getroffen voor de be zetting van Madrid. Momenteel bevin den zich reeds 170.000 man rondom deze stad. Zij zijn goed gewapend en rijkelijk van munitie voorzien. Het zui delijke leger van de nationale strijd krachten is nog slechts 87 K.M. van de hoofdstad verwijderd. Er hebben reeds verschillende bombardementen op de ministeries plaats gehad. De Marxistische regeering ontdekte een samenzwering tegen het leven van president Azana, minister-president Largo Caballero, minister Prieto en la Pasionaria. Zes personen zouden inmiddels door de Madrileensche politie zijn gearres teerd," terwijl nog meer arrestaties wor den verwacht. Een en ander verzwakt natuurlijk het moreel der verdedigingstroepen. De na tionalen hopen dan ook over 14 dagen tot den definitieven aanval op Madrid te kunnen overgaan. De opstandelingen hebben wederom veel successen geboekt. Toledo zou reeds zeer dicht genaderd zijn. Ver scheiden andere plaatsen werden op de roode militie veroverd. De leiders der nationale troepen ruk ken thans op naar Magueda, een der voornaamste troepen-concentratie-pun ten der rooden, gedurende de laatste weken en men verwacht, dat deze stad regen tegen de ramen en liep in stro men door de dakgoot. Nou zal-d-ie zo dadelijk wel z'n laddertje opklimmen naar boven en dan is het rustig in huis. Maar een tijdlang hoorde ze niets. Teen, opeens, kwam er gerucht tot haar vanuit de werkplaats. Het was een geluid, alsof iemand de planken en duigen, die daar in grote menigte langs de muur stonden, door elkaar wierp. Het leek wel, of iemand in gro te haast iets zocht en alles wat hem in de weg stond door elkaar en opzij smeet. Daartussen door hoorde ze weer hel geluid van de kletterende re gen op de daken en in de goten van de straat. Ze had zich in bed opgericht. Ze wilde en kon niet slapen, vóór de oude haas veilig en zeker boven op zijn kamertje was. (Wordt vervolgd.) Oplossing raadsels van de vorige week. Kerkorgel. Geen vruchten. Verborgen plaatsnamen: Kortenhoef. Scherpenzeel. Sneek. RAADSELS. Verborgen plaatsnamen. We zullen maar blijven lopen, het duurt nog zolang eer de bus komt. Hij is pas acht dagen geleden ver trokken, en nu heb ik gezien dat hij weer terug is. Terwijl het gezelschap binnen in het café was, stond hun standaard buiten nog in de regen. .spoedig tot overgave zal kunnen wor den gedwongen, waarna de weg vrij is voor een laatsten stormloop tegen To ledo. Ook Valencia is opnieuw door vlieg tuigen van de nationalisten gebombar deerd. Eenige bommen vielen op een kazerne en veroorzaakten aanzienlijke schade. De pogingen, welke men in het werk heeft gesteld, om de 450 personen te identificeeren, die door de anarchisten, kort voordat de nationalen San Sebas tian binnenrukten, om het leven zijn gebracht, hebben een vreeselijk resul taat opgeleverd. Gebleken is namelijk, dat zich onder de slachtoffers acht pa tiënten van het ziekenhuis van San Se bastian bevinden, die door de anarchis ten op hun vlucht, welke door het zie kenhuis leidde, in koelen bloede zijn neergeschoten. Hieronder bevond zich ook de echt- genoote van den Finschen consul. Ondanks de pogingen, die worden aangewend om de mogendheden tot niet-inmenging te bewegen, worden nieuwe bewijzen van hulpvaardigheid gemeld. Te Caceres is het vliegveld van de nationalisten door Duitsche vliegeniers georganiseerd. Vertrouwende op de in gestelde bewaking, geneeren zij zich geenszins hun ware identiteit kenbaar te maken. Zij dragen niet de Spaansche uni form en zij bewegen zich op een wijze, waaruit blijkt, dat zij geen onbeschei den blikken vreezen. Er bevinden zich tien bommenwerpers en 17 jachtvlieg tuigen van Duitsch fabrikaat. Alle toe stellen worden bemand met Duitsche vliegers. Zij zouden het zijn die boven Madrid meermalen bommen hebben ge worpen. Men maakt zich voorts te Londen ernstig bezorgd over het aanstaande vertrek van 2000 Iersche vrijwilligers van de organisatie van generaal O'Duf- fy naar Spanje. De recruteering is georganiseerd door graaf Arellano, vroeger lid van de hofhouding van Alfons XIII, die de middelen verschaft en in nauw contact met O'Duffy werkt. De Ieren beschouwen de expeditie als een waren kruistocht. De deelne mers zijn oud-soldaten, die in den we reldoorlog hebben gestreden en dus veel ervaring hebben. Nader wordt gemeld, dat de sterk verdedigde stad Ronda, ten Westen van Malaga, door generaal Franco is ingenomen. Met den val dezer stad is de ring rond Malaga thans vast geslo ten. De batterijen hebben 't vuur reeds geopend op deze stad, welke door 30.000 man regeeringstroepen wordt verdedigd. Dezen zijn echter slecht ge wapend. Waarom loopt een haas altijd over het karspoor? Waarom doet een haan altijd z'n oogen dicht als hij kraait? Wat is nog erger als een dier? Het geheel bestaat uit 7 woorden of 31 letters en is een spreekwoord. 15, 21, 22, 23 is een getal". 17, 3, 28, 6 niet koud. 27, 8, 14, 19, 9, 11, 12 vracht. I,2, 16, 17, 26 niet open. 26, 2, 6, 25, 14 eerenaam. 27, 13, 2, 30, 5, 7 gebruikt een tim merman. 4, 31, 16, 24, 10 sterk. 23, 20, 9, 14 wordt verschillend ge sproken. Het geheel bestaat uit 4 woorden of 23 letters en is een spreekwoord. 12, 19, 20, 22, 14, 17 kledingstuk. 15, 8, 23, 21, 6, 15, 8, 23 voldaan. II,2, 12 niet raak. 7,2, 17, 23, 6, 17 niet buiten. 5, 14, 16, 9, 3, 23 zijn te beklagen. 13, 6, 12, 4, 13, 2, 4, 12 vuurspuwen de berg. 18, 10, 2, 1 berichtteeken. Het geheel bestaat uit 52 letters en is een spreekwoord. 47, 20, 3, 25, 11, 24 voor niemendal. 18, 16, 10, 21, 9, 2, 8, 14, 31, 19, 23, 34 heeft goud in de mond. 32, 26, 51, 42 nijd. 4, 38, 7, 18, 12, 20, 8, 2, 36 houtbe werker. 4. 19, 15, 27, 51, 1 geheel. 19, 10, 47, 30, 5, 38, 24, 26, 17, 6, 22 werkliedenvereniging. 21, 33, 37, 50, 26, 46, 17, 12 schijn. 13, 19, 35, 47, 39, 40, 43, 21, 48, 5 goedgezind. 44, 45, 29, 35 kunstproduct. 32, 19, 52, 49 huisdier. Zeer binnenkort zal met den aanval op Madrid worden begonnen. De sta tions en eenige openbare gebouwen zijn reeds gebombardeerd. Aan het Talavera-front is het de mi litaire groep andermaal gelukt, de volksfronttroepen terug te dringen en 12 K.M. in de richting van Madrid op te dringen. Bij deze operaties zouden aan Ma drileensche zijde 400 man gesneuveld zijn, terwijl de nationalisten bovendien 250 gevangenen maakten. De nationalisten veroverden de stad Lucillos aan een der belangrijkste we gen naar Madrid. Ook Santa Ollala, tot dusver het hoofdkwartier van de volksfronttroepen aan het Talavera- front, werd door de nationalisten be zet. Generaal Franco meldt groote be drijvigheid uit vele sectoren. De val van Toledo zou aanstaande zijn; de regeeringstroepen zouden, de laatste dagen 3000 dooden verloren hebben, terwijl zeven vliegtuigen neergeschoten zouden zijn. Volgens radio-Sevilla is de lucht macht der rechtschen zeer actief ge weest. Bombardementen hebben plaats gehad bij Trubia en Leon, in Asturië en Andalusië, bij Madrid en in Arragon. Een van Madrid komende regee- ringscolonne werd geslagen, waarbij 270 dooden aan regeeringszijde vielen. Een afdeeling, die dezen volksfronters te hulp trachtte te komen, verloor 250 dooden. Uit de door nationalistische troepen bevrijde stad Baena (provincie Cordo ba) worden bijzonderheden gemeld over nieuwe gruwelen van de com munistische horden, vóór zij voor de nationalisten de wijk moesten nemen. In een thuis voor ouden van dagen in genoemde stad zijn acht inwoners, oude menschen van 65 tot 87 jaar, door mannen van de roode militie met bijlen afgemaakt. Op gelijke wijze hebben de onmenschen een 79-jarige kloosterzus ter om het leven gebracht, benevens een aantal kleine kinderen van den leef tijd van drie tot zeven jaar. In totaal zijn in deze kleine stad 91 inwoners aan den moordlust van de roode terroristen ten offer gevallen. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Het textielconflict te Rijssel kan als geëindigd worden beschouwd. Er wa ren 100.000 arbeiders bij betrokken. Het accoord tusschen werkgevers en werknemers houdt onder meer in, dat een loonsverhooging van 6 procent wordt toegestaan. De arbeidersdelega tie van haar kant heeft er in toege stemd, dat de fabrieksgedelegeerden door beroepsinstanties worden be noemd. De staking in de metaalindustrie van Vitry-le-Frangois heeft zich verder uit gebreid. Een aantal werkplaatsen is door de werklieden bezet, aangezien de werkgevers weigerden een scheids gerecht van de regeering te aanvaar den. Ook in Atrecht is een staking uit gebroken in verschillende bedrijven. AANSLAG OP LEON DEGRELLE. De Belgische leider der Rexisten, Léon Degrelle, was van plan in het in dustrie-centrum Seraing nabij Luik het woord te voeren. Daar de socialisten en communisten besloten van hun kant een tegendemonstratie te organiseeren en alle optochten en vergaderingen op den openbaren weg door het gemeen tebestuur van Seraing verboden waren, begaf Degrelle zich meteen kleine ple zierboot in gezelschap van verscheide ne rexisten naar het plaatsje. Daar werd hij met een regen van steenen ontvangen. Degrelle wilde vanaf de boot tot de menigte spreken, hetgeen hem hierdoor werd belet. Hij keerde dus naar Luik terug en werd op den terugweg vanaf de Maasoevers be schoten. Twee rexisten werden door een ko gel, een derde door een steen gewond. De leider zelf bekwam geen letsel. In het kabinet heeft de minister van justitie in verband met deze incidenten voorstellen tot handhaving van de orde gedaan. Na den kabinetsraad is de minister van justitie naar Luik vertrokken, om aldaar met de bevoegde gerechtelijke autoriteiten te beraadslagen over de te nemen maatregelen. Uit t opzienbarende voorval wordt de conclusie getrokken, dat ook in Bel gië veel communistische en socialisti sche organismen in het bezit van wa penen zijn. Het is bekend geworden, dat de rooden zelfs militaire oefenin gen houden, zelfs met mitrailleurs. Ook voor België blijft Spanje het af schrikwekkend voorbeeld! De Koninklijke Familie op liet bordes van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam. De Koninklijke Familie te Amsterdam. Op waarlijk zeer grootsche wijze heeft de Amsterdamsche burgerij Donderdagmiddag de Koninklijke familie in haar midden ontvangen en dooreen indrukwekkende manifestatie, die haar glanspunt vond in het urenlang durende défilé van tienduizenden Amsterdammers voor de leden van het Koninklijk huis in het propvolle Stadion, uiting gegeven aan haar jubelende vreugde over de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biester- feld en haar trouwe aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. Niet minder hartelijk was de wijze, waarop de vele duizenden de Koningin, de Prinses en Haar Verloofde hebben bejubeld bij den intocht in de stad en op hun rit van het Koninklijk Paleis naar het Stadion. In het Stadion hebben honderdduizend leden van vereenigingen, deputaties van instellingen en leerlingen van een aan tal scholen voor het Koninklijk gezin gedéfileerd. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit van 16 September is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van die Kamer. DE DISTRIBUTIE VAN VARKENSGEHAKT IN BLIK. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een brief ge richt waarin wordt medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt met de distri butie van varkensgehakt in blik aan werklooze arbeiders aan te vangen in de week van 20 tot en met 26 Septem ber. Voor de verstrekking van het ge hakt komen voorloopig slechts in aan merking werkloozen die ondersteund worden ingevolge de uit het Werkloos heids—subsidiefonds gesubsidieerde steunregeling of bij een uit dat fonds gesubsidieerde werkverschaffing zijn te werk gesteld. Aan gezinnen tot en met vier personen kan één bus, aan groote- re gezinnen kunnen twee bussen per week worden verstrekt. Nader zal worden overwogen of ook ondersteun den ingevolge de Armenwet in de dis tributie van gehakt kunnen worden be trokken. De inkoopsprijs voor de ge meente bedraagt 30 cent per bus; de verkoop aan de ondersteunden en te- werkgestelden moet geschieden tegen 32^ cent per blik. Voor het geval de slagers bij de dis tributie van het gehakt zullen worden ingeschakeld, behoort aan hen de uni form vastgestelde vergoeding van cent per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers te dezer zake mede hierin worden betrokken, zooals in enkele gemeenten geschiedt, zal de vergoeding aan grossier en slager te zamen niet meer dan cent bedra gen. Indien in de gemeente de distribu tie van gehakt met uitschakeling van de slagers rechtstreeks van gemeente wege geschiedt wordt de inkoopsprijs voor de gemeente met 1 cent verhoogd en bedraagt deze alzoo 31 cent per bus. De minister wijst er op, dat de voor melde vergoedingen vastgestelde ver goedingen zijn, waarvan afwijking niet mogelijk is. De minister acht het gewenscht dat de winkeliers bij deze distributie niet worden uitgeschakeld; daarom ver zoekt hij de gemeentebesturen met aan drang de verstrekking van dit gehakt door de daarvoor in aanmerking ko mende winkeliers, die daartoe den wensch te kennen geven, te doen ge schieden. DE MICA 1936. De drie landelijke Middenstands bonden (Kon. Ned. Middenstands bond Ned. R.K. Middenstandsbond en Ned. Chr. Middenstandsbond) besloten dit jaar, zooals dit ge. schiedde in 1935, weer een Midden stands campagne te houden en wel van Zaterdag 10 tot en met Zater dag 24 October 1936. Een landelijk uitvoerend Mica- comilé werd benoemd, bestaande uit de heeren J. P de Brabander, voorzitter. A. de Moor, secr penn., C. den Blanken, J. van Driel en P. v. d. Linde. Was de deelname in 1935 reeds bevredigend, die van 1936 overtreft haar voorgangster belangrijk en nog dagelijks melden zich uit alle deelen van het land middenstands vereenigingen aan, die alsnog zullen meedoen aan deze Middenstands campagne. Tijdens de Mica staan natuurlijk in al de honderden deelnemende plaatsen tal van attracties op het program versieringen, verlichting van gebouwen, muziek, wedstrijden elders weer etalagewedstrijden, reclame optochten, enz. Als algemeene, landelijke attractie wordt aan de Mica 1936 verbonden een Mica-puzzle-wedstrijd. Over het geheele land zal het publiek bij alle deelnemende mid denstanders (kenbaar aan een Mica- raam-affiche) bij eiken contanten aankoop van 50 cent aan artikelen een puzzle-deellje of zooals dit heet, een »Mica-tje« gratis ontvangen. 12 verschillende Mica tjes worden uitgegeven. Het publiek kan gemakkelijk 12 verschillende Mica-tjes krijgen, daar elk Mica-tje in gelijke hoeveelgeden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6